Donderdag 13 December 294 88e Jaargang, Van week tot week. F^Ül ÜLLIT©!M. Een Kerstavond in het gebergte. fiinoBRlaiidsGiiB Hten. I90Ö. 1 LINSlNliNCIlii COURANT. Prfls per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by aMe Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAM DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. ADVERTENTIÉNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groots letters en cliché's naar plaatsruimte. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Wanneer wij de gebeurtenissen, vooral ook de uitlatingen van verschillende machthebbenden in de laatste dagen, met aandacht en kalmte gadeslaan, dan wijst ons veel op de nadering van een eei.igszins bevredigend einde in de Zuid- Afrikaansche zaken. Wij stellen hierbij op den voorgrond, dat men van weerskanten iets zal moeten toegeven. Zonder inbinden is aar. eene bevredigende oplossing niet te denken. Van .weerskanten heeft men zich zoo beslist en somtijds zoo scherp uitgelaten, dat een eenvoudig toegeven en treden in de eischen der wederparty, gesteld al dat de omstandigheden het toelieten, eenvoudig belachelijk zou zijn. De tijd is geen zachte chirurgijn, maar wat is hij toch een uitstekend heelmeesterMen kan nauwelijks zijne ooren gelooven,wanneer men den zelfden Chamberlain van voorheen in het Engelsche Lagerhuis hoort zeggen „Wij koesteren geen haatgevoel tegen men- scben die de wapens tegen ons hebben gevoerd. Zy zijn dappere vijanden en zullen als zoodanig worden behandeld en in dien geest worden toegesproken.'' Over de zeer netelige en lastige quaestie der bekendmaking van de zoogenaamde inlijving aan de mogendheden, is het Engelsche ministerie nog al handig heen- gezeild. De mededeeling is niet geschied en zal ook niet geschieden. Quasi omdat het bij onderzoek is gebleken, dat vroeger een dergelijke communicatie in een dergelijk geval ook niet heeft plaats gehad en niets de mogendheden belet om de annexatie te erkennen zonder zoodanige mededeeling. Jawel, maar het Engelsche ministerie wist zoo goed als wfj, dat een derge- 1 ij k geval zich nog niet heeft voor gedaan en, in de tweede plaats, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat een der mogendheden, Portugal dan misschien uitgezonderd, uit zich zeiven zal over gaan tot een daad, waaruit de officieele erkenning zou kunnen worden afgeleid. Wanneer voorts Chamberlain zegt, dat er in geheel Zuid-Afrika gelijke wetten en gelijke vrijheden zullen gel den wel niet een staatkundige onaf hankelijkheid, maar eeD vrijheid en een grondwet die ten slotte zullen leiden tot zelfbestuur, dan is dit volstrekt niet wat de Zuid-Afrikaansche republieken wenschen, maar het is toch geheel iets anders dan wat Chamberlain vroeger heeft verklaard. Het is het noodlot van staatslieden en dikwyls ook van machthebbenden, die men niet gewoon is onder de staats- Naar W. J E A" S E Af. 2). Ik heb dat voorval destijds voor u geheim gehouden, maar mijne onbe zonnen woorden lang berouwd. Die man is nu weer vrij en hier in de buurt en dus heb ik wel eenige zorg, nu ik u voor een paar uren alleen moet laten. Doch wat moet, dat moetf" Daarop -kuste hij zijne vrouw en kinderen en liep met den hond naar kuiten De jonge vrouw zag hem na, tot hij toet den hond tusschen de boomen ver kwenen was en ging toen met een lieden te rangschikken, dat zij van tijd tot tjjd het bijbelwoord in toepassing moeten brengen „de hond is wederge keerd tot zijn eigen uitbraaksel.» Er is misschien geen staatsman aan te wijzen, die op dezen regel eene uitzondering heeft gemaakt. Er worden in de opge wondenheid van het oogenblik woorden gesproken en eischen gesteld, die in lateren tijd met de historische feiten in botsing komen en schipbreuk lyden op den machtigen loop der omstandig heden. In den Duitschen rijksdag hadden keizer en rijkskanselier het beschamend woord ook niet behoeven te hooren, dat een diepe smart het Duitsche volk ver vult, omdat het hoofd van een voor zijne onafhankelijkheid strijdend volk aan Duitschlands deur is afgewezen ter wille van eene andere mogendheid. 