Soitenlanisctie taiÉea. Gemengd Nieuws. tot hoogeren rang bevorderd worden een en ander met ingang van 1 Jan. 1901. Het plan voor het nieuwe station Roozendaal belooft aan de eisehen van het verkeer te zullen voldoen. De kosten die der onteigening daaronder niet be grepen, zyn geraamd op f1,768,690. Aangenomen mag dus worden, zoo deelt de minister van Waterstaat aan de Kamer mede dat het cijfer van 2 mil- lioen met inbegrip der onteigeningen niet ten volle zal worden bereikt. Aan den heer Kramer, hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte te Utrecht, is opgedragen aan hertog Hendrik onderricht te geven in bet Nederlandsch en de Nederlandsche taal. Hertog Hendrik van Mecklenburg is gisteren te half tien te 's Hage aange komen. Hij droeg de jagersuniform met blauw grijze overjas en werd toen hij op het perron verscheen, met hoera's door de Haagsche bevolking begroet. Hi) beant woordde dit met het militair saluut. Ook toen hij naar het paleis reed, ging een luid gejubel op. De Koninginnen begroeten den hertog in het paleis. Geruimen tijd stond de Koningin met den hertog gearmd voor het venster van het salon rechts van het balcon, en nu en dan voegde de Koningin-Moeder zich bjj haar. Vóór het paleis juichte de menigte de vorstelijke personen toe. Vlissingen, 18 December Aan bijdragen voor het Nationaal Hul deblijk aan H. M. de Koningin is gisteren door de commissie aan de huizen der ingezetenen eene som van f 811,94'/j ingezameld. Nog verschillende bijdragen worden ingewacht. Door het personeel van het Nederi. loodswezen, van de licht schepen, de Coertzen, de betonning, ver lichting, den kustwachtdienst, is in deze gemeente voor het marine-huldeblijk f 353,45 ontvangen. De Kamer van Koophandel alhier zal morgen des namiddags te 2ure eene vergadering houden tot het onderzoek der geloofsbrieven en het behandelen van het rapport der commissie in zake het examen voor bedienaars van stoom- toestellen. Heden morgen werd ten bureele van den Inspecteur van het loodswezen enz. alhier, met gunstig gevolg examen afge legd als binnenloods ter standplaats Vlissingen door den varensgezel P. Stroosnyder. Voor de vrouwen der krijgsgevangen Boeren is nog ontvangen 1 stuk ilanel van mej. G. Vooral aan gekleurd katoen-flanel, zwarte of gekleurde kousen en kinder- kleeren, ook voor kleine kinderen, is groote behoefte. De volgende verzending heeft 27 December plaats. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De ontsmetting der luim. En niet waar, die zult gij voor mij hebben Zjj zag zoo innig en vol liefde tot hem op, dat hij, onwillekeurig vroolijker gestemd, zeide„Wel, ik moet er wel geduld mee hebben. Gelukkig, dat het maar eenige weken meer behoeft te duren." Hij kuste haar vol liefde op het voor hoofd, en zeide toen losweg „Vergeet mij, dat ik u van daag weer met mijne mismoedigheid geplaagd heb ik werd al te levendig aan uwe luim herinnerd." Als de baron het er op gezet had, om het onderwerp verder te behandelen, dan had hij geen beter middel kunnen bedenken, dan aldus de nieuwsgierigheid zyner verloofde te prikkelen. „Zoo, en waardoor dan vroeg Ber tha. „Ik heb van morgen een uurtje in de stad loopen slenteren,» vertelde Henri, „en kwam zoo ook voorby het magazijn van Graan de gracht. Gy kent dat prachtige lokaal. Het glinstert snijdende chirurgische instrumenten met j zeep-spiritus," de heer Jacques H. Polak, arts, geboren te Vlissingen. De VereenigiDg „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg is voornemens den huwelijks dag van H.M. de Koningin op feestelijke wijze te vieren. De heer H. B. Nieveen, te Lemmer, heeft nu aan alle betrokken gemeente besturen concessie aangevraagd voor ec-n stoomtram op het eiland ïholen. De