Gemengd Nieuwe. MeÉiMe toni ring en sympathie voor Kruger niet, maar ze voegen by hun lofzang de verklaring dat Kruger zich eene illusie maakt indien hij denkt dat de mogendheden voor de zaak van de Boerenrepublieken in de bres springen zullen. De stem der volkeren gaat dus tot Kruger met kracht uit, maar de regee ringen vinden nog altijd de kracht om die stem te wederstaan. Zal dit zoo biyven Het gerucht gaat dat Loubet in den ministerrraad waar een sterk verzet heersehte tegen zijn wensch om de ontvangst te doen plaats hebben zooals zt) geschied is, zyn wil heeft doorgezet. Het zal hem geen kwaad doen bij de publieke opinie. Op den hoek van de rue Faubourg St. Honoré waren strooken papier zichtbaar metAvenue Kruger over Avenue Victoria geplakt, De Courier du Soir zegt dat Kruger zyn incognito heeft verbroken toen hy verzocht door Loubet ontvangen te worden. Hem zijn eerbewyzen gegeven zooals aan den koning van Griekenland en België. Er zijn geen van te voren klaarge maakte toespraken lusschen de presi denten gewisseld. Alles bepaalde zich tot goede wenschen, van geen politieken aard. Het blad wenscht zich geluk, over den takt waarmede een oplossing is gevonden, die de pubiieke opinie vol deed, zonder internationale gevoeligheden op te wekken. De honderdste opvoering van de Tannhauser. Het Handelsblad schrijft daarover Den 30sten December 1895 bracht de Nederlandsche Opera voor de eerste maal den Tannhauser" voor het voet licht en gisterenavond, ruim vijf jaren later, beleefde Wagner's werk in de Nederlandsche taal de 100e opvoering. Steeds was het voor het gezelschap een opora, die het publiek deed toestroomen, en afgaande op de opvoering van gister avond kan de heer Van der Linden „Tannhauser" nog menigmaal doen op voeren en zeker zijn van een belang stellend publiek. Alle rangen waren goed bezet en het publiek toonde herhaaldelijk zijn inge nomenheid met de uitvoering. Toen de heer Van der Linden zijn dirigeerstoel besteeg, vond hij zijn lesse naar met bloemen getooid het orkest ontving hem met fanfares, het publiek met daverend handgeklap, dat zich na de uitvoering der ouverture herhaalde. Aan toejuichingen ontbrak het eok in den loop van den avond den optreden den niet, en na het einde van het tweede bedrijf werd den hoofdpersonen een warme ovatie gebracht. Telkens en telkens weder moest het doek ryzen en het publiek scheen niet moede te worden den directeur, die door de solisten ook op het tooneel ge haald was, toe te juichen. Prachtvolle manden met bloemen, reusachtige kran sen, bijkans niet te tillen, werden aan gedragen ieder kreeg zijn deel, doch het leeuwen-aandeel was bestemd voor de heeren Van der Linden, Pauwels Tannhauseren Orelio Wolfram van, Eschenbaeh.) De partij van den Land- graai werd door den heer Van Duinen, die van Elisabeth door mej. Van Geider, die van Venus door mevr. Coini Fran- De gasten keken elkaar aan, maar niemand zeide iets. Ook Krosig zweeg, alleen trok een grimmige lach om zijn mond. Nieuwe gesprekken wilden niet meer op gang komen, de goede stemming was gestoord, en de een na den ander trok zich terug. Een der eersten was de baron von Knigge, die slechts met een stomme, haastige buiging van het gezelschap afscheid nam. Hij zag bleek en betrokken, als iemand, die te veel heeft gedronken en weet dat hij dit den volgenden dag moet bezuren. Den volgenden ochtend, bij het krieken van den dag, bliezen de hoorns om op te breken voor de jacht. De drijvers verzamelden zich, de gekoppelde honden blaften en huilden, en de heeren traden in hunne jachtkleeding, de buks over den schouder, over de voorplaats van het slot. Slechts een ontbrak: