:gels; VLISSI1I6SCHE COURANT. r Woensdag 25 Juni. ËiMtttisie Wei FfiUlUBTö». bode >ode. ho. 147. 40e Jaargang 1902. D l'ostzegrol. n en T»ostze. piefstuk) van oude Ze. 11i li <1 goKo. eder letters P 575, Maatsch'j., Hot' 1 ,De Wynberg." vraagt tegea be like ID IE WS T SiDMLBW» r.t J'ffl 4 80 (alksB 1 Zoilmarbt vnj am 1230 2 15. 2 45 4 15 ft 65 Zalnarkt Vlitsm. werkdagenl 6 23 120 2S0 4 20 55 2 6 3 35 5 i5 'ENDIEN8T. - 6 20 7—7 SO 1020 10 to 10 1 30 2 22i 4 20 5 62 I 6 10 6 SO 1 to 50 1010 10 30 0 nm 1 20 I it) 3 50 410 4 30 |8 8 30. hslqe. 3 30 en 6 20 e, 3 55 a 6 50 en 4 45 >5 05 POj 6 20c) h) ^0 6 40h) Bordelen en Ian hoogste en. Borsselen pan Neuzen It op deze vegetation 7 25 7 58| 8 47, 01 7 33 •i0 12 j-l 2|*11 j 3 voeren 8 61 25 6 3g 10 7 26 50 85 6 8 25 32 8 32 PrQs per drie maanden 1.30. Franco per post 1. 0. Afzonderiyke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bü den Uitgever F. VAN BE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVKRTKNTEÊNvan 1—4 rsgele 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend, Groots letters en cliché'» naar plaatsruimte. Veraek|nt dsgel|k>, altgaBonderi op ïon- co feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnemente-AdvertentlBn op «eer Toordeellge voorwaarden. Zij die zich met 1 Juli op de „Vlissingsche Courant" abon neeren, ontvangen de van heden tot dien datum verschijnende nummers gratis. Gemeentegelden voor kerken. Hat verstrekken van gelden uit de ge meentekas voor kerkelijke doeleinden, stuit ,de Stand." tegen de borat, en is in stryd met wat de anti-revolutionairen steeds voorstonden. Het blad wenschte dan ook wel om wat liets, dat het besluit van dien aard door den gtmeenteraid van Waalwijk genomen, had kunnen vernietigd wor den maar de wet verbiedt zulk etn bijdrage niet, en het algemeen belang is er slechts uit hooger beginsel bij in het spel. Ook bi) dit hooger beginsel echter heeft men te rekenen met onze wetge ving, en tot ia de Grondwet ligt, helaas, nog altoos het denkbeeld bezegeld, dat de Staat dwingt om te betalen voor open baren eeredienst en dezen dwang ook legt op hen die voor eigen eeredienst hiervan geen pufljt trekken. Meer nog, ook in de schooiquaestie geldt dusver nog steeds het beginsel, dat b. v. de voorstanders der Vrije Universiteit te Amsterdam door de O verheid gedwongen worden belang! ij ke sommen te offeren voer de Gemeentelijke universiteit, wier geest ze bestrijden. Hoe guwenscht het dan ook zou zijn ten deze allen dwang tot betaling van lasten, die strekken om te stichten en in-stand te houden wat onze overtuiging afkeurt, door de wet af te SDtjren, onder de bestaande wet is dit doel on bereikbaar. En bovendien, een heel andere vraag is het of men als lid van zulk een ge meenteraad legen zulk een voorstel zou gestemd hebben, of dat men, als het wettig genomen is, het kan vernietigen. De autonomie der gemeenten mag niet willekeurig worden aangetast. De vice-admiraal Zagers Veeckens, die van H. M. de Koningin in opdracnt had den Duilschen Keizer te Wezel te begroeten, is noor keizer Wilhelm be- giitigd met de Pruisische kroonorde le klasse, en de urdonnance-offlcier van U. M., le luitenant jhr. Van der Wtfck, die toegevoegd was aan den vice-admuaal, met de orde van den Kooden Adelaar 4e klasse. Vereeniging van gepansionnearde osder-offioiaren. De „Koninklijke Vereeniging van ge- pensionneerde onderofficieren en minde ren van bet Ntderlandache Lager", die 89.) Marie was ongesteld, het kind moest haar kamer houden, en de liefhebbende tante verzuimde geen dag om naar haar dierbare, kleine patiente te komen zien. Met een tact, die inderdaad bewon derenswaardig was, wist zjj Victor en Betsy te zamen te brengen