155 6 55 7 45 S T R IJ D. G. Woensdag 28 November N o. 281. 1900. S8e Jaargang. en. iekerii, Was- ;lburg, ;el Op- jes af. It naar stuk. )ng (la ren en de. »&»s. FEU I LLETO N, lag, van 0.40 dad 0,30 0,25 f 22,50 wordt, door I, oen nette 'an den Pro- van goede ge- trekt door den Courant. E N S T bDELBUBG v.v via 4 50 5 55 yteilnuurH via 12*0 1 15 markt Vlissin Wfcrkdagenl 35 1 20 2 5 I— 7 50 8 35 P DIENST. 20 7— 7 50 1020 10 40 30 2 220 ■20 5 5 20 .0 6 30 7 10 10 10 10 30 im 1 20 1 40 |50 410 4 30 K 30. ildegliem. i 10.37, 1.18, 6.9, 7.35. 8.24. 9.25,"§ 1.38, 4.32, 6,29, 8.10 15, 9.45. akena en .gen naar •jgvtu- VLISSINHSCHE COIIRAIT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jl., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÉN van 1—4 regels 0.40. Voor alken rege meer 10 cent. - Bt) directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Greote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Adverteatiën op zeer voordoetige voorwaarden. Vereeniging tot verbeteringen vrouwenkleding. Volgens getuigenis van de presidente gaat deze vereeniging vooruit en bestaat er reden tot tevredenheid over de vor deringen, die op het gebied van vrouwen- kleeding behaald zijn. Het aantal leden is echter nog niet bijster groot, d. i. 818, zoodat nog heel wat vorderingen moeten bi haald worden vóór sprake kan zijn van eene vereeniging die aan de vrouwen in Nederland wat kleeding betreft, de wet voorschrijft. Eene dame uit Middelburg, dus lezen wij, stelde eene zeer ingrijpende wijziging voor, n.l. om verplicht te stellen dat de leden zich kleeden naar de beginselen der vereeniging en propaganda maken voor hare beginselen. Dit voorstel werd van te radicale strekking geacht en verworpen, misschien wel omdat ge- vreesd werd dat eene dame in zooge naamde reform-kleeding, te veel bekijks en daardoor te veel last zou hebben. Het aanvaarden van een kleeding, die zooals de voorstandsters beweren, on eindig beter voldoet dan de tegenwoordige aan de eischen van een gezonden smaak en der gezondheid, moest echter een id reclame-middel zijn. Jammer maar dat de dames niet den moed bezitten met een voorbeeld voor te gaan. Het is ook hierleeringen wekken, maar voorbeelden trekken. Als het zoo voort gaat kan moeilijk de tijd bepaald worden, waarop de reform-kleeding de overwin ning zal behaald hebben op de tirannie der mode, die vaak den grootsten onzin in de kleeding voorschrijft, maar toch gevolgd wordt. Merkwaardig is voorts de mededeeling dat bij de arbeidende klasse hoe langer zoo meer belangstelling in het streven der Vereeniging openbaar wordt. De gewijzigde drankwet. In zijn jongst verschenen Staatkundige brief valt mr. Van Houten het gewijzigd ontwerp-Drankwet aan, dat z.i. maar «veiDig minder fouten bevat dan het oorspronkelijke wetsontwerp. Eene nieuwe fout vindt hij hierin dat aan allen, die in localiteiten, waarvoor geen vergun ning is verleend, andere dan sterke dranken verkoopen willen, die ter plaatse worden verbruikt, een kostelooze „be roepsbrief" opgedrongen wordt, enkel ten einde bij overtreding van de drankwet 'n die localiteiten, eene schorsing in het beroep voor een jaar te kunnen laten intreden. Van E. ROSSI. 1). Het sloeg vier uurDan begon het spreekuur van professor Tobeler. In lange 'ijen zaten de patiënten, mannen, vrou wen en kinderen op stoelen en op de banken langs den muur. Bijna allen ^hoorden tot den welvarenden stand, !ant een consult bij den beroemdsten ris der academie kostte twintig mark, al waren er ook sommigen uit den deinen burgerstand, die hun laatste Invlucht tot den professor namen om pst hunne spaarpenningen zijn raad te 'open of althans zekerheid te erlangen, „Deze „beroepsbrief" is dus voor dezen als een valbijl, die automatisch de straf voor eene overtreding vergezeld doet gaan van eene bijkomende beroepsstraf, die niet alleen menigmaal zelfs niet voornamelijk den schuldige, maar ook den eigenaar der affaire en als de waarde van het pand, waarin de affaire wordt uitgeoefend, van die uitoefening afhan kelijk is, ook den eigenaar van het pand en den hypotheekhouder bedreigt. Wel zal als de houder van den beroepsbrief aan de Kroon bewijst, dat hij persoonlijk geen schuld had aan