S T R IJ D. ssingen. Dinsdag 4L December fto, 286. nten 3§e Jaargang* 190«, ïkerij, Was- ;lburg, el Op es af. t naar t. stuk. ng da re n en Polle Maan. Springtij v.ra. R |ken als 3X1, Dop- jf eboonen, izle en Irijgbaar by DOMMISSE, 7 33 81 8 47 10 1 112 1) 24 616 125 63 310 7 25 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 VLISSIMSC1E COURANT Prjjs per drie maanden 1.80. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zioh b(j alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIESvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflk», uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. I Abonnements-Advertentlën op zeer voordeeligc voorwaarden. Onderwijs in de visseherij Meermalen is de aandacht gevestigd op het groote nut, dat ook in ons l^ud de invoering van onderwijs in de visschery zou kunnen hebben voor het groote deel der bevolking, dat het vissehersbedryf uitoefent. Het behoeft geen betoog dat grootere kennis van zijn vak zou ten goede komen aan den visscherman, hem zou plaatsen in gunstiger conditie ten opziohte van zijn vakgenooten van andere natio naliteit, die met hem dezelfde wateren bevisschen met meer kennis dan hy. Evenmin is het noodig uiteen te zetten hoe een betere viscbvangst niet alleen den visscher zou ten goede komen, maar allen, die met hem in aanraking komen, en den velen, die zijdelings met de visseherij In verband staan, met andere woorden, aan de geheele bevolking dei- talrijke visschersplaatsen in ons land. Toen dit onderwerp eenigen tijd ge leden ter sprake kwam in de Veieeni- ging tot bevordering van fabrieks- en Handwerksnij verheid, bleek het dat aan het onderwijs door zoogenaamde wandel - leeraren de voorkeur werd gegeven boven de oprichting van visscherijscholen. Het eenige wat, zoover ons bekend is, in ons land op dit gebied wordt ge daan, is dat te Volendam in de school aan de jongens, een veertigtal, de be ginselen der visschery worden onder wezen. Dit is weliswaar iet3, doch nog maar heel weinig, vooral wanneer men daarbij vergelijkt hetgeen in het buitenland voor het aankweeken van kennis bij de vis- scbers wordt gedaan. Zoo is in Beieren onlangs opgericht een cursus voorde practische visschery, waarbij als leeraren optreden dr. Bruno Hofer, hoogleeraar aan de Koninkl. Vee artsenijschool, en dr. Schillinger, Staats- consulent voor de visseherij. De leer cursus is voor een ieder kosteloos toe gankelijk zij behoeven zich slechts aan te melden bij de Beierscbe Visseherij - vereeniging. Wat ook in Frankrjjk gedaan wordt FEtJIiiLiTQN. Van E. KOS3I. 5). Zij voelde toch, dat voor het zieke kind dadelijk iets gedaan moest worden, en zij uwe terugkomst niet kon af wachten." En toen de professor, in overmaat van geluk, zweeg, greep dr. Sebaldus zijne hand en zei smeekend: „Mevrouw, die in dubbelen angst zit: voor het leven van haar kind en den toorn van haar echtgenoot, heeft behoefte aan eene verscnoonende tegemoetkoming, zoo zij zelve niet het offer zal worden. Wees niet boos, professor, vergeef haar eigen machtig handelen ga met mij mede en als het iemand gelukken mag, Rudolf tot bedaren te brengen, dan zijtgijhet; want zijn geest is onophoudelijk bezig met allerlei vreeselijke voorstellingen over zijne toekomst. Ontlast gij zijn ge moed, gij, die zijne hersenen te veel hebt belast. Vergeef mij, dat ik het zeg maar het geldt hier uw kind te redden zoo het nog te redden is." „Gij ztjt een ware vriendzei de ontroerde man en drukte de trouwe hand daarop herstelde hij zich schielijk om de vissehers te onderrichten, kan blijken uit hetgeen de „Deutsche Fischerei Ztg." daaromtrent schryft Uitgaande van het denkbeeld, dat de Fransche visscbersbevolking haar beroep met beteren uitslag zou kunnen uit- oefearn, als zy haar vak beter kende en meer op de hoogte was van de zee vaartkunde, heeft men in Frankrijk voor eenige jaren een vereeniging opgericht, onder den naam Société d'enseignement professional et technique des pêch6S maritimes. Deze vereeniging heeft ten doel, den zeevisschers de noodige kennis te ver schaffen van alles, wat tot hun