toestand van het meisje uit Nieuw en St. Joosland, dat voor enkele weken door een 8 -tal personen werd aangerand en deerlyk mishandeld, is verre van gunstig. Zooals bekend zit het 8-tal te Middelburg in voorloopige hechtenis. Bij kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Zaamslag, P. J. Wortman, secretaris dier gemeente Men scbryft ons uit Zuiddorpe Onder de paarden van den landbouwer V. P., wonende te Roode Sluis, heerscht de lendenen-typhus. Een der paarden is reeds aan de gevreesde ziekte bezweken. Te Amsterdam is een kerel gear resteerd, die een 16jarig meisje naar Rotterdam heeft ontvoerd hij beweerde dat hij het kind bij eene tante had ge bracht, omdat zij door haar vader werd mishandeld. Door twee te Viaardingen woon achtige manschappen der equipage van het eergisterenmorgen van Grangemouth te Rotterdam aangekomen stoomschip Gironde wordt medegedeeld dat door genoemd stoomschip Vrijdagnacht 121/2 uur een zeilschip, schoener of brik,werd aangevaren, waardoor de mast van dit vaartuig brak en de bemanning luide om hulp riep. Het stoomschip vervolgde evenwel zijn weg en de bemanning werd iiet stil zwijgen opgelegd, waaraan genoemde twee man, die over deze handelwijze zeer verontwaardigd waren, niet wenschte te voldoen. Te Breda is een oude man in be schonken toestand te water geraakt ofschoon hij er dadelijk uit gehaald werd, was hij reeds dood. In de boterfabriek te Hardenberg is een melkrijder door een drijfriem gegrepen en verscheidene malen in de rondte gesleurd. De man werd zeer ernstig verminkt: zijn ledematen zijn op vele plaatsen gebroken en er was weinig hoop op herstel. Te Barsingerhorn (N.-H.) zijn drie woningen afgebrand, benevens een geheel nieuwe schuur. Door het om vallen van een petroleumlampje in een der huizen is het onheil ontstaan. Alles was verzekerd. Te Tilburg is Zaterdagavond weer een droevig drama afgespeeld. Reeds in den laten avond kwamen de hoofd agent van politie van Rooyen en de agent Mols in een logement een daar logeerend onbekend persoon in arrest nemen, omdat hij juist geleek op iemand, die denzelfden avond met be- driegelijke voorwendsels, van den heer M. eenige guldens had weten te be machtigen. De logeergast, die verschillende namen had opgegeven, ging gewillig mede met de politie en hield zich alsof hij van den prins geen kwald wist, maar op en schittert daar van edelgesteenten en goud, dat het is alsof men een schat kamer ziet uit de Duizend en een nacht Vertellingen." „Wel Henri," zeide Bertha lachende, „wat zijt gij vandaag poëtisch gestemd." „Werkelijk," bevestigde de jonge offi cier, „en dat komt niet alleen door de schitterende uitstalling van het magazijn van Gr. maar ook nog door iets anders." „Nu Onmiddellijk voor mij ging mijn vriend Treuenschwert, met zijne jonge vrouw gearmd. Gij zijt te verstandig, Sneeuw witje, om jaloersch te worden ik kan dus onbewimpeld erkennen, dat ik ge heel betooverd werd door hel gezicht van het knappe, gelukkige paarhet werd mij in myn uniform te erg, want de gedachte drukte mij, dat het nog zoo vele weken moest duren, al vorens gij eveneens, maar nog veel liefelijker en schooner, aan mijne zyde door de bewonderende, fluisterende me den tocht naar het politiebureau ont sprong hij aan zyn geleiders en ging aan den haal. De beide politiemannen zetten hem achterna, zij haalden hun vluchteling in, en deze, zich waarschijn lijk verloren ziende, poogde door een revolverschot in het hoofd een einde aan zijn leven te maken. Het bleek echter, dat hij uiet doodelijk was ge troffen. Op het politiebureau werd hem spoedig geneeskundige hulp verieend door dr. Doelen. De ongelukkige is, naar wij konden vernemen, een jong ling uit Maastricht, wiens aanhouding ook