jaar oud, geheel alleen den aanvoerder van een door het ongeluk ovejstelpt volk te hulp te komen; den dag waarop zij, eenvoudig, maar ook zonder omzien hem een van haar oorlogschepen zond, om het begaan van een misdaad aan zijn zegevierenden vijand uit te sparen, om zijn onwaardigen gastheer te beletten venaad te plegen, op dien dag heeft Wilhtlmina alle harten die toegankelijk zyn voor een edelmoedige daad, warm doen slaanzij heeft alle harten, die toegankelijk zijn voor geestdrift in ver rukking gebracht. Zij heeft de harten van alle Franschen vrouwen veroverd Welnu 1 Op u, Fransehe vrouwen,doet de Matin thans een beroep 1 Uwe Koningin gaat trouwen." Z. A, M, S. personeel. Met ingang van Vrydagis thans het le gedeelte van het N.Z.A.S.M.personeel (het welk in 1898 eerst zjjne vaste aanstelling by de My. ontving) eervol ontslagen. Voor hen hebben nu alle inkomsten opgehouden. In verband hiermede vestigt hetbondsbestuur by vernieuwing de aandacht van heeren werkgevers op het aanvangkantoor van den Bond te 's Graveuhage, Nieuwe Uitleg 17. Heden avond vergadert het bondsbestuur aldaar ter bespreking van de ontvangst van Kruger in Nederland en met betrekking tot de omstreeks de helft dezer maand te houden algemeene ledenvergadering in de stad Utrecht, Onze consul te Lourenqo Marques. inkorting van den dienst der bestellers. Het stelsel is een schrede op den goeden weg, eenvoudig, praktisch en goedkoop uitvoerbaar. Het blad voegt er het volgende bij Weet X wel z e k e r dat het stelsel in België goed werkt Wij meenden onlangs gelezen te hebben dat het daar weer zal worden afgeschaft. En naar wat wij uit postkringeu vernamen, weegt bij al z u 1 k e maatregelen integendeel de meerdere arbeid van 't uitzoeken doorgaans ruim op tegen de verlicüting van den besteldienst. Neen, daar zoeke men 'tniet in. De heele zaak is een geldkwestie. Zorg voor het onderwijs. De „Bode," het orgaan van den „Bond van Ned. Ond." schryft: „Tegen het advies van B. en W. besloot de Raad van Westzaan den veld wachter een fiets vail f 125 te ver schaffen, met f 25 voor onderhoud. Maar vanwaar het geld te halen? De begroo ting moest in totaalsom dezelfde blijven. Bij „onderwys" kon echter natuurlijk wel wat veranderd worden en zoo werd de post „leermiddelen" verlaagd mat f 50, de post „schoolgelden" verhoogd met f 33,33", terwyl voor „onderwijzers- jaarwedden" f 41.66' minder werd ge raamd, want de nieuw aan te stellen onderwyzer zou toch minder krijgen dan zó'n voorganger. Zoo was de fiets er geheel 6n als de veldwachter nu alle losloopende honden opvangt, is in de kosten van onderhoud ook voorzien!" Naar aanleiding van de geruchten Omtrent het gedwongen ontslag nemen van dien consul schryft het Vaderland Naar wy vernemen, is aan onzen consul te Lourengo Marques, den heer Polt, door onze regeering een verlof van drie maanden verleend en wordt hij eerlang hier te lande verwacht. Er schynen, in verband met een be keuring wegens invoer van goederen, moeilijkheden le zijn gerezen tegen onzen consulaireu vertegenwoordiger, die zeker tydens zyn verblijf in Neder land door onze regeering zullen onder zocht en zoo mogeiyk uit den weg geruimd worden. Van een ontnemen van het exequatur aan den. heer Pot, als Nederlaudsch consul, door de Portugeesche regeering, s vooralsnog dan ook geen sprake. