h o. 189 39e J -bsurg&ag. 1901 13 Augustus. iMitalseiie (min. KRITIEKE DAGEN. Dinsdag Gemeentebestuur. esaaOTs sisMmm FEUILLETON. VLISSIMSCEE COURANT. Pröa per drie maanden f 1.30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTJLÈN van 1 4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. dégelijk», nltgoaondord op Zon- en feestdagen. Telephoonniixmtn©*- ÏO. Abonnements-AdvertentlSn op mot voordeelige voorwaarden. A f kondiging van een kohier der bedrijfs belasting, dienst 1901/1902. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden by hem ontvangen en aan den Rijksontvanger ia gezonden, het door den Directeur der directe belas tingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. 3, wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1901/1902 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van ver volgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 12 Aug. 1901. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het nieuwe ministerie heeft het eerste harde woord beet. Het is gesproken door een zyuer politieke neven. „Extra Tijding', het blad van den heer Staalman, toch is hoogst ontevreden omdat de heer Kuyper tevreden is (bly- kens het hoofdartikel in de Standaard, waarvan wij melding maakten), met het welkom, dat de pers van alle kleur hem toeriep. „Wee u, zoo staat geschreven, indien alle menschen wèl van u spreken,zoo vermaant het blad. Het moest den heer Kuyper een gruwel zyn, dat „kapitalistische» bladen van hem verwachten dat hij met ge matigdheid en bezadigdheid de belangen van het geheele volk zal behartigen." Dat de rechterzijde genoegen neemt met het „coalitie ministerie" is den schrijver een teleurstelling: „teleurgesteld en bedroefd zijn we omdat in gansch de pers der rechterzijde in geen orgaan der antirevolutionairen tot hiertoe met een enkel woord is geprotesteerd tegen zulk een samen stelling van dit coalitiekabinet der christelijke partijen. Is het dan niet waar, dat aan het Christenvolk in den engeren zin, aan de taaie volharding der kleine luiden onder hen, aan hun moed, aan hun trouw aan het Christelijk beginsel onder zoo moeilijke en benarde omstandigheden vaak, dat, naast God, aan hen de overwinning te danken is? Eu wie, zoo vragen wij, zijn dan nu in dit Christelijk kabinet de pleitbezorgers der kleine luiden aan wier hoofd zich dr. Kuyper plaatste, met zooveel ernst van PHILIPP KNIEST. X.) Zelf hield ik mij nog voor tamelijk jong ik had de veertig nog niet be reikt maar anderen wilden mij reeds tot de ouden rekenen en noemden my, natuurlijk achter mijn rug, een oude vryer. Laat ze praten, dacht ik, ik heb het best en laat gaarne het zoo twijfelachtige huwelijksgeluk aan anderen over. Ik had eene vroolyke woning op een der mooiste punten van Bremen, en toewijding en liefde en beslistheid, zooveel jaren lang? Wie zjjn ze in dit ministerie, die aan dat kleine volk hope geven voor de vervulling van al het schoone waarvan hun leider sprak en getuigde, waarmee bij hen ln verrukking bracht en telkens weer bezielde voor den strijd met een nieuwer geestkracht. Wie zijn ze? Kunnen zjj met vol vertrouwen wachten op de daden van mr. Loeff en Harte en Bergansius? Wij vragen slechts, maar met vreeze en beveB, want wy leerden de heeren kennen. Wat is te verwachten van een mi nister als de Marez Oyens Is hy de man, die kloek en moedig als een Lely het deed van revolutionair standpunt, zal ingrijpen, waar noodig, naar de veel strenger eischen van het antirevolutionair beginsel Immers neen En Melvil van Lynden dan, de conser vatief in merg en been, of Kruys, de vrome liberaal Ai my Hoe zullen van die zyde de verwach tingen der „kleine luyden" den bodem worden ingeslagen, want wij verhelen het niet, zelfs van onzen partijgenoot Van Aseh van Wijck, die eenmaal voor Amersfoort vervangen werd door den conservatief Schimmelpenninck, om later weer op diens plaats terug te keeren, wij zien ook in hem niet onzen pleit bezorger, dat is, de verdediger van dr. Kuyper's kleine luiden. Rest alzoo de premier, de eenige, de man dien wy hoogelijk waardeeren, dr. Kuyper. Op hem, en op hem alleen onder de menschen, is het oog gericht, vol van het sterkst vertrouwen der christen mannen in Nederland, die zwoegen en slaven en arbeiden. Op hem, den emi- nenten