3GMENIG0 FANULLA. Dinsdag 18 December So. 298 38e 190#. •tand Jemeentebestuur. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. FEUILLETON. HINDERWET. j. en J. I— E. van K. Poer- IM. Kerne- de Kock. geb. de Aautjes. [ïelix, 80 an M. nan van |irgerhoff, E. van IS der 1.50, Prijs Afzonderlijke handelaren, F. VAN DE per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dzgelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. E COllRAnl ADVERTENTIESvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché'» naar plaatsruimte. Abonnements-Advertendün op zeer voordeelige voorwaarden. Verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgeld op de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen doen te weten: dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 4 September 1900, is genomen het navolgend besluit, hetwelk bij Koninklijk besluit, van 17 November 1900, no. 27 is goedgekeurd De Raad der gemeente Vlissingen; gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders; gelet op de adviezen zy'ner Commis sion voor de Belastingen en voor de Financiën gelet op de artikelen 232 239 en 254 der Gemeentewet Besluit: Vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende de heffing van schoolgeld op de openbare lagere scholen in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. Het schoolgeld bedraagt voor ieder schoolgaand kind: a. op de scholen A, B en F 4,80 p. jaar. b. CenD 9,60 c. school E voor de 6 laagste klassen „24,— d. op school E voor de 7e en volgende klassen „50, Art. 2. Op de scholen A, B en F is voor kinderen of bedeelden of van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn, een en ander ter beoordeeling van Burgemeester enWethouders.geen school geld verschuldigd. Art. 3. Indien twee of meer kinderen uit één gezin gelijktijdig eene of meer der openbare lagere scholen bezoeken, wordt het in artikel 1 dezer verordening bedoelde schoolgeld voor het tweede en de volgende kiuderen met 25 pCt. ver minderd. Art. 4. Leerlingen van de scholen A, B, C, D en F. die zelve of wier ouders niet in staat zijn het gevorderde school geld genoemd onder letter c of d in artikel 1 dezer verordening, te betalen, kunnen voor zoover zij dat onderwijs begeeren en met vrucht kunnen volgen tot de 5e en volgende klassen van school E toegelaten worden kosteloos of tegen betaling van het schoolgeld, dat voor hen verschuldigd was op de scholen, die zij tijdens de aanvraag daartoe be zochten. Hetzelfde is ook van toepassing op die leerlingen der 6e klasse van school E, die geheel onder dezelfde omstandig heden verkeeren als die, in de le zins nede van dit artikel bedoeld, en voor wie toelating tot de 7e en volgende klassen van school E wordt verzocht. Art. 5. Voor leerlingen, die vóór den 15en der loopende maand de school ver laten of na ten 15 en der maand tot de school toegelaten worden, is over die maand geen schoolgeld verschuldigd. Deze bepaling geldt alleen voor leer lingen die in de maanden September tot en met Juni de school verlaten. Art. 6. Voor iederen leerling, die ge bruik maakt van het herhalings-onder- wijs, bedoeld bij art. 3 der verordening regelende het getal lagere scholen, en den omvang van het onderwijs, wordt een schoolgeld van 3, per cursus geheven. Aan on- en minvermogenden, ter be oordeeling van Burgemeester en Wet houders, wordt dit onderwijs verstrekt als volgt: aan onvermogenden kosteloos aan minvermogenden: tegen betaling van 1,50 per leerling en per cursus. Art. 7. Het in de voorgaande artikelen vastgestelde schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers der schoolgaande kinderen. Art. 8. Deze verordening treedt in werking met den 1 Januari 1901. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Vlissingen, den 4 September 1900. De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Goedgekeurd by Koninklijk besluit van 17 November no. 27. My bekend, De Minister van Binnenl. Zaken, (get.) H. GOEMAN BORGESIUS. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris-Generaal van Binnen- landsche Zaken, (get.) DIJCKMEESTER. naar lata- Eene ware geschiedenis uit het Jaar 186*. DOOR 1. II V E S I. 2). En op een goeden dag maakte hij |zich met Cecco op voor het Duitsche lEldorado. Na vele omdoolingen kwamen zy eindelijk gelukkig aan de oevers van de tuischende Isar aan. Toen zij voor de eerste maal in hunne vreemde kleedij voor het Café Maximilian verschenen en hunne nationale liederen begonnen te '.pelen, ging er eene diepe ontroering ioor geheel München. Alle kunstenaars iverden opgewonden. Alles, wat een lenseel voerde, ijlde naderbij, drong Jich op aan de beide pifferari en bood lun veel geld, wanneer zjj als model- sn wilden staan, en spoedig had Dome- lico niet meer noodig muziek te maken naar daalde een zilveren hagelslag op ijn hoofd neder, waarvoor hij wederom ]iets te doen had, als stil te staan. - Zijne Napolitaansche visschersmuta ■(et de looden Madonna, die in alle der maanden April, Juli, October en Januari over het vorige kwartaal. Art. 3. Het schoolgeld voor het her- halings-onderwijs, wordt ineens voor den geheelen cursus betaald voor den vijftienden November. Art. 4. Deze verordening treedt in werking met den len Januari 1900. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Vlissingen, den 6 Oct./24 Nov. 1899. De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17 December 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. VERORDENING, regelende de invordering van schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. De invordering der school gelden geschiedt door of van wege den Gemeente-OntvaDger, overeenkomstig de artikelen 258 tot en met 262 der Ge meentewet. Art. 2. Het schoolgeld op de scholen A, B, C, D en F wordt betaald in 12 gelijke termijnen en wel iedere termijn voor den vijftienden dag van elke maand, over de vorige maand. Het schoolgeld op school E wordt betaald in 4 gelijke termijnen en wel iedere termyn voor den vijftienden dag tinten van rood, geel en bruin wisselde, zijn versleten fluweelen buis, welks on verklaarbare kleur de bekwaamste kolo- risten in vertwijfeling bracht, zijn met honderde lappen en vlekken gesierde broek, door de natuurlijke bewegingen met tallooze plooien voorzien, dan het heerlijke, aigedragen schoeisel met de om het been geslingerde lederen riemen, dit alles was zóo schilderachtig en buitengewoon, dat de geheele Miinchener kunstenaarswereld er opgetogen over was. En wat beteekende dit alles nog in vergelijking met de schapenvacht van Cecco 1 Dit overoude lamsvel, met de wollige zijde naar buiten gekeerd, door vet, regen, stof en vlekken van allerlei aard met eene heerlijke, onvergelijkelijke vuilheid door en door verzadigd, met een gloed van onvervalschte onzinde lijkheid bedekt dit onbetaalbaar voorwerp was het kostbaarste wat de beide pifferari bezaten. De geheele Miinchener academie schil derde toenmaals niets dan pifferari. Alle tentoonstellingen waren overvuld met afbeeldingen van Domenico en Cecco. Waar men ook kwam, overal zag men het kleurenraadsel van Domenico's buis en de goddelijke vuil heid van Cecco's schapevacht. De be roemdste Miinchener schilders wedijver den tegen elkander in geestige opvatting van de vuilheid der schapevacht en in het effect van de gelapte kleeding. En toen ieder schilder de beide pifferari Verzoek om vergunning tot het oprichten van eene stoommachine. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien art. 8 der Hinderwet geven bij deze kennis: dat bij hen is ingekomen een ver zoek van G. J. KLOPPERS, om ver gunning tot het oprichten en in werking brengen van een stoommachine van 7 paardenkracht, ten dienste zijner wasch- inrichting aan den Singelweg, wijk Z 59, kadastraal sectie B. no. 902 dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag 14 December 1900, op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 28 December 1900, ten raadhuize des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, 14 December 1900. De Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris WITTEVEEN. Belasting. De vermogensbelasting toonde in het dienstjaar 1899 1900 een belangrijken vooruitgang. Het getal aanslagen 79,912, was bjjna 1100 meer dan in het voorafgaand jaar, dat zijn voorganger met slechts 676 overtrof. (In de twee vorige jaren was t met 457 gedaald.) De 7 groote steden hadden samen 25,812 aanslagen of 471 meer. Het gezamenlijk aangegeven bedrag der vermogens was 5738 millioen gulden, d.i. 181 millioen meer, tegen slechts 41 meer in het vorige jaar,Van die 5737 millioen zijn er 2620 aange geven in de 7 groote steden (106 millioen boven het voorgaand jaar.) Alleen in de laagste klas (vermogens van 13,000 tot f 15,000) en in die van 'i tot l1/? millioen is een vermin dering in getal gekomen, bij de eerste van 9214 tot 8948, bij de laatste van 233 tot 230. Het gezamenlijk bedrag dier kleine vermogens daalde van 122 tot 120 millioen gulden wat eehter niet op achteruitgang van den kleinen burger wijst, want even mogelijk, en waar schijnlijker is 't dat een zeker getal laagstaangeslagenen naar de hoogere klas opklom. Bij de vermogens van 1 tot 1 millioen was het gezamenlijke cijfer 2 millioen hooger waaruit bljjkt dat twee vermogens van 2 millioen kwamen aan de aangeslagenen in deze categorie vermoedeiyk dus door vererven van ouders op kinderen. De opbrengst der belastingen was f 7,374,000 dat is 270,000 boven 1898-99. De opbrengst der bedrijfsbelasting is in het dienstjaar 1898 99 belangrijk vooruitgegaan. Zy bedroeg f 5,818,000 d.i. ƒ348,000 boven 1897 98, toen zij f419,000 boven het vorig jaar in bracht. De vooruitgang van het getal aangeslagenen, die ruim 10,100 bedroeg, is 2500 hooger geweest. In de 7 groote steden ging het getal aanslagen met 6200 en de opbrengst met f218,000 vooruit en daarvan te Amsterdam met ruim 4000 aanslagen en f84,000 op brengst meer, Het getal naaml. vennootschappen in deze belasting aangeslagen, steeg van 1146 tot 1278 en het bedrag der door haar te betalen belasting van 11,202,000 tot f 1,278,000 een dozijn malen had wedergegeven vroegen deze of in Duitsehland behalve München nog aDdere steden en daarin soortgelijke kunstscholen waren. Op het bevestigend antwoord aanvaarden zij eene rondreis door geheel Duitsehland en op alle academiën ging het al even eens als te München. In den loop van eenige jaren was Domenico Fanulla een welgezeten man een ware Croesus onder de Lazaroni, Toen kreeg hij heimwee. Hij wilde weg uit het nevelige noorden, terug naar de heerlijke warme baai, waar altijddurende zonneschijn heerscht en alle bekoorlijk heden van het paradijs zich vereenigen Daar, waar ieder hem kende, wilde hy nu ook door allen benijd en geacht worden en zjjn leven als Lazarone ver volgen, maar als een rijke Lazarone die boven allen verheven was. Daarop wisselde hij het geld, dat hy in Duitsehland verdiende, in mooie: blanke goudstukken om, waarvan hij er thans meer dan tweehonderd bezat. Maar welk een zorg berokkende het hem, hoe deze in zekerheid met zich te voeren I Waar kan hij ze zoo ver bergen, dat niemand zjjn gouden schat kan vermoeden I Domenico maakte de voering van zijn versleten buis los en naaide er de honderd en nogmaals honderd goudstuk ken, ieder afzonderlijk, zeer zorgvuldig tusschen. Dit was nu zekerlijk het kostbaarste kleed, ooit door een Lazaron e gedragen, overal met goud doorspekt, zwaarder dan het zwaarste fluweel en toch op het oog zoo arm en onaanzien zienlijk, dat niemand eenige argwaan kon koesteren. Op zijne terugreis bouwde Domenico zich allerlei luchtkasteelen. Voortaan wilde hy z(jn leven lang macaroni eten van den vroegen morgen tot den laten avond, eiken dag een flesch rooden Gapri-wijn drinken en de beste tabak rooken. Een oogenblik dacht hy er aan om van den koning de Villa Reale te huren en daar te gaan wonen; maar dat dat scheen hem toch niet te bekoren, het kwam te weinig met z'n behoeften