Gemengd Nieuws. en winterverblijven in gereedheid worden gebracht, voor welker onderhoud echter niet meer dan f 50,000 jaarlijks ten laste van den Lande kunnen worden ge bracht." Dit bedrag is dan ook, gelijk reeds zoovele jaren, ook nu voor dit doel uitgetrokken. De bedoelde gebouwen zijn, volgens een besluit van 1815 het paleis te 's-Gravenhage, het Loo en het paleis te Amsterdam. De „civiele lijst" is hier te lande lager dan in de meeste andere monarchale Staten van Europa. Zij bedraagt nog niet 18 centen per hoofd der bevolking en stjjgt elders tot bijna 1. Voor het kabinet der Koningin en dat der Hooge Colleges van Staat is eene som van 681.500 uitgetrokken. Een troost is het wel dat de staats uitgaven, zooals het blad opmerkt, niet in verhouding tot den aanwas der be volking sedert 50 jaren gestegen zijn. De koe bij de horens gevat. Om aan het mishandelen van cadetten op de cadettenschool te Alkmaar een einde te maken heeft het bestuur dezer inrichting besloten de cadetten, die zich mochten schuldig maken aan plagerijen jegens nieuw aangekomen cadetten, gepaard met handtastelijkheden, die li chamelijk letsel veroorzaken, voor verwijdering van de school moeten voor gedragen worden en voorts dat oogge tuigen van een ander verblijfjaar, die zulks niet verhinderen, eveneens aan zware bestraffing blootstaan. Zulk een maatregel flink toegepast, moet wel helpen om aan het geheel in onzen tijd niet passende z.g.n „ontgroe nen" een einde te maken. Spoorwegzaken. Op verschillende klachten over het spoorwegbeheer in de afdeelingen der Tweede Kamer uitgebracht, zijn door den minister van waterstaat geantwoord: In antwoord op de klachten van enkele Kamerleden betoogt de minister dat het te laat aankomen eu vertrek ken van treinen wegens onvermijde lijke oorzaken niet geheel kan worden voorkomen. Het overbrengen van rijtuigen in den correspondeerenden trein vordert in den regel meer tijd dan het overstappen der reizigers. De bezwaren tegen uitgifte van éen- daagsche retourbiljetten door de H. IJ. S. M. zijn opgeheven. De op de Nederlandsche spoorwegen geldende personentarieven zjjn nagenoeg de laagste in Europa. Goederentarieven zijn niette hoog, In het gebrek aan materieel voor groentenvervoer in Noord Holland wordt voorzien, zoomede in dat aan verlichting en privaten bij de Exploitatiemaatsch. De bouw en inrichting der stations is niet te weelderig of onpractisch. Ook de in aanbouw zijnde worden geen kostbare gebouwen. De bewering der Kamer van Koophandel te Gouda dat op het baanvak Gouda Rotterdam een te druk verkeer zou zijn, gaat blijkens onderzoek niet op. De ongevallen daar zijn aan andere oorzaken toe te schrijven. Betreffende zelfwerkende koppeling der treinen wordt het resultaat afge wacht van een onderzoek in Duischland magazjjn en ijlde naar de Bulgarenstraat, daar hij geen rust had voor hij wist, dat zijn vader de woning had verlaten. In het etensuur vloog hij met een bezorgd hart naar zijne moeder, om haar te troosten, met haar de materiëele be langen van het gezin te bespreken en, met bloedend hart, het verslag van haar lijden aan te hooren. Des avonds wachtte bij zijne zuster op voor de deur van Michael Borin's magazijn, geleidde haar naar huis en wachtte, in de aan de overzijde der straat gelegen inrijpoort verscholen, totdat zijn vader met wag gelende schreden naar huis kwam, al stamelende van zijne eveneens beschon ken kameraden afscheid nam en over den drempel naar binnen strompelde. Eerst toen alles stil bleef en Paul's tegen het venster