verschafte zjj hen de gelegenheid zich ongestoord met eikander te onderhouden. En dat alles op de qnschuldigste wijze, zonder dat het iemand mogelijk zou zyn ge weest er aanmerking op te maken. Lichtendonck begreep thans haar toe leg-; h(J zag in, dat voor Clara, de jonge mevrouw Brandenburgh, geaent, bewon derd en gevierd door de wereld, een zeer benijdenswaardige persoon was maar wanneer Betsy van het voetstuk zich ten doel stelt bijslag o? het pensioen te ve leenen aan hulpbehoevende mili tairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877 en aan hunne weduwen, hield gisteren hare 23ste j tariyksche alge meens vergadering te Amsterdam, onder leiding van haren algemeenen voorzitter, den heer L Zeiler. Deze heette, namens het hoofdbestuur, vooral hartelijk welkom den heer H. E. Kleijn, oud-Raadadviseur aan het Departement van Oorlog en generaal W. F. Seharp, eere-voorzitter van de af- deeling Amsterdam. De eere voorzitter der Vereeniging, generaal A. Kool, en vele andere autori teiten hadden bericht gezonden verhin derd te zijn, onder de meest sympathieke wenschen voor den verderen bloei der Vereeniging. Aan H. M. de Koningin werd een telfgram gezonden met hernieuwde be tuiging van toewijding en trou .v en dankbare gelukwenschen voor algeheel heistel. De voorlezing van het telegram weid staande aangehoord en gevolgd door een „Leve do Koningin". De voorzitter bracht o. a in herinne ring het overlijden van den leger-pen- ningmeester, den heer B. J. van der Roer, aan diens nagedachtenis werd staande het militair eere-saluut gebracht. In zijne openingsrede wees de algemeene voorzitter op de adressen aan de Tweede Kamer en de vele pogingen door de Vereeniging en ook door Kamerltden aangewend om bij de onlangs plaats gehad hebbende herziening van de Pen sioenwetten, van Staatswege eenige ver betering te verkrijgen in het droevig lot van hen, die onder vroegere wetten gepeDsionneerd, nu op hun ouden dag gebrek HJden, doch welke pogingen niet rr*t gunstig gevolg bekroond werden. De hoop der Vereeniging is nu gevestigd op de toezegging des ministers om bij de a. s. begrooting een ruim bedrag voor gratificatiën aan te vragen, van welke toezegging de Kamer met ingenomenheid kennis nam. Op voorstel van den voorzitter werd een telegram gezonden aan den minister van oorlog generaal Bsrgansius, eere commissaris dezer Vereeniging, om zich voor die toezegging dankbaar te toonen en het droevig lot der oud gepension- neerden in Zijner Excellentie's warme belangstelling aan te bevelen. Ui, het overzicht b.ijkt, dat de Ver. op 1 Maart 1.1. bestond uit 19 afdeelingen en 14 correspondentschappen, 456 ge wone leden (i. w. z. oud gepensionneer- den), 2481 donateurs en donatrices (bij drage f 1 tot beneden f 10) en 94 be- schermeis en beschermvrouwen (bijdrage f 10 minstens per jaar of f25 in eens). Van de 456 gewone leden over het ge- heele land verspreid, worden er 180 ondersteund de overigen behoeven die nog niet. Van verschillende zijden mocht de Vereeniging buitengewone blijken van belangstelling ondervinden, o. a. in het waarop zij stond viel, wanneer zij zich in de oogen dierzelide wereld schuldig maakte aan een misstap, was zij dat niet meer, en Ciara zou een schitterende gelegenheid hebben, om te beklagen wat zt) met zooveel afgunst beschouwd had, om met engelenzachtheid medelijden en vergeving ovef het hoofd harer zuster in te roepen. Met verbeten woede moest Victor be kennen, dat de valstrik inderdaad met geoefendheid en kennis van zaken ge spannen was. Wel kon hij het sp-jl der onheilstookster met ósd stag vernietigen, en werkelijk, als hijzelf alleen daarbij de lijdende partij was geweest zou hy het gedaan hebben. Met