Gemengd Nieuws. Mtenlanfalie tallen. volgens een besluit door den Souvereinen Vorst later koning Willem I in 1814 uitgevaardigd. Deze Duicsche gene raal heeft zich destijds zeer verdienstelijk gemaakt bij het verdrij ven der Franschen uit ons land. Of de tegenwoordige Duitsche Rijkskanselier tot de afstam melingen van dezen Büiow behoort en dus mede een deel der lijfrente trekt, is onbekend. Ten slotte kreeg de gemeente Bergen op Zoom de toezegging dat ce oude kazerne het „Prinsenhof', vroeger het paleis van de markiezen van Bergen op Zoom, een gerestaureerden voorgevel zal verkrijgen, bij welken arbeid ook aan aesthetische eischen zal voldaan worden. Door de heeren van Kol. Schaper en Troelstra is een voorstel gedaan in de Tweede Kamer om art. 4 der Vestingbe- grooting met f 342,200 te verminderen. Uit de toelichting tot dit amendement blij kt, dat zoolang niet meer zekerheid ia verkregen over het doeltreffende van het maken van bumvrye gebouwen en van pantseringen evenals over de doel matigheid van de geheele stelling Amsterdam, de voorstellers meenen, dat geen veidere uitgaven, vooral niet voor bovengrondsche werken, mogen ge schieden. Bovendien zou de Kamer door de aanneming van dit amendement te kennen geven dat zij in verdere voltooiing van de stelling Amsterdam op den voet der wet van 3 December 1894 voor- loopig geen heil ziet. 's Rijks inkomsten, Deze brachten iu November op f 14,484,924, zijnde f 1,227,650 meer dan in die maand van 1899 en sedert 1 Januari van dit jaar bijna 1251/a millioen of bijna 7 millioen meer dan in 1899. De directe belastingen brachten bjjna 13 ton meer op (Grondbelasting ruim I'/üi Bedrijfsbelasting bijna 5, Vermo gensbelasting ruim 2 en 't Personeel ruim 4 ton.) De invoerrechten gaven ruim 5]/2 ten meer en de accijnzen 2 millioen, waarin helaas 862,000 van het gedis tilleerd is begrepen. (De accijnzen op wijn, bier en azijn gaven iets minder dan verleden jaar.) Zegel en registratie zijn ruim 41/2 en ruim 2 ton boven 1899, de hypotheek rechten f 8000 lager. Het successierecht bracht ruim 14]/o millioen op tegen bijna 1272 in het voorgaande jaar. De opbrengst van post en telegraaf steeg met ruim 4 en ruim 1 ton, en die der loodsgelden met bijna 1 ton. Leger en Marine. De le luit. P. H. J. L. Dienders, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is bestemd tot adjudant bij het 3e bataljon van het korps aldaar. Bij Kon. besluit is bevorderd tot officier-machinist der 1ste klasse bij 's ryks stoomvaartdienst, de officier machinist der 2de klasse K. A. van Boven op pensioen gesteldde kapitein ter zee D. Stolp, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, en de kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekel, zynde het bedrag van het pensioen bepaald voor eerstge noemde op 2850 en voor laatstgenoem de op 3075 's jaars bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee B. Brutel de la Rivière en A. Seret. Het landelijk Hogerhuis-comité heeft, naar Het Volk meldt, in zijne laatste vergadering besloten het gratie-adres aan de Koningin te overhandigen eenige dagen vóór haar huwelijk met Hertog Hendrik. Daartoe zal een audiëntie worden aangevraagd. Naar de Tijd uit zeer goede bron verneemt, zal ter gelegenheid van haar huwelijk door de Koningin aan een aantal gevangenen geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van strat worden ver leend. Reeds is bevel gegeven lijsten op te maken van gevangenen die voor gratie in aanmerking kunnen komen Uit Kiel wordt aan het Berl. Tagebl gemeld dat eeu Duitsch eskader op het aatst van Januari naar een Nederland- sche haven zal stoomen om bij het het huwelijk der Koningin de