nsr_ VLISSINGSCHE COURANT. r Zaterdag 14 Juni. HEER la-scHSLQs. fto. 138. 40e Jaargang SaeÉEÖe taiitea. FBUIliiBTdN. ill. 1902. D D vraagt by een nette remeubileerde 1 JULI 1902. Prjjsopgaaf onder itUDOLF MOSSE A M D i E N S T as es S. BSELSÏÏ3S v.» i Remit».- ra 4 50 (allees i 55 Van Ztümm-kt vtc 11 45 nm 12 80 2 30 10 15. to 1 15 2 45 4 15 5 55 naar Zeümarkt Viusm- ien op werkdagen) 6 23 nsa 120 2 50 4 20 20 11—, am. 12 35 2 6 3 35 515 E HAVENDIENST. :vm. 6— 6 20 77 50 i 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 22' i 40 4 4 20 6 52 |0 8 20. 3vm 6 10 S 30 7 10 9 20 9 50 10 10 10 30 12 10 nm 1 20 1 40 1.80 3 50 410 4 SC 7 40 8 8 80. l-j b) am S 30 en 6 20 c |15a) 3 55 6 50 155a g) en 445 15a) 6 05 aa 3 30» 6 20u) h) pi) 3 50 6 40h) 8 10 8 60 leskea?, Borselen en Breikeaa ten hoogste 15 minaten. pgea naar Borsselen 'an 1.65 van Neuzen igen wordt op deze jet epoorwegetstion •0 23 6 64 8 21 •9 47 7 25 7 58 8 47 10 1 *10 48 11 2*11 1» reinen vervoeren 7 33 '10 12 10 40 28 6 t 10 28 1 25 0 3J 11 40 8 10 7 26 12 22 3 50 8 5 12 38 4 6 8 25 12 66 4 22 8 32 Prys per drie maanden 1.80. Franco per post 1. 0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b{j alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN BE VELDE Jr., Kleine Markt, I, 187. ADVERTENTI3N van 1—4 regel* 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs «lechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché'» naar plaatsruimte. Versekjgnt dag.lfks, Bltf.MOfid.r4 op Zon- eis feestdagen. T.l.phoonmtmm.r ÏO. AbonnoKiofits-AdTerte&tlSii op «eer roordeelige voorwaarden. Koningin Wilhelmina op den Schaumburg. Men schrijft uit Schaumburg van Woensdag aan het N. v. d. D. De toestand van H. M. de Koningin ia zoo bevredigend mogelijk. Woensdag morgen, heeft H. M. in gezelschap van Hare Moeder, Koningin Emma, en eene hofdame, eene wandeling gemaakt in den tuin en den lommering van het kasteel, tot aan de eeuwen-oude poort, rechts van de stallen, links van de woning van den opperbovenier. By de poort keerde H. M. om en ging langzaam den stijgenden weg terug, voorbij het Palmenhuis tot aan de slotplaats. Bij den muur zette H. M. zich op een stoel neder en bleef er lang zitten tuien over de dalen naar het romantische dorpje Haussen, ver weg, genietend van het onbeschrijfelijk schoone vergezicht en de groote stilte. Gisteren, juist bij de komst van Hare Majesteit, brak de zon door, en heden is bet weder schooner, dan in lang het geval was. Mocht de weersgesteldheid te koel worden, dan is het Palmenhuis, met zyne schoone palmen, bananen, o.chideeên en vele andere planten en bloemen als aangewezen om er te wan delen of op een der rustieke banken te zitten. Er heerscht daar eene verkwik kende temperatuur. Uit het slot komt men door een binnengang direct in het Palmenhuis. De Vorst van Waldeck is gisteravond weder vertrokken, na den maaltijd, die te halfzeven gehouden werd, en aan welken deelnamen de Koningin met Hare Moeder en enkele leden van het gevolg. Balduinstein, Diez, en alle dorpon in den omtrek zijn verrukt over de min zaamheid van de Koningin. „Het Kreia- blatt" schrijft van avond een kort be richt over de aankomst. Wat de vertrekken der Koningin aan gaat, kan nog gemeld worden, dat de bibliotheekzaal tot eetzaal is ingericht en dat de conversatiekamer kostbare gobelins bevat. Het scüoonst van het geheele slot is echter het verwonderlijk schoone uitz.cht en de aller gunstigste ligging. Dezen middag vreesde men, dat een ODgeluk zou gebeuren. Eenige hofaeeren en hofdames met den lijfarts Pot reden in een jaentwagen met vier paarden uit. Nauw wareu zy het hötel by het slot voorby, of een der paarden, door de vliegen gestoken, geraakte by het af weren in het ongereede en viel. De koetsier