gedrukt oor het luide snor ken van zijn vader vernam, verliet hij zijn post, ijlde de lange, thans stille straten door en sloop in zijn kamertje, om God te danken, dat Hij hem weder vier en twintig uren uitstel van de be - dat naar het ongeval te Utrecht is nog niet afgeloopen. Niet juist is de bewering, dat de spoorwegmaatschappijen een te ruim gebruik maken van haar bevoegdheid om in buitengewone omstandigheden af te wijken van de regeling der dienst- en rusttijden voor het personeel. Ten aanzien van den uit den dienst der H. IJ. S. M. ontslagen beambte Mouw te Apeldoorn, deelt de minister mede dat na ingesteld onderzoek de stationchet aldaar is veroordeeld wegens art. 113 A. R. D. tot 50 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uit een verleening van ontheffing van de bepalingen van het reglement mag niet worden afgeleid dat meer dienst zal worden gevorderd dan het reglement toelaat. De arbeid in dienst eener spoor wegonderneming is van zeer uiteenloo penden aard. Het gebruik van sterken drank is aan het personeel in dienst verboden bij herhaling van drankmis bruik volgt ontslag. De directie der Ned. Zuid-Afr. Spoor weg-Mij. heeft volgens de N. R. Ct. de volgende mededeeling aan haar perso neel uigevaardigd Het voortduren der onzekerheid om trent de toekomst der Maatschappij en het nog steeds ontbreken van alle in komsten, noodzaken ons wederom de uitgaven te beperken, ten einde de voor handen middelen zoo lang mogelijk te doen strekken. In verband daarmede zal aan het on gehuwd uit Zuid-Afrika teruggekeerde personeel, alsmede aan het gehuwde zonder gezin, nadat zij vijf maanden toelage ingevolge mededeeling no. I hebben genoten, geen toelage meer wor den uitbetaald, zoodat zij, die voor 't eeist over Augustus toelage ontvingen, die voor 't laatste over December zul len genieten. Onder bovenbedoelden ter mijn wordt ook begrepen de tijd ge durende welken in Zuid-Afrika nonac- tiviteitssalaris werd genoten. Overigens blijven op de in deze om standigheden verkeerende personen de bepalingen van alle voorgaande mede- deelingen van kracht. By Kon. Besl. zijn benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 6de regi ment, tot kapitein, de eerste-luitenant W. J. H. Feber, van het korps bij het 8ste regiment, tot eerste-luitenant, de tweede-luitenant M. W. Vieweg, van het korps bij het wapen der genie, bij het korps genietroepen, tot' eerste-luitenant de tweede-luitenant J. J. J. de Bruyn, van het korps. Voor den in Juli 1901 te Maastricht te houden grooten internationalen zang wedstrijd, uitgeschreven door de kon. zangvereeniging „Maastreechter Staar", zullen de verplichte koren worden ge schreven door de heeren P. Gielen, directeur van genoemde zangvereeniging, voor de le afdeeling, A. Diepenbrock, voor de afd. „Gemengd Koor", Daniël de Lange voor de afdeeling „Uitnemend heid en Charles Smulders voor de „Eere-afdeeling." slissing had toegestaan „Al haatte Paul zijn vader ook al niet, zoo kon hij hem toch ook niet achten. En dit gevoel veranderde al spoedig in een onoverwinnelijken af keer, in dien afkeer, die heilig is want alleen eene reine ziel is in staat hem te koesteren tegenover verdorven heid en gemeenheid Op zekeren avond, toen Paul weder met kloppend hart de terugkomst zijns vaders stond af te wachten, zag hij met verbazing, dat diens schreden minder wankelend waren dan gewoonlijk. In zijn gezelschap bevond zich een woest uitziende kerel, dien Paul voor het eerst zag. Bij de huisdeur gekomen, keken beide mannen schuw rond en