vloot des keizers te vertegenwoordigen. Vlissingen, 14 JDecember. Uitvoering Leerplichtwet. Men schrijft ons Door hoofden van scholen in platte landsgemeenten kan, onder goedkeuring van r(jks- en gemeente-autoriteiten, veel gedaan worden om den druk der Leer plichtwet voor de bewoners te vermin deren en daardoor die wet voor hen aannemelijker te maken. lo. Door de zomervacantie te ver schuiven naar de eerste helft van Augus tus. Deze vacantie duurt op de meeste plaatsen 14 dagen, wanneer dan het gemeentebestuur, gebruik makende van zijn recht, door de wet toegekend .om de zes weken aan te wijzen gedurende welke de leerlingen, ouder dan 10 jaar, vrijstelling van schoolbezoek kunnen verkrijgen wegens veldarbeid, dezen ter mijn laat aansluiten aan de vacantie, dan hebben genoemde leerlingen twee volle maanden vrjjde maanden waarin de graanoogst en de aardappeloogst valt. 2o. Door de schooluren zoodanig te regelen dat de ouders zooveei als mogelijk is over hunne kinderen kunnen beschikken. Kr zyn scholen, waar de morgenles ten 8'/2 uur aanvangt eu ten 11 ure eindigt, terwijl de namiddagles- sen eerst ten n/2 uur aanvangen en ten 4 ure eindigeu. Wanneer die lessen aldus geregeld worden 9 lP/s en 1 372 dan is eiken dag een uur ge wonnen voor de ouders, zonder dat het onderwijs er schade door lijdt. 3o. Door het gemeentebestuur te ver zoeken in de verordening op het Lager Onderwijs de bepaling op te nemen, dat de kinderen, welke den leeftijd van 5 jaren bereikt hebben, op school kunnen worden toegelaten. In den regel is de leeftijd, waarop de kinderen worden toe gelaten, thans gesteld up 6 jaar, maar noch de wet op het L. O., noch de wet op den Leerplicht verzetten er zich tegen, om de kinderen van hun 5de jaar tot de school toe te laten. Hiermee zou voor de ouders een vol jaar uitgewon nen zijn. Men zal mij tegenwerpen dat een kind van zijn 5de tot het llde levens jaar niet zooveel zal profiteeren als van het 6de tot het 12de. Toegegeven maar beo vurig voorstander van Leerplicht men ook zij, men moet bedenken, dat hoe wel kennis veel waard is, men toch brood noodig heeft om te kunnen leven. En de ouders moeten zooveel moge lijk met de nieuwe wet verzoend woiden, want ook hier geldt het spreek woord „met onwillige honden gaat het slecht hazen te vangen". Op 3 Oct. werd door de „Geschied kundige Tentoonstelling van het Neder - landsche Zeewezen" uit Den Haag ver zonden per Hollandsche Spoor aan het Gemeentebestuur van Vlissingen 1 collo, inhoudende 3 waterverfteekeningen in lijsten door J. Arends, 1774, voorstel lende gezichten op het Dok en bet Administratiegebouw te Vlissingen, 1 prent voorstellende het touwslagerswiel van De Ruyter, 2 blauwe Delftsche tegeltjes, één met het opschriftDe vrouw Geertruida 1762. Alle voorwer pen zijn genummerd 137, zwarte cijfers op groen papier, Dit collo is niet aan voornoemd adres terecht gekomen. (Hdbl.) De collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft te Middelburg 1048.4572 opgebracht. Men schrijft ons uit Middelburg In een gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Middelburg en omstreken van de Ned. Zuid-Afri- kaansche vereeniging werd tot afgevaar digde naar de den 28 dezer te Amster dam te houden algemeene vergadering benoemd de voorzitter der afdeeling, de heer jhr. mr. L. Schorer, die zich deze benoeming gaarne liet welgevallen. Het bestuur had geen praeadvies uit gebracht omtrent het verzoek van het comité te Amsterdam tot het richten van een volkspetitionnement aan H. M. de Koningin, om H. M. te verzoeken het initiatief te nemen tot het verkrijgen van arbitrage inzake den oorlog met de Zuid-Afr. Republieken. Het