Meulamiscie teicÉf Rechtzaken. Gemengd Nieuws. ingetrokken tot eene serenade, welke gisterenavond aan hem zou gebracht worden. De verstandige Hagenaars zullen dit besluit wel toejuichen. Rumoermaken moet den president in de treurige om standigheden waarin hij verkeert, wel ongevallig zijn. De bende_betoogende jongens, gesteund door gelyksoortige ouderen, moet 2000 bedragen hebben. Hoe ze te werk gingen, blijkt uit het volgende De politie moest tenslotte met kracht optreden om de bende uiteen te jagen, ofschoon de chefs ook daarbij de agenten nog voortdurend tot kalmte aan maanden, niettegenstaande verscheidenen uit 'I gepeupel voorzien waren van latten met spykers en dus al vooraf slechte bedoelingen hadden. Eenmaal werd van den wapenstok gebruik gemaakt in de Schoolstraat, waarby een bakkersknecht een wond aan het hoofd opliep, die in het Zieken huis werd verbonden, en eens in de Hoogstraat, toen een troep menschen, die niets met de jongensbende temaken hadden, de politie uitjouwden bij die gelegenheid kreeg een persoon een bloe dende wond, die verbonden werd aan het commissariaat op de Groenmarkt. Voorts werden eenige personen gear resteerd, die de bevelen der politie niet wilden opvolgen, terwyl ook werd aan gehouden een korporaal der jagers, die in de Veenestraat zijn sabel tegen de politie trok. De Kieswet. De Eerste Kamer heeft de „technische" wijziging der Kieswet aangenomen, in een slechts matig bezochte vergadering, waar van de 36 opgekomenen 4 tegen stemden. De overgroote meerderheid heeft zich dus vereenigd, zegt het Han delsblad, met de talrijke veranderingen, die hoofdzakelijk zijn gebracht in den gang van het verkiezingswerk, om de gebreken daarbij aan den dag gekomen, weg te nemen. Veel meer is van het voorstel der Regeering na het besnoeiings- werk dat de Tweede Kamer verricht had, niet te voorschijn gekomen. Het kiesrecht zeli is al zeer weinig verruimd, wat wij blijven afkeuren omdat zoo doende de drang naar grondwetsherziening wordt aangewakkerd en een geregelde gang van den wetgevenden arbeid be lemmerd. Door een ruimere omschrijving der positieve kenteekenen van geschiktheid en welstand had de wetgever een rege ling in het leven kunnen roepen, welke voor geruimen tijd aan de behoefte had voldaan en nagenoeg allen die in eigen onderhoud .en dat van hun gezin voor zien, onder de kiezers kunnen opnemen. De regeering zelf heeft dit echter niet gewild en daardoor in deze zaak de lei ding uit handen gegeven. In plaats van zich louter tot technische veranderingen te bepalen,had zij enkele ingrijpende voor stellen er aan toegevoegd, die echter volstrekt niet voldoende waren. Het ge volg was dat niemand bevredigd was en de Tweede Kamer het ontwerp door allerlei besnoeiingen nog onbedui dender maakte. Deze niet zeel verkwikkelijke gang van zaken is in de Eerste Kamer door de weinige leden, die het woord voer- deze„Mijn man is het niet. Wie zijt gij De vreemdeling scheen eenige oogen- blikken door het loopen en den wind sprakeloos te zijndaarop antwoordde hij „Ik wil over de grenzen naar Frankrijk men heeft mij beneden ge zegd, dat ik Kraaienhorst voorbij moest. „Is dat hier?" „Ja," antwoordde Johanna, voor het 'oogenblik haar angst vergetende. „Maar bjj nacht en sneeuw kunt gij den weg niet vinden. Het zou uw dood zijn. Kom binnen en rust bij ons uit." De man scheen te weifelen en ant woordde „Ik heb moeieiyker wegen afgelegd, Is er niemand te huis, die mij den weg kan wy'zen „Neen, mijn man is van huis, doch hij moet Een juichkreet brak hare woorden af ^Daar is Melac, hij komt!» Onwillekeurig trad de vreemie terug als wilde ha zijn weg alleen