Gemengd Nieuws. 8 1 behooren wi) met de les ons uit Duitsch- land gratis gegeven, ons voordeel te doen en zijn wij het volkomen eens met de Standaard, waar zij zegt„Un pays averti en vaut deux." Zoo is hetwij zijn gewaarschuwd, laten wij er ons voordeel mede doen. Delagoabaai. Uit Lissabon schrijft men aan de „N. R. Cl.» De laatste alhier ontvangen mail brengt een aantal berichten uit Delagoa baai, waaraan ik het volgende ontleen Tengevolge van den verkoop door de Z. A. S.. M. van haar op Portugeesch gebied aanwezig rollend materieel aan de Britsche autoriteiten, werden alle wagens die zich op de lijn tusschen Ressano Garcia en Lourengo-Marquez bevonden, naar Pretoria opgezonden. Hieronder bevonden zich ook de wagens van het reizend hospitaal, door het „Roode Kruis* in gebruik gehouden ten bate van gewonden en zieken. Een 150 tal Engelscbe uitgewekenen zijn van Komatiepoort te Lourengo-Marquez aan gekomen en kampeerden op de terreinen, behoorende tot den houthandel van Lingham. De 800 uitgeweken Transvalers worden als gevangenen in de politie kazerne vastgehouden. Het blad „O Portuguez" te Lourengo- Marquez is door den gouverneur ge schorst naar aanleiding van zekere voor de autoriteiten onaangename uitlatingen inzake het afhalen der vlag van het consulaat der Boerenstaten. O.a. had „O Portuguez" gezinspeeld op een mogelijke revanche der Boeren, tenzij dezen op nieuw van hun edelmoedigheid zouden blyk geven. Bovendien had het blad de vrees geuit dat de regeering te Lissabon Lourengo Marquez aan de Engulschen zou verkoopen, zijnde daardoor de unificatie van Z. Afrika vrij nabij. Arbitrage. Het bestuur van het comité, dat zich onlangs in Amsterdam heeft gevormd voor een volkspetitionnement ter ver krijging van arbitrage in zake den Zuid- Afrikaanschen oorlog, is tot het besluit gekomen, dat het meest geschikte oogen- blik voor zulk een petitionnement nog niet daar is. Het meent, dat een af zonderlijke adresbeweging in Nederland, die niet vergezeld zou gaan van- of gevolgd worden door een gelijke be weging in andere landen, niet het be oogde succes zal bebben, en wenscht daarom voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Een bedenkelijk verbond. E'en Portugeesch blad zegt dat in ruil voor de machtige bescherming van Groot- Brittanje Portugal verplicht is als in Europa een gewapend conflict mocht ontstaan, Engeiand met zijn troepen bij te staan. En zich dus ter wille van Engeland te ruineeren. Atjeh. Een telegam van 29 November uit Kotaradja meldt aan het Bat. Nbld. Onze troepen in Pedir omsingelden in de Tirostreek een Atjehsche bende, die bij deze gelegenheid zeven dooden en dertig gevangenen in onze handen liet. behagelijk, en toch werkte dit weinig op hem uit. Het beeld van de zieke weduwe in het koude, armzalige huisje met hare hulpelooze kinderen stond hem voor oogen. Voor het oogen blik was zij wel is waar verzorgd, maar morgen en overmorgen en later? Hijzelf kon weinig helpen, en het was voor het eerst, dat hy kennis maakte met men- schelljke ellende. Dit was eene andere zieke, dan de student in de medicijnen ze zich op de academie had voorgesteld deze was niet alleen te „helpen door eene goede diagnose en geneesmiddelen. Toen hij zoo in gedachten verzonken was, ging de deur open 6n een opvallend lief meisje, wellicht de dochter van den kastelein, trad met een dampend glas punch binnen. Zij bood hem het glas met eene bevallige beweging aan, bleef daarop een oogen blik als het ware verlegen staan en knoopte toen op be scheiden toon een gesprek met hem aan, door naar zijn