trokkon. Dat zou misschien in het oog van „verschillende'" leden een bewijs zijn van „groote gouvernementeels kracht', maar de Regeering zou meenen daardoor meer te hebben toegegeven aan per soonlijke gevoeligheid dan aan 't geen gevorderd werd door 's lands belang. Van intrekking zou zeer zeker sprake hebben kunnen zijn, indien een nieuw stelsel van kiesrecht ware voorgedragen en dat stelsel door amendementen of verwerping van aitikelen verminkt ware geworden. Maar hier gold het een wets- voordracht, die een vijftigtal wijzigingen behelsde op eene bestaande wet, welke wijzigingen volstrekt niet samen één stel sel vormden, maar in zeer verschillende der bepalingen der Kieswet en op zeer verschillende punten technische verbete ringen beoogden.Al mochten du ookeenigo van die voorgestelde verbeteringen niet de goedkeuring van de Tweede Kamer verwerven, er wsb voor de ïtegeering geen enkele aanleiding om daarom nu ook de lange reeks van wijzigingen, die overbleef en vrij algemeen wel als ver beteringen werden aangemerkt, in den steek te laten. Had de Regeering dat wel gedaan, zij zou en dan met het volste recht nog scherpere verwijten hebben moeten hooien, dan dat het haar ontbreekt „aan groote gouverne- menteele kracht." Bedrijfsbelasting. De opbrengst der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, behalve uit ver mogen, is in het dienstjaar 1898/1899 weder belangrijk vooruitgegaan. Zij be droeg 5,818,000, of 818,000 boven 1897/98, toen zij echter 419,000 boven het vorig jaar inbracht. De voor uitgang van het getal aanslagen, die ruim 10,100 bedroeg, is echter nog 8700 hooger geweest. In de grootste 7 steden ging het getal aanslagen met 6200 en de opbrengst mot f 218,000 vooruit, en daarvan in Amsterdam met ruim 4000 aanslagen en f 84,000 opbrengst meer. Het getal naamlooze vennootschappen die in de bedrijfsbelasting waren aan geslagen, steeg van 1146 tot 1278 en het bedrag der door haar te betalen belasting van f 1,202,000 tot f 1,278,000. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 1 dezer, wordt de gouvernements- koftie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 218,000 pikols. Volgens een bericht in de N. Gron. Ct. zal hertog Hendrik, die den 15en te 's Hage komt zyn intrek nemen in een huis naast het paleis aan 't Noordeinde eertijds bewoond door minister Heems kerk. De Haagsche Ct. dunkt dat niet erg waarschijnlijk. Want dan zou het huis dat er erg haveloos uitziet, wel eerst zijn opgeknapt. De N. R. schrijft Wij ontvingen nog uit verschillende gemeeDten van ons vaderland berichten van raadsbesluiten om president Kruger bij z(jne komst hier te lande blijken van hulde en sympathie te zenden. Het is ons natuurlijk niet meer mogelijk elk besluit afzonderlijk te vermelden. de uwe zal worden, dat de erkentenis, dat er voor deu waren rechter iets is, 't welk boven de geschreven wetten staat, bij het uitspreken van uw oor deel beslissend zal zijn Hoort thans de geschiedenis van Paul Lart- schenko volgt haar eenvoudig verloop van het zonnig begin tot het aangrij pend einde, en blijft dan nog koud en ongevoelig, zoo gy kunt „Heeft, mijne heeren gezworenen, uw weg u ooit in de Bulgarenstraat geleid Ik betwijfel het. Want alleen on geluk en ellende voeren de menschen naar die wijken der groote stad, waar de armoede haar kommervol bestaan voortsleept hier, half onder den grond in ongezonde kelderwoningendaar, hoog in de lucht onder het dak van op het invallen staande huurkazernes. En toch vindt men ook in de wij ken der armen hier en daar eene plek, waar het geluk woont In een bescheiden