]kmu, Donderdag: 29 November S T R IJ D. irteering 55, No. 282 SSe Jaargang. D V an week tot week. FgUtlLITGN. Lcrwcrk Toor St, rst lage prijzen |ers 55 ct. 5 ons AS ct. 5 Oils Ink rabat. :amermans Jr. '3. .lage. |DE G 5, vangst dor |t 2.50. KT VOOR I l a g e. D i E N S a; SBElBiJSa v.? vm 4 50 5 55 |an Zeilmarkt via nm 12 30 1 15 10 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Plittin. In op werkdagen! 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 36 iTENDIENST. 6 20 7— 7 50 1020 10 40 110 1 30 2 220 4 20 5 5 20 6 10 6 30 7 10 (50 1010 10 30 10 nm 1 20 1 40 3 50 410 4 «0 8—8 30. i-9faldeg litem. lido J.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, 4.33, 8.24. 9.25 rj 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 1.3, 9.5, 9.45. ii. |3 30a) 1355 |55 15 |30U) 10 tar Breekena en IVli.snii.gcD tiRHr Lt. ppoorwsgsts- 7 33 8 1 8 47 10 1 112 l-sle 24 616 125 63 310 7 25 3 50 8 5 44 8 21 4 22 8 38 VLissiwsenE courant. Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1 4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Btj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoormtimmer IO. Abonnemonts-Advertentiün op zeer voordeeiigc voorwaarden. 0p den Leeuwenburg, in het vrien delijke Vogelenzang, eens het lustoord der Hollandsche graven, zal Paul Kruger vermoedelijk een rustig verblijf vinden tjjdens zijn bezoek, zijn tweede, aan het stamverwante volk van Nederland. Zoo wel het aanbod daarvan van den eigenaar sis het eenvoudige telegram onzer vorstin zullen den ongelukkigen grijsaard onge twijfeld veel goed hebben gedaan bij zjjne komst te Marseille, van waar nu de zooveel besproken reis is aangevangen Ook wij begroeten hem met de dui zenden, neen millioenen, die thans den loop der zaken met gespannen aandacht volgen. En in hem begroeten wij, met den maire van Dyon, den ongelukkigen heldenmoed, het geschonden recht en de miskende vrijheid. ICruger in Frankrijk. Wanneet op ^Engeland niet het bekende woord toe passelijk is, „dat het hart dezes volks dik geworden is," wanneer onze Britsche laburen nog ooren hebben om te hooren en over het algemeen nog iets meer [schaamte bezitten dan hun landge noten te Marseille aan den dag hebben gelegd, wat moet er dan wel in de harten |»mgaan. De man dien men zijn doodvijand licht, dien men met alle geweld ten val |wil brengen, wiens volk men tot den Ondergang heeft gedoemd en waartegen middelen worden aangewend om lit doemvonnis te voltrekken, diezelfde an komt in Europa en bij zijn komst irsten schier alle volken in ongekende lestdrift los. Niemand denkt er aan, ich een oogenblik te betoomen. Ieder gt vrij en rond wat hij denkt. Van fe geheele wereld om zoo te zeggen, oet Engeland nu hooren, dat men zijn een onrechtvaardige acht, zijn teven een gruwel. Overal en alom lelt men zich met de onderdrukte vol len solidair. En, in Frankrijk althans, int verder kunnen wij nog niet oor- lelen, gebeurt dit alles tamelijk officieel zóó, dat men moeielijk zou kunnen itkennen dat volk en regeering in deze :n zijn. Elders zal het misschien it zachter, wat gematigder toegaan en 'Hen de .officiëele personen op hoog fsl den mond houden; maar dan zal i allicht degene die een hoog bevel left, het hard te verantwoorden hebben niet kunnen beletten, dat de volks- Iteging zich des te meer waardig en tachtig uit. Over de politieke gevolgen van Krugers ft die hier te lande waarschijnlijk in len zal worden omgezet, valt natuurlijk niets te zeggen. Van E. ROSSI. l'Wel mevrouw ik wilde u juist iek brengen, dat wil zeggen, om fik te wezen ik wilde in den teven naar uw welstand vernemen, daarna collega Rautenburg, dien Jilieaangelegenheden roepen, bij uw ;8enoot te vervangen misschien 'k daarna nog de eer En hoe [het mijn beste Rudolf? Hij ziet er sek en zenuwachtig uit. Wat papa wel van hem - Die zal teggen wat minder leeren en wat spelen in de buitenluchtHij Dat de president een verzoek om bemiddeling zal doen, schijnt wel als vaststaande te xunnen worden aange nomeD, Het is tijd. De publieke opinie in Engeland is niet meer wat ze i weest is; do regeering is zegevierend uit den verkiezingsstrijd te voorschijn