Gemengd Nieuws. 1 landsche Regeering wordt tot stand gebracht, maar door België betaald. Natuurlijk zal er voor eene deugdelijke qualiteit der benoodigde steenen gezorgd dienen te worden. Kan de Belgische steen aan de gestelde eischen omtient qualiteit niet voldoen, dan is zij van zelf uitgesloten. De Hollander deelt mede dat de leden van de Tweede Kamer, de heeren J. J. van Kerkwijk en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, zich waarschijnlijk in het volgend jaar om gezondheidsredenen niet meer verkiesbaar zullen stellen. Door onze groote spoorwegmaatschap pijen wordt overwogen, om de Koningin ten 'gebruike aan te bieden een konink lijken trein, bestaande uit twee salon wagens, bagagewagens en rijtuigen voor de hofhouding. De trein zou eigendom blijven van de maatschappijen, maar geheel ter beschikking zijn van de Koningin en overeenkomstig haar wen- schen worden ingericht. Eene beschuldiging van den heer Staalman. Het volgende lezen wij in de Avond post In een vorige zitting van den Ge meenteraad van Den Helder had de heer A. P. Staalman beweerd, dat de belangen van het personeel van het Gemeente ziekenhuis niet langer veilig zijn in han den der commissie van de instelling. Naar aanleiding dier beschuldiging nam de commissie en corps haar ontslag. Daarover werd in de jongste Raadsver gadering mededeeling gedaan en toen nam de Raad met algemeene stemmen een motie aan, waarbij wordt verklaard dat de uitgesproken beschuldiging geheel voor rekening van den heer Staalman blijft. Op dat moment was de heer Staal man in de vergadering der Twee.de Kam«r, waarvan hij óok lid is. De insp. van den Rijkswaterstaat, de heer W. P. Leemans te 's-Hage heeft van H. M. de Koningin de opdracht ontvangen om Hertog Hendrik op de hoogte te stellen van de groote water staatswerken in ons land. Vllssingen, 30 December. Concert Vlissing's Mannenkoor. Het concert Donderdag 20 dezer door Vlissing's Mannenkoor gegeven, hebben wij met veel genoegen bijgewoond. Aller eerst gaf de flinke bezette zaal blijk, dat het Mannenkoor nog altijd verzekerd is van de algemeene belangstelling. Kon die belangstelling nu maar teweeg brengen, dat het aantal werkende leden belangrijk toenam Deze wensch drong zich bjj ons op onder het aanhooren van het nummer, dat,in letterlijken en figuur lijken zin beide, de eerste plaats op het programma innam. „Columbus" toch is eene compositie, die slechts tot haar recht komen kan, wanneer ze door een groot koor uitge voerd wordt. En daarbij zou dan be- hooren vol orkest. Maar, waar het aan tal zangers maar gering is, zou natuurlijk een vol orkest misplaatst zijneene gaan behoef ik nog weinig. Wel komt van tijd tot tijd een patient mijne hulp inroepen, maar van eenige praktijk is nog geen sprake. Ik ben trouwens ook nog maar drie maanden hier. Waarom ik heden schrijf nadat ik een jaar lang niets van mij heb laten hooren Ik weet dat eigenlijk zelf niet. Of toch wel. Het is het kerstgelui, dat er mij toe brengt. Toen ik dat de laatste maal hoorde, zaten wij te zamen. Herinnert gij het u nog De bowl was goed. Toch ging ik voor een half uur weg. Toen ik terugkwam, dronk ik, naar ik meen, het leeuwenaandeel van wat er nog over was, hoewel ik zoo weinig dorst had als ooit in mijn leven. Waar ik inmiddels geweest was, zeide ik u aiet. Het is zoo afschuwelijk stil om mij heen, dat ik het u nu wil vertellen. Er ligt ook een jaar tusschen, en wat ik u toen uit verbittering en gekrenkte eigenliefde verzweeg, biecht ik u thans met juistere zelfkennis en met wel is bezetting, zooals de heer Bekker die heeft gebezigd, komt ons voor, in de j gegeven omstandigheden wel de beste genoemd te moeten worden. Bleek reeds uit de bescheidenheid, waarmee het orkest begeleidde, dat de directie in goede handen is, ook de zang toonde aan, dat de heer Bekker zijne taak ernstig opvat, en van zijn koor tracht te maken, wat er van te maken is. