Gemengd Nieuws. Gemeenteraad. aan de Tijd dat H.M. da Koningin het volgend telegram heeft ontvangen ,,De bisschop, 23 Hollandsche en Belgische missionarissen en 3000 Ghinaesche christeneu, gedurende vier maanden door meer dan tienduizend Boksers en soldaten belegerd, zijn van den dood gered door de Russische troepen die in alleijjl kwamen aangerukt in vijf kolonnen. Commandant Eletij met ten vliegende kuluDue kwam het eerst aan den 23 October en heeft ons heldhaftig verdedigd gedurende vijf dagen van een allerhevigst beleg; terwijl hij aan gekwetsten en dooden een derde van zijn detachement verloor, kreeg hij zelf twee einstige wonden en een kneuzing, maar zjjn post verliet hij niet voordat er versterking aangekomen was. Abels, bisschop van Lagonie, apostolisch- vicaris van Oost-Mongoliö uit Wladi- wostok. Zondagsrust bij de Post. De firma T. C. B. ten Hagen in den Haag heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij ver klaart, met verwondering te hebben kennis genomen van het besluit van minister Lely om de gedeeltelijke Zon dagsrust bij de Post te handhaven. Breedvoerig toont de firma aan, welke nadeelen daaruit voortspruiten voor handel en nijverheid en zij doet nog maals een beroep op de Kamer om bij den minister te willen aandringen op j spoedige intrekking van het voor week bladen, en inzonderheid voor vakbladen, doodende besluit. Men schri In de la waren gistel Vlissingen ducteur pro wegens het mishandelen it Middelburg de jongens uit loor den «in gemaakt werd ren ruil en het rcteur. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de leden der vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel en de vereenigingen zelve, desgewenscht patronen tot kamerschietoefeningen zul len worden verstrekt tegen den prijs van f 5,40 de 1000 stuks. Volgens de Tel, zal vanwege de thans hier te lande vertoevende Hollandsche Afrikaanders een dank-adres worden aangeboden aan H. M. de Kuningin voor de liefde, door haar en haar volk be toond door de aanbieding van het pant serschip „Gelderland*, tot veilig vervoer van President Kruger naar Europa en de liefderijke ontvangst aan ZHKd. bereid. Vlissingen, 84 December. Nuts bijeenkomst. Aanstaanden Vrijdagavond 28 dezer houdt het Nuts-departement zijne tweede bijeenkomst met dames. Als spreker zal dan optreden de heer Pol de Mont, de bekende Vlaamsche letterkundige, geen onbekende voor de getrouwe be zoekers van het Nut. Hij zal spreken over twee Zuid-Nederlandsche dichters, wat in zich zelf dus reeds aanbeveling genoeg is om belangstellenden op te wekken dezen spreker te gaan hooren. Wie Diet lid van het Departement is, kan zich toch toegang tot de bijeenkomst verschaffen, door op Donderdagavond tusschen half zeven en acht uur eene introduetiekaart af te halen ten huize van den secretaris, den heer A. L. A. van Unen, Geslaagd voor het examen van Com mies bij de Posterijen de surnume rair bij de Posterijen en Telegraphie de heer F, C. Pervoost alhier. Het kind dat Zaterdag jl. ernstige brandwonden bekwam, is aan de ge volgen overleden. Naar men ons nader meldt, was de moeder van den knaap wel tehuis, toen het ongeluk gebeurde. kostte hem werkelijk overwinning, maar hij zeide Neen, het was onvoorzichtig van mij, dat ik er geene meenam maar gij zult het koud krijgen en ik ben jonger dan gij," De oude bromde wat onverstaanbaars voor zich heen, schudde mot het hoofd en wierp de deken daarop weer aan Wohlgemuth toe, die thans met een woord van dank zijn verstyfde beenen er in wikkelde. De warmte deed hem goed en zijne ge dachten op het doel hunner reis rich ten, zoodat hij vroeg „Wie is er in het dorp ziek?" „O, een arme vrouw, dokter." „En wat scheelt haar?" „Voor het meest gelooi ik, dat zij niets tusschen de tanden te bgten heeft." „Maar wie zendt dan den wagen voor haar „De heer van het goed, die moet het betalen." Wohlgemuth was in den omtrek te weinig te huis, om hierdoor veel wijzer te worden. Hij vroeg echter nog, of het Men bericht ons De séance Zondagavond in de zaal van den heer Stofkoper gegeven door den hoor Willem