bestuur liet liever ieder lid vrij daaromtrent zijn meeniug te zeggen. Het bleek uit de discussiêu dat enkele leden er vóór waren het petitionnement te steunen. De Voorzitter en enkele andere leden vonden het evenwel unnoodig, omdat H. M. de KoniDgin s.eeds blijken ge geven heeft van hare gevoelens voor de beide Republieken en H. M. tevens weet dat Je geheele natie aan de zijde der Boeren staat. Hiertegen werd aange voerd dat het toch goed zou zijn het petitionnement te steunen omdat onze Koningin dan tegen de Koningin van Engeland zou kunnen zeggen waarom op arbitrage werd aangedrongen „Mij n volk vraagt het." Hierop werd geant woord van de bestuurstafel dat Engeland wel weet dat de geheele Nederlandsche natie voor arbitrage is en het dus niets zou baten. Ten slotte werd besloten niet mede te werken aan het volkspeticionnement. Het Schorerfonds te Middelburg heeft aan de vereeniging tot het bezoeken der armen en het genootschap der moeder lijke weldadigheid resp. f 400 en f 50 geschonken. Bovendien ontving eerst genoemde vereeniging nog een gift van f 100. Het voorgenomen plan om in Ons Huis te Middelburg een gymnastiekclub op te richten, is verwezenlijkt. Met een 60tal leerlingen is deze club tot stand gekomen. De lessen worden welwillend gegeven door den heer B. ten Have, leeraar aan de R. H. B. school aldaar. Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Steenfabrikanten" heeft zich met een adres tot den minister van Waterstaat gewend, ten aanzien van de te houden aanbesteding van den bouw van een sluis te Ter Neuzen. In het bestek is voorgeschreven, dat voor het metselwerk gebruikt moeten worden „klinkers" en „hardgrauw". Uit dit stellige voorschrift schijnt als van zelf te volgen, dat hier enkel en alleen in Nederland gebakken steenen zullen worden toegelaten, daar toch de uit drukkelijk genoemde soorten in andere landen (met name in België) niet gemaakt worden, noch als zoodanig bekend zijn. De Belgische steenen zijn van andere hoedanigheden dan de Nederlandsche. Intusschen h eft in vroegere jaren zich het geval voorgedaan, dat de directie van zulk een werk, trots een stellig voorschrift als bovenbedoeld, niettemin elders gebakken (in het bijzonder Belgi sche) steenen heeft toegelaten. Het is die ervaring, die het bestuur er toe leidt den minister met nadruk te verzoeken, wel te willen bevorderen, dat ook ditmaal aan de bepalingen van het bestek wel de hand worde gehouden, en dat dus het gebruik van andere dan in Nederland gebakken steenen zeer bepaal delijk worde uitgesloten. Kerk- cn Schoolnieuws. Bij hot examen boekhouden KXII M. O. te 's-Gravenhage, is geslaagd voor huisakte mej. J. H. van do Kamer, te Middelburg. Rechtzaken. Ter griffie der Arrondissements-Reoht- bank te Middelburg is op heden, namens W. P., gefailleerd oesterhandelaar te Goes, gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen het door voornoemde Rechtbank op den 7 dezer ten zijnen laste gewezen vonnis, waarbij hij wegens verduistering werd veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. De heer officier van justitie, door wien twee jaren gevangenisstraf was gevorderd, teekende mede hooger beroep tegen voormeld vonnis aan. gespleten schedel en gebroken arm op genomen. Er bestaat weinig hoop op be- I houd van zijn leven. —Door het snelle wassen van het Rijn water zijn de polders en uiterwaarden bij Wageningen thans nagenoeg geheel onder water gezet. De rijweg onder den Berg naar Reukum is gestremd. Op de steenfabrieken zijn de werkzaamheden ploiselin? gestaakt. De overtocht aan het Lexkesveer aldaar geschiedt nog ge- j regeld per gierpont. Het water is nog j steeds wassende. Eergisterenmiddag