verzocht was wegens desertie van zyn regiment al daar. Hij wordt nu in het gasthuis ver pleegd. (Dbl. v. Nbrj. Een medewerker van 't Nieuws heeft het te Utrecht geboren kind zonder armen of beenen gezien. Het is geheel als de romp van een speelpop. Van de armen ontdekte men eenig spoor, omdat een paar uitwassen zichtbaar zijn. Het onderlyf is 'rond, in het midden puntig toeloopend, en ter linker- en rechterzijde een paar knobbels. Het wicht is in het kinderziekenhuis met Röntgenstralen onderzochter is niets onregelmatigs in het lichaam ont dekt. Weer is te Amsterdam een zijgevel van een in aanbouw zijnd huis, een éensteensmuur, ingestort. Drie metse laars werden door vallende steenen ge wond, gelukkig niet ernstig. In het werk L'architecture aux Pays Bas (Paris 1900) van E. Coutron komt onder, meer ook een reproductie voor van een straat in Dordrecht. De bewerker heeft evenwel ongelukkiger- wij'ze een reclamebordje voor een straat naambordje aangezien, zoodat onder de reproductie staatDordrecht. „Rack- wits zakje Blauw!" (Avondp.) Te Antwerpen dreigt eene werk staking van verscheidene dokwerkers. De reeders stellen voor, voortaan voor nachtwerk slechts 50 percent in plaats van 100 percent) meer te betalen dan voor dagwerk. Als de werklui dit voor stel aannemen, zullen de reeders de onderhandelingen over de verdeeling van het dagwerk voortzetten. Zij stellen voor het Zondagswerk af te schaffen en zijn niet van zins verdere concessies te doen. De gevolgen der werkstaking doen zich reeds ernstig gevoelen. Zaterdag en Zondag hebben met het oog op de werkstaking 50 stoomschepen Antwer pen verlaten. Het getal aangekomen schepen vermindert. De meeste schepen worden door de maritieme agenten van Antwerpen naar andere havens gezonden. Gisteren werden in eene vergadering voorstellen tot eene minnelyke schikking eenstemmig verworpen. De Duitsche consul te Malaga meldtVan de bemanning van de Gneisenau zyn vermoedelijk 38 man omgekomen, o.a. de gezagvoerder Kretsch- man, de ee.ste officier Derninghaus en de eerste machinist Prtifer. Het ministerie van marine zegt dat het blijkbaar zoo moeielyk is de namen van de verongelukten vast te stellen omdat de geredden door de geheele stad verspreid onder dak zijn gebracht. De Gneisenau werd op de reede van Malaga door een geweldigen storm beloopen. Tevergeefs werd beproefd de vuren aan te steken. Het schip werd van zijne ankers geslagen en op de rots Morro Levante geworpen, waar het werd verbrijzeld. De opvarenden sprongen in zee en trachtten zich te redden door zich vast te klampen aan planken en stukken hout. Er werden uit de haven booten gezonden om zooveel mogelijk menschen te redden. Er werden tal van gekwetsten aangebracht die in het raadhuis worden verpleegd. Volgens gerucht beeft de commandant nigte zult zweven. Zy traden bij Gr. in, ik volgde hen onwillekeurig. In de groote uitstalkasten fonkelden de pracht stukken colliers, armbanden, diadeemon, het een al kostbaarder dan het andero, alle bepaalde meesterwerken. Zij bezagen een en ander, hij met dén blik van een kenner, zy met die vroolyke bewonde ring, die vrij is van begeerlijkheid. Gij weet immers hoe geregeld, maar be scheiden, men kan bijna zeggen bekrom pen de huishouding der Treuenschwerts is. Daarop wendden zij zich zijwaarts, waar minder kostbare voorwerpen zijn uitgestald. Daar nam Treuenschwert uit een étui een eenvoudigen armband, die keurig en smaakvol bewerkt was en vroeg naar den prijs. Mijnheer Gr die naast hem stond, noemde dien het was een lagatel; Treuensehwert was kennelijk zelf verrast, dat voor dat werkelijk sierlijke stuk zulk een kleine prijs gevraa.d werd. Daarop nam hij galant de hand van zijne vrouw en legde den armband om