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat de uitvoering van „Columbus' zonder eenig vlekje was; volstrekt niet. Doch het mag thans ons doel niet zijn, inzon derheid op de tekortkomingen te wjjzen. Integendeel. In den laatsten tyd was het Mannenkoor in zijn optreden niet geluk kig, en het verheugt ons daarom des te meer, thans te hebben kunnen opmerken, dat de verschillende party en goed inge studeerd waren en behooriyk samen werkten tot één geheel. En daarvoor zal heel wat studie en inspanning noodig geweest zijn want bijzonder melodieus zijn die partijen niet. Het geheele stuk trouwens is niet ryk aan melodieën, ook zelfs niet in de solo's. De drie solisten hadden daardoor eene moeielijke taak. Aan de hooge eischen, die hun gesteld werden, voldeed de êen natuuriyk beter dau de anderde sopraan zelfs uitstekend. Mejuffrouw Olga Isaac zingt met hart en toewydingdaarbij heeft zij flinke stemmiddelen, zoodat zij hare hoorders aangenaam weet te treffen en mede te sleepen. Om kort te gaande uitvoering van „Columbus" geeft aanleiding om het Mannenkoor geluk te wenschen met het behaald succes, en den leider, den heer R. Bekker, lof te brengen voor zijne directie. De tweede afdeeling was hoofdzakelijk gewyd aan solo-zang. Alle drie de solis ten lieten zich hier in hunne ware kracht kennen. Ook thans was het vooral mej. Olga Isaac die, en door hare stem èn door hare technische bekwaamheid den bijval van het pu bliek verwierf. Maar ook de heer Boven- deerc van Rotterdam en de heer H van 's-Gravenhage zongen niet onver dienstelijk, en na het Duo uit de Opera Belisario toonden de luide toejuichingen duidelijk aan, dat ook tuin zang gewaardeerd werd. Ook het orkest, dat hier zelfstandig optrad, kweet zich uitnemend van zijne taak, zooals we dat gewoon zijn van de kapel van mej. Rika Bekker, die blijk baar even verdienstelijk eene pianobege leiding speelt, als zij dirigente is. 1'en slotte een woord van lof aan het Bestuur, dat overmoeid blijft streven naar den vooruitgang van het Mannen koor, waarvan we nog vaak een genot vollen muzikalen avond verwachten, en dat we gaarne een steeds toenemenden bloei toewenschen. Zondagavond treden in het lokaal van den heer Stofkoper op de heer en mevr. Farber Brinkman Afgaande op de beoordeelingen in som mige bladen, ontbreekt het dit echtpaar niet aan de noodige gegevens om aan het publiek eene genotvollen avond te verschaffen. Eene uitstekende wijze van voordracht, gebaren enz. getuigen van hun groot talent als tooneelspelers. Het programma bevat voorts eene groote afwisseling van tooneelstukjes van verschillenden aard, monologen, voor drachten enz. waar nuttelooze beschaming op. Gij herinnert u den bejaarden, rijken saniteitsraad uit onze academiestad, bij wien ik was geïntroduceerd en in wiens huis ik veel verkeerde. Hij had zijne praktijk er reeds aan gegeven en had het plan de rest zijner dagen ergens op het land door te brengen. Het was een zeer joviale oude heer, een vriend van scherts, kloek, gevat, geestig, en ik stond met hem op een goeden voet- Op nog beteren echter, zonder dat hij zulks wist, met zijne eenige, negentien jarige dochter. Ik behoef u Margaretha niet te beschrijven gij kent haar, en ik behoef u alleen maar te zeggen, dat Greta, als ik de taal harer oogen goed verstond, mij