B IJ V O E G E L, van Maandag' 17 December 1900, No. 297. Vervolg Binnenland. 6 emeentebestuur. BEKENDMAKING. HlNQtBWi T. BEHOORENDE BIJ DE YLISSIMSCBE COUAAXT Veeartsenij kundig Staatstoezicht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden dat blijkens bericht van Zijne Excel lentie den Minister van Buitenlandsche Zaken de invoer van melkvee in öelgfië langs A.chel (Station) en Maeseyck met ingang van 15 dezer tot nader order is ver boden. Vlissingen, 15 December 1900. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Verzoek om vergunning tot het oprichten van eene stoommachine. Burg. en "Weth. van Vlissingen gezien art. 8 der Hinderwet geven bij deze kennis: dat bij hen is ingekomen een verzoek van G. J. KLOPPERS, om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een stoommachine van 7 paarden kracht, ten dienste zijner waschinrich- ting aan den Singel weg, wijk Z 59, kadastraal sectie B no. 902 dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag 14 December 1900, op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelogd en dat den 23 December 1900, ten raadhuize des hamiddags ten 2 ure, gelegenheid zal worden gegeven om be- j zwaren tegen het oprichten der inrich- j ting in te brengen, terwijl gedurende i drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente- j secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den 14 December 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. Oproeping der Pransohe studenten. Vol geestdrift voor de zaak der Boeren is van de Fransche studenten de vol gende oproeping tot alle studenten in Europa en Amerika gericht „KameradenNamens de Parijsche studenten vragen wij uw medewerking ter verwezenlijking van een denkbeeld dat het hart van ieder weldenkend mensch fnoet treffen en onmisbaar is voor den vooruitgang en het heil der mensehheid. VrU van allen partijgeest, wenschen wij alle ontwikkelde en vastberaden mannen te zamen te brengen, zonder eenig onderscheid van staatkundige, maat schappelijke of godsdienstige overtuiging. Wij zouden zoo gaarne bij de ont wikkelde jeugd van de verschillende volkeren een sterke beweging opwekken ten gunste van het beginsel en de prak tijk dfar scheidsrechterlijke beslissing van internationale geschillen. Jdet is onze wensch, dat door de studenten ver zoekschriften worden gericht tot de regeeringen die de Haagsche conventie hebben onderteekend, opdat zij hun in vloed gebruiken om een eind te maken aan den afschuwelijken strijd die thans Zuid-Afrika verwoest. Het staat aan u, kameraden, zooveel steun als maar mogelyk is bijeen te brengen voor zulk een edele zaak. De jeugd zal haar mede werking aan een werk der toekomst niet weigeren. Moge de twintigste eeuw de dageraad zien van een tijdperk van recht en vrede Wat een minister zoo al eens moet aanhooren. De minister van marine heeft zich genoodzaakt gezien met nadruk op te komen tegen de bewering van sommige Kamerleden dat over het algemeen te hooge ramingen worden gedaan om verhooging van andere artikelen weder aannemelijk te doen schijnen. Verder deelde de minister mede dat hij z(jne begrooting vermindert met 375,00, bestemd voor het voortzetten van den bouw van het voorgestelde pantserschip op f 275,000 uitgetrokken als eerste termijn voor den aanbouw door particulieren, van 5 torpedobooten type Ophir, waarvan de kosten worden geschat op f 840,000 terwijl f 40,600 worden aangevraagd om den bouw van het derde pantserdekschip type Koningin Regentes, op 's rijks werf te Amsterdam krachtiger te kunnen voortzetten. Door deze wijziging ondergaat het eindcijfer der begrooting een verminde ring met 60,000 die ten koste komt van de som van f 4,200.000 voor nieuwen aanbouw bestemd, doch zulks geschiedt met het bepaalde vooraf te kennen ge geven doel om onmiddellijk na goedkeuring