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde aan dat blad Toekoe Tji Samalanga, Toekoe Moeda Samalanga en Toekoe Moeda Peudada hebben zich onvoorwaardelijk overge geven aan den controleur van Lho Semaweh. Het blad voegt er by Dit telegram is van belang met het oog op den toestand in Samalanga. In Mei van dit jaar heeft T. Tji Samalanga zich by de party van het verzet in Atjeh aangesloten. Toekoe Moeda Peudada heeft zich later bij Toekoe Tji Samalanga aange sloten. Peudada is eene aan Peusangan grenzende onderhoorigheid van Sama langa. Postzaken. Aan de Haagsche Ct. schrijft X Met instemming uw stuk gelezen hebbende, in uw blad van Zaterdag jl. over het onoordeelkundig invoeren van den beruchten maatregel tot het niet bestellen van weekbladen op Zondag, meen ik dat zeker een doeltreffende en in Belgie gunstig werkende stap tot beperking van de Zondagsdrukte zou gedaan worden, door het ook hier te lande invoeren van aan de postzegels vastgehechte strookjes die men er des- verkiezende, al of niet kan afscheuren, waarop staatZondags niet bestellen, desnoods van een andere kleur dan de postzegel zelf, ter vergemakkelijking van het sorteeren. Velen die op Zaterdag een brief in de bus doen, maar wien bestelling op Zondag niet kan schelen, zouden van dit middel gebruik maken. Ook weetik uit goede bron, dat het stelsel in Belgie zeer goed werkt. Waarom het hier ook niet toegepast 't Sorteeren van de stukken moge dan iets meer tijd kosten, dit weegt ruim op tegen belangrijke H. M. de Kuningin zal morgen ten paleize in de residentie, ter gelegenheid van Hare verloving een cour houden voor corporatiën, particulieren en depu- tatiëu uit Zuid-Holland, die H. M. geluk- wenschen willen aanbieden. Deze cour zal worden bijgewoond door Hertog Hendrik, 's Avonds zullen er dames ontvangen worden. Vllssingen, 3 December. Door het centraalbestuur van de telefoon alhier zijn in de afgeloopen maand 3651 aansluitingen tot stand gebracht. Een onzer abonné's vraagt naar aan leiding van Krugers komst in Europa met het doel om te trachten door tusschenkomst van de mogendheden een einde te maken aan den barbaarschen strijd in Afrika, of het dan niet voor de hand ligt, dat het gansche Nederlandsche volk en iedere gemeente afzonderlijk, hetzij door de- putaten, adressen of telegrammen hem by zijn komst hier te lande een hartelijk welkom toeroepe. „En zou", zegt hij verder „Vlissingen dat telkens weer uit den mond der bannelingen van de ver schrikkelijkheden des oorlogs vernomen heeft,hierin achterblijven? De gemeente raad geve hierop het antwoord en toeve niet.» Verder schrijft bij ons Reeds op verschillende plaatsen zoo nu weder in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Pijnakker, trad op de heer van Broekhuijzen, bezielend spreker en verdreven predikant uit Pretoria. Zou er geen mogelijkheid bestaan om dien man hier ook eens te verzoeken Mij dunkt aan belangstelling zou het niet ontbreken. In den boekwinkel van den heer De Vey Mestdagh prijkt in de etalage een meesterlijk door den photograaf Wegner Mottu te Amsterdam uitgevoerd portret van koningin Wilbelmina. Het op flinke grootte genomen portret stelt haar voor in gala-gewaad, rijk met paarlen getooid en geeft de jeugdige vorstin in al hare lieftalligheid weer. Wij gelooven niet dat een mooier of beter gelijkend portret ooit in den handel gebracht is. Lijst van de gedurende de 2 e helf van November aan het postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulp kantoren bezorgde brieven en brief kaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt: Van der Brocht, Gebr., Amsterdam N. Laerman, Dordrecht; Koppejan, Mid delburg Bakker, Riddeikerk J. P. Hest, RotterdamSpuiwator, 19, Wz., Rot terdam Mej. Klempaurt, Terneuzeu Buitenland. Brieven Emile Carroen, Ostende; Dr. Hemy M. Leipziger, Parijs. Briefkaarten Briggs, Brighton J. Boerboom, Em merik a/R A. üupont, Marseille Margot Houget, Parijs. Te Middelburg zuih-n twee nieuwe Engelsche kantoren g-,upend worden. De werkzaamheden dezer kantoren wijken geheel af van die der bestaande book makers-kantoren. Een dezer twee kan toren laat uitsluitend weddingschappen toe van voetbalwedstryden. Naar verzekerd wordt, is het maat- sohappeiyk aandeelen-kapitaal van f 200,000 voor de exploitatie