leider, die eenmaal op het con gres der christenarbeiders van „Patrimo nium"' tot God hulp smeekte om voor hen als zjj oud worden en versleten en die, pleitende op de goddelijke ontfer ming, het uitriep vol heilige geestdrift „Heere mijn God, zij kunnen niet wach ten, geen dag en geen nacht En deze man nu is „iDgenomen met liberaal - kapitalistische vriendelijkheden en conservatief-christelijke sympathie betuigingen 1» Dies is „Extra Tijding» ongerust. Minister Harte van Tecklenburg. Omtrent hetgeen op belastinggebied van den nieuwen minister van Financiën, mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg kan verwacht worden, laat zich het „Week blad voor de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen» als volgt uit Heeft minister Pierson zich in hoofd zaak tot taak gesteld eene omwerking der directe belastingen, van dezen minister is het te verwachten, dat hij de herziening der wetten op de invoer rechten kraentig zal ter hand nemen. Gedeeltelijk is zulks door zijn ambts voorganger reeds voor bereid. Wets- waar ik, zoo dikwijls ik zulks wilde, eenige eveneens ongehuwde vrienden bij mij noodigde op een partijtje whist, waarbij dan mijne hospita en mjjn eigen goed voorziene wijnkelder voor het noo- dige zorgden. Wiide ik een groot gezel- sohap bjj mjj zien, dan waren zaal,keuken en kelder van hei hotel, waar ik dagoiyks dineerde,ten mijnen dienste.Voor het ove rige hield de zaak, die ik in gemeenschap met een getrouwden vriend dreef, mij voldoende in beslag, al liet zij mij ook den tyd om des zomers met my'n zeil jacht en des winters op schaatsen naar hartelust te geDieten. En zoo voelde ik my dan in mijn ongehuwden staat volko men gelukkig en lachte mijne getrouwde vrienden en vriendinnen uit, als zij mij schertsend toevoegden Wacht maarVoor u komt nog eens de tijd, dat gij te vergeefs naar een ge- zelligenhuiselyken haard zult verlaDgenl» Op een regenaohtigen, kouden zomer volgde een heerlijke, zachte September- ontwerpen tot wijziging van het tarief van rechten en van de Waarde wet zijn bereids ingediend, Wellicht dat ze ge volgd worden door eene codificatie van de 80-jarige A. W., de K.B'f. enz. We meenen voorts niet onvermeld te mogen laten, dat de tegenwoordige minister een speciale studio heeft ge maakt omtrent de hefting van rechten op meel en granen (zie Handel. 2e Kamer, zitting 1898/1899, blz. 1072) dat hij zich heeft doen kennen, bij de behandeling van de waardewet, ais voorstander van de leer toekenning van volledige schadeloosstelling bij onrecht matige aanhalingenmaar daartegenover het zal toejuichen, indien de strafbe palingen tegeu de ontduiking van 's Rijks belastingen verscherpt, zoo n:odig tien voudig verscherpt worden (zie Handel. 2e Kamer, zitting 1894/1895 blz. 823/ 824), terwijl de ontvangers der directe belastingen met grond van hem kunnen verwachten, dat zij voortaan ten op zichte der bedrijfsbelasting niet langer meer de vernederende rol, zooals de heer Harte het uitdrukte in de zitting van 16 December 1897, zullen behoeven te blijven vervullen als tot nu toe het geval was. De verkiezing in het district Veendam Het a.-r. dagbl. „De Nederlander" vindt, dat „Het Volk" geen gegronde reden heeft, zoo toornig te Zijn op de „kapitalisten" enz. wegens de met- verkiezing van den heer Troelstra in het kiesdistrict Veendam en degenen, die aan mr. Smidt de voorkeur gaven, uit te schelden voor reactionnairen, be strijders van don vooruitgang enz. Het blad meent, dat dit niets anders is dan een poging, om uit de nederlaag nog munt te slaan. Haar eigen oordeel over het échec van mr. Troelstra in het district Veen dam geeft „De Nederl.» als volgt „Wij voor ons hadden, indien wij een sociaal-democraat in de Kamer moeten hebben, liever den heer Troel stra gehad dan een ander, die waar schijnlijk herhalen zal wat de heer T. reeds zoo dikwijls herhaald heeft, en zich dan daarbij nog zal verbeelden iets nieuws te vertellen. Misschien zou de heer Troelstra zich zeiven hebben ver veeld door in bet eindelooze te betoogen wat niemand tegenspreekt, n.l. de ellende, die op allerlei gebied wordt geleden. En dan zou de Kamer van nuttelooze bespiegelingen bewaard zyn gebleven. Dat mr. Troelstra buiten de Kamer propaganda zal maken, daaraan twijfelen wij niet in het allerminst, en