hield terstond in en allen sprongen den wagen uit. Oumiddellyk werd van alle zyden hulp verleend. By het doen opspringen van het paard stapte 't bezy ien den weg, rolde drie maal om, en de helling af. De koetsier en palfrenier wisten daar het paard op te kiygen en behouden op den weg te brengen. Toen werd dit paard met het 30.) Er waren thans duizende kleinigheden die hem het tegeuueei luiue toeriepen maar hy wilde ten minste Zekerheiu htboen, hy wilde door haar eigen woor den overtuigd worden, dat hy als speel bal gediend üad voor hare teleuisteliing en ergernis. Toen Betsy uit haar korte sluimering ontwaakte, was zy verwonderd Henri nog niet boven te zien. Zy bleef wacnten on weru voor ditmaal niet ongeduldig. Haar nieuw verbiyf bood haar dan ook afwisseling genoeg en zy bracht den tijd deor met al die kleinigheden, die haar omringden, te bewonderen. Eindelijk hoorde zy zyn voetstap en zy scnoot haastig de prachtige poruère, haar boudoir van de slaapkamer andere naar den stal gebracht en stapte hst gezelschap weder op den wagen.de ïyfarts op de achterbank. En voortging 't langs berg en dal, tot het gezelschap vrooiyk en behouden te ruim vijf uur weer op de slotplaats van Schaumburg stilhield, en allen, zonder eenig letsel, uitstapten. Zy, die uit het hOlel, grenzende aan het slot Scbaum burg, naar buiten kwam en ontzetten hevig, want m6n meende in een der hofdames de Koningin te her kennen. Qelukkig was deze hofdame geen letsel ervaren en bleek dra, dat de Koningin niet in het rytuig was en voor schrik en onheil bespaard was gebleven. By de begiojting van H. M. aan hit station waren, behalve de gisteren ge noemde personen, ook tegenwoordig 1 Pastoor Muller en de Postdirecteur Raupach. Het weder wordt prachtig. Van overal komen de meüschen, vooral dames naar Schaumburg, in de hoop de Koningin te zien. Van gisteren msldt man nog De Koningin deed gisteren van 5 tot 6 uur een rytoar met een tweespan en heden een tocht naar Diez. De Koningin-Moeder vertrok te 10 uur naar Honnef ter begroeting van de Koningin van Zweden H. M. keert hedenavond terug. De 14 ton-commissie. Naar men verneemt komt de zooge naamde veertien-ton-comojissie in haar onlangs aaa H. M. do Koningin uitge bracht rapport tot de conclusie, dat het haar een groote voldoening is hot bewys te hebben kunnen leveren dat hy het nagaan dsr geschiedenis van de quaestie haar niet gebleken is van eenige oneer- lykheid in het beheer van '8 lands gelden. Zy meent de plaats gehad hebbende onregelmatigheden alleen te moeten toe- schry ven aan ODjuiste begrippen omtrent de eischen van comptabel beheer. Wy vernemen dan ook dat de com missie na zorgvuldig onderzoek tot de conclusie is gekomen, dat alles pleit voor de opneming van een afdeeling comp tabiliteit aan het departement van oorjog, waar alle comptabele aangelegenheden worden behandeld. Wal werd in 1895 aan het departement een afdeeling comp- taoiliteit opgericht, doeh de commissie m_ent de mislukaing daarvan te moeten tuescüryven aan de georekmge organi satie, waarey net plan om alles wat comptabele zaken betrof, in één afdeeling te vereenigen, niet tot uitvoering kwam. De commissie geeft dan ook in alge- meene trekken zonder bepaalde voor stellen te doen - hare gedachten omtrent de organisatie van een nieuw op te richten afdeeling comptabiliteit, waarby zy ook breedvoerig aangeeft de indeeliog daarvan zooals zy zich die voorstelt. De commissie denkt zich een derge- ïyke afdeeling met een hoog staand, vol scheidde open, om hem tegemoet te snellen. Zy was nog zoo geheel door drongen van hetgeen zy straks overdacht had, nog zoo vervuld van haar goede voornemens, dat het haar geen moeite kostte naar hem toe te gaan, zyn hand te vatten en hem met een klaut van warme danknaarnoid in naar stem, zoo ais hy er nog nooit in gehoord had, toe te voegen „Myn iieve Henri, wat heb je my gelukkig gemaakt, hoe zal ik je 't best danken voer al je goseheid 7" Hoe zouden uiezeltde woorden, als hy ze een uur eerder nad mogen vernemen, nem een hemel van zaligUeid nebben binnengevoerd. 