huisje woonde, ge lijkvloers, Anna Filippowna Lartschenko Vllsstng-on, 5- December. Ged. Staten van Zeeland hebben het aandeel in de nationale militie voor de lichting van 1901 vastgesteld o.a. voor Middelburg en Vlissingen ieder op 34, Oost- en West-Souburg 4, Ritthem en Veere ieder 1. Met het stoomschip „Koningin Regen tes" der Stoomvaartmaatsch. „Zeeland, arriveerde heden morgen van Londen Prinses Henry van Battenberg, die met den aansluitenden sneltrein hare reis naar Duitschland vervolgde. Gisteren avond ontstond alhier in een pakhuis van den schilder H., waarin verfwaren waren geborgen, staande op den hoek van het Kalkhokstraatje, brand. Door„het gemaakte alarm en het luiden der klok omdat de vlammen uitsloegen, waren politie, autoriteiten, schutterij, brandbluschmiddelen en een massa nieuwsgierigen spoedig ter plaatse. Door het snel en krachtig optreden der brandweer, bleef de brand zich tot dat pakhuis, dat geheel uitbrandde, te bepalen. Vóör nog de spuiten der ge meente aanwezig waren,hadden de politie met haar slangenwagen, de spuiten van het hospitaal en van het wachtschip „Bulgia* menig straaltje water in de vuurzee geworpen. De oorzaak van den brand is onbe kend. Naar wu vernemen is de schade door assurantiepremie gedekt. In de Nieuwe Tielsche Ct. worden uit Ophemert de volgende byzonder- heden omtrent een onzer voormalige stadgenooten geschreven Maandagmiddag werd alhier ter aarde besteld wijlen de heer J. Dommisse, in leven predikant der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse. De droeve plechtigheid te droever, wijl de overledene zeer plotseling uit dit leven werd wegge rukt had plaats onder een grooten toevloed van belangstellendenook vele vrienden van elders waren daarvoor opzettelijk overgekomen. Vooraf werden in 't kerkgebouw verscheidene toespra ken gehouden, o. a. door den Consulent te Varik, de afgevaardigden van 't Pro vinciaal en Classicaal kerkbestuur en den Ring; alsmede door vrienden van den overledene, ds. De Haan van Zwolle, ds. Prins van Geldermalsen en ds. van Esveid van Opijnen. Alle sprekers her dachten als om strijd de vele uitstekende talenten des overledenen, zijn Christe- lijken arbeid, zijn lijden en stiyden en niet 't minst zijne vriendschap. Achter den lijkstoet volgden ook de kerkeraad en kerkvoogden met notabelen. Op Zondagochtend had ds. de Haan eene toepasselyke leerrede gehouden naar aanleiding van de woordenEr is maar één schrede tusschen ons en den dood. Scbry'ver dozer behoeft hier weinig by te voegen. Wie, zooals hij, den heer Dommisse in al zijn wandel eu handel gekend heeft, zal met den lot instemmen, dat de oveiledene was een oprecht man een man, op wiens geloofsbrief de Chris- teiyke stempel niet ontbrak. Afkomstig uit Zeeland was hij goed Zeeuwsch, goed rondeen man uit één stuk, vroom en vroed. Hing er, wellicht tengevolge van zyn lijden, soms een wolk van zwaar moedigheid over hem, desniettemin wist met hare drie kinderen den vijftien jarigen Paul, de elfjarige Jelena en den tienjarigen Iwan. Zy ging bij de buren door voor eene weduwe, die, uit Kiew naar Odessa gekomen, hier door han denarbeid in het onderhoud van haar en de haren voorzag, zooveel zij kon hare kinderen een godsvruchtige op voeding gaf en voor het overige stil en teruggetrokken leefde. Het geiuk van de armoede bestaat in het herademen na zware dagen en in het herwinnen van de tevredenheid. Anna genoot het in volle mate. Zij was sedert drie jaren ontheven van den vloek van een treurigen echt met een bekenden droDkaard. Door haar man trouwe loos verlaten, had zy in eene an dere