BIJVOEGSEL, k I van Maandag* 3 December 1900 No. 285. m&m. Vervolg Binnenland. behoorende bij de id, enz. Huldeblijk H.M. de Koningin' Gemengd Nieuws. roond. it 21. Idel bii enz. llENST DBELBUBS v.v I 7ra 4 50 5 55 I Zeilmarktvia 1330 1 15 155 6 55 7 45 umarkt Plissm» pp werkdagen) |35 1 20 2 5 7 50 8 35 «(DIENST. 20 7—7 50 1020 10 40 li 30 2 220 20 5 5 20 |10 6 30 7 10 1010 10 30 aa 1 20 1 40 I 50 4 10 4 HO K 30, aldeghem. 10.37, 1.18, |1, 6.9, 7.35, 8.24. 9.25g| k 1.38, 4.32, 6,29, 8,10 1.5, 9.45. VLISSINGSCffE COURANT (Telephoonnummer 10) De bevolking van Delft betreurt het dat president Kruger zyn reisplan heeft g'-wijzigd en dus bij zijn terugkomst uit Duitsohiand een andere route volgende, Delft links zal laten liggen. Men zal daar nu pogingen doen om Kruger uit te noodigen een expresse reis naar Delft te doen ingeval hij deze stad niet pas seert. De Portugeesche regeering heelt Nederland verwittigd, dat zy het exe quatur van den heer Pott als Nederlandsch consul wenscht in te trekken. Het „Hbl." meldt, dat de „Maatschappij tut expl. van Staatsspoorwegen" binnen kort een 4 pCts. leening van 8 millioen aan de markt zal brengen. Leger en Marine. In 1901 zullen jongelingen als vo lontair bij bet Instructiebataljon te Kampen worden aangenomen op 3 Jan., 13 Februari, 2 April, 14 Mei, 5 Juli, 6 Augustus, 24 September en 12 Nov. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 December benoemd tot offic.mach. der 2e klasse bij 's rijks stoomvaart dienst de hoofdmacbinist le kl. L. B.C. Vries. Ireskeaa en [ügen naar liVHgHti.- Een Oefeningskantoor. Men schrijft aan de Avondpost In begin Februari a.s. zal te 's-Hage eene inrichting geopend worden, die de eerste van dien aard in Nederland is, nl. een Oefeningskantoor, zooals aan de handelscholen in Amerika reeds lang in gebruik is. Ook in Oostenrijk bestaat een Uebungs-Comptoir en in Duitsoh iand trekt de inrichting van model-kan toren eveneens tegenwoordig zeer de aandacht van hen, die handelsonderwijs ge#en. Het grootste nut voor de deelnemers aan den cursus van het in te richten Oefeningskantoor is hierin gelegen, dat zij afwisselend de verschillende betrek kingen waarnemen, zooals in de practyk voorkomen, van jongste bediende op klimmend tot chef de bureau, en in iedere betrekking de verschillende boeken hebben te voeren en alle andere daaraan verbonden werkzaamheden leeren doen dat zij in den loop van den cursu3 de werkzaamheden bij zes verschillende met elkaar in relatie staande firma's uitoefe nend een juist inzicht krijgen hoe het eene bedrijf ingrijpt in het andere. De volgende firma's zullen zullen in de lokalen der inrichting te vinden zijn eene fabrieks zaak, eene cultuur-maatschappij, eene expeditiezaak met daaraan verbonden scheepvaartonderneming, eene import- en exportzaak, tevens coinmissiezaak, een handelshuis met daaraan verbonden detailzaak en een kassierskantoor. Een theoretische cursus zal aan den practischen worden verbonden. De eerste is niet verplichtend. Men stelt zich voor, dat als candi- daten voor 't oefeningskantoor zich zullen laten inschrijven vroegtijdig gepension- neerde officieren en ambtenaren, studen ten, onderwijzers(essen), jongelieden om in de zaken hunner ouders als chef of compagnon op te treden en in het alge meen al diegenen^ die zich voor eene administratieve betrekking practisch wenschen bekwameD. De heer L. C. H. Hölzermann te 'sHage nam het initiatief in dezen. Hertog Hendrik gehuldigd. Men schrijft aan het Hdbl. uit Schwerin Sedert zijn verloving hield Hertog Hendrik hier slechts ongeregeld verblijf, zoodat het publiek nog geen gelegen heid had, Z. H. een ovatie te brengen. L. 1. Dinsdag bezocht nu de Hertog evenals zijn Moeder en het Regenten- paar een vergadering van de Schwe- riner afdeeling van de Deutsche Fischerei und Fiottenverein», waar een voordracht werd gehouden over diep- zee-visscherjj. Na de voordracht nam de voorzitter deze gelegenheid te baat, om uit naam der zeer talrijke aanwezigen Z. H. de hartelijke gelukwenschen