welzijn te vragen. Zij etreurde zijn koude, mo3ieiyke reis Onzerzijds sneuvelde één en werden vjjf fuseliers gewond. Hertog Hendrik heeft gistermiddag ten paleize een bezoek gehad van president Kruger en andtrhalf uur later deze in het hotel des Indes een tegen bezoek gebracht. Zijne Hoogheid bleef ongeveer tien minuten op bezoek bij den president. Behalve jhr. van Tets, die den hertog als adjudant toegevoegd was, en den heer van BoeschoteD, was bij het onderhoud niemand aanwezig. is benoemd J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Militaire nauwkeurigheid. As bijvoegsel van het jongste „Re- cueil militair" is verschenen een „Beschrijving van de uniformen der landmacht", naar aanleiding van de kon. besluiten van 2 en 3 October jl. welke deze uniformenhebben aangevuld, uitgebreid en opnieuw vastgesteld. Het werkje heeft 235 bladzijden 1 Als we daarnaar den eenvoud der legeradministratie moeten afmeten. (H. Ct.) Verloting Apollo. Heden is een aanvang gemaakt met de trekking in de loteijj Apollo in Odéon te Amsterdam. De trekking geschiedt ten overstaan van notaris P. W, Schreuder. De prijzen zijn van 15 Januari 15 Maart a.s. ter beschikking in het gebouw der Mij. Arti et Amicitiae, Spui, Amsterdam. "Vlissingen, 37 December. De mist heeft Zondag en Maandag en ook gedeeltelijk Dinsdag nog, den stoom» bootdienst op de Westerschelde leelijke parten gespeeld. De Zondagmiddag 3,30 van Vlissingen naar Neuzen vertrokken boot „Zuid-Beveland"kon de havon aldaar eerst Dinsdagmorgen verlaten, terwijl de eerste boot Maandagmorgen uit Vlissingen derwaarts yertrokken, eveneens in de haven bleef liggen. .Ook de dienst op Bresken^ ondervond belangrijke ver- traging. Vooral met de Kerstdagen Was deze gedwongen staking voor zeer velen een groote teleurstelling Wij vernemen dat door een aantal bewoners van het uiterste eind van de Kanaalstraat te Vlissingen een adres aan den gemeenteraad zal worden gericht om het voor hunne woning liggende grasveld in een beteren toestand te brengen, wijl het daar vooral in dezen tijd een ware modderpoel is. De nachtmailboot Prins Hendrik der My Zeeland, die Zaterdag in aanvaring kwam met de Eng. monitor „Hydra", die weinig schade bekwam, {terwijl van de mailboot de voorsteven werd inge drukt, is hedenmorgen naar Antwerpen vertrokken om te dokken. Bij kon. besluit is de bronzen eere- penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift uitgereikt aan C. F. H. Dissen en J. P. de Ridder, beiden alhier, wegens het met levens gevaar redden van een kind uit de voormalige Marinehaven. Tot secretaris van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Brabant hierheen op Kerstavond en scheen zeer genegen om hem eenigen tijd gezelschap te houden. Hij antwoordde beleefd, maar zóo verstrooid, dat zij begreep, dat haar bijzijn hem onwelkom was en verliet het vertrek. Nog steeds in gedachten verdiept, dronk hij de voortreffelijke, verwarmende punchdaarop trad de kastelein weer binnen, „Alles is in orde, dokter, zal ik uw glas weer vullen Hij strekte er de hand reeds naar uit, toen Wohlgemuth zeide„Neen, ik dank u, ik wil terugrijden." „Nu, maar toch nog éen glas, het is buiten koud." Nu hief de aangesprokene het hoofd op en zeide „Ik ben niet bang voor de koude on heb genoeggij weet bovendien, dat ik bij u moet borgen." „Wat dat betreft," zeide de kastelein, „kunt u zooveel gebruiken, als u wilt." De dokter bleef echter bij zyne af wijzing en stond op om heen te gaan. De kastelein geleidde den vertrekkende naai- buiten, maar juist op het oogen- blik, dat deze op den wagen toetrad, De op gisteren aangekondigde voet balwedstrijd tusschen een elftal van den Zeeuwschen en een dito van den Brabantschen voetbalbond, kon te Mid delburg niot plaats hebben wegens onbespeelbaarheid van het terrein. Dezo had nu plaats te Breda, waarbij de Zeeuwen verloren met 1—0 goals. De Vlissingsche vereeniging „Een dracht maakt M.,cbt1 werd in het Zeeuwsche elftal door twee harer leden vertegenwoordigd. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Winterswijk de heer C, J, Nobels G.J.zn,, te Neerboseh. De heer F. M. Wibaut te Middelburg zal daar vanwege de afdeeling der S. D, A. P. een cursus houden over stel selloosheid tot regeling. Men meldt ons uit Zuiddorpe De wildstroopers en pensjagers geven aan de Belgische grens tegenwoordig de politie volop werk. De maréchaussees houden nu en dan eens een klop jacht op hen, 2,00 hoorden wij van een dergelijke vervolging door de politie onder de gemeente Koewacht in den Karnemelkpolder en Heikant en toch blijven de pensjagers maar brutaalweg de jachtwet overtreden. Zoo zagen wij Zondagmorgen een drietal van hen, ge kleed mef lange jas, waarvan de kraag hoog opgeslagen was, en met slappen hoed, die diep over het gezicht neer getrokken was, vrij en frank, vergezeld van een jachthond, den Karnemelkpolder afjagen, alsof zy eigenaars van de jacht waren. In de verte lykt het wel zoo en zij zelf zijn zich die gelijkenis bewust, want schertsend noemen zij elkaar met de namen van de eigenaars, wien het jachtterrein toebehoort. Men schrijft ons uit Overslag Dezer dagen hield het hoofd der school alhier eene bespreking van de voor naamste artikelen der Leerplichtwet voor de oudels zijner leerlingen. Behoudens een drietal, die verhinderd waren door huiselijke omstandigheden, vvaren allen aanwezig met nog vele andere belang stellenden. Dat zulk eene bespreking nuttig is, bleek duidelijk, want menig vader had omtrent die wet geheel ver keerde voorstellingen. De een meende, dat men bij het eerste verzuim, door één zijner kinderen gepleegd, dadelijk geverbaliseerd werd. Een ander dacht, dat men ingeval van ziekte van een kind een attest van een geneesheer moest overleggen enz. Na alloop van de bespreking waren de hoorders algemeen van oordeel, dat de wet niet zoo erg streng was. Verkoopingen en Aanbestedingen. Op Vrijdag 18 Januari zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het herstellen van 3 paalhoofden, be hoorende tot do Rijkszeeweringen te Vlissingen. Raming f10,000. kwam uit het duister buiten een man aanloopen, die, naar adem hijgend, zeide dat meneer zooeven gehoord had, dat ei- een dokter in het dorp was en dezen verzocht ook even op het huis te willen komen. „Welke heer? in-welk huisvroeg Wohlgemuth verwonderd. „Von Kaltenhof." „O zoo, op het huis Kaltenhof Daarop wilde hy in den wagen stijgen, maar de bode, een bediende van het huis, meende, dat het te dicht bij was om terijdun, en werkelijk, toen zij een breede allee van olmen waren door gegaan, zag hij op 6en open terrein een hoog, oud gebouw tegen de lucht afsteken. Er scheen weinig licht naar buiten en toen de jonge geneesheer vroeg, wie er ziek was, ontving hij een weinig ophelderend antwoord, daar de bediende snel vooruit liep, de huisdeur opende en in de spaarzaam verlichte vestibule den dokter van zijn overjas ontdeed. Wordt vervolgd). Lammertje Zondag is de bijnaam van een berucht vrouwspersoon, die er in de St. Nicotaasstraat te Amsterdam een „hotel" voor boeven op nahoudt, dal den schoonen naam voert van «De Vriendenkring". In den laatsten tijd zit de