f Gemengd Nieuws. iuitaiaitolie ber Er bestaat ook kans doch dit is niet vast besloten dat het vorstelijk echtpaar ook in de gouden koets later te Amsterdam zijn intocht zal doen. Kruger te Amsterdam. Op de toespraak van den burgemees ter van Amsterdam heeft Kruger geantwoord. Hij herinnerde aan zijn bezoek in 1884 na de vestiging der Zuidafrikaansebe republiek door Gladsto ne's politiek,wiens daad nu vernietigd is. Nu vechten er 10 tegen 1, zonder voedsel of gelegenheid om ammunitie in te voeren, zonder fabrieken, die dit maken. Maar het is God's wonder, dat dit kleine klompje menschen nog niet geheel vernietigd is. Dat is God's hand. Vooral Holland en de „Nederl. Zuidafrik. Spw.- iny." hebben ons dappor bijgestaan, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zyn Van alle zijden uit Europa stroomden de mannen toe, om de gerechtigheid te dienen, en gelyk de boom ontspruit uit vele wortels, zoo vertrouwen wij dat uit de sympathie van geheel Europa onze volkomen on- afhankelijkneid zal voortspruiten. De Boeren vechten met buitgemaakte wa- peuan. Wy weten niet wat God wil. Velt hij over ons een vonnis dan is dit een tuchtiging, een kastijding. Blijft ons met alle middelen steunen. Niet als vluchteling kwam ik hier, maar als een afgezant van mijn volk. dat opdracht gaf, te doen wat gedaan kan worden. Erger dan barbaren behandelt onze vijand onze vrouwen en kinderen, wier gebrek hij als wapenen tegen ons ge bruikt, maar wie in den naam des Heeren strijdt,, hem zul eindelijk ge rechtigheid geschieden.» Een bede om hulp uit Afrika. Do r eenige vrouwen uit Zuidafrika woidt het volgende beroep gedaan op alle vrouwen in Europa en Amerika Geliefde vriendinnen, „Er is zeker geen land of provincie of staat in een uwer koninkrijken of keizerrijken, waar de tijdingen van dezen gruweiijken oorlog niet doorgedrongen zijn, die nu in ons land woedt voor meer dan een jaar en die de beide Re publieken van Transvaal en Oranje Vrijstaat heeft verwoest. „Welk verschil van gevoelen er ook al mag bestaan in het leggen van do schuld op de een of andere partij, er kan slechts een gevoelen zijn betreffende de noodzakelijkheid om hulp te verleenen aan de onschuldige slachtoffers, de vrouwen en kinderen. „Door het verbranden der Boeren woningen, bet wegzenden vun vrouwen en kinderen, het wegnemen van hun vee, vernielen van het voedsel, dreigen met verbeurdverklaren van hun land, hebben vele honderden van deze onge lukkige menschen alles verloren en lijden aan alles gebrek kleeren, voedsel en dekking. Meest aangrijpende verhalen van hun bitter lijden, bereikenons iederen dag. „Hun vrienden en bloedverwanten in de Kaapkolonie hebben mild gegeven van hun middelen om deze aime slachtoffers te helpen, maar zij kunnen niet allen afdoende helpen en het is te verwachten dat de nood bij den, dag zal stijgen. „Het is daarom dat wij tot u komen en u vragen ons te helpen. „Gij kunt dit doen door geld en kleederen te zenden of door comités onder uw vrienden te vormen of fondsen te collecteeren. „Wij bidden God dat Hij uw harten moge neigen om ons te helpen en u te zegenen bij het doen daarvan. „Wij blijven in naam der vrouwen van Zuidafrika: „S. Stegman, E. Roos, J. C. Steytler, allen te Kaapstad; A. W. Marchand. Rondebosch, H. Marais, Stellenbosch, M. Neethling, Stellenbosch, J. Louw, Paarl, R. H. Joubert, Paarl, E. Murray, Wellington, Alberteijn, Wellington, allen vrouwen van predikanten der Nederl. Hervormde kerk in de