'Thans troffen zy hem byaa pynlyk en de argwaan in zyn bin nenste fluisterde Ai uw onuitputteiyke liefue en zorg hebben u zelfs geen glim lach van eikenteiykheid kunnen doen winnen nu ge haar by haar thuiskomst met rykdum en weelde overlaadt, nu eeist toont zy zich dankbaar." Hy liet naar los, byna zonder den druk der fijne vingeis te beantwoorden en zeide zoo koel als het hem moge- iyk was „Het doet my genoegen, Betsy, dat het boudoir naar je smaak is. Als je er komen voor zyn taak berekend persoon aan het hoofd met den titel van „admi nistrateur", terwyi zy voorts berekent dat de kosten dezer formatie die in het geheel 46 ambtenaren zou moeten tellen wel hooger zyn dan by de thans geldende regeling, doch dat daartegenover zulke belangrijke voordeelen Btaan, dat de verhooging der kosten daar ruim schoots tegen opwegen. Breedvoerig licht de commissie hare besliste meening toe, dat de afdeeling gevormd zou moeten worden uit burgerlijke ambtenaren. De Gezondheids- en de Woningwet zullen niet, zooals eerst het voornemen was, op 1 Juli, maar op I Augustus worden ingevoerd. Prof. van der Hoeven is, naar het „Vad." verneemt, voornemens zelf een uilgaaf met de aan de stukken ontleende toelichting te bezorgen van de door hem als regeerings-commissaris verdedigde militaire straf en tuchtwetten. Uitvoering van art. 30 Gezondheidswet. der By Kon. besluit vaa 27 Mei j.l. op genomen in de S;aatsct. no. 135, zyn ter uitvoering van artikel 30 der Ge zondheidswet, voor zoover daarin niet by die wet of bij andere wetten is voor zien, regelen vastgesteld omtrent de werkzaamheden van den centralen ge zondheidsraad, van de hoofdinspecteurs, van de inspecteurs en van de gezond- heidscommissiën en de door deze com missie a af te leggen rekenibg en ver antwoording van de te harer beschikking gestelde gelden; omtrent de_werkzaam heden en de plaatsvervab^ilg van don voorzitter, de leden en den secretaris van den centralen gezondheidsraad omtrent de werkzaamheden en de plaatsvervan ging van de voorzitters en de secretaris sen van de gezocdheidscommissiëa om trent den diensttyd en de aftreding van de leden van die commissies omtrent het beheer en het geruik van hulpmid delen van den centralen gezondheidsraad en omtrent de archieven, en voor zoover die er zyn de bibliotheken van de hoofdinspecteurs, van de inspecteurs en van de commission. Een open brief. Ia de zitting der Tweede Kamer heeft de heer Melchers in zyn interpellatie over de twee uit Duitschlaud gezette werklieden o.a. gezegd dat de firma van Heek uit wraak vermoedelyk haar invloed by de Pruisische regeeribg heeft geoefend. In een open brief aaD den heer Melchers komt de firma Van Heek daartegen op. Zy zegt o.a. „Met groote verbazing hebben wy aldus kennis genomen van het vermoe den, hetwelk gy zonder iets meer dan oppervlakkige redenen hebt durven uit nog iets aan veranderd mocht willen hebben, moet je het maar zeggen.» De jonge vrouw trad terug en keek hem een oogenblik met de grootste ver baring aan. Zy had vermoed, dat hy by het eeiste vrieodeiyke woord dat zy nem ooit had gegeven, verrukt zou zijn zy hai zich vernederd lief ie zyu tegen den man, die haar in den grond onver schillig was, dien zy slechts uit mede- tyden wilde trachten gelukkig te maken en nu werd haar toenadering zóó beantwoord In een oogenblik verdwenen al de goede opwellingen, en maakten plaats voor trots en koelbeid. Zy verwaardigde zich niet eens, hem een verklaring