B IJ V O E G H E L, van Maandag 31 December 1900, l\o. 307. Vervolg Oinnenland. Gemengd Nieuws. BEHOORENDE BIJ DE LISSIVGSCIE COURANT Coosje 7 RO 10 40 220 5 20 Eene beschuldiging weerlegd, Door een Friesch blad ia beweerd dat n zake het huldeblijk der Koningin op het leger ongeoorloofde preasie zou zijn uitgeoefend, n. 1. dat te Leeuwarden en te Amsterdam bij het uitbetalen der soldy van de miliciens 2l/s cent (van hoogeren meer) werd afgehouden voor het huldeblijk aan de Koningin en dat wie er tegen opkwam, geatraft werd met eene week politiekamer en t>y reclame met veertien dagen. Echt Russisch dus. Verschillende bladen die deze beschuldiging overge nomen hadden, ontvingen nu eene mededeeling, waaruit blijkt dat om de deelneming onder de militairen zoo al gemeen mogelijk te maken, de bijdrage van iederen deelnemer werd gesteld op een duizendste dee! van het jaarlijkseh traktement, voor zooveel de officierene betreft, en voor de militairen beneden den rang van officier op 50 ets. voor hen, die een hoogeren graad bekleeden dan dien van sergeant-majoor, 25 ets. voor de overige onderofficieren, 10 ets. voor de korporaals en 21/,, ct. voor de man schappen. Uitdrukkelijk werd aan het slot van Hit schrijven gezegd dat „het deelnemen aan het huldeblijk een geheel vrijwillige daad blijft en er dus geen sprake is van bet opleggen van eenige straf integen deel zou de superieur, die dwang uit oefende, strafbaar zyn. President Kruger. Volgens een te Parijs ontvangen tele gram heeft de vorst van Monaco het grootkruis van de orde van St. Karei toegekend aan „Zjjne Excellentie Stephanus Johannes Paulus Kruger," staatspresident der Z.A. Republiek. Onderwijs Rijkszaak. Vier Kamerleden, mr. Kerkdijk, jhr. mr. De Savornin Lohman, dr. Schaepman en mr. Troelstra, zullen achtereenvolgens op verzoek van het Eed. Ond. Gen., in Het Schoolblad hunne opinie uiteenzetten omtrent «Onderwijs Rijkszaak." Benoemingen. Met Ingang van 1 Januari zijn be noemd bij de maatschappij tot expl.van staatsspoorwegen tot ingenieurs in algemeenen dienst bij den dienst van tractie en materieel, tevens chef eener centrale werkplaats, de ingenieurs, chef eener centrale werkplaats: H. M. W.W. Staring en T. A. Bertrand tot ingenieur bij den dienst van tractie en materieel de onderafdeelingchef J. A. Gischler; tot onderafdeelingchef bij de centrale controle de controleur der comptabiliteit ie kl. A. P. Dubien en bij den dienst van tractie en materieel de chef de bureau le kl. C. Bettink. Ook thans komt het bestuur der Noord Hollandsche Propaganda-commissie met het dringend verzoek aan zijne medeburgers om_op Nieuwjaarsdag geen bedwelmende dranken te schenken of te drinken. Zal het helpen Er is nu sprake van de Willemskerk te 's Gravenhage in te richten als plaats der huwelijksvoltrekking van de Konin gin. Tegen het gebruik van de Groote Kerk aldaar voor die gelegenheid, be staan naar het schijnt overwegende bezwaren o.a. dit, dat het door de aan wezigheid van ontzaglijk veel tochtga ten in het dak van het koor onmoge lijk is in het groote gebouw eene behoorlijke temperatuur bij vorst of sterken wind aan te brengen. Evengoed kan men probeeren de Maliebaan te verwarmen. By de Willemskerk bestaat dit be zwaar niet. De Koninginnen en hertog Hendrik zyn gisterenochtend naar het Loo ver trokken. Van het paleis werd terstond de standaardvlag geheschen. De beide Koninginnen en de hertog werden door eene groote menigte volks begroet en gingen te voet naar het paleis. Zij werden aan het station afgewacht door den burgemeester van Apeldoorn en den heer J. van Steijn, intendant. Des avonds keerden de vorstelijke personen naar de residentie terug. Vlissingen, 39 December. Nutslezing. Dat de heer Pol de Mont een zeer ge wild spreker is, het bleek gisterenavond weer uit het feit, dat niettegenstaande bulderende wind- en hevige regenvlagen den gang naar het lokaal