n Vrijdag 7 December 88e Jaargang. INo, 289 1900. Setit quacstic van voedsel. FEUILLETON. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by aüe Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b|j den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÈNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prtJs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdvertentiSn op zeer voordeellge voorwaarden. De Hollandsche pot is evenals de Hollandsche zindelijkheid goed bekend on men hoort dan ook van de meeste reizigers, die met de buitenlandsche keukens hebben kunnen kennis maken, zeggener gaat niets boven den Hol- landschen pot, die door eenvoud en degelijkheid hitmunt. 't Is een roem, waarvoor wij Neder landers ons gewoonlijk zeer gevoelig I etoonen, want het schijnt dat aan onze goede eigenschappen door onze eigen landgenooten dan eerst waarde wordt tuegekend, als die met die van andere landen vergeleken worden. Jammer maar dat een zeer groot deel van ons volk niet het minst recht op dien roem heeft, jammer dat van tal van huisgezinnen moet getuigd worden dat wat den huisgenooten voorgezet wordt als spgs, eenvoudig de maag vult, maar overigens niet degelijk voedt of aan de gezondheid bevordelyk is. Wij .mogen dit echter niet altyd als een verwijt doen gelden. Er is menig gezin waar de moeder, gebukt onder de zorgen voor het dagelijksch bestaan, soms bet klinkt als eene satire ryk met kinderen gezegend, den tyd en ook de opgewektheid mist om in de behoefte aan goede spös te voorzien. Zulke vrouwen zjjn wel te beklagen en zullen wel altijd doof moeten blijven voor alle vermaningen om aan den pot meerder zorg te wijden. Ze kunnen eenvoudig niets anders. Maar er is misschien nog een veel grooter aantal vrouwen op wie deze verontschuldiging niet toepasselijk is, wie het aan tijd niet ontbreekt en de zorgen voor bet bestaan niet drukken, kortom, die in de gelegenheid zijn haar tehuis voor man en kinderen gezelliger te maken door den smakelijk toebereiden maaltijd, maar die haar tijd verbabbeld hebbende, tegen het uur dat de man van zijn werk of de kinderen uit de school komen, in allerijl aan 't werk [gaan en het huisgezin onthalen opgebrand, ongaar, steeds onsmakelijk eten. Geen wonder dat een ontevreden stemming de huishouding, waar zoo weinig zoig aan den maaltijd wordt besteed, binnen treedt en door die stemming bij de huis genooten de gal soms in bedenkelijke mate overloopt. Zulke vrouwen maken van haar huis een hel, maar zijn daar zelve de schuld van. In 't algemeen heerscht tot zelfs onder de hoogere standen, waar er velen zijn,die Een verhaal uit <le Russische Rechtspleging, van F.RWIS BAUER. 2). „Nu, wat gaapt gij mij aan, alsof ik en spook ben, zeg?! Dankt den hemel, fat ik er weer ben, om voor u te zorgen Zoo schreeuwde hij vrouw en kinderen 'oe en trad daarbij eene schrede nader. Qp hetzelfde oogenblik richtte Paul zich zijne volle lengte op. Bleek en met iebalde vuist trad hij haastig voor zijne Hoeder. «Raak haar niet aan, vadertje!" de zorg voor den maaltijd aan dienst bare geesten overlaten, eene groote mate van onkunde met de eischen, die aan een goed en gezoDd maal kunnen en moeten gesteld worden. Onze huisvrou wen, zelfs de beste kooksters, kunnen op dat gebied nog heel wat leeren, want ook de kookkunst is als alle andere wetenschappen aanmerkelijk vooruitgegaanvooral hierin dat zij daarbij, wat zeker vroeger niet het geval was toen het smakelijke op den voorgrond stond, ook de eischen der gezondheidsleer doet gelden. Daar moet het heen. Jonge meisjes moeten, daar de moedersjover het geheel te gemakzuchtig zijn of denken dat zü de wijsheid in pacht hebben omdat zij rueenen dat aan het onderricht harer moeders niets te verbeteren valt, op kookscholen onderricht genieten hoe het eten naar den eisch klaar te maken. Slechts waehte men zich om het onder wijs te theoretisch te geven en