JN o» 130. 40e Jaargang 1902. ia-saasuac Donderdag 5 Juni. PBUIUfifON. mstbode 1902. D D G em een te bestuur. Van weak tot week. 'lantaardige Wijn\ jijvoeg-ing- van Alkohol" Jkend en Koortswerend. Ivan smaak en opwekkend, laan te hevelen voor zieken En herstellenden. Literflesch f 2.50. 1.35 schap der „Lama Quina" \ederland en Koloniën jnhaven 30, Rotterdam. aat Juli eene flinke |sBureau Vliss. Cuurt, 'RAMD1EN8T ISBN ea JUD3££iB0,M T., |fn Xtmite: vin 4 50 (aliooo 55 Van ZeitmarktyQ 1145 ma 12 80 2 |8 3J IC' 15. cm 115 2 i5 4 15 5 55 jrg naar Zs&marlet Vlwn. leen op werkdageni 6 23 0 n 110 2 50 4 20 |0 20 11—, nui. 12 85 25 3 35 515 JE HAVENDIENST. Sm, 68 20 77 50 9 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 22 J 40 4 4 20 6 51 k 50 8 20. iluia tb S 10 6 30 7 '.0 9 20 9 50 10 10 10 30 ISO 12 10 na 1 20 i 40 510 J.S0 3 60 410 4 30 120 7 40 8 8 80. |0.i) b) ata 3 30 en 6 20 e |2 15aj 3 55 6 50 I 55a g) en 445 2 15a) 1 6 05 I b) nm 3 30» 6 20e) h) lOa) 3 50 6 40h) 8 10 8 50 Sreaiaua, Boraelen en Braikj-js ten hoogste I 15 minutea. mngea naar Barseelen van 1.55 van Neuzen pagan wordt op deze het spoor wegöt s fcion •6 23 6 54 8 21 •9 47 7 25 7 58 8 47 10 1 1*10 48 11 2*11 18 treinen vervoeren 7 33 10 12 10 40 2 8 6 1 10 28 1 25 6 36 11 40 8 10 7 2 12 22 3 50 8 -''5 12 38 4 6 8 22 12 55, 4 22 8 38 VLissmescBE COURANT. Prös per drie maanden 1.30. Franco per post 1.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN ®K VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. A.DYERTBNTIÊNvan. 1 4 regsli f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prya slechts fuieemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verseh^ni d*gsl|jk«, aits«Mnde?4 op ïon- feestdagen. Tolophoonnumtaor IO. AbonuemonU-AdvemnUën op see? voordeellge voorwaarden. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis aan Zeevarenden, die daarbij belang kunnen bebben io. dat een wiak in de Zuiderzee is opgeruimd en de wrakton opgenomen 2o. dat van 2 6 Juni van het fort aan den Hoek van Holland proeven met verlichtingsmiddelen zullen worden genomen en 3o. dat in den loop der maand Juni van dat zelfde fort schietoefeningen zul len gehouden worden dat omtrent de regeling der beproe vingen en schietoefeningen inlichtingen zf)n te bekomen ter gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van 's morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 4 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, A. LOOIS, L.B. Het maakt wel eenigszins een zon derlingen indruk, dat, Da de vreeselijke opwindiDg in het Belgische politieke leven van tóór enkele weken, by de dreigende algemeene werkstaking en den stiyd om het aigemeen stemrecht, ja, wy mogen wel zeggen, by do dreigende revolutie, de verkiezingen van 25 Mei zóó kalm zyn afgeloopen. Maar men moet niet vergeten, dat elke actie door eene reactie gevolgd wordt en dat bovendien, sinds een klein tiental jaren, de ruwe tooneelen en ge weldenaren, waarmede voorheen de verkiezingen in België gepaard gingen, daar niet meer voorkomen, sedert het kiesrecht aanmerkeiyk werd uitgebreid. Hen weet dat de meerderheid is en nog laDg zal verblijven aan de onwetende menigte, die geheel is in de macht der katholieke geesteiykheid en dat het meervoudige kiesrecht, waardoor aan meer ontwikkelden en meer bezittenden extia stemmen zyn toegekend, hierin geen verandering kan brengen men weet dat tegelykertyd slechts de helft der Kamerleden aftreedt en bovendien, en dit vooral, dat de verdeeldheid onder de anti-clericale partyen eene overwin ning op de clericalen