II Gemengd Nieuws. Iff toe te latenevenzeer de beleediging van colleges en den laster in teekenin- gen. Waarom iemand gestraft die lastert in geschrifte en niet wanneer hij dit doet met eene teekeningDe Minister heeft niet gezegd dat het rijk niet te maken had met particuliere gestichten, maar dat de Kinderwet beter gelegen heid zou geven in deze zaak invloed te oefenen. Voor optreden tegen de Leeu warder fabrikanten bestaat geen aanlei ding. landsch te leeren en dan met hem naar J ambtenaren der Zuidairikaansehe repu- 's Hage terug te komen. Staatsuitgaven. Het Handelsblad zet zijne beschou wingen over de staatsuitgaven voort. De bezoldigingen der rechterlijke macht, zegt het blad, bedroegen eene halve eeuw geleden ongeveer 12 ton, terwijl ze thans gestegen zijn tot f 1,736,141. En dit verschil valt te meer in het oog omdat vijftig jaar geleden er nog 11 provinciale gerechtshoven waren en meer rechtbanken dan thans. Hierbij ffloe' echter rekening gehouden worden met het feit dat de jaarwedden der rechter lijke ambtenaren, ofschoon niet voldoende, toch tegenover die van eene halve eeuw geleden, aanzienlijk verhoogd zijn. Daarentegen zijn zes gerechtshoven en een aantal rechtbanken opgeheven en komt de post van f 15,270 voor de beulen en hun assistenten wegens de afschaffing der doodstraf niet meer voor. Bij de stijging der uitgaven voor justitie moet ook in aanmerking genomen worden de aanzienlijk geklommen uit gaven voor de gevangenissen. Alleen voor jaarwedden enz. der ambtenaren en beambten wordt nu een half millioen gevraagd tegen 1850 nog geen honderd duizend gulden. En dit is geen weelde, zegt het blad, maar een gevolg vooral van de toepassing van het cellulaire stelsel en tevens van betere zorg voor den arbeid der gevangenen. De kosten van het onderhoud enz. der gevangenen zijn daarentegen betrekkelijk weinig ge stegen, n.l. van f 363,000 tot f 400,000, wat zeker voor zuinig beheer en geringere criminaliteit pleit, nu de bevolking des lands in eene halve eeuw met 70 pGt. is vermeerderd. Goed dat zulke feiten eens onder de oogen van menschen komen, die steeds schermen over de toeneming van mis daden in ons land. Een groot deel der kosten voor de gevangenissen moet ook daaraan toege- geschreven worden dat in de laatste jaren millioenen zijn besteed aan nieuwe gebouwen. Door den heer C. Elout, redacteur van het Algemeen Handelsblad, is Ibsen, de grootetooneelschrijver, onderhanden genomen over zijn uitdrukking dat de Boeren nu worden verdrongen door de Engelschen zooal3 de Kaffers verdrongen waren door de Boeren en dat dit nu eenmaal de loop der beschaving was. Ibsen is met deze wederlegging in kennis gesteld en zal het stilzwijgen wel niet kunnen bewaren op de klemmende redenen, die de heer Elout aanvoert om Ibsens ongegronde beschul diging te weerleggen. De Standard over Kruger's ontvangst in Nederland. Dit jingo-blad laat zich daarover aldus uit:' „Het is te betreuren, dat de hartelijke ontvangst van den heer Kruger in den Haag de weldadige uitwerking van Wilhelm's afwijzing gedeeltelijk neutra liseertmaar het was onvermijdelijk, dat de Nederlanders hun sympathie voor de Boeren zouden betuigen.» Dan spreekt het blad eene waarheid als eene koe uit, nl. dat de Boeren intusschen weten dat Nederland niet bij machte is, de Boeren te helpen, zelfs al wilden de Nederlanders dit. Dat behoeft ons toch de Standard niet te zeggen. De heer van der Staal van Piershil, onze gezant te St. Petersburg, is Zater dag van 's Gravenhage naar zijn post teruggekeerd. Vlissingen, ÏO December. Kapitein van Hoogstraten, adjudant der Koningin, is naar Schwerin vertrok ken, om hertog Hendrik nog wat Neder Door het gemeentebestuur van Vlis