IQ03. Donderdag FSinUBTO». Ini interessante Dame. 17 Juli. 40e Jaargang ISio» 166. Van week tot week. VLISSiMSCK COURANT PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post l.ïO. Afeonderfijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bfl alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(j den Uitgever F. VAN SE VKLBB Jr., Klein* Markt, I. 1S7. ABVERTENTEËN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prya slechts tweemaal berekend. Groot# letters en clicbé's naar plaatsruimte. Ycrsekgnt dagsUks, ultge«mèe?4 op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer ÏO. Abonnomente-AdvertentlBn op «oer voordeellgo voorwaarden. Ofschoon geen nieuw verschijnsel, het toch altijd opmerkelijk ge noemd worden, dat een land als Rusland, met sulk een machtig aanzien naar tuiten, inwendig zoo krank iB. Er zijn wellicht geen erger opstanden dan de Agrarische, omdat zy direct voortvloeien uit zeer langdurige maat schappelijke kwalen. Al de gebreken van het groote grondbezit, in een land, waar de zorg van een overigens al te aarts vaderlijk bestuur nog zooveel te wen- schen overlaat en de treurigste econo mische toestanden heerschen, doen ach tereenvolgens hun werking gevoelen. Daarbij komt, dat een enorme massa schijngeleerdheid een aantal profeten doet opstaan, die feitelijk revolutionairen zDn. In Rusland gaat rijp en groen naar de zoogenaamde hoogescholen, maar niet om met een bepaald doel te studeeren. Daardoor ontstaat een geleerd proleta riaat, een verzameling van een groot aantal menschen, die wat meer weten dan de rest en niet werken. Zy treden op als volksleiders, waarvoor zy in den regel allerminst geschikt zyn. De opstand heeft zich thar.s uitge breid, tot het gouvernement C/.ernichow. De gouverneur heeft sterke korpsen voetvolk en kozakken ter zyner be- Bthkkicg endeed de vreeseiykste bedrei gingen boorenmaar heeft toch de grootste moeite om het muilende land volk in toom te honden. Ook in Finland duurt het verzet tegen de daar althans volkomen ongemoti veerde en onrechtvaardige dwingelandy der Russische autoriteiten voort, die thans gaan inzien, dat zy niets anders dan eete ontvolking van het land be werken, die Zweden ten goede komt. Het gevaarlyk, maar natuurlijk ver schijnsel, dat een onbetrouwbaar leger een gevolg van het rottingsproces is, doet zijn werkirg hoe langer hoe meer gevoelen. Verscheidene regimenten moeten ombonden zyn, omdat de manschap weigerde op het volk te vuren en, mag men sommige berichten gelooven, dan zouden moordaanslagen op hoog ge plaatste personen aan de orde van den dag wezen. Welke gebeurtenis zal bet zyn, die hier de vonk in het kruit doet vallen Of zou Nicolaas II inderdaad, de rol van speelpop zyner omgeving moede, met vaste band weten in te grypen om dezen Naar het Amerikaanscb, VAR O. F ER O. 13.) ,Daar ellendeling I" riep eene stem loven myn hoofd, die ik, hoewel half bewusteloos, als die van Charley her kende. Hy liet zyne vuisten los en als Sen meelzak viel ik neder. Hoe lang ik zoo gelegen heb, weet ik biet. Ik herinner my alleen, dat toen ik Wtder tot bewuslzyn kwam en de oogen opende, de maan reeds ondergegaan was. Ik was echter nog niet by machte my op ie richten en over het voorgevallene ha te denken. Ik gevoelde een hevige Ptn aan myn hoofd en toen ik de wond betastte, bemerkte ik dat de plek erg gezwollen was. Een zachte doek was styf om m|jn hoofd gebonden, waarschyniyk Aügiastal (maar van meer dan 300 runderen 1) te reinigen j Het schynt dat Frankryk een kleine nederlaag geleden heeft in de Oostersche politiek. Zooals men weet, oefende Frankryk, krachtens gewoonte of stil zwijgende overeenkomst het bescherm heerschap uit over alle katholieken in het Oosten, tot welke nationaliteit ook behoorende. Men kent de treurige twisten der priesters en monniken te Jeruzalem het loopt wegens het geringste op veeht- paityen uit. Het is een onderlinge haat zonder voorbeeld, meest uit heerscbzucht voortgesproten en die op de Turken een onbeschryfeiyk walgelykeu Indruk moet maken. Wegens het mishandelen van Duitsche en Italiaansche monniken in de kerk van het Heilige Graf, werden vier en dertig Grieksche katholieken, waaronder twaalf priesters, tot gevangenisstraf ver oordeeld. Frankryk, zyn bondgenoot