Stofkoper tot geene uitspanning maakten, toch nog een klein publiek waaronder eenige dames den storm hadden getrotseerd om den gevierden dichter en litterator te hooren, wiens talenten in Noord en Zuid steeds meer waardeering vinden. Het is weder gebleken dat deze Vlaamsche letterkundige een beschaafd publiek weet te boeien en dat de letter kundige schat, waarover hy beschikt, haast onuitputtelijk schijnt te zyn, want niet alieen kent hij zijne eigene letter kunde, maar is ook in die van de nabu rige volken zeer goed te huis. Menig citaat getuigde daarvan. Ditmaal was het onderwerp zyner lezing de bespreking van twee hier haast onbekende Vlaamsche dichters, Gezelle en Albert Roodenbach, maar die door hun oorspronkelijkheid, hun ongezochte en treffend ware beelden en zangerigheid een grootere bekendheid verdienen dan hun in hun leven ten deel viel. Gezelle toch, wiens dichterlij k talent thans eiken Vlaming met bewon dering vervult, was gedurende zijn leven nauwelijks bekend, en eerst na zijn dood heeft men aan dezen dichter de ver schuldigde eer bewezen. Albert Roodenbach die beloofde een zeer groot zanger te zullen worden, overviel als onzen Bellamy en onzen Brederode de dood op een leeftijd, toen nog veel van hem kon worden verwacht. Vond Gezelle behagen met dichterlijken gloed de natuur en hare verschynselen te bezingen en dat hij daarin meester was bleek ons uit de door hem voorgedragen stukjes Roodenbach was meer een dramatisch en episch dichter, een zanger, die door zijn landgenooten steeds op het glorieryke verleden van Vlaanderen te wyzen, dat zoo bitter in tegenstelling is met het heden, een machtigen stoot gaf tot herleving der Vlaamsche taal en hare letterkunde. Wij behoeven er hier wel niet bij te voegen dat de spreker door zijn schoone en opgewekte voordracht en het lezen van verschillende aangrijpende passages uit de werken van genoemde dichters het beeld dat hy van deze merkwaardige dichters met meesterhand ontwierp, hen als het ware onder onze oogen bracht en dus het publiek een avond schonk,die wel niet licht uit het geheugen gaan zal, omdat Pol de Mout de gave bezit niet alieen om te boeien, maar ook om te leeren. Wy twyfelen dan ook niet of elk der hoorders zal den wensch door den voorzitter van het Nut bij het eindigen der bijeenkomst tot den spreker gericht, beamen, dat wy nog meermalen pro fessor de Mont in ons midden mogen zien. In een te Middelburg gehouden ver gadering van den geneeskundigen Raad voor Zeeland en Westelyk Noord- Brabant is op initiatief van den heer dr. J.C. Bolle, te Middelburg, eene com missie benoemd teneinde rapport uit te brengen over de mogelykheid om de Zeeuwsche krankzinnigen in de provincie te kunnen verplegen. Die commissie bestaat behalve uit den heer Bolle, uit de heeren J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg, en F. D. Kolft' van Oosterwijk, arts te Kruiningen, terwijl de heer mr. A, P. Snouck Hurgronje te Middelburg zich bereid verklaarde als rechtsgeleerde deel van die com missie uit te maken. Te Zierikzee heeft een 5-jarg knaapje een zware kast op een beentje gt kregen tengevolge waarvan dat lichaamsdeel beneden de knie midden door gebroken en zoowel de kous ais het vel middendoor werd gescheurd. Het bestuur van den polder Nieuw- Vosmeer en de gemeenteraad van Scherpenisse hebben besloten geen sub sidie te verleenen aan een stoomtram- onderneming op Tholen. Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Hekv. Gem. De nieuwe kerk te Kerkwerve zal den 13 Januari plechtig ingewijd^worden. Men schrijft aan de „Tel.