de baron von Knigge. Men zond naar zyne kamer de bediende terugkomende, zeide, da cisoa vertolkt; zij allen en de anderen kweten zich verdienstelijk van hun taak. De 100e opvoering van Tannhauser was voor directie, orkest, solisten, koren, weder een bewijs te meer dat de Neder landsche Opera burgerrecht heeft ver kregen, een geliefde instelling te Amster dam is geworden. Vllssizigen, 36 November. Gisteren vertrok van hier het aan de werf der Koninklijke maatschappij „De Schelde" voor rekening der stoomvaart- maatschappy „Nederland" te Amsterdam gebouwde stalen mail-schroefstoomschip «Koning Willen, III." Dit schip is gebouwd volgens de hoog ste klasse van Lloyd en de Nederland sche vereeniging van Assuradeuren en heeft de volgende hoofdafmetingen Grootste lengte 404'0" wijdte 45'6 hol 29'9" diepgang 23'0" bij een waterverplaatsing van 8100 ton. Het is voorzien van een quadruple compound stoommachine, in staat om 4000 IHP. te ontwikkelen en het schip »en snelheid te geven van 14 knoopen. Zoowel de hutten als de salons voor de passagiers le klasse zyn volgens de laatste eischen ingericht, terwijl die voor de 2e klasse passagiers vooruit mede zeer smaakvol zijn afgewerkt. De gezag voerder, de officieren en machinisten hebben zeer nette en ruime verblijven en de equipage wordt in de zeer goed ingerichte bak gehuisvest. Het laden en lossen geschiedt geheel hydraulisch. De stoomstuurmachine met Brown's Telemotor bevindt zich op de brug, de handstuurmachine in het ach- terstuurhuis. Het schip is getuigd als een tweemast- schooner met langscheepsche zeilen de reddingbooten zijn alle van staal en zoo geplaatst, dat ze in eenige seconden buiten boord kunnen worden gebracht. Dit is het derde mailstoomschip voor genoemde stoomvaartmaatschappij door „de Schelde" gebouwd. Tot agent vau politie 3e klasse alhier is benoemd C. Theune, 2e gemeente veldwachter te Oost- en West-Souburg. Eergisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht eeue zekere K., 20 jaren oud, herkom stig uit 's Gravenhage, die als paarden knecht in dienst is bij het circus Roberti, dat alhier voorstellingen geeft. Hij was door de Arrondissements-Recht- bank te Dordrecht wegens mishandeling tot 3 weken hechtenis veroordeeld en stond in het Algemeen Politieblad ge signaleerd. Zaterdagavond woonden wij in de zaal van den heer Stofkoper de openings voorstelling bij van het „Circus Roberti." Het was een aardig gezicht die zaal in een circus te zien veranderd, en buiten verwachting viel dit zeer mede. Een uitvoerig programma bestaande uit mooie, degelijke nummers zoowel wat ryden als dressuur betreft, werd netjes afgewerkt, en welverdiend mochten de executanten menig applaus verwerven. De jongeheer Roberti gaf als slangen- mensch bljjk groote geoefendheid te die verlaten was, maar dat bijgaand biljet op de tafel had gelegen. Krosig nam het en las: „Vergeef my, dat eene dringende aangelegenheid, die mij nu eerst, nu ik na zoovele vroo- lijke dagen alleen ben, te binnen schiet, aanleiding geeft, dat ik zoo zonder dank en afscheid in den nacht van u ga. Maar ik kan niet anders, en de nood moet mij verontschuldigen. Ook zou het afscheid mij te moeielijk vallen en het is misschien maar beter, dat ik als een dief in den nacht wegsluip. Overigens troost ik my met het vooruitzicht op het jachtseizoen in het volgende jaar. Wil mij enz. Ernst baron von KDigge.» „Hoe is hij dan wel vertrokken vroeg Krosig lachend aan den bediende, terwijl de oude Kottwitz vergenoegd in den kring rondzag. „Meneer de baron moet wel door het venster vertrokken zijn," antwoordde deze, „want dat stond open en van bezitten in het