woonplaats door volharding en handigheid als linnennaaister eene be- scheidene, maar toereikende kostwin ning gevonden. Ja zij was ondanks hare armoede onmetelijk rijk geworden want zij bezat de achting der buren en de liefde harer kinderen en was ge hij met moed te strijden voor al wat naar zijn inzien goed en Christelyk was en welluidt. Voor zijne vrienden was hy zeer veel, ja alles. Die zullen zijne nagedachtenis dan ook in hooge eere houden eu in dankbare herinnering. Op 41jarigen leeftijd stierf hij, in de volle kracht des levens maar wij zeggen 't zijne vele vrienden nahij heefi niet te vergeefs geleefd, zijne weiken volgen hem. Stellig ook een troost voor zyne bedroetde weduwe, die met 6 jonge kinderen achterblijfl. De heer Dommissi is achtereenvolgens predikant geweest te Gapinge, Ootmar sum en Heeg. De gemeenteraad van Zierikzee heeft aan het comité tot doortrekking van den stoomtramweg van Brouwershaven naar Burghsluis gedurende 20 jaren een subsidie van 100 toegekend. De gemeenteraad van Schoondyke heeft de jaarwedde van een te benoemen onderwyzer met hoofdakte op 650 bepaald. Tevens besloot de raad aan Ged. Staten voor 5 jaar ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwys in de vrye en oideoefeningen, aangezien hiervoor de beschikbare ruimte ontbreekt. Men schryft ons uit Ter Neuzen Door de rechtbank te Middelburg is dezer dagen een vonnis gewezen, waarbij werd verklaard dat de Belgische staat onbevoegd was tot het uitvaardigen van het besluit, waarbij is bepaald dat alle goederen verzonden langs de spoorlijn Mechelen Terneuzen, in België door eene herinschryving zouden getroffen worden, wanneer de genomen route niet de kortste was, waarop het tarief was vastgesteld. Dit besluit van den Belgischen Minister van Spoorwegen belette dus de Terneu- zensche expediteurs hunne goederen te vervoeren langs den weg dien zij voor hunne zaken 't best achten. Hoewel krachtig werd aangedrongen op intrek king van dat voor den Terneuzenschen exporthandel nadeelige besluit, volgde een afwijzende beschikking van den Belgischen Minister. Een der expediteurs welke verplicht werden het bovenvermelde extra-recht te betalen, stelde een vordering in om hem dit onrechtmatig gevorderde bedrag terug te natalen, met het gevolg, dat zijn eisch werd toegewezen. Vcrkoopingen en Aanbestedingen. By de op gisteren door den heer P. Houthuis, bouwkundige alhier, gehouden aanbesteding van een woonhuis aan den Badhuisweg werd ingeschreven door de volgende heeren. C. P, Melis, J. C. Hariot en M, Vader ƒ6918, J. J. Kryger, f7422, Gebr. de Piaa, f8100, Abr. Hanewinkel f8187, J. Warren f8045, J. Kasteleyn, Souburg f8101, Jcs. Willemse id. 8143, J. Willemse f 8090, A. Kaljê en M. P. Kieviet 7730, J. Loois f8558. Gemengd Nieuws. - De signaalklok van het station Heerenveen is iD den tuin van een hotel teruggevonden. Geen quaestie van diefstal dus, maar van een -grap. lukkig in het bewustzijn, dat het droe vige verleden geen schaduw had ach tergelaten in de jeugdige zielen Haar trots echter was haar oudste Paul. Hij was de vlijtigste leerling van de parochie-school geweest, en het was zeker, dat het getuigschrift, waarmede hij juist heden voor drie jaren ontslageD zou worden, hem de gewenschte aan stelling van leerling ia eene koop manszaak zou verschaffen. Het was een beslissende dag. Met kloppend harte wachtte Anna haren zoon op, die met eene aanbeveling van zijn onderwijzer, na ontvangst van het getuigschrift, terstond uit de school naar Michail Petrowitsch Borin zoude gaan, om hem, den ryken theehandelaar, om eene aan stelling te