0.10. II IJ V O E G S E L, [EN, f 6 van Maandag 8 April 1901, no. 83, Vervolg Binnenland. ij <lt Iraat H 207. kwaliteit in beveel ik my OOM. oi, Wogen. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. dd meeste solide invrage toegezonden. pptr, Pr, Strijk-, m, 'omberg. 9 Keren. :es. :r(jgbaar ;en voor ÏELING, lar zyu. zonder rden op k tegen 2 uur 3.10 per de ge- Dinsdag ing van BEHOORENDE BIJ DE HISSIUSCUE (ei#i\T Centering. Door de Standaard is mr. van Houten ineen artikel „de schuit en de wal' van inconsequentie wat zijne politieke grondbeginselen betreft, beschuldigd. Door dezen staatsman ter verantwoor ding geroepen, schrijft het blad. „Mr. van Houten drong, bij particulier schrijven op nadere toelichting aan van wat we in ons no. 8883 met kentering bedoelden. Gaarne voldoen we aan dit verzoek, ook al meenden we reeds genoegzaam van repliek gediend te hebben door onze asterisk: „De schuit en de wal." Toen schrijver dezes in 1874 op parlementair terrein mr. van Houten ontmoette, ontving hy den indruk dat Mr. van Houten principieel en feitelijk zijn positie op het meest vooruitgescho ven punt links had. Toen hy in 1894 in de Kamer terugkeerde, vond hy Mr. van Houten in een Kabinet,opgetreden tengevolge van een stembustriomf der conservatieven met de R.Katholieken in bond. Hieruit maakte hij op dat er een kentering had plaats gegiepen. En toen nu in 1897 Mr. van Houten als minister aftrad, en weer naar een Kamerzetel dong, ontwaaide hij, hoe de liberalen van alle gading op hem zeker ostracisme toepasten. Dat plaatste hem voor een raadsel, waar hij geen oplossing voor had. Hij stond hier voor een mysterie. Er moest bier een ongewoon motief in het spel zijn, bij hem of bij zijne geestverwanten. Daarom schreven we „Politieke fouten kan elk Staats man begaan, maar er zijn politieke kenteringen, die niet vergeven zouden worden. Ongetwijfeld greep ook bij mr.Goeman Borgesius, in de korte jaren van zijn ministerschap een hoogst opmerkelijke kentering plaats,en toch denkt niemand er aan, ten deze hem met Mr. van Houten op éen lijn te stellen. Het is hieruit duidelijk dat in het op Mr. van Houten toegepaste ostracisme een ander motief school, en het wil ons voorkomen dat hij, die van dit ostracisme het slachtoffer werd, beter met de bekende orakelspreuk van Delphi zou gerekend hebben, zoo dit onuitge1 sproken motief meer opzettelijk onder werp van onderzoek voor hem had uitgemaakt. Hierop dient te meer nadruk te worden omdat, zonder dit ministerie, de beer van Houten, de man van het «ogenblik moest zijn." Toen nu Mr. Van Houten hierop in zijn No. 22 antwoordde met de op merking, dat niet hij, maar zijn vroegere geestverwanten veranderd waren, schre- 'en we Blijkens zijn no. 22 blijkt Mr. 'an Houten van oordeel, dat hij nog altoos voor zijn oude anker ligt. Niet hy is verschoven wat verschoof is de politieke wereld om hem heen. Doet dit niet denken aan het optisch iedrog van wie op een schuit staat, die iut, en nu, vast'op den wal turend, tkt maar waant, maar voor oogonziet, zat de wal gaat en de schuit stil ligt? Voorshands is deze psychologische Maring van het mysterie ons genoeg." in andere conclusie was voor ons mogelyk. Er bleek nu toch, dat er N die zijde geen meerder licht was te De vraag, hoe dit raadsel op te lossen, j bleef voor ons geen mysterie en zal dit I nu blijven tot tyd en wijle het licht van de zyde zyner vroegere geestverwanten j daagt. De poging om Mr. van Houten voor ons Parlement, natuuriyk zonder onze medewerking, te herwinnen, bleek voorshands mislukt." Een opvoering van „Electra" te Rotterdam, Het zal velen bekend zijn dat dit tooneelstuk van den Spaanschen tooneol- schrijver Perez Galdos in zijn vaderland in deze woelige dagen een groote wer king heeft