zoeken. den, op vrij ombarmhartige wijze uit eengezet. Het debat van gisteren is daardoor vinniger geweest dan men van de Eerste Kamer gewoon is en waarbij een oudminister van binnenl. zaken, wiens bestuur zich niet door bijzonder groote daden heeft onderscheiden, dit op scherpen toon werd herinnerd door den tegen woordigen Minister, over wiens gouvernementeels kracht bij dit en andere ontwerpen twijfel werd geopperd. De groote meerderheid, waarmee het ontwerp ten slotte werd aangenomen, bewijst dat men de regeling als van weinig beteekenis beschouwde en ook dat zy' niet instemde met de vrees van den heer Rutgers van Rozenburg voor kiezersteelt bij particuliere spaai banken en door examens, evenmin als met het grondwettig bezwaar van den heer Roëll omtrent geneeskundigen onderstand. De wet zal nu wel spoedig worden afgekondigd zoodat de nieuwe kiezers- ly'sten volgens hare bepalingen kunnen worden ingericht. Atjeh, Naar men aan de „Loc" van Atjeh mededeelt, zal generaal Heutsz voor de in het voorjaar te ondernemen expe ditie tegen Samalangan geen bataljons van Java vragen, doch zal het legerbestuur, om den bevelhebber de handen vrij te geven en hem in staat te stellen, niet alleen in het veld, maar ook op en rondom de posten de noodige kracht te ontwikkelen, intyds voor flinke aanvullingen zorgen. Men verwacht, dat de infanterie op die wijze wel plm. 1000 man boven de gewone sterkte zal worden gebracht. De Haagsche Courant meldt Op initatief van de Haagsche afdeeling der „Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging" is besloten, dat door de ge zamenlijke banketbakkers in Nederland een onderlinge chocoladefabriek zal worden opgericht. Consul Pott wordt tusschen 17 en 20 Januari te 's Hage verwacht, Kruger te Amsterdam den 19 dezer. Ook te Rot terdam zal men hem gaarne ontvangen. Een dergelijk verzoek kwam ook tot den Staatspresident uit München. Te Leiden overleed op 48jarigen leef- tyd de heer J. G. A. Frommann, kapitein by het 4e reg. inf. President Kruger is door de Russische regeering verzocht voorloopig van zijn bezoek, wegens ziekte van den Ozaar, af te zien. Vlissingen, 13 December. De reserve-korporaals Van Raalte en Meesters, die met gunstig gevolg het examen voor reserve-sergeant hebben afgelegd, zijn gisteren in hun nieuwen graad aangesteld. Een heer die Maandagavond met den mailtrein van Hamburg alhier aankwam met bestemming naar Londen,kreeg,zooals wij reeds meldden, onder het gaan naar de nachtmaüboot in de gang naar de douaneloods vermoedelijk een beroerte, tenminste hij viel achterover en was In groote sprongen kwam de hond nader, bleef eensklaps snuivend stilstaan en stiet een toornig gebrom uit. Toen sprong hij vooruit naar Johanna en vatte haar kleed met zijne tanden. Zij streelde hem gelukzalig den ruigen kop „Verheugd gij u ook op den avond, Melac, en zyt gij uw meestet zoo ver vooruitgeloopen Doch hij liet niet los eu trok aan haar kleed. „Wat wil je zoo weerde zij hem af. „Gij scheurt mijn boezelaar." Maar plotseling riep zij verschrikt uit„Waar is uw meester, Melac De hond stiet een kort, gedempt ge huil uit, doch in het volgende oogenblik had hij reeds weder haar kleed gevat en trok er aan. Eene yzing beving haar en zij riep uit„Hij is gevallen, is dood, gy komt mij halen Daarop steeg haar het bloed naar het hoofd en liep zij, hare bezinning bijna verliezend, blootshoofds voort, waarop de hond, haar loslatend, onder vroolijk geblaf haar vooruitliep en nu en dan zoo goed als onmiddellijk dood. Naar het hotel Zeeland gedragen, kou de ontboden arts slechts den dood constateeren. Het lijk werd nog dienzelfden nacht naar het gasthuis