zorge men dat het zich aansluit aan de be hoeften der leerlingen. Het is wel eens een gebrek van sommige kookscholen dat de leerlingen volgepropt worden met allerlei theoriën en voor de practijk gebracht, geen aardappel zelfs goed konden koken. Wij zouden willen dat overal waar het mogelijk is,' in den lande goede kookscholen worden opgerichtwij zjjn er zeker van dat het dan in menig huis er beter zou uitzien. In den militairen dienst, waar vroeger de menage zoo weerzinwekkend was omdat de eerste de beste soldaat tot kok geproclameerd werd, zonder dat naar zijne bevoegdheid gevraagd werd, is het immers veel gebeterd sedert het stelsel is ingevoerd om mannen als kok te doen opleiden. Laten de voorstanders van de rech ten der vrouw nu ook eens de hand aan den ploeg slaan door er toe mede te werken aan de aanstaande huisvrou - wen goed kookonderricht te doen geven. De vrouw kan dan slechts in achting winnen als zij hare plichten, en die liggen ook voor een groot deel in eene goede verzorging van den pot, naar eisch vervult. Nieuwe wetten. Uit het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken op het af- deelingsverslag der Tweede Kamer blijkt dat het ontwerp waarbij verhooging van de onderwijssubsidién wordt voorgesteld, bij den Raad van State in behandeling is. riep hij angstig maar vastberaden uit. „Ik duld niet, dat g|j haar kwaad doet „Kijk eens welk een grooten mond die jongen heeft!" antwoordde de oude Lartschenko met een grijnslach; doch ge ruststellend liet hij er op volgen „Dwaze jongen, ik ben niet gekomen om u er voor te straffen, dat gijlieden zoo lang niets van u hebt laten hooren. Ik wil weer bij u inwonen en voor u zorgen. Het is vervelend in de wijde wereld. Ik heb veel rondgezworven en slechte dagen gehad, tot ik in Odessa kwam, waar ik den jongen zag, hem volgde en ik u vond. Ik heb Paul terstond herkend, niettegenstaande hij groot en deftig is geworden. Maar nu moet ik eerst eens wat hebben. Geeft mij iets te eten „Anna, mijne heeren gezworeneri, was eene Christin zij verzoende zich met haar man hij beloofde het drinken na te laten, en werk te zoeken Paul moest het ouderiyk huis verlaten en zijn vader zou zijne slaapplaats innemen. Toen De wets voordracht betreffende herzie ning der Armenwet heeft het depart, van Binnenlandsche Zaken verlaten. Ditzelfde is het geval met ft;t wetsont werp tot regeling der zoetwatervisscherü, terwijl de wetten tot bestrijding van de tuberculose bij het rund\ee en tot bevordering der paardenfokkerij reeds in de afdeelingen der Kamer onderzocht zijn. Met kracht wordt gewerkt aan de wetsvoordracbt tot organisatie van de wettelijke vertegenwoordiging van den landbouw, en binnen eenige maanden kan ook de indiening van deze regeling worden tegemoet gezien. Voorts is in bewerking de wet op de verplichte vee- en vleeschkeuring. Een wetsontwerp betreffende banken van leening ligt gereed, maar zal niet worden ingediend, voordat mannen, meer in het bijzonder met de praktijk van de bedoelde instelling bekend, in de gelegenheid zijn gesteld den minister daarover van advies te dienen. Omtrent benoemingen van burge meesters zegt de minister, dat het bij een eventueele herziening der Gemeen tewet een punt van overweging kan uitmaken of het mogelijk en wenschelijk is, den raad eenigen invloed toe te kennen op de benoeming van den voor zitter van deD gemeenteraad. De minister beloofde verder om als de gelegenheid zich aanbiedt en de omstandigheden zulks toelaten, met de belangen van Transvaalsché ingezetenen rekening te zullen houden. Een wetsontwerp tot opneming der leeraren van onverplichte gymnasia en gemeentelijke hoogere burgerscholen onder de burgerlijke ambtenaren, ten aanzien van de aanspraak zoowel op eigen pensioen als op pensioen voor hun weduwen en weezen is in gereed heid gebracht. Een commissie is benoemd tot onderzoek van de financiëele gevolgen van de