Zaterdag 8 December No. 290. 38e Jaargang. 1906. rimCLLITQN. YLISSIieSCHE COIIRANT PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by aite Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVKRTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege njger 10 cent. - B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfls slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. VersehQnt dagelijks, ultgeionderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Adrertentlën op zeer voordeellgc voorwaarden President Eniger. En zoo is dan nu president Kruger in ons midden en roepen wij den grooten «n bekwamen strijder voor onafhanke lijkheid en recht van ganscher harte het welkom toe. Hij is nu onder geheel andere om standigheden hier verschenen dan eenige jaren geleden toen was hij het hoofd van een bloeienden, zich snel ontwik kelenden staat, die een schoone toekomst te gemoet ging, thans komt hij Europa vragen deu klauw van den Brit- ichen leeuw die zoo vernietigend op zijn land drukt, af te wenden. Wij kunnen, machteloos als wij zijn, slechts naar het verhaal van zijn grie vend leed met weerzin tegen eene regee ring, die geen oog toont te hebben voor de rechten der menschen, luisteren wij kunnen niet anders dan getuigen tegen bet ruwe geweld en het gruwelijk on recht, een volk aangedaan, dat niets verlangt dan rustig zïjn vreedzamen weg te gaan en door reuzendaden ge toond heeft alles voor zijn onafhankelijk heid over te hebben. Dat de ontvangst in Nederland hem waardig zal zijn, de ontvangst op de de plaatsen in ons land, die hij op zijn reis voorbijtrok, en in het vorstelijke 's Gravenhage, zij is er reeds een sprekend bewijs van. En zoo zal het overal zijn waar de grijze held en staatsman zich in Nederland vertoont. Overal zullen de harten zich voor hem openen en uit den mond van hoog en laag geplaatsten, uit alle standen der maatschappij zal hem het welkom toeklinken en hem sympathie worden betuigd met den rouw waarin zijn arm volk verkeert en de verheven zen ding, die hij op zich genomen heeft. Hier als in Frankrijk, België en Duitschland zal de stem des volks zich krachtig uiten en de regeeiingen, die de republieken uit politieke bedoelingen aan hun lot overlaten, zullen wel tot de overtuigiDg moeten komen dat hun baatzuchtige politiek niet die is van het zoovele rnillioenen tellende volk. Wij hier staan slechts van verre, wij kunnen niet meestemmen met het gejubel dat bij zyn komst opgaat, maar zeker zal uit onze harten de bede opgaan, dat Kruger's komst in Europa tot heil en zegen van zijn land mogen zjjn. Eere onzen gemeenteraad, die zoo welsprekend in zijn begroeting de sym pathie der Viissingsche bevolking ver tolkte. Een verhaal uit (le Russische Rechtspleging, van ERWIK RIDER. 3). „Moet ik u, mijne heeren gezworenen, schilderen, hoe het gesprek tusschen vader en zoon verliep Hoe deze bad, smeekte, weende en dreigde, om zijn vader op den rechten weg terug te brengen, en hoe gene met ruwen lach bet ongevraagde inmengen van zijn zoon in zijne aangelegenheden van de id wees, met diens fijngevoeligheid Het programma voor Krugers ont vangst te Amsterdam luidt aldus Ontvangst te 11 uur aan het Centraal station. Vooraf geschiedt de opstelling op het stationsplein en langs een deel van den verderen weg naar het stadhuis van eenige zangvereenigingen en besturen van Amsterdamsche vereenigingen met hunne vaandels. Eene psalm zal door die zangvereenigingen worden toegezon gen. Daarna rit van het Centraalstation naar het stadhuis, Te 121/3 uur ontvangst ten stadhuize door den gemeenteraad en lunch aldaar. Te kwart voor twee vertrek van het stadhuis.Bezoek aan het Zuidafrikaansch Tehuis, Nieuwe Heerengracht 143. Rij toer vandaar naar het Doelen Hotel. Te half zes heeft een diner in het Doelen Hotel plaats. Tweede dag: Te kwart over tien vertrek van het Doelen Hotel naar de receptie in het Paleis voor Volksvlijt. Hier zal „van half elf tot twaalf uur toelating voor corporatiën en van 1 5 uur toelating