bitter zelfverwyt bekende hy zich, dat hy Betsy alleen in oneer en schande, ten minste in de oogen der menschen, vergoeding kon verschaffen voor het spel dat hy eenmaal zoo ondoordacht met haar gespeeld had maar hy vroeg zich zeli af, of zy mis schien niet meer bevrediging en geluk zou vinden aau do zijde van hem, dien zy lief had, (al veroordeelde de wereld die liefde dan ook) dan in het voort- sleepen van het liefdelooze, koude leren, welks juk haar zoo zwaar op de schou ders woog. afgelocpen boekjaar twee legaten ad f500, respectievelijk van wyien B. A. baron van Verscbuer en van wyien jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, terwijl ook dank baar werd herdacht de Rykssubsidie van vyfduizend gulden. In het bijzonder werd hulde gebracht aan de offervaardigheid van het actief dienende leger, waarvan alleen door onderofficieren en minderen f 2060.311/# werd by gedragen, terwyi 1121 officieren de Vereeniging steunen met een totaal bedrag van f 1485.40. Verder bleek uit de rekening en ver antwoording, dat aan byslag op het pensioen en ondersteuning aan hulpbe hoevende weduwen weid besteed de som van f 19,482.50 of sedert de op richting der Vereeniging ruim f 300,000. Na voorlezing van bet proces verbaal van eerecommissarissen, waarin met den meesten lof over het gehouden beheer wordt meldiDg gemaakt, werd het hoofd bestuur met a'gemeene stemmen décharge verleend. Marine en Leger. Men schrijft aan de N. R Ct. Toen de onlaDgs gepensioneerde inspec teur der infanterie, de luitenant-generaal G. O. van Kesleren, den dienst verliet, werd hem door den commandant van het instructie-bataljon te Kampen verzocht, cm aan die instelling vergunning te gever er zyne beeltenis te plaatsen. De generaal van Kesteren toch trad als jongeling b(j het I.-B. in dienst, welk bataljon, sedert de generaal tot inspec teur werd benoemd, rechtstreeks onder zyne bevelen stond. Ter voldoening aan bedoeld verzoek heelt generaal van Kes teren thans zyn portret in groot formaat en gevat in eene pra.'htige lijst aan het I.-B. ten geschenke gegeven. Het portret zal in de cantine der volontairs worden geplaatst, en dien jeugdigen militairen steeds in herinnering brengen dat ook thaDS nog de ganeraalsepaulet in de pa- troontasch van den soldaat zit. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, tot vorming van de tweede categorie der vrijwilligers voor het reservekader, aau de gepasporteerde korporaals en onderofficieren tot en met den graad van sergeant-majoor, afkomstig van de infan terie en de vesting-artillerie, die minder dan drie jaren in het bezit van het pas- pooit zyn en desgewenscht tot een rtëngagement zouden zyn toegelaten, nog zal worden afgevraagd of zij een vrywillige verbintenis by genoemd kader wrllen aangaan. Dit jaar zal door 102 cadetten van de Kouinkiyke militaire academie worden deelgenomen aan het examen voor 2a luitenant. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Holland", voerende de commandovlag van den schout by-nacht A. G. Ellis, directeur en commandant Betsy zelf gaf zich sleehts aan de macht van het oogenblik over. Zy be kommerde zich niet om Giara's intrigues. Zy had een onbestemd verlangen, dat de toestand biyven mocht zooals hy waszy bezat de gelukkige gaaf, niet na te denken wanneer zy niet wilde, en daarvan bediende zy zich ook nu. Op zekeren dag hadden Mevrouw Vredevoort, Clara en Victor by Branden burgh gedineerd. Na het eten gevoelde de oude dame zich onwel en zy ver zocht haar schoonzoon haar thuis te brengen. Henri wilde het rjjtuig laten inspannen, maar mevrouw Vredevoort beweerde, dat alleen een wandeling in de open lucht haar kon herstellen. Lich tendonck sloeg voor haar te