vaa zyn zon derling gedrag te vragen. Het kon naar niets meer schelen, en zonder op zyn laatste woorden iets te antwoorden, trad zij bedaard voor een spiegel en begon haar zwaar donker haar los te maken. Brandenburgh bemeikte haar spoedige omkeeiing tot haar vroegere onverschil ligheid zeer goed, en reeds begon hy zien te verwyten, dat hy't dom overlegd had maar plotseling al zyn moed by elkaar rapend, zeide hy vriendeiyker dan zoo even en zelfs eenigszins haperend Betsy als je niet al te vermoeid zyt, spreken, als zouden wy uit wraak tegen genoemde werklieden wegens het door hen in het socialistisch blaadje Recht door Zee tegen ons geschreven schend- artikel, by de Pruisisotie regeering onzen j invloed hebben geoefend, om deze personen over de grens te doen zetten. I „Wy zyn er tydens de werkstaking ln onze fabrieken is uitgebroken aan j gewoon geraakt, onzen naam op allerlei wyze te zien bekladden, en de waarheid der feiten met deze staking in verband staande, op ergerlijke manier te hooven verkrachten. Wy meenen evenwel de zaak het best te dienen door van der- geiyke geschriften of woorden, meestal uitgaande van onverantwoordeiyke personen, geen notitie te nemen en er persooniyk niet op te antwoorden. Daar waar gy echter in 's Lands verga ier zaal op eene zoo lichtvaardige wyze onzen naam in de quaestie der uitzetting dezsr weiklieden durft mengen, achten wy ons verplicht tegen uwe beweringen op te komen en veroorloven wy ons het volgends ter uwer kennis te brengen: lo. Wordt het blaadje Recht door Zee niet door ons gelezen en hoorden wy eerst van het schendartikel tegen ons door Broen en Hajee daarin geplaatst, nadat het besluit der Pruisische uitzetting reeds was genomen. 2o. Heeft geen der leden onzer fl-ma den heer Kümpers te Rieine tydens de werkstaking, of zelfs in den loop van dit jaar bezocht, of hem op andere wyze aangezocht pogingeg„Jn het werk te stellen deze 2 weiklieden over de grens te doen zetten. 3o. Heeft geen onzer direct, noch indirect op eenigerlei wijze invloed ge oefend op het besluit tot uitzetting door de Pruisische regeeriDg. 4 j. Is het feit der uitzetting ons eerst door te Enschede veischtjnende couranten ter kennis gekomen en niet door de Nieuwe Courant. 5o. Zult u ons waarlijk niet voor zoo onnoozel houden, dat wij personen, die dergelijke schandartikelen openiyk tegen oes schrysen, in ons midden terugver langen. Op grond van genoemde feiten ver zoekt de firma de heer Melchers öfzyne beschuldigingen tegenover haar met deugdeiyke bewyzen te staven, öf als eeriyk man deze beschuldigen ter plaatse waar dit behoort, in te trekken. Stempeling gouden en zilveren werken. Aan den minister van financiën zal een adres worden gericht, namens be langhebbenden by de goud- en zilver- industrie, waarin de wenschelljkheid wordt betoogd, dat, ook met het oog op de buitenlandsche wetgevingen, voor zoover het de landen geldt, waar een verplichte waarborg is, in de Nederland- sehe wetgeving het beginsel gehuldigd worde, dat gouden voorwerpen, wier gehalte beneden 500 duizendsten, en wou ik nog wel een oogenblik met je praten." Zy haalde met een minachtend gebaar even de schouders op, wierp zich in een fauteuil en antwoordde met een houding die haar woorden weersprak: „Ik luister." ,'kBen niet heel goed bespraakt," begon HeDri, „en ik kan geen omwegen gebruiken ais ik tot myn doel wil komen. Als je wist, kind, door welke gedachten ik gekweld word, zou je niet boos wor den als ik je vraag waarom je my, voor ons huweljjk nooit hebt verteld wat er is voorgevallen tusschen Victor Lichten- donck en jou Betsy had zich nog te kort geoefend in de kunst van onnatuuriyk te zijn. Zy' kon haar ontroering en ontsteltenis nog niet verbergen. Zij bloosde diep onder