fluisterden toen druk met elkander. Daarop tastte de vreemde man in zijn zak, haalde een pakje te voorschijn, opende het en drukte Feodor Stepenow iets in de hand. „Dat is, bij God, de helft!" hoorde Paul zeggen. „Die vervloekte jood wilde voor het horloge niet meer betalen Een volgende Vlissingen, "7 December. Voor de krijgsgevangenen op St. He lena is nog ontvangen, sedert de laatste opgave1 pak tabak, inhoudende 224 pakjes tabak, ingezameld door den heer v. B. en 1 pak boekeu van den heer Van 't H. Naar wij vernemen, zal het tooneel- gezelschap van het Paleis voor Volks vlijt zijn eerste aoonnementsvoorstelling a.s. Woensdag in de schouwburgzaal van den heer Stofkoper geven. Het zal zeker wel de waarde der voorstellingen verhoogen dat het gezel schap aanzienlijk versterkt optreedt. Het heeft daardoor getoond aan billijke eischen gehoor te willen geven. Wij behoeven hier geen wootd tot aanbeveling te doen hoorenhet druk bezoek van vroegere voorstellingen is bewijs genoeg dat het „Paleis voor Volksvlijt" hier steeds eene welkome verschijning was. Voor de eerste voorstelling is uitge kozen „De Millioenen Oom", dat te oordeelen naar de verslagen in eenige Limburgsche bladen van de vorige maand, met een ongeëvenaard succes is opge voerd en dat om zijn verwikkelingen en vroolijke tooneelen verdient. In het district Zierikzee circuleeren lijsten om den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer voor dat dis trict, hulde te brengen bij gelegenheid van zijn 70sten jaardag, welken hij bin nenkort hoopt te herdenken. Men schrijft uit het eiland Tholen De kosten van den aanleg van een stoomtram op ons eiland worden in het geheel geraamd op f 800,000, hierbij gerekend het leggen van een dam door de Eendracht. Wanneer het Rijk en de provincie respectievelijk f 300,000 en f 150,000 bijdragen en de betrokken gemeente- en polderbesturen gezamenlijk een subsidie van f 4000 tot f 5000 verleenen, dan is de totstandkoming dezer lijn, waardoor een groot deel van ons eiland uit het isolement zal worden verlost, slechts een kwestie van tijd. Te Oudelande is een schuur met den geheelen oogst verbrand, terwijl drie in de nabijheid staande arbeiderswoningen mede een prooi der vlammen werden. De schuur met inhoud was niet ver zekerd, de woningen wel. Men meldt ons dat de coöperatieve beetvvortelsuikerfabriek te Sas van Gent, welke voor een paar maanden feestelijk werd geopend, reeds zal vergroot worden. In eene Donderdag te Hulst gehouden vergadering werd daartoe besloten. Wel een bewijs dat de zaak goed en voordeelig marcheert. Wordt de gelegen heid voor het nemen van nieuwe aan- deelen opengesteld, zoo bestaat er veel kans dat men niet aan de aanvragen zal kunnen voldoen, waar een groot deel der bietenverbonwers alles behalve te spreken zijn over den fabrikantenbond. Keclitszaken. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg zijn heden o. m. veroor deeld, wegens overtreding van 's Rijks- keer zullen wij betere zaken maken „Al goed antwoordde Feodor „het is voldoende voor een paar dagen. Tot weerziens morgenvroeg aan de haven bij de postboot uit Poti. Geven de heiligen, dat zj) rijkere passagiers aan brengt dan heden het geval was En met heesch gelach scheidden de beide mannenDe nacht begon voor het aanbrekende daglicht te wijken in het oosten stegen rooskleurige strepen aan den hemel op, maar nog altijd stond Paul Lartschenko in den hoek van de oprijpoort, met het hoofd tegen den vochtigen muur gedrukt, terwijl hij met de handen krampachtig de kalk afkrabde. Zijn