iios-Sajet, ymmirmn Laatste berichten. De Oorlog ia Zuid-Alrika. Burgerlijke Stand NEDERLANDSGHE CACAOFABRIEK HEEMOND. CACAO. PUDDINGS. bewoonsters heeft zelfs in haar verbijs tering hare twee dochtertjes van 6 en 4 jaar oud om ze aan de vlammen te ontrukken, door het venster geworpen, waarnaar ze zeif naar beneden sprong. De ongelukkige en een harer kinderen werden in de vlucht opgevangen en voor een val op straat behoed door eenige omstanders; maar het ander kind kwam op straat neer en werd hevig gekwetst naar het hospitaal gebracht. Een dertigtal anderen bewoners gelukte het, geheel ontkleed met achterlating van hun goederen, langs reddingsladders af te stygen. De brandweer kwam te laat om den brand to blusschen en moest zich bepalen met de aangrenzende huizen tegen het vuur te beschermen. De burgemeester van Antwerpen, generaal Wiliaert, de hoofdcommissaris en twee agenten aldaar hebben dreig brieven gekregen, waarin hun aange kondigd wordt dat zjj binnen acht dagen zullen vermoord worden, Het schrift, zegt het Hdb. v, Antw. is niet van een werkman, en zal dus wel een klacht zyn van een flauwen grappenmaker (truter) Overigens wordt de toestand in de werkstaking voortdurend beter. Op vele schepen wordt meest met vreemden en de bemanning gewerkt. Andere liggen op lossing te wachten. Brief van President Kroger. De brief van president Kruger in antwoord op het schrijven van den voorzitter der Eerste Kamer luidt 's-Gravenhage, den 7n Dec. 1900. „HoogEde'Gcstrenqe Heer! „Ik heb de eer Uwe Excellentie mijn innigen dank te betuigen voor uw hoog gewaardeerd schrijven van den 6n dezer. „Ik wensch de Eerste Kamer der Staten-Generaal de verzekering te geven, dat ik hoogst gevoelig ben voor het my zoo hartelijk toegeroepen welkom, voor de door u uitgesproken betuiging vau instemming met mijn streven en voor uwe goede en edele weuscheu ter bereiking van het doel, dat ik nrij heb voorgesteld. „Te weten, dat uwe hooge en mach tige sympathie mij tot steun is in de uitoefening van mijn heiligen plicht, vervult mij, zoo mogelijk, met des te hooger moed om vastberaden werkzaam te biyven, totdat onder Gods onmisbaren zegen het groote doe), de vryheid en onafbankeiykheid der Republieken voor altijd zal verzekerd zijn. „Ik verzoek Uwe Excellentie beleef delijk de goedheid te willen hebben, dit woord van dank aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal te willen overbren gen. „Met de raee3te hoogachting, „Uwer Excellenties dienstw. dnr. „S. J. P. Kkügee, „Staatspresident der Z.-A. Republiek." AFRIKA. Met eenige verwondering zal zeker dopr velen de tijding van den „trek" door eenige honderden Boeren naar Damaraland gedaan, vernomen zijn met verwondering omdat voor zulk een uit tocht onder de tegenwoordige omstan digheden, die zoo in het voordeel van de Boeren zijn, niet de minste noodzake- ïykheid' bestaat. Eenig9 maanden geleden toen de kansen zoo slecht stonden, dat de onderwerping van geheel Transvaal voor de deur stond, zou zulk eene verhui zing meer reden van bestaan gehad hebben. Het Handelsblad vermoedt dat achter dien „trek» geheel iets anders schuilt dan de tocht naar een nieuw vaderland, n.l. dat deze Boerentroepen straks zuide lijks zullen omzwenken om door Betsjoea- naland een veel vrijere weg dan de Vrijstaat in de Kaapkolonie te vallen, b.v. in Upington, dat reeds éénmaal een zeer vruchtbaar