vervoerd, vanwaar het a.s. Vrydag naar Hamburg zal vervoerd worden, omdat het der politie bij onder zoek is gebleken, dat de overledene J. B. genaamd en een te Hamburg woonachtig koopman was. Naar wij vernemen wer den op den overledene belangrijke geldsommen en voor hem geldswaardige papieren bevonden. Het dames-comité te Middelburg ont ving tot dusver voor de krygsgevangen Boeren op St. Helena en Ceylon ruim f 6900. Den 24 Januari zal te Middelburg eene kinder-operette worden opgevoerd, waar van de netto opbrengst is voor de ver- eeniging „Kindervoeding." In het geheel zal het aantal Engel- sche kantoren te Middelburg met 5 of 6 vermeerderd worden, waarvan reeds 2 met hunne werkzaamheden zijn aan gevangen. Met 16 Dec. zijn verplaatstde klerk der posterijen en telegrafie le klasse H. A. von Lindern, van Tholen naar Alblasserdamde klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse P. L. van Breda, van Alblasserdam naar Tholen. Te Wissenkerke is een vergadering gehouden, waarin gesproken werd over het onbillijke dat een boerenknecht op Noord-Beveland gedurende den winter voor zijn werk enkel kost en inwoning heeft en geen loon ontvangt. Men kwam nog tot geen definitief besluit. Er zal nog een vergadering gehouden worden. Te IJzendyke woont iemand, 21 jaar oud, die, bij een lengte van 1.95M., een gewicht van 500 pond heeft. Hij heeft een zuster, die 14 jaar is en reeds een lengte van 1.85 M., bij een gewicht van 360 pond heeft. Te Graauw is een 5-jarig kind in een sloot verdronken. Kerk- en Sclioolnieuws. Getef. Kerken. Bedankt voor het be roep te Oost- en West-Souburg, door ds. J. A. de Vries, te Pijnaart. Moord te Koewacht. In de zaak van Misseghers, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag, gepleegd op Prudentia Vervaet, te Koewacht, heeft de advocaat-generaal b\) den Hoogen Raad, jhr. mr. Rethaan Macaré, geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep, door den ver oordeelde ingesteld. De uitspraak is be paald over vier weken, Twee Belgische stroopers hebben Zondag nabij Hooge-Mierde (N. Br.) ge schoten op twee rijksambtenaren. Een van dezen, van Hulst, werd ernstig in het onderlijf gewond; de tweede,Breetvelt, ontving met een zwaren knuppel een omzag, of zij hem wel volgde. De vreem deling was inmiddels rondom het huis gegaan en zoo weer bij de deur geko men. Hij staarde de met den hond ver dwijnende vrouw na en schrikte, toen de Verbaasde en ongeduldige kinderen naderbij kwamen en luide riepen „Melac! Melac!" Tot dusverre had hij niets van hen bemerkt, wijl zij om den sneeuwstorm meer binnen in den gang stonden. Nu trad de kieine Johanna op den drempel en zeide uitziende „Waarom is moeder weg, vreemde man Het wordt beele- maal geen Kerstavond. Een oogenblik zag hij starend naar het kind, 't welk hij slechts onduidelyk kon zien daarop antwoordde hij kortaf „Ga naar binnenwaarop hij haar volgde en den grendel op de deur schoof Da kinderen gingen naar de woon kamer, maar hij bleef in de gang en liep daarna in de keuken, die hij bij het matte licht nog kon onderscheiden, Daar schoof hij de tafel tegen den slag op het hoofd, die henr bewusteloos deed neervallen. De commies Hulst van Reusel is eergisteren overleden. Te Blerik wilde eergisteren de vrouw van een overwegwachter de kachel aan maken. Daarbij vatten hare kleeren vuur en spoedig stund zij in lichtelaaie. Haar zoon en haar dochter die te hulp snelden, bekwamen eveneens hevige brandwonden zoodat alle drie per rijtuig naar het gasthuis te Venloo overgebracht werden. De moeder is reeds aan de gevolgen overleden en de zoon en de dochter ver- keeren ook niet buiten gevaar. De