B IJ V O E G S E L, van Maandag IJ Juli 1902, j\o. 163. Vervolg Binnenland. IE. D Gemengd Nieuws* BEHOORBHDE BM DE lidtlel.! trekking ruli a. a,| TlilSSISfiSCIB COlIRAlïï EER, loon lat - Zeil- 15 5 55 VliMin< Jgeift 6 23 ft O 4 20 135 5 15 8HST. 7— 7 50 |20 10'10 12 22( 52 I 30 7 tc |10 10 30 L 20 1-10 110 4 30 130. i 6 20 o) 6 50 15 05 fc Oo) h) llOh) Sa en Lgate ■selen lazen deze l tion 7 33 1*10 12 "11 J 3 ken 6 14 6 30 7 2 8 5 8 25 8 82 Opheffing der tienden. Blijkens het lijvig rapport, uitgebracht door de commissie uit het Landbouw- Comité, over het onderzoek naar de mid delen om d9 tiendrechten op de spoedigste en meest afdoende wijze op te htffen, is naar het oordeel der commissie een alleszins bevredigende oplossing van het tiendvraagstuk te vinden, door van over heidswege alle tienden tegelijk af te schaffen. De heffera ontvangen van den Staat het 29 voud van de gemiddeld jaarlijksche zuivere opbrengst der tiend- plichtige perceelen, terwijl door de tiend - plichtigen voortaan jaarlijks een grond rente zal moeten betaald worden van minstens Va percent moer dan de inte rest waartegen de Staat het uitgekeerd geld heeft geleend. Binnenkort zullen wederom eenige marine-machinisten op verzoek den zeedienst verlaten. Het incompleet by dezen tak van dienst is thans reeds zeer belangrijk. Blijkens bij het dept. van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser - dekschip „Holland", onder bevel van d6n kapt. ter zee J. Wentholt, 10 dezer te Christiania aangekomen. Chr. Sanatorium. Donderdag was het bestuur van de ver- eeniging tot christelijke verzorging van zenuwlijders in Nederland te Zeist, met vele belangstellenden op het terrein waar het Sanatorium zal verrijzen, om tegen woordig te zijn by de eerste steenlegging door den voorzitter der vereeniging, ds. van Notten. Vooraf hield ds. v. N. eene toespraak, nadat een paar psalmverzen waren gezongen, om in korte trekken het ontstaan dezer Vereeniging te schetsen en te wijzen op de oorzaak der oprichting de zonde", waardoor allerlei krankheden, die zulke inrichtingen noodzakelijk maken, ontstonden. Hij zeide het dagelijksch bestuur der gemeente dank, dat het tegenwoordig was bij deze plechtigheid en van zijne belangstelling blijk gaf. Architect en bouwmeester werden toegesproken, als mede de werklieden en hun toegewenscht, dat het werk voorspoedig en zonder ongelukken mocht worden uitgevoerd en sterke drank geweerd. De heer Van der Mersch, wethouder van Zeist, dankte den spreker en sprak z(jn besta wenschen uit voor het schoone Christeiyke werk, dat zich in deze stich ting openbaarde, gelijk in meerdere stichtingen in die gemeente, waarna ds. Feringa nog een toespraak hield en met dankzegging deze plechtigheid ein digde. Het bestuur met het dageiykseh be stuur der gemeente namen hierna het schoone terrein nog eens op, verfiischten zich even op den hoog daarop staaDden koepel en do werklieden, een 75 in getal, werden ieesteiyk onthaald. Vlisaixigen, 13 Juli. „Vlissingen Vooruit." De groote zaal van den heer Stofko- per was gisterenavond tameiyk gevuld naar aanleiding van eene uitnoodigicg door eenige ingezetenen tot alle nering doenden, bestuurders van vereenigingen en belanghebbenden gericht, om te half negen in genoemd lokaal tegenwoordig te zyn, waar het doel der samenkomst in verband met het gehouden festival nader zou worden bekend gemaakt. Het voorloopig bestuur, dat uit een 8-tal leden bestond had tot voorzitter gekozen den heer G. Kotte, die mede- deeling deed dat er ter vergadering 70 personen tegenwoordig waren. Hetzy mjj vergund, zoo begon de heer Kotte,U harteiyk welkom toe te roepen,en is bet my aangenaam te ontwaren, het