singen werd Zaterdagmiddag naar aanleiding van het door denGemeenteraad gezonden adres het volgende telegram ontvangen, Hartelijk dank De Staatspresident der Zuid-Afrikaansche Republiek S. J. P. KRUGER. Heden is aan de werf der Kon. Mij. de Schelde, de kiel gelegd van Hr. Ms. „Kwartel», gouvernementschip voor rekening van het departement van koloniën. Niet G. V., zooals de naam verkort luidde, maar G. F. de V. is vrijgesproken. (Zie ons vorig nummer.) Als een niet alledaagsch feit kunnen wij mededeelen dat heden Christiaan Feij den dag herdenkt waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den heer E. H. Schmidt, zeilmaker alhier. Als erkentenis van zijne trouwe plichtsbetrachting schonk de heer Schmidt den jubilaris met een hartelijke toespraak een prachtig aandenken aan dezen dag, dat dankbaar door dezen aanvaard werd. Gisterenavond werd brand ontdekt in een ledikant staande op den zolder van een bovenbewoner in de Korenstraat alhier.Ondanks spoedige hulp verbrandden het bed en de dekens enz. Met behulp van de buren en de politie werd de brand met emmers water gebluscht. Het verbrande was verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Kruger ter kerke. Gisterenochtend heeft president Kruger de godsdienstoefening bijgewoond in de Groote Kerk te 's Hage. Hij begaf zich derwaarts in een rijtuig, slechts verge zeld van den heer Wolmarans, terwijl de overige leden van zijn gevolg te voet naar de kerk gingen. In de kerk waarin geen plaats onbe zet was, werd Kruger bij wiens komst eenige verzen van Psalm 66 klonken, naar de koninklijke zitplaats geleid. Alle gemeentenaren ontvingen hem staande. Als voorganger trad op ds. Vermeer die in zijn gebed Gods zegen afsmeekte voor Krugei en allen, die de ellende van den oorlog dragen. Daarna werd gezongen Psalm 42, verzen 1, 3 en 5. Tot tekst had ds. Vermeer gekozen uit Genesis III8, „En zij hoorden de stemme des Heeren Gods, wandelende in den hof, aan den wind des daags." Deze tekst werd wel sprekend door hem ontwikkeld. In zijn slotgebed, na het aanheffen van Gezang 13, le, 2e en laatste vers, richtte zich de predikant uit naam dei- gemeen tenaren tot Kruger, wien hij ge- lukwenschte met zijn behouden aan komst en die voor ons Nederlanders de man is die een dapper, veellijdend volk vertegenwoordigt. Ten slotte zong de gemeente hem staande toe vers 2 uit den Psalm, Kruger toegezongen bij zijn komst te 's Gravenhage „De bergen zullen vrede dragen, De heuvels heilig recht.» waarop volgde het eerste couplet van het Transvaalsche volkslied, plechtig en langzaam gezongen. De president verliet zichtbaar aange daan het* bedehuis, buiten de kerk werd hij door een onafzienbare menigte levendig toegejuicht. Het geschenk van de Haagsche dames aan de Koningin bij haar huwe lijk zal bestaan in een canapé met armstoelen, de bekleeding met de hand gewerkt. De studenten te Coïmbra (Portugal) hebben een adres van sympathie aan Kruger te 's Hage gezonden. Uit zulk een adres blijkt weer dat het eigenlijke volk in Portugal niet met de regeering medegaat in haar serviliteit jegens Engeland. Een deputatie van de oudstrijdersver- eeniging in Sülingen, hot bekende fabrieksstadje in Duitschland, bood hem een prachtig bewerkte eeresabel aan. Morgen ontvangt de president de bliek. Een koopman riep Donderdagavond in de Spuistr.,te'sHage varkentjes,diedoor opblazen vet worden, verkoopende „het zwjjn SjamberJyn, 10 cent Het „Dbl." noemt ditheel vermakelijk. bjaar ons inzien zou zegt de H. Gt., met 't oog op de stemming in zekere kringen, de politie goed doen, indien zij straatkooplieden overreedde, zulke „heel vermakelijke» grofheden niet uit te roepen. Meiden en knechts van een land bouwer te