verzoeken. Was het ge tuigschrift goed uitgevallen Zeker, daaraan behoefde Anna niet te twijfelen. Zou Paul naar Borin zijn gegaan Hoe zou de voorname koopman hem ontvangen hebben Wilde en kon hy hem in zyne zaak gebruiken Een halfdronken stukadoorsknecht te Haarlem kreeg op den steiger var: een in aanbouw zijnd huis twist met zijn patroon. Deze gaf den knecht een duw, waardoor hij van den steiger viel, op het hoofd terecht kwam en dadelijk dood bleef. De dader is in nechtenis. Te Lepelstraat (N. Br.) had een heer het ougeluk by het laden van zyn geweer de volle lading in de zijde te krijgen. Binnen enkele uren was hij een lijk. Men schrijft aan de N. R. Ct. De befaamde H. de Jong, van wien iD de laatste dagen weer sprake is geweest, is rog voortvluchtig en wordt daarom door de Belgische justitie bij verstek vervolgd wegens weerspannigheid en niet wegens den moord op de twee vrouwen te Gent. In de gemeente Zoeterwoude heeft zich een geval van slaapziekte voor gedaan. Een vrouw, die Maandag 26 November onwel werd, is gaan slapen en Zaterdag overleden zonder wakker te zyn geworden. De Westlandsche stoomtram van half acht Uit Loosduinen kwam eergisteren morgen bij de tolgaarderswoning naby Den Haag in botsing met een op den weg staande kar met mest beladen. De kar stond gelukkig onbeheerd, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats had den, maar het voertuig sloeg tegen den uitbouw van de tolgaarderswoning, richtte daar tamelijk veel verwoesting aan en werd zelf kort en klein geslagen, terwijl de mest over den weg werd gestrooid. Na eenig oponthoud kon de stoomtram hair weg vervolgen. In het Limburgsche dorpje Horst is Zaterdag een nieuw gebouw, behoo- rende tot de stoommeelfabriek, nadat 's morgens de dakpannen er opgelegd waren, geheel in elkander gestort. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dus ook daar al revolutiebouw 1 Na veertien dagen verschrikkelyk ïyden is te Tiel overleden het dochter tje van Ph. G., dat op 16 November in brand geraakte. Neus, ooren en andere iichaamsdeelen waren afgevallen. Te Hilversum is een kalf geboren met vyf pooten éen reservepoot dus De twee voorpooten zijn gewoon gevormd, van de drie achterpooten zijn twee voorzien van twee en éen van drie klauwen. Van welk wild dier kan mama ge schrokken zijn Hoe hoog de nalatenschap is van mevr. de wed. Enschede, te Noordwyker- hout overleden, en die de Vereeniging tot opr. en expl. van volkssanatoria tot hare eenige erfgename benoemde, is Dog niet te zeggen. De notaris heeft nog geen inventaris kunnen opmaken, doch nu reeds is gebleken, dat er voor de Ver eeniging een vry aanzienlijk bedrag zal overschieten, terwijl bij het overlyden der vruchtgebruikers langzamerhand nog een som van 136,000 voor de Ver eeniging loskomt. Behalve de 98,200 p.st. die de prins van Wales sinds 1886 met zijn renpaarden op de vlakke renbaan won, heeft hy nog ruim 2000 p.st. op de hindernis banen gewonnen, zoodat het bedrag meer dan 100,000 p.st. beloopt. Mogelijk kon dit bedrag wel dienen als bijdrage aan de weduwen en weezen der slachtoffers van den oorlog Of hy het doen zal De autoriteiten te Keulen schijnen alle betoogingen tan gunste van Kruger te willen beletten, althans heeft de politie een serenade verboden, welke 800 zangers hem aldaar Maandag wilden brengen. Een op touw gezette fakkel Anna luisterde. Naderden daar op de straat niet haastige voetstappen En waren deze haar niet bekend Zeker, het oor der moeder kon zich niet ver gissen daar kwam hij den hoek om zij boog zich voorover naar het ven sters thans had hij haar gezien en wenkte