haar fijnen pols. zich het leven benomen, toen hij zag dat i het onmogelijk was zijn schip en de be- j manning te redden, Uit den Berlijnschen „Ulk." Een misverstand. Kleine graaf tegen boerenjongen. „Iu onze portrettengalerij zijn veertig van mijn voorvaderen opgehangen." Boerenjongen„Gezeten heeft mijn vader óok al." Het totaal der uitgaven voor de Parysche tentoonstelling bedraagt ruim 116'/s millioen, de ontvangsten ruim 114 millioen francs, zoodat het tekort 2 millioen is. Uit Marseille wordt gemeld dat geene vervolging zal ingesteld worden ten gevclge van de incidenten, welke zich bij de komst van Kruger aldaar hebben voorgedaan. Uit de instructie is gebleken dat eenige dwepers projec tielen naar de Engelschen hadden gewor pen, die zich aan de vensters van het hotel bevonden. Die projectielen op de menigte terugvallende, dacht men dat door de Engelschen geworpen waren. Een persoon die beweert de dader te zyn van den moord in de rue des Platrières te Parijs, heeft zich als zoo danig in handen der justitie aangegeven. Hij geeft als zijn naam op Albert Hugouneug, en handelsbediende te Parijs en 31 jaar oud te zijn. Hy beween in het bezit van al zijne geestvermogens te zyn. Hij kende het slachtoffer niet dat met eene vrouw omgang had, die hy wilde trouwen, en beweert dat hy de misdaad in de rue Voltaire om 8 uur 's avonds beging. Hij stak zijn mede dinger met een mes in het hoofd; ver volgens door den regen overvallen, be- weeit hy op de plaats zelve het lijk in stukken gesneden te hebben, waaraan hy twee uur besteedde. De ingewanden en het mes wierp hij in het riool. Na vervolgens de handen in een goot gewaaschen te hebban, maakte hij de twee pakken, die gevonden zyn in de rue des Platrières en den faubourg St. Denis. Vervolgens ging hij naar huis, ging naar bed en begaf zich Zaterdags naar Nevers. Van daar ging hy naar Montarge en dreef geldgebrek hem daar zyn reis naar Parijs af te breken. Hij zegt dat' de wroeging over zijn misdaad hem dreef zich aan het gerecht over te geven. De heer Cochefert is met hem in aanraking gekomen, maar zegt dat men te doen heeft met een krankzinnige en niet met den moordenaar van den te Parijs in stukken gesneden jongen man. Een boekdrukker te Barcelona (Spanje) had een werk uitgegeven tegen de clericale regeering. De politie kwam op de drukkerij om het werk in beslag te nemen. Toen ontrolde de drukker een Engel- sche vlag en bedekte daarmede de boek- deelen. De politie trok zich terug, maar bewaakt de poorten der drukkerij. De eigenaar, die zegt Engel sch onder daan te zijn, heeft de bescherming ingeroepen van den EDgelscheu consul te Barcelona en die van den Engelschen gezant te Madrid. Een Engelsch statisticus heeft uitgerekend, op grond van de officieels rapporten, dat de Wet tot dusver heeft verloren 24000 paarden en 50,000,000 patronen, dat hij sedert zes maanden onafgebroken aan drie kanten omsingeld is geweest en elk uur de wapens moest neerleggen, dat zijn burgers onophoude lijk van honger sterven en geen moed meer hebben, dat hij tweemaal gesneu veld on eenmaal gewond is en op zijn vluchten meer proviand heeft achterge laten dan het geheele Engelsche leger in drie jaar opeten kan, en ten slotte dat hij op zijn vlucht een afstand heeft afgelegd, die precies .twee maal de lengte van den evenaar bedraagt Venyniger bespotting van de rapporten van Lord Roberts c. s. is haast niet denkbaar, zegt de N. R. Ct. Uit Heidelberg, Z. A. R., is een brief 'ontvangen, gedagteekend 2 Novem ber, waarin o. m. het volgende voorkomt „De districten, door onze vijanden bezet, zijn gansch vernield. De plaatsen van nog vechtende burgers zijn verbraud met alles er op en in de huizen. Het gezaaide ia verteerd door hun vee. Zij