Henri's blikken en ofschoon zy zich de grootste moeite gat haar trotsche, koele houding te bewaren, zoo beefde haar stem merkbaar, terwyi zy ant woordde „Omdat er niets te vertellen was. Hoe kom je op het denkbeeld dat er tusschen my en Victor iets heeft kunnen bestaan?" Brandenburgb had haar opmerkzaam gadeslagen en het hart ontzonk hem, terwyi hy laDgzaam zei: zilveren voorwerpen, wier gehalte be neden 800 duizendsten blijft, Diet voor een stempeling van rykswege in aan merking kunnen komen. Eventueel zou deze grens gebracht kunnen worden op de voor gewaarborgde voorwerpen gel dende minimumgehalten, resp. 583 en 833 duizendsten. Voorts spreken adressanten den wensch uit, waar zy vertrouwen dat een nieuwe regeling spoedig tot stand zat komen, het belastingstempel voor niet gewaar borgde voorwerpen, den vorm van een driehoek, zooals tot heden in gebruik, en waartegen reeds zoovele klachten geuit zyn, spoedig door een beter te doen vervangen, dat minder de voorwerpen beschadigt of misvormt. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat zy die zich wenschen te onderwerpen aan de in den a. s. zomer te houden tximens ter verkryging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwys in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsehe talen en middelbaar onderwys in de Engelsehe taalzy die van de gelegen heid gebruik wenschen te maken om het taalkundig gedeelte van het examen voor de akte B middelbaar onderwys voor Fransche taal en letterkunde in de maand Juli af te leggen n welk taal kundig gedeelte dit jaar weder desge- wenscht „de letterkunde der middel eeuwen" zal worden opgenomen)zy die zich wenschen te onderwerpen aan de in den a. s. zomer te houden exa mens ter verkryging van akten van bekwaamheid tot hot geven van lager en middelbaar onderwys in de gymnas tiek, die tot hot geven van lager onderwijs in de land- en tuinbouwkunds en middelbaar onderwys in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt, en die tot het geven van lager onderwys in het handteekenen, en middelbaar onder wijs in hand- en rechtiynig teekenen en perspectief en in het bootseeren, zich vóór 21 Juni e. k. by het Dept. van Binnenlandsche Zaken moeten aan melden by schryven op ongezegeld pa pier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en adres en van de begeerde akte, en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid waar uit de wetteiyke bevoegdheid om het «xvmen af te leggen, of het recht op de by de wet verleende vrystelling van eenig deel van het examen moet blijken. Zy wier aanvragen op 21 Juni e. k. het Departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de tximens worden toegelaten. Een woord op zijn pas, Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de N. R Ct. waarin de meening wordt uitgesproken, dat het Neder- landschevolk aansprakeiyk „Dus ben je Dooit op dien man ver liefd geweest Dus was het niet uit dépit en gekrenkte ydelheid, datje myn vrouw zjjt geworden dus heeft Victor nooit eenigen biyvenden indruk op je gemaakt „Ik begtyp, wie je al die krankzinnige ideeën in het hoofd heeft gebracht," hernam Betsy bitter. „Ik moet zeggen, Clara heeft party getrokken van myn korte afwezigheid. Zij heeft weer een treffend bewijs gegeven van haar groote, zusteriyke liefde." „Je doet haar onrecht. Als je de waar heid weten wilt, zoo zal ik je zeggen, dat ons gesprek geheel toevallig op Victor kwam en dat Clara my vertelde, wat zyn intentiëa omtrent jou geweest waren; maar zy heeft niets in je nadeel gezegd zy is geheel overtuigd, dat jy nooit iets om dien man gegeven hebt." „Victor intentiën omtreDt my. Wat in 's hemelsnaam weet Clara daarvan Heeft by haar soms tot zyn vertrouwde gemaakt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1