vervoegden zich aan een woning op de Keizersgracht te Amsterdam twee personen, die voor gaven belast te zyn met de controle volgens de arbeidswet, waarop zij in de gang gelaten werden. Zij gaven aan de dienstbode eene enveloppe, die zij aan hare mevrouw ter inzage moest geven en die, opengemaakt bleek te bevatten eene ljjst ter inteekening voor werke- loozen. Na hun vertrek werd eene dames- parapluie vermist. De rechtbank te Maastricht sprak eergister een beambte der Staatsspoor vry van de aanklacht van diefstal van 5 appelen. Dinsdagmorgen is het logement „het Witte Kruis" te Megen tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade. Nabij Harmeien is een ruim 70 jarige landbouwer tengevolge van de duisternis te water geraakt en verdronken. Het Hollandsche Spoor, zegt het Handelsblad, treedt streng op tegen het personeel, dat zich onbehoorlijk tegen over reizigers gedraagt. Ontslag kwam dezer dagen nog al eens voor. Zoo werd een treinsmid, wiens optreden tegenover een reiziger ongepast was, ontslagen, en met hem een hoofdconducteur, die ver zuimd had de klacht eener dame te rap porteeren. Een nieuw vak van on der w tj s. Een Amsterdammer adverteert dat hij tegen billyken prijs les geeft in het dam- en schaakspel. Te Haarlem zal binnenkort een poppentectoonstelling gehouden worden, waarvan de opbrengst moet helpen bij de oprichting van een vakcursus in wollennaaien en een kinderbewaarplaats. Het eerste „Ktilppelheim" of „Te huis voor gebrekkige en mismaakte kinderen" in ons land is Woensdag te Arnhem geopend. De Amsterdamsche brandweer zal voortaan spuitwater als bluschmiddel kunnen gebruiken. Letterlijk genomen bluscht de brandweer het vuur steeds met spuitwater, doch hier wordt bedoeld, dat 'twelk evenals bij de bekende siphons, door kooizuurdruk opgeperst wordt en zoodra de kraan is geopend, met kracht er uit bruist. Een dergelijke inrichting nu in het groot is gemaakt aan de oude stoomspuit „het IJ". De 14jarige zoon van een land bouwer, te Haarlemmermeer, is uit een 10 M. hoogen kapberg gevallen en met Bij het afroepen der namen bij de jaarlijksche legerrevue in België had het volgende plaats. Een der miliciens bleef op het exer- citieterrein staan, toen de anderen reeds ingerukt waren. Welnu, vroeg ziju luitenant, blijft gij nog staan? Ik wacht tot mijn naam wordt afgeroepen, antwoordde de soldaat, die Jespers heette. Hoe is uw naam dan Jespers, luitenant. Welnu, ik heb dien naam afge roepen en gij hebt niet geantwoord Jespare 1 Maar ik heet Jespers, zei de Vlaming. Hoe de toestand op het platte land van Ierland' thans is, wordt ons door het volgende duidelijk gemaakt. Alleen in drie centra van het zuid westen van Ierland, Limmerick, Cork en Tipperay, zijn meer dan driehonderd hoeven, welks pachters zijn uitgezet wegens weigering om te betalen. Van die driehonderd hoeven zijn een hon derdtal nu geheel verlaten en onbezet. De gebouwen vervallen, de landerijen, zijn onbebouwd. Niemand wil ze hebben. De eigenaar haalt er geen stuiver uit. De hoeven welke weder bewoond worden, moeten dag en nacht door de politie tegen plundering beschermd worden. Boeren en werklieden barricadeeren zich des nachts uit vrees voor aanslagen. De gewone juries spreken geregeld de boeren vrij, welke wegens aanslagen op de hoeven vervolgd worden. De „Daily Telegfaph" meldt dat de secretaris en de leden van de afdeeling Glencar van den Ierschen Bond gevan gen zijn genomen onder beschuldiging van vreesaanjaging en samenzwering. Hoe goed Engeland de kunst van koioniseeren verstaat, blijkt weder hier. Officieel is geconstateerd dat de Parijsche tentoonstelling door ruim 30 millioen