ge komen, maar feitelijk verzwakt; Engeland hoort en ziet nu hoe het wordt beoor deeld en geminachtgeminacht vooral ophet oogenblik dat de menschen- slachter Kitchener zijn werk gaat begin nen en de half veroverde landen verder gaat schoonvegen. Het is tijd. Engeland maakt zich ge reed oin de annexatie der republieken aan de mogendheden bekend te maken, Het heeft het niet noodig geacht, dat te doen vóór Krugers komst in Europa en daarmede een soort van uittartende houding aangenomen. De proclamatie zal thans gedaan worden, nadat Europa's schitterende ontvangst van Engelands vijand reeds heeft plaats ge- gehad, nadat door hem in het openbaar, voor de geheele wereld is gezegd, dat de volken van Zuid-Afrika zich niet zullen overgeven, maar strijden tot het einde en dat zij hunne onafhankelijkheid slechts zullen verliezen na vernietigd te zijn. Maar er zijn er die meenen, dat de Engelsche regeering, hoe wrevelig ook, toch ontstemd is en aarzelt om een stap te doen, die wel eens zonderlinge ge volgen kan hebben. Immers, de mogend heden kunnen aan de Engelsche iegee- ring eenvoudig mededeeling doen van de ontvangst der betrekkelijke nota, maar zijn geenszins verplicht om de annexatie formeel te erkennen. Die erkenning zou in de tegenwoordige omstandigheden zelfs ernstige moeilijkheden kunnen veroor zaken. Men denke aan het geval dat de Fransche regeering thans voor het vraag stuk stond. Veel zal, dunkt ons, afhangen van den loop dien de gebeurtenissen thans zullen nemen. Wij weten nog niet door wien het bemiddelingsvoorstel zal worden gedaan of door wiens tusschenkomst. Zal Engeland het thans plompweg ver werpen De geruchten omtrent den moeilijken toestand van het leger in Zuid-Afrika houden aan, en men beweert dat de Engelsche regeering een uitweg zoekt, waardoor het lang gehoopte einde kan worden bereikt, zonder dat het aan zijn eigen waardigheid te kort doet en schijnbaar zonder iets toe te geven. Het bemiddelingsvoorstel, door Kruger gedaan en door de mogendheden onder steund, zou dan tot dien uitweg kurinen leiden. De mogelijkheid van zulk eene op lossing, waarschijnlijk nog de beste ot had daarbij zijne hand onder de kin van den knaap gelegd en hem onderzoekend in het gelaat gezien. Mevrouw Tobeler onderdrukte eene vraag, hoe kon ook zij, de vrouw van den beroemden geneesheer, een ander voor zijn kind consulteeren er bestaat ook een noblesse oblige onder de geleerden Zoo zeide zij den vroegere n assistent van haar man alleen hartelijk goeden dag en zette bare wandeling met Rudolf voort. Toch had de opmerking van docter Sebaldus haar smartelijk igedaan. „Minder leeren meer spelen Dat was juist het tegenover gestelde van wat de professor vorderde, die van den knaap veel werk, dikwerf had zij het reeds gedacht, voor zijne jaren te veel werk eischte, daar hij, volgens den wil zijns vaders, later eveneens geneesheer moest worden. Haar dichterlijke jongen, die hetschoo- ne beminde en een afkeer had van ellende en al wat ziekelijk was zou het mogelijk zijn, dat hij op later jaren, althans de minst slechte, willen wij niet verwerpenmaar eene weigering schijnt toch meer te verwachten te zijn, ofschoon wij niet kunnen ontkennen dat Engeland er na de duidelijke uit spraak der volken in een moeilijken, geïsoleerden toestand door zou geraken en de vriendschappelijke betrekkingen met de mogendheden er zeker door zouden lijden. Het gerucht gaat ook, dat het be- middelingsvoorstel zal worden gedaan door Kruger, door bemiddeling van onze regeering en dat het rechtstreeks door de Koningin zal worden gesteund. Waarschijnlijker achten wij het dan, dat er tusschen de mogendheden van gedachten zal worden gewisseld over gemeenschappelijke ondersteu ning en dan zou het zeker wel aange wezen zijn, dat do Koningin van Neder land daartoe het initiatief nam. Na het sluiten van het desbetreffende tractaat kan evenwel het aanbod van bemiddeling, door éen of meer mogend heden gedaan, door Engeland niet meer als eene onvriendschappelijke daad wor den aangemerkt, en, houden wij dit in het oog, dan wil het ons voorkomen, dat een zich rechtstreeks tot Engeland wenden, door