verbuigen van zijn lichaam. De Gebr. Noriax als „acroba ten en excentrics" wisten door hunne grappige toerer. den lachlust van het publiek aardig op te wekken. De toeren 1 van het Bambous Maritime werden door den heer Beurich flink uitgevoerd. Het slotnommer „twee athleten te paard" door de jeugdige gebroeders Roberti gat bewys van veel kracht en vlugheid. De ruimten tusschen de verschillende num mers werden goed aangevuld door de komische intermezzo's van de clowns „Otto en August Lib. Als wy nu nog melden dat de zaal goed was bezet, kunnen wy gerust tot een bezoek aan raden. De voorstellingen worden gegeven tot en met Donderdag a. s. De Middelburgsche boot welke Zater dagmorgen van Rotterdam vertrok, kreeg ter hoogte van Willemstad een ongeval aan de machine, tengevolge waarvan de boot niet verder kon gaan en eerst Zondagmorgen te Middelburg arriveerde. Men meldt ons uit Zuiddorpe Toen verleden week een rijksambte naar (douanier) te Zelzaete over een loopplank op een in het kanaal aldaar liggend schip wilde gaan, is hij te water geraakt en verdronken. Kerk- en Schoolnieuws. De heer J. van Dijk, onderwyzer aan de openbare school van de rijkanor- maalachool te Tholen, heeft onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 25 jarig jubileum als onderwijzer herdacht. Op den Leidschenwog werd Zater dagmiddag een man, juist op het oogen- blik dat de Koningin in open rijtuig vourbijreed, door een toeval getroffen. Volgens een bij de „Kon. Paket- vaart-Maatschappij te Amsterdam ont vangen telegram is de schade, door de „van Outshoorn" geleden, niet ernstig. De herstelling zal drie weken in beslag nemen. Van drie mannen, die zich Vrijdag nacht op de terreinen achter het Haag- sche station schuldig maakten aan diefstal van steenkolen, werden er twee aan de politie overgeleverd. De derde wist te ontkomen, Een droevig ongeluk is Zaterdag te Volendam gebeurd toen een 04jarige man met zijn botter de haven uitzeilde, kreeg hij van liet blok van den schoot zulk een slag tegen het hoofd, dat hij onmiddellijk dood was. De N. R. Ct. noemt het bericht dat de luitenant-adjudant van het gar nizoen van Geertruidenberg zich aan ergerlijke dierenmishandeling zou schul dig gemaakt hebben (het aanhitsen van zijn hond op eene kat) geheel onwaar, wat gebleken is uit een onderzoek, in gesteld op last van den minister van oorlog en den auditeur-militair. De heer Noëls van Wageningen, bekend o. a. als oprichter en directeur van het „Fonds tot Daadwerkelyken Steun", heeft per telegraaf aan president Kruger zijn villa „Leeuwenburg" te Vogelenzang, geheel gemeubileerd., tot tijdelijke bewoning aangeboden. Taalles. Marietje, haar Fransche thema's makende: „Is het du le coeur of la coeur, mama?" de latten daaronder zijn er eenige ge broken." „Dus wel als een dief in den nacht," zeide de gastheer op vergenoegden toon, eD, zich tot Kottwitz wendende, vroeg hij: „Nu, wat zegt ge daarvan?» „Ik?" gaf deze goedmoedig ten ant woord, „Halalil Binnen een jaar kan er nog zooveel gebeuren." Men gaf het sein om op te breken. De oude Kottwitz reed eerst nog mid den in den drom der jagers en zeide „Heerenik ben u vooraf nog eene verklaring schuldig, ik ben nooit ge trouwd geweest en heb de geschiedenis van gisterenavond alleen verzonnen, opdat wij van morgen allen vroolijk ter jacht zouden kunnen gaan. En nu vooruit!» EINDE. De naaister, die ook in de kamer zit' „Het ij fikeur, jongejuffrouw.» Voorzichtig. Boer, „Ik geloof niet dat het varken gezond was toen we het slachtten. Als het vleesch maar te eten is." Boerin. Weet je wat we doen? We sturen aan den dominee en aan den meester een proefje. Als die er