voor hoogstens 5000 particulieren zijn. Te 5'/s uur keert de President in het Doelen Hotel terug. Te 6 uur diner. Wanneer de President slechts twee dagen te Amsterdam kan vertoeven, wordt het programma voor den 2en dag aldus gewijzigd dat er slechts van half tien tot half elf een samenkomst in de kerk plaats heeft en daarna receptie in het Paleis voor Volksvlijt gehouden wordt. Kan de president echter langer te Amsterdam vertoeven, dan aal op den derden dag van half tien tot elf uur de samenkomst in de Nieuwe kerk worden gehouden en volgt daarna het vertrek van het Centraalstation, Naar men verneemt zal president Kruger spoedig na zijn aankomst te 's Hage bij de Koningin om een gehoor verzoeken, waarmede het gerucht is weersproken dat hij onmiddellijk na aankomst op audiëntie zou gaan. De hulde welke aan Kruger in de zitting van gisteren door de Eerste Kamer werd toegebracht, werd door don voorzitter met de volgende woorden vertolkt „Mijne Heeren „De heer Staatspresident Kruger zal heden ln de residentie aankomen. „Ik vind daarin aanleiding de Kamer voor te stellen my te machtigen uit haar naam den heer Staatspresident een op recht welkom toe te roepen in het land en de betuiging aau te bieden van hare hartelijke sympathie," den spot dreef en ten laatste, toen Paul, door heiligen toorn overmand, met fon - kelende oogen recht eischte voor zyne familie, wat hy tot dusverre alleen ge smeekt had, zyn kind met een vuistslag neervelde Moet ik u dit alles uitvoerig vertellen Ik geloof, dat gij genoeg gehoord hebt, om te kunnen begrypen, dat de omstandigheden on vermijdelijk tot een treurig einde moesten leiden De vuistslag, die Paul's hoofd trof en hem bewusteloos ter aarde deed storten, had ook zyn hart getroffen en de laatste zwakke banden verscheurd, die hem nog aan zyn vader bonden. Toen Paul de oogen weer opsloeg, zag hy in het van kommer ver vallen gelaat zijner moeder. Er vloog een straal van biydschap over en vol teedere zorg kwam het over hare lippen „God zij geloofd, gy leeftHartstoch- teiyk sloeg Paul de armen om den hals zijner moeder„Moedertje, hy sloeg mij ik kan hem niet meer liefhebben maar het maakt niets uit, als hy u maar In de Tweede Kamer zeide de voor zitter Myneheeren De heer Staatspresident Kruger zal heden in de residentie aankomen. Ik vind daarin aanleiding ie Kamer voor te stellen mij te machtigen uit haar naam den Staatspresident een oprecht welkom toe te roepen in het land en de betuiging aan te bieden van hare harteiyke sympathie. Beide toespraken werden algemeen en langdurig toegejuicht. By Kruger's. aankomst in 't Hotel des Indes was het gedrang zoo ontzettend dat enkelen onder het publiek ongesteld werden. Twee jongens en eene vrouw moesten naar het hotp' overgebracht worden. Ze waren in zwym gevallen. En de geestdrift bleef zicb ook nadat Kruger zich in zijn hotel teruggetrokken had, uiten. De menigte zong met oorverdoovend geluid het Trausvaalsche Volkslied, waarop Kruger op het balkon verscheen en de menigte vriendelijk toewuifde. In zyn hotel werd hem het lied van Spoel „Het vereenigd Afrika" toege zongen. De president vond het lied erg mooi. Daarop had de begroeting van de dames plaats en werden hem bloemen aangeboden. Een der dames vroeg „Is u moede, president „O, schrik- lyk, schrikiijk" was zijn antwoord. Toen de president zich naar zijn slaapvertrek begaf, scheidden langzamer hand de genoodigden, van wie velen nog, zegt de verslaggever der N. R. Gt., tranen in de oogen hadden na de be paald overweldigende volkshulde by zijne komst op het balkon. In zyn hotel heeft Kruger bezoek gehad van eenige ministers. De minister van marine informeerde in het byzonder of de reis met de „Gelderland" hem goed bevallen was. Kruger liet het steeds juichende volk door de politie verzoeken hem niet in zyne nachtrust te storen, waaraan on middellijk voldaan werd. Op de toespraken tot hem by zijne komst te 's-Gravenhage gericht, ver klaarde Kruger ook wat te willen zeggen. Vooreerst maakte hy