te flissinot Gemengd Nieuws. Laatste beriehti Zeetijdingen langen tijd weder te keeren naar de Republiek en nog vele jaren het volk te leiden en voor te gaan als President. De President bedankte voor dit blijk van sympathie. Hij zelf kon slechts de verzekering geven alle hoop op den Heer gevestigd te zullen houden. De leerlingen der H. B. S. en van het Gymnasium te 's Hage, die voor mens waren bij de serenade aan pre sident Kruger een album te schenken, zijn gisterenmiddag om 3 uur door den president ontvangen, en hebben bij die gelegenheid het album overhandigd. Kostbare bloemstukken werden er bij gevoegd, o.a. een krans van 2 meter hoog, de gymnasiasten boden een „hoorn des overvloeds" aan met prachtige rozen enz. Blechts met enkele woorden bedankte president Kruger. Eigenaardig was 't dat Oom Paul, toen een der leerlingen, zinspelende op het gezegde van den president by zijne aankomst te 's Hage, dit gezegde verkeerd aanhaalde. „Wel", zei oom Paul toen dadelyk, „ik heb niet gezegd, ik ben niet onge letterd, maar wel ongeleerd, maar ik heb aan de heeren te verstaan gegeven dat ik zy niet ongeleerd, maar wel ongeletterd. Ik ben ook nooit school gegaan, lieve jongens. Ik dank jelui wel voor je lieve sympathie en voor je mooie bloemen." Toen holden de jongelui naar beneden en hielden daar in vereeniging met de drommen van menschen, waaronder tal van hoogere burgers en gymnasten, een levendig hoera aan waarop oom Paul op het balkon verscheen en een hartelijke ovatie volgde. Kruger heeft gisteren ook ontvangen de heeren Kretschmar van Veen, v.d. Wall Bake, beide directeuren, en Uluys- senaar en Middelberg, commissarissen der N. Z. A. Spoorwegmaatschappij. Eergister heeft President Kruger in tegenwoordigheid van dr. Heymans, een consult gehad voor zijn oogziekte met prof. Snellen uit Utrecht. Gisterenochtend arheidde hij weer ge- ruimen tijd met dr. Leyds en de Zuid- Afrikaansche deputatie. Waarschijnlijk zal de president op 19 December de reis naar Amsterdam maken met de Hollandsche spoor over Leiden Haarlem. De studenten aan de universiteit te Amsterdam zullen bij Krugers komst aldaar een algemeene betooging houden en hem een krans aanbieden. Bij een der opstootjes van de laatste avonden te 's-Hage is wel, zegt de H.Ct., een bakkersknecht in de Schoolstraat aan het hoofd bloedig verwond, maar dat bij dezen persoon in het Ziekenhuis een schedelbreuk zou zijn geconstateerd,kan beslist worden tegengesproken. Een uur na het gebeurde heeft de man, na ver bonden te zijn, het Ziekenhuis te voet weer kunnen verlaten. Het vrouwencongres te Paarl in de Kaapkolonie. Op dat conges waren om te protes teeren tegen het verbranden der boer derijen en het weigeren om vredesvoor waarden zelfs te bespreken een 2000 tal vrouwen bijeen. Ze waren, zegt het Handelsblad, byna allen in het zwart gekleed, wel een bewijs van de nauwe verwantschap die er met de burgers der republieken bestaat. Het congres dier vrouwen in den diepen rouw werd onder statige eiken op een mooie boerderij gehouden. Eerst werd door mevrouw Meethling Jesaja VII voorgelezen, waarna alle vrouwen te zamen den 150sten psalm in het Hollandsch zongen. Behalve door drie dames, miss Molteno, miss Green en mrs. Sauer, werd door iedereen Hol- 'andsch gesproken. De presidente, me vrouw Roos, wees er op dat in de heerlijke streken waar zij woonde, het moeielük was zich de vreeselijke gruwe len van den oorlog voor te stellen, maar toch waren er slechts een paar honderd mijlen ver af geheele gezinnen, die vroeger in goeden doen waren, dakloos ia al de treurige beteekenies