Kaapkolonie." Bijdragen naar aanleiding van dit beroep worden ingewacht bij mevrouw Waszklewicz, Stationsweg, 83 den Haag, die het Broekhuizerfondsadministrateert en zoo spoedig mogelijk geld aan consul de Waal te Kaapstad telegrafisch zal overmaken. Emigratie van Boeren. De „Tel." vernam,dat de te Amsterdam vertoevende Afrikaanders zich tot de Duitsche regeering hebben gewend met het verzoek, hun verlof te geven, zich in Duitsch Zuid-West-Afrika neer te zetten. Te Berlijn toonde men zich met hun annvraag zeer ingenomen en het laat zich aanzien, dat de plannen der uitge wekenen verwezenlijkt zullen worden, zegt het blad. Vooruitgang. Meermalen is ten onzent de aandacht gevestigd op de snelle en belangrijke daling van het percentage onzer mili ciens, dat bij de inlijving lezen noch schrijven kent. Dit percentage toch, dat in 1865 nog 18,2 beliep, daalde sedert op 11.5 in 1880, 7,2 in 1890 eD 2,8 in 1899. Dat er, zelfs met het oog op laatstge noemd percentage, nog volstrekt geen reden is voor ons om te roemen dp de intellectueele ontwikkeling van ons volk, bewijzen de overeenkomstige cijfers van Duitschland. Het peicentage der recruten „ohne Schulbilüung" dat zijn zij die in geen taal voldoende lezen of hun voor- en familienaam leesbaar schrijven konden beliep daar, voor het rijk in totaal, in 1879 1.57, in 1889 0.51, in 1899 0,09, d.w.z. dat in laatstgenoemd, jaar op een totaal van 255,209 inge lijfde recruten niet meer dan 222 voor kwamen die lezen noch schrijven konden. i,N. li. Ct.) Tweede Kamer. Naar men aan het Yaderlaud mede deelt, zal de Tweede Kamer in den loop van de maand Januari voor korten tijd bijeenkomen voor de behandeling der wetsontwerpen, die verband houaen met het huwelijk der Kouingiu, welk huwelijk waarschijnlijk eerst in den loop der maand Februari zal worden voltrokken. Aanvaring Gelderland. Lloyds seint uit Port Said dd. 19 December Het Nederlandscbe oorlogsschip „de Gelderland van Algiers naar Oost Indië, kwam in aanvaring met de Engelsche stoomer «Peterston", van Penarth, bij bet binnenkomen van de haven. De Gelderland is aan de brug beschadigd de boeg van de Peterston is ingedrukt. Vervroegde winkelsluiting. In de Dinsdagavond gehouden be stuursvergadering van de handelsvereen. Rotterdam, heeft de kwestie van de vervroegde winkelsluiting weder een punt van uitvoerige beraadslaging uitgemaakt. In aansluiting met hetgeen daaromtrent op de jongste algemeene vergadering aan het bestuur opgedragen is, zal thans het volgende plau ten uitvoer worden gebracht.Er zullen uit elke branche van den winkelstand een drietal personen worden uitgenoodigd om zich tot vakcommissiën te constitueeren. Deze vakcommissiën zullen vervolgens tot een algemeene vergadering onder pre sidium van den voorzitter der Handels- vereeniging worden opgeroepen, teneinde door gemeenschappelijk overleg de maatregelen voor de verdere actie te beramen. Zoowel leden als niet-leden der vereeniging zullen uitgenoodigd worden. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 27 December a.s., des namiddags te twee ure. Men zegt, dat een overplaatsing van de standplaats van het gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek, tot dusver te Brussel gevestigd, naar 's Graven- hage, in overweging genomen is. Dr. Leyds zou dan voor goed te 's Hage komen wonen in een gezant- schapsgebouw. Vlissingen, 20 December. Door Burgemeester en Wethouders zijn op de voordracht voor onderwijzer aan school E., (hoofd de heer W. J. Fryling), geplaatst de heeren no. 1 A. D. Zeijlmans, te Oudewater no. 2 M. de Zeeuw, te Willemstad, en no. 3 J. van Ettinger, te 's Gravenhage. Bij den gemeenteraad alhier is een verzoek ingokomen om den Noordzee- boulevard, zij het ook slechts enkele uren daags, open te stellen voor het berijden met velocipedes. De heer A. de Hullu, commies bij 's Ryks directe belastingen 3e klasse, wordt 1 Januari tijdelijk naai Vlissingen over geplaatst. De gemeenterand van Middelburg heelt met 10 tegen 5 stemmen verworpen een voorstel van Burg. en Weth. om naar aanleidiug van een verzoek van de afdeeliDg Middelburg van de sociaal democratische arbeideispartij, de hoofden van scholen een onderzoek te laten doen of het niet bezoeken der school toe te schrijven is aan gebrek aan voeding en kleeding. De heer jhr. mr. E. P. Schorer was ten sterkste tegen het voorstel ge kant aanneming er van vond hij een inmengen in de maatschappelijke ver houdingen van de kinderen en der ouders bovendien zou als men eenmaal dien weg insloeg geen grens zijn aan te wijzen. Thans vraagt men kleeding en voeding, later misschien ligging, woning en reiniging. De Burgemeester, de heer jhr. mr. L. Schorer, toonde zich een groot voor stander van het voorstel, evenals de heer jhr. Van Teylingen, vooral in ver band met de wet op den Leerplicht. Men schrijft ons uit Middelburg Woensdagavond is brand ontstaan in de bovenwoning van den heer van der Grab in de Korte Noordstraat. De mili tairen die onmiddellijk maatregelen na men, slaagden er in den brand met een slang op de waterleiding spoedig te blusscben. Het brandsignaal van de po litie had tengevolge dat zeer vele nieuws gierigen een kijkje kwamen nemen. Men schrijft ons uit Hulst Eergisterenavond gaf 't zanggezelscbap „Apollo" te Hulst zijn jaarlyksch intee- kenconcert voor een zeer talrijk publiek. Het concert mag met recht uitmuutend geslaagd heeten, want alle nummers van 't programma werden goed uitgevoerd. De komische voordrachten„Een lid der Tweede Kamer» „De Schoolmeester van Baawel „De Volksteller" en het komisch duet „Een nacht in 't Cachot» werden zelfs uitstekend uitgevoerd. „Apollo» mag met recht trotsch zijn op zijn beide acteurs P. Terlien en A. van der Walleweinig gezelschappen zullen voor komische voordrachten over beter krachten kunnen beschikken. Men schrijft ons uit lerseko Voigens de bepalingen van het regle ment op de paardenkeuringen, zai de keuring van hengsten in Zeeland ge schieden in de 2e helft van Januari 1901 op onderscheidene dagen en plaat sen. Uitgeloofd worden vier bijdragen ieder van 300 voor dekhengsten van ten minste 27a jaar, die in de provin cie thuis behooren en gedurende twee achtereenvolgende dektijden binnen de prov. Zeeland beschikbaar blijven. Twee bijdragen, ieder van 1000, twee ieder van ƒ800, en eéne van ƒ600 voor binnen de laatste 12 maan den ingevoerde buitenlandse he dekhengsten, welke twee achter eenvolgende dektyden voor den publieken dienst moeten beschikbaar gesteld wor den in een door de keuringscommissie aan te wyzen deel der provincie. Voorwaar cijfers in totaal ƒ5400 die houders van degelijke paarden moeten doen watertanden en wel kun nen strekken tot aanmoediging ter ver betering van ons paardenras. Als een gevolg van de werkstaking der dok- en havenwerkers te Antwerpen werden gisteren te Hulst en omstreken een zestigtal werklieden aangenomen, om ia de havens te Antwerpen schepen te laden en te lossen tege-, een daggeld