„: Acht nieuwe getuigen zijn gehoord in de moordzaak op Maria Kessels, waaronder de commissaris en de in specteur van politie van Tilburg. Uit goede bron kunnen wij er by melden, dat de bewijzen zich genoeg opstapelen en geen vrees behoeft gekoesterd te worden, dat da verdachten wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten zullen worden gesteld. Vermoedelijk tengevolge van het eten van bedorven paardevleesch zijn twee gezinnen te Zaandam onder ver- schynselen van vergiftiging ernstig on gesteld geworden. De gebruikte spijzen, waaronder het vleesch, zijn in beslag genomen om te worden onderzocht. Dat anderen, die van hetzelfde vleesch hebben gegeten, gezond zyn gebleven, wordt in verband gebracht met het feit, dat dezen het vleesch gekookt, de eer sten het gebraden hebben gegeten. Droeve Kerstgeschen ken. Honderden arbeiders uit Nederland in Duitschland hebben aldaar met Kerst mis óf verlaging van loon öf gedaan werk gekregen. By Tiel is het schip de Gonrad Ernst door het Duitsche s.s. Flora van de Bremer Lloyd met volle kracht aangevaren. De Conrad Ernst met 480 kar kolen geladen, zonk dadelijk. De Flora kreeg ook belangryke schade. Te Het Waar (Gr.) is een jongentje in het kanaal geraakt en verdronken. In den tijd van een halfjaar is dit het derde kind, dat daar in het kanaal ver drinkt. De postconducteur Straalman is bij het spoorwegongeluk te Twelloo zoo danig gewond, dat hij buiten dienst is moeten gesteld worden. Men meldt aan de N. R. Cc. uit Hellevoetsluis Eenige dagen geleden nam iemand zyn intrek in een logement alhier, voor gevende te zyn chef van weg en werken. Met mildheid beloofde hy aan dozen liet ambt van stationschef, aan genen dat van vlaggeman enz. Doch na zes dagen verblyf bleek het dat hij niet betalen kon. Hij „verwijderde" zich dus, maar werd onder de gemeente Heen vliet aangehouden en hier teruggebracht. De politie heeft hem zoolang bewaard, tot ze de noodige inlichtingen had verkregen. De man bleek te zijn P, W. van B. uit Rotterdam, een wegwerker, die al een paar jaren zwervende was en van zijne vrouw gescheiden leefde. Daar geen zijner bloedverwanten lust had zijn verteringen te betalen, zal de justitie hem vermoedelijk vervolgen wegens oplichtery. Intusscheu is hij in vrijheid gesteld. H. M. de Koningin heeft onmid dellijk zoodra haar het spoorwegongeluk te Twelloo bekend was geworden, aan den burgemeester dier gemeente tele grafisch haar deelneming dobn betuigen, terwijl zij langs denzelfden weg om nlichtingen omtrent den omvang van de ramp deed vragen. Ds. G. Boersma, predikant te Hollandscheve ld bij Hoogeveen schrijft aan de Prov. Gr. Gt. „Lucas van Blanken uit de ellendige turfhut alhier mocht met zijn vrouw en acht kinderen een heerlijk Kerstfeest vieren. Veler barmhartigheid heeft my in staat gesteld hem in een gezonde woning te huisvesten, te voorzien van bedden, dekens, kleeren en voedsel. Zeer veel heeft daartoe bijgedragen de in de stad Groningen verzamelde som van 116,50. Onuitsprekelijk dankbaar zijn hij en ik voor zoo hartelijk en vriendelijk hulpbetoon, vooral ook van N. N., die deze gitten verzamelde. Dit is slechts een voorloopige mededeeiing. alleen bestemd voor de stad Groningen, Over eenige dagen wensch ik een uit voerig verslag te doen." Naar men verneemt heeft het door de H. IJ. S. M. ingesteld onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk te Twelloo, aan het licht gebracht, dat ook de machinist van den sneltrein schuld heeft. Hij moet in strijd met zijn voorschriften na het hooren van de knalsignalen niet gestopt hebben, maar dit eerst gedaan hebben toen hij oDtdekte dat hij op verkeerd spoor reed. Bij het spoelen van goed is een 30-jarige vrouw te Doesburg te water geraakt en verdronkenzij laat vier kinderen na, waarvan een nog geen twee maanden oud. Gisterennacht hebben twee jongens uit het rijksopvoedingsgesticht de Kruis berg te Doetinchem de deuren hunner slaapcellen verbroken en hebben zich daarna, half gekleed, langs een touw laten zakken uit het raam. Gistermorgen zijn zy bij een boer gearresteerd. Te Rotterdam zijn gisteren door het hooge ty een aantal kelderverdiepin gen en laaggelegen straten ondergeloopen en door den storm eenige schade aan