Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. I 'I I Een brief van president Kruger. lie voorzitter dr. Blink en andere leden van het Bestuur der Kaapsche afdeeling van de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam hebben den volgenden brief ontvangen van den heer Boeschoten. „Onder de vele blijken van sympathie die den Staatspresident der Zuidal'rikaau- sche Kepubliek uit verschillende oorden van het vrfle en het gastvrije Neder land zijn toegestroomd, wekt het adres van uwe afdeeling der Zuidafrikaansche Vereeniging, die zooveel voor de beide Kepublieken heeft gedaan, een der aan genaamste herinneringen. Uwe syühpathie die reeds jaren ge leden uiting vond in krachtigen steun tot bevordering van ons zelfstandig volksbestaan, wordt door hem, door het geëerbiedigde Hoofd van onzen Zuster staat en ook door de thans zoo zwaar beproefde bevolking der Republieken zeer hoog geschat en zijn HoogEdeR zal niet nalaten uw welgemeende en goede wenschen zoodra mogeiyk aan Staatspresident Steyn en aan het volk in beide Staten te doen overbrengen. De vorstelijke en ridderlijke beschik king van Hare Majesteit de Koningin om de .Gelderland" ter zijner beschikking te stellen voor zyne reis herwaarts, de hooggeschatte deelneming van de zijde van verschillende vereenigingen en cor poraties en bestureD, en ook van het volk van dit goede en gastvrije land ondervonden deze omstandigheden kunnen niet anders dan den band die de Republieken aan Nederland verbindt, zoo mogelijk nog versterken. President Krtiger, die gevoelig is voor uw adres, heeft mij opgedragen u te antwoorden als boven en daaraan toe te voegen het beleefd verzoek dat gij bij uw hooggeachte medeleden de tolken zult zyn van zijn oprechte gevoelens en van zijn goede wenschen voor uwe vereeniging". Duitschland en Zuidafrika. De „Nederl. schreef naar aanleiding van de verdediging van keizer Wilheims houding tegenover president Kruger, het volgende Twee punten trekken daarbij 'n he' bijzonder de aandacht. Vooreerst dat zij het ook in be dekte bewoordingen, bevestigd wordt dat na bet bekende telegram aan den keizer van president Kruger Frankrijk zich aan de Engelsche zijde geplaatst heeft, voor het geval er verwikkelingen mochten komen. Dit mag worden afgeleid uit de verklaring van von Bülow „dat hij geen politieke indiscretie begaat als hij zegt, dat bedoeld telegram de verdienste had door den indruk dien het maakte „niet in Duitschland alleen doch ook buiten Duitschland", in zoover dat deze indruk geen twijfel liet, „dat het ryk in geval van een conflict met Engeland in Zuidafrika op eigen kracht steunen moest." Voor een goed verstaan der is een half woord genoeg. In de tweede plaats is de mededeeling belangrijk, dat de Keizer aan den pre sident' toen deze nog in Parijs was, heeft doen weten dat hij hem niet zou ontvangen en dat van Duitschland geen aanmoediging gegeven is om naar Berlijn te gaan. Waarom of op wiens aanraden de plotseling opgekomen reis naar Berlijn is ondernomen, is ons niet be kend; maar zeker schijnt het te zijn, dat van Duitsche zijde tijdig mede deeling is gedaan van de inzichten der Duitsche regeering. Na deze mededeelingen moet, dunkt ons het oordeel over Duitschlands houding worden gewijzigd.Een optreden dat als tusschenkomst, „interventie", zou kunnen worden opgevat, mag van Duitschland redelijkerwijs niet worden geëischt, wanneer het niet volkomen vaststaat dat zijn beide gewapende naburen, Rusland en Frankrijk, van de gelegenheid niet zullen gebruik maken om ten nadeele van Duitschland, in troebel water te visschen. De warme ovaties van het Fransche volk zijn geen waarborg voor de gezindheid der Fransche