van 8 francs, terwijl voor 't overwerk 75 centimes per uur wordt betaald. Een werkdag loopt van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur met 1 uur schafttijd van 12 tot 1 uur 's middags. Voor ieder arbeider is er wekelijks ongeveer 24 uur overwerk, 's Zondags wordt er niet gewerkt. Om moeielijkhcden met de stakende werklieden te Antwerpen te voorkomen werden deze nieuwe havenwerkers niet per spoor naar Antwerpen vervoerd, maar per rijtuig naar Walzoorden, van waar ze met een sptciale boot naar Ant werpen werden overgebracht. Deze werk lieden zullen aan boord kunnen eten en slapen ter vermijding van ongeregeld heden met'de stakers. By de verplichte hengstenkeuringen in onze provincie zyn in het geheel 52 goedgekeurd. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zal eerlang eenige cursussen doen houden over Paardenkennis. Gediplomeerdo veeartsen, die bereid zyn daaraan onderwijs te geven, zijn verzocht zulks mede te deelen aan den algemeenen secretaris der Maatschappij. Keclilzaken. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens straatschenderij M. K., 1 b. s. 2 d. h.J. A. S., f 2 b. s. ld. h.rumobt'0. L., J. d. K. en H. V., ieder tot f 1 b. s. ld. h. en H. M. S. vrouw van J. B., f 3 b. s. 2 d. h.loopen op eens anders grond C. W. V., f 1 b. s. 1 d. hwerpen van modder in een gemeenteriool T. vd. V. fl b. s. 1 d. h.wateren buiten de daarvoor bestemde bakken: 1. H., C.P. K. en C. E., ieder f 1 b. s. 1 d. h. Wegens openbare dronkenschap P. M. J. H., F. H. de P., J. de K., P. J., S. B., N. B., P. R., en B.'de R., ieder f2 b. s. 2 d. h.; J. A. v.d. B., B. A., II.K. B., J. P. de R., J. J. L, en J. v. ieder 13 b. s. 2 d. h.G. J. J., J. E., C. B., N. J. en L. V., ieder f5 b. s. 3 d. h.; J. F., f 10 b. s. 3 d. h.; H.M., f 15 b. s. 3 d. h.en dezelfde tot 2 maal f 15 b. s. 3 d. h. iedere boete, L.L. 5 d. h.J. K., 1 week h.J. de L„ 2. maal 10 d. b.J. J. B. en G. v. E., ieder 3 weken h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen Ontslagen van rechtsvervolging werden M. D. en M. G., beiden te Vlissingen, beklaagd van loopen op eens anders grond. In een Drentscbe gemeente struikel de een bruid t ij het binnentreden van het gemeentehuis en brak een been. Het huwelijk werd echter toch maar gesloten. Uit Sittard schrijft men aan de N. It. Gt. Een brutale aanranding had gister namiddag in de nabijheid van Geleen (L.) plaats. Zekere Ummelen, boodschap- looper van het klooster van de zusters van liefde aldaar, is in de nabijheid van het dorp door twee kerels over vallen, die hem, na eene worsteling, waarbij zij hem een snede over het aangezicht toebrachten, van zijn valies, inhoudende 124 mark en f 22, benevens van zijn horloge, beroofden. Met dezen buit hebben de roovers zich ylings uit de voeten gemaakt. Te Haarlem is een vijfjarig kind dat hevige brandwonden bekomen had, aan de gevolgen daarvan overleden. Bij de in aanbouw zijnde kerk in de Besterd is een werkman van eene stelling gevallen. Hij was terstond dood. Van een sleepboot tusschen Vlie en Terschelling is een twintigjarig jong man door de zee afgeslagen en ver dronken. Zyn lyk is nog niet gevonden. De pramen die de sleepboot op touw had, geraakten los door het breken van de sleeptros en dreven elk met een man op de Noordzee rond. Men is zeer ongerust omtrent die mannen. In de machinale bleekery te Stad-Almelo is een werkman die op een in beweging zijnd toestel een riem wilde brengen, door de machine gegrepen en