Kruger zelf, minder ge- wenscht is, zelfs al wordt het voorstel Wij hebben altijd beweerd dat Neder land de aangewezen mogendheid is om met een voorstel tot bemiddeling in de bres te springen, maar zouden vooral thans niet gaarne zien, dat onze regeering daarbij alleen stond. Het aanbod onzer Koningin zou, dunkt ons, n u door de mogendheden moeten wor den gesteund en aanbevolen. Geschiedt dit als het ware unaniem, dan zou althans de beslissing wel eenigen tijd op zich laten wachten en, tijd gewonnen is in deze zaak zeer veel gewonnen. Huldeblijk aan de Koningin. Wij meenen in den geest van de overgroote meerderheid onzer stadge- nooten te spreken indien wij onze be vreemding uitdrukken, dat in onze ge meente nog geen enkele poging schijnt gedaan te zijn om deel te nemen aan de beweging, die in zooveel plaatsen onzes lands op touw is gezet om aan de Koningin bij haar huwelijk een nationaal huldeblijk aan te bieden. Wij zijn er van overtuigd dat een beroep op deelname het gewenschte ge volg zal hebben, omdat een achterblijven in de beweging geheel in strijd zou z£jn wanneer zijn geest meer ontwikkeld en zijn lichaam gevormd was, den afkeer van bloed en smarte zou overwinnen en dan het mes met even zekere hand zou weten te voeren, als thans het potlood, waarmee hij de randen zijner boeken met allerlei teekeningen versier de? Gewoon om blindelings den wil van haren echtgenoot te volgen, besloot zij thans echter, na bangen strijd, timet hem ernstig over hun kind te spreken de vraag van den arts had haar den moed der moederliefde gegeven. Zij nam plaats op eene bank in het paik, terwijl de knaap, naar kinderaard, om haar speelde. Toen hij zijne moeder zoo in gepeins zag zitten, verzamelde hij bloemen en struiken, bond die bijeen en bracht ze haar. Middelerwijl neigde de zon ten ondergang de roode tinten verbleektenalles ging in bet grijze over. Rudolf kreeg het koud en zei „Mama, zullen wij naar huis gaan, het wordt zoo somber hier buiten." Zij zuchtte diep voor haar was het met de klassieke gehechtheid aan ons vorstenhuis der Zeeuwen in het algemeen en in het bijzonder van de Vlissingers, die nooit ontbraken als het gold van die gezindheid in het openbaar een blijk te geven. Tot heden blijkt nog niets van een commissie om dit werk op zich te nemen. Wij blijven uitzien naar de mannen en ook de vrouwen, die zich aan het hoofd der beweging willen stellen, maar met „Zuster Anna" zien wij niets komen. Dat het aan goeden wil zou ontbreken kunnen wij allerminst aannemen. Eer zijn wij geneigd aan het feit te denken dat men bij dergelijke gelegenheid te veel gewoon is het initiatief aan enkelen over te laten, die misschien omdat zij zoo dikwijls voor die taak gespannen werden, ook nu liefst zien dat anderen er zich mede belasten. Met dat uitkijken naar anderen zou het wel eens kunnen gebeuren dat er van de zaak niets kwam, wat wel te betreuren zou zijn, en daarom is het naar ons gevoelen het best dat men niet blijft uitkijken naar anderen, maar zelf daartoe de hand aan den ploeg slaat,sommigen ter voorbereiding, anderen tot uitvoering der zaak. In onze gemeente met hare duizenden inwoners, waar ons vorstenhuis in eere gehouden wordt, zullen wellicht we) eenige mannen gevonden worden, die in hun kring de zaak bespreken en be pleiten willen en daardoor den grond bereiden voor de oprichting eener com missie. Of ze succes zullen hebben Welk vereerder' van onze zoo sympathieke Koningin zal niet gaarne van de ge legenheid gebruik maken om een blijk van belangstelling te geven bij den ge- wichtigen stap, dien zij op het punt staat te doen Krugers ontvangst in den Haag. Door 7 leerlingen van de H.B.S. en gym - nasium te 's-Hage is een oproep gericht „aan de Haagsche jongelui" om deel te nemen aan een betooging bij Krugers komst in de residentie. Een aantal uit Zuidafrika verdreven spoorwegambtenaren te 'sHage— er zijn er een honderdtal zullen bij aan komst van den president aan het station zijn. Van vereenigingsbesturen en corporaties kunnen van elk niet meer dan 5 personen bij de receptie, welke aan Kruger aan geboden zal worden, toegelaten worden. 