Belangrijk Bericht. Vetede Uitverkoop S. Willi: kk en Zilviren Werken en Gemonteerd Iristi Groot Matinée, Pendules, Klokken, Wekkers eu Barometers. Tandarts A. P.J. Hermans, Gemeentebestuur. GROOTE KEUZE HORLOGES. Atelier voor Reparation POSTEKIJElN. Tooneel-Avond Farber, Advertentien. «Efüiïiss-öEaoiisni, 2c Kerctiau 26 Date 1900 ROSIER. De Raad machtigde daarna een op volger op te roepen tegen eene jaarwedde van f 300. Tot onderwijzer aan school E werd uit de ingediende voordracht, bestaande uit de heeren A. D. Zeylman, te Oude water, M. de Zeeuw, te Willemstad, en J. van Euinger, te 's Gravenhage, be noemd de heer De Zeeuw met 8 stem men, de heer Zeylman verkreeg er 7. Tot leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden benoemd de aftredende heeren J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, C. Hunningher en B. Reijnvaan. Mede waren aanbevolen de heeren dr. Beyers, ds. Bakhuijzen van den Brink en Kapt. Vb a der Garden. Tot regent en regentesse van het gasthuis werden herbenoemd de heer J. G. Geijsen en mevrouw A. Geselschap- Joi laan. Mede waren aanbevolen de heer C. J. Labout en mevrouw E. L. van Doc n van Koudekerke Schüssler. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten aan T. H. van Breen te ver- koopen een stuk gemeentegrond ter breedte van 6,5 en ter diepte van 40 M., gelegen aan de Badhuisstraat, tegen den prija van f 10 per M3 voor de eerste 20 M. en van f 2 per M2 voor de ach terste 20 M., alzoo voor een bedrag van f 1560, waarbij komt f T7,021/2 voor het van gemeentewege leggen van een trottoir. Goedkeuring werd verleend aan het vooistel van Burg. en Weth. om D, Maas, werkman, in dienst der gemeente, door Burg. en Weth. te doen aanstellen tot concierge van het huis van besmette lijke ziekten in deze gemeente en om kosteloos in gebruik te geven het daar nevens staande gebouwtje onder ver plichting het gebouw met annexe woning behoorlijk schoon te houden en te luchten. Aan de Kon. Maatsch. „De Schelde" werd op haar verzoek de termijn toe gestaan voor de plaatsing van een steenen muur op het Eiland, verlengd tot 1 November 1902. Het bestuur der vereeniging „Tot Heil van den zeeman" werd vergunning verleend tot plaatsing van een reclame bord nabij het station van den staats spoorweg, tegen betaling van een jaar- hjksche retributie van f 1. Aan P. Tavenier, straatmaker alhier, werd op voorstel van Burg. en Weth. onderhands aanbesteed de uitvoering van het van wege de gemeente te ver richten straatwerk in de jaren 1901, 1902 en 1903 voor den prijs van 13 cent per M2. Deze prijs is naar Burg, en Weth. meenen billijk te noemen en zy achten het daarom in het belang der gemeente-financiën het aanbod van Tavenier aan te nemen. De heer Loois merkte op dat in de concept-voorwaarden een bepaling voor komt die aanleiding kan geven tot verwarring. Bovendien kwam het hem wel wenschelijk voor de conditiën nog eens in de commissie van fabricage te behandelen. De heer Verkuyl Quakkelaar vindt dit laatste niet noodig en na een opmerking van den Voorzitter wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van een adres van A. M. Peeters-Vincken te Bergen-op-Zoom, houdende verzoek om vergunning om van 8 21 April e. k. met zijn hippodrome te mogen staan op de Zeilmarkt of op het de Ruyterplein, stellen B. en W. voor het verzoek toe te staan tegen betaling van het gewone staangeld, zijnde pl.m. f 80 per week, dus voor 14 dagen f 160 en bovendien een bedrag van f 100 extra, zoodat door hem een totaal be drag van f 260 betaald zal moeten worden. De commissie voor de financiën adviseert met 2 stemmen tegen en éen stem vóór tot verwerping van het voorstel. De heer Rottier is om dezeltóe reden als het vorige jaar tegen het voorstel. Een hypodrome is een kermis vermake lijkheid en behoort buiten de kermis niet toegelaten te worden. Bovendien is er in de stad in het geheel geen gebrek aan ontspanningen. De heer Gewin heeft zich in de com missie voor de financiën tegen het voor stel verklaard. Hij is even als de heer Rottier van meening dat er in de stad gelegenheden te over zijn voor ontspan ning. Hij acht het niet in het belang van de volkswelvaart. De