vader een dief, een man, die zich aan vreemd goed, ja, misschien wel aan vreemd leven had vergre pen 1 En wat de ziel van het kind vermoedde en, toen het met slependen gang tegen den morgen zijne legerstede opzocht, vol vertwijfeling naar alle zij den overwoog heeft dat het onder zoek in deze zaak niet tienvoudig bewe- belastingenG. F. de V., 31 j. en N. j J. de V., 23 j., ieder tot f 25 boete of j 14 dagen hechtenis; C. M. H. S. v. S., I 47 j., tot f 17,70 boete of 3 d. hechtenis W. Z., 36 j., tot 50 cent boete of 1 dag hechtenis, allen alhierPh. J. A. J., 56 j., vroeger te Vlissingen, thans te Amsterdam, tot f 25 boete of 5 dagen hechteniswegens diefstalB. A., 39 j., alhier, tot 8 dagen gevangenisstraf; wegens overtreding van gemeente-be lasting D. v. B., 67 j., alhier, tot f 6 boete ten behoeve der gemeente Vlis singen, subsidiair 1 dag hechtenisen W. P., 43 j,, vroeger oesterhandelaar en administrateur te Goes, gedetineerd te Middelburg, wegens verduistering, tot 1 jaar gevangenisstraf met inmindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. Verder is F. H. S., 30 j., alhier, we gens overtreding van 's Rijks-belastingen, vrijgesproken. Door den verdediger is ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, namens D. v. d. K., oud 30 jaar, matroos bij de Maatschappij „Zeeland" wonende te Oost- en West Souburg, gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van den 23 No vember 1900, waarbij genoemde D. v. d. K. ter zake van diefstal van goede ren tot de lading van eene der stoom schepen van voornoemde Mij. behooren- de, werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met in minderingbren- ging der doorgebrachte hechtenis. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg van Vrijdag den 21 December 1900 zal worden behandeld de zaak tegen A. G. de G., oud 22 jaar, geboren te Antwerpen, particulier rivierloods te Vlissingen, ter zake van het afzenden van valsche telegrammen, (zie ons nummer van 14 Juli jl.j In deze zaak zijn van wege het Openbaar Ministerie 8 getuigen gedag vaard. Verkooplngen en Aanbestedingen. Op Vrijdag 21 December zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het doen van herstellingen aan het Rijksarchiefgebouw aldaar, alsmede het inrichten van eenige lokalen tot bewaarplaats der rijksarchieven. Raming f8570. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur werd heden morgen aan besteed het driejarig onderhoud der rijks groote wegen in de prov. Zeeland in vier perceelen. Minste inschrijvers v waren voor het eerste perceel (Walcheren) H. van Leerdam te Nieuw en St. Joosland voor f 1684, raming 1 1750; 2e perceel (Zuid Beveland) C. de Wilde Az., te Kattendijke voor f 8288,raming f 10.000; 3e perceel (Tholen) J. Duijnhouwer te Scherpenisse voor f 3190, raming f 4000, en 4e perceel (Zeeuwsch Vlaanderen) W. Dekker te Veere voor f 6935, raming f6800. Uitt Hattem meldt men aan de N. R. Ct. Bij M. B. aan den Hessenweg viel eergisterennacht een schot door het raam in de richting van de kachel, ge lukkig werd niemand gekwetst en werd bij een buurman de waakhond doodgeschoten. Als vermoedelijke dader is gevankelijk naar Zwolle vervoerd een buurman, die van zijn werk uit Duitschland was overgekomen om de bruiloft van een familielid bij te wonen. zen Wjj weten h9t heden beter dan op dien morgen de aangeklaagde Paul Lartschenko het weten kon zijn vader maakte, om den drankduivel in ruimer mate te kunnen dienen, dan de ver diensten zijner huisgenooten toelieten, reeds geruimen tijd deel uit van