jaargetyde dat thans nu niet zoo heel geschikt is om te vergaderen in aan merking genomen, dat zoovelen aan de roepstem hebben gehoor gegeven. Ge annonceerd was dat hedenavond bekend zou worden gemaakt wat aanleiding heeft gegeven tot de byeenroeping, waar aan ik dan ook zal voldoen. Onze schoone Nederlandsche taal is ryk aan spreekwoorden, die allen een kern van waarheid bevatten. „Als het gety verloopt, verzet men de bakens* en by het uiten van dit spreekwoord denk ik aan onze goede Scheldestad. Wanneer men thans den algemeenen toestand voor oogen stelt en dien ver gt lykt, dan geloof ik dat hy afsteekt bij andere jaren. Alle zaken gaan ach teruit. Vroeger zag men nog biyde gezichten, thans niet meer. Eenige personen nu hebben uitgezien naar ver betering en nog onder den indruk van het goed geslaagde festival, vermeent men daarin den weg te zien, die leiden kan tot verbetering. Ik geloof Uw aller tolk te zya daarvoor nog een woord van dank te richten tot „Vlissiug's Man nenkoor" en in het bijzonder aan zynen wakkeren voorzitter, den heer W. L. Winkelman. Daverend applaus. Het doel nu is eene vaste vereeni ging te vormen, waartoe ik een ieder uitnoodig tot het slagen daarvan te willen medewerken. Feestelijkheden in de gemeente hebben dat voor, dat het geld in de kom biyft, instede van er uit te gaan, zooals in zoovele andere ge vallen. Iedere neringdoende, hetzij bak ker, spekslager ot kruidenier vaart er wel by, en heeft hy buitengewone ont vangsten gehad, hy zal ook buitenge wone uitgaven doen, ergo, ieder steekt er wat van in den zak. De besturen van vereenigingen hebben er ook belang by, want by een eventueel feest is ook hun steun noodig, en al hoort men tot de categorie die niet in de annonces zyn genoemd, dan is het toch ook hun zaak om tot den bloei van. Vlissingen mede te werken. Dat de toestand van Vlissingen niet rooskleurig genoemd mag worden, getuige het jongste verslag van de Kamer van Koophandel. Als goede burgers zyn we verplicht de stad tot meerderen bloei te brengen en in ons pogen daartoe zullen de autoriteiten ons steunen. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Alle vreemdelingen toch trekken naar het Badhotel en vertoeven slechts heel kort in de stad, tengevolge waar van de neringdoenden weinig profijt hebben. Nu ligt het op den weg van de te vormen vereeniging hierin, in overleg met de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, verandering te brengen. Het is my bekend dat de Belgen gaarne een bezoek brengen aan Zierikzee, welke plaats zich nu niet byzonder recommandeert voor de ontvangst van vreemdelingen, maar de burgers bemoeien er zich mede en daarvan hebben ze succes. Zelfs is my verteld geworden dat aan gezelschappen gedeelteiyke vergoe ding wordt toegekend voor reiskosten en bons gegeven, goed voor zooveel glazen bier of iets anders, alleen maar om de gezelschappen te trekken. Daarheen moe ten ook wy zien het te leiden Om nog eens een blik terug te slaan op het ge houden festival, spyt het my te moeten zeggen dat de Provinciale stoomboot- dienst op de Wester Schelde dien dag geen speciale booten heeft laten varen. De gezelschappen die aan het festival hebben deelgenomen hebben hun spyt daarover te kennen gegeven. Nu wil ik hiermede het „Mannenkoor" niet be schuldigen van verzuim, o neen, ik ben er van overtuigd dat het alles heeft gedaan, wat het heelt kunnen doen, maar wil daarmede aantoonen hoe goed zoo'n vereeniging, die we zullen trachten te vormen, in dergelijke gevallen zou kun nen werken. De vereeniging kan niet worden opgericht zonder geldeiyken steun, doch ik reken hierby op de mede werking van de neringdoenden, die zicb zullen