zoo vreeseiyk verminkt, dat de dood onmiddellijk volgde. Te Rotterdam is een eerewatf opgericht die tijdens Krugers verbis aldaar dienst doen zal. Aan het volgende haringseizoj zal door Scheveningen vermoedelijk m4 meer kielschepen deelgenomen worden Enkele reeders onderhandelden te Bou logne over den aankoop van Fransen loggers. Van nieuwen aanbouw van bomnjt| hoort men niets. Onlangs werd te Loosduinen d, nachts door de politie een man aa„ gehouden, die geheel naakt door slootei en vaarten van Delft was kouiti loopen. Hij werd behoorlijk verzorgd gekleed en den volgenden dag door 4 familie overgebracht naar het gesticb Bloemendaalaldaar. Thans is deze man aan de gevolgd van zjjn kouden tocht overleden. De krijgsraad te Leeuwarden heeft dén 20-jarigen milicien Heeike Prin8| van het le reg. infanterie te Assen, wegens poging tot moord op zyne vrom Harmke Dontje, te Siddebuursterveeti, gemeente Slochteren, veroordeeld tut vyltien jaren gevangenisstraf, met ver vallenverklaring van den militairen stand. Afgeluisterd, Aan hel centraalstation te Amersfoort komt oei juffrouw aanrennen op het oogenblik da de trein vertrekken gaat. Aan een hee in een coupé 2e kl. gezeten, vraagt zy „Is dit een rookcoupé mijnheer'? Waarop de heer gelaten antwoordt „Pardon, dan moet u verder op," Aan het station van Couillet (Belgit zijn gisteren twee treinen met elkandei in botsing gekomen. Een 87tal personen zijn meer of min ernstig gekwetst. In een wagon werd de hoofdmachinist Nicaise byna levenloos gevonden. Hij blies spoedig den laatsten adem uit. De Antwerpsche werkstaking breidt zich nog steeds uit en de ongeregeld heden ontbreken ook niet meer. Eenigj stakers wierpen de mannen, die op de Zweedsche stoomboot „Waldeman werkten, met steenen, doch vluchtten toen de politie aankwam. Van ds stoomboot „Barenfels» wisten de stakers eenige werklieden met hun arbeid tt te doen ophouden. De booten van de Red Star zullen waarschijnlijk te Vlissingen laden en lossen, aldus gaat tenminste het gerucht, De Fransche regeering heeft gelaat al de voorwerpen die in China door de 1 Fransche soldaten geroofd zijn, terug te geven. Een kapitein van het Engelsche leger en tot de aristocratie behoorende, is uit Transvaal wedergekeerd met een paar ernstige wonden. Onlangs dineerde hjj te Parijs met eenige zijner bloed verwanten en vrienden die hem over den tegenwoordigen toestand der Engel- schen in Zuid-Afrika ondervraagden. Uit dat gesprek teekenen wij aan dat de kapitein zeide dat het Engelsche leger op het papier als 210,000 man was aangegeven, maar dat het werkelijk 300,000 man telt.Er zijn echter slecnts 15 a 20,000 die te velde trekken. Dat de oor log niet eindigen zal of mag is duidelijk, vooreerst omdat de hoofdofficieren in Transvaal eene drievoudige, de lagere officieren een dubbele soldy hebben en niet voor hun onderhoud behoeven te zorgen. De soldaten genieten, naarmate zij tot het voetvolk of de ruitery be hooren, van ƒ2,75 tot ƒ4 per dag') En wat de gevaren betreft, die zij bei loopen, die zyn voor het grootste deeil voor het leger, vooral voor de soldaten! niet groot. Men zie slechts de telegram- I men van Lord Kitchenerop de negen soldaten, vijf officieren gedood. Vervolgens zeide onze kapitein dat de Boeren zooveel voor hebben omdat zy niet in steden zijn grootgebracht, zoodat zy aan het klimaat gewend zyn. In plaats van te zaaien en te oogsten, plunderen nu de Boeren de Engelsche convooien en dit nieuwe leven, zelfs met