ontworpen pensioen regeling. Op den uitslag van dat onder zoek wacht de indiening. Eene regeling van de pensionneering der bijzondere onderwijzers en van die der weduwen en weezen van de openbare en de bijzondere onderwijzers, is in het ontwerp gereed. Voor 27 arrondissementsschoolopzieners wordt 10,800 aangevraagd. Omtrent de quaestie waar hertog Hendrik gedurende zijn verblijf zal wonen, schijnt nog niets beslist te zijn. Het eenige wat wij nu daaraangaande vernemen, is dat h|j niet het huis naast het Paleis aan het Noordeicde, vroeger door minister Heemskerk bewoond, be trekken zal. Paul echter den volgenden dag heen ging, om zijne betrekking bij den heer Borin te aanvaarden, en onder kussen en tranen van zijne moeder afscheid nam, fluisterde hij haar toe „Vergeet niet, moedertje, dat ik thans groot en sterk ben. Als vader u weer slaat, zoo als destijds in Kiew, o, ik bemerk het heel wel, als tracht gij het ook voor mij verborgen te houden kom dan tot mij en roep mij. Ik zal u be schermen en wreken De zoon ging heen en de vader nam in zijne plaats intrek in de woningmet de reine kinderziel trok echter ook de goede geest er uit, en in het vervolg drongen tot het vriendelijke kamertje de donkere schaduwen door, die de zonde van zich afwerptWel ging in den beginne alles goed. Lartschenko liet zich door zijne vrouw nieuw kleeden, zocht werk en vond het in de haven, op de schepen. Hij kwam zijne belotte na, om geen drank meer te gebruiken, en wanneer Paul des Zondags zijne ouders bezocht, Voor ouders. Nu de wet op den leerplicht den len Januari 1901 in werking zal treden heeft de heer C. Zelvelder, schoolopzie ner in het district Heërenveen, in een handig boekje uiteengezet, wat ouders van de Leerplichtwet moeien weten.Het is een kort, bevattelijk overzicht, dat zeker velen aangenaam zal zijn. De uitgevers, de hh. J. Noorduljn Zn. te Gorinchem, hebben het voor 5 cent in den handel gebracht, zoodat de prijs voor niemand een beletsel behoeft te zyn. Knoeierij met Examens. Naar aanleiding van de opmerkingen in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over beweerde onregelmatigheden bij het dit jaar te Amsterdam gehouden hoofdonderwijzers-examens, is een on derzoek iDgesteld. Van gemotiveerde beschuldiging of voldoende aanwijzing van laakbare han delingen is den minister niets gebleken uit de uitkomsten van dat onderzoek, door den inspecteur van het lager on derwijs in de tweede inspectie ingesteld. Een der leiders van opleidingscursus sen beeft den minister schriftelijk ver klaard, dat h|j, op grond van de tegen hem gerichte aantijging, een klacht bij den rechter zal indienen, zoodra zij ge schieden mocht in zoodanigen vorm, dat een aanklacht mogelijk is. De minister is van meening, erken nende echter dat dit in de practijk tot moeielijkheden aanleiding kan geven dat het aanbeveling zal verdienen, om in een commissie voor het hoofdonder wijzersexamen geen personen te benoe men, die in den loop van het jaar, aan het examen voorafgaande, candidaten hebben opgeleid. De verzekering, dat de regeering be dacht zal zijn op het nemen ook van verdere maatregelen, welke kunnen strek ken om misbruiken te voorkomen, wil de minister gaarne geven. Hij zal b. v. in overweging nemen, of ten aanzien van het drukgeheim der examenopgaven meerdere zorg, dan daaraan reeds thans wordt gewijd, wenschelyk en mogelijk Kruger in Europa. De Maagdenburgers hebben aan presi dent Kruger een reusachtigen lauwer krans gezonden, die hem anders in Maagdeburg zou overhandigd zijn, als hij naar Berlijn had kunnen doorgaan. In Keulen zelf wordt hem voortdurend hulde bewezen. Men zegt dat zijn vertrek een ware triomftocht zal wezen. Er zou zelfs een militair muziekkorps tegen helderde telkens zijn bezorgd gelaat op want hij zag, dat de vrees, die hij de gansche week door gekoesterd had, ongegrond was geweest. Dit duurde echter maar enkele