over te bren gen, en de geneele vergadering stemde levendig in met het „Hoch hetwelk de voorzttter op Z. H. Hertog Hendrik en H. M. Koningin Wilhelmina uit bracht. Leerplichtwet. De „St. Ct." bevat een Koninklyk besluit van 26 dezer, waarby bepaald wordt dat de leerplichtwet op 1 Januari a. s. in werking treedt. Voorts eenige Kon. besluiten tot vaststelling van voorschriften ter uit voering van verschillende artikelen der leerplichtwet. tegenover het Vorstenhuis en niet het minst tegenover onze welbeminde Ko ningin." Ook nu weder zullen de Vlissingers wel zorgen een waardige plaats onder de overige gemeenteh van ons Vaderland in te nemen. Vlissingen, 1 December. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat reeds sedert eenigen tijd werd overwogen op welke wijze ook in onze gemeente eene commissie in het leven kan geroepen worden, die zich zou kunnen en willen belasten met de in zameling van gelden voor het Nationaal Huldeblijk, aan te bieden aan H.M. onze Koningin bij gelegenheid van haar huwelijk. Waar ons hiervan nog niets bekend was en wij het nuttig oordeelden, dat ook hier voor dit schoone doel, dat naar wij ons overtuigd houden zoo zeer in den smaak van de bewoners onzer goede oude Scheldestad zal vallen, de hand aan den ploeg geslagen zou worden, schreven wij ons opwekkend woord in ons blad van jl. Donderdag. Wij verheugen er ons in het boven staande aan onze lezers te kunnen mededeelen. Indien wij goed zijn ingelicht, zal a.s. Vrijdag 7 December in de zaal van den heerW. Stofkoper een bijeenkomst van ingezetenen worden gehouden om een en ander te bespreken en te regelen. Wij hopen dat deze vergadering door tal van belangstellenden zal bijgewoond worden. Nu wij toch hierover schrijven moet ons nog iets van het hart. Velen in deze gemeente hebben zich ten zeerste verwonderd dat in het Prov Comité geen enkel Vlissinger zitting heeft. Men schrijft ons dienaangaande „Vermoedelijk hebben de heeren die deze commissie instelden er niet om gedacht, dat Vlissingen zoo niet de voornaamste, dan toch zeker de bloeiend- ste gemeente in de provincie is en dat het vele ingezetenen ontstemmen moest dat hiermede in het geheel geen rekening gehouden is. Wy kunnen de redenen, waarom niemand uit Vlissingen in het Provinciaal Comité zitting heeft, niet beoordeelen, misschienis het eenvoudig een verzuim; wellicht is er echter nog gelegenheid om dit te herstellen, vooral ook omdat Vlissingen altijd vooraan in de rij heeft gestaan, waar het gold liefde te betuigen Met ingang van 1 December a.s. zijn bij het Belgisch loodswezen alhier benoemd tot loods: de hulploodsen p. p. Benier en A. F. J. Depaeptot scheepsdiepgangmeter bij de standplaats Terneuzen de schipper van het lichtschip Wielingen R.M. Galeijn,en overgeplaatst de loodsleerlingen A. E. Vroome van de standplaats Ostende en A.M. DeConinck van deze te Nieuwpoort, beiden naar Vlissingen. Bij een klopjacht zijn te Borsele door zeven Belgische jagers 150 hazen geschoten. Te Kloetinge is oen algemeen geacht landbouwer in een sloot, ruim een half uur van zijne woning, verdronken ge vonden. De verbouwers van ajuin op het eiland Tholen hebben hun voorraad sommige vele honderden tot 2000 HL. toe— in z.g, „rennen" die men in groote getale aantreft, opgeborgen, doch tot heden doen zich geen koopers op tegen eenig aannemelijk bod. Hetzelfde is op Zuid- Beveland het geval. Wordt de prijs niet hooger dan zal er op dit artikel enorme schade geleden worden. In de hoofdcommissie tot het aan bieden van een nationaal geschenk aan de Koningin bij haar huwelijk, hebben als provinciale commissie voor Zeeland, zitting de heeren Jhr. M. I. Sehorer, Burgemeester van Middelburg, Eere-Voorzitter. W. A. Graaf van Lijnden, Kamerheer in buitenge wonen dienst van H.M. de Koningin, lid van de Gedeputeerde ^Staten van Zeeland, te Middelburg, Voorzitter. Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid- van de Gedepu teerde Staten van Zeeland, te Middelburg, Secretaris-penningmeester. Mr. J. P. Cau, President van de Arrondissements-Recht- bank te Zierikzee. Mr. P. C. J. Henne- quin, lid der Provinciale Staten van Zeeland, te Aardenburg. L. J. M. Van Waesberghe Janssens, lid van de Gede puteerde Staten van Zeeland, te Hulst. J. M. Kakebeeke, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Goes, en W. J. Vader van 's-Gravenpoldev, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Wissekerke. Tegen de pijlers van de spoorbrug te Geertruidenberg is een tjalk met suikerbieten aangevaren, zoodat het schip onmiddellijk zonk. Met moeite konden de opvarenden jsich redden. Te Winschoten zal een löjarig dienstmeisje een oog moeten missen, tengevolge van een steenworp door een straatjongen. Door mej. L. te Dordrecht, werd bij de politie kennis gegeven, dat haar broeder a. P., die in hevige mate zenuw lijder is, hare woning had verlaten,onder bedreiging naar Rotterdam te zullen gaan om daar een kassiersbediende te ver moorden en te berooven. Terstond is de Rotterdamsche politie voor dien ongeluk kige gewaarschuwd, maar tot dusver schijnt hij nog niet aangehouden en in veiligheid gebracht te zijn. Be Nederl. meldt dat Woensdag middag uit den Zijlsingel te Leiden de lijken zijn opgehaald van een man en zijn drie kinderen, waarvan het oudste 10 jaar is. Allen waren aan elkander verbonden. Van de bladen is het echter alleen de Nederl., die dit bericht heeft, wat het wel wat verdacht maakt. De moord te IJ muiden! Door de echtgenoote van den Ostender schipper E. van Turnhout is een request om gratie by de Koningin ingediend voor haar man die wegens mishandeling met doodelijken afloop tot 1 jaar gev. straf is veroordeeld. Ook de bevolking van Ostende, waar de veroordeelde zeer gunstig bekend stond, zal een dergelijk verzoek indienen, en ten derde zal de zwager een request inzenden, waarin o.m. meer gewezen wordt hoe hij en de veroordeelde voor eenigen tijd aan 9 Hollanders op zee het leven redden. Door de Staatsspoorwegmaatschappij is te Utrecht verpacht de bediening der buffetten in het station Rotterdam, Beurs. Hoogste inschrijver Th. J. Heins, te Dordrecht, voor 7606 per jaar. Volgens het Hdbl. bestaat het plan de groote zaal in de nieuwe Beurs te Amsterdam te bestemmen voor recep tiezaal voor de Koningin en haar gemaal, wanneer zij, na de huwelijksvoltrekking te Amstërdam vertoevende, verschillende deputaties zullen ontvangen. De groote ruimte zou zich voor ge noemde plechtigheid by uitstek leenen. Tentoonstellingen plegen geen bijster goede geldbelegging te zijn in den regel komt men te kort. In dat opzicht rnaaxt de onlangs te Haarlem gehouden chrysanthemu mtentoonstelling eene uitzondering die leverde een batig saldo van tien centen. Weer hebben 92 Amsterdamsche jongens, oud-leerl\Dgen van scholen le kl., die met loffelijk ontslag de school verlaten en zich nog 2 jaar na dien voorbeeldig gedragen hebben in het door hen gekozen beroep, uit handen van B, en W. een zilveren horloge met het stadswapen en hun initialen ge kregen Ze moesten daartoe in de Raad zaal komen. Wel 300 leerlingen kwamen in aanmerkingdaarom is er geloot. Een fonds van een onbekenden gever, dat nu al f 38,000 bedraagt, stelt B, en W. daartoe elk jaar in staat. Gisteren is uit Nijmegen aan den commandant van de „Gelderland" het geschenk verzonden, dat bestaat uit een portret van president Kruger in eiken houten lijst, waarop een zilveren plaat ie bevestigd met het opschrift »Aan den commandant J. H. L. J. Baron Sweerts de Landas Wyborch,geboren te NijmegeD, bij de landing van President Kruger te Marseille, voor Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", aangeboden door inge zetenen van Nymegen." Een oorkonde is by het geschenk ge voegd. In de Kerkhovenstraat te Ant werpen is Woensdag een brand uitge broken in de bazaar van den heer Poppe, die juist op dat oogenblik zich met vrouw en kinderen in het circus Schu mann bevond. De brand, gevoed door vele brandbare stoffen, breidde zich snel uit. Eene groote menigte was bij den brand tegenwoordig. Een onheilspellend