Maandag 10 December Van geslacht tot geslacht 1906. m&m.. D ïgisrmi jnen, Champagne, m veel vermin- in 16 eta. en 20 t. korting. E. DRUYVE. 103. <111 oenten piikken ala Hen, Dop- Izieboonen, nazie en |rkrijgbaar by DOMMISSE, 15. No. 291. 88e Jaargang. 1 E N 8 T |'.I>EELBU3& t.V vm 4 50 5 55 Zeilmarktvm ïm 12 30 1 15 ]5 55 6 55 7 45 ilmarkt Vlutin. I op werkdagen! 35 1 20 2 5 17 7 50 8 35 INDIENST. 6 20 7—7 50 10 20 10 40 11 30 2 220 20 5 5 20 110 6 30 7 10 1010 10 30 ran 1 20 1 40 1 50 410 4 30 8 30. aldegheui. 10.37, 1.18, 11, 6.9, 7.35, 8.24. 9.252$ -, 1.38, 4.32, 6,29. 8.10 .5, 9.45. en iigen naar vagata- 616 63 725 85 8 21 8 38 YLISSINGSCHE COURANT. PrQa per drie maanden 1.30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by. aüe Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. Verschijnt dagelijks, ultgeaenderd op Zon- en feestdagen. M ADVEKTENTIËNvan 1-4 regela 0.40. Voor eiken rege ujeer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdvertenöCn op zoer voordeeüge voorwaarden. Eü deze Courant tetarl sec tgnepe' Naarmate de wetenschap vordert en de groote raadselen der natuur ontdekt werden aan het oog van den mensch wijzigen zich ook onze beschouwingen van personen en toestanden. Wat zich voordoet in een aDder licht dan voor heen, zien wij ook op eene andere wijze en, alles te weten is dikwijlsalles te vergeven. Het is er verre van verwijderd, dat de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek altijd schoon of bemoedigend zouden zijn. Men denke hier eens aan de leer der zedelijke erfelijkheid. Deze ontdekt ons de verschrikkelijke waarheid dat de kiemen van geestelijke ziekten, bij de ouders aanwezig, op het kind kunnen overgaan en het feitelijk ook vaak doen. En wanneer wij dan een blik slaan op den moreelen toestand onzer huidige samenleving, die zich, ja, in vele op zichten boven het middelbare verheft waarin kunst en wetenschap zeer bloeien en een ontzaglijk streven naar vooruit gang is waar te nemen, doch die dan ook aan de andere zijde een treurig beeld vertoont van geestelijke overspan ning en afmatting 6D van allerlei buiten sporigheden, dan wordt het ons wel eens bang om het hart en denken wij wel eens aan een volgend geslacht, of aan volgende geslachten, die wellicht zedelijk aan den huidigen menschelijken wedloop worden opgeofferd. Het aantal van hen die wij, op de eene of andere wijze, onder de krank zinnigen rekenen, neemt op schromelijke wijze toe en het is haast niet mogelijk genoeg gestichten voor hunne opneming op te richten. Wel is het ongetwijfeld waar, dat op deze ongelukkigen in vroegeren tijd te weinig werd gelet dat men thans alle gevallen kent en allen tracht te verzorgen en zoo mogelijk te doen derstellen maar dit neemt toch niet weg, dat de verwoestingen, door ziekten van den geest aangericht, steeds heviger om zich heen grijpen. En nu hebben wij nog maar alleen gesproken van die ongelukkigen, welke men met meer of minder recht onder de krankzinnigen raDgschiktwij spraken nog niet van tallooze andere categorieën van zenuwljjders, van drankzuchtigen, enz. FS89DLLSTON. Een verhaal uït (le Russische Rechtspleging, van EBVII B A TT E R. 4). Zijne moeder, dat wist hij, was ter kerke naar de vroegmis. Hij hoopte zijn vader alleen en zoo nuchter aan te treffen, dat hij ^ijn voornemen zou kunnen uitvoeren. De woonkamer was ledigde pet van zijn broertje hing niet aan den kapstok wellicht was hij met zijne moeder uitgegaan. Uit het slaapvertrek echter klonk zijns vaders heesche stem hem tegen zacht en overtuigend, als trachtte hij iemand te overreden, en daartusschen be droog zijn gehoor hem niet daar tusscben hoorde Paul zacht klagen Hoe diep treurig dit beeld van zedelijke ellende ook wezen moge, het zou niet zoo ontstemmen, wanneer wjj elk indi vidu op zich zelf konden beschouwen. Maar dit is onmogelijk, waar de gees telijke krankheid wel haren invloed op het lichaam uitoefent, maar den kranke toch niet plaatst buiten de maatschappij. Diezelfde kranken zijn de ouders van een nieuw geslacht, dat de kiem der ziekte met zich omdraagt en waarvan de individuen in sterker mate dan anderen aan dezelfde ontaarding