beroep behoort, opdat zij in staat zullen zijn bun bedrijf uit te oefenen met het minst mogelijke gevaar en het grootst mogelijk financieel voordeel, Een van de gevolgen, die de oprich ting der vereeniging heeft gehad is, dat thans in ruim 400 volksscholen aan de Fransche kust onderwys wordt gegeven in de beginselen der navigatie. Deze cursussen zyn ook opengesteld voor volwassenen. Verder wordt in deze visscherijscholen onderwezen alles wat voor den practi- schen visscher noodig is, tot het her stellen der netten toe. Bij het onderwys wordter ookopgewezen, dat het schadelijk en doelloos is, te kleine visschen te vangen, welke nog geen marktwaarde hebben, en dat op die wijze slechts wordt bereikt een uitroeiing van den vischstand. En de resultaten van het vakonderwijs in de vischertjscholen zijn in Frankrijk in ieder opzicht bevredigend. De scholen hebben meer in het bijzonder bijgedragen tot het aankweeken van een groot aantal degelijke stuurlieden voor de visschersvloot. Inmiddels heeft de Fransche Kamer de noodige middelen voor wetenschap pelijke en technische onderzoekingen der vischgronden toegestaan, en is aan de Commissie voor de Zeevisschery in de eerste plaats opgedragen het vast stellen van een werkplan. Daarbij zijn in de eerste plaats zulke onderzoekingen van algemeen belang ondernomen, waar voor de particuliere middelen niet toe reikend zijn, of die door particulieren „Goed, ata mij hier bij, om spoedig ge reed te komen dan rijden wij naar uw huis, terwijl gij mij onderweg de bijzonderheden mededeelt." „Dr. Sebaldus volgde hem, innerlyk verblyd, dat alles zoo goed ging, bly, maar verwonderd, dat de trotsche, harde man er zoo gemakkelijk over heen stapte. Hij vermoedde niet welk een storm sinds den laatsten nacht in diens breeds borst gewoed had hy wist niet door welke hartstochten zijn geest was beroerd, waarbij de tekort koming aan den geleerde als in het niet verzonk. Mevrouw Tobeler stond in de vesti bule aan het venster toen de beide mannen uit het rijtuig stapten ofschoon het niet licht genoeg was, om duidelijk te onderscheiden, had zij toch een voor gevoel, dat alles zich ten goede zou keeren het werd tijd ook, want bange kreten kwamen over de koortsige lip pen van haar kind, en zijne schoone, zachte oogen staarden, wijd openge sperd, naar akelige schrikbeelden. De beide geneesheeren betraden alleen de ziekenkamerde beangste moeder wilde, door een gesprek met haar man, den arts niet ophouden, eerst toen hij naast zyn kind zat, volgde zij zacht door hem niet opgemerkt. „Ken je mij nog, Rudolf? Ik ben het, je papa.» De knaap scheen hem te herkennen, doch maakte met de hand eene afwerende beweging. Dit herhaalde zich met elke liefkozing met woord of hand. buiten de Regeering om onmogelijk zyn uit te voeren. Het opmaken van kaarten van die gedeelten der zee, waar de visseherij wordt uitgeoefend, behoorde in de eerste plaats tot de taak die de commissie zich heeft gesteld. Verder houdt men bij de onderzoe kingen in het oog, hoe handhaving van de tucht der visseherij en bescherming der kleine visschen het best uitvoer baar zijn. Tot bestrijding der misbruiken wordt inmi dels een groote invloed verwacht van de grootere ontwikkeling der vis sehers. De aandacht te vestigen op hetgeen op het gebied van het visschersonderwys in het buitenland wordt gedaan, mag ongetwijfeld van nut worden geacht in een tijd, dat de inrichting van het her halingsonderwijs en het vakonderwijs in ons land aller belangstelling vraagt, zegt het Handelsblad. President Kruger in Europa. Vrydag stelde de syndicus van den Parijschen raad aan Kruger een gouden medaille ter hand van 75 m.m. in door snede en in een lauwerkrans het op schrift dragende: „De stad Parijs aan president Kruger 27 November 1900. De afgevaardigde Girou heeft Kruger medegedeeld dat de afdeehng voor het 14e Parljsche arrondissement van het Comité voor de onafhankelijkheid der Boeren de opbrengst van een inschrijving zal besteden aan een eeresabel, Kruger aan te bieden. De sabel, van platina, zal een gevest van goud hebben, dat een maretak nabootst en dat door Jean Caffier wordt gesmeed. 