gerucht ging onder de toeschouwers, n.l. dat eene oude dame in het huis was met een kind, waarop zy passen moest. Werkelijk zag men op een gegeven oogenblik op de tweede verdieping een raam opengaan, waarvoor een oude 73 jarige dame verscheen, in de armen een vierjarig kind, het zoontje van den heer Poppe houdend,en met hartverscheurende kreten om hulp vragende. Gelukkig kwam de brandweer, waar van zekere Van de Walle, met vlugge sprongen de trap die in een dikke rook gewikkeld was, opklom en de kamer bereikte van waar het angstgeschrei kwam. Hij nam mevrouw Knockaert en het kind in zijne armen en, gevolgd door eene derde persoon, eene jonge vrouw van een dertigtal jaren, die zich in de kamer bevond, klom hij de trap weer af en bracht hen in veiligheid. Van de Walle heeft reeds veel men- schen gered, maar nooit de minste decoratie ontvangen. Het Fransche blad Le Matin bevat de volgende hulde aan de Koningin Vous seule entre les rois faites le geste male Et sans vous on eüt douté descieux. (Gy alleen onder de koningen maaktet een mannelyk gebaar, en zonder uw glimlach had men aan den hemel ge twijfeld.) De Belgische Réforme maakt mel ding van het gerucht, dat het bestuur der Belgische spoorwegen den'toegang zal afsluiten tot de stations waar Kruger langs komt, en de burgers zal aansporen langs de wegen en by de overwegen te gaan staan om den President toe te juichen. Reuter seint dat president Kruger Zaterdagavond om elf uur te Keulen verwacht wordt. De Berlynsche correspondent van de Soir meldt aan zijn blad, dat president Kruger door den Tsaar ontvangen zal worden. Het verzoek om arbitrage wordt wellicht vóór de reis van den President naar Rusland ingediend, en misschien zelfs vóór de reis naar Beriyn, maar Rusland zou den eersten stap doen. Kruger heeft gisteren te Parijs op het Elysée afscheid genomen van pre sident Loubet en zich 10 minuten met dezen onderhouden. Loubet bracht hem daarop een tegenbezoek. Ook bij deze gelegenheid werd Kruger luide toegejuicht. De leden van het comité voor de onafhankeiykheid der Boeren zullen Kruger vergezellen tot aan de grens. Ook de Fransche Senaat heeft met alg6meene stemmen eene motie van sympathie met president Kruger aan genomen. De Nordd. Zeitung maakt melding van het feit dat de prins Von Munster, afgezant van Duitschland te Parijs, wegens hoogen ouderdom zijn betrek king heeft nedergelegd. Hg was de tachtig reeds voorby. Van dien prins Von Munster, toen afgezant te Londen, zeide Bismarck in den vollen Rijksdag „dat het niet in het belang vaD den dienst des rijks was dat een afgezant te lang op eén post blijft, omdat hij de voeling met zijn land verlust en geneigd is de inzichten te deelen van de natie, in wier midden hij leeft." Het aantal der Verbonden troepen in China is als volgtDuitschers 25,000, Franschen 15,000, Japanners 15,000, Engelschen 7500, waaronder niet begrepen zijn de troepen te Shanghai en HongkongRussen 3000, waarbij moeten geteld worden de troepen in Mandsjoerije, die ook verscheidene dui zenden tellen Italianen 2100 Ameri kanen 1800, Oostenrijkers 300. AFRIKA. Lord Kitchener heeft gisteren het opperbevelhebberschap over het Engelsehe leger in Zuid-Afrika aanvaard, wat beteekent dat thans zonder eenige barmhartigheid te betoonen, de Boeren zullen gedwongen worden zich te onder werpen. Hy is bevorderd tot luitenant-generaal mot den titel van „local general.» Ontegenzeggelijk treedt Kitchener niet onder gunstige omstandigheden op en kan Roberts wel niet al te grooten spijt gevoelen het oorlogstooneel te verlaten, waar de lauweren in den laatsten tyd byzonder schaarsch waren. De Wet, da geduchtste tegenstander der Engelschen, biyft nog te grijpen, want volgens de Engelsehe bladen staat het nog alles be halve vast dat generaal Knox hem heeft kunnen beletten naar de Oranje-rivier te trekken. Esn gevolg daarvan is dat de Wet met zijne 3000 man zoo goed als ongehinderd doortrekt. De Globe noemt zelfs de gevechten

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5