bloot staan. Het is een feit, dat wij nog slechts staan aan den voor-avond van de weten schap der geesielijke vererving. Wij kennen nog weinig de wijze, waarop de ziekten zich voortplanten en wij zijn neg niet in staat om maatregelen van voorzorg te nemen of middelen van verweer toe te passen. Gevoelt men niet, dat er ook een geestelijke gezondheidsleer moet wezen en dat wy, die terecht alle aandacht aan het lichaam wijden, de verzorging der ziel meer moeten ter harte nemen? De koningsmoorders van onzen tijd zijn zieken, zoo goed als de dronkaards het zijn. Als de veiligheid der samen leving het eischt, moeten zij onschadelijk worden gemaaktmaar aan het feit zelf kan dat niets veranderen. En daarom is het zeker dat wij in de goede richting zijn, telkens, wanneer wij arbeiden tot verbetering op eenig gebied, waarop treurige verhoudingen bestaan, die op het geestelijk leven der individuen van eenigen invloed kunnen zijn. Er zijn nu eenmaal tal van maat schappelijk misdeelden en tal van slacht offers onzer misstanden, en de weldoener der menschheid, die arbeidt aan de zuivering der sociale verhoudingen, is een zielverzorger der menschheid. En dat een oorzaak van ontaarding moet worden gezocht in gebrekkige opvoeding en de taak der overheid op dit gebied voortdurend herziening behoeft, schynt aan geen redelijken twijfel onderhevig. Hoe weinig wij met zekerheid van de treurige, maar onafwijsbare leer der erfelijke belasting weten dit ééne weten wij toch wel, dat onze eigene zedelijke verantwoordelijkheid door die geringe kennis veel is gerezen. Wy, die alles aanwenden om ods zeiven en onze kinderen lichamelijk gezond te houden, laat ons dubbel waakzaam wezen om de geesteiyke gezondheid te bewaren in dezen tijd, waarin zooveel besmetting dreigt en zooveel gevaar bestaat om het slachtoffer te worden van een der vele zielsziekten. Het zou treurig zyn, wanneer wy hier bepaalde regela moesten aangeven, die eigeniyk ook niet te geven zijn. Het „let op uzelf", „weest waakzaam" zal wel de groote leefregel wezen tot behoud van het zedelijk evenwicht. Op ernstig nadenken, op vlijtige oefening in verstandig zelfbedwang, zal het ook wel veel aankomen. Het geldt hier de toekomst onzer eigene kinderen, ja van een geheel volgend geslacht. Laat ons bedenken dat wanneer de droevige leer der erfelijke belasting opgaat, zy in allen deel moet opgaan en dus het kind ook de kiemen moet opnemen van het goede, het schoone, het ware, dat woont in de ziel der ouders. Bedenken we dit, dan is ons die gevreesde leer meer eene openbaring dan een spooksel. ingehouden snikken Hij ijlde met onhoorbare schreden naar de deur van het slaapvertrek en luisterde Wat hij hier, van schaamte en toorn gloeiend, vernam, mijne heeren gezworenen, moet ik het uitspreken Moet ik de walging overwinnen, die my aangrijpt, wanneer ik naga, hoezeer eea mensch tot het dierlyke vervallen kan Hoe diep hij kan zinken, als hij niet schuwt zyne onmondige dochter met onzedelijke voorstellen lastig te vallen, lo achtervolgen Neen, ik moet er van afzien om u mede te deelen wat Paul te hooren kreeg. Nog weerklinkt in mijn oor de kreet van ontzetting, met welken gij, mijne heeren gezwore- nen, en de gansche menigte in deze zaal bij het getuigenverhoor van gis teren de verklaringen van Jelena Lart- schenko beantwoorddetNog gevoel ik in myn binnenste de opwinding, .die met mij al de hier aanwezigen aan greep, bezielde en tot tranen toe roerde, toen gisteren het veertienjarig kind vol schaamte onder tranen schilderen moest, hoe haar eigen vader haar nu eens vleiend, dan weer dreigend tot onzede lijke handelingen had trachten over te halen, hoe zy met tranen en jammer Een onrustbarend bericht. Reuter meldde uit Lissabon dat onze gezant aldaar zijn post verlaten had en de Portugeesche gezant te 's Hage zyn voorbeeld gevolgd had. Dus een verbre ken der diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Portugal, eene openiyke breuk tusschen twee kleine staten, die elk voor zich zeiven alle reden hebben om niet in twist te komen Gelukkig voor den vrede der wereld blykt Reuter verkeerd ingelicht te zijn en bevindt zich de