Fürber en diens echt genoote me vrou w Ada Farber Brinkman mag voorzeker geroemd worden.Jammer was het ,Jat de zaal hoewel matig niet flinker bezet was. Een programma beslaande uit tibve nommertjes, werd keurig en fijn uitgevoerd. Men kon er proflteeren van ernst en luim. De dra matische schets „Na 16 jaar" was een nummer dat pakte vooral door het goede spel. De voordracht „Papa's sokkeu' waarin uitkomt hoe men door eene kleine vergissing tot een huwelijk kan geraken, werd eveDals de „Bankbreuk en de „Gebroken Schaats" zeer geestig vertolkt. Als wtj nu nog spreken van het bljjspelletje „Een man van zijn woord" en van het kluchtspel „Kluifstok en zijn Kaatje", gelooven wij wel te kunnen getuigen dat de aanwezigen hebben kunnen genieten. Een avondje, door dit echtpaar bereid, zouden wij nog wel eens wenschen. Men verzoekt ons te melden Woensdagavond a.s. (2en Kerstdag geeft de alhier gevestigde onderofficieren sociëteit „Vriendschap en Genoegen "een soiree met medewerking van den heer Willem Farber en mevrouw Ada FarberBrinkman. Tegen een geringen entreeprijs kan men daarvan genieten. Woensdag (2en Kerstdag) wordt te Middelburg een voetbal-wedstrijd gehou den tusschen de eerste 11-tallen gecom bineerd uit Zeeland en Noord-Brabant. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft met 6 tegen 1 stem verworpen een voorstel van den heer Houtshamer, om te verzoeken tot alschafflug van de verplichte vaccinatie. Men meldt ons uit Bath Gisterenmiddag is door den commies te water E. de Meijer alhier opgevischt een vat cognac, inhoudende 250 liter, sterkte 57 pCt., afkomstig van het in het Nauw van Bath gezonken stoom schip „St. Paul." Door het rijzen van het achterschip zal er waarschijnlijk nog wel meer van de lading te voorschijn komen van wat voor de duikelaars verborgen of onge naakbaar was. Eergisterenavond zijn te Tweilo twee personentreinen van de H. IJ. S. M. tegen elkander geloopen. Er zijn behalve twee dooden, een viertal gekwetsten. Een salonrijtuig is ingedrukt. Oorzaak van het ongeval was dat door onachtzaamheid een personentrein op verkeerd spoor was geplaatst, zoodat de andere trein op den stilstaanden aanliep. 't Heeft Vrijdag, zegt de Avond post, gespannen tusschen de politie en de Scheveningers. Het was n.l. de uit betalingsdag voor de bemanningen der Scheveningsche haringvloot, en dat feit op zich zelf scheen al aanleiding te geven tot rumoer. De politie zag zich althans genoodzaakt een jeugdigen ben gel te arresteeren, en nu beweerden de Scheveningers dat de politie daarbij wat hardhandig te werk was gegaan. Na die arrestatie, tegen 3 ure, gaven de visschers althans handen vol werk aan goed ook Kaltenhof heette. „Het dorp en het goed, 't is een rijk heer; bij kocht het goed dezen herfst eerst, huh!" En toen ging het weer eentonig, ein deloos voort tusschen de wit gepoederde velden de wind blies, de wagen stiet, de koude sneed, ondanks de deken, weer door merg en been. Af en toe vloog er een lichtschijnsel rechts of links over de sneeuw en verdween als een dwaallicht; dikwijls moest de jonge arts zich vasthouden om niet achter over van de bank te vallen. Op de academie stelde men zich het practische leven wel eenigszins anders voor, toch kwam er geen klachte over de lippen van den gemartelde. Zijne gedachten zweefden in het verledene hij herdacht den lichtzinnigen overmoed, waarmede hij een jaar geleden een anderen gang had gemaakt. Hij erkende het nu, dat hij toen verkeerd had gehandeld, dat hij het hart van een meisje had willen rooven, dat hij niets dan zijn persoon do politie. Meer dan ergerlijk wh het verzet op sommige oogonblikken, in de Keizerstraat, de Badhuiskade en op andere punten, zoodat de politie zich moer dan eens moest beveiligen tegen de steen worpen der opgewonden menigte. Een paar malen moest de politie gebruik maken van sabel en wapenstok. Toen het dunker werd, weiden de kerels hoe langer hoe brutaler, zoodat uit Den Haag versterking van politie werd ge zonden. Toen die kwam, werd het wat kalmer en na achten kreeg het dorp weer zijn gewoon