zijn gevaren, bevalt hun uitstekend. Menige Boer die tehuis zynde van de worsteling afzag, heeft weer het geweer opgevat om te vechten en dat zal zoo blijven zoolang men hun voorraad weet te verschaffen. De bloedverwanten en vrienden keken wel wat vreemd op bij deze op9nhanige taal van den officier en waren van ge voelen dat de oorlog niet zal eindigen, zoolang geene vriendschappelijke bemid deling zich voor de Boeren opwerpt en deze aangenomen wordt. Een Londensche huurkoetsier ver klaarde onlangs dat hy, al naar het seizoen, 120 of 18 per week verdient. Op de Zuidkust van Engeland is de opbrengst der thans geëindigde hariug- visschery dit seizoen buitengewoon overvloedig geweest. Er werden ruim 600.000.000 haringen gevangen. Op een (iicu gadering te Leipzig is geestdrift bij acclamatie b dent Kruger te verzoe komen. Te Berlijn zal n een monstervergadering g den. Kerstkoe k. Ee leden kwam te Richmond van een pasteibakker een 5 voet boog, 12 voet i was en 2000 pond woog bevatte 225 pond boter, ev 341 pond bloem, 160 viuchten, 720 pond ro ei ren en 50 kilo amandel Men heeft berekend d= een half pond van dien opat, hy elf jaar zou nood hem geheel te verorberen. De „Gneisenau naam Von Bülow, die voo de cadetten aan boord van eau," wordt teruggevond namen der geiedden. He zoon van den rykskanselie doen van den commandee raai Von Bülow. Omtrent de gevolgen wordt nog gemeld, dat de velen der gewonden, er honderdtal, tot groote bezo leiding geeft. De plaatB, w is gezonken, is zoo gele artillerie, de geldkast en de scheepsromp gered zu worden. Het aantal Spanjaarden reddingswerk moet zyn wordt op 12 geschat. Uit Malaga wordt dat de commandant van kapitein Kretschmann, op zyn doou heeft gevonden, alle hulp. Toen een Spaa met een sloep by de kor een lijn uitgooide, wierp de hem, als belooning voor zi degen toe. De eerste-mac' schip stierf aan zijn zyd officier, kapitein-luitenant worstelde een uur lang m al dien tijd klemde üij een plank, tot hij geheel Het aantal gewonden die ij taal liggen, is 150. De me! kwetsuren aan het hoofd aau de handen. Haute nouve Bucharest is thans het tatoeöeren in de mode, he door op de armen, de b den rug het portret van van zyne kinderen of van middel van een nieuw che te laten drukken. Veel groote heeren en d zich reeds aan de operatie die drie tot vier uur duurt tot 300 francs kost. Zulk een portret is h blijft goed bewaard. De president der Vere van Mexico schynt niet on staatspresidenten te behoor voor zich een specialen tt digen die 1,300,000 mo in weelde en rijkdom dien v en den keizer van Duitschl overtreffen. Een Amerikaan Een boer uit bet gehucht in Frankrijk, heeft bericht een in Amerika wonende legaat van drie millioen gul heelt. De boer zal er wel ni hebban dit legaat in ontvan Te New-York is ee vereeniging opgericht, die 0 het feminisme op de b Onlangs is o.m. tot eere Lord Kitchener, die deze eei lyk te danken heeft aan 2 tegenover de vrouwen dei Zuid-Afrika. ENGELAND. In strijd mi ring, die in jongste tegen het liritsche leger in Zuid leiding vond om den groote in de St. Paulskerk af te ook met de sombere stemm het hoofd des kabinets, Lor blijf gaf, toen hy bij eene iegenheid op den ernst dei heden wees, is de Lond News, die onlangs tot de overliep, na lang als kamp Boeren opgetreden te zijn. ge ijkt de ongelukken aan h leger overkomen met builen die een deelnemer aan ruwe toegebracht. De speler bloed

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2