van een stoomtram op het eiland Tholen, geheel geplaatst. Aan de betrokken gemeente en polderbesturen wordt binnenkort een verzoek tot financiëelen steun der on derneming gericht. Den 1 Januari hopen twee ambte naren ter prov. griffie van Zeeland, hun gouden jubileum als zoodanig te her denken, nl. de heeren H. L. Dormaar, hoofdcommies, en H. B. J. vau de Kreke, adjunct-commies der eerste klasse, die beiden sedert 1 Januari 1851 op de provinciale griffie werkzaam zyn. Gemengd Nieuwe Vrijdagavond heeft een moord aanslag plaats gehad op de 48-jarige echtgenoote van den caféhouder A. de Jong, uit Dubbeldam. De vrouw, die meermalen mishandeld was, had sedert Maandag haar intrek genomen by een gezin in de Groote Spuistraat te Dor drechtdaar werd zij opgezocht door haar man, die haar drie messteken in het onderlijf toebracht. Na bediend te zyn, werd de vrouw in hoogst beden- kelyken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De man is gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Uit het Amsterdamsche politie rapport Een rechercheur heeft naar het Stads- bestedelingenhuis gebracht vier kinderen, tusschen 7 en 13 jaar, wonende Tweede Kattenburger-Dwarsstraat, die door hun vader onverzorgd waren achtergelaten. Later zijn twee kinderen, van 14 en 6 jaar, wonende Driehoekstraat, naar dat gesticht gebracht, wier moeder overleden was. Ook hier had de vader hen aan hun lot overgelaten. In zijn woning te Vlaardingen is gearresteerd de postbode van Vlaardin- gen-Ambacbt, verdacht van verduistering van gelden. Zaterdagochtend zeilde de visscher E. K., van Durgerdam, de haven uit, toen hij een slag van het zeilhout kreeg. Hij zeeg plotseling neer en was onmid dellijk een lijk. Het zoo tragische bericht omtrent het vinden van vier lijken aan elkander gebonden in de Zijlsingel te Leiden, is verzonnen. Te Budel bij Geldrop hebben eenige werklieden, die bezig waren met het opruimen van puin eener afgebrande boerderij, een ijzeren kistje opgegraven, bevattende ruim 200 stuks gouden en zilveren geldstukken van het jaar 1786. In de omstreken van Amster dam hebben vele veehouders nog vee in de weide, omdat in voldoende mate gras aanwezig is. Zelfs wordt op enkele plaatsen nog gras gemaaid en op de stallen gevoerd, Mevrouw Eloff, President Kruger's kleindochter, en mej.Guttman, zijn eei- gfsteren in het „Hotel des Indes" te 's Hage aangekomen, en zullen daar blijven tot Kruger's komst. Vermoede lijk zullen zij een pension aan de Laan van Meerdervoort betrekken. De koetsier-majoor van de Koningin, H. A. Albers, die Zaterdag 40 jaren in dienst was van het koninklijk stalde partement,vond zijn kamer in het gebouw aan den Hoogewal dien morgen versierd mét groen, vlaggen en schilden. Het stalpersooneel had hem deze ver rassing bereid en bood hem tevens een marmeren pendule met candelabres aan. De stalmeester dor koningin, luit.-kol. baron Bentinck, en de oud-ritmeester, van Enter, kwamen den heer Albers gelukwenschen. En om 11 uur kwam baron Bentinck hem namens de koningin gelukwenschen, hem daarbij een gouden doekspeld overhandigende. Kort daarna ging hij zijn 41e dienst jaar in op het rijtuig waarmede de konin gin den gewonen voormiddagtoer deed. H. Ct. Versproken Klant: „Waar om is bij uw firma de roode wyn zoo veel duurder dan de witte Wynreizer: „Dat is me ook een vraag 1 Denkt u soms dat we de verf cadeau krijgen Tegen brand aan boord. Wanneer van nature vochthoudende stoffen verladen worden, zoo kunnen deze zich verhitten tengevolge van persing enz., en ten slotte ontbranden, wanneer ze door een sterken luchtstroom getroffen worden. Onder dergelyke omstandigheden is dan nog het ergste, dat de brand zich eerst dan openbaart, wanneer hy zich reeds ernstig uitgebreid heeft. De ont branding kan zelfs verklaard worden, door