onmogeiyk maakt, niettegenstaande het geheele aantal cleri cals stemmen weinig meer dan dat der anti-clericale bedraagt. Ditmaal moesten veertien nieuwe zetels in de Kamer worden vervuld en een en 22.) Belsy liet alles voor zich beredderen. Zy liet zich japonnen aanpassen, bekeek de modeplaten, zocht stalen uit voor baar garde-robe, en ontsnapte nu en dan, als zg 't maar eenigszins kon waarne men, om met Hector in den tuin te gaaD. Zij was zoo vrooiyk mogeiyk en sprak opgewekt over haar aanstaande 'eis naar Parijs. Zy ging met Branden- burgh naar "Amsterdam en naar Arnhem om aan zyn kennissen en familie te worden voorgesteld. Onder al die afleiding en die drukte trachtte zy een zekere stem in haar binnenste tot zwygen te brengen. Van Victor hoorde zy niets. Brandenburgh had hem natuuriyk kennis gegeven van zyn verloving en een briet- kaart met een paar woerden tot felicitatie ander heeft ten gevolge gehad, dat de clericale party zeer versterkt uit den stryd is te voorschyn gekomen. Die overwinning moet echter niet geheel worden geschoven op rekening der reeds genoemde oorzaken, maar voor een deel ook een gevolg worden geacht van den afnemenden invloed der socialisten in de Waalsche gewesten. De clericale meerderheid in België is thans gestegen tot 26 Kamerleden en men kan er dus zeker van zyn, dat de treurige politiek der laatste twintigjaren nog zeer lang in dat land zal worden voortgezet en het schromelijk achteriyke volk nog lang zal zuchten in de boeien van een geesteiyke overheersching, die elke uiting van ontwakend leven stel selmatig onderdrukt en een partyregee- ring heeft geschapen van slaafsche die naren, waarvan een tweede voorbeeld in den nieuweren tyd bezwaar,ijk te vinden is. In Denemarken trekt zeer de aan dacht de vinnige stryd tusschen de beide helften der volksvertegenwoordiging het Landsthing en het Folkething. De Eerste Kamer of het Landsthing is nog inge richt op de wyzs eener Standenvertegen woordiging en herinnert aan onze toe standen van vóór 1850. Eerst komt de koning, die twaalf leden benoemt, en dan komen de hoogst aaDgeslagenen die even veel leden kiezen als de overige kiesgerechtigden te zamen. Er was dan ook een Eerste Kamer, die niets anders mogelyk maakte dan een conservatief kabinet, want de liberale Tweede Kamer kon in de Eerste toch geen steun vinden. Nu is de zaak toch veranderd. Er is eindelyk en ten slotte, met medewerking des konings zelf, een liberaal ministerie opgetreden en nu krygt dit het met het Landsthing te kwaad. Een twistappel is vooral de voorge nomen verkoop der eilanden in den West-Indischen archipel, aan de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Men schynt vry aigemeen de noodzakeiyk- heid van dien afstand in te zien even wel besliste de Tweede Kamer, dat alle inwoners der eilanden over da quaestie zouden stemmen, terwyi de Eerste Kamer slechts ben wilde laten stemmen, die kiezers zyn voor den kolonialen raad. Men stuurt het wetsontwerp nu van het kastje naar den muur en het slot van de geschiedenis is, dat de gestelde termijn, binnen welken het contract door de volks vertegenwoordiging zou worden aange tot antwoord gekregen. De oude lui Vredevoort zend hy kaartjes en Betsy zelve ontving niets. En sneller verliepen de weken, de bruidsdagen waren al ingetreden. Men was overeengekomen geen groote partyen ta geven, alleen den dag van het huwe- lyk zou er een dejeuner plaats heboen en daarop werden eenige vrienden en goede bekenden genoodigd. Betsy was op zekeren avond alleen toen Brandenburgh bij baar kwam en haar vroeg of zy 't niet