regeering. Ook kan, wanneer het voor den Duitschen Keizer vast stond dat ont houding de plicht was,tijdige mededeeling dat een onderzoek, 'twelk volksdemon straties uitlokt zonder eenig resultaat voor de Z.Afr. republieken te brengen, niet gewenscht is, o.i. moet afgekeurd worden. Liefde voor Transvaal en Vrijstaat behoeft ons niet onbillijk te maken tegenover Duitschland. William Stead en president Kruger. William Stead is Zaterdag door presi dent Kruger ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer 20 minuten en was aangenaam en hartelijk. Stead was ver rast den president zoo opgeruimd te vinden. De president heeft echter tegenover al de vragen, hem door Stead gedaaD, dezelfde gereserveerde houding aange nomen, die hy sedert zijne komst in Europa aannam. Hy sprak zyn onver zwakt vertrouwen uit in de rechtvaar digheid van zyn zaak en zyn geloof, dat de Hoogste Macht niet zuu dulden dat de waarheid en gerechtigheid door onrecht en leugen met voeten zouden worden getreden. Wat de toekomst betreft, daarover kon hij zich niet uit laten. De beslissing bleef aan hen, die thans de lasten dragen, aan hen die thans hun levens wagen op het oorlogs veld. Indien de Engelsche regeering iets zou wenschen voor te stellen, zou Kruger, als altijd, bereid zyn er over te beraadslagen. Hy was voor arbitrage was altyd voor arbitrage geweest en zou daar altyd voor gestemd blijven, want op arbitrage rust de hoop der volkeren om zich te bevryden van de opofferingen welke een oorlog vraagt. Hij drukte zijn groote waardeering uit voor de sympathie, hem betoond door nen, die de zaak der Boeren hadden verdedigd, en sprak zijn vertrouwen uit dat God, die de wereld regeert, hen zou beloonen die trouw waren gebleven in deze tyden van gevaar. Door de heeren Truijen en van Vlijmen is aan de Kamer voorgesteld, achter art. 69 der begrooting van oorlog eene memoriepost in te voegen voor schadeloosstelling aan minvermogende ouders van miliciens, ingedeeld bij de bereden wapens zonder dat zij dit heb ben gevraagd. Hierdoor willen zij voorzien in de onbillijke dienstverdeeling, daar de dienst bij de bereden wapens ianger duurt dan bij de infanterie. Vlissingen, Ï7 December Wij nemen nogmaals de vrijheid te wijzen op het concert, dat a.s. Donder dag door Vlissing's Mannenkoor onder leiding van den heer R. Bekker in het lokaal-Stof koper zal gegeven worden. Den lezers van het feuilleton in ons blad, dat in breede trekken den inhoud weergaf van het te ziugan nummer „Columbus", zal het zeker duidelijk ge worden zijn, dat de tekst uiteen letter kundig oogpunt groote schoonheden en genoeg dramatische momenten bevat om een componist van talent te bezielen en de vleugels wijd uit te slaan. Eene kennismaking met de met goud bekroonde compositie van Heinrich Zöllner zal daarvan het bewijs leveren. Wij vertrouwen dan ook dat waar ijverig gestreefd is om de in ten tien van den componist zoo getrouw mogelijk weer te geven door zangers, solisten en orkest, de gang naar de concertzaal niemand berouwen zal, die prijs stelt op goede en degelijke muziek. Mogen dan velen opkomen en daar door toonen, dat zij het Mannenkoor en zijn loffelijk streven om goede uitvoe ringen te geven, willen steunen. En wien het bezoek aan het concert, waaraan uit den aard der zaak zeer groote onkosten verbonden zijn, om financieele redenen een bezwaar is, met een geringe opoffering staat de algemeene repetitie voor hen open en kunnen ze genieten van het schoone, dat ook op dien avond aangeboden wordt. Gisterenmorgen arriveerde hier van Port-Victoria, met het stoomschip „Koningin Wilhelmina" der Stoomv. Maatschappij „Zeeland" Prinses Alice van Albany, die met den aansluitenden sneltrein hare reis naar Duitschland vervolgde. ting. In den beginne hoorde men veel klachten, doch thans bestaat hiervoor geen reden meer. Bij koninkl. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan N. de Graaff, als waterschout te Vlissingen. Lijst van brieven en briefkaarten, waarvan geadresseerden oübekend zijn en verzonden uit Vlissingen Wed. L. Mudde, RotterdamEdwin Eisendrath, Elsie Maude Lites, Flo rence D. Offer, Jefferson Miss Porkin- son, Lausanne E. Anderson,New-York H. Helster, RocklandHeinr. Elster, Jowa. De gisterenmiddag te Middelburg ge houden voetbalwedstrijd tusschen de vereenigingen „Eendracht maakt macht van hier, en „Zeelandia" uit Goes, eindigde met gelyk spel (1 1.) De in Zeeland nog niet voorgekomen bijzonderheid deed zich voor, dat het spel door den scheidsrechter met een half uur werd verlengd. Het mocht echter geen van beiden gelukken in dien tijd een doelpunt te maken, zoodat deze wedstryd moet worden overgespeeld. Jammer dat de Vlissingsche vereeni ging sedert geruimen tijd zonder veld is en het zoo hoog noodig oefenen dus niet kan plaats hebben. Ds afdeeling Walcheren van het Ned. Onderw. Genootschap hield Zaterdag te Middelburg eene vergadering. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van andere afdeelingen tot het bewijzen van instem ming met wetswijziging. De heer W.H. Hasselbach, leeraar aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg, leidde in de twaalf vragen van het hoofdbestuur betieffende eene betere opleiding van de onderwyzers. Door verschillende leden werd aan de discus sies hierover deelgenomen. Het bleek dat een gelijke opleiding het meest gewenscht voorkwam. Omtrent de bevoegdheid omtrent de al of niet splitsing open baarde zich verschil van gevoelen, Met ingenomenheid werd kennis genomen van het voorstel van den heer Dunne bij den gemeenteraad van Mid delburg ingediend, betreffende een betere regeling van de jaarwedden van de onderwijzers, waarnaar door de belang hebbenden reeds zoo lang reikhalzend is uitgezien. De vergadering hoopte dat zijn voorstellen een meerderheid in den raad vinden. Evenwel was men van gevoelen dat ten opzichte van de onderwijzers zonder hoofdakte het voorstel van den heer van Dunne eenigszins diende te worden gewijzigd, in dien zin dat de aanvangsjaarwedden worden bepaald op f 500 of f 550 om na een zeker aantal dienstjaren op te klimmen tot hoogstens f 800 of f 850, thans f 600), wat vooral uit een paedagogisch oogpunt wenschelijk wordt geacht. De afdeeling Middelburg van de sociaal democratische arbeiderspartij heeft aan den gemeenteraad van Middelburg verzocht voeding en kleeding aan be hoeftige schoolgaande kinderen te doen verstrekken. Burg. en Weth. stellen, naar aanlei ding daarvan aan den Raad voor eerst in beginsel te besluiten of de Raad een door B. en W. in te dienen voorstel tot verleenen van subsidie aan eene ver eeniging of commissie wanneer de in te dienen rapporten van de hoofden der betreffende scholen aangaande de behoefte die er voor kinderen van een hunner scholen zou bestaan om voeding en kleeding te ontvangen zijn iDgekomen zal aannemen. De nieuwgebouwde Ned. Herv. Kerk te Philippine zal met Kerstdag in gebruik worden genomen. Men schrijft ons uit Philippine Naar men verneemt hebben een groot aantal eigenaren in den nieuw ingedijkten polder aan president Kruger vergunning gevraagd om daaraan in hunne aanst. vergadering den naam «Paul Kruger- polder" te mogen geven. Het aërogeengas te Aardenburg vol doet thans algemeen aan de verwach- Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte aan de openbare school te Sc. Annaland hebben zich op een jaarwedde van f 650, zes