wy zjjn het dus met „Het Volk" eens, dat er voor de tegenstanders der sociaal-demo cratie geen juicbensstof is.» „De Nederl." vergelijkt vervolgens den tegenwoordigen toestand met dien op 't einde der 18e eeuw, „Evenals in de 18e eeuw tal van personen, geestelijken en predikanten, hoog en laag geplaatsteu, groote heeren, ja Koningen zelfs met de beginselen der revolutie van 1789 gedweept hebben, evenzoo zal het thans gaan. maand. Dagelijks scheen de zon in haar volle glans van den wolkeloozen blau wen hemel op ons neder. De aarde scheen te herleven veld en bosch prijk ten met hun schoonsten tooi. Witte herfstdraden zweefden als een zilveren weefsel door de lucht en hechtten zich als wimpels aan de masten der schepen. Jammer dat de dagen zoo kort en de avonden reeds zoo lang en koel werden. Maar des nachts wierp de opkomende maan toch ook haar vriendelijk schijnsel over water en land. Slechts noode scheidde ik des avonds van de heerlijke buitenlucht, en zoo overlegde ik by myzelf, of ik tot sluiting van het seizoen nog niet eens een tochtje naar Helgoland of Sylt met mijn zeil jacht zou ondernemen. Den volgenden dag op de beurs wilde ik ten minste eens zien een metgezel te krijgen. Myn compagnon, dien ik met myn voornemen in kennis stelde, raadde mij zuik een tochtje, met het oog op het vergevorderde jaargetijde, wel eenigzins Het wyzen op de fouten en verkeerd heden in een maatschappy en het be loven van verbetering is een o, zoo gemakkeiyk werk. Men krijgt er het volk door op zyn hand. En waar het volk grooten invloed heeft, zooals by ons, daar volgen tal van allerlei lieden om allerlei redenen. Als later biykt, dat van die belofte niets komt, dan is dat volk er het slachtoffer van, maar zyn de bedillers en belovers reeds lang van het tooneel verdwenen. De geschiedenis van het einde onzer republiek hoeft dit ruimschoots bewezen. Toch is er in de manier van doen in de 18e eeuw iets dat ons meer pautrekt, dan in de taktiek der sociaal-democraten. Ook in de 18e eeuw schold men wel is waar op alles, wat in aanzien stond en verguisde men eiken, ook den ernstigsten tegenstander. Maar men had ten minste een stelsel op het oog, dat het oude moest vervangen en vaor uitvoering vatbaar was, al gaf het ten slotte niet de vruchten, die men er van verwachtte. Maar de sociaal democraten geven zelfs dat niet. Zy toonen niet hoe hun stelsel ooit zou kuDnsn worden uitgevoerd. Al hun dry ven loopt uit op het opwekken van ontevredenheid, haat en woede. Hun aanhang zal groot worden, over weldigend zelfs, en het kwaad, dat zy der maatschappij aan doen, zal niet gering zijn. Maar hun succes zal ten slotte nihil zijn Onverschillig of mr. Troelstra al dan niet in de Kamer komt 1" Orar.je Nassau's Oord. In verband met de aanstaande opening van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, acht het Hbl. het niet ondienstig hierover een en ander mede te deelen. Zooals men zich zal herinneren, werd het landgoed, vroeger toebehoorende aan graaf v. Rechteren van Appeltern, doch door wijlen Z. M. Willem III van deze gekocht en later aan koningin Emma ten geschenke gegeven, in 1898, toen Hare taak als regentes van het konink rijk was afgeloopen, aan het Nederland- sehe volk geschonken, teneinde daarop een sanatorium voor long- en borstltjders te stichten. Voor inrichting enz. werd daarby gevoegd de som van f 300,000. Het uitgestrekte landgoed ligt geheel op Wageningen's grondgebied, doch in de onmiddellijke nabijheid van het dorpje Renkum. Wanneer men van den zoo- genaamden Bokkendljk af langs de prachtige oprijlaan het landgoed bezoekt, is van eenige verandering nog zoo goed als niets te bespeuren. Toch naderen de voor het Sanatorium bestemde gebouwen reeds hunne vol tooiing. Door het dichte geboomte, dat deze gebouwen overal omringt, is het evenwel tot op korten afstand onmoge- lyk iets te bemerken. Het Sanatorium is gebouwd in den vorm van een halven cirkel, waarvan de beide uiteinden naar het zuiden wijzen. Deze wijze van bouwen is voornamelijk geschied ten einde den schadelijken in vloed der noord-oosten winden zooveel mogelyk tegen te gaan. Voor hetzelfde af, maar kon toch mijn plan niet wankelen. Toen de grootste drukte op de beurs was afgeloopen, wilde ik mij juist tot een myner kennissen wenden, toen