2. A, S. M. Uit een circulaire, dezer dagen door de directie der N. Z. A. S. M. aan het te huis ook zoo somber. Niet altijd was het zoo geweest in de eerste jaren van baar huwelijk verlichtte de zonneschijn van het geluk haren wegzij beminde haar echtge noot, die het eenvoudige, onbemiddelde meisje zich tot vrouw had gekozen, terwijl toch de aanzienlijkste huizen voor hem open stonden. Maar Ina's stille werken aan het ziekbed van eene rijke meesteres, wie het geheel verweesde meisje zoo trouw diende, baar liefelijk wezen, haar aantrekkelijk gezicht trok ken hem meer en meer aan en toen de luimige ziekte stierf, vioeg hij Ina of zij zijne vrouw wilde werden. Eerst kon zij het niet begrijpen. Wilde de beroemle, voorname man het eenvou dige, dienende kind tot vrouw nemen Haar leven was tot dusverre geweest vol ontbering en armoede geen roman - tiscbe droomen hadden baar ooit beelden vau liefde voorgespiegeld baar gees t was evea jonkvrouwelijk als haar ge heele wezen. Met deemoedige vreugde personeel verzonden, blijkt o.a. dat de ambtenaren aanspraak behouden op de uitkeering, die zij, in dienst gebleven zijnde, bij een eventueele liquidatie van het spaar- en ondersteuningsfonds zouden hebben ontvangen. De verzekering, voortvloeiende uit de regeling van het spaar- en ondersteu ningsfonds bij invaliditeit of sterfgeval, houdt echter op bij het aanvaarden van eene betrekking. Vee-uitvoer naar Belgft. Ondanks de belemmerende bepalingen van invoer, is in October tusschen Nederland en België een levendige han del gedreven in slacht- en fokvee en bedroeg het aantal ingevoerde runderen ruim duizend stuks meer dan in Sep tember en tweeduizend meer dan in Augustus 11. De geheele invoer bedroeg 7407 stuks, waarvoor de som van 135,376 francs aan invoerrechten werd betaald, zijnde gemiddeld ruim 18,5 fr. per koe. De geheele invoer in de eerste 10 maanden bedroeg 52,567 stuks. Deze runderen kwamen bijna alle uit Neder land en daarvoor werd door onze vee handelaars de som van 965,263 fr. aan invoerrechten betaald. In verband met het feit dat de Belgische autoriteiten wede'r verschillende malen de grenzen voor den invoer van Nederl. vee hebben gesloten, is door tusschen komst van den min. van Waterstaat aan de spoorwegmaatschappij en aangeschreven zich met groote stiptheid te houden aan de voorschriften betreffende het vorderen van een gezondheidscertificaat bij het ten vervoer aannemen van naar België bestemd rundvee. Daarnaast acht de minister van binnenlandsche zaken een uiterst streng veterinair toezicht op de veemarkten dringend noodig. Uit de Marinebegrooting. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over deze begrooting blpkt o.a dat enkele leden meenden dat geene gelden moesten verstrekt worden voor nieuwen aanbouw van schepen omdat ons toch de financieele kracht ontbreekt om de inrichting onzer zeemacht aan billijke eiscben te doen beantwoorden. In antwoord hierop werd aangemerkt dat wij, naast materieel voor de vader- landsche verdediging, een vloot van strijdvaardige schepen behoeven voor de verdediging onzer kolonies en tot be scherming van onzen handel. In verband hiermede werd er op gewezen dat België, dat geen oorlogsvloot bezit, bij de jongste verwikkelingen in China de hulp der Nederlandsche marine heeft moeten in roepen. en warme erkentelijkheid werd zij zijne vrouw. Trots zijne veertig jaren was hij nog een vurig aanbidder van zijne jeugdige echtgenoote, hoezeer ook hunne uiteenloopende karakters menigmaal zijn onwil wakten. Hij was inhalig, genotzuchtigvoor hem zelf en zijne vrouw, „zjjn tweede ik", was hem niets te duur of te kostbaar daarentegen was hij in elk ander opzicht gierig, terwijl zij, weinig voor zich zelve be hoevende, gaarne elke ellende lenigde. Een tweede punt, waarin zij verschilden, was de godsdienst, die een deel van haar leven was, daar zjj, als dochter van een waarlijk vromen predikaat, godsdienstig was opgevoed de beroem - de medicus echter was, als zoovelen van zijn beroep, vrijdenker, een onge- loovige, en spotte met de ziel, „die hij nooit onder zijn ontleedmes had ge vonden. Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1