spoedig even gaarne zag als ik haar. Dat was zoo tegen Kerstmis van het vorige jaar. Gjj weet, ik zat voor mijn laatste examen, en Greta's oogen zeiden my duideiyk, dat zij er niets tegen zou hebben, als ik naar haar vader ging en met hem een gesprek onder Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Bij kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaaafsvervanger, in het kanton Middelburg mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse. De commissie voor de Nieuwjaarsbe deeling te Middelburg heeft met de nagekomen gillen 569.15 ontvangen, waaronder 4 bankbiljetten van 25, 4 muntbiljetten van 10 en 1 tiengulden stuk. Tengevolge van de strenge maatregelen door de politie genomen, vermindert het gebruik van Belgisch geld inZeeuwsch- Vlaanderen geleideiijk. Nu men weet dat er straf op slaat als men dit geld uitgeeft, is men in het algemeen veel voorzichtiger. Rechtszaken. Bij op heden door de Arrondisse- ments-Rechtbank to Middelburg gewezen vonnis werd P. L. F., 22 jaar oud, strijkster te Middelburg, aldaar gedeti neerd ter zake van vijf feiten van op lichting en een van verduistering te Vlissir.gen en te Middelburg gepleegd veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Op den Warnsveldschen weg bij Zutphen reed een onervaren wielrijder by ongeluk een vrouw aan. Deze ver tegenwoordigster van het zwakke geslacht ranselde daarop den misdadiger (een stevige boerenkerel) zoodanig af, en ging hem daarna zoo verwoed met een schaar te lijf, dat eenige voorbijgangers moesten tusschenbeide komen om hem uit hare handen te bevrijden. EergisterenavoncHs door den laatsten personentrein van Hengelo naar Almelo, voor het station Borne, zekere J. S., van Almelo, aangereden en gedood. Te Roosteren is eergisteren een 5 jarig knaapje, dat op een stoel geklommen was, daar af gevallen in een pot met kokende melk. Met brandwonden over dekt werd het kind er uit gehaald en na een paar uur is het overleden. Op het gehucht Noordhoek naby Klundert worden vermistL. K. en S. v. d. Z., die den vorigen dag bij het inhalen van den burgemeester te Stand- daarbuiten feest gevierd hadden. Eerst genoemde is dood in 't water gevonden de tweede is nog zoek. Te Berkel is gisteren ochtend een koffiehuis mot woonhuis afgebrand. Slechts de geldtrommel van den kas telein werd gered. Te Uden is een landbouwer op zijn boerderij van den hooizolder gevallen en aan de bekomen wonden enkele uren later overledan. Te IJmuiden is een vyfjarig meisje, dat door hare moeder uitgezonden! was om turf te halen, in een der tur pak huizen door een aldaar werkzaam zijnden knecht op onzedelijke wijze aangerand. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Uit de employés zijner fabriek van muziekinstrumenten heeft de heer M. J. H. Kessels, te Tilburg, een harmo niekorps gevormd, van 60 man. De opbrengst der concerten, door dit korps te geven, zal ten bate komen van lief dadige instellingen. vier oogen hield. Het kwam er echter niet toe ja, eenmaal stond ik voor de deur, maar keerde terug. Op Kerstavond gaf echter onze bowl mij moed en plotseling besloot ik, op dezen zoo geschikten dag, mijn voor nemen uit te voeren. Ongelukkigerwijze kreeg ik daarbij nog een invalde saniteitsraad was ter zijner tyd eveneens corpsstudent geweest en herinnerde zich dien tijd nog gaarne ik meende hem dus in een goeden luim te brengen, als ik hem door mijn uiterlyk aan zijne jeugd her innerde. Toen ik van u ging, wierp ik my schielijk geheel in eene studenten- kleeding, hooge laarzen, den band over de borst, de muts op het hoofd, en stond zoo na weinig minuten in de voorkamer