Rus land een dienst willende doen, wenschte deze Grieken niet te doen vervolgen en de Fransche consui schikte met hen de hangende quaestie, wie van de cbrietenen, Grieken of Latynen, dat wil dan zeggen Grieksch orthodoxen of Roomschen, zich m t de gewichtige bezigheid van het aanvegen van het voorportaal der kerk zouden belasten. Wanneer de Groote Meester, wiens volgelingen dtze lieden heeten te zijn, daar vertoefde, Hij zou ze waarschyniyk met een geesel van touwtjes verdiyven. Thans gaat het langs meer diplomatischen weg. Duitschland en Italië toch keurden de bescherming van Fiankryk af en wisten de verheven Porte tot handelen te nopen. De Grieken gaan achter de tralies. Frankryk kan toezien 6n zal in het vervolg moeten dulden dat ieder zyn eigen potje te vuur zet. Er is toch geen meer democratisch land dan ZwiiBerland. Zooa's men weet bestaat daar het stelsel van het volks referendum. Wanneer dertig duizend kiezers eene verandering in de grondwet verlangen, dan kunnen zij daartoe een voorstel by de Bondsvergadering indienen. Thans wordt eene referendum-bewe ging voorbereid om te geraken tot her ziening vau de indeeling der kiesdistric ten voor den Nationalen Raad. Sedert 1888 is de bevolking van Zwitserland met acht honderd duizend zielen toe genomen en evenredige uitbreiding van het aantal kiesdistricten wordt daardoor om het hevig bloeden tegen te gaan. Nadat ik te vergeefs getracht had myne gedachten byeen te verzamelen, liet ik het hoolii weder vallen en ver- zoDk in een diepen slaap. Ik ontwaakte eerst, toen de dag reeds aangebroken was. Met moeite opende ik de oogen, die door het geronnen bloed als vastgekleefd waren, en stelde, zoodra ik opzat, met behulp van myn zakspie- geltje, een onderzoek naar mijn toestand in. Ik zag er treurig uit. Myn gelaat en een deel van myn haar waren met bloed overgoten, doch gelukkig was myn linnen op een enkel vlekje na onbezoedeld ge bleven. Myn hoed lag dicht by de nood lottige trap en was, hoewel erg bestoven, toch nog bruikbaar. In geen geval wilde ik naar Itish Meadows terugkeeren, niet zoozeer uit vrees, (want het was te veronderstellen, dat <fe Goudriots öf in 't geheel niet voor het licht zouden komen, öf zich zouden houden, alsof zy van niets wisten) dan wel uit schaamte. Wat zy ia den kelder ook uitgericüt mochten hebben, als luis tervink zou ik altyd een treurige rol spelen. Ik wilde ook ln geen geval de diva weder ontmoeten, al was zy het ongetwyfeld ook geweest die my in eene noodzakeiyk geacht. By die gelegenheid willen de daar te lande zeer talryke en machtige scciaal-democraten eene poging doen om te bewerken, dat het volks referendum niet larger uitsluitend worde toegepast voor wyzigingen in de grond wet, maar tevens voor verandering of opheffing van alle bestaande wetten en besluiten. Het nadeel hiervan is natuur- jyk mindere stabiliteit van wetgeving en staatsbestuurmaar het voordeel staat daartegen over, dat de wetgeving steeds meer de zuivere uitdrukking is van de meerderheid der natie. De uitvoering der wet op de geeste- lyke orden geeft in Frankryk tot vry wat onaangenaamheden aanleiding. Ia de Kamer was eene in-.erpellatie aange kondigd over de sluiting van niet minder dan twee duizeDd vyf honderd geesteiyke scholen. Men verlangde de onmiddeiiyke behandeling, maar de regeering wenschte dat de interpellatie onder aan de agenda zou worden geplaatst. Toen raakten de hartstochten los en er ontstond zulk een verschrikkeiyk rumoer, dat de zit ting moest worden verdaagd en de tri bunes werden ontruimd. Ten slotte kreeg de rtgeering haar zin, maar het was toch slechts met 328 tegen 218 stemmen een bewys, hoe weinig vertrouwen men cp de meerderheid stellen kan. Een geheel anderen kant dan in Frankiyk en Sparjo gaat men thans in Baden uit. Daar wordt sterk geijverd voor de toelating van kfcosterordou. De voorstanders stuiten echter by een groot deel der bevolking op een htvigen en vastberaden tegenstand. De katholieke bevolking van Baden, is niet erg inge nomen met monnikken. Kloosters be stonden daar tot dusveire niet; maar de dwepers rusten niet vóór zy, door de geesteiyke orden toe te laten, den gods dienstvrede hebben verstoord. En dat met het voorbeeld van zoovele andere landen voor oogen 1 De