Nederl. gezant nog op zyn post te Lissabon en is er geen sprake van terugroeping des Portu geeschen gezants te 's Gravenhage. Het gebeurde met consul Pott te Lourenco Marques schijnt aanleiding te hebben gegeven tot deze geschiedenis, De Standaard bericht uit LissaboD dat de Portugeesche regeering aan con sul Pott het exequatur heeft ontnomen aangezien hij van zyn macht als consul heeft misbruik gemaakt door aan de Boeren alle mogelijke hulp te verleenen waardoor hy de internationale rechten schond en Portugal blootstelde aan een mogelijke breuk met Engeland. Deze feiten werden herhaaldelijk ter keDnis van de Nederlandsche regeering gebracht, maar men kreeg geen antwoord, en op de hoffelijke aankondiging van den wensch der Portugeesche regeering om klachten hem had trachten te weren, hoe zij hem eindelyk met bovenmen- schelijke kracht van zich gestooten had, naar de deur geijld was en hier haren broeder, die kwam toeschieten, bewus teloos in de armen was gevallen Met de kracht der vertwyfeling had Paul zyn vader, die Jelena achterna wankel de, teruggestooten, zoodat hij neertui- melde, en zyne zuster, door de woon kamer, in de buitenlucht gedragen. Zyne liefkozingen en tranen brachten het meisje weder bij, en zijn arm steunde haar, toen beiden langzaam voortschre den naar de niet ver afgelegen kerk, om hunne moeder tegemoet te loopen. „De maat van Teodor Stepanow Lart- schenko was tot overloopen vol, en nog slechts weinige uren van zyn onwaardig bestaan schonk hem de Hemelsche Ge rechtigheid Toen Anna, uit de kerk komend, haren zoon en hare dochter voor het bedehuis met de armen om elkaar geslagen vond zitten en uit Paul's mond vernomen had, wat er ge beurd was, toen weende zij eerst met hare kinderen. Daarop echter vatte zy het voornemen op, eindelyk de be scherming der politie in te roepen tegen den onmensch, dien zy vol afschuw aan den heer Pott het exequatur te ontnemen die onlangs was geschied werd geen acht geslagen. Het blijkt echter dat de Standaard deze vreeselijke feiten mededeelende, al even slecht ingelicht was als Reuter. Het bewys althans ontbreekt nog. Voor do Boeren. In zijn welkomstwoord aan Kruger geeft de Standaard het volgende zaak- ryke overzicht van den toestand zooals die op het oogenblik van zyn komst is. „Nog nimmer sinds Napoleons dagen gaapte het Kanaal tusschen het Britsche eilandenryk en het vasteland van Europa zoo diep als by Kruger's derde komst in Europa. Een machtige verontwaardiging heeft zich van het hart der volkeren meester gemaakt, en aller publieke consciëntie schreeuwt als met een stemme veler wateren tegen EDgelands roofzuchtig ge weld en onmenschelijke wreedheid. Heel Frankryk is van de oevers der Middellandsche zee tot aan de boorden van de Seine opgestaan om te vloeken den man, die deze nationale schande over Engeland heeft gebracht, en om in geestdriftige bewondering den held uit Zuid-Afrika te eeren, die het alleen be staan dorst aan den Britschen kolossus het hoofd te bieden, en die nog onwan kelbaar gelooft in de toekomst van zyn door overmacht verpletterd, gebrandschat, en aan soldaten-furie overgeleverd vader land. In heel Duitschland en Oostenrijk klapt heel de pers, die niet gemuilband is, by het aanhooren van dit Fransche enthou siasme in de handen. In Zwitserland leven de herinnerin gen van Sempach en heel der vaderen glorieus verleden op. In Ralië keerde men Chamberlain half den rug toe, en had het, o, zoo gaarne, heel gedaan. Het Portugeesche volk schaamt zich over het wanbeleid van zyn aan Enge land verkocht gouvernement. Spanje, nog zielsverbitterd over Enge- lands woelen, toen het om Cuba en de Philippynen ging, bewondert in Kruger den heroïeken staatsman, dien het te vergeefs onder de gegalonneerden van zy'n eigen Camarillas zoekt, In Rusland vraagt het volk zich af, of niet de ure gekomen is, om Engeland, door eigen geweldenarij verzwakt, op staanden voet tot den Aziatischen twee kamp uit te dagen, In de Scandinavische rijken is Kruger haar man noemde. Eerst wilde zy ech ter hare kinderen naar huis vergezellen, daar zij veronderstelde, dat Feodor, als altijd, zich naar de herberg had begeven. Het