van het woord. Er waren daar vrouwen, die 's avonds geen huis hadden om naar toe te gaan en die als ze 's ochtends opstonden, van achter de struik, waar onder zij geslapen hadden, niet wiste n waar heen te gaan om voedsel te vin den voor hare hongerige kleinen. „Dat wordt gedaan," zeide zij met groote bitterheid, „op bevel van Engeland's grootsten held en het Engelsche volk prijst hem en moedigt hem aan." Moties weiden aangenomen, waarin sterk geprotesteerd werd tegen het ver branden van hoeven, het uitzetten van vrouwen en kinderen en de annexatie der Republieken, met het doel ze te laten drukken en in de wereld te ver spreiden. De getuigenis dezer duizende vrouwen in don rouw is eene machtige getuige nis 1 Bij de Tweede Kamer is nu een wetsontwerp ingediend, houdende ver klaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van een spoorweg van Gouda naar Schoonhoven. Deze tramweg zal door de Maat- schappy tot exploitatie van Tramwegen, gevestigd te 's Gravenhage, worden aan gelegd volgens by overeenkomst te regelen voorwaarden. De commissie van rapporteurs voor de Waterstaatsbegrooting, van oordeel dat de wedden der leden van het bestuur der Rijksverzekeringsbank door den mi nister op een te hoog bedrag zijn voor gedragen, heeft by amendement vooige- steld, het betrokken artikel met 1500 te verminderen. Het komt de commissie voor, dat een wedde van 5000 voldoende is. Een Legerreserve in Ned.-Indië. In de „Loc." wordt meegedeeld, dat de Gouverneur-Generaal aan het opper bestuur heeft voorgesteld in Indië een legerreserve in het leven te roepen, die in tijden van dreigend oorlogsgevaar zeer goede diensten zou kunnen bewyzen zonder in vredestijd te veel te kosten. Z. Exc. zou nl. wenschen het groot aantal Europeanen en inlanders, dat jaarlyks den militairen dienst verlaat met pensioen of gagement, zonder daar voor door lichaams- of zielsgebreken ongeschikt te zijn, een verband te doen aangaan, waarbij zy zich vei plichten om in geval van een oorlog met een buiten- landschen vijand onmiddellijk weder onder de wapens te komen voor den duur van den oorlog. Hun zou tot be looning daarvoor in vredestijd boven hun pensioen of gagement een kleine toelage worden verzekerd, waartegen niets geëischt wordt, zoodat zy zich rustig in de burgermaatschappij kunnen blijven bewegen. Bij den heer J. Kuiken Jr. te St,- Anna-parochie is verschenen de 44e j.g. van „De Goede Raadgever», Almanak van de Nederlandsche vereeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, voor het jaar 1901. Het boekje, 5 vel druks, bevat, behalve het gewone kalenderwerk, naamlijsten van drankbe- strijders-vereenigingen in Nederland enz- enz. een rijk afwisselend mengelwerk Vaders Engel (met 2 plaatjes,) door Anca Bean. Aan wie de schuld (met 1 plaatje). Van een mensch en een aap, door H. E. Kraay. Wat dr. Aletrino zegt, door v. d. Heide. Dat lesje hielp, door H. E. Kraay. Drank bestrijding, door v. d. Heide. Exodus 20 5, door K. Sijtsma. Fragment, door v. d. H. Wetgeving tegen den drank, door A. v. d. Heide De kroeg, door Een lid der oude garde. Weer thuis (met 1 plaatsje), door Frederike. Vele korrels vullen een zak, door H. E. Kraay. Uit het leven. De menschen zeiden, dat 't een beest is, door A. v. d. Heide. Nog niet thuis (bij het titelplaatje), door S. Abramsz. —Slacht offer der drinkgewoonte, door K. Sijtsma. De prijs is als gewoon 10 ct,bij getallen lager. Vlissingen, 13 December. Gisterenavond gaf het gezelschap van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn eerste abonnemontsvoorstelling gedurende het winterseizoen