sollicitanten aangemeld. De 69jaiige burgemeester van Maarssen, is, toen hij met zijn echtge- noote in een coupé huiswaarts reed, bij een draai met het rijtuig omgeslagen en in een sloot gevallen. Door tijdige hulp werd het bejaarde echtpaar met veel moeite gered. De burgemeester had ernstige wonden, zyn ecntgenoote drie gebroken ribben en gebroken sleutelbeen. Belangeloos was een jpffrouw in de Jan Hanzenkade te Amsterdam be hulpzaam bij het verhuizen van eene vriendin. Boven het huis is een pak zolderdaar werd een vat ingelegde groenten opgetieschen, het touw brak en de juffrouw kreeg het vat op het hoofd. In hoogst bedenkelijken toestand werd zij naar het gasthuis vervoerd. Een ziekenoppasser in het militair hospitaal te Breda bracht Vrijdag die inrichting in opschudding. Met getrokken sabel stormde hij door de zalen, alles vernielend, wat hij ontmoette. Een korporaal en een andere ziekenoppasser werden met de sabel verwond. Met veel moeite werd hij eindelyk onschadelijk gemaakt. Even buiten Vaals ia een lSjarig jongman door den sneltrein uit Aken overreden en gedood. Een zesjarige jongen is te Maasniel bij het spelen op een zandberg onder een neerstortende zandmassa bedolven. Het ongeluk werd ontdekt door een hond die door geblaf de plaats aanwees waar zijn jonge meester bedolven lag. Het kind werd er levenloos uitgenaald. By Brouwershaven is tegen Noord- land eene barge gestrand. Door de red dingsbooten van Burghsluis en Brou wershaven en een ander vaartuig worden pogingen gedaan om de bemanning te redden. Luchtvaart. Hoe men ook over de kans van slagen moge denken voor de verschillende pogingen, aange wend om de luchtscheepvaart te ver beteren, volharding kan men den ver schillenden ondernemers niet ontzeggen. Nu weer hebben twee Fransche geleerden in Afrika, de heeren Filippi te Biserta en Macler te Tunis, deze week te Parijs mededeelingen gedaan over een nieuwe vinding tot oplossing van het vraagstuk der luchtvaart. Huu vinding berust op het reeds vaak aanbevolen stelsel om, in plaats van de bekende luchtballons, gevuld met gasseu die lichter zijn dan de dampkringslucht, zwaardere voor werpen dan lucht te gebruiken. Het eigenaardige bestaat hierin, dat zij boven het luchtschip door middel van kegels met draaiende schroeven een luchtver- dunning trachten te bereiken, zoodat het vaartuig, door het verschil van druk beneden en boven, als 't ware wordt opgezogen. Zij hebben verrassende proe ven getoond met kaartjes, muntstukken, houten en papieren schijven van ver schillende afmetingen. Of dit stelsel echter in het groot uitvoerbaar is, moet nog blyken. De afschuwelijke moord van den zoogenaamden „in stukken gesneden jongen te Parijs heeft aanleiding ge- geveh tot een vermakelijke vergissing. De recherche-commissaris Cochefert meende eindelijk den moordenaar op het spoor te zijn. Men was hem komen vertellen, dat bij een kleermaker een jas was gebracht om schoon te laten maken wijl die vol bloedvlekken zat. De commissaris ging er zelf heen en toen hem de jas vertoond werd, vond hij een brief in een der zakken, waarin dit zinnetje voorkwam „Laat de haren verdwijnen en wijzig deD neus." Men meende reeds den dader te hebben, want het gevonden lijk miste hoofdhaar en een gedeelte van den neus. Men infor meerde en vernam, dat een slager de eigenaar van de jas en de schrij ver van den brief was. De man was gevonden, doch de ijverige politieman had een onaangename verrassing. De verdachte deed het vol gende verhaal. Hij had een glas wijn te veel gedronken en was, thuis komende, met zijn jas langs versch geslacht vleesch gestreken en vandaar de bloed vlekken. En wat den verdachten zin betrofzijn kind was dezer