van Westerloh. Greta's oogen verhel derden zich toen zij mij zag en straal den als de lichten aan den kerstboom. De oude heer heette mij hartelijk wel kom, amuseerde zich met mijne kleediug, schonk mij een heerlijk glas wijn en haalde van allerlei op uit zjjn studenten- Hoezeer Stead bij ons volk be kend is bleek mij van de week. De koetsier, die hem zou afhalen aan het station te Bussum, vernam dat hij naar een Engelschen heer moest uitkyken. „Hoe ziet hij er uit? vroeg hij. De beschrijving werd gegeven en daarna toegevoegd„ge hebt maar te vragen „is u mr. Stead „Wat William T. atead, de vriend der Boeren vroeg de koetsier. Stead was bijzonder in zijn scltik met dit bewijs van waardeering. Hij was er letterlijk door getroffen en de koet sier is nu verheugd door het portret van den Boerenvriend, dat deze hem gaf! Op Stead's villa wordt telkens met groote letters geschreven„this is the house of a Boer". Wy gelooven dat het verre van on waarschijnlijk is, dat zoo hy in later jaren zyn villa „Het Boerenhuis" noemt, dit als een eeretitel beschouwd zal worden, en als een bewys dat er knap pe, brave Engelschen waren, die tydens den leugen-oorlog gerechtigheid bleven liefnebben. Hdbl. Te Antwerpen is in den toestand der werkstaking geen verandering ge komen. De natiewerkers hebben den arbeid niet gestaakt. Aan de Red Star booten werken 150 man voor twee booten. Het syndicaat der foremen ligt reeds in duigen. Men gooit, zegt het Hdbl. v. Antw., niet zoo lichtvaardig een weekloon van 50 frs. weg. Aan vele booten wordt met halve ploegen gewerkt. De orde wordt niet gestoord. Door de Parijsche politie zijn 19 dezer weer 350 vagebonden en prosti tuees in hechtenis genomen. Uit Marseille worden eenige bij zonderheden bericht omtrent den dood van pater Legueval te Lee-tsjang, in Mandsjoerye. 2500 Chineesche soldaten waren door gedrongen te Lee-tsjang nadat zij be sloten hadden de Chineesche zendelingen en christenen te dooden. Zij hadden echter hierbij niet gerekend op de energie van pater Legueval, die geholpen door pater Bourgeois,- de christenen gewapend had. Spoedig raakte echter de schietvoor raad op. Eindelijk vluchtten de beide zendelingen in een toren met een hand vol dapperen. De aanvallers moesten de kanonnen gebruiken. De paters geen schietvoorraad meer hebbende, sloegen de piasters stuk die zij in hun bezit hadden, en laadden er- hunne geweien-mede. Toen het kruit ontbrak, vernielden zij hunne wapenen en bereidden zich ter dood. Zij werden onthoofd en hunne hoofden evenals dat van de directrice van een weeshuis naar Lee-tsjang gevoerd, De Fransche Kamer heeft enkele dagen geleden des morgens, des namid dags, des avonds en des nachts tot bijna half drie zitting gehouden. Het in de Kaapkolonie rondtrek kende hoogverraadshof is nu rechtspre kende in Colesberg, en zijn vonnissen zullen de Kapenaars moeten weerhouden van opnieuw met de invallende Boeren te gaan meedoen. Rensburg, de eigenaar van de groote en fraaie plaats ten zuiden van Coles berg, die zijn naam draagt en waar op 14 Februari de Wiltshire's vernietigd werden, kreeg 18 maanden gevangenis straf en eene boete van f 6000, bij niet- betaling te vervangen door een verdere van 6 maanden gevangenisstraf. In aan - merking werd genomen, dat Rensburg al 13 maanden in voorloopige hechtenis had doorgebracht. (Hij werd gevangen genomen toen de Boeren onder Schoe- man zich uit de richting van Nauwpoort op Colesberg terugtrokken en de Engel- tyd. Een betere stemming liet zich voor mij niet denkenik weet niet of en hoe ik Greta een teeken gaf, dat zy echter moet hebben begrepen, want