overeen Onder de schoonste vooruitzichten voer hij, na zoo lange afwezigheid de baai, waarnaar hij zoozeer verlangd had weder in en betrad hij vol vreugde den grond zijner vaderstad. De koninklijke tolbeambten, die toen maals nog alle toegangen tot de beide Siciliën bewaakten, ontvingen hem Naar het gebruik dier dagen doorzochten zij niet alleen zyn reisbundel, maar be tastten ook zijn geheele lichaam, of hij ook smokkelwaar bij zich droeg. En ach bij het betasten voelde de hand van den tolbeambte tal van kleine, ronde, op, vallend harde voorwerpen in het buis van den teruggekeerde. Zonder praatjes werd er een scheur in den rok ge, maakt, waaruiteen goudstuk te voorschijn kwam, gevolgd door meer dere, door vele, zeer vele goudstukken Telkens verdere scheuren, en telkens nieuwe goudstukken. Alle beambten Zenuwlijders. Onder dit opschrift schrijft de N. Pr. Gr. Gt. Het schijnt, dat de Socialistische Kamerleden zich overwerken. Reeds moest V. d. Zwaag eenige zittingen der Kamer verzuimen, Van Kol en Troelstra kunnen vooreerst niet buiten de Kamer optreden maar nog gevaarlijker blijken van zenuwziekte toonde Troelstra in de Kamer. Voortdurend viel hij de sprekers in de rede en dat niet een enkelen spreker, op wien hij bijzonder gebeten was, maar letterlijk allen tot den minister toe. Nu kan zoo iets op verschillende wijze verklaard worden. Het kan voortkomen uit gebrek aan opvoeding, maar bij Meester P. J. Troelstra mag men daaraan niet denken een man, die gestudeerd heeft aan eene niet onvermaarde Univer siteit in Nederland die omgang gehad heeft met jongelieden uit aanzienlijke huizen die buitenlandsche reizen maakt ter wille van zyne gezondheid, die zal toch wel geleerd hebben, dat het in stryd is met de eerste wetten van het fatsoen om iemand niet te laten uit spreken, maar hem telkens in de rede te vallen. Het zou ook kunnen zijn door gebrek aan parlementaire opleiding, maar de heer Troelstra is bijna aan het einde van deze vierjarige periode gekomen en begint eerst nu aan dien kwaden luim bot te vieren. Ook kan het verklaard worden uit een zucht tot speculatie op het gemeene, het lage in den mensch. In de aller onderste lagen der maatschappij is het regel, dat eene ruzie gewonnen wordt door den hardsten en meest onvermoei- den schreeuwer. Het zou dus kunnen wezen, dat Troelstra de stemmen denkt noodig te hebben van zulke ruziemakers en zich al vast aanstelt als hunner een. Maar zoo iets mogen we toch niet ver onderstellen van een Meester in de Rechten. Blijft alleen over de verklaring, dat de heer Troelstra zenuwlijder is, in welk geval we hem van harte beterschap wenschen en de hoop uitspreken, dat de Voorzitter der Kamer wat medelijden hebbe met den patient. zoo vele er waren, stormden naderbij om den revolutionair, den camorrist, den carbonaro, in een woord den mis dadiger te omringen en hem van de «revolutionaire subsidiën* te ontlasten. En eer de arme Domenico van den eersten schrik bekomen was, was geheel zijn buis in stukken gescheurd en tot lompen gemaakt en waren al zijne goud stukken in wie zal zeggen hoevele zak ken verdwenen. Toen de tolwachters van de Beide Siciliën, naar het gebruik dier dagen, onder de Bourbons, den armen Lazarone „onschadelijk" hadden gemaakt, lieten zij hem genadig loopen en zeiden hem, dat hij zich de galg elders mocht ver dienen, maar dat men hem voor dit maal nog zou laten vrijloopen En zoo betrad de arme rijke Lazarone het plaveisel zijner zoo geliefde vader stad, een buis armer, dan hjj haar eenige jaren geleden verlaten had, en ging hij weer terug naar het strand van Santa Lucia en voedde er zich met zeemosselen en baadde zich in den zonneschijn, die gelukkigerwijze nog niet belast was, en bracht de zilveren Luna weer als vroeger serenades, nu echter zwaarmoediger gestemd dan voorheen. „Een Lazarone mag niet rijk worden" is tegenwoordig de vaste overtuiging van Domenico Fanulla. EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1