't Is een hard woord geweest, dat Yon Bülow, de afwezige Von Bülow moest hooren, dat men hem het verwijt niet kon besparen, den keizer verkeerd te hebben ingelicht. Maar de keizer van Duitschland laat zich nu eenmaal niet inlichten en Von Bülow bleef daarom wyselyk weg. En nu moge de staatssecretaris nog al ad rem zijn geweest in zijn opmerking, dat de beeren goed praten hebben en de regeeriDg voor de kastanjes zit best, maar het woord zal toch wel ge schald hebben door het jachtrumoer, op de plek waar Z. M. andere schik kingen had getroffen en bezig is, eenige van Z. M. dierlyke onderdanen voor de consumtie gereed te maken Intusschen, men gelooft, en wij ge looven het ook, dat de keizer al om is, in zooverre als er van een „om zijn" hier sprake kan wezen. Het werd Z. M. wat bang om bet hart, toen de Fransche triomftocht de richting van Keulen uitkwam en het duidelijk bleek welk een gapende afgrond er in deze lag tusschen de houding des keizers en de gevoelens van zijn volk. Voor een niet zeer populair gebieder, als Wilhelm II is, al ware hij de meest absolute monarch, kan zoo iets onmogelijk een aangenaam verschijnsel wezen, en daar Z. M. toch altijd het „Duitsche belang" in reserve heeft om er alles mee goed te praten, kon dat belang ook hier uitstekende diensten bewijzen. Het wilde zwijn heeft Z. M's. positie gered en wij zijn er vast van overtuigd dat hij Kruger op zijn terugreis van Petersburg zal ontvangen. Intusschen zal ook de Amerikaansche volksvertegenwoordiging nog eens een motie „bepraten" ten gunste der Boeren en vleien wij ons dat in het kleine en bedrukt gemoed in de kamer terug. Met verlangende blikken zagen de kinderen haar aan, toen zij uit eene kast allerlei in papier gewikkelde pakjes te voorschijn haalde en zij daarna ver dween door de deur van het aangrenzend vertrek, die zij zorgvuldig achter zich sloot. Hat was het beste vertrek van het huis, dat voor dezen dag eene bij zondere bestemming had. Bedryvig ont deed de jonge vrouw de verschillende voorwerpen van hunne omhullinghet waren speelgoed en snoeperyon voor de kinderen en kleine verrassingen voor haar man. Zy had menige ltst moeten gebruiken om alles wat zy voor den Kerstavond noodig had, ongemerkt in huis te krygen en zich veel van het genot der verrassing voorgesteld nu zy bezig was met hare laatste toebe reidselen, was de rechte opgewektheid echter voorby en deed zij werktuigelijk wat haar nog te doen stond. De wind woei heviger om het huis dan zij het hier nog beleefd had. Van stille Nederland „spijkers met koppen worden geslagen." 't Is te hopen dat men dan ook de gulden les van de Genestet„bovenal, mensch, wees niet onhau -,g", in toe passing zal weten te brengen. Wanneer de Haagsche regeering al dadelyk in Engeland laat zeggen, dat het er heusch geen schuld aan heeft, wanneer de president der Eerste Kamer zich een beetje scherp over Engeland uitlaat, dan toont dat een zwakheid, waarvan een handig staatsman een goed gebruik zou weten te maken. De re geering is voor de woorden van den president der Eerste Kamer-natuurlyk niet verantwoordelijk maar dan moet ze ook geen excuses maken. In diukke tyden moet men dubbel kalm blyven en drukke tijden zyn het, zenuwachtige ook. Dat ziet men aan de Portugeesche quaestie, die zoo waar al tot een terugroeping der gezanten had geleid, 't Zal zoo'n vaart niet loopen en de noodige ophelderingen zullen wel worden gegeven. Portugal is overigens geen land waarmee men veel consideratie behoeft te gebruiken en dat wel wat anders moest doen dan klagen over schending van onzijdigheid. Maar Portugal ligt nu warm tegen Engeland aan en steekt daarom een klauwtje uit. Pas maar op, katertje, het groote dier, waartegen je aanlegt, is een luipaard. Nederland en Portugal. Het geschil met Portugal kan volgens het Hbld. van niet veel beteekenis zyn want krachtens