justitie de habitués van dat hotel geducht achter de hielen zij heeft aan 25 hunner gratis logies verschaft in haar eigen hotels, de gevangenis. En nu zitten er weer 5 van die boeven in voor arrest. Tjjdens de godsdienstoefening Dinsdagochtend in de Zuidarkerk aan de Falckstraat te 's-Gravenhage is het haar van een meisje, dat zich te dicht bij het verwarmingstoestel begaf, geheel afgebrand. Het kind bekwam verder geen letsel. In den Spaarndammerpolder is door het vallen van een branciénd pe troleumlampje afgebrand het bier- en koffiehuis van J. de V., tevens bewoner ook de geheeie inboedel ging verloren. Alles is verzekerd. I In den trein waarmede Zaterdag avond by Twello het spoorwegongelijk geschiedde, zat, blijkens te 's-Graven hage ontvangen telegram, dr. Langfeldt, voorzitter van het Mecklenburgsche Landsgericht. Hy heeft geen letsel be komen, maar zijn bagage geraakte verloren. Te Leeuwarden zijn drie meisjes van de les huiswaarts keerende, door een manspersoon aangerand, die een der meisjes op den grond wierp, doch daarop spoedig op de vlucht ging. Te Achter de Hoven moet iets dergelijks zijn voorgevallen, Een korenrrjolen te Loenen is met eenige honderden mudden maïs verbrand. De knecht, die boven sliep, kon zich ternauwernood redden en moest zich door roojr ep vlammen een weg banen. H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder, in tegenwoordigheid van Z. H. Hertog Hendrik, hadden Maandag aan den vooravond van Kerst mis de van dienst zijnde dames en heeren van Hr. Ms. Huis bij een Kerst boom ten Paleize vereenigd. Er waren ook zes kindeien van omstreeks 8 jaar aanwezig, die Kerstgeschenken ontvin gen. Op de groote markt te Nijmegen zal waarschijnlijk op Oudejaarsavond een muziekuitvoering gegeven worden. De milicien de Bruyn, die naar men weet, heeft afgezien van het dienstweigeren, is overgeplaatst bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom en bij de hospitaalsoldaten ingedeeld. Gisterenochtend was de toestand aan de dokken te Antwerpen bijna gelijk aan dien van Maandag. Eenige stoombooten werkten met onvoldoende hulp. De gewapende burgerwacht houdt toezicht aan de dokken en de kaden verder houden de wacht twee afdeelingen artillerie en politie. Een ploeg werklieden, die voor de stoomboot] „Timandza» hadden post ge vat, werden door de militairen uiteen gejaagd. Twee regimenten infanterie zyn te Antwerpen tot versterking gekomen. By de stakers is nog geen lust om aan het werk te gaan. Zij rekenen het nog wel acht dagen to kunnen vol houden. Van verschillende plaatsen wordt werkvolk aangevoerd ter vervanging van de stakers. In een gesloten meeting van stakende dokwerkers werd besloten hoegenaamd niets toe te geven. In de Belgische Kamer is aan de orde geweest de toelage, die aan den graaf van Vlaanderen verleend zou worden. Bij de besprekingen moest-de socialist Demblon tot de orde worden geroepen. „Ik verzet mij", had deze opgemerkt, „tegen het verleenen van deze toelage, want dit zou even schandelijk zijn als de familie, waaraan zij gegeven wordt, schandelijk is." Zaterdag is graaf Blumenthal, de oudste veldmaarschalk van het Duitsche leger, op zijn landgoed Guellendorf over leden. Zaterdag heeft het geheel Enge land door hevig gestormd. In de zuider provinciën is de aangerichte schade zeer groot. Er zijn verscheidene slachtoffers. Op zee hebben vele schepen ongevallen bekomen. Daags te voren heeft ook langs de Amerikaansche kusten van den Oceaan een hevige storm gewoed. Verscheidene schepen zyn op de kust gestrand. Kerstmispret. Er zijn te Londen