in de zaal van den heer Stofkoper. Den goeden naam van deze tooneelvereeniging in aan merking genomen, hadden wij het bezoek wel wat drukker gewenscht. Voorafgegaan door de opvoering van het bekende bijspel „Eeu Stortbui" dat heel vlug werd afgespeeld, kwam daar na op de planken het uit het Duitsch vertaalde blijspel „Der Gold Onkel" ons aangeboden als „De Millioenen Oom», een stuk waarvan de grootste verdienste is dat het door zijn geestige dialoog, verwikkelingen en dolle grappen de spanning levendig hou it en den grootsten stoïcijn tot lachen dwingt. Als het waar is dat lachen gezoud is, moet de Milli oenen Oom" wel zeer bevorderlijk zijn voor de gezondheid. Wat de uitvoeriDg betreft, bleek het wel dat de executanten de beide stukken con amore speelden. Geen enkele van de soms onbetaalbare zetten ging ver loren het samenspel was uitstekend, nergens een hapering. En waar dat samenspel zoo uitstekend was, waarom zouden wij dan nog de aandacht in het bijzonder vestigen op het spel van enkele spelers of speelsters. Zulk een voortreffelijk geheel behoort niet te worden ontleed. Wij vertrouwen dan ook dat deze eerste voorstelling aanleiding zal geven tot een drukker bezoek. Een kleine opmerking houde men ons ten goede. Zou de souffleur zyn al te grooten ijver niet wat kunnen matigen Zyn hard spreken was hinderlijk en onnoodig by de rolvastheid, waarvan de uitvoerenden blijk gaven. van de studenten der keizerlijke univer siteit te St. Petersburg gekregen om naar Rusland te komen. Men schrijft ons uit Goes De liberale kiesvereeniging „Goes" leed den laatsten tijd .een kwijnend bestaan on vooral sedert de oprichting van de geavanceerd liberale vereeniging Voor uitgang" verflauwde de belangstelling gaandeweg. Dinsdag werd een vergade ring gehouden om over het al of niet voortbestaan van „Goes" te beslissen. Dat de belangstelling in de vereeniging verflauwd was, werd op die vergade ring toegegeven, doch aan den anderen kant meende men dat waar „Vooruit gang" zich ook alles behalve in een bloeienden toestand mag verheugen, „Goes" die 17 jaren met ijver en vol harding haar taak vervulde, nog alle recht van bestaan had. Over een in dien zin gedaan voor stel staakten de stemmen zoodat een nieuwe vergadering moet worden uit geschreven. Heclitzaken. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens openbare dronken schap J. J„ tot f 1 b. s. 2 d. h„ A. T„ C. J. B„ H. M., W. M. de R. en B. H„ ieder tot f 2 b, s. 2 d. h., J. P. f 3 b. s. 2 d. h„ J. v. d. R., f5 b. s. 3 d. h„ C. R„ 2 maal f 5 b. s. 3 d. h. iedere boete H. M. f 15 b. s. 2 d. h„ A. v. d. M„ 3 d. h„ J. B„ 14 d. h. Alle ver oordeelden wonen te Vlissingen. De dikke mist van gistermorgen heeft bij Dordrecht bijna een goederen en een passagierstrein op elkaar laten loopen. Een wegwerker heeft, door met de armen te zwaaien, de opmerkzaamheid van den machinist gelukkig nog bijtijds getrokken, Te Hilversum zijn gisterenmorgen drie groote huizen .door brand vernield een schoenenmagazijn, een kruideniers- en een boekwinkel. Den Bosch staat sedert eenige dagen weer rondom onder water. Hoewel nog niet alle lijsten zijn binnengekomen, is voor de gedenknaald te Appeldoorn reeds 2500 ontvangen. De naald zal geplaatst worden op 't kruispunt van Loolaan en Paleislaan. „Simplicissimus" geeft als plaat 't inwendige van het Café Deutschland. Door de spiegelruit ziet men buiten den „groolen oulen man" van 't oogenblik aankomen. Aan eeu tafeltje ziteenBrit- sche'officier en naast hem, den rug naar den toeschouwer, maar zóó dat juist de helft van eer. keizerlijk „erreichte", op