trekken met hun troepen door de tuinen. De arme beroofde vrouwen en kinderen, die ze niet zonder kost en kleederen laten, voeren ze met hun troepen weg. Zy gaan nu zelfs zoover, de vrouwen en kinderen te schieten met geweer, kanon en maxim, Hier is een mrs. H Duitsche, vroeger van Gjuist inge komen, die met twee andere vrouwen, haar kleine kinderen en haar dochter, dit moest ondergaan. Sedert den 13n 11. tot nu toe moesten zy in een sloot bly ven, en kwamen bijna van honger om. Hoe zij in het leven bleven en hier kwamen is te veel om hier te melden. Alle goede ren van vrouwen, wier mannen nog op kommando zijn, zijn geconfiskeerd. Wij krijgen geen eetwaren van hen te koop. Men kan alleen op een permit koopen. Het is verboden,iets aan ons te verkoopen. Hier zijn wachten, om toe te zien dat niemand ons iets geeft of verkoopt. Ons huisraad en kost is ons ontnomen vee, zelfs hoenders, ook kleederen, en van sommigen ook het geld dat zy in huis hadden. Deze vijanden zeggen het eenige middel, om onze mannen er toe te krygen de wapens neer te leggen is, hun vrouwen en kinderen te laten verhongeren. Uit Johannesburg en Pretoria alleen werden 1400 huisgezinnen uit hun huizen ge nomen en op den weg naar Delagoabaai in 't veld afgeladen, zonder deksel óf voedsel. Bij proclamatie hebben de Engelschen beloofd de mannen, die zij tehuis vonden te beschermen. Nu worden ze naar Ceylon gezonden. Kaffers en koelies heerschen over ons; die kunnen koopen en handelen, en hun huizen meubileeren met ons kostbaar en zwaar verdiend huisraad, zelfs orgels en piano's, ook een guitaar en viool van mijn man, en kostbare zilveren en gouden erfstukken. Op een plaats liet generaal French 5 kanonuen op een huis richten, waar verscheidene families ingevlucht waren. Een soldaat zeide: „But general, there are women and children too in the house." (Maar generaal, er zyn vrouwen en kinderen ook in 't huis.) Vloekende zeide hij ,,I dont care. Shoot the beg gars. Africanderdom must be swept from the earth." (Het kan mij niet schelen. Schiet de bedelaars neer. Het Afrikaanderdom moet van de aarde gevaagd worden.) Met de vijf kanonnen schoten zij het huis stuk, zoodat de bommen de vrouwen en kinderen uit de huizen dreven en lieten hen zoo liggen zonder te zien of er een bij was die nog leefde. Ik zou een boek kunnen vullen met gruweldaden wilde ik ze neer schrijven. Hier is voor ons hoege naamd geen recht of verhoor. Onze winkels mogen geen goederen krygen, alleen die van Britsche onderdanen. Ik ben in mijn huis een gevangene en mag er niet uit. AFRIKA. Uit Maseru kwam een be richt dat de Wet weder met 2 a 3000 man in den omtrek van Thabanchu verscheen en drie aanvallen deed op de Edgelsche stellingen en bij den derden aanval er zich door sloeg. Of dit nu weer een nieuw gevecht was, is ons niet bekend, maar is het dit, dan blijkt in ieder geval dat aan de Engelschen ditmaal weder hun prooi ontsnapte. Voor Sneeuwwitje, gij hadt eens moeten zien hoe verrukt zij er uitzag I Alleen toen gij mij uw jawoord gaaft, zaagt gij mij met zulke blikken aan. Het scheelde weinig, of ik had paar een kus gegeven. En daar slond ik, terwijl mij de borst benauwd werd, als ik er aan dacht, hoe de bescheiden man, die van een klein inkomen moet leven, zich en zijne uit verkorene voor een bedelpenning zooveel genoegen kon verschaffen, terwijl zulks mij die zonder bedenken het geheele magazijn zou kunnen koopen, ontzegd is Ik dacht hoe onvergelykelijk beter zulk een sieraad om uw albasten arm zou uitkomen, dan om den pols van die kleine boosaardige pad, want dat is zij Zy liet mij overmoedig coquet den arm band in de oogen blinken en zeide „Niet waar, hij is allerliefst, baron Gij moest ook zulk een armband