eenige lieden die gewoon zijn met Kerstmis een bad te nemen in het riviertje dat zich door hot Hyde Park kionkelt en bekend is onder den naam van Serpentine. Ditmaal zijn door de zwemvereeniging van de Serpentine prijzen uitgeloofd voor de beste zwem mers. Daar het op dien tijd nog al eens vriest, kan het vermaak wei niet zoo heel groot zjjn. - Adeline Patti leeft tegenwoordig in strenge afzondering met haar jongen man op haar prachtig slot Craig-Y-Nos in Wales. Zij houdt zich daar geheel afgeschei den van het verkeer met de wereld. Vroeger waren op het slot tal van vrienden en gasten die in Patti's schouw- buig concerten en voorstellingen, organiseerden, waar ook Adeline zelf zich gaarne Het hooren. Thans is alles veranderd. Het leger van bedienden is ingekrompen tot een vyftigtal; het groote slot is doodsch en ledig, het schouwburgje is nog maar eenmaal open geweest voor een liefdadigheids voorstelling en de heer en de vrouw des huizes ontvangen niemand. - Volgens een telegram uit Berlyn zouden 50 Boerengezinnen, aan wie is toegestaan naarDuitsch Z.W. Afrika te trekken, zich bij Grootfontein nederzetten. Deze plaats ligt ongeveer in het midden van Groot Namaqueland. Deze streek is geschikt voor de teelt van groot en klein vee, benevens struisvogels. - In een particulieren brief van een Britschen officier aan een ingezetene van Glasgow wordt de volgende grap van generaal de Wet verteld. Drie verkenners der yeomanry waren door manschappen van den Vrjjstaatschen generaal gevangen genomen maar de Wet, die op zijn marschen liefst niet gehinderd wordt door gevangenen, zei aan de soldaten, toen zij voor hem werden gebracht, dat hij een belangrijke mededeeling had te doen aan generaal Rundie en dat, indien zij op zich namen deze persoonlijk aan den generaal te overhandigen, zij in vrijheid zouden worden gesteld. Zij waren natuuriyk zeer verheugd over dit voorstel en gaven dadelijk aan dan Boerengeneraal hun woord Van eer dat zij den brief aan generaal Rundié persooBiijk zouden a/geven, In Hun kamp aangekomen, spoedden zy zich naar den generaal, en in spanning stonden zy de uitwerking van het be langrijke bericht af te wachten. Zij moeten wei zure gezichten getrokken hebben, toen het schrijven werd voor gelezen, dat luidde „Waarde heerGelieve deze drie duivels aan kettingen te leggen, aange- n9nw?,6 lederen da5 kan pakken. - De Wet." - Ter uitvoering van den laatsten wil van een vrederechter te Hoboken (Vereen. Staten) lieten zyn ouders het lijk verbranden. Toen het lichaam tot asch verteerd was, hebben de ouders in plaats van de asch in een mahonie houten kistje, zooals het gewoonte is, mede te nemen, die aan den wind prys gegeven. Er woei juist een orkaan en dus is het zeker dat de wil van den overledene is opgevolgd; geen korreltje, of het werd door den wiad in de verte verstrooid. Verscheidene jaren vóór zijn dood had de vrederechter aan zyn familie beslist gevraagd zyn lijk te doen verbranden, maar zyn asch niet mede naar huis te nemen, waar zij misschien kon verloren gaan. Hij drukte den wensch uit dat zijn asch voor da winden zou geworpen wor den, omdat ze naar de aarde zoude terugkeeren, in overeenkomst met do woorden der Heilige Schrift„Stof zijt gy en tot stof zult gy wederkeeren." AFRIKA. Men weet dat Kitchener in den toestand van de Kaapkolonie niets verontrustends vond. Hoe zou ook de inval van een handvol Boeren hem, die voor erger vuren gestaan heeft, zijne gelijkmoedigheid kunnen doen verliezen Nu schijnt door het snel voorwaarts rukken van de Boeren hem een ander licht te zijn