gedraaide blonde snor zichtbaar is, een kelner. En daaronder „Ais die kerel binnen wil komen, smijt je hem er direct uit." „U hebt maar te bevelen, mylord." Kruger heeft ook een uitnoodiging In de Belgische gemeente Borger- hout heeft men thans een Kruger-, een De Wet-, eene Botha-, een Cronjt- en een de la Rey-stiaat. De Borgerhouters zijn dus wel Pro- Boer. Te Parijs worden de zeden steeds weerzinwekkend woesterer verloopt geen dag of de dagbladen hebben mis daden mee te deelen, waarvan de een al afschuwelijker is dan de andere. Als de absinthe hiervan de oorzaak is, heeft de Kamer goed gedaan er den verkoop van te verbieden. By het station Mont-de-Marson ontdekte de machinist van een sneltrein een zwaren dwarsbalk over de rails. Een 15 jarige jongen, Belg, die „zoo graag eens een trein had willen zien ontsporen", had die er neergelegd. In de zaak van het in stukken gesneden lijk te Parys is plotseling licht gekomen. Men heeft waarschijnlijk de schuldigen te pakken en de identi teit van het slachtoffer vastgesteld. Een paar dagen geleden werden eenige personen in hechtenis geuomen. Een van hen heeft gezegd dat hij en zijn gezellen den zak gevonden hadden waarin het lijk was, onder eene koetspoort van den boulevard Richard Lenoir. Hij beweerde dat zy dachten een pak caoutchouc te vinden en verschrikten toen zij het lyk zagen. Zij hebben het pak in de rue des Platrières neergelegd. De rechter vau instructie heeft in de verhalen der schuldigen tegenspraak trachten te vinden en meent de ware schuldigen in handen te hebben. Het is eene bende van een twaalftal jongelieden, minstens 20 jaar oud, waarvan sommi gen nog bij hunne familie inwonen, maar die als bende georganiseerd, op diefstal en moord uitgaan. Gisterenmorgen vroeg kwam een dame uit de provincie bij den rechter en legde de volgende verklaring af „Ik heet mevrouw B. Ik woon in een kleine stad, waar ik met myn man een zaak drijf. Mijn zoon Marcel, 18 jaar oud, was kappersbediende te Parijs. Het in de couranten opgegeven signalement beantwoordt aan, het zijne. Hij had de zelfde tanden, dezelfde ooren, hetzelfde litteeken als het slachtoffer. Men zal hem de lippen afgesneden hebben omdat hij op die plaats een zeer zichtbaar spoor van een messteek had. Toen Rubinstein van een tournée door Spanje terugkwam, vroeg iemand hem Kent gy Spaansch Neen. Dus moest gij Fransch spreken? Dat verstaat men daar niet overal. Waarmede hebt gij u dan gered Met de piano 1 zeide Rubinstein. Men weet, dat Ibsen niet geheel te vinden is voor de Boeien. Hij moet ongeveer gezegd hebben, dat zij nu onder gaan wat zij indertijd den Kaffers hebben aangedaan. In een Kopenhaagsch humoristisch blad vindt men nu twee caricaturen van Kruger en Ibsen met een versje. In dat versje zegt Ibsen tot Kruger, dat de Boeren hun verdiende loon krijgen, omdat zij de „Wilde Eend", „Nora" en „Hedda Gabler,, niet hebben gelezen. Kruger antwoordt daarop, dat de helden van zijn land niet, gelyk die van Ibsen, zichzelf het leven benemen, maar een „dood in schoonheid" weten te vinden. Om na te volgen. Do altijd practische Yankees zijn op den inval gekomen om in al de wijken van New- York magazijnen op te richten van parapluies, die men tegen een matige huur aan de voorbijgangers afgeeft. Daar men echter moet bedacht zijn op gebrék van geheugen van den verbruiker, deponeert deze als waarborgsom drie dollars die hem teruggegeven worden als de parapluies teruggebracht worden. De voornaamste miliionnairs in de Vereenigde Staten bezitten als volgt John D. Rockefeller 1000 millioen gulden, Andrew Carnegie 