myn vriend Franzen mij op den schouder klopte en zeide Wel, Paul, gelukkig dat ik u zie 1 Hebt gij lust, ons op onze nieuwe „Na jade" naar Newcastle te vergezel len Het schip ligt op de reede, zeilt morgen af en brengt ons waar schijnlijk binnen twee etmalen op de plaats van bestemming. Wij bezien bet zwarte kolennest en sporen dan naar het eiland Wight, brengen daar een paar genotvolle dagen door en keeren einde lijk met eene transatlantische boot van de Noordduitsche Lloyd naar Bremen terug. Zeg, slaat gij toe, gaat gij mee „Van harte gaarne, als gij mij de ver zekering geeft, dat wy aan boord ook een partijtje whist kunnen maken. Anders kon het 's avonds in de kajuit wei eens een vervelende geschiedenis worden." doel is ook de grond aan de oostzijde belangrijk opgehoogd. Over de bestemming der verschillende gedeelten van het Sanatorium is nog geen overeenstemming verkregen. Het oude paleis zal voornamelijk worden ingericht voor slaapkamers van patiënten. In het nieuw gebouwde ge deelte komen bovendien de conversatie zaal, leeszaal, badkamers, enz. enz. Daar ook zyn waranda's, zoogenaamde lieges- hallen gemaakt, waar do patiënten die niet kunnen of mogen wandelen, in staat worden gesteld, zonder het gebouw te verlaten, van de buitenlucht te ge nieten. Alle kamers en lokalen werden voor zien van de nieuwste uitvindingen en eigenaardigheden op sanitair gabied. Omtrent de meubileering is nog niets bepaald. Zijn wij echter wel ingelicht dan zal deze, om de eentonigheid te vermyden, niet overal hetzelfde zyn. De verwarming zal geschieden door laagdruk stoom. De buizen loopen doer een tunnel onder het gebouw. Deze tunnel is, evenals de vloeren, gemaakt van cementijzer, systeem Monier, dat op sanitair gebied groote voordeelen ver schaft. De stoom wordt aangevoerd van uit het machinegebouw, dat is gebouwd naby de plaats waar zich vroeger de by het paleis behoorende stallen bevonden. Daar zyn ook de machines voor de electrische verlichting geplaatst, De geleidingen loopen door het geheele gebouw en zyn om do oorzaak van eventueele storingen direct te kunnen nagaan, overal zichtbaar gelaten, na tuurlijk behoorlijk geïsoleerd. De watervoorziening geschiedt met de bron waterleiding der gemeente Wape ningen; dit water staat onder controle van den heer J. H. Aberson, leeraar in de scheikunde aan de Rijks Landbouw school aldaar. Verder is het sanatorium nog aangesloten aan het Wageningsch telephoonnet en de Ronkumsche Gas fabriek. De wasscherij en keukeninrichting, voorzien van de nieuwste machines, bevinden zich in de vroegere staigebouwen achter het paleis, naast het machinege bouw. Voor den adsistentgeneesheer wordt een woning in het hoofdgebouw ingericht. De villa voor den geneesheer-directeur is ongeveer recht tegenover het voormalig paleis en wordt reeds sedert eenigen tyd door den heer Donath bewoond. Naar men weet, zal de opening van het Sanatorium vermoedelijk in het laatst van September plaats hebben. Gemeente Schulden. De schulden van allo gemeenten in Nederland beliepen inl898 f210,500,000. In dat jaar bedroeg het totaal der ont vangsten van alle gemeenten des Ryks bijna 112 mülioen, waarvan in Amster dam Rotterdam en Den Haag alleen 60 milUoen, of ruim de helft, niettegen staande deze gemeenten niet meer dan 20 pet. der bevolking omvatten. Even zoo vielen van het totaal der uitgaven, ten beirage van ruim 103 millioen, „Daarvoor is gezorgd Gij zijt juist de vierde man, die ons nog ontbrak. Tk neem mijn zoon en nog iemand mee." „Daa neem ik uwe uitnoodiging gaarne aanl Wanneer moet ik present zijn?» „Heden namiddag moet gy met den trein van 4 uur naar Bremerhaven ver trekken." „De heeren mogen zich wel van warme en waterdichte kleeding voor zien," merkte myn compagnon meteen eenigszins sportenden glimlach op. „Hoe zoo Waarom vroeg Franzen. „Wel ik dacht zoo binnen weinige dagen hebben wjj springvloed en daarby heeft Rudolf Falb om dezen tyd kritieke dagen voorspeld. Gy kondt wel eens ge ducht weêr krjjgen 1" „Maar wie gelooft nu aan Falb antwoordde Franzen. „Laat den vont zeggen, wat hy wil 1 Ik voor my ver trouw op den barometer, die hooger staat dan ooit. En bovendien biyft de oostewind ten minste nog wel tot half October aanhouden. Bang maken geldt

Vlissingse Courant | 1901 | | pagina 1