maanden Op een Zondag, toen Paul zich met opgewekt gemoed, zooals gewoonlijk in den laat- sten tijd, naar huis spoedde, blijde ge stemd over de genegenheid, die hij al zeer spoedig van zjjn patroon had ge wonnen, vond bjj zijn vader niet tehuis. Zijne moeder zag er echter bleek en besehreid uit. „Wat is er gebeurd, moedertje?» riep Paul angstig uit. „Vader drinkt weder, niet waar hij drinkt?" Zij knikte bevestigend, en opnieuw werd nu het hart van het kind met zorg en angst vervuld. Wat zou de toekomst brengen? „En inderdaad, Lartschenko dronk weder en met de snaps trok de ellende het huisje in de Bul garenstraat binnen. Het groote ongeluk vau den arbeiders stand, de drankduivel, kampte tegen het geluk van Anna en hare kinderen en woordig zijn, dat dan namelijk zonder verlof der overheid aan de betooging me- dedoet. Het is niet waarschijnlijk dat de autoriteiten veel daartegen kunnen doen. Naar aanleiding van bet gerucht dat Von Bülow, de nieuwe rijkskanselier, de houding der regeering tegenover Kruger zal verdedigen, zegt de Tages- zeitung lang niet malsch „De hoofsche regeering moet geen hoofsche opvattingen of etikette-kwesties op den voorgrond plaatsen, maar inden Rjjksdag kleur bekennen, waarom zij den keizer in zoo'n scherpe tegenstelling met de volksvertegenwoordiging heeft gebracht en of w|j van Engeland reeds even afhankelijk zjjn als Portugal." Van de Oostenrijkeche regeering moot Kruger, naar gezegd wordt, ook een weigerend antwoord hebben gekregen. Z|j liet hem weten dat „de keizer andere schikkingen bad getroffen en hem niet kon ontvangen in de eerste weken." Zoo iets dus als collega Wilhelm De Parjjsche New-York Herald ver neemt van zjjn correspondent te Weenen, dat de Kabinetten der mogendheden, die tot de triple-alliantie behooren, reeds voor de komst van President Kruger in Europa, hadden besloten zich tegen de interventie te verklaren. Daardoor, zegt de berichtgever, is ook onwaarschijnlijk geworden, dat de keizer van Duitschland gehandeld zou hebben als hjj deed, onder drang van Engeland. President Kruger zal dus ook geen bezoek brengen aan Weenen of Rome. Maohinistenexamen. De Rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koop vaardijschepen heeft in hare zitting te Amsterdam gehouden, uitgereikt het diploma B aan de heeren G.G. Flinterman, H. P. Burgdortfer, S. G. Web er het diploma A. aan de heeren J. J. C. Donck, N. van Vessem, D. K. Bakker, W. Ouwehand, G. Doesburg, E. Tuinhout, H. Woudenburg. 13 candidaten hadden zich aangemeld. "Vlissingen, 6 December. Door den Gemeenteraad van Vlissingen is aan den heer Paul Kruger, President der Zuid-Afrikaansche Republiek, bij zijne aankomst in Nederland bet vol gende adres toegezonden: De Gemeenteraad van Vlissingen voelt zich gedrongen U. H. E. G. bjj Uwe komst in ons vaderland het welkom toe te roepen op den Nederlandschen bodem en is overtuigd de tolk te zijn eischte zijne offers, zooals gewoonlijk van de onmondigen en weerloozen. Hy behaalde de zege echter niet in weinig dagen, weken of maanden, neen, eerst na een jarenlangen, stillen, verbitterden strijd van ruwheid en onzedelijkheid tegen de zedelijke kracht, die God in de harten der onschuldigen heeft doen nederdalen. Wij noemen haar „geduld," „schikking in het lot," „hoop op betere tyden" en weten dikwijls niet, met welke bloedige letters deze woorden in het levensboek der armen en ellendigen worden geschreven! Steeds dieper werden de voren, die de drankzucht van den vader in het leven der familie Lartschenko trokhet eene stuk na het andere van het vroegere geluk scheidde zij af en vernietigde zij, en scheur op scheur dreigde het overschot ten onder gang. Wie van u, mijne heeren ge zworenen, is in staat dezen pynlyken strijd van het goede met het kwade in zijne onpeilbare diepten te doorgron den, die worden geopend om nimmer-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1