opgeven als lid, terwyi anderen ongetwyfeld zullen toetreden als dona teur. Gedachtig aan het devies „Een dracht maakt Macht" zal de vereeniging tot stand komen. Daarna werd gelegenheid gegeven om hierover van gedachten te wisselen en inlichtingen te vragen. Van die gelegen heid gebruik makende, vroeg de heer Wolthers wat de contributie zou moeten bedragen voor een lid en welke bedragen men wilde vaststellen voor donatiën. Het was den heer Manse-Damave uit het gesprokene door den heer Kotte niet recht duideiyk waarom Vlissingen door feesteiykbeden zou vooruit te helpen zyn z. i. staan daarvoor andere wegen open. De heer van Vreeswyk heeft met be langstelling de rede van den heer Kotte aangehoord. Hy is van meening dat met feesteiykheden veel goeds in belang van Vlissingen kan tot stand komen. Reeds vroeger, na een nationaal feest, had hy vernomen dat er pogingen in 't werk werden gesteld om tot een biyvende vereeniging te geraken, doch had daar later niets meer van gehoord, zoodat hy, nu er andere doch ernstige plannen daartoe werden ontworpen, hy niets liever zag dan dat deze ten uitvoer zouden kunnen worden gebracht. Hy vroeg tevens of de vereeniging dan niet zou werken tot afschaffing der kermis. De heer Kotte de sprekers beantwoor dende zeide, dat het voorloopig bestuur gemeend had een contributie te moeten vaststellen van f 0 50 per maand en het aan de donateurs over te laten waar mede zy de vereeniging wenschten te steunen. Het moest niet uit het oog verloren worden, dat men dat plan nog kan wyzigen tot aan de vaststelling van het reglement. Door feesteiykheden alleen de stad in bloei to doen toenemen achtte de heer Kotte onmogeiyk, maar volgens zijne meening zyn deze ook middelen om tot dat doel te geraken. De kermis, zoo vervolgde hij, heeft thans geen reden meer van bestaan, en biyven we in die richtingen werken, die wy voornemans zyn in te slaan, zal het meerendeel onzer immers van zelf voor de afschaffing zijn. Onze vroede mannen zullen dan weten wanneer de gelegenheid gekomen is om die verouderde instelling af te schaffen. Daar men de discussion met hot oog op den gevorderden tyd moest staken, werd de gelegenheid opengesteld om zich op te geven, Uetzij als lid of donateur. 19 personen traden toe als lid, terwijl 10 zich opgaven als donateur en werd mededeeling gedaan dat reeds een 20tal toezegging had gedaan zich by de ver- eenigiDg te zullen aansluiten, zoodat de vereeniging, die, indien het voorstel wordt goedgekeurd „Vlissingen Vooruit" zal worden genoemd, is geconstitueerd met 50 leden en donateurs. De heer Kotte dankte alle aanwezigen voor hunne belangstelling, waarna de openbare vergadering overging in eene huishoudeiyke. Allereerst was daarin aan de orde het benoemen van een voorzitter. Met meerderheid van stemmen werd als zoodanig benoemd de heer G. Kotte, die zich de benoeming liet welgevallen. Daarna had de verkiezing van nog 8 bestuursleden plaats, waartoe werden benoemd de heeren J. Hakker, M. Geel hoed, N. Zandee, L, van Aartsen, A, Geijsen, S. J. Hillinga, A. W. Smits en L. F. Dert, die ter vergadering aanwezig de benoeming aannamen, uitgezonderd de heeren Geelhoed en Zandee, die toe zegden binnen eenige dagen daaromtrent beslissing te nemen. Laatstgenoemde heeft echter reeds voor de benoeming bedankt. Het bestuur heeft zich tot taak ge steld zoo spoedig mogeiyk een reglement te ontwerpen en dit ter goedkeuring aan de algemeene vergadering te onderwerpen. De nachtmailboot „Koningin Regentes" is heden middag van hier vertrokken teneinde de nachtmailboot „Prins Hen drik" in den dienst te vervangen, die heden avond niet van Port Victoria zal vertrekken. Het bericht, als zou „B. O. Z's. Man nenkoor" aan 't station worden afgehaald en hoogstwaarschijnlijk met begeleiding van 't muziek van „Ons Genoegen" naar het Badhotel worden vergezeld, dient verbetering. „B. O. Z's. Mannenkoor" komt hier aan pet boot, wordt afgehaald door eene deputatie uit „Vlissiug's Mannenkoor" en zal om één uur een matin ée geven op 't Grand Hötel, waarby „VI. M." zyne medewerking zal verleenen. Om gegronde redenen zal die ver eeniging zonder muziek worden ont vangen en begeleid. 