voor Sneeuwwitje meenemen!" Die spotster Ik verwijderde my, ik geloof zonder te groeten." Geruimen tijd antwoordde Bertha met geen enkel woord op de vertelling van haar verloofde. Was het werkelijk eene aanvechting van dwaze ijverzucht, of deed zij bij haar de overweging gelden, dot zy niet al te zeer op haar stuk moest staan, maar haar best doen voor een keer toe te geven, hoe hetzy, zij was blijkbaar in ernstig nadenken. Eindelijk brak zij het stilzwijgen af en zeide „Zie, beste Henri, ik begrilp zeer goed, wat u eigenlijk mismoedig maakt. Gij zijl er nu eenmaal op gesteld, om vreugde rondom u te verspreiden maar gij dwaalt, als gij meent, dat het prach tigste geschenk mij meer geluk en vreugde zou geven dan een heldere, op geruimde blik uit uwe lieve oogen. Van daag ziet gij er zoo gedrukt uitik wil echter, dat gij blij en vroolijk zult zijn en daarom ontvang mijn dank voor uw geschenk zoo geheel en volkomen, alsof gij het mij werkelijk gebracht had 1 Wordt vervolgd.) j hoeveelste maai kunnen :ggen. De Wet verloor hierby ee 3 hij bij de Wetsdorp op d id veroverd en dus aan de genaars moest atstaan, e irsoheidena wagens, ammu larden en muilezels en 22 aar, dit is wel het voor jgelschen konden hem De Engelschen schryven ag toe aan het gebrek anschappen en zullen nu aden goed geoefende ruite1 nd zenden om in dat gebr i. Voor echter die hulp ko t de Wet misschien reeds i olonie. Aan het bericht dat gener ion in de ontmoeting met rineuveld zijn, is weer ,'ylen generaal Joubert had Het verdient de aandach ey de vele gevangenen, «gelaten jammer dat ver geen Ceylon of St. Hel 'schikken naar Rustenb rir Pretoria heeft gezonden eeft daarmede echter alles oniheid begaan, want te at op het oogenblik doo wdt ingesloten, moet de b 00 luim van alles voorz et voeden van enkele hond laar niet tot last zal zyn. j De bezetting van Komat aar men zegt een aanval va erwaoht, slaapt in de loo 1 zeer door ziekte verzwa' iet in den gewenschten t en aanval te wederstaan. De Portugeezen spelen h mn rol. Zij hebben hun gre chut en ruitery versterkt ,e gemeenschap met Transv Louis Botha is naar neldt, in Transvaal bezig ende commando's bijeen te >m met kracht tegen Kite reden. Behelst dit bericht lan is dit het doorslaande le Boeren zich nog tot iets staat gevoelen dan spoorwege 'en te vernielen. Zeker is het in ieder g 3oeren met groote voldoe aatste dagen kunnen teru >y de Engelschen geldt he aieuwe veroveringen te m slechts te behouden wat verk Jat valt hun reeds zeer zwa Het i3 dus te begrijpen da Milner het nog altyd niet zei ven eens is, welke stad h stad van Transvaal tot zijn zal kiezen. Het ziet er tegenwoordig a opgewekt uit in Afrika voo ichen. Wij zeggen dat ni Engjlschen, die zich niet mouw laten spelden wat gelieft los te laten. Geen dat de lust om in Afrika te bijna het nulpunt bereikt bericht dus dat 90 lansiers in de gevangenis zijn geze weigerden zich in te sc Zui-i-Afrika, moet ons wonderen. Daily Mail zegt dat al de B vloedig van munitie zyn geleverd door de Engelschen gebiek hebben aan voedsel e en dat ze nu laarzen en b rundervellen maken. Geluk zij zich dus te helpen. Het heeft natuurlyk nog i want de oorlog is nog lang digd, maar reeds nu worde syndicaten gevormd om na paarden op groote schaal aai landerijen in cultuur te brery K.M. nieuwe spoorwegen aai Natuurlyk alleen iu 't g oorlog voor de Engelschen loopt, in het tegenovergesteld de Boeren die zaken zelf we nemen. Hetzelfde blad brengt in dat het bataljon Northumberla dat iD den slag" by de Ma gevangen werd genomen, dat te Stormberg op zijn telde 12 dooden, 37 gek 371 gevangenen. Men wil nu, zegt het bla munitie uitgeput was, maar

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2