personen die bij de onlangs in den Helder plaats gehad hebbende gra naatontploffing zijn verminkt, zijn thans, door tusschenkomst van het bestuur van het visschersfonds, door de vereeniging De Stuers van kunstledematen voorzien. De pater Henri Raymakers schrijft: Hoe meer de tijdingen uit het verre noorden van China emJVIongolië tot ons komen, des te grooter wordt het getal van hen die als slachtoffer vielen van hunne toewijding. Ik ontving wederom een bericht, mij meldende dat twee onzer landgenooten door de soldaten en de Boksers vermoord zijn: de pater Jos. Dob be uit 's Herto genbosch en de pater Andr. Zijlmans uit Midden Mongolië. Hunne residentie en kerk in Heou-pa werden den 22en Aug. verwoest en verbrand. Men stelde hun voor hunne christenen te verlaten, doch zy bleven met hen en stierven met hen. (M. en Rb.) Te 's-Gravenhage is een werkman, die gewoon naar zijn werk ging, bij een oploop van volk door een agent zóó op het hoofd geslagen, dat hij in elkander zakte en een schedelbreuk bekwam. Treurige toestanden. In de Hoogev. Ct. geeft de predikant G. Boerma, uit Hollandsche Veld, gemeente Hoogeveen, eene beschrijving van een woning van turf, waarvan het woon vertrek 4 el in het vierkant is en zóó laag, dat iemand van middelmatige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusschen dak en wanden zijn openingen, die aan wind, regen enz. vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's morgens en 's avonds aardappelen met olie, zoodat zij een kan olie per week gebruiken, en een snee roggebrood, zóó gesmeerd, dat zij één half pond kunstboter per week verbruiken. De kinderen toonen de duidelijkste sporen van gebrek lijden. In een der hokjes slapen zes, in het andere vier personen, op stroo, onder twee dunne dekentjes en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zóo uitgeput, dat zij niet kunnen werken de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop blijven. Hij heeft dringend behoefte aan versterkende middelen. De gezondheid van het geheele gezin, dat oppassend is, dreigt verwoest te worden bij zulk een voeding, in zulk een verblijf. En deze turfhoop wordt als woning aan dit gezin verhuurd Te Utrecht, is een kind geboren zonder armen of beenen. De heer Drost, student aan de Utrechtsche universiteit, had een wed denschap aangegaan om den weg van Amsterdam naar Utrecht binnen 4l/<j uur te voet af te leggen. Zaterdagavond heeft hij zich in gezelschap van eenige vrienden per spoor naar Amsterdam begeven, waarna hij zijn wandeling aanving. Hij won de weddenschap, want hij deed de „wandeling" in 4 uren en 18 minuten. De chefkok van het „Hotel Central" te 's-Hage, de heer F. de Haan, is be kroond met een gouden medaille op de tentoonstelling van kookkunst, Zaterdag te Brussel gehouden. De heer de Haan ontving tegeiyk een gouden medaille van de „Chambre syn- houten binnenwand, nam brandhout uit de kast. schikte dat op de tafel tegen den wand hoog op en wierp er spaan ders om heen. Hierop nam hij een doosje met lucifers uit zijn zak en wilde er juist een aaMtryken, toen hij den tred van kleine voetjes in de gang hoorde en eene kinderstem riep „Waar zijt gij, vreemde man Waarom komt gij niet bij ons?" waarop de beide kinderen binnenkwamen en hem als beangst bij zijn jas vatteden. Hij stiet ze ruw terug en zeide barsch „Weg van hier, naar de kamer 1" Zij klemden zich echter aan hem vast en zeiden „Ga met ons mee Wij zijn bang daar binnen, het is zoo duister!» „En bij mij ben je niet bang Onbewust, met een honenden lach waren hem de woorden ontglipt. De kin deren antwoordden „Neen, wij zijn niet bang,als gij bij ons zijtGij moet