hij haar verheugd toe„De Heer zy geloofd zoo kwam het uit haar bewogen gemoed over hare lippen, en reeds op hetzelfde oogenblik stormde Paul de kamer binnen en vloog zyne moeder om den hals, met den uitroep „Moedertje, ik ben aangesteld Kost en inwoning en vooreerst tien roebel salaris in de maand Des Zon dags mag ik naar huis gaanHoera En hy maakte zich los uit de armen zijner moeder, wierp zijne muts tot aan den zolder omhoog en danste van blijdschap de kamer ronduit de slaagkamer kwamen broeder en zuster aanloopen, om deel te nemen aan het geluk van den oudste Anna echter sloeg, onder het stamelen van tocht zou misschien hetzelfde lot treffen, De studentenverenigingen uit Bonn wilden Zondag te Keulen een optocht houden ter eere van president Kruger maar ook deze optocht werd door tj/ Keulsche politie verboden. De president ontvangt desniettemin van alle kanten blijken van belangstel ling. Graaf Metternich bracht hem een pak visitekaartjes van don adel over. Volgens een later bericht is de sere nade toch doorgegaan en is Kruger op het balkon verschenen om ze te zien, Een deel der Engelsehe vloot zal 6 December voor Lissabon komen om de koninklijke familie en de regeering te begroeten. Dat komt Portugal wel toe voor zyn onderwerping aan Engeland. Handel in blanke sla- vinnen. Uit Bordeaux wordt van 1 December verhaald Een jong twintigjarig meisje, van Montauban komende, werd gisteren in hechtenis genomen, beschuldigd van zon der kaartje op het spoor gereisd te hebben. Voor den magistraat verklaarde het meisje, dat geen cent by zich had, dat zij de dochter was van een gepension- neerd kapitein en deelde mede wat haar overkomen was. „Gedwongen naar eene betrekking om te zien omdat mijne ouders my niet konden onderhouden, ben ik zoo onvoor zichtig geweest om aan het woord van een avonturier te gelooven, die naar hij zeide, eene gezelschapsjuffrouw zocht voor eene rijke familie te Montauban. „Ik verliet dus 1.1. Maandag Parijs in gezelschap van dit individu en twee andere jonge meisjes, die evenals ik geloofden eene goede betrekking te krijgen op een kasteel te Tarn-et-Garoone. „Maar by onze komst te Montauban bracht onze gids ons in een rytuig naar een gesloten huis, waarvan ik maar al te spoedig de ware bestemming ontdekte. Mijne reisgezellinnen durfden zich niet verzetten. Wat mij betreft, ik schreeuwde en riep om hulp en het gelukte my eindelyk de deur van dit verfoeieiyke huis voor mij te doen openen. „Ik had om zoo te zeggen, geen cent op zak. Toch ging ik naar het station en nam daar plaats naar een niet ver verwyderd station om mijn weg te kun nen vervolgen zonder te betalen. Onder zoek, mijnheer de commissaris de waar heid van 't geen ik gezegd heb, maar stuur my niet naar Parijs terug.' Onderzoek werd gedaan en alles kwam uit zooals zij gezegd had. Het jonge meisje verleid door de leu gens van een ellendeling, is aan hare zuster weergegeven, die onmiddellyk Parijs verliet om haar te Bordeaax te kunnen athalen. Een goede toekomst staat den Jon gen arts te wachten, die naar de Rus sische bladen beweren den Czaar het leven heeft gered. Deze tot nu toe niet bekende geneesheer werd door den groot hertog Peter ontdekt. Thonoff aldus heet de jonge dokter maakte aanmerking op het volstrekte dieet dat den zieken Czaar was opgelegd, en volgde bij zijn verpleging een geheel ander stelsel dan de andere groote ge- neesheeren. Eenige dagen later kon de Czaar weer eten en slapen. In het hospitaal te Tomsk (Rus land) is dezer dagen een militair op den leeftijd van 140 jaar gestorven. Hy had Catharina de Tweede gekend en