1.15 van bet Badhuis moet vertrekken aldaar gederailleerd, waardoor de trams die om 1.15 van Vlissingen en 2.05 van Middelburg moesten vertrekken, niet ge reden hebben. Gisterenavond om half zeven is een knaapje al spelende in de Bierkade ge vallen. Het ventje werd niet dan met groote moeite door een Arnemuidschen visscher gered. In October zal te Middelburg geopend worden een wintercursus in landbouw kunde, vanwege de afdeelicg Walcheren van de Maatschappy tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Den 23en Juli zai te Oostkapelle in da Ned. Herv. kerk, of bij gunstig weder in het Berkenbosch aldaar, een zendings dag worden gehouden. Hedenmiddag is de stoomtram die om Bij de directe belastingen is eervol omslagen, met ingang van 16 dezer, de heer F. Rosinga, ryksklerk ten inspectie Ter Neuzen. Kerk- en Schoolnieuws. Ten behoeve der Geref. kerk te Gapinge zal een nieuw kerkgebouw worden gesticht. Architect on opzichter is de heer G. Guillaume, bouwkundige alhier. Burg. en Weth. van Middelburg stellen den gemeenteraad voor de jaar wedden van de leeraren in de Duitsche en Engelsche taal aan het gymnasium elk met f 200 te verhocgen en van f 700 op f 900 te brengen. Rechtszaken. Het O. M. bij de rechtbank te Mid delburg heeft gisteren 4 maanden ge- vangenisstrat geëischt tegen L. L., 19 jaar, slagersknecht te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hy in den nacht van 27 op 28 April jl. to Vlissingen lo. F. A. van Opbergen moedwillig slagen tegen het hoofd heeft toegebracht, tengevolge waarvan deze op die plaats bloedend is verwond en 2o. een horloge met ketting van genoemden van Opbergen heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechteiyke toe- eigening. Moord te Brielle. De nood kreet „moord weerklinkt niet dikwyis in het stille Brieltje. Toch was dit gisternacht het geval, waar een der medewerkende leden van het tooneel- gezelschap Hart, dat zich tydens de kermis in Den Briel bevindt, bij het gaan naar z'jn logement in de Nieuw- straat, plotseling aangevallen werd, en op gevaarlijke wyze in den bovenarm gewond, en vervolgens by zyn vlucht nog in den rug gestoken werd. Het ge schiedde by het voorbygaan van eenige opgeschoten jongens, en schynt een daad van plotseling opkomende woede geweest te zyn, waaraan misschien de drank niet vreemd is, want er is geen reden denkbaar, waarom de heer M. Dahme (zoo heet de getroffene), die by zyn kunstbroeders juist als een man van zeer zachtaardige inborst bekend is, het slachtoffer van dezen aanslag moest worden. Zijn toestand is zeer ernstig, ja schynt niet geheel buiten levensge vaar te zyn. De politie heeft reeds de hand gelegd op den vermoedelyken dader. De officier van het Indische leger die te Heeren veen in hechtenis is ge nomen als verdacht van aanranding van een meisje van omstreeks 12 jaar, is weder op vrye voeten gesteld, wegens gebrek aan bewys. Een oude zondaar. In het Politieblad wordt de opsporing ver zocht van den 69 jarigen A. K., schoen maker, die door het kantongerecht te 's Gravenhage wegens openbare dronken schap by 3e herhaling veroordeeld is tot 2 dagen hechtenis en 6 maanden op zending naar Hoorn. Een 27-jarige