dagen ge- photographeerd, maar zoowel aan de gelijkenis van het haar als aan den neus ontbrak iets, en de vader had ge schreven, dat de haren en de neus wat geretoucheerd moesten worden. De politie te Parijs zet haar razzia voort. Vrijdag nam zij 374 personen in hechtenis, waaronder 123 vagebonden en 159 lichtekooien. Varkensmei k. Een geleerde Fransche dame heeft zich verstout aan een wetenschappelijk blad hare meening kenbaar te maken, dat de zoo aan besmettingskiemen onder hevige koemelk met goede uitwerking voor kunstmatige kindervoeding door varkensmelk zou kunnen worden ver vangen. Vele geneeskundigen deelen deze meening op grond van wetenschappelijke proeven en de Conseil. Supérieur d'Hy- giène in Frankrijk stelt zich voor, er van gedachten over te wisselen. Zoodoende bestaat de kans dat het kleine volkje zich mettertyd nog eens, als biggetjes, aan varkensmelk zal gaan tegoed doen. Als ze er maar niet te veel „erfelijke" eigenschappen door krijgen De Engelschgezindheid schijnt in de Vereenigde Staten aan het ebben te zijn. De Senaat heeft het met Engeland gesloten verdrag tot onzijdigverklaring van het te graven Nicaragua-kanaal verworpen. De Senaat besliste dat dit kanaal geen internationale, maar uit sluitend Amerikaansche vaarweg zal zijn. Bovendien is een wetsvoorstel inge diend, strekkende om premiên uit t loven voor den aanbouw van koopvaardye schepen. De Morning Leader zegt da' als dit voorstel aangenomen wordt' beide feiten een vreeselijke slag zulleni zijn voor den Britschen zeehandel. De eerste opvoering van l'Aiglon" te New-York bracht 10,250 dollars op, d.i. f 25,600. Daarvan krijgt Sarah Bernhardt f 4500 en Coquelin f 2200. De jongste Engelsche verliezenlijst bevat weer 34 soldaten, die in December aan wonden of ziekte zijn overleden eiken dag komen op die lijst 20 a 30 man voor, zoodat alleen in de hospitalen wekelijks ongeveer 175 man bezwijken. Voorts wordt nog de naam opgegeven van een overste, die op 13 October bij Geluk gewond is by Vrijheid zyn den 1 ln December een kolonel en een luitenant zwaar gewond en een paar minderen gekwetstden 8n December zijn 5 be reden manschappen van de Northumber land Fusiliers bij Barberton gekwetst een luitenant is den 9n December te Lichtenburg aan zyn wonden bezweken en een 2e-luitenant is te Dundee door den bliksem gedood den 6n December hebben de Engelschen bij Harrismith 3 man aan vermisten verloren, enz. enz. Als een bewijs, hoe allerlei ziekten onder het Engelsche leger huishouden, wordt gemeld, dat alleen van de Imperial Yeomanry in het hospitaal te Deelfontein op 19 November verpleegd werden 20 officieren en 617 minderen en in een klein hospitaal in Maitland nog 45 pa- tienten van dat korps. En aan trekdieren worden ook schatten verloren. Powell Williams heeft in het Britsche Lagerhuis op een vraag mee- gedeed, dat er tot dusver 117.730 paarden en 64.730 muildieren in Zuid-Afrika ontscheept zyn. Daarbjj moeten nog de tienduizenden paarden gerekend worden, die in Zuid-Afrika voor het Engelsche leger zijn gekocht. ENGELAND. De bladen bewaren voort durend het stilzwijgen over den tegen spoed bij Nooit-Gedacht. Zij schijnen allen te vreezen dat de vage bewoor dingen, waarin het bericht omtrent deze gebeurtenis gesteld is door Lord Kitchener, doen vermoeden dat de vier Northum- berland-compagnieên gevangen zijn ge nomen door de Boeren. De Daily Mail twijfelt er zelfs niet aan en zegt dat dit een zeer slecht teekon is. Een lid van het Lagerhuis vroeg aan Brodrick, minister van oorlog, om inlich tingen wat met die troepen gebeurd is, waarop deze antwoordde dat de regee ring al niet meer wist dan wat de depeches van Kitchener zeggen. Een