Zuidwolde (Gr.) hadden dezer dagen de domheid, hn vertrek te gaan verwarmen met gedoofde kolen. De ge volgen bleven niet uit. Gelukkig had de eerste-knecht nog de tegenwoordigheid van geest, dat hy de deur opende en naar buiten ging, doch de meid en de tweede knecht moesten in bewuste- loozen toestand naar buiten worden ge dragen. De meid werd met moeite weder bijgebracht, doch bij den knecht keerde eerst na eenige dagen het bewustzijn terug, en geheel hersteld is hij nu nog niet. Zaterdagochtend meldde zich een net gekleed dienstmeisje aan in het „Hotel des Indes», getooid met de kleuren van Transvaal en Oranje-Vrij- staat. Zij droeg een groot pak en vroeg of zy den President niet even mocht spreken. Zij had van haar mevrouw de opdracht om persoonlijk af te geven wat zjj bij zich had. Haar werd natuurlijk beduid, dat dit zoo maar niet ging. En met een „nou afijn, als u dit dan maar aan den President wilt geven", ging zij heen, in handen van den hotelbediende achterlatende het cadeau van haar mevrouw, eene dame, wonende in het Prinsen-Vinken- park te 's Hage. Het was een fotografie in lijst, maar wat deze voorstelde, wist zij niet wel wist zy dat er Bijbelsche spreuken op stonden. Aan het station Leiden werden Donderdag ongeveer 1600 plaatskaarten naar 'sGravenhage afgegeven. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de rozen er hier en daar in de parken en tuinen nog rijk in bloei staan. Het dezer dagen door de „Petit Bleu", verspreide verhaal over een vin gerhoed, dien President Kruger aan onze Koningin by gelegenheid van haar huwelijk zou aanbieden, blijkt totaal een verzinsel te zyn. Eene anecdote over het verblijf van president Kruger te Keulen. Toen de president op het denkbeeld kwam den Dom aldaar te bezoeken, bevond hij dat er geen rytuig gereed was. De politie-agenten verrast, kwamen op den ongelukkigen inval een oude vigelante te doen voorkomen, die half vernield, door een ellendigen knol werd voortgetrokken. In dit voertuig te rijden, zou geweest zijn zich bespottelijk te maken. De president gevoelde dit en zeide op het paard wijzende: „Dat arme beest! Waarom het te vermoeien Ik zal wel te voet gaan." En onder bulderende windvlagen met de hand zijn hoogen hoed vasthoudende, ging hij naar het kerkgebouw. De correspondent van de „Daily Express" te Weenen meldt dat uit een bijzondere bron te Livadia (het verblijf des Czaars) het bericht komt, dat de Czaar aan Kruger zou geschreven hebben dat zijne ziekte hem belette hem thans te ontvangen. Volgens een Duitsch blad zou de Czaar te vergeefs pogingen hebben aan gewend om keizer Wilhelm H voor de zaak der Boeren te winnen. Daarop moet Nicolaas II gevraagd hebben of Duitschland onzijdig zou blijven in geval een oorlog uitbrak tusschen Frank rijk en Rusland aan de eene en Engeland aan de andere zyde. Wilhelm zou daarop niet geantwoord hebben. Te Laeken heeft zich een meisje van 14 jaar uit een venster van de tweede verdieping van haar woonhuis geworpen. Zij deed er slechts onbe- teekenende wonden by op daar haar val gebroken werd door neer te komen op een loods, van waar zij verder op de straat neerkwam. Het meisje verklaarde dat zij tot deze wanhopige daad was overgegaan wegens mishandelingen van hare moeder en hare zuster. Zij droeg daarvan trouwens volop de sporen. De politie onderzoekt de zaak. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint aan dit blad Onder den titel „Kruger niet te Ber lijn» maakt de grijze geschiedschrijver Theodoor Mommsen het volgende open baar „Lange dagen hebben wij onder den indruk gestaan van de ophanden zijnde aankomst van het verdreven staatshoofd van Transvaal in de Duitsche hoofdstad. Met zeer gemengde gevoelens zagen wij hem tegemoet en nu wij weten, dat en waarom president Kruger niet komt, zijn de gewaarwordingen in het gemoed des volks nog meer verdeeld. Men kan pogen ze langs den weg der openbaar heid uitdrukking te geven. In den vrijheidsoorlog der Boeren tegen de Engelschen stonden en staan nog de Duitschers met zeldzame eenstemmig heid aan de zijde der republieken. Wij denken over Lord Robert's veldtocht, zooals wij over Jameson's strooptocht gedacht hebben. Eenstemmig heeft de openbare meening van ons volk de on rechtvaardige oorlogsverklaring, het bar- baarsche voeren van den stryd, de onderwerping door vernietiging der be schaving als een misdaad beschouwd en veroordeeld. Wanneer en hoe het door Engeland gezaaide zaad van haat en verachting zal opkomen, zal de toekomst leeren, maar opkomen zal het. Konden of kunnen de buiten den stryd staande staten en Duitschland op de allereerste plaats, de ramp afwenden en hun af keuring van Engeland's houding prac- tische uitdrukking geven Men zal dit moeten ontkennen. Het geroep om een scheidsgerecht is öf een holle frase of een oorlogsverklaring aan Engeland. Een kruistocht ten gunste van een door een machtiger smadeiyk onderdrukten volks stam, zulk een ramp willen wij niet eischen. De politiek leert in 't algemeen en in 't bijzonder de wereldpolitiek, dat een groote mogendheid vóór alles op vaak pynlijk gevoelde wyze gebonden is door den dwang der omstandigheden, door het bewustzijn dat bij eiken grooten oorlog het bestaan van den eigen staat de inzet is, dat opheffing van het wereld- onrecht van alle ijdele droomen de ijdelste is. Als de sterke verklaart den overweldigden zwakke niet te kunnen helpen, dan is dat drukkend voor den zwakke, welke niet gemakkelijk tusschen wenschen en kunnen de juiste grens vindt en nog drukkender voor den sterke, die daarmede de grens van zyn kunnen belijdt. Men noemt dat een bekentenis van zwakheid, van echte zwakheid, maar juister een bekentenis van ont brekende almacht. De aan de spits staande mannen, die dit uitspreken, doen slechts hun plicht. Zij zijn ver antwoordelijk, maar niet alleen zij. Er bestaat ook een verantwoordelijkheid van de groote massa, en niemand mag zich zoo gering achten, dat hij zelfs den schijn van er toe te willen medewerken niet moet vermijden, als wij niet willen wonden, niet teleurstellen of niet sarren, Om die reden zouden, wanneer president Kruger naar onze stad gekomen ware, talrijke en oprechte vrienden der Boeren- zaak zich van alle betoogingen hebben onthouden. Anderen, vermoedelyk meer deren, vooral onze jeugd, zouden hem een jubelende ontvangst hebben bereid, die helaas met het ontwijfelbare eind van de groote tragedie van het noodlot weinig in overeenstemming ware ge weest. Maar ons allen, de jongeren zoowel als de ouderen, de zeven maal dwazen zoowel als de negen maal wijzen, is het een behoefte des harten, den man, die zijn volk bij deze roemvolle neder laag heeft geleid, en daarmede zij'nen dapperen landgenooten, onzen eerbied voor zulken heldenmoed en onze rouw over het onverdiende lot der Zuid-Afri kaansche republieken, hetzij dan op zachter, hetzij dan op luidruchtiger wyze, te betuigen.» Men is er te Berlijn van afgezien om met praal den 200en verjaardag van de stichting der Pruisische monarchie te vieren, omdat de andere Duitsche Staten geweigerd hebben als vassalen te figureeren bij eene uitsluitend Pruisische plechtigheid. Men zal er zich nu bepalen om het kroningsfeest op 18 Januari met meer luister te vieren. Berlijn telt thans 1,884,345 be woners tegen 1,667,304 in 1895. Bij den nationalen Raad van Zwitserland is een voorstel ingediend om bij Engeland op arbitrage aan te te dringen in zake het geschil tusschen Engeland en Transvaal. Dit voorstel zal in de eerstvolgende zitting in beraadslaging worden gebracht. Men denkt dat Frankrijk niet vreemd is aan dit voorstel. Volgens de Temps is in de fabriek van onderzeesche kabels te Calais brand geweest. De schade beloopt verscheidene millioenen francs. Een Engelsche sigarenfabriek heeft als nieuwjaarsgeschenk voor het Engel sche leger in Zuid-Afrika bestemd een bezending sigaren, bestaande uit 2 mil lioen sigaretten, ter waarde van onge veer 19000 gulden. 