531 millioen, W. M. Astor 300 millioen, W. K. van der Bilt 290 millioen en W. Rockefeller 262 millioen. Zee- en straatroovers treden iu China met den dag brutaler op. Uit Kanton werd Maandag geseind, dat bij Schekloeng een schip door zeeroovers werd geënterd en deze 3000 dollars aan geld als buit meesleepten. Het reizen in Kwansi en Kwantoeng is bepaald ge vaarlijk en de overheid is schijnbaar niet iu staat de veiligheid te handhaven. De spoorwegverbinding tusschen Peking en Tientsin, de belangrijke factor voor het verkeer met de hoofdstad, is her steld en een .proefrit is zonder eenig ongeval naar wensch atgeloopen. Gister- zou de lijn voor het algemeen verkeer open worden gesteld. AFRIKA. Het is merkwaardig hoe weinig Lord Kitchener tegenwoordig over de gebeurtenissen op het oorloge- terrein loslaat, merkwaardig vooral na de verschillende berichten van tegen spoeden door de Engelsche wapenen ondervonden. Kitchener heeft dus blijk baar begrepen dat zulke aanhoudende belangrijke tegenslagen geen gunstigeu indruk op het Engelsche publiek en op zijn beleid zouden maken, wal natuur lijker dan dat hy eenvoudig het zwijgen oplegde aan de oorlogscorrespondenten, waarvan sommigen nog wel' eens de waarheid durven zeggen. En zoo komt het dat wy ons moeten tevreden stellen met het bericht van eene overrompeliug van een Engelschen trein door de Boeren bij Standerton, die nu juist niet geheel in 't voordeel der Engelschen was en de vraag wettigt of dit nu alles is, wat de Boeren in de laatste dagen uitgevoerd hebben. Van het einde van de geweldige op haren en snaren gezette jacht op de Wet weet Kitchener ook weder niets te vertellen dan dat Knox, de zoo slimme Knox, steeds met hem in voeling is en hem wel krijgen zal, daar de terug weg hem afgesneden is door de hoog- gezwollen rivieren. Men weet echter dat de Wet onder een zeer gelukkige ster geboren is en reeds zoo dikwijls zijn belagers verschalkt heeft juist op het oogenblik dat zijn ondergang zeker scheen, dat we met de Daily Graphic denken dat de Engelschen hem ook dit maal niet hebben zullen. Men veigete niet dat hij elk hoekje en gaatje van het terrein kent, wat de Engelschen met hun slechten inlichtingendienst niet kunnen zeggen, en ook dat de Boeren zich heel wat vlugger bewegen kunnen dan de Engelschen. De toon waarop Kitchener van de vervolging van de Wet melding maakt, doet ook niet vermoeden dat een resultaat van belang met deze parforcejacht ver kregen is. De Duitsche consul te Louremjo- Marques neemt nu ook de belangen der Nederl. onderdanen aldaar waar. ENGELAND. Met eene overweldigende meerderheid is zooals men weet, een oorlogscrediet van 16 millioen p.st. aan de regeering toegestaan voor het voort zetten van den oorlog in Zuid-Afrika. Hoe lang zal die verbazende som strek ken De Westminster Gazette zegt het ons. Dat crediet, zal maar voor de helft voldoende zijn om de kosten, van den oorlog te dekken tot Oudejaarsavond, die naby genoeg is. Bovendien heeft de regeering niet durven beioven dat er geen verdere oorlogscredieten voor Maart zullen gevraagd wqrden. Zulk een vooruitzicht schrikt natuur lijk het blad af en geeft het aanleiding tot de vraag of het niet tijd wordt den weg der verzoening te betreden en Sir Alfred Milner te beduiden dat hij daaraan kan medewerkendoor de Kaapsche Hollan ders niet toe te snauwen zooals hij o.a. deed met de deputatie van het congres te Worcester, die hem de op het congres genomen besluiten ,kwam mededeelen. Zulke mannen zijn in de stemming waarin de Afrikaandera thans verkeeren, het minst niet op hun plaats