sprak dikwijls van zijne in 1800 gestorven vrouw en van zijn zoon, die in 1810 gestorven was. Volgens een Amerikaansch blad heeft de generale staf van het Leger des Heils ontdekt dat verscheidene van zijne leden zich aan Beursspeculatiën over geven en aan zaken, die geen aanbe veling zijn voor die kampioenen van de zedelijke vernieuwing van het menschdom. woorden van dank, een kruis en bad God, dat Hij het levenspad van haar kind ook verder mocht zegen „Vreugde en leed staan in het men- scheiyk leven dicht naast elkander, evenals op het veld de distel en de bloemen naast elkander groeien. Midden in de vreugde van de familie Lartschenko viel plotseling een donkere schaduw vóór het eenige, op de straat uitziende venster van de kleine woonkamer ver scheen eene in lompen gehulde gestalte de eene helft van het slecht sluitende venster werd opengestooten en eene heesche stem riep naar binnen „Wel zooHier gaat het vrooltjk toeGy verheugt u zeker over vaders terug komst hé En nog voordat Anna en hare kinderen van den schrik had den kunnen bekomen, stond Feodor Stepanow Lartschenko voor hen in de kamer, de vader, die zich sedert drie jaren niet om hen bekommerd had en dien zy van ellende gestorven waanden. Wordt vervolgd). Eene algemeene December te New-Yorl onder voorzitterschap f die zijn onderhourigen ben doen verstaan da zin is dat het Legf vooruitga.n). In Bluemfontein zl straten open voor het! ge zyn afgezet mei werden nauwlettend President! d zen merkwaardigen| a,G. van Hamel die" ^.lk in Frankrijk dief ju de N. R. Ct. Vandaag is het Z| president Kruger vl d m anders, het hoofd uit zyn Böbel. Waf Zondag toen ii.m president te po) 1 ggen van een krans van Jeanne d'Arc, eeDs hoorde uitvallen.) stem, waarvan ik versta goed maar - j heeft Mozes weggenoij zijn graf vinden kon.j zijn de aanhalingen# Boek, dat hij zoo gof dat bijna zijn een! hem een nieuwen telj toepasselyk op den land, doet den presid genoegen. Het meest I de persoon, die hem I vers 22, waar te lezl mij van den muil dj den hoorn des Eer) leeuw en eenhoorn hut Engeische wapen! door die bijbelsche strijd tegen Engeland in gewone tijden i| altijd stil en ernj en heeft ook soms I Toen een oudministel zijn compliment hadl hoffelijk had gezegd heel en al ter ba president", toen zei j terwijl de bezoeker oudminister van oorll dan maar naar Ata vecht.» Het vroolijkj beviel hem byzond Ecole des Beaux Artf aan hem werden mij toe „Zoo is 't van die dorp zien Parijs. Zoo zijn er allerll vermakelijke herinntf bleven van president! Maar de hoofdindruk! man by mij achterga opgesloten in het wool zoo dikwijls van herf „1'héroïque vieillard grysaard). Op zyn il schip naar Europa te laten voeren, heell het eene hotel naaT maar weer bezoeken hoofden, ministers,! senaten, kamers el redevoeringen houda het geboden, en au dikwijls als het gel Frankrijk naar Belgif misschien nog verdeu nooit klagend of morf „als mijn broeders recht niet, moe tel bejegenend met gl aldoor vertrouwd rechtvaardige zaak"! rechtvaardigheid lieij werk, enkel en allé de vryheid van zijn] nog te redden eiscl ring, diepen eerbied, meer iets hoogers in AFRIKA. De stel kolonie wordt vooq met den dag bedeq wel geen opstand, zijn reeds aanwezig! komen. Nu reeds dij trouw gebleven kol op de regeering om i len te nemen teneii een burgeroorlog te| Ook met het oog! Congres dat te Wotf ring zal houden, w; duizendleden wore] welsprekende vrienc Schreiner het woo: krachtige maatregj commissarissen varJ been gezonden 22| Australiërs en een van zes vijftienpom

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2