boomen, huizen en telefoondraden toegebracht. Gisterenochtend zijn uit Leiden onder geleide naar Amsterdam overge bracht drie jeugdige janmaats var. het opleidingsschip Wassenaer aldaar, die vandaar waren gedeserteerd en geen middelen hadden om er w:uer terug te keeren en zich dientengevolge te Leiden aanmeldden. Zij hebben den nacht in een der airestkamers van de infanteriekazerne doorgebracht. De sneltrein 104 van Helder komende, is gisterenmorgen op den overweg te Velzen in aanraking gekomen met een ledig rijtuig van den burge meester van Haarlem. De koetsier is er goed atgekomen, doch het paard werd gedood en het rijtuig beschadigd. Zondag a.s. zal door het Holl. Tooneelgezelschap van het Paleis voor Volksvlijt worden opgevoerd het drama Paljas van Dennery. De heer Barendse zal dien avond voor de 100e maal de titelrol vervullen. In België heeft men in de garni zoensteden de gewoonte,de jonge miliciens te laten rondleiden door de stad, waar zy in garnizoen zyn gekomen, door hun sergeanten, die hun dan de voornaamste gebouwen en monumenten moeten ver- toonen en er hun de bijzonderheden van vertellen. Het gebeurt echter al te dikwijls, dat deze amateur-gidsen zelf weinig op de hoogte ztjn, hetgeen voor hun onderricht niet bevorderlijk is. Bij de Brusselsche grenadiers heeft men nu een nieuwe bepaling gemaakt, dat de tweede-luitenants verplicht zijn, de leiding dezer leerzame stadswande lingen op zich te nemen. Ook zijn de luitenants- verplicht, zich behoorlyk voor hun nieuwe taak op de hoogte te stellen en zich daarin voor te bereiden. Zulke militaire wandelingen, om de garnizoenstad te leeren kennen, worden ook in Duitschland gehouden. By ons laat men de soldaten aan hun lot over. Hdbl. Dreyfus heeft een brief tot Wal deck Rousseau,den voorzitter der Fransche Kamer, gericht, die hierop neerkomt dat Dreyfus een onderzoek vraagt in zijne zaak, voornameiyk omtrent den brief, dien hij in 1894 aan den Duitschen keizer zou geschreven hebben, en het borderal Kolonel Picquart heeft ook een brief aan Waldeck Rousseau geschreven, waarin hy protesteert tegen het feit, dat men hem in het door den senaat goedgekeurd amnestie-wetsontweip be grepen heett. Hij verwerpt eene amnestie, die den loop der gerechtigheid afbreekt. De ware Napoleon III. Een Duitsch blad van Chemnitz bevat de volgende annonce Maandagmorgen is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 68 jaar overleden mijn geliefde echtgenoot, de heer Charles Gustave Louis Bonaparte, heerenkleermaker. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag om 2 uur. De bedroefde weduwe, mevr. Claire Louis Bonaparte, geboren Wendt. De Saksische bladen zeggen dat de kleermaker, waarvan hier sprake is, beweerde de natuuriyke zoon te zijn van den hertog vanReichstadt en bijgevolg de ware Napoleon Hl. Twee Amerikaansche dokters van de hoogeschool te Chicago verzekeren dat het gewone keukenzout het beste middel is voor een lang leven. Niet alleen zeggen zij, bevordert keukenzout de werking van bet hart,maar is het in staat er werking in te brengen als om de een of andere physologische oorzaak, de kloppingen hebben opge houden. Het zout dat in het bloed komt, wekt de spieren op en brengt genoemde ver schijnselen teweeg, zeggen de doktoren. Men moet het maar weten. Het gerucht dat keizer Frans Joseph voornemens zou zyn een morganatisch huwelijk aan te gaan met de beroemde tooneelspeelster, mevrouw Catherine Sihratt, wordt een verdichtsel genoemd. In Ierland was'het den 12en Dec. zoo warm dat men zich in de zee kon baden. Vele boomen liepen weer uit en in de tuinen kwamen nog veel bloemen voor. Zondag is in een der straten van St. Petersburg een brand uitgebroken, die voor de bewoners van het verbrande huis die door het vuur in hun morgen- slaap te 4 uur verrast werden, zeer noodlottig had kunnen zyn. Een der

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 7