het plegen der overtreding, door eene koninklijke be slissing daaromtrent de schorsing kunnen worden voorkomen. Dit negatief bewijs is echter niet gemakkelijk te leveren en voor rechtvaardige beslissing der Kroon bestaat geen voldoende waarborg. „Ik vraag mij af, hoe het toch moge lijk is, dat mr. Borgesius zelf gelijk men weet in deze zaken haast ontoereken baar dweper voor zulke dingen de mede-onderteekening van den minister van justitie erlangt. Met Óen pennesteek wordt de vrijheid van beroep voor de tienduizenden, die dranken ter verbruik ter plaatse verkoopen opgeheven, enkel om een strop om hun hals te hebben, wanneer in hunne localiteiten de drank wet overtreden mocht worden. Vervol gens laat het ontwerp bij overtreding zelfs niet, gelijk het naar de beginselen van ons strafrecht behoort, den straf rechter de schorsing in de beroepsuit oefening uitspreken als bijkomende straf, indien htj daartoe termen vindt (art. 28 lo en 6o. van het Wetboek van Straf recht), maar treedt automatisch een schorsiDg in, die een aan het misdrijf veeltijds volstrekt onevenredige strafver- hooging voor den schuldige in zich sluit, en volmaakt onschuldigen voor geheel willekeurige en onbepaalde bedragen in hun vermogen kan treffen. Hoe rijmt dit ook met het algemeen strafminimum van 1 dag en de algemeene minimum boete van 0,50 Eindelijk zal over de vraag van persoonlijke schuld of onschuld van den beroepsbriefhouder niet de rechter na openbare instructie, maar de kroon op inquisitoriaal gevoerde instructie beslisseD, wat beslist ongrond wettig is, al wordt het onder den vorm van strafontheffiog verborgen. Het geldt hier rechtelijke macht, welke alleen uit geoefend wordt door rechters, welke de wet aanwijst, geen gratie of administratie. Wanneer de drank is in den man, dan gaat de wijsheid in de kan, zegt het spreekwoordgelijken invloed als onmatig drankgebruik schjjnt, zegt mr. Van Houten, ook eene onmatige drank- vervolgingszucht te veroorzaken. „Dit ontwerp beschouwende, zie ik de drank- zo» waagde toch geen arme zich over den drempel van den wereldberoemden man, wiens scherpen blik en onfeilbare diagnose even bekend waren als zijne inhaligheid. De professor had den ouden Frits, nog een erfstuk van zijn vader, laten roepen. Sinds vele jaren was Frits be last, de opvolging der patiënten te regelen, door hun een volgnummer uit te reiken. De professor zat nog aan tal el, wa?r hij uitstekend gedineerd had en juist bezig was het laatste glas uit een flesch Rauenthaler te genieten, toen de dienaar zich bescheiden aanmeldde en bij de deur bleef staan. Aan tafel zat mede de vrouw van den prolessor en een achtjarige knaap, hun eenig kind. Hij wenkte Frits nader te komen, maar deze bleef eerbiedig staan, en toen de professor omzag wat daar de reden van kon zyn, bemerkte bij, dat moeder en zoon hunne handen voor een kort dank gebed vereenigd hadden. Een spottende lach gleed over het vervolgingszucht in de ministers gevaren, maar wijsheid en beleid en eerbied voor vrijheid en recht der burgerij zyn ge vlogen. zy handhaven en verscherpen het ontwerp, zonder dat er kans is op afdoening. Naar het schijnt dus om, mochten de verkiezingen gunstig voor het aanblijven dezer twee ministers uit vallen, eene nieuwe poging te wagen, aan de betrokken burgery hunne draco nische maatregelen en gevaarlijke „be roepsbrieven» op te dringen. Het ont werp heeft nu nog de beteekenis van een uitgewekt verkiezingsprogram op dit punt. Meenen de ministers, dat de liberale party in den lande zich daar mede zal vereenigen „Ik zou denken dit ontwerp is voor de burgery eene gereede aanleiding in Juni aan onmatige drankbestrijders geen nieuwen „beroepsbrief" voor de volgende wetgevende periode uit te reiken. Niet verscherping, maar veeleer verzachting der drankwet behoort in de districten, waar dit punt op den voorgrond treedt het liberale wachtwoord bij de verkiezin gen van 1901 te zijn, gelijk ik ook in 1897 tegenoverde Liberale Unie bepleitte." Wel jammer dat mr. Van HouteD, toen hy als minister daartoe in de gelegen heid was, niet eens zijn krachten be proefd heeft om ons een „volmaakte" drankwet te schenken. Kruger herdacht. Over dezen merkwaardigen man en zijn