heer van der Meer vindt het hoogst aangenaam dat de vorige spre kers zich tegen het voorstel ver klaard hebben. Het heeft hem gesmart dat het laatste punt dat door den Raad in dit jaar in deze eeuw moest behandeld worden, het onderhavige was. Hij is nog meer oan het vorig jaar tegen het voor stel sinds dien tijd heeft hij het don kere Vlissingen leeren kennen en komt dan ook met kracht tegen het voorstel op. Wij hebben hier een steeds grooter wor dende armoede en met een door hem aangehaald bewijs staaft hij dat deze armoede hoofdzakelijk te wijten is aan de gelegenheden om uit te gaan. Hij zou wel wenschen dat van gemeente wege werd medegewerkt om deze gelegenhedenjin te krimpen in plaats van ze uit te breiden. Er is in de stad zoo vólop gelegenheid om zijn geld kwijt te raken dat wij niet behoeven te helpen om het geld er uit te brengen. De heer Peeters komt werkelijk niet voor zijn pleizier hier. De heer Bos zal ook niet medewerken om het verzoek in te willigen. Hij ziet in een hyppodrome al heel weinig nut, Ook deze spreker is van meening dat er een veel grooter bedrag uit de gemeente zal gaan dan er inkomen zal. Het zal bovendien een slechten indruk maken op zeer vele Vlissingers als de raad medewerkte om buiten de kermis eene zoodanige gelegenheid toe te staan. De heer Kalbileisch kan zich niet ver eenigen met de vorige sprekers. Hij gelooft dat de zorg van den Raad wel wat te ver gaat als men de vrijheid der burgers aan banden wil Ieder is vrij de gelegenheid te bezoeken. De te betalen som is bovendien in het voordeel van de gemeente. De Voorzitter wyst er op dat als het verzoek wordt afgewezen, het hippodrome toch zal komen, niet op publiek, maar op particulier terrein. Wordt het ver zoek afgewezen dan lijdt hierdoor de gemeentekas f 300 schade. De heer Gewin vraagt den voorzitter of het argument „het komt er toch" serieus is. De Raad heeft te letten op de belangen van de gemeente wij mogen ons allerminst laten verleiden door het bovenaangehaalde gezegden. Verder wijst de heer Gewin er op dat er nooit eene verheffende gedachte komt, de bevolking wordt voortdurend geprik keld. De heer Rottier zou nadr aanleiding van de opmerking van den Voorzitter dat er tpch een zal komen, dat maar aan zyn lot willen overlateD. Wat het financieels gedeelte betreft komt het dan in den zak van een burger die het ge- heele jaar belasting betaalt. Hij is en blijft er sterk tegen het verzoek in te willigen. De Voorzitter antwoordde den heer Gewin dat zijn argument wel degelijk serieus is. Het gaat z. i. met de zorg voor de ingezetenen wel wat te ver. Het voorstel van B. en W. daarop in stemming gebracht wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Tegen stamden de heeren Van Raalte, Bos, Loois, Geelhoed, Delvoye, Rottier, Gewin, Alter, Wibaut en Van der Meer. Hiermede was de agenda afgehandeld en vroeg de Voorzitter of een der leden nog iets in het belang der gemeente te zeggen had. De heer Bos vroeg of de Raadsleden het recht hebben om de proeflessen die aan onderwijzers worden afgenomen, bij te wonen. Hij zou de wenschelijk- heid hiervan willen uitspreken dat de Raadsleden bij bedoelde lessei woordig mogen zijn. De Voorzitter zeide op zich zelf bezwaar te hebben om het verzoek van den heer Bos in te willigen.Het zou echter wel eeDig practisch bezwaar opleveren, Het idee zal echter in overweging ge nomen worden. De heer Chevalier vraagt waarom de bookmakers uit onze gemeente worden geweerd. Zij brengen veel voordeel in de gemeente. Hij zou gaarne vernemen om welke reden zy geweerd zijn. De voorzitter merkt op dat wel eerst, in verband met de vrfeemdelingenwet een onderzoek naardeze lieden wordt ingesteld. Dit onderzoek wenschten zij evenwel niet af te wachten en zijn zij daarop naar Middelburg gegaan. Geweerd wordt hier echter niemand om willekeurige redenen. De heer Van der Meer zegt dat een klacht tot hem gekomen is omtrent de verlichting van het Kerkhofvoetpad. De gasleiding ligt daar, doch er is geen lantaarn. Hij vraagt of er mogelijkheid zou bestaan daar een lantaarn te plaatsen. De voorzitter merkte den heer van der Meer op dat het pad in den aanvang be hoorlijk verlicht is en het zeker bij B. en W. een punt van overweging uitmaken zal ook verder op lantaarns te zetten. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten nadat de voorz. de leden een goed uiteinde van 't jaar toegewenscht had, daarbij de hoop uit sprekende dat wij elkaar in het volgend jaar in een goede gezondheid mogen terugzien. AFRIKA. Het begint er in d6 Kaap kolonie te spannen. Een oogenblik heeft men zich daar gevleid dat men door strenge maatregelen, door het invoeren van de krijgswet in laatste instantie, de Kaapsche Boeren zou beletten de wapenen op te vatten, terwijl de tijding dat de Boeren bij Steynsburg tot staan werden gebracht,de gerustheid deed wederkeeren; maar het bleek eene ijdele hoop te zjjn. Latere feiten bevestigen dit. Wel heeft de Yeomanry de Boeren ten noorden van Houtkraal verdreven, doch met het gevolg dat deze thans Britstown bezet hebben. Dus bewegen zich de Boeren met groote snelheid, wat zij wel niet zouden kunnen, indien zij niet door hunne broe deren geholpen werden. Die hulp is hun reeds geworden door een vierde com mando dat zich bij de overige gevoegd heeft. Dat er dus opstand is in het noorden van de Kaapkolonie, de Engelschen kunnen het niet langer ontkennen, even min dat die opstand reeds eene onrust barende uitgebreidheid verkregen heeft. De trouwgezinde kolonisten verkeeren dus ook reeds in groote vrees. Zooals wij weten, werd het Hoogverraadshof naar Kaapstad verplaatst en nu lezen wij dat ook de Standard-Bank hare waarden een paar dagreizen zuidelijker naar een veiliger oord heeft overgebracht. Men spreekt er zelfs van dat gedurende den geheelen oorlog de paniek onder de Engelschen nooit zoo groot geweest is als thans. „Leiden is in last." Lord Kitchener heeft nu spijt dat de vrijwilligers ver trokken zyn en nu vraagt hij uit Australië hulptroepen te zenden, wat hem door de regeering aldaar werd toe gestaan, maar zeer tegen den zin der kolonisten, die volstrekt niet vechtlustig meer zijn. Het blijkt dat Venterstad zonder weder stand te bieden door de Boeren bezet werd. Evenals by Nooit-Gedacht had het garnizoen geene ammunitie. Als dit waar is, wat moet men dan denken van een legerbestuur dat voor bedreigde plaatsen zoo slecht zorgt. Over de Beeren in Transvaal en den Vrijstaat schijnen de Engelschen geen reden tot klagen te hebben of het wijse lijk te achten daarvan niets te melden om het Engelsche publiek niet nog meer te beangstigen. Toch zegt een bericht van Laffan uit Pretoria dat de algemeene toestand niet geheel bevredigend is en het wel noodig kon zijn de groote com mando's te vernietigen vóór men de „guerilla-benden er onder jaagt", wat natuurlijk eer gezegd dan gedaan is. De ondervinding leert dit reeds voldoende. Met het spoorwegopblazen schijnen de Boeren echter steeds voort te gaan. Bij Barberton lieten zij weer een trein ontsporen, waarbij verscheidene Engel schen gedood werden, en in de Kaap kolonie werd op drie plaatsen ten noorden van de Aar de spoorweglijn opgebroken. Dat de Engelsche regeering ook niet al ta gerust is, blijkt uit haar besluit om het persbureau van het departement van oorlog te Londen oox op de Kerst dagen open te houden. Weer gaat een mislukt genie naar Engeland terug, n.l. Sir Frederik Carring- ton, opperbevelhebber van de Rhode- siaansche troepen. In der tijd was veel ophef gemaakt van dezen generaal, die een inval zon doen in het noorden van Transvaal en dus de Boeren tusschen twee vuren plaatsen zou. Hij heeft echter niets gedaan, er is zelfs niet over hem gesproken. De Evening-Standard beweert dat te Londen het gerucht loopt datKimberley ernstig door een inval van de Boeren bedreigt wordt. De verschijnselen, die een storm vooraf gaan, zijn dus in Afrika reeds overvloe dig aanwezig. Zullen de Engelschen hem kunnen weerstaan met een leger dat door de vermoeienissen van den oorlog uitgeput is, door het afbreken van het spoorwegverkeer groote ontberingen lijdt en waarin zich een sterke geest van ontevredenheid openbaart, terwijl ook met het uitloven van hooge premiën en hooge soldij de lust tot dienstneming zeer te wenschen overlaat. Zou ten slottte het woord van Bis- mark „dat Afrika het graf van Enge- lands macht zal zyn", toch waar blijken te zyn Burg. en Weth. van Vissingen maken bekend dat ter hunner kennis is gekomen, dat hier ter stede, in de laatste dagen, melk wordt verkocht, afkomstig van aan tuberculose lijdende koeien waarom zij de ingezetenen dringend uitnoodigen, de door hen gekocht wor dende melk vóór het gebruik te koken. Vlissingen, 24 Dec. 1900. Burg. en Weth. voorn., VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaiis, WITTE VEEN. BS&SH99KA8X&G. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den,dat blijkens bericht van Hr.Ms. gezant te Brussel, ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar het tolkantoor SELZAETE (Station) in den namiddag van Maandag 24 en van Maandag 31 dezer bij uit Wegens OPHEFFING DER ZAAK zal door een der grootste Firma's uit AMSTERDAM gedurende eenige dagen een WORDEN GEHOUDEN VAN zoowel Zomer- als Wintergoederen, in het Benedenlokaal BOS, Boulevard. Deze Uitverkoop zal geschieden legen buitengewoon lage p r ij z e n, en vangt aan op W oensuac den Tweedes Kerstdag. XJitererfc lag© prijs;exx exx gairaati©. BELL AMYK A.DB, 11. 1 (£4. zondering open zal zijn voor den invoer van Nederlandsch slachtvee in recht- streeksche bestemming voor zekere slacht huizen, alsmede voor den invoer van paarden, geiten en geslacht vleesch. Vlissingen, 24 Dec. 1900. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN'KOUDEKERKE. Brandpiket. De Opperbrandmeester van Vlissingen; gelet op art. 444, laatste gedeelte van de algemeene verordening van politie in deze gemeente brengt ter kennis van de manschappen van spurt C, dat die spuit van 1 Januari tot ultimo Juni 1901 met het piket belast is. Vlissingen, 24 Dec. 1900. De Opperbrandmeester voornoemd, J. G. GEIJSEN. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de openstelling van het kantoor op Dinsdag 1 Januari a. s. is vastgesteld als op Zondag, n.l.: 8VS HVs 'a mor gens (Spoortjjd) en dat op dien dag geene postwissel- oi quitantiezaken zullen be handeld worden, noch pakketten wor den aangenomen. Afgifte van groote hoeveelheden naamkaartjes en gedrukte nieuwjaars- wenschen gedurende de openstel ling van het kantoor wordt be leefd verzocht, daar het werpen in de bussen oponthoud in de behandeling veroorzaakt. Brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men wenscht op 1 Jan. uitgereikt te zien, kunnen nu reeds ter post bezorgd worden, mits voorzien van twee zich kruisende stre pen voor het adres. Ontvangen op de kantoren van bestemming den 31 December, na 12 uur 's middags kan daar echter niet meer op worden gelet. Vlissingen, 24 December 1900. De Directeur, J. D. J. M. BEKAAR. Marktberichten. Vlissingen, 24 December. Boter 1,20 a 1,30 per K. G. Eieren 7,50 a 7.60 per 104 stuks. Heden overleed, na een langdurig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Dochter en Zuster ROSA ANNA DEBRA, in den ouderdom van 22 jaar en 10 maanden. P. J. DEBRA. S. M. DEBRA Leenaers, L. DEBRA, P. DEBRA. A. DEBRA. L. DEBRA. Ch. DEBRA. M. DEBRA. A. DEBRA. O. DEBRA. Vlissingen, 23 Dec. 1900. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. na op Woensdag 26 December 2de KERSTDAG, in de zaal van den heer Stofkoper, met medewerking van den Heer en Mevr. Tooneellisten van het Ned. Tooneel te Amsterdam. i\A AFLOOP BAL. Introductiekaarten te bekomen bij den Heer STOFKOPER en des avonds om 7 uur aan het loket. Plaatsbespreking op den dag der uit voering tusschen 12 en 2 uur aan de zaal. HET BESTUUR. Voor de vele bewezen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader, den Heer Ph. P. SCHERPINGS, betuigen wij door dezen onzen hartelijken dank. Wed. Ph. SCHERPINGS- Huilmand en Familie. St. Janstraat, Middelburg is tol den 27 dezer 4FWÜÏ©. VLISSINGEN. Buitengewoon te geven door bet Muziekcorps „WERKMANSVRIEND," Directeur de Heer R. BEKKER. Opening der zaal S1/2 uur. Entrée 15 ct. Met tegen-ingenomcnheid nam ik kennis van de bui ten 111 ij n w e t e n in het No. dezer Courant van 1.1. Donderdag, door den Heer CLAUS geplaatste Adver tentie. I\ BLIK. Heele blikken ƒ0,30, halve f 0,17" Adres JR. LOOIS

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1