terrein voor beroeringen is gebleken. Waarom zouden de Boeren anders een kanon meenemen dat hun achterblijvende landgeuooten dan immers veel beter zouden kunnen gebruiken. Mocht dit werkelyk hun plan zijn dan kunnen zjj eene aardige afleiding geven aan de troepen die de Boeren bij Burgersdorp en De Aar bestoken. Desniettemin is de mogelijkheid van een trek naar de Duitsche kolonie niet geheel uitgesloten en de Duitsche regee ring schijnt er niets tegen te hebben. Men zegt zelfs dat zjj den emigreerenden Boeren land heeft aangeboden tegen 1 pfennig per morgen, vrijheid van gods dienst, vrijstelling voor hen en hunne kinderen van militairen dienst, die eerst met het derde geslacht verplicht zou ziln. Het plan moet echter voorloopig afgestuit zijn omdat de Duitsche regee ring geen tegemoetkoming gaf voor reiskosten of aanschaffing van vee en materialen. Van andere, welingelichte zijde wordt echter beweerd dat Duitschland nooit eene verhuizing in massa naar Damara land zal bevorderen. Over de laatste proclamatie van Lord Kitchener die zoo geheel in strijd is met de bekende hardvochtigheid van dezen generaal, wordt in de Engelsche pers verschillend geoordeeld. De Daily NuWs prijst ze omdat ze de overgaaf voor de Boeren gemakkelijk maakt, de Daily Graphic zegt, zeker met niet minder recht, dat geen proclamaties meer noodig zijn, maar bereden manschappen. In elk nieuw manifest zullen de Boeren slechts een nieuw teeken van zwakheid zien. Als wij, zegt het blad, de Boeren overwonnen hebben, zal het misschien mogelijk zpn hen met ons te verzoenen, maar zij zijn nog niet overwonnen." Trouwens die proclamatie mist geheel haar doel in de Kaapkolonie. Het afkon diging van de krijgswet in de districten Beaufort West en Carnavon is daarvan het afdoende bewys. Hoe het tegenwoordig ir. die kolonie gesteld is, de censuur deelt het ons niet mede. Wij mogen veronderstellen dat het den Boeren niet slecht gaat, ware het anders, wy zouden het dan wel te hooren krijgen. Alleen verdient het vermelding dat de Engelsche troepen op de gewone wyze in het vijandelyke land huishouden, maar zich tegenwoor dig van het verbranden van hoeven onthouden. Of dit nu uit menschlievend- heid of op hooger bevel geschiedt, wordt niet gezegd. Wy gelooven echter niet dat hier sprake kan zyn van een ontwaking van het menschelijk gevoel bij de ver wilderde Engelsche troepen of bij LordKit- chener.Waar men zich niet schaamtMaori's in dienst te nemen kan wel bezwaarlyk aan menschelijk gevoel gedacht worden. Uit Johannesburg komt het bericht dat de Boeren eergisteren schade hebben toegebracht aan Nieuw-Kleinfontein en aan Chimesbatterijen, Zulke feiten maken het begrypelyk dat Lord Kitchener naar Pretoria is teruggekeerd Kommandant Grower Botha, een broeder van Louis Botha, is gisteren te Rome aangekomen en doorgereisd naar Den Haag. Volgens de Tribuna is Grower door den vice-president van de Z. A. Republiek naar Kruger gezonden met belangrijke rapporten omtrent den tegenwoordigen oorlogstoestand. Grower verklaarde, dat de oorlog in Transvaal lange jaren duren zal en veel bloed en geld zal kosten. De Engelschen, zei hij, zullen er nooit in slagen, den nationalen geest der Boeren te overwinnen. De inval in de Kaapkolonie was voorbereid door Steynf»die onlangs in een gevecht zwaar gewond, maar er in geslaagd is te ontvluchten. De Engelsche troepen