reis naar Europa bevat het N, v.d. D. een keurig gesteld artikel, waarvan het volgende is ontleend „In een schamele hut werd hij geboren. Als kind van elf jaar verliet hij de dierbare plekjes van zijn jeugd,deelnemend aan den Grooten Trek der karavaan, die als een aartsvader weleer, uitging naar een land dat God haar wyzen zou. Met een geweer in de hand weidde de knaap zijn kudde. De weg ging door honger en dorst, door hitte en koude, door gebrek en ontbering heen, de woestynen door, de bergen over, door strijd met wilde dieren en woeste inboorlingen, altijd verder. Na zestien jaar zwervens hield men stand en toen begon het tijd perk van de wording van den staat, die te worstelen had met drie bezwaren, met Engeland, de inboorlingen en met onderlinge twisten. Twaalf jaar lang is Kruger hoofdaanvoerder, negentien jaar lang is hij aan het hoofd van den sta at en altijd de man, die door de macht zijner persoonlijkheid, door zijn geloof, zijn oordeel en zijn doorzicht aller ver trouwen geniet en de toevlucht is in gevaren Na den strijd de kroon. Zoo leeren breede, strenge gelaat van den genees heer hij stond met een ruk op, zei zoo welwillend als zijne norsche stem toeliet„Wel bekome het u," en ging in zijne consultkamer. Frits boog voor zijne mevrouw, nam dankzeggend een mooie peer van den knaap aan, lief koosde deze zachtkens en ylde daarna naar zyn heer, wieDs stem hem reeds ongeduldig riep; de peer stak hy echter eerst in zijn rokzak. „Hoor eens, Frits, ik wil van nu af eene verandering er komen te veel patiënten my om raad vragen, en als zy dan betalen moeten, beginnen ze te jeuzelen en te klagen, dat zij zoo arm zyn, of het niet voor het halve hono rarium kan. Ik wil met dat gezanik niet meer te doen hebben. Van nu af vraagt gij, alvorens een nummer te geven, het honorarium op. Wie geen twintig mark betaalt, wordt niet toe gelaten en daarmee uit en begin er nu dadelijk mee." Frits ging, maar zijne trouwe oogen wy het, en zoo scheen het ook hier te zyn. Wat nam de jonge staat een vlucht, wat begon de beschaving er door te dringen. Wat ontwikkelde zich het onderwys. Hoe ontloken de beginselen van een spoorwegnet. Hoe begonnen- voorwaarde voor een krachtige volks ontwikkeling volksidealen vasten vorm aan te nemen. Krugers idealen De ouden dapper, de jongen onderwezen, de uitlanders bevredigd. Het verkeer verbeterd door nieuwe lijnen en door uitbreiding van de oude tot in de verst verwijderde districten. Oppermachtig Hollands taal, de taal der vaderen, de taal, waarin die vaderen hun bijbel hadden ontvangen. Na den strijd de kroon. Opdat deze hooge goederen mochten verworven worden, heeft Kruger gestreden, maar de werkelijkheid heeft thans een droeven glimlach. Van die op aarde helpen kunnen,helpt niemand. De oude Kruger is niet in zyn land gebleven. Thans heeft hij deD voet ge zet op Europa's bodem. Straks zullen wy hem begroeten in ons eigen vader land. Er is gezegd dat Kruger in zijn land had moeten blyven en liever had moeten sterven door het vijandelijk lood. Wij meenen dat niemand het recht heeft tot zulk een oordeel. Vooral niet, omdat het blijven in zijn land voor Kruger bet gemakkelijkst zou zijn geweest. Sneu velen is een schoon sterven. Maar hooger staat, zedelijk hooger staat, het leven te rekken, zoolang mogelijk, om nog te beproeven wat te beproeven is, om wat te redden is nog te redden. Zoo ontvangen wij dan dezen oude, en geven aan zijn verlaten van zijn land de nobelst mogelijke uitlegging, gevoelende dat wij daarmede het dichtst zyn by de waarheid. Hy had zich de kroon kunnen ver werven van den martelaarmaar die kroon heeft hij van zich gewezen. Diepe geesten werken noch voor het oogenblik noch voor het uiterlijke. Kruger's kroon ligt, wat de toekomst betreft, in het oordeel, over hem te vellen door de wereldgeschiedenis, en voor het heden in de uitwendige verzekerdheid zijns gemoeds. Beiden zijn ontoegankelijk voor den tijdgenoot, maar wie er in gelooft, heelt de keur der menschen op zijne hand. Hoe zullen wij den oude ontvangen, wanneer zijn voet onzen bodem betreedt? Hij is overwonnen, hij is verslagen, hy is van zijn land beroofd. Toch voegt ons de deernis niet. Maar evenmin voegt ons