zy werd vuurrood, stotterde iets van ,aan de meid te moeten zeggen, na den dood harer moeder deed zij de huis houding en ging heen. Daarop duurde het nog eenigen tyd vóór ik een passenden aanloop vond, maar eindelijk kwam het er uit waarom ik eigenlijk dien avond was gekomen. De oude heer hoorde mijne tamelijk lange en ook wel wat verwarde toe spraak zonder eenige verandering in zijn gezicht aan. Hij zei niets, nam nu en dan een teug, knikte en liet mij voort gaan. Eerst toen ik ophield en niets meer wist te zeggen, keek hij mij met zyne heldere, verstandige oogen recht in het gezicht en antwoordde opge ruimd „Ik wist reeds, beste vriend, dat gij een zeer bekende vechtersbaas, een be roemd kroeg- en speelgenie, een uit- schen hun kamp te Rensburg-siding opsloegen.) Roux kreeg 2'/j jaar ge vangenisstraf, Swart 18 maanden, Howler 1 jaar en f 6000 boete, subs. 6 maandenMuller 15 maanden, van der Merwe 6 maanden en f 6000, of 6 maanden, Louw uit Philipstown 6 maanden en aan Lourens Badenhorst werd het kiesrecht ontnomen. Allen hadden reeds verscheiden maanden ge vangen gezeten. Sprekende van Herzog, die mot zijne 600 man in de Kaapkolonie viel en daar misschien groote dingen gaat doen, zegt de N. Gron. Ct. „Wij herinneren ons den jongen „generaal", zooals wy hem zoo menig maal op de collegebanken naast ons hebben zien zitteneen donkere, iet wat schuchtere jongen, de meest Engel- sche van onze Transvaalsche kennissen, die zich niet zoo gemakkelyk bewoog als zyne landgenooten Botha en Krause en niet de groote talenten van den laatste scheen te hebben. Hy scheen zich vooral onder Hollanders niet by- zonder op zijn gemak te voelen. Den vry langen, ietwat gebogen, gespierden jongen man zag men meestal zwijgend in een hoek zitten. „De stille Vrystater gaat nu een woord in de wereldgeschiedenis meespreken." ARRIKA. Het stoute waagstuk van Herzog om met enkele honderden man nen de Kaapkolonie binnen te vallen, heeft navolging gevonden. Kitchener meldt dat een 500 a 800 tal Boeren de Oranjerivier zijn overgestoken bij Rhenos- terhoek en eene tweede bende hetzelfde deed by Zanddrift, en dat hij' eene sterke bereden macht op hen heeft afgezonden met bevel om ze om te trekken. Reeds zijn ze vervolgd tot dicht bij Venster- stad, (even over de grenzen,) maar ge snapt schijnen ze toch nog niet te zijn. Kitchener heeft echter alle hoop dat de Boeren het in de Kaapkolonie niet zullen kunnen uithouden daar de spoorweg in die buurt goed bewaakt is, Nog erger bericht komt uit Kaapstad en wel dat er zich Boeren vertoond hebben in het district Colesberg, dus reeds in twee districten van het Kaap land. Dat men zich in Kaapstad niet by- zonder op zijn gemak gevoelt, is wel te begrijpen. Het Brusselsch blad Petit Bleu voegt er bij dat Colesberg reeds door de Engel schen bezet is en de inval in de Kaap kolonie steeds meerdere uitbreiding krijgt, en dit wordt bevestigd door een bericht uit Kaapstad, waarin de toestand ernstig wordt genoemd omdat in het geheel wel tweeduizend Boeren de Oranjerivier zijn overgetrokken en de kans bestaat dat de Hollanders in de Kaapkolonie zich zullen aansluiten. Toch zal ook deze inval op niets uitloopen, zegt het bericht, maar om hem met kracht te onderdrukken, zou den de Engelschen over meer geoefende bereden troepen moeten kunnen beschik ken dan zij nu doen. Wij zien dus weder bewaarheid de oude bewering dat het Engelsche leger wel een ontzagiyk groot leger is, maar zijn organisatie zeer gebrekkig is. Want waar zooveel duizenden paarden sterven als slachtoffers van den oorlog en het klimaat, moet het geen verwondering baren