aanzien. Een agent van p .litie, die zich van huis naar het commissariaat begaf, werd door een troep halfbeschonken zeelieden zoodanig mishandeld, dat de man eer gisteren buiten dienst was gesteld. Met het oog op eventueele herhaling van de ongeregeldheden is de politie te Scheveningen versterkt met politieper soneel uit de residentie. Nader meldt men, dat de Sehevenin gers zoo boos werden op de politie, omdat deze een zeer lastigen, drunken bruidegom wilden arresteeren. De gemeenteraad van Delft besloot om niet gebruikt wordend materieel van de lagere scholen, in hoofdzaak school boeken, aan de krijgsgevangen Boeren op Ceylon toe te zenden. Te Nieuwerkerk a/d. IJsel heeft een epidemische ziekte geheerscht onder de katten, waardoor een groote verwoesting is aangericht onder die huisdiertjes. Menig gezin ia daardoor geheel kat-loos geworden. Een dame in Haskerland kocht een naaimachine opi afbetaling. ZLj vol deed echter niet aan de afspraak, waar op de verkooper een list verzon om de machine terug te krijgen. Op zekeren dag kwam een haar on bekend persoon aan haar deur en vroeg of zij misschien een gebiuikte naaimachine te koop had. Na eenig loven en bieden werd de koop gesloten voor twintig gulden. De machine werd op een kar geladen, terwijl de koopman met zijn geld in den zak rammelde. Toen de karreman met de machine vertrokken was, zeide de koopman „Nu vrouwtje, hier is f 3.50 wat ge meer hebt afbetaald, is voor het ge bruik", waarop hij vertrok. Deze „koopman" oleek te zijn een agent van den handelaar, die de machine geleverd had. Zaterdag hebben te Antwerpen een 2000tai stakers getracht het werk aan de Grimsbyboot te beletten. De politie maakte een charge met de blanke sabels en joeg de stakers uiteen. De aau val werd later hervat. De politie chargeerde met de blanke sabels en vuurde hun revolvers af, waarop de stakers terugweken. Het getal gewonden wordt op 30 geschat, waarvan 10 zwaar. De politie is nu met 40 man versterkt, maar de stakers bleven een dreigende houding aannemen. Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. Twee gekwetsten verkeeren in levensgevaar. Naar men zegt werd een werkman gedood. De overheid neemt krachtige maatregelen. Een blad zegt dat de dokwerkers dos morgens aan boord van de „Mars" gingen en de werkenden met moord dreigden, waarop dezen op de vlucht gingen. De staking heeft dus haar vreedzaam karakter verloren om voor het ruw ge weld plaats te maken. De priester Fonteyne hield te 4 ure eene meeting in de open lucht waarin hij sprak over volharding en vrede. Hij had echter weinig bijval. Eene socialistische meeting welke des avonds zou gehouden worden, had echter geen plaats. - De uit het Dreyfusproces bekende kapitein Cuignet zal voor een raad van enquête vervolgd worden wegens insubordinatie en het openbaar maken van een geheim stuk. had kunnen aanbieden geen huis en haard, geen toekomst dan in het verre verschiet. Hij erkende het nu, dat de saniteitsraad, die het hopen en vreezen van den beginnenden medicus kende, goed had gehandeld, toen hij niet wilde hebben, dat zjjne dochter daarin zou deelen. En toch was zijne dwaasheid zoo zoet, dat hij ze nogmaals zou willen begaan. Het was bij hem de oude strijd tusschen de noodwendigheden des da- geltjkschen levens en de droomen der hope, tusschen verstand en hart. Wel bezat het hart zijne rechten, maar ook den plicht te ontzeggen en zich met de zoete herinnering te vergenoegen. Zijne hand voelde naar het portret op zijne borst, van hetwelk zulk eene warmte uitstroomde, dat hij de koude rondom niet meer voelde. Waar in de wereld mocht het orig i- neel zich thans wel bevinden Zat zij nog verre in het zuiden met zijne gouden vruchten of ontstak zij de lichten aan den dennenboom in de een In den brief dien Cuignet aan Dasies richtte, bevestigt hij dat het telegram Pannizzardi aan den krijgsraad te Rennes medegedeeld door middel van den min. van buitenlandsche zaken een valsch stuk was. Hier is sprake van het telegram dat de militaire attaché van de Italiaansche ambassade te Parijs aan