zijn den langen oorlog moede. Een opstand van de Afrikaanders ten gunste der Boeren is zeker. De Boeren ver heugen zich over de warme ontvangst in Europa aan Kruger beieid. Veel sensatie maakt het bericht dat generaal Colvile thans te Gibraltar, wien het ongeluk aan de Yeomanry te Lindley oveikomen, geweten wordt, beleefd ver zocht is zijn ontslag te nemen. Dat Colvile hierop weigert in te gaan, zal wel daaraan toe te schrijven zijn dat hij door Wolseley en Landsdowne is vrij gepleit van schuld. Te Londen liep het gerucht dat de Wet gevangen zou genomen zijn, en nu wordt gemeld dat de Wet, Haasbroeck en Steyn zich zouden willen onderwerpen op voorwaarde van straffeloosheid voor de koloniale rebellen bij hun troepen en zij zelf niet het land zouden uitgezonden worden. De Engelschen zouden dit zeker niet ongaarne zien, maar helaas, de officieels bevestiging ontbreekt nog en die zal wel niet uitblijven als het gerucht waarheid bevat. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. Eerste Kamer. Heden werden goedgekeurd 27 wets ontwerpen van geringen omvang. Met 88 tegen 3 stemmen werd besloten tot de oplichting van een pesistation te Utrecht. Aangenomen werden de hoofd stukken 1 en 7a der Staatsbegrooting 1901 en de middelenwet. Maandag 7 Januaii sectio-ondeizoek der aanüangige wetsontwerpen, zoo mogelyx de huwelyKs-wetten en daarna de ötaatsbegroooing. Sedert 24 dezer is het tolkantoor Selzaete tstalionj tot nader order voor den invoer van Nederlandsen melkvee gesloten. JOHANNESBURG, 27 Deo. Een post by Aiodderfontein van 24 man is door Viljoeu aangevallen. Later kwam vei- sterking uit Boksburg, doch ue Boeren waren er in geslaagd de batterijen van Mieuw-Kleinfontein en Uhinnies te be schadigen en het station te vernielen. STANDERTON, 27 Dec. 12 mijlen van Standerton werden 150 Engelschen die levensmiddelen haalden, door Boeren aangevallen. De Engelschen hadden 2 gewonden en slaagden er in de levensmiddelen te vervoeren. LONDEN, 29 Dec. Kitchener sein uit Pretoria dat generaal Colville in ge vecht kwam bij Greylingstad met de Boeren. Een ander commando viel de bagage van Colville aan doch de aanval werd afgeslagen. De Engelschen verloren 8 man ge dood, 27 gewond en 20 vermist. van Vlissingen, van 22 29 Dec. 1900. ONDERTROUWD: J. van Hootn, jm. 24 j. en M. Oiyslager, jd. 21 j. GETROUWD: A. F. J. Aspeslagh, jm. 32 j. en L. J. Renier, jd. 27 j. R. Pot, jm. 30 j. en J. M. Velde, jd. 24 j. BEVALLEN M. S. van der Staal, geb. Suurmond, z. J. van Noppen, geb. Luitwieler, d. W. H. Auér, geb. Waltz, z, G. P. Ludikhuise, geb. Akkerman, d. F. C. Bennink, geb. Janssen, d. (tweel.) G. C. M. Velde, geb. van Belois, z. M. Moens, geb.- Louwerse, u. M. Naerebout, geb. de Rijke, z. - C. de Smit, geb. Schmelzer, z. J. Heijdens geb. de Vuyst, d. OVERLEDEN: P. C. Dommisse, z. 6 m. J. M. G. Timmerman, d. 8 m. P. P. A. Wil- lems, d. 2 m. R. A. Debra, jd. 22 j. R. J. Oldenziel, z. 6 m. C. L. H. F. Blonde, z. 4 j. W. van Molen broek, wedr. van E. A. Arense, 75 j J. Bennink, d. 2 d. C. W. Bennink, d. 2 d, F. C. Janssen, vrouw van F. C. Bennink, 25 j. is de STERKSTEde VOOR- 1 DEELIGSTE van alle bestaande BREISAJET. Iedere knot is voorzien van nevenstaand handelsmerk. i-y-y g,_ I Verkrijgbaar bij MERINOS SAJET P. (i. LAERNOES, Wal straat. Jb- 'V: f f xjnSr1 nt a ni?

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 8