een tractaat van Juli 1894 moet het geschil aan een scheids rechterlijke uitspraak onderworpen worden. Engeland hoe welwillend omtrent Portugal gezind, kan daaraan niets doen Het Fransche blad Temps" ontleedt in de volgende woorden Portugal's optreden tegenover Nederland. „Sedeit het begin van den Zuidafri- kaanschen oorlog heeft de regeering te Lissabon zich aan de voeten van Engeland geworpen. Zij heeft niet alleen de wetten der neutraliteit te Lourenqo-Marques toe gepast met een al te zichtbare partijdig heid. Zij heeft ze zelfs geschonden door- doortocht toe te staan op haar gebied door Beira aan een Engelsche expeditie. „Deze totale ondergeschiktheid heeft Portugal ten slotte in een conflict met Nederland gehaald, dat niet nalaat drei gend te zijn. Van Lissabon uit heeft tijd tot tijd kwamen er vlagen, die de ramen deden rinkelen, zoodat de jonge vrouw onwillekeurig schrikte en in zich zelve zeide„Ik wenschte, dat ik Mari anne niet had laten gaan." De kinderen zaten stil in gelukkige verwachting bijeen. Toen de moeder met hare toebereidselen gereed was, ging zij bij ben en nam den knaap op den schoot, terwijl het meisje bij haar stond. Zij keek naar buiten, waar het thans in dikke vlokken sneeuwde. ,Welk een mooie Kerstavond Schud den de engelen nu hun bed uit?" vroeg de kleine Johanna en greep naar het venster, alsof zij van daar een sneeuw vlok wilde grijpen. „Ja," antwoordde hare moeder, „heel mooi, dat doen zy, Hanna," en drukte daarbij het voorhoofd tegen het glas, om naar buiten te zien. „Komt vader spoedig weer vroeg de kleine Wolfgang, „ik word anders slaperig, moeder." Buiten was het inmiddels zoo donker men den Nederlandschen consul te Lou- renqo Marques, Pott, beschuldigd het internationale recht geschonden te hebben en van zijn positie te hebben misbruik gemaakt door mee te doen aan het transporteeren van contrabande door het Portugeesche gebied naar Transvaal. „Dat verwyt is in het bijzonder niet onvermakelijk van de zyde van een staat, die de ontscheping van een Engelsch legerkorps te Beira toegestaan heeft. De zaak is er niet minder hevig om. Van beide zyden heeft men mordi cus zijn standpunt verdedigd. „Tegelijk zijn de Nederlandsche gezant te Lissabon en de Portugeesche gezant in den Haag teruggeroepen door hun regeeringen. Men zegt dat het hier niet geldt een afbreken der diplomatieke betrekkingen, maar alleen eengelijkty. dige oproeping ad audiendum verbum „Het kan zijn, de samenvalling is er niet minder opmerkelijk om en het bewijst dat Portugal door blindelings de belangen van Engeland te dienen, gevaar loopt zich in verwikkelingen te betrekken die niet van ernst ontbloot konden zijn.» Waarschynlljk zou Portugal, indien het niet gesteund werd door Engeland, tegenover Nederland wel een houding aangenomen hebben die meer met zyn rang als mogendheid van den zooveelsten rang overeenkomt. Krugers ontvangst aan het Hof. Het Vaderland weet daarvan uit zeer vertrouwbare bron (van de Koninginnen zeiven het volgende te verhalen De President werd tot aan de audien- zaal door den kamerheer van dienst vergezeld. Toen hy binnentrad stonden de Koninginnen van haar zetels op. Met een diepe buiging naderde Kruger en de Vorstinnen reikten hem de hand ter verwelkoming en noodigden hem uit plaats te nemen op een derde fauteuil, tegenover de hare. Toen ontspon zich een gesprek. President Kruger begon met zijn diep gevoelden dank te herhalen aan H.M. voor de byzondere onderscheiding en het bewijs van groote vriendschap hem gegeven door de aanbieding van de Gelderland. De Koningin herhaalde, dat het haar een voorrecht was geweest daartoe in staat te zijn en op die wijze haar sympathie openlijk te kunnen betuigen. Op de vragen van HH. MM. gaf de President te kennen dat hij de reis aangenaam en voorspoedig volbracht. Hij roemde de inrichting van het schip, maar bovenal de uitstekende zorgen, die commandant, état-major en bemanning geworden, dat men nauwelijks een do- zyn schreden