uitgeoefend op zyn licht ontvlambare landgenooten. Het is een vurig geschreven anti-clericaal tooneel stuk. De Maasbode noemt het o.a' een leerschool van revolutionair bedrijf, waarin tooneelen voorkomen die ont vlambare naturen lichtelijk tot navolging der muitery electriseeren. Dat stuk, dat reeds te Parijs voor het voetlicht kwam, zal nu ook te Rotter dam opgevoerd worden, tenzy de bur gemeester, wat het blad wenscht ter wille van de tienduizenden katholieke ingezeten, maar ook van alle burgers, wien orde en verdraagzaamheid ter harte gaan, de opvoering mocht willen verbieden. Aan dezen wensch zal waarschynlyk echter geen gevolg worden gegeven. „Electra" is door de politie doorgelezen en niet in strijd geacht met de openbare orde. Overvloed. Voor het examen van commies der belastingen dat 10 dezer te Atnhem gehouden wordt, hebben zich reeds 500 sollicitanten aangemeld. Lager onderwijs - Rijkszaak? De Vereeniging van burgemeesters in de provincie Groningen zal zich tot de Regeering wenden met het verzoek het daarheen te leiden, dat alle lager onder wijs Rijkszaak wordt, en alle onderwijzers Rijksambtenaren. Om dit doel in practijk te brengen wordt voorgesteld de ge meenten betalen jaarlyks per kind een bij de wet vast te stellen schoolgeld aan het Rijk. Het Rykt neemt bij taxatie alle gebouwen en terreinen van het lager onderwijs over, onder aftrek van de daaraan verstrekte subsidie. Alle onderwijzers worden benoemd uit een drietal door Gemeenteraden, en, wat byzondere scholen aangaat, uit een door de schoolbesturen aan de Regeering aan te bieden voordracht. Voor dit beginsel zal door de Veree niging propaganda gemaakt worden. Leger en Marine. De eerste der drie nieuwe torpedo booten „Ophir", die den 6n Maart te Londen bij Yarrow Co. van de helling liep, bestemd voor onze marine, heeft een lengte van 46, een breedte van 4.65 en een diepgang ran 2.30 M. De water verplaatsing bedraagt 140 ton. De be wapening bestaat uit 8 torpedo- en 2 snelvuurkanonnen. Het aantal paarde- krachten bedraagt 1800 en geven aan het vaartuig een snelheid van gemiddeld 26 myien. Bij het 8e reg. inf. te Arnhem zijn thans drie stellen uniformen in ver schillende kleuren in beproeving genomen, bestaande in tuniek, pantalon, overjas en kepi. Ze zijn donkerblauw, grys en lichtbruin (zg. khaki). Voor wielrijders, Aan wielryders, die zelf hun flets voor het zomerseizoen in orde willen brengen geeft de Fiets den volgenden raad „Men begint natuuriyk met het geheel uit elkaar nemen van alle deelen. Alles wordt nu goed schoongemaakt met petroleum, het lakwerk met wat spiri- tuslak voorzichtig bijgewerkt, nikkel met krijt of poetspomade gepoetst. Na tuurlijk moet men onilertusschen uitzien naar een spaak die los zit, een cup die is ingeloopen of gebarsten, een cone die gesleten is, enz. De banden moeten van de velgen worden afgenomen en goed nagezienrotte plekjes in het linnen van (}en buitenband met een stukje canvas beplakt, gaten in het rubber van den buitenband dicht ge maakt. Ook de binnenbanden goed onder water geprobeerd, en nagezien of soms oude pleisters loslaten. Natuurlijk de ventielslagen vernieuwd. Indien de velgen aan de binnenzijde geroest zijn, moet deze roest worden verwijderd en Je kale plekken opnieuw gelakt. De ketting moet goed worden schoonge maakt in petroleum en daarna een bad hebben in smeerolie of, nog beter, in gesmolten talkindien men het olie- bad aanwendt, mag men niet vergeten den ketting goed te laten uitlekken en van buiten geheel droog te maken. Het in eikaar zetten moet met zeer veel zorg geschieden men kan niet te voorzichtig zyn by het stellen der wielen en het vastzetten van moeren en bouten. Wij zouden daarom ieder, die niet ge heel zeker van zijn zaak is, aanraden de machine niet