goed vond Lich- tendonck ook te inviteeren. Zij wendde het hoofd af, terwyl zy autwoordde „Ik heb hem liever niet Henrymy dunkt er is geen enkele reden om hem te vragen.» „Kaden," herhaalde de bruidegom, „dat misschien niet. Ik wilde het doen om je genoegen te geven, ik meende datje hem graag mocht ïyden. Je waart van den zomer nogal druk met hem.» „Nu ja, van den zomer, maar zoo heel erg op hem gesteld was ik nooit. Boven dien zouden wy misschien nog maar refuus ïyden, by houdt niet van partijen." „Zooals Je wilt, lieveling, je weet, jou wil is myn wet. Maar ik geloof toch wel dat hy zou komen. Hy hield veel nomen of verworpen, met een jaar is verlengd. Hierna is de Ryksdag ontbonden en nu is de hoop gericht op eene liberale meerderheid in de beide Kamers, die wel zal uitbiyven, totdat eindeiyk en ten slotte ook de Deensehe Staatsinstel lingen eens eene verjongingskuur zullen hebben ondergaan. By het besluit der Boeren-gedelegeer- den, eerlang waarscbyniyk door een vredestractaat van Pretoria gevolgd en waarvan de byzonderheden ons nog niet ten voile bekend zyn, past ons een eer biedig zwygen. Juist omdat wy de byzonderheden niet kennen, moeten wy ons van be spreking en vooral van kritiek onthou den. Wat er verder gebeuren zal, moge de naaste toekomst leeren. Vragen zon der tal. B.v. Wat zullen da vier duizend Kaapsche rebellen doen, die zeventien Eogelsche colonnes voor hun rekening namen 7 Wat zullen zy doen, die in het land zeli tegen den vrede waren Wy gelooven wel, dat velen weer ver der zuilen trekken om een nieuw vader land te zoeken in een nieuw land der vreemdelingschap en dat de vrede geen vrede zal brengen in dien zin, dat ras senhaat en rassetstryd er door zouden eindigerr, hiervan zyn wy vast overtuigd. De vrede is een overwinning der nieuwere beschouwingen over het verouderde levensbeginsel, waarvan dez4 idf made volken de verpersooniyking waren. Laat ons voorloopig hopen, dat de beste hoe danigheden van dit wakkere en dappere volk, dat ten siotte voor den aanblik van de reuzentaak is gezwicht, in den smeltkroes des vredes niet verloren zul len gaan. Een aangenaam woord was het, dat de president der Vereenigde Staten, de heer Roosevelt, sprak in zyn redevoering te DarliDgton, op den grooten Decoration- dag, den herinneringsdag aan de ge vallenen in den burger-oorlog. De presi dent besprak daar dePüilippynsche zaken, die helaas nog zoo Z6er als met een sluier zyn overtogen. Na die redevoering is onze hoop versterkt, dat ook in deze nog eens wezeniyk recht zal worden gedaaD, zelfstandigheid, ja wellicht on- afhankeiykheid, even als aan Cuba, is toegezegd. Wel is waar is de eiscb ge steld dat de Pbilipponos zullen aantoo- nen, dat zij tot zelfbestuur in staat zijn maar indien deze dit ernstig willen zal het hun niet moeilijk vallen. van je, Betsy. Op hem echter behoefde ik niet jaloersch te zijn, ik heb hem wel eens van ter zyde gepolst, maar hy beschouwde je nog geheel als kind en hy heeft zolfs nooit vermoed, wat ik dorst hopen.» „Het is dan ook beter dat hy niet komt," hernam zij met een diepen bios, „het zou hem maar ergeren by het huwelyk van zulk een kind tegenwoordig te moeten zyn." Clara's binnentreden maakte een eind aan het gesprek. Brandenburgh dacht er niet meer over en vergenoegde zich met Lichtendonck een gedrukte annonce te sturen. Fraaie geschenken werden der bruid van alle kanten toegezonden. Hot ont brak haar ook niet aan treffende bewyzen van genegenheid. Op het geheele dorp was zy bemind en er was by na geen huisgezin of bet zand haar een nederig bewys van