bekend militair criticus bespreekt de gebeurtenis bij Nooit-Gedacht en komt tot het besluit dat het overnemen van het bevelhebberschap door Lord Kitchener gekenmerkt wordt door grootere activiteit van de zijde der Boeren en de naam van gestrengheid, die Kitchener heeft, zijn tegenstanders niet in het minst heeft afgeschrikt. Uit de „Sunday-Special"„De soldaten en particulieren doen hun best o| op de mouw te spelden. Lord verklaart dat de oorlog uit is zelfde oogenblik dat de ministl oorlog verklaart dat geen man in kan gemist worden en Lord Kit] een beroep doet op de Australi| hulptroepen. Bij het begin van den oorlog de regeering van 280 millioen oorlogskosten, thans is reeds ruin millioen uitgegeven en men zal m"gec zijn als het cijfer niet ga it dan 2000 millioen. Men b| dal Transvaal een deel dier kost dekxen, maar Afrika is een wot geworden, men vernielt en ver] all s wat kan vernield worden, veiwoningen, landbouwwerktuigel Wy beoordeelen niet, wij coDSta| alleen de feiten." Men is in Londen bang voor dalen bij de komst van Lord Rtl Men zegt dat 46.000 militairei[ Londen zullen gezonden worden rust te verzekeren. AFRIKA. Generaal Clements, I blijkt uit een telegram van KitJ aan zijne regeering, heeft dezen el zoek gebracht en toen bevestigcf vier compagnieën gevangen zyn gen| en zij zich zoolang zij nog amn hadden,flink hadden verdedigd. De J vielen den heuvel dien deze troeped hadden, met 2000 man aan eij Engelsche kamp met 1000. Clements trok in goede orde hij kon echter niet verhoeden Boeren zich van veel van zijn vol meester maakten. Alle ammunitl niet kon medegenomen worden, vernietigd. Broadwood heeft zich begeveij Rustenburg en houdt Oliphant's bezet, waarheen versterkingen zyfl zonden, Ondertusschen moeten volgend chener de omstandigheden sedij gevecht wel zeei in het nadeel Boeren veranderd zijn, want vl zijn zeggen hebben de Boeren eed lementair gezonden naar Comn Neck, op welke plaats Clements trok. Deze parlementair vertelde zoon van Joubertf?) gedood is zware verliezen leden. Kon nu maar tegenover zulk richt gesteld worden dat de Wet lijk gesnapt was, de ongunstige il zou spoedig uitgewischt zyn. Oolf troost ontbreekt echter, want de deugdelijk en wel ontkomen. Nattj is hem dit niet gemakkelijk gel want hy verloor daarbij 2 kancT verscheidene wagens met amml vele paarden en muilezels en leedl zienlijke verliezen in manschappen Als men daarbij in rekening dat de Wet zijn aftocht deed, vel door 4 ii 5 Engelsche colonnes, dan| het dat de eenvoudige Boer een meesterstuk van krijgskunstl verricht. Dat hy daarbij zware veil heeft geleden, laat zich wel beg ofschoon wel eenige twijfel geoorll nu de Engelschen zelfs niet ee| benadering het getal opgeven. Als verdere krijgsverrichtingen opgegeven een gevecht bij Vrljhl 10 December, waarbij de Boeren lol aan dooden en gewonden en de Eng| 6 dooden, 19 gekwetsten én 3(1 misten verloren, w aaronder ëen off een gevecht bij Scheepergneek wd Engelschen 600 Boeren terugdrevji hun een hoeveelheid wapens ontn| maar van de Engelschen 2 man werden. In het district Zastorn daarentegen de boeren 120 Eng ruiters gevangen. Te Rustenburg zijn 300 man officieren van de Northumb compagnieën op de Magaliesl krijgsgevangen genomen, aangeki Men weet dat 475 man als v waren opgegeven, tot welke n beboeren nu de 170 man, die mei krijgt als men 305 van 475 aftrekt Van het ministerie van oorlog het bericht dat Lord Methuen den dezer de stelling der Boeren aant waarbij van de Boeren 2 man g en 5 gevangen genomen werden, inaakta al hun laagers buit, met ta wagens, 1400 stuks groot vee, schapen en eene groote hoevei

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2