bij ons blijven, tot vader en moeder terug zijn Endoor zijne tegenwoordigheid gerust gesteld, keek het meisje naar den nog dicale" der hotel- en koffiehuishouders te Parijs. Te Leiden is ruim 4500 inge- zameld voor een huldeblijk aan de Koningin. Men past tegenwoordig op onze moedige koningin den dichtregel van Victoria Hugo toe „Wy worden klein; gij, vrouwen, zijt groot." Maandag heeft te Antwerpen een treurig ongeluk plaats gehad. De stoomboot „Aline" in de haven komende, dreef tegen een binnenlandsrii vaartuig aan dat aan de Rijnkade ge meerd lag. Laatstgenoemd schip begon dadelijk te zinken. De schipper, zijne twee kinderen in zijne armen nemende, wilde op den kant springen, maar zijn sprong niet goed berekend hebbende, viel hij in 't water met zijn kostbaren last. Een kreet van angst ging uit de menigte op die op de kade getuige was van dat voorval en dadelijk ter hulp snelde. De schipper en een kind werden gered, maar hoe de redders zich ook inspanden, de andere kleine, een jongetje van 6 jaar, verdronk. Aan een Belgisch blad wordt uit Den Haag gemeld dat Kruger een aller- vriendschappelijkst telegram van den Czaar ontvangen heeft. Aangezien de inhoud verzwegen wordt, weet deze welingelichte correspondent daarvan ook niets mede te deelen. Nog vertelt hij dat Kruger na het by wonen der godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's Hage de personen, die het dichtst by hem stonden en lawaai maakten, op strengen toon een berisping toediende wegens hun verstoring van den Sabbat. Geen Absinthe meer. In de Fransche Kamer is met algemeene stemmen eene motie van den heer Vaillant aangenomen, waarbij de verkoop van elke essence, welke door de genees kundige academie als gevaarlijk geacht wordt, verboden is. Indien de wet in al hare gestrengheid wordt toegepast, zal de verkoop van absinthe verboden worden. Het debat heeft geopenbaard dat er te Parijs hon derduizend hectoliters van,dezen gevaar - ïyken drank verkocht worden. Kolonel Picquart heeft in een schrijven aan de leden der Fransche kamer geprotesteerd tegen de amnestie, welke hem zou schoonwasschen van een misdaad, die hij niet heeft begaan. Tekens verklaart hij met nadruk,dat hij nooit anders dan zijn plicht heeft gedaan, en hij betoogt dat alleen door geheel en al te voldoen aan de eischen van recht en gerechtigheid de belangen der Repu bliek kunnen worden bevorderd. Te Londen is een fonds gesticht voor de noodlijdende Zuidafrikaansche vrouwen en kinderen. Er wordt door de bestuursleden van het fonds gewezen op den grenzenloozen jammer, door het verbranden van hoeven en huizen onder honderden, vroeger welgestelde vrouwen teweeggebracht, en, „gelijk de ambulance van den overwinnaar na den slag ook de gewonden des vijands ophaalt en verzorgt, zoo moet ook het Engelsche volk thans hier van zijn liefdadigen zin blijk geven". Volgens het Engelsch blad de „Star" is de vier-en-tachtigjarige Lord Wemyss in 't huwelijk getreden met miss Grace Blackburn. Hoe oud de bruid is, wordt niet ge meld. Lord Wemyss moet niettegen staande zijn leeftijd, nog een der mooiste mannen van Engeland zijn. Een respectabel sommetje. Gedurende de laatste twintig jaren werd op de Engelsche vlakke renbanen slechts ten halve zichtbaren toren dien hij op de tafel had opgestapeld en vroeg: „Maak je dit voor ons!" En de knaap zeide vergenoegd en geheimzinnig tot haar: „Ik weet, wie het is, Hanna." „Wie dan „Het is de Kerstman, hij wil zien, of wij zoet zijn." Wat was het, dat den vreemdeling bij het hooien dezer woorden deed ont roeren en in gepeins verzinken Daarop zeide de knaap „Weet je wat, vreemde man, speel met ons, tot