een dier dievenbenden, die in onze haven hun werk der duisternis uitoefenen en niet alleen have en goed, maar ook het bloed en het leven van argelooze rei zigers bedreigen „Hoe onbegrijpelijker ons menschen de lankmoedigheid des Hemels toeschijnt des te dichter is zij de grens genaderd waar onverbiddelijk en vernietigend de straf in hare plaats treedt 1 Twee dagen verliepen sedert den nacht, waarin Paul Lartschenko zijn vader leerde veraf schuwen dagen, waarop hjj slechts werktuigelijk, als eene schaduw van zich zelf, zijn dagwerk verrichtte en in zijn binnenste tot een vast besluit tracht te te komen. De morgen van den derden ag b rak aan het was een Zondag en Te Amsterdam ging gisterochtend het gerucht, dat een heer en dauw j hun woning op de Prinsengracht Joot| gas bedwelmd in hun slaapvertrek warec| gevonden en spoedig daarna aan gevolgen overleden. Gelukkig is gebleken, dat het gevjJ schromelijk overdreven is voorgesteld. bcl heer en mevrouw De G., wonende Prin f sengracht, zijn inderdaad bewuste gevonden, vermoedelijk doordat eenl vulkachel, waarvan de klep te veel gfc.l sloten was, kolendampen in het slaap. I vertrek had verspreid. Een geneesheer I wist hen spoedig weder tot bewustzijn I te brengen. Men mag verwachten, datl zy weldra weder geheel hersteld zullen I zjjn. De heer E. Monasch jr., horloge maker te Rotterdam, heeft in een der vertrekken van president Kruger in zijn hotel een pendule geplaatst, die elk uur het Transvaalsche volkslied zeer juist speelt. In den Gemeenteraad van Antwerpen is door den burgemeester, den heer van Rijswijk, een voorstel afgewezen, dat de strekking had een besluit te nemen, I waarbij de Raad zich verklaarde ten gunste van scheidsrechterlijke beslissing I tusschen de Zuidafrikaansche Republieken en Engeland. Te Berlijn doet, naar aanleiding van de weigering om Kruger te ontvangen, de volgende grap weer eens de rondte. Iemand zegt in het publiek „Dekeizer I is gek". Dadelijk is er een van de politie bij, die den man wegens majesteits schennis gevangen wil nemen. „Maarik heb niet gezegd", verdedigt deze zich, „dat de Duitsche keizer gek is.'' „Geen ander kan bedoeld zijn", antwoordt de politieagent en neemt het slachtoffer mee. Te Marseille is door het parket een vervolging ingesteld tegen 3 Engelschen die sous wierpen uit het hotel du Louvre bij de komst van president Kruger. Door madame Petit is de eed als advocaat voor de rechtbank afgelegd. Zy is de eerste vrouw in Frankrijk, die als advocaat optreedt. Hare mannelgke collega's ontvingen haar met sympathie en vonden dat de tabberd haar goed staat. In het gezicht van de kust van Jersey is in den nacht van Dinsdag op Woensdag het stoomschip „Rosgull", l dat dienst deed tusschen dit eiland en Engeland, op de Fransche kust vergaan. Gelukkig waren wegens het slechte weer slechts zeven passagiers aan boord. Allen werden gered. Wat de bemanning betreft, die uit elf man met den kapitein er bij, bestond, die allen hebben hun graf in de golven gevonden, behalve een matroos-stoker en twee andere matrozen. De kapitein is ook omge komen. De geheele bemanning was Engelsch. By het onderzoek van het te Parijs in stukken gevonden ïyk, volgens het stelsel van Jack the Ripper verminkt, is gebleken dat het lichaam onmiddellijk na den dood door worging in stukken gesneden is. Sommigen beweren dat een slager aan het werk is geweest. Vriendschappeiyk be zoek. Een Engelsch eskader is te Lissabon aangekomen en wiBselde scho ten met de Portugeesche forten. Men weet dat Alexander van Servië