vergezellen, maar Brandenburgh was te beletfd het aanbod aan te nemen en verzocht hem, de dames gezelschap te houden tot zyn terugkomst. Toen zy vertrokken waren kreeg Ciara plotseling het idee Miss Harvey eenige inlichtingen omtrent een Engelschen roman te vragen, dien men haar aan geraden had te lezen en zy liet Victor en Bstsy te zamen. „Het verwondert my," zei de jonge vrouw, om de eenigszins benauwende der marine te Willemsoord, 21 dezer van Nieuwediep vertrokken met bestem ming naar Spithead, ten einde aldaar Hr. Ms. zeemacht te vertegenwoordigen b(j de maritieme revue ter gelegenheid van de kroning van Z. M. den Koning van Engeland. Blijkens een telegram van den gouv.- generaal van Ned.-Indië, van 23 Juni 1902, wordt de gouvernementskoffleoogst op Java voor dit jaar thans weder ge raamd op 178,000 pikols. Verkorting van Arbeidsduur. Onder het opschrift„Proefonder vindelijk» schryft het Huisgezin Wy waren in de gelegenheid, een onzer grooie katholieke werkgevers, be trokken by de textiel-icdustrie, in ken nis te stellen met hetgeen wij in een vorig nummer schreven over arbeids prestatie. „M8n ondarviiding is deze'fle", zei hy ons. „Ik heb nagegaan, wat over een geheel jaar, ten opzichte der arbeids prestatie de uitkomst was van een ver korting van den arbeidsduur met 10 percent. Het resultaat was een verhooging der productie met gemiddeld 10 percent. Dat wil dus zeggen, dat, terwyi er een tiende minder lang gewerkt werd, de productie een tiende grooter was. „En», voegde hij er by, „ik zou den arbeidsduur nog met tien percent durven verkorten, zondêr vermindering van productie te vreezen." Deze woorden bevestigen opnieuw de juistheid der stelling, dat hoe korter (catuuriyk bi on an redelijke grenzen) de arbeidsduur is, hoe intensiever er gewerkt wordt. Niet h(j handelt dus van zuiver financieel standpunt het verstandigst, die zjjn werklieden laat arbeiden zoolang ze kunneD, maar degene, die, door een redelijken arbeidsduur in te voeren, zich de grootste productie en het beste werk verzekert. Doch al ware dit niet zoo, dan nog eischen billijkheid en menscheiykheid dat er voor den werkman een behooriybe tyi overschiete, dien hy voor zichzelf en zyn gezin, voor ontwikkeling en ontspanning kan besteden. Het besef, dat de werkman geen machine, maar een mensch is, dit is in deze quaestie het beginsel der wysheid. Alg. Ned. Geheelonthoudersbond. Bovengenoemde Bond hield te Utrecht zyn 5e alg. verg. onder leiding van prof. dr. J. van Rees. 14 aideelingen hadden zich doen vertegenwoordigen. Het jaarverslag deed zien, dat de Bond in het afgeloopen jaar is vooruit gegaan. Hy heeft thans 18 afdeelingen met 850 leden en 49 algemeene leden. stilte af te breken, „dat Clara Mama alleen naar huis heeft laten gaan. 't Is juist iets voor baar zich ongerust te maken, ook al heeft het niets te bedui den. Ik vond dat zij mama's hoofdpyn van avond al heel kalm opnam." „Zy zal daar haar reden wei voor hebben. Je zuster doet, geiooi ik, niet veel zonder dat zy er by denkt." „Ik wilde dat 't je mogeiyk was 't zelfde ook van my te zeggen," ant woordde Betsy met een zucht. Als ik 't wyze voorbeeld van myn zuster altijd gevolgd had, zou ik my menige onaan genaamheid bespaard hebben." „Er is byna geen mensch op de wereld die dat niet zeggen kan. Maar 't is een phrase, anders niet. 't Eenige wat wer- keiyk bewyst dat wy 't er mee eens zyn, is eenvoudig te trachten weer goed te maken, wat wy door onze eigen schuld hebben doen mislukken. De middelen hebben wy daar meestal voor, als wy ze maar willen zien." Betsy stond op 6n trad voor het open staande venster. Buiten was het donker en stil. Geen blad bewoog, alles ademde vrede en rust. Niet alzoo was 't in haar binnenste. Een angstig voorgevoel beklemde haar. Aangenomen werd een voorstel van de Alg. Ntd. Geh.