luidruchtigheid. De deernis zou beleedigen, —luidruchtigheid zou schrij- werden vochtig. In weerwil dat htj twintig jaren by den vader en nu reeds tien jaren bij den zoon dagelijks kennis had gemaakt met het lijden der mensch- heid, zoo was toch zijn hart niet ver staald, zijn medelijden niet afgestompt. Deze nieuwe, harde maatregel deed hem zeer, want hoewel hy te veel eerbied had voor zyn meester, om niet te ge hoorzamen, toch had hij te dikwerf den weemoedigen blik gezien, waarmede de onbemiddelden hun goudstuk bekeken, en had men de schuchtere vraag tot hem gericht„Zou meneer de professor bij arme Heden niet met wat minder tevreden zijn?» En nu zou alle verantwoording op hem komen; hy zag reeds voor zyn geest de verwijtende blikken van de afgewezenen; hunne klachten en smee kingen klonken reeds in zyn oor hy had wel willen schreien. Neen, dat was niet goed van zijn heer hij had liever de rijken dubbel moeten laten betalen, maar zijne kunst om-niet voor de armen nen. Laat ons waardig zyn. Laat ons sober zyn. Laten wy Kruger toonen, dat wij onze eigen geschiedenis nog kennen, die ook in het tijdelijk heengaan van den Vader des Vaderlands zoo treffend gelykt op de geschiedenis van Kruger en zyn volk. De wijze waarop wy Kruger ontvan gen zullen, zij vóór alle dingen waardig. En waardig zal de ontvangst wezen, hem door het Nederlandsche volk bereid; want onze natie bezit onder haar deugden en gebreken wanneer het er op aan komt dat éene, waarop het nu juist op aankomteen fyn gevoel. Eene villa voor Kruger. Het weekblad „Op voor Transvaal" zegt het volgende van de door den heer Noëls van Wageningen aan Kruger ten verblijf in ons land aangeboden villa „Leeuwenburg" De heer Noëls van Wageningen heeft zijn schooDe villa „Leeuwenburg", vroeger behoorende aan den Vlaam- schen schilder Frans Gourtens, gelegen te Vogelenzang by Haarlem, aan presi dent Kruger als tijdelijke verblyfplaats aangeboden. Het is aan te nemen, dat dit edel aardig aanbod dat door tusschenkomst van dr. Leyds en den penningmeester van het Comité pour Tindépendance des Boërs, den heer Roëls, is overgebracht en door den heer en mevrouw Eloff wordt gesteund, zal worden aanvaard. Nauwelijks eenig punt is zoo gunstig gelegen als „Leeuwenburg" voor het verbiyf van den President. Een half uur van Amsterdam, drie kwartier van het uiplomatiek centrum, den Haag, verwijderd, in de onmiddeliyke nabijheid van een spoorwegstation, omgeven door heerlyke tuinen en ruimte genoeg aan biedende om den president met familie en gevolg behoorlijk te huisvesten, mag „Leeuwenburg" in elk opzicht een uit stekende verblijfplaats voor den President worden genoemd. President Kruger in Europa. Zondag heeft Kruger den dag heel rustig doorgebracht. Hij had die rust na zooveel vermoeiende ovaties wel noodig. Aangezien er geen Hollandsche kerk te Parys is, bleef de president in zijn hotel den bijbel lezen. Gisteren heeft Kruger een bezoek aan de tentoonstelling gebracht in een open victoria, die begeleid werd door een peloton gardes. Het bezoek gold het paviljoen der Z. Afr. republiek. Hij ia ook op den Eiffeltoren geweest. Hy kreeg later in zijn hotel veel bezoek van allerlei officiëele personen, kolonels en die hun naam inschreven. aanwenden. Het scheen van daag beter te gaan dan hij gevreesd had. De meeste patiën ten waren bemiddelde lieden, die biy waren, dat zij hier reeds konden beta len want velen gevoelden zich niet op hun gemak, als zij, na het consult, den geneesheer zelf het geld moeten geven. Met hun nummer in de hand zaten zij in de ongezellige zaal, waarin niets dan zitplaatsen waren, geenerlei comfort, geen bloemen, geen lectuur, geen schil derijen of iets, wat aan de gedachten eenige afleiding kon geven. Wanneer de assistent de deur echter opende en het volgnummer afriep, klopten alle harten snellerhet was alsof de be roemde medicus zijne schaduw op hen afwierp, hij, de man op wiens kun de men vertrouwt, zoo als men op God vertrouwt. Zoo duurde dit tot half zes. Frits wilde j uist het bord, waarop stond „Spreekuur vau 4 tot 5'/3 uur omkeeren en de keerzy bovenbaugen, waarop „Het spreekuur is voor heden geëindigd,»

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1