terugkomst der Kon. familie, By aankomst der vorstelyke familie op bet Loo zullen geen festiviteiten plaats hebben. Da KoDingin, vreezeDde by aankomst te vermoeid te zgn, zal echter gaarne de volgende week de hulde van het kinderkoor ln tegenwoordigheid der feestcommissie op het basseeour aanvaarden. opwelling van medeiyden, den doek om het hoofd had gebonden. Ik had dezen losgemaakt om mijne wond te onder zoeken en bevond dat er een sieriyke R. op geborduurd was. Er bleef my dus niets anders over, dan hier in het boscb zoo goed mogeiyk myn toilet weder in orde te brengen, te voet naar het wel is waar ver afgelegen station te wandelen en met den eersten trein naar New-York te vertrekken. Het was geen gemakkeiyke taak om my by eene ondiepe beek te wasschen, te kappen en myne kleederen te reinigen, vooral daar ik zoo weinig hulpmiddelen ter myner beschikking had. Ook de weg, die ik met een nuchtere maag bad af te leggen en de omstandigheid dat ik den grooten ryweg vermyden moest, ten einde niemand van Irish Meadows te ont moeten, had voor my weinig aautrek- keiyks. Doch ook dit bezwaar werd over komen, ik bereikte het station, vanwaar ik een uur later per sneltrein vertrok en trad kort daarop de kamer van Zwicker binnen, die, waarschyniyk om van de mueiiyke operaile uit te rusten, nog in Morpheus' armen lag. „Wel, zyt gy daar reads, O.to," zeide hy geeuwend, waarna een spottende lach Da „Evertsen" te Antwerpen. De „Evertsen", van Nieuwediep ko mende, had Maandagavond om acht uur ViissiDgen bereikt, en was daar op de reede voor anker gegaan. Gisterenochtend vroeg stoomde het schip de Schelde op, en kwam om 9 uur voor Antwerpen. Achter den hoek begroette het Ant werpen met 21 schoten, beantwoord door het fort van het Noordkasteel, terwyi aan de haven van de Yacht Club het kanon donderde, toen de „Evertsen" op de reede verscheen. Kolonel Heimburger en graaf du Mon- ceau de Berg en dal, toegevoegd aan den persoon van commandant Bollaan, ge durende diens verbiyf te Antwerpen, zyn met de Marie Henrietta" de „Evert sen" tegemoet gevaren tot aan de Hol- landsche grens, om de bezoekers te ver welkomen. Aan de Van Dyckkade, waar de „Evertsen" zou aanleggen, bevonden zich de plaatse'.yke commandant Pourveur, vertegenwoordiger van generaal Ninitte kolonel Tbys, advocaat Edw. Janssens, secretaris-generaal van het Aardrykskun- dig GenootschapRoger, Wouters en Bulcke respectieveiyk bestuurder van het loodswezen, waterschout en ha zenmees ter, Clercïx, van het Nederiandsche loodswezen. l'jen het oorlogsschip aan den wal kwam, speelde het muziekkorps tweemaal het Wien Niê-landsch Bloed, beantwoord door de kapel aan boord met het Bel gisch Volkslied. Na de voorstellingen zyn commandant Bollaan en zyne officiereu bezoeken gaan afl-ggen by generaal Ninitte, tij den gouverneur en by den waarnemenden bu-gemeester, die daarop tegenbezoek brachten aan boord. Gisterenmid 'ag om half vijf brachten de officieren een bezoek aan de Aard rijkskundige Tentoorslelling, (lie dien middag om half twee ook bezichtigd werd door minister Kuyper, incognito te Antwerpen aangekomen.) Heden ontbyt ten stadhuize, waarby uitgenoodigd zyn o. m. de Nederlandsehs gezant te Bus sel en de minister van buiteDlandsche zaken de Favereau. Vervolgens bezoek aan de havenwerken, dan dir by den gouverneur; om 8 ure gala-voorstelling in den Nederlandschen schouwburg. Donderdag ontvangst en feestm ral by den Koning, op zyn chalet te Ostende waarschyniyk bezoek aan de tentoon stelling van oude kunst te Brugge. Vrydagmorgen bezoek aan da militaire inrichtingenfeestmaal voor de beman ning om half één in de kazerne, en 's avonds diné voor de officieren, aange boden door luitenant-generaal Ninitte. Zaterdag bezoek te Hoboken, en 's avonds banket van bet Aardrijkskun dig Genootschap. Zondag vertrekt het schip. Raad van State. „De Tijd" meent, dat ditmaal de be- zyn gelaat overtoogwant uit myn bleek gezicht had hy reed3 opgemaakt, dat my iets overkomen morst z(jn. „Nu, maak het u ln myne kamer njaar zoo gemakkelijk mogeiyk, ik kom oadeiyk by u en dan zal ik u helpen." Na verloop van ten half uur stond hy dan ook werkelyk op, wiesch mijne wond en naaide haar dicht. En nadat ik hem nu langzamerhand myn geheel wedervaren had