belangstelling. Toen de ca deaus werden tentoongesteld zag men tusschen smaakvolle fauteuils, blinkend zilver en allerlei voorwerpen van weelde en kunst, eenige boersch gelakte pre- senteer-trommeltjes, gekleurde beeldjes, verzilverde vazen en wat dies meer zy. Op den dag der receptie ontving de Ziedaar dan toch feiteiyk met de politiek van Mac Kinley gebroken. De Amerikanen die zooveel opofferden voor het bezit van dit uitgestrekte gebied, hebben maar al te zeer ondervonden, dat zy de band in een wespennest staken maar allen die deze ervaring opdoen zyn niet verstandig genoeg om de hand weer in tyds terug te trekken. De annexatie der Republieken. Wy lezen hst volgende in het Hbl. dat ons belangrijk genoeg voorkomtom het geheel op te nemen Geen tractaat van vrede is gesloten, de Republieken zyn ingeiyfd by hst Britsche ryk, aan een nieuw Ierland is in Zuid-Afrika het aanzyn gegeven. Ieder die voortaan naar Zuid-Afrika emi greert komt onder Britsch gezag en Britsche rechtspleging. Dit is de toestand. Dat Ecgelschen en allen die het Britsche wereldgezag willen vestigen, tot dezen zoogenaamden „vrede" hebben mede-gewerkt, spreekt van zelf. Maar dat iemand, die in bet zelfbe staan van kleine volken gelooft en het Hollandsche ras krachtig wil handhaven, met de oogen open zou medegewerkt hebben om den Ecgelschen dit doel te doen bereiken, schynt ons vooishands ongeloofelyk toe. Wy gelooven evenmin dat de Boeren hun nobele bondgenooten in de Kaap Kolonie aan hun lot habbon overgelaten. Zeer waarscbyniyk hebben ze de be lofte bedongen van een algemeene gratie en kwytschelding van straf voor de „rebellen" die by het Kroningsfeest van den overweldiger der twee Hollandsche Republieken geproclameerd zal worden. De Britsche opperbevelhebber in Zuid- Afrika spreekt van geen vredestractaat, maar noemt in zyn telegram bet docu ment, dat aan den strijd een einde maakt „the document containing terms of surrender." En de „Times* toont de beteekenis van die woorden op de volgende wyze aan „Geen voo; waarden behalve die van overgave, en dat van een overgave volkomen in alle voorname punten, konden door ons aangenomen oi ernstig overwogen worden. „De beslistheid waarmede dit elemen taire feit in den toestand den Boeren aanvoerders op het hart werd gedrukt toen ze poogden „onderhandelingen" te beginnen,heeft hen genoopt debelachelijke voorstellen, waarmede ze ons eerst naderden te laten vallen en de voor waarden aan te nemen, welke wy sinds lang bereid waren hun te verleenen. Meer dan een jaar geleden deelden wy bruid 's morgens een bouquet van enkel witte bloemen, gevat in zwaar satyn en echte kanten. Het was een zeer kostbaar geschenk, te weelderiger daar het zoo kort kon duren. Niemand kon vermoeden van wie die ryke attentie kwam, de bruidegom schreef haar toe aan een zyner neven, een gefortuneerd oud vryer, die veel werk van Betsy had gemaakt. Het jonge meisje zeide niets; maar den ge- heelen vermoeienden receptie-middag hield zy de bouquet in de hand. Mis schien was het een toeval, maar de weinige oranjebloesems die tusschen de andere, zeldzame bloemen gerangschikt wareD, vormden een kruis. Eiudeiyk brak de huwelyksdag aan. In vollen luister ging de winterzon op. De geheele natuur scheen het ieest mee te vieren. Boomen, velden en weiden hadden zich in een smetteloos bruids kleed getooid, de gouden zonnestralen speelden op de sneeuw en strooiden een kwistigen schat van glinsterende dia manten in 'trond. Hei was een heeriyk schouwspel, maar 't was een koude pracht. Geen zachte tinten mengden zich in de fonkelende