de eenige reden van „broeiing" zooals bijv. met steenkolen voorkomt. Zekere heer Dibos, een kundig mariae- iogenieur, beveelt twee middelen aan tegen deze dikwerf zoo noodlottige zelf ontbrandingen aan boorijHet eerste middel bestaat in het brengen van ver ticale metalen buizen in de lading, uit- loopende op de brug, in welke men nu en dan de thermometer kan laten zakken om de warmtegraden in het ruim en de hokken op te nemen. Htt tweede middel is, het plaatsen van eenige vaten krijt in het ruim, door buizen gemeenschap hebbende met de brug. In geval van brand in het ruim stort men verdund zwavelzuur in de buizen waardoor zich in het ruim een enorme hoeveelheid koolzuur zal verspreiden, waardoor de brand zal gebluscht worden. Doch zal men vragen, waarom geen water gebruikt Water ontbreekt op zee zeker niet, doch dat kan alleen dienst doen bij branden in de open lucht, want indien men zoude trachten een voldoenden stroom in het ruim te laten, zou men een plotselinge vrijmaking van dampen veroorzaken, die de brug of wel het geheele vaartuig uiteen zou doen springen. (Mdbl. t. d. Verv.) Neu neger uit de Congo ho hem geire bekierd. Maor de missionnaoris hö hem gezeid dat ghiel moeilyk was neu goeië kristene meinsch te worden, om dat hij twie vrêwen hó. Ge moet van eene van die twie vrêmeinsche schiën, mijne vriend. 'k Zal mijn beste doen, vaodere. Vaoder, 'k ben d'er iene kwijt. In acht daoge naodien, komt hij weer Dad es wel, vriend. In hoe hèdde dad aan buurd geleid. Hoe ze nie veel embras gemaokt veur te schiën Nien, niën'z m'hêu ze opgeëten. Ook te Antwerpen heeft zich eene commissie gevormd voor het natio naal huldeblpk aan te bieden aan H. M. de Koningin bij haar huwelpk. Een dure familie. De Salisbury's kosten duur aan Engeland Ais eerste minister geniet Lord Salis bury een inkomen van 5000 p. st. Zijn zoon Lord Cranborne stelt zich als ondersecretaris aan het departement van buitenl. zaken tevreden met 300 p. st. per jaar. Zijn neef Arthur J. Balfour, eerste Lord der schatkist, trekt 5000 p. st. per jaar. Een andere neef, Gerald Balfour, minister van koophandel, moet het met 2000 p. st. doen. De schoonzoon van Lord Salisbury, Lord Selbourue, heeft een tractement van bijna 5000 p. st., behalve vrye woning, verwarming en verlichting. Eindelijk vergenoegt zich nog een neef, de minister van wegen en gemeen schapsmiddelen, met een tractement van bijna 2500 p. st. - Kapitein Dreyfus en zijne vrouw zijn thans beiden te Parijs. De directeur der Opéra-Comique te Parijs heeft een curieusen brief vaneen Amerikaan, die blykbaar een verwoede autografen-verzamelaar is, ontvangen. Hy is gericht aan den schrijver van Carmen, wylon Prosper Merimec, naar wiens verhaal het libretto der opera door Meilhac en Halévy is bewerkt. De „kunstvriend" schrijft Waarde Heer Ik verlang zeer een handschrift van u te bezitten daar ik een Amerikaansche bewonderaar van uw werken ben. Ik voeg hierbij een kaart in de hoop dat gij mij wel zult willen antwoorden. Ik ben uw zeer dankbare W. E. C. Daarbij was een gefrankeerde enve loppe met adres gevoegd. Het zal den directeur der Opéra Comique niet ge makkelijk vallen dit schrijven aan zijn adres te bezorgen. Hdbl. Uit Napels wordt bericht dat het Fransehe stoomschip „Saint Mare" schipbreuk heeft geleden en 45 passa giers verdronken zijn. Men verzekert dat koning Milan gaat trouwen met do barones Atzel, aie een bruidschat van 50 millioen mede brengt. Men weet dat Milan geen verachter ia van het aardsche slijk, dat hem zoo'n vroolijkleventje bezorgt. De groote tooneelscbrijver Ibaen is tegen de Boeren. Volgens hem doen de Engelschen niets anders dan van de Boeren terug to nemen wat dazen van de inboorlingen in Afrika hebben gestolen. Erg homoepatisch dus. Gelukkig dat die regel niet algemeen in de wereld