niets van krijgen, kunnen wij het ook ete n In Engeland is dezer dagen een vergadering gehouaeD, waarby alle leden, ook de dames, in manskleedij gehuld waren. Met algemeens stemmen werd daar een motie aangenomen tegen het dragen van rokken, als oorzaak ,van vele ongelukken en hinderpaal der be schaving De Engelschen die bij de komst van Kruger te Marseille een uitdagende houding tegenover de bevolking aan namen, zullen zich deswege bij de recht bank te verantwoorden hebben. Uit het onderzoek naar hun gedrag moet gebleken zijn dat de verantwoordelykheid van het incident op hen rust en de Engelsche consul die beweert dat de bevolking schuldig is aan het beleedigen en be dreigen zijner landgenooten, eene onware bewering uitte. Het gerucht gaat dat Chamberlain Zaterdagmiddag te Parys zou gezien zyn op den hoek van de Rue du Fauburg St. Honoré. Verondersteld dat het werkelijk Cham berlain was, dan zal hij wel niet gekomen zyn om Kruger hulde te bwijzen. Waarde is er aan het beticht zeker wel niet te hechten, daar Chamberlain gisteren te Londen teruggekeerd is. liet schijnt dat een bouquet aan Kruger aangeboden werd in naam van Jules Guérin door het antisemietisch comité van Marseille. Bij het overhan digen van dit bouquet hadden de afge vaardigden van het comité Jules Guérin voorgesteld als gevangene der regeering en zijn toestand vergeleken met dien der Boerengevangenen op St. Helena. Kruger heeft geantwoord dat hij dat bouqet niet kon aannemen en liet liet uit zijn salon verwyderen. De dood en de muis. Een fabrikant van muizenvergif liet onlangs door een kunstenaar, Eichroth, een reclamebiljet voor zijn product teekenun en dit o.a. aanplakken aan het station te Stuttgart, maar kreeg het na eenige dagen van net spoorwegbestuur terug met de boodschap, dat het was geweigerd, als „in strijd met de eischen van den goeden smaak en in verschil-'* lende opzichten aanstoot gevonde". De „Kunstenaarsvereeniging" te Karls ruhe kwam daartegen bij de „Frankf. Ztg." in hooger beroep, aanvoerende dat zulke willekeurige kunstvoogdij van on bevoegden ook door het publiek niet wordt gewenscht. Het plakbiljet stelt den Dood voor, gewikkeld in een witten mantel, met een muis. Het is aldus luidt het arrest der „Frankf. Ztg." een kunstwerk maar, gaat het blad voort, het stations- bestuur heeft o. i. alleen in 't moti- veeren van zijn vonnis gedwaald. Er is geen vergrijp tegen den goeden smaak, daarover beslist trouwens geen spoor wegbestuur, maar juist daar, waar zij werd aangeplakt, moest de plaat inderdaan vele menschen onaangenaam stemmen. Wij begrijpen, dat in het zenuwachtige spoorwegbedrijf met zijn duizend gevaren een biljet, hetwelk pu bliek en beambten voortdurend aan den dood herinnert, niet precies zeer aan genaam stemt. Dit „memente mori" ware hoogstens op zijn plaats in D-wagens zonder zijdeuren. Op grond van deze overwegingen spreekt het Frankfurter arrest in hooger beroep den beklaagde vrij en geeft den Kunstenaarsbond ongelijk tégenover de leeken. De roos in de kerk. Een rozenstruik in de kerk, is even zeld zaam als eigenaardig. De bewoners van het dorpje Finkenthal in Mecklenburg kunnen zich die weelde veroorloven. In hun kerkje groeit een krachtig ontwik kelde roos, die, zooals te begrijpen is, de opmerkzaamheid van tal van vreemdelingen trekt. Zij is oorspronkelijk uitlooper van een langs het kerkgebouw groeiende klimroos, die zich door het fuhdament heen heeft weten te werken. Nu heeft ze een grooten omvang be reikt en bedekt met haar takken een groot gedeelte van den kansel. Ze zou dezen geheel omgroeid hebben indien zorgzame kerkvoogden dit niet terechter- tijd