leidekker, werkzaam aan een klooster te Heithuizen (bij Roer mond) viel van een hoogte van 8 meter. Bewusteloos werd de ongelukkige opge nomen. Enkele oogenblikken later gaf by den geest. Een treurig ongeluk overkwam een 24 jarige dienstbode te Breda. Ter- wjjl zy op een kar naar den akker reed, werd het paard schichtig, zoodat zij het beter vond van da kar te springen. On gelukkig raakte zy nu bekneid tusschen de kar en een huis met 't treurig ge volg, dat zy zware kneuzingen opliep en kort na het ongeluk overleed. Te Ginneken is een 18-jarig psr- soon uit een kerseboom gevallen. Hy bezeerde zich daarby ernstig aan het gelaat en brak beide armen. Gisterenmiddag sprong een persoon van de stoomtram Alkmaar Haarlem De man kwam onder de tram en werd levensgevaarlijk gewond. Te Wielen (O.) had een knaapje plaats genomen op den dissel van twee gekoppelde hooiwagens het kind viel er af en geraakte onder den zwaar beladen wagen. Binnen weinige uren is h'.t aan de gevolgen overleden. Door Koning Willem I werd inder tijd aan den Hertog van Wellington de titel Prins van Waterloo en een jaar geld van f 40,000 verleend, als blijk van erkenning zyner verdiensten. Bij de afscheiding van Zuid Nederland ging dié schuld over op den Belgischen Staat en het jaargeld wordt nog altyd door dezen prompt uitbe aald aan de erf genamen van dan „Prins van Waterloo." Maar men begint nu toch in België te vragen, of dat altyd zoo voort moet gaan, en eenige Volksvertegenwoordigers, die vinden, dat de overwinning van Wellington waartoe toch ook de Neder landers, J^elgea en Pruisen het hunne bydroegent-nu wel voldoende is betaald, zullen in de Kamer voorstellen, het jaargeld in te trekken. In de omstreken van Castres, in het Fransche departement Tarn, is het Woensdag en Donderdag ondraaglyk warm geweest. Op het veld steeg de temperatuur tot 185 graden Fahrenheit. Vjjf maaiers zijn dood ineengezakt ten gevolge van zonnesteek. Twee artilleristen moesten naar het hospitaal gebracht worden. Tal van paardan zyn omgekomen. Het 108ste linie-regiment heeft ge ducht van de hitte te lyden gehad. Dinsdag, om 2 uur in den morgen, was het van Bergerac vertrokken voor een marsch langs wegen zonder schaduw. De hitte werd spoedig ondraaglyk. De soldaten hadden het zoo warm, dat zy zich tydens de rust geheel ontkleedden. By de voortzetting van den marsen lieten tal van manschappen, die niet meer voortkonden, zich op den weg vallen. De kolonel liet toen 3 uur rust houden één soldaat overleed tydens de rust. Bij aankomst te Manzac stierven een korporaal en een mindere. Op bevei van het ministerie van oorlog, dat in middels was gewaarschuwd, werd de marsch gestaakt en k6erde het regiment naar Bergerac terug. 320 soldaten lig gen thans in het hospitaal ziek aan de gevolgen van de warmte. Sedert 1886 is het te New-ïork niet zoo warm geweest als Woensdag. De thermometer wees om 1 uur in den namiddag 91 graden Fahrenheit. Zeven sterfgevallen tengevolge van de warmte kwamen dien dag voor. De beterschap in den toestand van minister Chamberlain houdt aan, doch hy mag zyn kamer nog niet verlaten. Lerd Roberts heeft, inzake het gebeurde te Sandhurst, verklaard, naar aanleiding van 6en interpellatie over de wegzending van een 29-tal cadetten van de militaire academie aldaar, in velband met de brandstichtingen der laatste weken, dat er gebrek aan dis cipline was onder de jongelui, zoodat een algemeene bestraffing noodig was terwyl aan terugkeer van de haenge- zondenen niet gedacht kan worden, zoolang de schuldigen niet ontdekt zyn. Donderdagavond is ter eere van de koloniale autoriteiten die te Lonuen

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1