RUSLAND, De Czaar is nu reeds zoo ver hersteld dat met zijne goedkeuring de uitgifte van bulletins is gestaakt. DUITSCHLAND. Een interpellatie in den Rijksdag betreffende de afwijzing van Kruger, schonk den rijkskanselier de- gelegenheid nog eens nader het stand punt der regeering dat ons bekend is, uiteen te zetten en weer verschillende ongunstige beweringen te weerleggen. Zoo verklaarde Von Bülow dat reeds te Parijs door middel van dr. Leijds aan Kruger werd te verstaan gegeven dat de Duitsche regeeriug hem niet kon ontvangen. Toen Kruger desniettemin toch naar Duitschland ging, werd hem weder met dezelfde kieschheid als te Parys onder het oog gebracht dat do keizer niet in staat was om hem te ontmoeten. Beslist ontkende Von Bülow dat de Engelsche regeering haar invloed zou gebruikt hebben om de rei3 van Kruger naar Berlijn tegen te werken of, wa zou zijn,dat Engeland invloed zou u neu op Duitschlands houding in den met Zuidafrika.En wie denkt dat de zich laat influenceeren door betrek van verw mtschap met het Enf vorstenhuis, kent, zeide Von Bülo karakter en de vaderlandsliefd keizers niet, by wien slechts het van Duitschland op den voorgron Ware dit zoo, werd de Duitsche p door betrekkingen van verwantsch inlluenceerd, hy (Von Bülow) zoi dag langer minister zijn. Wat de bewering betreft dat tui Du.tschland en Engeland een g verdrag bestaat, Van Bülow sprak d ter m, maar toch kon hy beslist z da: dit verdrag geene betrekking op eene botsing van Engeland n Bn renrepublieken. Btj de overeen: zyu geene verplichtingen aanvaard, zy is voortgekomen uit ons welbe^ belang. Von Bülow besprak ook noj wolbekend telegram dat de keiz 1896 tot Kruger richtte. Toen w eciuer geen sprake van een ooilog schjn twee staten, maar van vrijouitersonderneming. De keizt dotlde echter niet met zyn teli Duitschlands politiek voor altijd te b: Dit telegram heeft in elk geval dt dienste gehad dat het door de ontv die het genoot, niet in Duitscl maar buiten Duitschland, den toe van Duitschland in zooverre ir duidelijk licht heeft gesteld, dat geen twijfel overliet, dat Duitse in geval van een botsing met Enj in Afrika alleen op eigen krachte hebben te rekenen. Per telegraaf. 's GRAVENHAGE. Tweede K Bij de behandeling der begrootin binnenlandsche zaken werd de pos aanstelling van een nieuwen insp van landbouw na bestrijding do heeren Lohman, Troelstra, Kerdj Vau der Zwaag tegenover de verde door den minister na langdurige dis aangenomen met 46 tegen 41 sten Door aanneming met 75 tegen 12 men van het amendement-Bouman besloten 's Rijks- vakzuivelschoc te Leeuwarden, maar te Bolswa vestigen. Bij de receptie van Kru 's Hage was het gebouw voor Ki en Wetenschappen versierd m vlaggen der Republieken en Nedf Kruger was vergezeld door de B deputaten,de heeren Eloff, Boescho Bredell. Na psalmzang der kil trokken deputation van allerlei aar voorbij, ook de senaten der universi De voorzitter der Haagsche journal veieenigiDg wees op de eenSg heid der Nederl. Pers in het f tegen den onrechtvaardig opgedr ooriog. De President drukte de zittel s der deputatiën de han zeide te waardeeren dat de voor rechtvaardigheid en waarh alle sekten der geheele wereld leven Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 19 Donderdag 20 14 15 16 17 18 Dec. 6,28 7,4.3 9.3 10,15 11, 8 11,59 12,28 Het Zweedsche stoomschip J. Dickson," vertrok heden nan naar Antwerpen, na „zijn lading geluk te hebben. M a r k t b e r i c ii l e Middelburg 13 December 190 Boter f 1,05 a ƒ1,15 per K. Eieren 7, per 100 stuks.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2