vader en moeder terugkomen. Dan houdeü wij samen Kerstavond en heb ben veel pleizier," en zijne handen uit strekkend, stootte hij tegen het op de tafel gestapelde hout, zoodat de blok ken met geraas op den grond vielen. Zich daarop omwendend, vroeg hij, als verschrikt„Wat is er vreemde man Wat scheelt u?" Een dof steunen was uit de borst van den vreemdeling gedrongen en hy had zich op een stoel laten vallen. Wordt vervolgd). aan prijzen uitbetaaid 1' 109,347 of gemiddeld ongeveer ö'/s gulden per jaar. Een bewoner van het Bel dorp Eggenfelden heeft van ove| wege last gekregen, er zorg dragen, dat aan hem behoorendd hondjes, die zich ophouden in ea hekwerk algezetten tnin, niet ml hun moeder gaan zuigen, „omdal door het zedelijkheidsgevoel gel wordt en de kinderen er ver| door worden." Om oud te wordej Washington is overleden zekere Nal W' lis, een bekend scheikundige, let i'tyd van 107 jaar. iiij had vijf-en-twintigmaal eel rond de wereld gedaan, en zeil hit geheim om lang te leven on. altyd opgewekt te zijn, sm| te -.ten en eiken dag een bad te i AFRIKA. Lord Roberts heeft all zielr in te schepen naar Engelanl memorandum uitgevaardigd bet ra het verbranden der Boerenhoeve! zegt daarin dat hij toen hij in hd kwam, de strengste bevelen uitvaal tegen het vernielen van eigendol Toen was dus Roberts nog de volrf gentleman, zooals de Engelsche! zoo gaarne noemen. Maar de aanl der Boeren op de spoorwegen enT Brhsch eigendom noopten hem tot I tiger maatregelen over te gaal echter volkomen in overeensteJ waren met de gebruiken eener besc| oorlogsvoering. Om een einde te maken aaq spoorwegvernieien, zegt Roberts gaf ik beve! het huis, dat het nal legen was bij het tooneel der vel ting, te verbranden, terwijl bi latere proclamatie verlof werd gl tot het verbranden der huizen val voerders van stroopende afdeelingeJ neer zij, na waarschuwing, daa| niet ophielden. Hij rekende er op dat de noodzakelijkheid van hl branden van huizen zou vermin naarmate de politiemacht zou zi| organiseerd. Dat het met dat organiseerel ging zooals gewenscht werd, is n| lijk niet de schuld van Lord lil die dus genoodzaakt werd tochl met het verbranden van hoe! groote schaal voort te gaan. Sedert 18 November is echte! hoeve meer verbrand op zijn last| De Haagsche correspondent Daily News beweert daar een Kamd hebben gesproken, die hem zeidl bang te zijn voor het uitbreken vl oorlog met Engeland. „Engeland! het Kamerlid, zal Holland wa annexeeren, maar onze koloniën vJ nemen en als de dag komt, dat I land Java neemt, zal Holland een| natie zijn." Om zijn gevoelen te staven, verkl de afgevaardigde het volgende „De toestand van Engeland inl Afrika wordt steeds bedenkelijker.! land zal nooit de Boeren overwl maar wij kennen de Engelschen| tegenspoed zal hen woedender Er zal een dag komen dat zij den| zullen opgeven, maar dan zullen op ons storten, gedeeltelijk on bloeddorst te bevredigen, geded om eene vergoeding te zoeken vo| verlies van Zuid-Afrika. En we nu dat de keizer van Duitschlanc| niet helpen zal." Hot bericht dat de Wet gesn: laat nog naar zich wachten, maa is Knox, die door de Engelschen al slim als de Wet wordt voorgestelc steeds met hem aan het ve Waarom het zoolang duurt eer richten komen, zou hieraan toe te ven zijn dat er geen telegrafiscl meenschap is met het leger en de van stryd gedurig verandert. Dat heen en weer trekken ondt geleiding van zware regenbu en, z Engelschen met hun zwaren leg "wel niet aangenaam zyn. ENGELAND. Het Lagerhuis hee 284 tegen 8 stemmen de aanvul begrooting ten bedrage van 16 mi pond sterling aangenomen.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2