uiteen te nemen, vooral de bracket niet, want zoo licht wordt een cone beschadigd of een spie verkeerd be handeld. Wil men nog iets extras doen om zyn machine mooi te doen glimmen, dan is opwrijven van hot lakwerk met wrijfwas aan te bevelen. hoofd der brandweer stond, in het belang van deze deed en was, alsook voor de ten alle tyde door hem betoonde be reidwilligheid ten opzichte van het onder zyn bevelen geplaatste personeel. Als biyvend souvenir bood spreker, mede namens zyn collega's, hunnen voormaligen chef, wiens aftreden door allen ten zeerste wordt betreurd, een stoffelijk bewijs van waardeering aan, bestaande in een welgeslaagde photo- grafische groep van alle brandspuitmees ters en onderbrandspuitmeesters, vervat in een fraaie notenhouten lyst met passepartout, waarop door den heer P. Houthuis, onderbrandspuitmeester, in keurige penteekening, eene voorstelling is aangebracht van verschillende, op het brandwezen betrekking hebbende voor werpen, o.a. een handspuit, de atoom brandspuit, afbeeldingen van verschil lende brandspuithuisjes, enz. alsmede al de namen en kwaliteiten der gevers en het wapen der gemeente. De heer Geysen, blijkbaar aangenaam verrast door dit bewys van sympathie van de zijde zijner voormalige onder geschikten, betuigde op zeer harteiyke wijze zijne erkentelykheid voor de medewerking door hem van brandspuit meesters en onderbrandspuitmeesters steeds ondervonden, voor de welwillende woorden in deze vergadering tot hem gericht en ook niet het minst voor het hem nu aangeboden blijvend souvenir, dat ongetwyfeld mede strekken zal om de herinnering aan de aangename samen werking en den steun dien de schenkers hem ten allen tijde verleenden, in hem levendig te houden. Middelburg. Tegenwoordig waren 7 bestuursleden van de kiesvereniging „Algemeen Belang" te Vlissingen en 4 van de vereeniging „Eendracht maakt Macht', uit Middelburg. Breedvoerig werd gediscussieerd over de a.s. verkiezingen, maar tot een bepaald besluit is het niet gekomen en ook wer den nog geen namen van candidate!! genoemd. Het bleek echter dat tusschen Middelburgersen Viissingers een verschil bestond, eerstgenoemden toch zjjn voorstanders van de vrijziDnig- democratische partij, terwyl laatstge noemden de Liberale Unie getrouw willen blijven. Over de verdere discussies acht ik het beter geen mededeeling te doen en wil volstaan met te vermelden dat er kans bestaat dat de vryzinnigen in het district tot overeenstemming kunnen komen. Gedurende de maand Maart zyn te Hans weert gepasseerd 2014 schepen, waarvan 966 met bestemming naar Nederland en Duitschland, en 1048 naar België. Heden is de kiel gelegd van het stoomschip .Fazant", zynde het tweede 3er in aanbouw zijnde stoomschepen voor rekening van het Departement van Koloniën, ten dienste der Gouvernements Marine in Nederlandsch-Indië. Didsdagavond werd te Nymegen een afdeling met 194 leden opgericht van den Volksbond, „Vereeniging tot drank misbruik." Vrydagmiddag heeft een der nieuwe bargebootjos een proeftocht gemaakt naar Vlissingen. Alles slaagde geheel naar wensch en de reis werd in een klein half uur volbracht. Vlissingen, 0 A-pril. Hedenmiddag, te half drie, had ten raadhuize alhier eene eigenaardige plechtigheid plaats. Op dat uur vereenig- den zich, in de trouwzaal, de brandspuit meesters en onderbi andspuitmeesters by de gemeentelyke brandweer, voer zoover zy ia dienst waren, bij het aftreden van den oud-opperbrandmeester, den heer J. G. Geijsen, wien, met oudejaar 1900, op verzoek, eervol ontslag uit die betrekking werd verleend. Het doel van hunne samenkomst was, den heer Geysen, in diens kwaliteit als oud-chef, in woord en daad een bewijs te geven van waardeering voor zijne uitnemende leiding en humane bejege ning, gedurende de