van het huis af kon zien. „Hij zei, dat hij terug zou komen als het donker werd. Wolfgang hij kan elk oogenblik komen het, is nog niet donker „Ja wel, moeder, het is reeds heele- maal donker. Ziet gy dat niet zeide het meisje. „Neen, nog niet.» Meteen stond zij op. „Ga niet slapen, Wolfgang, eerst moet de kerstboom nog aangestoken „Het duurt zoo lang," zei het kind. „Koni mee, wij willen uitzien naar vader." Ijlings ging zij vooruit. Op haar ge laat was hare onrust te lezen. Toen zy de buitendeur opende, woei de sneeuw haar in het gelaat, maar zij voelde het nietmet onrustige blikken keek zy naar bet pad vanwaar haar man moest komen, maar zy kon de naaste boomen al niet meer onderscheiden. „Daar hoor ik zijn stapriep zij eensklaps bevend uit«er kraakte een hem hadden gewijd. Daarop lieten de IConiDginnen zich over den toestand van mevrouw Kruger en de overige familie van den president inlichtten en met groote belangstelling vroegen zij of de vermoeienissen van den tocht in Europa hem niet al te zeer aangegrepen hadden. Maar de heer Kruger verzekerde dat hij zich, de omstandigheden in aanmerking genomen, zeer wel gevoelde en gesterkt werd door zyn vertrouwen op God en de sympathie van zooveel zyden. Z.HE.G. vond daarna gelegenheid de Koningin en haar Moeder geluk te wenschen met de verloving van H.M. en voegde daaraan de vurigste wenschen en beden toe voor Hr. Ms. heil en het geluk van haar aanstaanden gemaal, haar Huis en haar volk. Vervolgens kweet zich president Kruger van de vereerende opdracht van president Loubet, om HM. zijn hartelykste groeten en betuigingen van eerbied over te brengen, waarvoor de Kouiugin zich zeer gevoelig toonde. Ten slotte, toen HH. MM. en de President waren opgerezen, uitten de Vorstinnen den wensch, dat de eerbied waardige grysaard, gedurende zyn verder verblijf in ons land en in Europa, voor zyn persoon en belangen het beoogde doel mocht bereiken. Zy hoopten hem nog menigmaal te ontmoeten. Met een handdruk namen HH. MM. afscheid. Men deelde den President, na de audiëntie, mede dat HH. MM., naar do regelen van het protocol, den heer Kruger, die incognito reist, geen per- aoonlyk tegenbezoek zouden brengen, maar den ministers van Financiën en van Buitenlandsche Zaken hadden opge dragen hem in haar naam in het Hotel des Indes te gaan complimenteeren. Dit geschiedde, zooals gemeld is. In het onderhoud van den premier en den heer De Beauioit werd d« staatkunde evenmin als by de audiëntie van HH. MM. aangeroerd." Volkspetionnement, Te Amsterdam is een beweging op touw gezet om door middel van een volkspetionnement arbitrage inzake den Zuidafrikaanschen oorlog te verkrygen. Men hoopt dat dit voorbeeld op alle plaatsen des lands navolging vinden zal. In andere landen is men voor het zelfde doel werkzaam. Kruger te 's-Gravenhage. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft met het oog op de ergeriyke ongeregeldheden waaraan een deel der Hagenaars dezer dagen zich schuldig maakte en de hulde aan president Kruger bedorven heeft, de vergunning dorre tak." De kinderen luisterden. „Ik hoor niets," zeiden beiden. Werkelijk kraakte in het volgend oogenblik een tak, maar niet onder een voet. Met een wilden stoot sloeg de wind de kroon van een ouden pijnboom in de nabijheid van het huis ter neder en deed haar met een vreeselijken slag op den grond neerkomen. „Goede God. als hij daar oens onder was gekomen!" stiet de jonge vrouw onbewust uit. Maar nu vernam zij. toch werkeiyk een voetstap, niet van boven af, maar van den kant van den Rijn. Hij moest dus een omweg hebben gemaakt, om van daar te komen, en Johanna vloog hem tegemoet, uitroepende„Goddank, dat gy er zijt, Adolf!" Het daglicht was voorbij slechts de sneeuw verhelderde nog eenigzins de omgeving, doch liet alleen den omtrek van den komende herkennen, die echter op hetzelfde oogenblik bleef staan en evenzoo de jonge vrouw. Verward zeide

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1