's Middags om 4 uur ging de presi dent, vergezeld door dr. Letjds, prof. van Hamel, Groble, en Bredell, afscheid van Loubet nemen. Bij zijn komst ten paleize werd hem militaire eer bewezen door den wachtpost. Het onderhoud duurde tien minuten, Loubet heeft onmiddelly'k daarna Krugers bezoek beantwoord in het hotel Scribe. Het publiek was talrijker dan des ochtends en juichte den president toe. Het heeft de aandacht getrokken dat De professor zei daarop tot dr. Sebal dus „GD hebt tot in de kleinste bij zonderheden gelijk gelukt het ons hem tot bedaren te brengen, hem zon der verdoovende middelen te doen in slapen, dan is hy gered. Daar moet het heen. Waar is mijne vrouw Zy trad nader en stak hem beide handen toe. „Gij vergeeft mij Liefst was hij neergeknield en had hij den zoom van haar kleed gekust, dien hij in zijne gedachten door het slijk had gesleurd. Haar leed was een heilige kroon om haar hoofd, sierde haar als moeder en echtgenoote. De vrome, die reine, die heilige vrouw had hij kunnen verdenken Maar hij wist zich te beheerschen, drukte een kus op hare vermoeide oogen en zijn arm om hare schouders leggende, voerde hij haar naar het ziekbed, van waar de angstige blikken van haar kind door het vertrek dwaalden. „Spreek tot hem, vat z{jne hand," zei hij de zieke herkende zijne moe der en duldde gewillig hare liefkozingen. „Zeg hem, datj ik hier ben dat gy wenscht, dat hy hoort, wat ik zeg o, hij verstaat my, er is nog hoop— en nn liet Rudolf zich eveneens door zijn vader liefkozen, ja zelfs, toen zijne moeder zich op een wenk terugtrok bleef hij gewillig in zijners vaders arm liggen en liet zioh door diens hand de wild rondwarende oogen sluiten. En daarbij sprak deze onafgebroken tot het zieke kind. Als beelden uit een toover- Iantaarn, het eene nog verrukkelijker en Loubet, 'smiddags Kruger ontvangende, tegen het voorschrift van het Protocol in, hem tegemoet ging op de trap, en hem zelf naar de zaal der ambassa deurs bracht. Kruger haastte zich op het balkon te verschijnen toen Loubet het hotel Soribe verliet. Er wordt verteld dat Loubet by de ontvangst van d'Estournelles indertijd gedelegeerde ter Vredesconferentie, lang durig over de arbitragekwestie gesproken zou hehben. Verder bracht Kruger bezoeken aan Deschanel en aan den voorzitter van den Senaat die hem bezoeken terugbrachten. De Senaat had een soortgelijke motie als de Kamer aangenomen. Op Krugers verzoek zou de aarts bisschop van Parijs Zaterdag op het tijdstip van het vertrek de klok van het Sacré Coeur laten luiden, en gebeden laten opzeggen in de kerken voor de dooden en gewonden in Transvaal. Kruger heeft laten vragen naar den ingenieur Léon.diein Zuidafrika is gewond. Aan het station te Parijs zou niet gesproken worden, maar aan de grens. Van de ontvangst in Duitschland, niet van het volk, dat daar even Boer onge zind is als elders, maar van de regeering was de verwachting niet groot, Dat heeft zich bewaarheid. De Keizer liet gisteren aan president Kruger, die toen te Keulen was, weten dat hij hem tot zijn leedwezen niet kon ontvangen. Kruger zal nu te Keulen uitrusten van de vermoeiende betoogingen in Frankrijk om wellicht Woensdag naar den Haag te gaan. Hoogere politiek heeft dus te Berlijn weder de overwinning behaald op eene politiek door zedelijkheid geboden. 't Is ellendig genoeg, maar bevreemden doet het ons niet bij den draai dien keizer Wilhelm sedert enkele jaren heeft gemaakt. Op zyn doorreis naar Duitschland is Kruger overal waar de trein stilhield, vol geestdrift toegejuicht. Te Charleroi o.a. werd hij begroet door duizenden, uit wier midden een eindeloos gejubel opging. Abbé Daens verwelkomde hem uit naam van het Vlaamsche volk. Geen enkele vijandige kreet tegen Engeland weid gehoord schooner dan het andere, schilderde hy de toekomst, „Papa zal een langdurig verlof aanvragen, zoodra Rudolf weer kan opstaan en reizen dan ontvluch ten wij in het koude voorjaar de on vriendelijke lente van Duitschland en gaan naar Italië en plukken daar de oranjeappelen van