't Is te hopen dat zy de soldaten bereiken zullen. In de vorige week is Chamberlain n het Lagerhuis bij het openbaar maken van brieven door Ellis en andere per sonen gericht aan bewoners van Zuid- Afrika, driftig geworden en heeft een afgevaardigde die hem in de rede viel „kwajongen" genoemd. De voorzitter kwam tusschenbeide en Chamberlain moest dit woord in trekken. 't Is me het staatsmannetje wel, die Chamberlain. Volgens een telegram aan de „Evening Standard" uit Newyork, hebben kommandant Liebenberg en de heer H. D. Viljoen hun eerste papieren ter verkrijging van het Amerikaansche burgerrecht ont vangen. zy glimlachten boosaardig, toen zij hun gehoorzaamheid aan Groot-Brit- tanje afzwoeren, zegt Laffan's bureau. Zeventig Boerenfamilies zullen zich neerzetten op Long Island, in Newyork, waar meer dan duizend acres grond voor de kolonie zyn gekocht. De Engelsche Standard zegt dat de bondgenoot Portugal iD zyn geschil met Nederland van Engeland's goede diensten kan verzekerd zijn. Het Duitsche postbestuur beval onlangs een telling van de prentbrief kaarten,die van 9 tot 16 Aug. verzonden zijn in het Duitsche ryk. Het totaalcijfer is nu bekend gemaakt. 10 millioen 128 duizend 569, dus door elkaar eiken dag byna een en een kwart millioen Ansichtskarten De opbrengst voor de Post was in die week bijna 290.000. AFRIKA. Van Kitchener krijgen we thans weinig te hooren, zoodat het den schyn heeft of hij reeds begonnen is met aan de zoo lastige oorlogscorrespon denten het zwijgen op te leggen. Van de Wet hooren wij ook niets anders dan dat hij oost- of noordwaarts van de Odendaaldrift is opgetrokken, waaruit zou volgen dat hy niet van plan is een inval in de Kaapkolonie te doen of de vervolging der Engelschen dit ondoenlijk maakt. In ieder geval is hy in aanraking gebleven met de sterk Boerengezinde noordelijke districten van den Vrijstaat. Aan het buitmaken van een zij'ner kanonnen door de Engelschen wordt geen waarde gehecht omdat het hoogst waarschijnlijk een afgekeurd stuk is dat de Engelschen toch maar als eene wel kome oorlogstropee willen beschouwen. Het komt waarschijnlijker voor dat de Wet zich bedient van de bij de Wets- dorp buitgemaakte Engelsche 15 ponders, waarvoor hij zich by den vijand ammu nitie kan verschaffen. De Engelsche berichten stellen voor dat de troepen van de Wet geheel uit geput zijn van het eindeloos rondtrekken. Als bewys daarvan voeren zy aan dat de hem vervolgende Engelsche troepen tusschen Smithfleld en de Oranjerivier vyf honderd doode paarden der Boeren vonden. Hoe annexeerend gezind, lieten de Engelschen echter deze lijken liggen. Uit Aliwal Noord werden de volgende byzonderheden omtrent de vervolging van de Wet door de Engelschen mede gedeeld Generaal Knox had zijn troepen in vier colonnes verdeeld. Vernomen hebbende dat de Wet zich te Sterkspruit bevond, had hij zijne troepen over een uitgestrektheid van 15 KM. opgesteld.Den 2en December viel hy de Boeren aan, die 15 dooden en 15 gekwetsten verloren. Den volgenden dag toen de Wet verdwenen was, rukte hij voor waarts. Drie uur later berichtte men hem dat de Boeren op hunne schreden terugkeerende, des nachts rond zyn rechtervleugel getrokken waren en o p Caledon rukten.Hij moest dus vanrichting verander en. Den 4en kwam hij 's morgens aan de drift Ivarrepoort, waar de Boeren, niettegenstaande de rivier zeer gezwollen was, den overtocht volbrachten. De Engelsche troepen begonnen op hun beurt de rivier over te steken met 30 kanonnen voorraad en munitie, maar daar de rivier niet meer overgetrokken kon worden, moesten zij op den zuidelijken oever hunne bagage en levensmiddelen achterlaten en moeten nu leven van wat de omtrek oplevert, wat hun geen weel- rig leven voorspelt. 