opgebiecht, zeide hy met een gewichtig gezicht „Heb ik het u dadeiyk niet gezegd? In een klimaat als te Irish Meadows kan men het geen twee dagen uithouden Zoo eindigde dus ons zomeruitstapje. IV. Het leven en de bedry vigheid vaD eene zoo groote stad ais New-York maakt onwillekeurig dat gebeurtenissen, die de geheele bevolking eener kleine provincie stad een half jaar lang bezig zouden houden, betrekkeiyk spoedig vergeten zyn. Zoo giDg het ook met mijn reis avontuur. Nog was myne wond niet gehsel genezen, toen ik al niet meer dacht aan den nacht, waarin ik haar had op gedaan alleen wanneer des morgéns by myn toilet de kam de gevoelige plek op noeming van een lid in den Raad van State, ter vervanging van wyien den heer Hubrecht, met meer dan gewone belangstelling mag worden tegemoetge- zien. „Immers, ook de R .ad van State behoort tot de colleges, wier samenstel ling duideiyk aantoont op welke wyze opvolgende liberale regeeringen byna altyd ten gunste van geestverwanten van bun macht hebben gebruik gemaakt by benoemingen." Om dit nader te betoogen, wflst het katholieke blad op de samenstelling van den Raad van State. Onder de veertien gewone leden „zyn drie katholieken (de heeren Hi-ydemyck, De Nerée van Bab- berich en Borret) en één anti-revolutio nair (mr. Huber). De 10 overigen (de beeren Schorer, vice-president, Humalda van Eyainga, Rochussen, Den Beer Poor- tugael, Asser, Ten Bosch, Van der Wyck, Moltzer, Van Gennep en Henry) kunnen allen, evenais tydens zyn leven het overleden lid mr. Hubrecht, gerargechikt worden onder de liberalen. Bij de meer en meer duideiyk geworden verhouding van het getal liberalen en mti-liberalen in den boezem der natie-zelve, mag het ongetwyfeld een abnormaliteit genoemd worden, dat niet meer dan even één vierde van de zetels in den Raad van State door aar. hangers der rechterzyde worden ingenomen." Nu de hoer De Savornln Laöman wordt genoemd ais de opvolger van dan heer Hubrech", voegt „De Tyd" aan het. bovenstaande toe van gevoelen te zija, „dat de bene ming van dezen emlneaten staa'sman in de Tweede K-.mer een leegte zou achterlaten, welke hoogst moeilijk zou zyn aan te vullen, en dat door zya weggaan de kracht der rech terzyde op bedenkelijke wyze zou wor- dun ve. zwakt. Hiertegenover staat, dat by de in groote lijnen bekende plannen der regeering ten opzichte van het on- derwys de voorlichting van den heer De Savornin Lohman in den Raad vau State van uitnemend r.ut zou kunnen zijn. Met den heer Hubrecht toch is aan dien R-.ad zyu groote autoriteit in onder- wyszakeu ontvallen. Jammer genoeg, nu mr. Hubrecht, na gedurende het groot ste gedeelte van zyn lorpbaan tot de warmste voorstanders van het monopolie van openbaar neutraal onderwys behoord te hebben, op lateren leeftijd, op grond van rype en veelzydige ervarin;, zich in den schoolstryd aan de zyde der ver; dedigers der vrye school had geschaard. Door zijn dood verloor derhalve die school in den Raad van State een op recht vriend en een stryder van buiten gewone kracht. Moge ook op die om standigheid by de benoeming van een opvolger worden gelet!" Rijksverzekeringsbank. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan H. M de Koningin verslag uitgebracht omtrent den staat der Rjks- verzekeriogsbank en haar werkzaamheden in het jaar 1901. mijn schedel raakte, kwam my het voor gevallene te Irish Meadows en het be- kooriyke beeld van de diva weder voor den geest. Doch neen, ik be*°* voorwerp, dat m Zoo dikwyis ik m viel myn oog op uanknoot, die ik voor de dit» aan tafel gewisseld had en die ik, door een soort heilige vrees gedreven, geschroomd had uit te geven. Dit muntbiljet was immers het eenige aandenken, dat ik van miss Ro sebud bezat. Doch ook hiervan zou ik afstand moeten doen. Toen ik op zekeTen dag in een my welbekend magazyn iets wilde koopen, zag ik mij, daar ik geen ander geld by my had, genoodzaakt, myn dierbaar souvenir in betaling te geven. De magazynhouder bekeek het biljet van alle kanten, hield het tegen het licht en schreef, voordat hy het wegborg, met inkt mjn naam er op." „All right zei ie ik lachend. „Ik geloof het wel, doch men moet voorzichtig zyn," antwoordde hy, waarna ik het magazyn verliet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1