de boomen, dan maakt mama kransen van de bloemen die wy haar brengen ja, papa zal evenals Rudolf zeggennu wordt in langen, langen tijd niet meer geleerd nu willen wij bet leven genieten, de schoone wereld zien, alleen om te spelen, te lachen, vroolyk te zijn." Het kind lachte met gesloten oogen. „En komt de heete zomer, dan gaan wij naar Zwitserland, de bergen in, en rijden op muilezels sterke, grauwe dieren met roode leidsels en klokjes! Dan rijdt mama vooraan, dan komt Rudolf en achteraan papa, opdat hy altijd die goede mama en zijn lieven jongen voor oogen mag hebben, en 's avonds, als de gouden zon naar bed gaat, dan kust zij de blauwe bergen, die zich dan bloedrood schamen eerst echter hoort men nog de wellui dende klokjes, als de koeien huiswaarts keeren, terwijl men op de veranda van het hotel zit en de kinderen ziet spelen „Spelen I" fluisterde Rudolf als een echo. „Ja, en dan teekent gij hier en daar een brokstuk af want papa ziet wel, dat mama gelijk heeft, als zij zegt, dat Rudolf eens een beroemd schilder zal worden." Te Huy werd hem een gesmeed Ijzeren palmtak aangeboden. Te Luik was een groot gedrang van volk by het station, waar op een gegeven oogenblik het bevel gegeven werd niemand meer toe te laten. De deuren werden met geweld opengemaakt en de menigte overrompelde het station. Eene poging der gendarmen om met de bajonet op het geweer de menigte terug te dringen, baatte niet. Toen de trein met Kruger aankwam, ging een oorverdoovend gejuich op bovenal hoorde men den kreet „Leve de arbitrage maar ook bij het vertrek „Weg met de Engelschen Later had een» vijandige betooging van studenten en andere personen plaats voor het huis van den Engelschen consul. Toen de Engelsche consul, de heer Mennezie, daarop met zijn familie op het balcon verscheen, werden de kreten verdubbeld en hielden niet op voor de consul zich in zyne woning teruggetrokken had. Kruger is, in strijd met wat vermoed werd, ook door de bevolking van Keulen met geestdrift ontvangen. Het gedrang was zelfs levensgevaarlyk toen hij uit den trein stapte. Officiëele personen ontbraken echter. Als reden wordt opgegeven dat het by 't bezoeken van vreemde staatshoofden noodzakelijk voorafgaande overleg met het keizerlijke hof niet heeft plaats gehad. Op dezen grond zou president Kruger ook voorloopig afzien van zijn plan om naar Berlijn te gaan. Eén Vaderland. De Matin, die een inschrijving heeft geopend voor een huwelijksgeschenk aan onze Koningin, schryft by de op roeping daartoe tot de Fransche vrouwen o.a. het volgende „Vroeger zei men, dat elk man twee vaderlanden had zyn werkelijke en dan Frankrijk. Men zou nu met nog meer recht kunnen zeggen dat elke Fransche vrouw tegelijk twee landen heelthet hare en dat, waarvan een edele daad haar hart warmer doet kloppen. „Den dag waarop de vriendelyke souveruine, met de lafhartigheid om haar heen brekende, besloot slechts twintig De Knaap haalt diep adem hy knikt, hy fluistert, hy lacht niet meer toch vervolgt de zoo week geworden stem „Ja, alles zal hij schilderen, den blauwen hemel van Italië, het gloeien der Alpen, den groenen Nijl maar vóór alles zyn blijden papa en zijne gelukkige mama Hij houdt op en wenkt dr. Sebaldus nader te treden. Op het voorhoofd van den knaap parelt het zweet, dat hoe langer hoe meer te voorschijn treedt en bij de slapen neerstroomt. Beide mannen drukken elkaar stom de hand zij begrijpen zonder spreken. Daarop fluistert de jongste„Ik ijl naar de dames om ze gerust te stellen." Stil verlaat hy bet vertrek. De professor baalt zacht zijn arm onder den knaap weg, zonder dat deze wakker wordt. Daarop treedt hij even stil op zijne vrouw toe, die nog niet begrijpt, welk eene gunstige wending is ingetreden. „Hy slaapt - hij is gered 1" Zij wil hem te voet vallen, zijne handen met kussen bedekken, maar nu zinkt zy in zijne uitgespreide armen, aan zijn hoog kloppend hart. «Zeg niets, lieve, geen woord Gij hebt ge hoord, wat ik den knaap gezegd hebt. Ik zal woord houden in alles, aan hem. en aan u I„* EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1