zijn verontschul- schuldiging dat hij nooit een school had gehad, weinig onderwys had genoten en dus niet kon weten of een woord man nelijk of vrouwelijk was. Hij zou dus gewoon spreken. „Ik zei niet ongeleerd voegde hij er aan toe maar ik ben geheel ongeletterd." Daaaop dankte hy hartelijk voor de hem toegebrachte hulde en de ernstige verdediging die zijn zaak in Holland had gevonden. niet aanraaktWanneer hij echter ook u sloeg, zooals mij, dan dan weet ik niet, wat ik doel* Langen tijd spraken en weenden moeder en zoon met elkander, en hoeveel moeite Anna ook deed, om Paul's hait te ontheffen van den last, die er op drukte, zy was niet in staat de kinderiyke liefde voor zijn vader bij hem weer op te wekken de slag in het aangezicht had deze ge dood Het menscheiyk hart is een zonderling ding! Zoo gemakkelijk als het vol trouw gevoelens koestert en ze, de gansche wereld ten trots, met zorg verpleegt, zoo lang ook maar een straal der hoop het toewenkt, zoo wankelbaar is het aan de andere zijde; een enkele seconde is in staat te verwoesten wat het jaren lang als onschendbaar in eere had gehouden, een enkel oogenblik is voldoende, om de angstig kloppende schuilplaats der liefde in onze borst in een koud, onbewegeiyk iets, hart als steen te veranderen! Toen Paul Lart- schenko de3 avonds voor het ter ruste Op zyn eigenaardige wijze verhaalde hij het een en ander omtrent den toe stand van zaken in zyn land, hoe de Engelschen het er op toelegden aan de vryheid van zyn land een einde te maken, niettegenstaande alle concessies der Boeren. Hy verheugde zich in de sympathie van het volk in Europa dat deze staatkunde veroordeelt. Verder wees hyopde barbaarschheid waarmede de oorlog door de Engelschen wordt gevoerd,wat LordRoberts misschien niet had kunnen beletten. Persooniyk had Kruger Roberts te danken voor de goede behandeling zijner familie. Kruger verklaarde hierna te bouwen op den invloed eener beschaafde, god- vreezende natie als de Nederlandsohe, en hy hoopte, dat de dagen zouden komen, dat, gesteund door de sympathie in verschillende landen, voor de repu blieken het tydperk der rechtvaardigheid zou aanbrekenhy sprak de vurig» hoop uit, dat naarmate de heerlijke Kersttyd nadert, alle verschillen zou den verdwijnen. Te kwart voor vier had Kruger een rit dooi de stad gemaakt. De begroeting van het volk was zoo vol geestdrift dat de president zichtbaar ontroerd was. Het was weder een ware triomftocht. De orde werd geen oogenblik verstoord. Wat Nederland uitgeeft. Onder dit opschrift levert het Handels blad eene beschouwing over de uitgaven van onzen staat, die in ronde cyfers thans 155 millioen bedragen op eene bevolking van ruim 5 millioen, dus meer dan het dubbel van een 50tal jaren geleden, toen het eindcijfer slechts 70 millioen was. „Toch, zegt het blad, is de financieels toestand niet verslimmerd. Integendeel. Dit zal men reeds dade lijk inzien, als men het hoofdstuk der begrooting, welks bedrag het hoogst is, vergelijkt met dat van 1850. Wij be doelen de jaarlijkscbe kosten van de nationale schuld. Deze komt in de 155 millioen thans voor tot een bedrag van byna 35 millioen, dus voor nog geen vierde deel der gezamenlyke uitgaven. In 1850 eischte deze dienst 37l/i mil lioen, of ruim de helft van alle uitgaven. Slechts 34 millioen konden destyds worden besteed voor de velerlei takken van het staatsbestuur, thans worden daarvoor 120 millioen uitgegeven. De verhouding is eigeniyk nog veel gunsti ger. Immers, in 1850 stond op de be grooting slechts een som van ruim 3 ton voor aflossing van schuld, zoodat de 36 millioen byna geheel noodig waren voor rentebetaling en de schuld nage noeg onveranderd bleef. Thans is onder gaan met verbonden hoofd nederknielde, bad hij niet meer om voorlichting van God, hoe hy zyn vader weder op den goeden weg zou kunnen leiden, maar om de rechte ingeving hoe hij moeder, broeder en zuster voor hun doodsvijand, zyn eigen vader, zou kunnen bescher men, zonder tegen het goidelyk gebod te