hadden belet. Ze is nu een sieraad van het gebouw, vooral des zomers, wanneer ze met vele schoone, heerlijk riekende bloemen prijktgedurende dien tijd is ze de trots van alle bewoners van Finkenthal, en het eenvoudige be dehuis wordt gedurende dien tijd druk bezocht, zoowel door lieden uit den omtrek, als door tal van reizigers dia deze merkwaardigheid wenschen te zien. De „LöWenbrau" te München maakte in hot afgaloopen jaar een winst van ongeveer 1.700.000, waardoor 20 pCt. dividend kan worden uitgekeerd, evenals het vorige jaar. Daar moeten heel wat pintjes bier gebruikt zijn om dat wistcijfer te behalen. Zeer origineel. Een jong meisje uit Frenton (Vereen. Staten) was zoo zeker van de zegepraal van Bryan dat zij gewed had op de trap van het wetgevend gebouw te zullen dansen als haar candidaat geslagen werd. De neder laag van Bryaa vernemende, vergoot de jonge dame bittere tranenmaar zy moest toch haar belofte-gestand doen. Zij begaf zich by het vallen van den avond met verscheidene vriendinnen naar het gebouw en voerde daar haar dansen uit tot groot vermaak van de voorby- gangers. In dezelfde stad hadden twee andere jonge meisjes ook eene weddenschap aangegaan omtrent de presidentsverkie zing en ze verloren. Zij hebben toen een deel vau de spoorwegrails met een daartoe geschikte zaag doorgezaagd. Terwyl zij aldus haar weddenschap ten uitvoer brachten, kwam een talrijke menigte naar dat werk zien, natuurlijk niet tot genoegen der wedsters, die een uur lang er op los zaagden en de handen vol blaren hadden. De witte dood. Zoo noemen de Indianen een merkwaardig natuur- verschynsel, dat men in het Rotsgebergte kan waarnemen. Het verschijnsel doet zich doorgaans geheel onverwachts voor en wisselt zoo dikwyls af wat de plaats betreft, dat de geleerden er tot nu toe nog weinig van hebben kunnen onderzoeken. Naar alle waarschijnlijkheid moet men hier aan ijsnevels denken, ofschoon men ook dan nog niet zeggen kan waar deze vandaan komen. Twee jaar geleden doorkruiste een gezelschap van 5 personen het Nordpark in Colorado, 't Was bitter koud, maar de lucht was droog en buitengewoon helder. Plotseling streek een van de vrouwen met de hand over het gezicht en riep dat haar iets had gestoken. Een andere deed bijna op hetzelfde oogen* blik eveneens, maar van een insekt was geen spoor te ontdekken. Spoedig daar op bemerkten de reizigers een nevelwolk die zich van het gebergte in de verte losmaakteook begon een zachte wind te waaien en de lucht werd gevuld met witte korrels, die als diamanten in de zon schitterden. Het gezelschap had thans juist een hut bereikt, welker be woner hen yverig wenkte dat zij zouden binnentreden. Zij haastten zich aanzijn uituoodiging te voldoen. Een uur latei- waren allen ernstig ziek; hoesten en koorts deden zich duchtig gelden en nog voor de nacht om was, was een dei- vrouwen onder verschynselen van hevige longontsteking bezweken. Deze ysnevels die in den vorm van heel kleine stukjes ys in de longen dringen, zijn zóó gevaarlijk dat zelfs de geharde bewoners der prairiën er onder bezwijken eenige jaren geleden kwam een geheele Indianenstam die over de grenzen van Wyoming trok, door zulk aen ijsnevel om het leven. De Figaro geelt het volgende por tret van Kruger (De president komt aan wal.) Ik kan hem nu van dichterbij ,zien. Hij is zeer groot en zwaar met breede schouders. Maar de jaren, misschien ook de neder laag, helaas hebben zijn gestalte ge bogen. Hij heeft eon lange donkergrijze overjas aan, waar een zwarte broek onder uitkomt. Hij heeft een hoogen hoed, tot halverwege met zwaar krip omgeven, in de hand en tracht er zijn zieke oogen mede te