zijn chef, den generaal Marsellio, den 2 November 1894 gericht had, d.i.op den dag vol gende op die waarop de arrestatie van Dreyfus aan het licht kwam. Cuignet is in hechtenis genomen. Eenige rijk geworden Ieren in Amerika hebben met de „Lucaniao naar arme lersche landgenooten voor drie millioen aan postwissels verzonden om hut Kerstfeest te kunnen vieren. John Rockefeller, de petroleumkoning, wiens vermogen op ruim duizend millioen gulden geschat wordt, heeft aan de universiteit te Chicago als Kerstge schenk doen toekomen een gift van drie en een half millioen gulden. Deze universiteit heeft in het geheel reeds 25 millioen van dezen millionair ontvangen en is nu een der rykste instellingen van de wereld. De bevolkingscijfers van Frank rijk over 1899 zijD thans openbaar ge maakt. Men leert daaruit, dat het getal geboorten heeft bedragen 847.627, wat wel 3694 meer is dan in 1898, maar toch 10.000 minder dan het gemiddelde der 10 laatste jaren. Er stierven echter 816.233. of 6163 meer dan in 1898 en 13.000 minder dan genoemd gemiddeld. Het guDStig verschil over 1899 was slechts 31.394, tegen 33.860 in het vorig jaar. Van 1890 tot 1899 werden te zamen 227.152 meer geboren dan overledeneen zeer klein cijfer Het i tal huwelijken in 1899 was 287.179 en overtrof dat van 1898 wel met 2806, maar bleef toch 8573 beneden het ge middelde der 10 laatste jaren. De Kaapkolonie heeft niet min der dan 30.837 man geleverd voor de Britsche strijdmacht. De verliezen bedroegen aan gesneuvel den 36 officieren en 401 onderofficieren en minderenaan ziekten bezweken 13 officieren en 307 onderofficieren en min deren. Volgens „Daily Express" zou de Eng. regeering niet bij machte zijn, Krupp- kanonnen te krijgen. Achttien batterijen inferieure snelvuurders voor de veld artillerie, die heimelijk besteld waren bij de Duitscbe fabriek van Ehrhardt, mits zij veilig binnengesmokkeld kondon worden, zijn te Woolwich afgeleverd. Volgens de „Express", is het geld,daar voor beste'd, echter vrijwel vermorst, omdat de kanonnen van Ehrhardt nage noeg geen waaide hebben. Te Ipeck, Gotivah en Guilgan in Macedonië zijn in de laatste dagen honderden christenen omgebracht en 200 vrouwen ruw mishandeld. Te Tetz- kowa werd een priester verbrand. Zitting van 24 Dec. 1900. Voorzitter de heer jbr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling geschiedt vervolgens van goedkeuring van genomen Raadsbesluiten. Ook werd medegedeeld dat den 14 Dec. door Burg. en Wetb. de bosken en kas van den gemeente-ontvanger zijn onder zocht en in volkomen orde bevonden. Van den heer P. B. Oost Lievense alhier, was een adres ingekomen waarin wordt bericht dat alle voorbereidende maatregelen getroffen zijn die betrekking hebben op de totstandkoming eener vólks- badinrichting in deze gemeente. De of andere duitsche stad en had hem vergeten of lachte zij misschien bij de herinnering aan het vorige jaar? Daar kwam zij in dan dooker over sneeuw tot hem, levensgroot, in al hare lieflijkheid. Zij zag hem zwijgend aan; doch in hare oagen las hij, dat zjj hem niet vergeten had. Zij waren als de lichten van een kerstboom en drongen door tot zijn hart. En zonder het te weten, sprak hij weemoedig ge lukkig haar naam uit, en kwam hij eerst tot bewustzijn van zijne dwaas heid, toen de man uit Kaltenhof voor hem verwonderd naar hem omzag. Zou hij nog eenmaal beproeven hare woonplaats op te sporen en haar schrij ven Neen niet tegen den wil van haar vader. Hij zou zich met de herin neringtevreden stellen, die niemand hem kon rooven, en die zonder verwijt de zijne mocht noemen. Plotseling zag hij half verwonderd op de wagen hield stil voor een huisje, terwijl hij andere in de nabijheid zag. (Wordt vervolgd.) Maatschappij tot Nut van 't Aigeij stelt hare bijdrage afhankelijk vaa door de gemeente toe te stane subsi zoodat adressant vertrouwt nat de t vroeger door die Maatschappij toegeze subsidie van f 75 per jaar, ook nu worden verleend. Aangezien echter de som van 10 q als hoogste prijs voor een bad worden gesteld, blijkt dat totaal f te kort komt, aangenomen