zondigen. „Geef my kracht en moed, o God, en bewaar my voor zonde 1" zoo klonk het gedurig over zyne lippen, in zyn hart Heeft de wijze Almacht, die der men schen schreden en daden bestuurt, in ondoorgrondeiyk raadsbesluit hare hand van zyn onschuldig hoofd afgetrokken, opdat hy in het verderf zou storten Of heeft zjj hem als haar werktuig ge bruikt, opdat de gerechte straf den schuldige zou treffen Ook wanneer ik mij geroepen gevoelde, op deze vra gen antwoord te geven, zoo kan ik het thans niet meerDe Voorzienigheid zelve is my voorgekomen I Zij heeft haar onherroepelijk oordeel uitgesproken de nog niet 35 millioen van hoofdstuk VII A een bedrag van ruim 3 millioen begrepen voor regelmatige schulddelging, zaodat de rentelast met bijna 5 millioen is verminderd. Hierby valt bovendien nog op te mer ken, dat een belangryk deel der schuld is aangegaan voor den aanleg van Staatsspoorwegen, welke jaarlijks ruim 4 millioen in de schatkist brengen, zoo- dat slechts 28 millioen voor rentebe taling uit de belastingen behoeft te worden bestreden tegen 36 in 1850. Wat betreft de onkosten voor hetHuis der Koningin op 800,000 gesteld, voert het blad de volgende bijzonderheden aan om te betoogen dat daarin sedert haar vader een veertigtal jaren een deel daar van afstond, geene verandering ge komen is. Inkomen van de Koningin 600,000 Dit bedrag is, naar het voorschrift der Grondwet, in 1891, toen Koningin Wil- helmina haar vader was opgevolgd, bij de wet voor den gebeelen duur van Hr. Ms. rtgeering vastgesteld. Een gelijk bedrag was in 1849 aan Koning Willem Hl toegelegd eD zulks volgens zyn eigen wensch, wegens de „benarde" omstan digheden waarin zich destyds de lands- financiën bevonden. Koning Willem H trok namelyk sinds 1848 1 millioen 's jaars uit de Rykskas en in 1840 zelfs l1/» millioen, geiyk in 1814 reeds aan den Souvereinen Voist was toegelegd, tevens als vergoeding voor de bezittingeB van het Huis van Oranje in Nederland, die in het eind der vorige eeuw waren verbeurd verklaard. Als Koning van de Vereenigde Nederlanden genoot Willem 1 van 1815 ai zelfs 2,400,000. Een gedeelte daarvan werd, tot «en bedrag van 5 ton inkomen, gevonden uit de domeinen, die aan den Koning in vollen eigendom werden overgedragen, maar in 1848 door Koning Willem II aan het land zyn teruggeven, om als „Kroon domein* te dienen, dat wil zeggen, als vaste goederen wier inkomsten, naast een by elke troonbestyging te bepalen som uit de Rykskas, steeds verbonden zouden blijven aan de Kroon van Neder land. Gelijk wy onlangs hebben mede gedeeld, brachten deze domeinen 25 jaar geleden ongeveer 8 ton 's jaars op. Thans echter is die inkomst weder tot ruim 5 ton verminderd, als gevolg vooral van gedaalde pachten en afgekochte tienden. De tweede post op de begrooting voor het Huis der Koningin is 150,000, be stemd als jaarwedde voor de Koningin- Moeder gedurende haren weduweiyken staat. Ten slotte wil de Grondwet dat der Koningin „tot Derzei ver gebruik zomer en wacht thans het oogenblik af, waarin gij, myne heeren rechters en gezwore- ren, u voor dit oordeel zult buigen 1 „Haatte Paul Lartschenko zyn vader Ik geloof het niet. Ons volk neigt tot het geloof aan de leer van een onver- mydeiyk noodlot en in zyne ziel heer- schen neigingen, die profeten voortbren gen. Zoo kan ook Paul's gemoed in het duistere voorgevoel van het onver- mydelijk einde door de gedachto be heerscht zijn geworden, dat het lot hem bestemd had om zich zeiven op te offeren, ten einde diegenen te redden, die hij zoo hartstochteiyk lief had. Hij zag in zijn vader het booze beginsel, dat de zynen met ondergang bedreigde, en al zyne geestelijke eigenschappen, zyn gansche denken richtte zich alleen op de bescherming van moeder, broeder en zuster, wier eenige, natuuriyke steun hij thans was. Dat was de leidende ge dachte by al den afkeer, al den tegen stand tegen zyu vader 1 Des morgens in de vroegte sloop bij stilletjes uit het

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1