beschermen. De hoed is niet tonkelnieuw, maar wie let daarop Alle oogen uit de menigte zyn op den grijsaard gericht en nemen hem op. Hij ziet er uit zooals de por tretten hem bekend hebben gemaakt grove trekken, door den ouderdom ver scherpt, eene dikke witte ringbaard, lange ongelijk geknipte haren, die nog niet wit zijn. Zijp oogen, die knippen en hem een oogenblik een onthutst gezicht geven, achter een groote gouden bril. De Matin zegt daarentegen: Kruger gelijkt in het geheel niet op zijne portretten. Zijn gezicht is niet zoo buitengewoon als dat, hetgeen de af beeldingen, zelfs de officieele, van hem verspreiden. Zijn neus is niet zoo groot zyn onderlip, die overigens gedeeltelijk door zijne korte witte snorren wordt bedekt, hangt niet zoo afdat zijn oogleden zijn opgeloopen is verborgen door zware brilleglazen. Wat opmerke lijk is in zijn uiterlijk, in zijn houding, dat is de krachtige beslistheid, die spreekt uit de wijze waarop hij zijn hoofd houdt, uit zijn gekromden lichaams bouw, die toch die van een athleet blijft, uit zyn korte gebaren vol wils kracht. ZWARTE KOSTUUMSTOFF| pijne Linnen Damasten ynnen ZAKDOEKENH4 Het is een aanvoerder, g.-.nger. Hij draagt den legendarisd jen ouden hoed, waaraan I stormen allen glans hebben I Maar die hoed is met een dl I omfloersd hij draagt rouwl [verwanten en over de stujde| vrijheid het leven lieten, [merkwaardige en bovenal ee| Idige relikwie. AFRIKA. Uit Kaapstad [ongunstige berichten over dl [tieidstoestand van de Engelsen [liet aantal zieken aan typhus [liuug zijn, en de hospitalel [regenseizoen is begonnen en jde ziekten. Reeds zyn talry| [gevallen voorgekomen. In [kwartier wordt echter het lover deze feiten bewaard. De Engelsche ministerraad 1 dag eenparig besloten Lord [liet opperbevel over het Eoge| [in Zuid-Afrika op te dragen [trek van Roberts en hem dil |tot luitenant-generaal te bevol Dit besluit zal openbaar I worden, zoodra er de kouinkl [keuring op verkregen is. Generaal Smith-Doirien Iman te zijn naar het hart vd Iner, daar hij naar uit Durbl [wordt, het dorp Bulstroom in Lydenburg geheel liet plat| lAlleen de kerk bleef over. Dit bericht vindt men in de| Ibladen en het heeft dus al dat het niet uit de lucht is| Transvaal zal nu naar officieel geannexeerd worden.I [door Roberts geproclameerde! koningin Victoi ia goedgekeurde! jstoren de mogendheden, wij ll |weder in Frankrijk gezien, w.j Kruger als een vorst ontl [klaarblijkelyk niet, omdat eend alleen recht heeft van besta [Transvaal zich werkelijk on| peeft. Engeland wil dus Transva Vrijstaat van de wereldkaart flwynen, maar dan moet het Ikunuen zeggen dat het verzel |iepublieken geheel geëindigd i| ver zijn we nog niet. Een |inaken dit duidelijk, en dan vooreerst op het feit dat overal nog Boeren commando's [die bovendien steeds aangroeiel [Jiogelschen het leven lastig mi l*et gedurig opblazen van spool jgen en het afsnijden van telegii 'Vervolgens is ook heel leerzaJ welke Bulier speelde, die eini| füu terugkeer naar Eugeland. wisten den man van de Toegel; foo na aan de scheenen te bre plfs na met Roberts vereenig pweest, hij zijn plannen niet k poterwijl French wien het zek porivarendheid mangelt en d was met zijn ruiterij als een w |°P den vijand neer te st F9 laatste dagen byna niets (iet hooren en aan het einde [lauweren gekomen schijnt Roberts zelf is ook aj niet vooi iest. Hij is ook al niet pu Pretoria gekomen. Lord Me ban van Magerfontoin, 'is ook nog geen held geword Als men dat alles zoo ee |Wordt het eigenlijk belachelijk pan een annexatie te spreke pog duizenden Boeren te velde

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2