opgegaan en heeft hij de lange reis van Pretoria naar het zuiden moeten doen om zijn hoofdkwartier in de Kaapkolonie te vestigen en is daar door alle twyfel aan het beteekenisvolle van den opstand in de Kaapkolonie weg genomen, waaraan men trouwens te Kaapstad zelve niet twijfelde. Al dadelijk l ij zijn komst zagen een paar bemoedigende telegrammen het licht en kon het Engelsche publiek verontrust door de Jobstijdingen der laatste dagen, zich verblijden in het be richt dat de stremming in het spoor •J wegverkeer „hoofdzakeiyk" was aan de regens en er m werden genomen om den Boe stoutigheden af te leeren. Werkeiyk is Britstown door reeds genomen, door de Engelse maar de Bóeren trokken r maar verder het westen der zoodat hier wel geen sprake van succes. Wat Kitchener niet meldt, Bloemfontein sedert 18 Decen trein uit de Kaap is aangekomi dagan geleden klonk het noj dat de toestand in de Kaapkol niet de minste onrust baarde, vertelt Kitchener dat in het district Victoria-West de onrust en er alle kans bestaat dat de van dit district zich by de inv aan; luiten, wat voor het Engel! beteekent het verstoren der gemeenschap, terwyl de E door gebrek aan troepen die st: onverdedigd moeten laten. In de Kaapstad zelve is ongttust over den toestand stilzwijgen der autoriteiten in standigheden van groote b Zeker schijnt te zijn dat ondei landsche Afrikaanders groote denheid heerscht en zy grootei toonen om zich by de invalle sluiten. Mocht mon aan deze twijfelen, het opbreken der waardoor het optrekken der 1 troepen vertraagd wordt, bewij den Engelschen vijandige stem reeds in daden openbaart. Daily Mail beweert dat men t reeds eene poo3 geleden wi toestand in de Kaapkolonie oi oorzaakte en daarom vinden de tisch gekleurde berichten van bij het Engelsche publiek in onverdeeld geloof. Kriachtige maatregelen woi de Engelschen genomen om de in de Kaapkolonie tot een spoi te brengen. Zoo zal o.a. de bes van ue gemeenschapslij nen in de: opgedragen worden aan een wielrijders, die voor zes weken zijn genomen tegen een loon v per dag, wordt de bereden i krachtig versterkt en zijn wee paarden en muilezels gekocht Afrika gezonden te worden. Als men nagaat hoe Enge! moet inspannen slechts om zich te houden in Afrika, kan men sombere stemming van lord verklaren en begrijpt men dat ontbreekt om dankstonden te h ook dat het door wijlen den c Arthur Sullivan vervaardigde boste md om in alle kerken Vereenigd Koninkrijk te wordi gen op den dag dat Engeland '1 bedwongen zal hebben, nog wel niet zal gehoord worden. In Transvaal moet het heel wat b voor de Engelschen dan in deKaa Generaal French is, zoo wordt ge Engelsche zijde, gedurende twee aanraking geweest met de con onder Beyers en de la Rey en Boereu zware verliezen toegebr der de gevangenen was de velhebber Kreus. Col villa joeg bij Vlakfont Boerencommando uiteen. De Bc loren veel mannen, de Engelse gekwetsten. Denzelfden dag 22 Deci werden de Engelschen bij Modi door de Boeren aangevallen, mi trokken na een gevecht van uren terug. By Burgersdorp stootten eenige en koloniale troepen op een 30 ren, maar moesten met gerin terugtrekken. Bij Steynsburg kolonie) verdreven de Engels zeven kanonnen bij zich ha Boeren van een kopje. De hadden weer groote verliezen nen nu door de Engelschen ii te zyn. Volgens de Morning Post he 1500 Afrikaanders uit het Philipstown bij de Boeren uit bet aangesloten. Verder wordt gezegd dat eene Yeomanry, die de Boeren, w Britstown terugtrokken, nazetti hinderlaag gevallen is. Verse

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 4