betalende personen bezocht j, In het geheel bedroeg geabonneerd inzenders enz. er bij gerekend, het cijf der bezoekers 48,130,301. In een paar Friesche gemeente hadden eenige bakkers medegedeeld j. ze voortaan met Kersttijd geen bolle aan hun klanten ten geschenke zoudj geven. De klanten beantwoordden det toezegging dat ze dan ook nu va die bakkers geen brood meer zoude nemen. Toen keizer Wilhelm graaf Vo Büiow tot rijkskanselier benoemde, kwaï deze uit Hamburg zyn souverein danken, maar waB daarbij somber teruggetrokken. Nu, wat scheelt er aan vroej Wilhelm. Wel, Sire, zeide de kanselier, zal het u zeggen. Mijn vrouw is er di oorzaak van. Voorzeker verheugt haa mijne benoemiDg, maar toch spijt he haar wel eenigszins ons hotel te ver laten en een onmetelijk paleis te gaan bewonen, waarvan de schoonmaak 0 zijn minst een jaar zal duren. Is het dat maar, antwoordde keizer. Stel de gravin gerust en maar dat ik voor de schoonmaak za zorgen. Den volgenden morgen ontving gravin Von Büiow van Wilhelm II eenegroott| kist vol zeep. Te Moskou zijn een paar magal zijnen verbrand, die even groot warenl als de grootste magazijnen van Parijs! De schade bedraagt eenige honderden! millioenen roebels. De oorzaak is onbekend. Een duizend! tal menschen zijn nu broodeloos, maa:) spoedig zal het werk weer opgevat wor f den in een ander lokaal. In Rusland. Het bestuurderl Turksche posterijen verbiedt de versprei- ding over het Turksche grondgebied! van geïllustreerde briefkaarten, die afbeelding of zelfs den naam dragen| van namen aan God gegeven, het afbeeld- sel of zelfs den naam van den profeet Mahomet, de afbeelding van eene MoskeJ of... het portret van eene Turksche vrouw.f Arme S ha h. Uit Moskou wordt bericht dat het stoomschip „Vera" iiil een storm op de Kaspische Zee met man en muis vergaan is. De „Vera" had aan boord een grootö| hoeveelheid goederen, die aan den bhah van Perzië behoorden, ter waarde vanl verscheidene millioenen ponden sterling,! Z. M. had te Parijs gekocht achttien I verschillende rijtuigenautomobielen, enz., die hij bevolen had naar Perzië te zenden, en tevens de talryke geschen ken, die hem op zijn reis door Europa ten deel vielen. De „Vera" was een der oudste schepen I van de Kaspische Zee zij zonk op eene I dieple van ongeveer tien meter, en het zal dus mogelijk ztjn haar lading op vissehen. gaan de eerste 100 man van Baden-Powell's politie, die in Enge land zijn aangeworven, naar Zuid-Afrika scheep. Een dame schrijft uit Kaapstad aan een vriendin „Weet u dat men prins Christiaau Victor in de staatsiekist van Oom Paul begraven heeft Heeft u ooit iets zoo 1 onkieseh gehoord Een Eugelschman schreet dat aan een vriendin van mij te Pretoria. Hij was bij de begrafenis I Wat moet arme oü' Tante Sina gevoeld hebben, toen haar mans kist gebruikt werd De Boeren stellen grooten prijs op hun doodkist." De Australische troepen zoudon gisteren van Kaapstad vertrekken. Zi] hebben deelgenomen aan de gevechten bij Jacobsdal, Paardeberg, Kimberley, Thabanchu, Rhenosterkop, Bothaville, Mafeking en tal van andere plaatsen. In het geheel verloren zy 260 dooden in het gevecht of aan ziekten en 400 gewonden. AFRIKA. De Wet is weer ontkomen aan de strikken hem gespannen dooi eenvoudig op een punt de hooggezwoilen Caledonrivier over te trekken, van welks bestaan de Engelschen vermoedelijk niet wisten. Hij is nu afgemarcheerd in de richting van Reddersburg, waar hem weder een nieuwe Engelsche colonne wacht. Knox vervolgt hem en komt voortdurend met hem in gevecht, maar dat weerhoudt de Wet niet bedaard maar zeker voort te trekken en nu en dan eens de tanden te laten zien als Knox het hem te lastig