noodlot had het echter anders be slist Toen moeder en kinderen bij de woning in de Bulgarenstraat kwamen vonden zij de deur gesloten. Verbaasd klopte Anna aan, en op haar herhaald kloppen verscheen eindelyk Feodor aan het venster. Anna wilde, toen zij haren man zag, omkeeren. Deze echter opende het venster en verzocht haar naar het scheen, nuchter met voorge wende vriendelykheid een oogenblik te wachten, tot hij de huisdeur geopend hadhy zag in zoo beweerde hy, dat hy slecht had gehandeld daarom had hij de terugkomst van vrouw en kinderen afgewacht hij smeekte hen om vergiffenis zy zouden maar gerust binnenkomen, want zij zagen een zon daar voor zich, die nog slechts éene gedachte had het berouw „Moe dertje, geloof hem niet, ik bid u geloof hem nietriep Paul kwaad ver moedend uit en trachtte zijne moeder van de woning weg te leiden. Anna sloeg geen acht op de waarschuwing van haar zoon. zij liet zich over de man die aller bewondering wekten zoo Engeland niet de knie op België's borst zette, zou Waal met Vlaam wed- yveren, om zoo mogelijk Frankrijks alles meeslepend enthousiasme in Brussel en in Antwerpen nog to overtreffen. Van Amerika spreken we niet. In dat machtige rijk overzee heeft het zilver- vraagstuk en eigen imperialisme in Mc Kinley's herkiezing de edeler aandrift voor de vryhoid der volkeren gesmoord. Maar alle intelligentie, heel Europa door, alle nationaal besef, alle hooger bedoelen, weet hier niet van aarzelen, maar toornt, gelyk alleen geheele volken toornen kunnen,tegen het bloedig misdryf dat Engeland's eer bezoedelt, en het randschrift om zijn wapenschild, het Dieu et mon droit, onleesbaar maakt. Alleen Engelands groote pers biyft sarren, spotten, tergen, en heeft het blozen der schaamte verleerd. President Kruger. Naar men verneemt heeft Kruger eergisteren aan het station Zevenaar een telegram aan de Koningin gezonden. Woensdag gaat hy naar Amsterdam en keert den volgenden dag naar den Haag terug. Dat zal wellicht de Am sterdammers, welke hoopten dat Kruger langer zou biyven, wel teleurstellen Reeds om 9 uur 's morgens klonk gis teren voor zijn hotel te 's Hage het «Leve lCiuger" en het Transvaalsch Volkslied maar Kruger liet zich niet bewegen om naar buiten te komen. Wel verscheen hij op het balkon toen eenige heeren van een christeiyk genootschap in een oogenblik van stilte eenige verzen uit psalm 42 aanhieven. Kruger schynt dus niet afkeerig te zyn van stille, hartelijke betoogen. By eene geestdriftvolle betooging van leerlingen der teekenacademie, waar onder ook jonge dames, liet de president zich zien. Dit oogenblik werd door de kinematograaf voor het nageslacht be waard. De president van de Eerste kamer en dr. Kuyper legden gisteren een bezoek bij Kiuger. De burgery van Emmerik, de laatste Duitsche stad door Kruger gepasseerd zond hem een bloemgeschenk. Te Amsterdam is in eene door 50 personen bijgewoonde vergadering met algemeene stemmen besloten een volkspetitionnement op touw te zetten ter verkrijging van arbitrage inzake den oorlog. Het zal zijn een Amsterdamsch comité, reden. Nauwelijks echter waren zy en dé kinderen binnen gekomen, of Feodor sloot de deur af en krijschte zijne vrouw met eene van woede bevende stem toe„Waar wildet gy heen met die rekels, zeg Naar het politiebureau, hé Om den eigen vader aan te geven hem in het verderf te storten Ja, ik weet heel goed wat gij in het schild voert, valsch wijf, Wacht, ik zal je En met gebalde vuisten stoof Feodor op zyne vrouw los. Paul wierp zich tusschen beiden een vuistslag trof hem, zoodat hij zywaarts tuimelde. Hy werd hem groen en geel voor de oogen. Half bewusteloos zag hij, hoe Feodor zijne moeder bij de haren greep, met de vuist op haar los sloeg en haar op den grond slingerde. De kamer draaide met hem rond. Als in een droom hoorde hij het geschreeuw der beide kinderen, het woedend gehuil van zyn vader en daartusschen den zwak ken kreet om hulp van zyne moeder. Hij zag duidelijk hee zijn vader den rechter voet oplichtte, om met de met ijzer beslagen laars zyne moeder in het gezicht te trappen. Wordt vervolgd/).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1