elf jaren dat hy het ambt van opperbrandmeester by de brandweer dezer gemeente mocht be- kleeden. Nadat de heer Geysen, die zich wel willend bereid verklaard had, deze buitengewone vergadering by te wonen, was verschenen, werd hem, by monde van den heer C. de Woiff A.H.zn. die als voorzitter fungeerde, namens brandspuitmeesters en onderbrandspuit meesters, in zeer hartelijke, welgekozen bewoordingen hulde eu dank gebracht voor al hetgeen hy, tydens hy aan het Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, waarin de firma Velge Van Olffen bekend maakt, dat zij aan hare zaak eene gewenschte uitbreiding heeft gegeven. Een kykje in hare etalagekast zal iedereen overtuigen dat aan uitzoek geen gebrek is. Worde de firma niet in hare verwachting beschaamd. Aan de rijkskweekschool voor onder- wijzers te Middelburgzyn als kweekelingen benoemd L.van der Plasse, te Koewacht; J. P. Roosendaal te SluisG. J. Maas te Heenvliet ;A.Soek te Berkel en Rodenrijs; W. D. van der Moer te Kolynsplaat W. Antheunissen te 's Gravenhage; J. Verburg te Kruiningen; Ph. J. Greevete Brielle; A. Minderhoud te Groede L.J. Klompe, te Serooskerke (Schouwen); J. Buteljn te Rilland Bath J. Koruve te RetranchementjC.Sulkers te Zevenbergen; J. B.de Hullu te Borssele A. de Vos te Puttershoek; J.G.Hamakers te Middelburg; P. Tazelaar te Groede P. Koopmans te Leeuwarden; L. ingenhoes te Oude Tonge; en M. J. Pattist te 's Gravezande. De volgende maand zal te IJzendijke publiek worden verkocht de Paulinepol- der te Biervliet, groot 242 H.A. De verkoop zal in 48 kavels geschieden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaam- slag ds. J. Homburg, te Biervliet. Men schryft ons. In de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg, werd gisterenmiddag eene vergadering gehouden van de centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Te Utrecht was een huisvader ge storven. Het lijk stond nog boven aarde, toen tusschen het achttal kinderen een gevecht plaats greep, die allen evenveel aanspraak opde erfenismeendentehebben. De twist liep zoo hoog dat eenige buren tusschenbeide moesten komen. De oplossing van deze liefelyke kwestie is nu aan een notaris toevertrouwd. In de Marnixstraat te Amsterdam speelde eergistermiddag een vijfjarig jongetje op de rails van de electrische tram, juist terwijl een tramwagen in aantocht was. Een werkman van da Gemeentetram, Visser genaamd, zag het gevaar, waarin het knaapje verkeerde en wilde hem van de rails trekken, doch het was reeds te laat. De bestuurder van de tram kon den zwaren wagen niet meer op tyd doen stilhouden en Visser ge raakte onder den wagen, terwyl ook het jongetje werd aangereden. Tweegenees- heeren waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Beide gewon den werden per brancard naar het Gast huis gebracht. By aankomst aldaar bleek Visser overleden te zyn. Het knaapje was ernstig gewond. Een bewoonster der Nasaukade, die bij het ongeval tegen woordig was, schrikte zóo hevig, dat zy ernstig ongesteld naar huis moest wor den geleid, en hare spraak tot nu toe kwyt is. Waar is de Vlaming straat? Op den hoek van de Veene- straat en Vlamingstraat te 's Hage staat een juffrouw naar boven te kyken en spreekt eindelijk een heer aan. „Kunt U me ook zeggen waar de Vlamingstraat is?" De meneer antwoordt min of meer verwonderd: „wel, daar staat U in", en kykt naar 't naambordje. MiBEr is geen bordje meer. Den 5en Februari, by gelegenheid van de versiering der magazijnen van de firma Pander voor de Huweiyksfeesten, had men het weg genomen en tot den 5 April, verzuimd om het weer aan te brengen. (Avondp.) Eergister-avond werd kommandant Booth van het Leger des Heils aan het station te Delft afgehaald en met muziek,

Vlissingse Courant | 1901 | | pagina 5