't Schijnt nu alsof thans de Boeren aan de beurt liggen om vee bemachtigen van den vijand, pachthoeve, op 5 KM. van St bemachtigde eene afdeeling Bo< stuks vee en 1500 schapen en laagte lieten zij twee treinen waaruit zij 129 paarden meden weerwil dat eene sterke patrou dit poogde te beletten. Zoo herstellen de Boeren de geleden verliezen. In de af week wisten zy op de En niet minder dan 17000 schaper im ken, die door eene zwakke Engelsche soldaten van Potch na r Krugersdorp gedreven wer Dat het niet naar den zin de ach en gaat, bewijst weer de maat dit zij in het distr. Johannesburg j heiben. Daar moeten alle in he wonende Britsche onderdanen rr dienst verrichten en zullen ook buiten Transvaal kunnen worden. Johannesburg is omringd do keidraad. Aan de inwoners is ten s verboden de Boeren van levensn te voorzien. De geheele bevoll in eene renbaan byeengebracht Bovendien worden alle bewon Krugersdorp als rebellen bes hetzy ze trouw of ontrouw Engelschen zijn. De Engelschen v hun oogsten en hunne goederer Die strengheid moet te wij aan het feit dat Krugersdorp vo len" is. DUITSCHLAND. Volgens ee matisch blad is bij het Berlijnsr een geheele ommekeer van gekomen ten opzichte van de tegenover president Kruger aan t en zou de keizer Kruger na zijn komst uit Rusland ontvangen. Behelst dit bericht waarheid, die veranderde houding des kei: te wyten zijn aan de krachtig waarop zijn volk zich tegenov staatkunde geuit heeft. Uit zulk een bron komenc echter aan het bericht niet alle ontzegd worden. ENGELAND. Als eene curios medegedeeld worden dat vers< Engelsche bladen een bericht uit mededeelen, volgens hetwelk p Kruger zou trachten met Lord I een onderhoud te verkrijgen. Het Engelsche eskader is officieele eerbewyzen te Lissat vaDgen. De Koning prees op ei tijd de goede verstandhoudir Engeland, en koningin Victoria over de houding van dezen bondgenoot, dankte den koning warm gesteld telegram voor c wenschen jegens haar en ha geuit en zeide dat het haar vs dat Portugal enEngeland vriendei De vraag is of Portugal als eene kleine mogendheid was, lof zou verdienen. De leden van het Engelsche pa hebben bij hun terugkomst daar o plaatsen eenjgespecificeerde notag II van de oorlogskosten, die zij worden goed te keuren. Het bec loopt 16 millioen p. st. d.i. 192 gulden, aldus verdeeld 5,1 p.st. voor transportkosten, 4, voor provisie, 750,000 voor 1 4.700,000 voor munitie en l,i voor het herstel van spoorwegen Men houde hierby in 't oog slechts een aanvulling der oorlog ting is. Het khaki schijnt ook al uitge' hebben als middel van besc tegen de Boeren, daar ook kleur de verliezen nog erg geno zegt dat de militaire autorit voornemens zyn aan het Engelse een nieuwe uniform van geelacht aan te bieden, die beter dan het harmonie is met het terrein. Door het departement van besloten aan eiken soldaat die ii geditnd heeft,een gratificatie te v van 60 gulden. Wel eene schi goeding voor de doorgestane ellen Een ander besluit deelt med geen geval aan de krygsgevang >arool, die zich in Europa b Verlof zal gegeven worden nt kfrika terug te keeren vöor h 'an den oorlog.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2