maakt. Waarschijnlijk zal de Wet de ontmoe ting van de colonne bij Reddersburg wel niet afwachten maar bijtijds eene andere richting inslaan. Hij is niet de ml zich noodeloos in een hopeloos ga te wikkelen, en nu moge al KnoJ even vlug bewegen als de Wet,daal heeft hij hem toch nog niet ingeJ Men ka., daaruit afleiden dat dJ over meer dan een „bende" het voert. Een bende die vier Engelsche colonnes van zich houdt] toch wel iets meer dan een „b genoemd worden. Lord Kitchener gebruikt trouwel Wcord in zijn telegrammen niet Eu als nieu nagaat dat de Boereni| vau de beide republieken than 20,<J00 man gesteld wordt, is el mi ader grond voor de smalende bena| ;Iir Alfred Milner heeft dan ook 1 rc s naar Pretoria ondervonden hoe| de Boeren het den Engelschen Ve: trouwende op de verzekeringl lord Roberts dat de oorlog gedaan f mt -rnde hij dat de reis per spoor inconvenient gedaan kon worden, kwam tot de ontdekking dat het 1 langs den spoorweg onveilig was. Uit Louron^o Marques wordt g| dat de Boereu uit de Lebombobl komende,op het Portugeesch gronda vee komen rooven en de Portuge] ovtrheid zich met deze zaak bezig 1 Of dé Portugeezen nu ook tegl Boeren in de Lebombobergen zulle[ trekken, wordt er niet bij gemeld. om zouden zy het niet doen by tegenwoordige Engelscblievendheid Omtrent de op St. Helena in g| genschap verkeerende Boerenkrygsgl genen, wier getal weer met 2l vermeerderd, wordt gemeld dat gezondheidstoestand goed is; daaren heerscht onder de krijgsgevangen Ceylon typhus. Er waren resdsl dooden. Dat bericht is van 16 NI Uit Transvaal komt weder nieuf wel goed nieuws voor de Boeren. noorden van Middelburg is twee lang tusschen Boeren en Engell gevochten en moeten de Engell zware verliezen geleden hebben de vlucht gedreven zijn. Het Bol commando dat dit succes behaald] richt zich naar de Portugeesche om daarde Portugeesche tr| te ontmoeten soms Men zegt dat Louis Botha tod hoorde dat een verbond bestond tusa Engeland en Portugal, besloten wJ Lourenqo Marques aan te trekken. Hoe overigens de toestand in is, blijkt weer uit een schrijveij London aan het Franscheblad de' vau een Engelschman, die in Zuid-7 den veldtocht medegemaakt heel een afschuw heeft van den oorlog den goeden naam van Engeland doet en een dreigend gevaar is vo| toekomst van het Britsehe rijk. Dit zeldzaam, exemplaar vanl Engelschman, die niet door de oq koorts verblind is, zegt o.a. da toestand niet slechter kan zijn da reeds is. Tan werkelijke bezetting| spoor, behalve te Pretoria, Johannel en Bloemfontein. Het spoorwegvel wordt eiken dag verbroken, terwl treinen maar eenmaal per dag rijd| gedurig beschoten worden door del ren. Het geheele land is in gij Gein hoekje waar het Engelsche gev-stigd is. Geweld tegen de B| heeft het kwaad slechts verergerd! I11 Engeland weet men niet wal stelsel van onderdiukking tewel bracht heeft. Op het einde van Augl waren alleen in den V rijstaat reedq hoeven verbrand. Op een marsch va| regiment van 110 KM. in het begin Augustus werden 65 hoeven ver] onder allerlei voorwendsels. Het Engelsche volk, zegt verder Engelschman, is niet van nature v het haat de onrechtvaardigheid var toom, die zoo tegen den vijand w Maar men houdt het van die bi spoi igheden onkundig. Zal het ei mede bekend worden Ik wanho bijna aaD. Als wij spreken antw men ons dat wij het leger aanv Maar wij zullen voortgadn de staats nen aan te vallen, die deze afschuw hartstochten verwekt hebben. Als Engeland tot het einde voor wil, zal het nog wel honderddu man noodig bebbeD. Waar die vanda krijgen En wat kost dat alles hall' millioen p.st, per dag. De bon

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2