dat de bereden wapens onvoltallig blyven en men zelfs van French, die stekende toastslager en een lieveling der dames waart. Men geeft het my na, dat ik zulks ook eenmaal was zonder dat ik my er op wil beroemen en het was mij dikwyls een genoegen, in u mijzelf terug te zien. In een ding heb ik my echter vergist, ik meende tot dusverre dat uw naam Ernst was. Nu bemerkte ik eerst, dat zulks zoo niet zijn kan want gij hebt dezen avond gekheid gedreven. En hoewel zulks mij amuseerde, is het nu toch tijd om er een einde aan te maken en de lichten uit te blazen, opdat zij geen brand stichten." Daarop stond hij kalm op, blies, terwijl ik er sprakeloos by stond, alle lichten op éen na uit, en voegde, zich omdraaiend, mij toe „Dit kan branden blijven, om u den weg te doen vinden (Wordt vervolgd.) met zyne ruiterij als „een I door den Vrystaat en Trail in lang var» geen dergel| meer gehoord is. Generaal Botha schijnt ol de Engelschen in Transva houden en daardoor aan de te bezorgen, wat af te leidj feit dat don 19en dezer van Krugersdorp eene hevig| werd gehoord. Ook uit het opduiken vai Boeren onder commandan tusschen Kalkfontein en Zi d e activiteit op te merken, sc'.ien denken dat de sp ontgelden zal, en ze kondi g ïyk hebben, want daar minder dan 46 loeomotievl wagens van den Delagoaspoorl eude, zal deze taktiek ook f onder-bevelhebbers elders gevJ To Standerton namen de stoks vee. Het zal dus Lord Kitchenel lyk gaan vallen den brand, zoo ver van elkander gelei uitgebroken is, te blusschenl sohynt de Wet den Enge| verrassing te bereiden in van Ladybrand. Hoogst waarschijnlijk woril geen tyd gelaten om zyn[ geheele vyandelyke gebied iJ te verdeelen, elk met 5000 r| enz. uit te voeren. Het blijkt uit latere be generaal Clements in zijn laa tegen de la Rey niet alle maar ook kanonnen heeft vi De lijdingen uit Natal zt opfrisschend voor de Enge staan Boeren voor Dundee, ten zuiden van de Biggarsbe| daar schynen ze hulp van genooteu te bekomen. Men weet dat Komatipeo| de Boeren bedreigd wordt. Wat is de krijgskans tocf| tyd verbazend veranderd staat den Engelschen missch wachten als ook de Hollar Kaapkolonie de invallers prai bewijzen, niet met protester het Afrikaandercongres, met betuigingen van sympathie,) naar de wapens te grypen RUSLAND. De keizer neen toe in beterschap dat er g< meer is van eene buitenlai om die beterschap, te volto eenvoudig van een terugkee gewoon verbiyf. Kruger'sj wensch om met een onderhoud te hebben, ka| dig genoeg vervuld worden. FRANKRIJK. Nauwelijks Kamer het amnestievoorstel al en naar zy meent, de rustl verzekerd, of de nationalisten pogingen om eene agitatie besluit in het leven te roepe bladen roeren zich reeds yve De republikeinsche bladen verklaarden aan die bewegir zullen deelnemen, zullen nu v lyk tegen hun wil er aan m dpen. Dat belooft weer niet veel de Fransche natie nu de ril Parijsche tentoonstelling gaf, I vaar loopt in bedenkelijke matq te worden. CHINA. De gebeurtenissen brengen de Chineesche affaii op den achtergrond en trou niet veel zaaks te melden, ten zijn nog niet aan het hun arbeid naar 't schijnt, eerst zijn ze het eens gewc den tekst van de voorloopige aan de Chineesche gevolmach aangeboden worden, die zooals zyn er den tyd van zullen nemf voorstellen „rijpelyk" te over Dat er echter nog meer dan te haspelen over de waarden bewijzen de herhaa. jl mutselingen tusschen Boksei internationale troepen en 't vyandige stemming tegen llngen eer toeneemt dan vermi Ze maken het er ook wel hun annexaties van Chineesi baarheden. De te de

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2