dat wekelj minstens 100 baden genomen word Beleefd vraagt adressant den Raad besluit te willen nemen, waarbij die ontbrekende som, verminderd q de subsidie van het Nut ad f 75, in het geheel f 375, worde toegestaj Met het oog op de groote risico we, voor hem blijft bestaan, dient die si sidie voor minstens 10 jaren verlef te worden. Adressant beveelt deze nuttige ond neming in de welwillende medewerk» van den Raad aan. Dit adres werd gesteld in handen v Burg. en Weth, om advies. Van het bestuur van den Algemeen Nederlandschen Wielrpdersbond (Toeri ten-bond van Nederland) was een adt ingekomen, waarin werd bericht dat d vele VlissiDgsche wielrijders, leden den Bond, tut adressant het verzoek gericht, om bij den gemeenteraad willen aandringen op de openstelling vi den Zeeboulevard voor wielrijders, Adr santen wijzen er op dat bij het rijdi in gematigden gang het toelaten v; het rijwiel-verkeer geen gevaar vo voetgangers op dien Boulevard ki opleveren, Mocht de Raad nog geen direct beslu kunnen nemen om den Boulevard vo wielrijders open te stellen, het zou da adressant zeer wenschelijk voorkomt om, by wijze van proef, ht rijwiel-verkeer alleen gedurende il voormiddaguren te veroorloven. Adressant besluit met te verzoeken te willen besluiten dat a. de Zeeboulevard voor het rijwie verkeer wordt opengesteld b. mocht dat besluit nog niet kunnei genomen worden, dan bij wijze vai proef, de Zeeboulevard alleen gedurendi de voormiddaguren wordt opengesteli voor wielrijders. Dit adres werd gesteld in handen vai B. en W. om advies. Van J. G. de Jong, assuradeur hoofdagent der Amstel-Hypotbeek-Banl alhier, was een adres ingekomen waarii hij den Raad verzoekt hem te willen aanstellen tot makelaar in onroerend! goederen en assurantiën hier ter stede Werd eveneens gesteld in handen van Burg, en Weth. Van den heer T. C. Dommisse was een verzoek ingekomen, om hem met ingang van 1 Januari eervol ontslag toe te kennen als secretaris-rentmeester van het gasthuis, waarbij hij beleefd verzoekt hem een pensioen te verleenen. Dit ontslag werd verleend op de meest eervolle wijze, zulks onder dankbetuiging voor de gedurende 44 jaren als zoodanig aan de gemeente bewezen diensten. Het verzoek van den heer Dommisse om hem een pensioen te verleenen kunnen Burg. en Weth. warm aanbe velen. Immers gedurende 44 jaren heeft hij op uitnemende wijze de vrij drukke werk zaamheden aan deze betrekking ver bonden, vervuld. Bovendien mogen hier ook in aanmerking komen de diensten die hij tot voor korten tijd (1897) over een Ljjdvak van veertig jaren, als secretaris van regenten van het Burger Weeshuis heeft gepraesteerd. Het komt Burg. en Weth. voor dat zuik een verdienstelijk ambtenaar, hoewel niet vallende onder de nieuwe verordening op het verleenen van pensioen, zijne betrekking niet mag verlaten zonder dat hem, tot erkenning zijner verdiensten, bij uitzondering een pensioen worde verleend. Burg. en Weth. stellen dan ook voor den heer T. C. Dommisse een pensioen toe te kennen als secretaris-rentmeester van het gasthuis, ten bedrage van 2/s der laatstelijk door hem genoten jaar wedde met toelage, zijnde f 500, alzoo tot een bedrag van f 333,SS1/^, ingaande 1 Januari 1901. De heer Bos meende dat het voorge stelde pensioen wel wat hoog was in vergelijking met het pensioen onlangs toegekend aan een ander ambtenaar. Hij wilde vragen waarom 3/, van de jaarwedde als pensioen wordt voorgesteld, waar de ander slechts de helft verkreeg. De Voorzitter zeide dat Burg. en Weth. dit pensioen hebben voorgesteld met het oog op de veeljarige werkzaamheid. De heer Verkuyl Quakkelaar merkt op dat de comm. v. pol. slechts 30 jaren dienst heeft gehad en waar bij de bere kening van pensioen elk dienstjaar voor Yco telt, had de commissaris slechts recht op dertig zestigste of de helft; de heer Dommisse op vier-en-veertig zestigste of tweederde. De heer Bos dankte voor de verkre gen inlichtingen. Hierna werd het voorstel van B. en W. zondei hoofdelijke stemming goed gekeurd.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 4