kleuren, waarmee het verblindende sneeuwkleed prykte; pynlijk aangedaan wendde het oog zich af Tan aan generaal Louis Botha de voorwaarden mede, op welken wy geneigd waren de overgave van zyne medeburgers en bondgenooten aan te nemen." Wy weten nu op welke bittere voorwaarden de vrye mannen, die tot het uiterste gestreden hebben, het hoofd hebben moeten bukken onder het Britsche juk. Zonder zelfregeering, zonder stemrecht zijn ze voor onbepaalden tyd gesteld onder Britsche ambtenaren en rechters. Ze zyn tot Britsche onderdanen ver klaard en hun land wordt aan de Britsche financiers en goudzoekers feiteiyk over geleverd. Al het mogelyke zal worden gedaan om Hollandsche en Duitsche immigranten tegen te weiken. Niet de arbeid van blanken, maar die van ntgers, aie tot wei ken gedwongen worden en moeten aannemen wat hun gegeven wordt, zal gezocht worden. Veertig millioen gulden van Rhode's nalatenschap zullen, als wy wel zyn ingelicht, o. a. gebruikt worden om Britsche landbouwers te verlokken zich in Transvaal te vestigen, daar de tnyn- werkers leeftocht noodig hebben. Een groote maatscbappy is bovendien in wordiDg om Britsche immigratie naar Zuid Afrika te ondersttunan. Dech wat gedaan zsl w.-rdao om in de wreei mishandelde Kaapkolonie voorspoed en geiuk te doen herleven, is nog niet bekend. Wy Nederlanders, hebben helaas! zoo weinig kunnen doen om de hellen te helpen. Hadden ze getriomfeerd, ons geluk zou groot zyn geweest, een nieuwe toekomst ware ons ras geopend I Nu ze half uitgeroeid, zonder bystand en toevoer galaten, zich moesten over geven, past het ons in hun smart en hun beproeving te dcekn. Maar niet in hun vernedering Dat behoeft, Gjde zy dank gebracht, nietEngeland, dat niet vrede sloot na de inneming der hoofdsteden, dat twee vrye volken nu annexrert, is vernederd, zedeiyk vernederd. De Republieken zullen biyven leven in de geschiedenis, en het Hollandsche ras in Zuid-Afrika zal het Zeeuwsche motto tot bet zyne kiezen. Maar slechts in een verre toekomst ligt wat hoop geeft. Het tegenwoordige is drukkend en weergaloos smartelyk. Ieder Nederlander gevoelt zich ver- ongeiykt in zyn broeders en in zyn beginselen van vrij man. Laat ieder biyven helpen naar ver mogen om onze taal en tradities onder de broeders levend en in eere te houden. Men meldt uit Utrecht van gisteren: Heden hadden alhier by oenkomsten plaats, in Oranjelust en in het Hótel des Pays Bas, van de verschillende Boeren-vertegenwoordigeis in Europa. By deze by eenkomsten waren aan wezig de heeren Fischer, Wolmarans, Weasels, dr. LsyJs, Van Boeschoten, Grobler en De Bruyn aan de conferentie die schitterende weelde en zocht vruch teloos een enkel punt waar hetrustenkon. Ook de jonge bruid sloot de oogen, toen zy dien morgen aan het venster trad en het volle licht van de winterzon haar bescheen. Het was njg vroeg in smettelooze reinheid lag het saeeuwtapyc voor haar uitgestrekthoe spoedig zou den de voetstappen der menschen, de indrukken der ry tuigen en wagens, de feestelijke drukte van den dag het oat- wyden. Bon zonderlinge gewaarwording maakte zich van Betsy meester hoe schuldeloos, hoe gelukkig was haar jeugd tot voor weinige maanden geweest. Voor het eerst van haar leven stond zij op het punt iets slechts te doen, want zy zou den man huwen dien zy niet lief had, en die haar boven alles beminde. Voor het eerst sedert dien korten koortsachtigen droom van den tyd harer verloving, dacht zy na en legde zy de stemmen die tot haar spraken het stilzwygen niet op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1902 | | pagina 1