voor 1901 tot gezegd be drag een suppletoire begrooting in te dienen voor het in aanbouw brengen in 1901 van het nu van de begrooting afgenomen pantserschip. Noodig is het met den bouw van materieel voor den dienst in Oost-lndië voort te gaan Het getuigschrift voor goed en duide lijk leesbaar schrift met deNederlandsche Stenografie, systeem Riënts Balt, is o. m. uitgereikt aan de heeren C. L. v. d. Graaf, te Zierikzee, P. G. Geus, te Goes, L. v. Meerbeek, alhier, en P. v. d. Roer, te Middelburg. Het diploma A. voor volkomen be kendheid met het systeem Riënts Balt, met recht tot het geven van onderwijs werd o. m. verleend aan Mej. C. Koofj onderwijzeres alhier. Zondag zal te Middelburg op het terrein achter de meelfabriek een voetbalwedstrijd worden gehouden tusschen de vereenigingen „Eendracht maakt Macht 1" van Vlissingen en „Zeelandia" van Goes. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg jhr. mr. W. Hoeufft, tbans kantonrechter teHelder. "Wij vernemen dat in begin Januari de heer C. R. Frowein, gewezen gouver nementsonderwijzer in Transvaal, alhier zal optreden. De heer Frowein is eenige weken geleden in ons vaderland bij zijne fa milie teruggekeerd, was laatstelijk te Pretoria en voor dien rijd vele jaren te Pietersburg (Transvaal) als onderwijzer werkzaam. De heer Frowein is reeds in andere plaatsen van ons land met veel succes opgetreden. Vlissingen, 15 December. Huldeblijk H.M. de Koningin. Voor zooveel noodig herinneren wij onze lezers aan de inzameling van bijdragen voor het Nationaal Huwelijks geschenk aan H.M. de Koningin, die zooals ook nog eens in achterstaande advertentie vermeld wordt, gehouden zal worden op aanstaanden Maandag, In den loop van den morgen zullen de commissieleden, die zich daartoe j beschikbaar hebben gesteld, zich aan de j huizen der ingezetenen aanmelden om de bijdragen in ontvangst te nemen. Wie niet thuis mocht zijn, of liever gebruik maakt van het inschrijvingsbiljet dat aan de circulaire gehecht is, raden wij aan om zijne bijdrage toch nog denzelfden dag aan een der commissie leden te doen toekomen. Een wensch, ook door de commissie in de circulaire uitgesproken, willen we nog even herhalen „laat ieder zijne bijdrage, hoe gering of hoe klein die ook mocht zijn, gereed leggen. Komt de commissie, dan kan die bijdrage dadelijk afgegeven worden en dan behoeft de inzameling niet meer tijd te kosten dan noodzakelijk is. Ook met het oog op het minder aangename jaargetijde is het voor hen, die zich vrywillig met de taak der inzameling belasten, wenschelijk, dat het wachten niet te lang duurt. De winter-collecte voor de armen der Ned. Herv. Gem. te Middelburg heeft met de nagekomen giften fl512,471/s opgebracht, waarbij 1 bankbiljet van f100, 7 van f25, 14 muntbiljetten van f 10, 3 gouden tientjes en verder 3 inschrijvingen van 1100, 1 van f25, 2 van f 10, 2 van f 5 en 1 van f 3. Burg. en Weth. van Middelburg stel len den gemeenteraad voor het stichten van een nieuwe kostelooze school tot samensmelting van de scholen D (meer uitgebreid onderwijs voor meisjes) en E (id. voor jongens.) Een adres uit de gemeente Krabben- dijke aan den minister van biDnenl. Zaken tot afschaffing van de verplichte vaccinatie telt 100 handteekeningen. Zaterdag zaten aan de kerk te Koe wacht een paar ongelukkige menschen, die op jammerenden toon om een aal moes smeekten de een blind, de ander kreupel. Ieder had medelijden met de beklagenswaardigen en menige cent rol de in de pet, die voor hen stond. 's Middags trokken zij naar Stekene, waar zij zouden overnachten. Daar ont moetten zij een lamme, die elders „ge werkt" had en ook een goede cent had ontvangen. Op zulk een ontmoeting kon een borrel staan, ja, wel twee en nog meer, en weldra waren de drie „onge- lukkigen" vioolijk. Men begon te rede neeren, te twisten natuurlijk en eindelijk te vechten, en o wonder boven wonder, de kreupele sprong in het rond, de lamme verloor zijn krukken en de blin de had plotseling het gezicht herkregen. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te St. Annaland ds. I. H. Schreuder, te Ove- zande. Verkoopingen en Aanbevelingen. Aan het gebouw van het prov. be stuur van Zeeland werd gisteren aan besteed het bouwen van een schutsluis en andere kunstwerken bewesten Ter Neuzen met bijkomende werken. R iming 2,025,000. Minste van de 10 inschrij vers waren de heerenA. Medaets en H. de Klercq, te Schaerbeek en Ukkels, voor 1,936,000. Aan dat biljet ont braken echter eenige woorden van de voorwaarden. Hierop volgde het biljet van de heeren P. Vlasman, G. A. van Spanje en T. Hüarius, te Utrecht, Arn hem en Haarlem, voor 1,946,000. Te Kielwindeweer (Gr.) is een 40jarige onderwijzer door een ongelukkig toeval verdronken. Hij laat eene weduwe na met tien kinderen. De politie te Rotterdam heeft de hand gelegd op eene minderjarige Fran- ijaise, die uit Amsterdam, waar zij in een berucht huis eenigen tijd vertoefde, naar Rotterdam was overgebracht om voor 100 verhandeld te worden in een dergelijk huis aldaar. Het blad deelt het volgende over dit geval mede Men had haar voorzien van papieren op naam van eene meerderjarige vrouw. Bedoeld meisje, in 1880 in Frankrijk geboren, viel op 17jarigen leeftijd te Parijs, waar zij kindermeisje was, in handen van placeurs. Deze lieden brach ten haar in een zoogenaamde brasserie nabij Parijs, die echter later bleek eene inrichting van anderen aard te zijn, en ontvingen als loon 60 francs. Bij haar vertrek uit dat huis werd zij door den houder van haar geld (ongeveer 50 francs) beroofd, hetwelk zij in hare kleeding genaaid haden in Parijs teruggekomen, naar een andere plaats in Frankrijk verhandeld, steeds ten name van een andere vrouw. Driemaal had deze verhandeling daarna nog in Frank rijk plaats, totdat zij ten slotte in Brussel te land kwam. Van daar uit werd zij door bemiddeling van een placeur, die haar 150 in rekening bracht voor een verblijf van acht dagen, naar Amsterdam verhandoid voor de som van f 38. Eerst na nauwgezet verhoor bekende zfj een en ander aan de politie, waarbij zij, voor zoover haar die bekend waren, de namen dezer slavenhandelaars noemde en ook die van hen, welke haar de valsche papieren bezorgd hadden. Alle haar toebehoorende papieren, waaruit hare minderjarigheid bleek, had men vernietigd. Hare in Frankrijk wonende ouders, die in drie jaar niets van haar hoorden, zijn nu met een en ander in kennis gesteld. Ten gevolge van de opstootjes in den Haag zijn daar een veertigtal rijks veldwachters op kosten der gemeente gehuisvest in volkslogementen. De Haagsche briefschrijver van den Tijd zegt, dat onder de huwelijksge schenken aan H. M. de Koningin o. a. zal zijn een prachtig kleed ten gebruike in de kerk op den dag van het huwe lijk, met de wapens van een groot aantal adellijke jonge dames, die ze persoonlijk naar fraaie teekeningen er in zullen weven. Het zal een zeldzaam kostbaar stuk worden. Te Raamsdonk heeft men in een rattennest onder den bodem in een varkenshok eene hoeveelheid vermist geld teruggevonden, dat door de ratten was weggehaald en daarin gesleept. Het goed voor de bruidsjapon van de Koningin kost f 90 de el, en de sleep zal een lengte van 2.75 M. hebben, zegt de mode-medewerkster van de „Tel" Volgens het Handelsblad die het van bevoegde zijde verneemt, zal de kerkelijke inzegening van het huwelijk der Koningin plaats hebben in de Groote of St. Jacobskerk te's Gravenhage. Zonderlinge markiezin. Eene te Parijs woonachtige markiezin ging j.l. Woensdag te voet naar huis, toen zij in de nabijheid van Olympia door twee netgekleede jongelieden werd aangeklampt met wie zij