-Onth. Ver. Steenwyk, om een commissie van 3 leden te be noemen tot voorbereiding van plannen voor de oprichting van een centraal bureau van onderzoek omtrent het al coholgehalte van in den handel gebrachte alcoholvrije dranken en het hoofdbestuur op ts dragen Daar aanl6idiDg dezer plannen met de besturen der groote drankbestrydersvereenigingea in overleg te treden aangaande de oprichting van bedoeld bureau. Eveneens werd aangenomen een voor ste! van het hoofdbestuur, om de afdee lingen minstens 10 cent per lid en per jaar te doen afdragen aan de algemeerie kas en de a'gemeene leden minstens 60 cent. Gekozen werden tot leden van het hoofdbestuur de heeren O. de Beus, te Amsterdam, en dr. A. Weeder, te Kui lenburg. Na eenige discussie werd goedgekeurd een voorstel van de afdeeling Hilversum, om by de verschillende kerkbesturen aan te dringen, om by kerkeiyke plech tigheden, waar wyn wordt aangeboden, alcoholvrijen wijn te schenktn aan die personen, die dit wenschen of geheel onthouders zyn, eihter met uitlatiDg van „Aan die personen odz." Voorst werd aangenomen een voorstel van Hilversum van den vo genden inhcud Het hoofdbestuur doelpogingen, om te verkrygen, gegevens aangaande de betei kenis van de geheelonthouding als strydmiddel by werkstakingen zoowel in binnen- als buitenland. E9n voorstel van de afd. Langendyk, dat het hoofdbestuur zich zoo mogeiyk in verbinding zal stellen met het hoofd bestuur van de Ned. Ver. tot afschzffl-g van sterkedrank, om een centraalbureau voor adressen van sprekers(stere) op te richten,gaf aanleidiDg tot eenige discussie. Een besluit werd niet genomen. Het hoofdbestuur zal in den geest van het voorstel werkzaam zyn. De volgende jaariyksche algemeene vergadering zal te Arnhem worden ge houden. Een voorstel van de afdeeling Borkuloo om het hoofdbestuur op te dragen de Koninkiyke goedkeuring aan te vragen voer den Bond gaf aanleiding tot veel discussie. De voorzitter ontraadde aan neming. By de stemming werd het voorstel echter aangenomen met 86 tegen 50 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat hy, nu de vergadering het voorstel heeft aan genomen, de overweging zal nemen om principieele redenen tebedanken als voorzitter. Hierop ontspon zich weder een leven dige discussie. Tea slotte werd besloten het voorstel aan een referendum te onderwerpen. Naar de N. R. Ct. uit goede bron verneemt zyn dezer dagen aan den heer Kruger te Utrecht de noodige bescheiden zy voelde een onbestemde zekerheid, dat het beter voor haar was de kamer te verlaten, en Glara te gaan opzoeken maar in plaats van aan de waarschu wende stem gehoor te geven, antwoordde zy bitter op Victor's laatste woorden „De middelen zyn er niet altjjd ge dane zaken nemen geen keer." Hy zag haar scherp aan en zyn stem klonk eenigszins spottend toen hy hernam „Hoe moet ik dat nu overeenbrengen met je vroegere beweringen dat ge je zoo gelukkig gevoelt?" Wanneer wfj op een helling staan, drytt ons meestal een onweerstaanbare macht tot voorthollen. Betsy voelde niet meer dat zy te ver ging, dat zy onvoor zichtig was, toen zy antwoordde „Het leven heeft een wreed spel met my gespeeld. In den beginne gaf het my alles; ik was jong, vol hoop, krachtig en gezond. Het beloofde my gouden bergen, en ik geloofde dat het woord zou honden. Ik bouwde op al die mooie be loften en toen de tyd der vervulling kwam, oogstte ik niets dan teleurstelling. Alleen de booze fee, die evenals by de schoone slaapster by myn geboorte ver geten was, heeft haar geschenk niet teruggenomen.(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1