gevolgd wordt, 't Zou er in de eerste plaats voor Engeland slecht uitzien, indien andere mogendheden eens op den inval kwamen om zyn bezittingen, waaraan het op geen eeriyke wijze ge komen is, te rooven. Gelukkig zyn stemmen als die van Ibsen zeer schaarsch. Men zegt dat de keizerin van Japan de reorganisatie van het Japansche tooneel onder handen heeft genomen. Zy heeft aan de beste dichters en schryvers van haar land opgedragen in hej: Japansch verschillende meester stukken van het Westersche tooneel te vertalen. Onder de reeds vertaalde stukken komen voor „Hamlet", „Koning Lear". „Koning Edipus", „De bruid van Messina." Aan de Japanners, die gewoon zijn aan tooneelvoorstellingen van minstens 12 uur, zullen genoemde stukken wel wat erg kort voorkomen. De tooneelvoorstellingen beginnen daar te lande om tien uur 's morgens en duren gewoonlyk tot elf uur 's avonds. Of er altijd goed geluisterd wordt, zouden wij niet graag beweren. Gemakkei ij k te zeggen. Aan de Daily Expres wordt uit New- York geseind dat president Mac Kinley bevel gegeven heeft om vóór het regen seizoen aan de rebellie der Philippijuen een einde te maken. Ongelukken die in Amerika voor vallen, hebben, gelijk men weet, zegt de N. R. Ct., gemeenlijk iets bijzonders daargelaten dat ze nog al eens niet waar of schromelijk overdreven blijken te zijn. Een gewoon spoorwegongeluk of een orkaan of een mijngasontplofflng loont ook de kosten van hot overseinen nieter moet wat bijkomen. Het nieuw ste, uit San Francisco geseind, is zoo griezelig als men maar wenschen kan. Bij een voetbalwedstrijd die eergiste ren te San Francisco gehouden werd, waren verscheiden honderden toeschou wers op het dak van een glasblazerij geklommen, om beter te kunnen zien. Plotseling zakte het dak, dat er niet op gebouwd was om zulk een gewicht te dragen, ineen, en een groot aantal menschen vielen naar beneden. Langs de yzeren platen van het dak schoven ze met snelle vaart voort, sommigen werden tegen den grond te pletter ge slagen, anderen werden in de vaten en fornuizen geslingerd, die daar stonden, en dadelijk gedood of vreeselijk gebrand. De meesten waren jongens. In 't geheel moeten er 13 dooden en 82 gekwetsten zijn. En om het fatale van 't geval te volmakendo ovens waren dien dag voor de eerste maal aangemaakt. Uit New-York komen nog steeds berichten van concurrentie die de Ame rikaansche steenkool aan die der oude wereld tracht aan te doen. Zoo heeft een kolenmaatschappij te Pittsburg in Pensylvanië een contract afgesloten voor de levering van 450,000 ton vette steenkool af te leveren aande Fransehe haven te Nantes. Deze steen kool zal te Baltimore verscheept worden en daarheen worden geëxpedieerd met 200 treinen. Uit Pretoria wordt de dood gemeld van dr. Coolen, die deel heeft uitgemaakt van de Belgische ambulance. Coolen had zich na de ontbinding der ambulance te Pretoria als dokter gevestigd. Een op het oog zeer onschuldig toiletartikel heeft bij de Amerikaansche kiescampagne de dames-hoedenpen bewezen te zijn. Toen gouverneur Roosevelt onlangs een bezoek bracht aan Kansas, was een der vergaderlokalen, waar hij zich vertoonen zou, als haringen volgepakt met een dichte menigte burgers uit Manhattan. De heeren hadden sterk de overhand en hoezeer de dames ook trachtten, een goed plaatsje te bekomen, al haar vleien en smeeken mocht niet baten. Een der jonge dames kwam toen op een prachtigen inval. Zij riep haar lotgenooten als een strijdkreet toe„Trekt de hoeden pennen!" En in een oogwenk waren alle dames met haar scherpe pennen gewapeDd en maakten aanstalten om op de onbeleefde heeren toe te gaan. De laatsten aarzelden een oogenblik, maar ook niet langer, en kozeo het hazenpad, toen de vrouwelijke phalanx op hen afkwam.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2