zoo onvoor zichtig was ean gesprek aan te knoopen. De twee nachtzwervers noodigden de markiezin tot'n bezoek uit in 'ngroote res tauratie van de Boulevards, en zij nam de uitnoodiging aan. Allen drie bestegen een huurrijtuig. Naar nauwelijks was dit aan den gang of de twee heeren gaven hun voornemens te kennen in een nachtrestauratie in de wijk van de vischtnarkt te gaan eten. De groote dame verklaarde hun dat zij dit onmogelijk konde doen en toen de jongelui aandrongen en het haar zeer lastig maakten, en de galanterie wat te ver dreven, opende zij plotseling het portier en sprong uit het rjjtuig. Toen de markiezin van hare verbazing bekomen was, waren de jongelui ver dwenen, die echter in de worsteling haar een gouden broche in den vorm van eene markiezinnekrooD, rijk ver sierd met kostbare diamanten, ontstolen hadden. Tunis, het paard dat te Parijs even bekend was als zijn berijder, gene raai Boulanger, na den dood van dezen overging aan de Marsillac, en ia rustige rust 'n prinsenleven leidde, is ge storven. Kocüefort heeft den staart als souvenir gekregen. Te Boulogne-sur-Mar poogde een paar dagen geleden de 12jarige Derollez een Sjarig kind Alexander Daniel, waar mede hij speelde, te worgen, Gelukkig werd hij in zijn voornemen belet door andere kameraden. Woedend liep Derollez toen heen en zwoer zich te wreken, wat hij wezen lijk deed want, toen hij bij het vallen van den avond den knaap weder ont moette, greep hij hem vast, verworgde hem met beide handen en wierp dan zijn lijkje in een waterput. De jeugdige schelm is in de gevangenis opgesloten. Een lid van 't gemeentebestuur van Karisruhe, Ludin, geestelijk bestuur der der Svang.-Protestantsche stichtin gen aldaar, heeft deze zoo is na zijn dood gebleken voor een 120.000 bestolen. De eigenaar van een spinnerij te Zwickau, Rich. Werner, is tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens brand stichting in z(jn fabriek. Zijn moeder en zijn broer, zijn mede plichtigen, kregen 3 en 2 jaren. De vereeniging te Stuttgard in het 1 ven geroepen om de vorderingen in o luchtvaart te steunen, is ontbonden Een afgevaardigde van de Hongaarsche Kamer heeft verklaard dat negentien afgevaardigden twee honderd drie en zeventig winstgevende betrekkingen heb ben in allerlei financieele ondernemingen. Door de Kamer van afgevaardigden der Vereenigde Staten is een onderzoek gelast naar de omstandigheden, waar onder een cadet van de militaire school te West-Point, Oscar Booz genaamd, gestorven is. Dat jongemensch werd door zijn makkers fel gehaat en geplaagd, die hem eindelijk met geweld „tobasco sauce" zouden in de keel gegoten hebben, waaruit eeae ontsteking in de keel ont stond, waaraan de ongelukkige over leden is. Deze saus, die sterk prikkelend is, wordt in Amerika gebruikt om den smaak der prijzen te verhoogen. "Volgens de „Evening Post" heeft Mc. Kinley verklaard dat hij overtuigd van de onmogelijkheid om de Philippijnen ten onder te brengen, besloten heeft een geheel andere politiek te volgen. De verliezen der Boe re n. Tusschen de„Cape Times" en „Het Zuid- Westen," twee in de Kaapkolonie ver schijnende dagbladen, heerscht een ver schil van meening over de verliezen der Boeren. De „CapeTimes" geeft als ver lies aan dooden, volgens berichten uit Engelsche bron, 2448 op. „Het Zuid- Westen" stelt hier tegenover de bere kening volgens opgaven van leeraar Hondius in Pretoria, die als beambte onder professor Molengraaff bij het bureel van inlichtingen werkzaam was, waar alle kaarten der gesneuvelden, die van Engelsche- en Boerenzijde gevonden waren, werden ingebracht. Volgens deze opgaaf vielen in de veld slagen by Elandslaagte 75, Dundee 91, Modder spruit 33, Colenso 7, Stormberg, enz. 15, Belmont, Graspan, Modderrivier 120,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5