by zy'n huwelijk opruiming hield van allen, die hij verdacht van met zijn papa te heulen. Onder dezen be hoorde ook de oud-minister Genchitz, die toen de koning zijn verloving aan kondigde, hem toeriep„Sire, u kunt die vrouw niet trouwen, zy is mijne maitresse geweest." De koning antwoordde daarop „El lendeling, je liegt, je bent aan mijn vader verkocht." de dag der beslissing. Paul ging later dan gewoonlijk op weg naar huis. Voor de eerste maal deinsde hij terug voor de ontmoeting met zijn vader. Toen hij voor het huisje in de Bul garenstraat stond, dat door de morgenzon vroolijk beschenen on danks zijn armoedig uiterlijk er netjes en vriendelijk uitzag, brak de gansche ellende, die deze vier muren in hun binnenste verborgen, over hem loshy steunde het hoofd tegen de deur en heete tranen biggelden langs zgn ver magerd gelaat. Doch hij moest sterk zyn. Nog eenmaal wilde hy voor zijn vader optreden en hem zeggen, dat hij thans ook zgn misdadig bedryf kende hij wilde hem, door eene bedreiging met de politie, aansporen de woning van vrouw en kinderen voortaan te mijden, de plek ontvluchten, waarop hy ook het nieuw ontloken geluk zijner familie had verwoestZachtkens opande Paul de deur, (Wordt vervolgd). Een der laatste uit Zuidafrika in Enge Deenschen hond medeg groot aandeel had aan van Mafeking. Hij was ongetwijfe herdershond gebruik ge\ zag dat hij de kunst uits' om onder het vuur der omtrek zwervende schal te brengen. Om te voe gedurig verwond werd 't prikkeldraad der Boere daten voor hem een lei maakt, die hij gedurende Op de Engelsche het afgeloopen seizoen Maart en geëindigd 24 I de vlakke banen door paarden in het geheel wonnen van 531.906 j (16.382,879,80) dat is (1 336,000) meer dan is ENGELAND.De troonn van het parlement voor maal al erg schraal, dan de zeker niet verbli ling dat weer ettelijke aangevraagd worden voi richtingen in Afrika en punten van openbaar aanstaande voorjaar d( het parlement gevestigd De discussiin over het antwoord op deze ken Lord Salisbury de over de Afrikaansche ze en toen bleek het di regeering ten opzichte republieken in niets wijzigd heeft. Zij wil van de guerilla eene soi onafhankeiykheid geven laten voelen dat niema: vaardigen van een on be turn de Engelsche reg kan zich te vernederen prijs te geven. Wat de regeering aan kan bieden is de s zelf regeerende koloniëi echter zoo wys er bi het volk deze weldaa kan ontvangen, omdat te bitter is en vreesde kan nog jaren, noggesla de Boeren in de rechte om die weldaad te ont besloten zgn de gueri. einde voort te zetten. Verder voegde hg verzekering bij dat v( zal teruggedeinsd wor Boeren zich niet onder Natuurlijk schoof Sal van den toestand op zijn het nu eenmaal zgde. Minister Balfour legdi eene dergelijke verklar bury, maar voegde er bi met alle kracht, maar al de menschelgkheid, heid en een staatsmai komst voorschrgven, worden. Daartoe zullen eerst van het programma a als daar zijn verbra: van rebellen en niet-r lichten van vrouwen één woord alle barbaars de Engelschen zioh te; schuldig maken. AFRIKA. Steyn ei onlangs aan het door en versterkte Klerksi gebracht. Aan de inw dat de Boeren in der 1200 en de Engelsch hebben verloren. Hij volgens dat hij de co Vrijstaat zou organisee doen in de Kaapkolon: talrijke vrienden te vii wapens op te vatten. Kitchener meldt n< het gerucht- dat Viljoen de Engelsche troepen zgn, maar wel meldt Wet vervolgt en de hoog staat, dus de dr passeeren zyn en de 1 pen moeielijk zou zijn.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2