Dinsdag 27 November No. 280. 1000. rtentiën. GESSiiifil, 58e J&argsng. mgen, jA ioosjes.) e Gazet' 1 Gemeentebestuur. jnnenlandgGlie berichten. lat, z. S. J, - P. C. van ld. - V. O. G. |z. W. Werk- M. J. Blonde, M. Krijger, geb. |KN - C. Kooman, |is, wed. van C. imeling, z. 10 m. EN. (svanVlissingen. iosoope" met de van den heer Iierikzee, zal op 27 en 2S Nov. n. Nieuwe aankomst van haar Verloofde -6 uur toegang Voor volwas- 10 uur, toe- li Kruger, brongt [resident, wiens igroot en levend Opening deuren Qg. I 11N :t voor Jadeaux. ii. Dom. Ingen bij A J. theker. ■oor Borst- en (rijgbaar bij I. DOMMISSE, ENEN IEL. i-r ^mplaren. tfoord-Nedeiland |iosken en Spoor- nt per nummer, derland Keizers- l a m. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bQ alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(j den U i t g e ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTXËN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerscMJnt dagelQks, uitgezonderd op Zon- en jeestdagen. Telephoonnnmmer JO. Abonnement»-AdvertentlBn op zeer voordeeHg orwaarden. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEK, op Woensdag den 23 November 1900, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Overlegging van stukken. C. Benoemingen 1. Van een onderwijzer aan school E. 2. Van een lid der Commissie van het fonds der Zeemans- en Visschersbeurs, wegens periodieke aftreding van den heer F. H. J. Wibaut. 3. Van twee leden en twee plaatsver vangende leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel. 4. Van een regent en eene regentes van het Burger Weeshuis, door periodieke aftreding van den heer P. I. Mortier en mevr. van de SaDde Fraser. 5. Van een lid van het Algemeen Armbestuur, wegens periodieke aftreding van dr. J. Hazenberg. D. Te behandelen punten 1. Aanvraag van P.Houthuis om bouw grond aan den Badhuisweg. 2. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van P. B. Oost Lievense om subsidie voor oprichting volksbadhuis. 3. Voorstel wijziging Raadsbesluit 7 Maart j.l„ in zake grondkeerenden muur aan den spuiboezem. 4. Idem verleenen vergunning aan A. G. Stormesand, tot het uithangen van een reclamelantaarn. 5. Idem van Burg. en Weth. om te bepalen, dat het aanleggen van riolen voortaan zal geschieden tegen den kos- tvnden prijs door de gemeente. 6. Aanvraag machtiging tot publieke en onderhandsche verpachting van ge meente-eigendommen. 7. Voorstel Burg. en Weth. goedkeu ring rekening over 1899 en begrooting voor 1901, beide van de Vlissingen Koudekerkschen straatweg. 8. Idem tot 5e wijziging der begroo ting voor 1900. 9. Idem tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven. 10. Vassstelling 2e suppletoir kohier hoofdelijke omslag, dienst 1900. De zendelingen verdedigd. Eenigen tijd geleden heeft de heer Henri Borel veel opspraak gemaakt en zeker aan velen ergernis veroorzaakt, door in een Gidsartikel van de zende lingen in China een geheel ander beeld 'e schetsen, dan men zich daarvan ge woonlijk maakt. Hij beweerde dat de zendelingen het eigenlijke doel waarvoor zij in China gekomen zijn, uit het oog verliezende, zich aan winstbejag schuldig FEUILLETON, Naar li. TELMASEl- maken en zich laten gebruiken ais dekmantel voor den invoer van opium. In 1842 voerde Engeland zyn eersten opium-oorlogaangezien nu na den oorlog meer zendelingen naar China gingen dan vroeger, stelde de schryver de zending in hauw verband met het opium-vervoer. Het zal zeker ook velen genoegen doen dat die beschuldiging niet onbe antwoord is gebleven. Dr. J. R. Callen- bach, predikant te Doorn, nam in een vergadering van het Java-Comité den handschoen op. Op welke wijze hy dat deed leert ons een verslag van die rede in de Avondpost. „Die ruimere uitzending zei hij was bloot het gevolg van het feit, dat Hongkong aan Engeland werd afgestaan, zoodat men dieper het binnenland kon ingaan. Niet door de zending, maar dooi de eischen van het zoogenaamde moderne verkeer is de oorlog van 1842 uitge lokt. Nergens houdt Boreel het onder scheid in het oog tusschen Protestant- sche en Roomsche zendelingen. Spr. wil niets ten nadeele van Roomsche zendelingen zeggen, maar men mag het verschil tusschen de Roomsche en Pro- testantsche zendingsmethoden niet ter zijde laten bij de beschouwing van het onderhavig onderwerp. De Roomsche kerk legt zich toe op het Christianisee- ren, de Protestantscha zending op de Evangelisatie. De Protestantsche zen ding begint dus met voorbereiding, Bijbel-vertaling, etc., de Roomsche zen ding vraagt aanstonds in de eerste plaats ruimte voor de stichting van een kerk gebouw. In China zyn meer dan 1000 protestantsche zendelingen, onder wie 143 gediplomeerde artsen er zyn vele scholen en hospitalen. Borel noemde in het algemeen den zendeling onwetend en arrogant en oordeelt ook in dit opzicht oppervlakkig. Het is waar, dat in de bovensteden de meeste zendelingen op Europeeschen voet leven aanstonds de felste ontberingen te willen dragen heeft slechts den dood tengevolge. Er is tijd tot voorbereiding noodig, en het grootste deel der zendelingen heeft ge> ioond zich in het binnenland met het hoog noodige te weten tevreden te stellen Borel zegt wel niet, dat de zendelingen sterke drank gebruiken, maar de on bedachtzame lezer krygt toch den indruk, dat het te Amoy een rare boel is zoo is ook op de zending onzer Oost wei gesmaald aan de kletstafels, maar onze Regeering heeft dikwijls getoond beter te weten. Intusschen faalt Borel het bewijs te leveren zegt spr. dat de Euro- peesche leefwyze van zendelingen de aanleiding is geweest van den huidigen Ij ir-j 4). Daarop vervolgde Kottwitz langzaam ■Oen volgendep morgen begon de groote ''Sfjacht. Het was zeer nevelachtig, "eals byna altijd om dezen tijd van 'd jaar en zooals het waarschljniyk Wgenochtend ook zal zijn. Ik had le' zoo geregeld, dat ik naast den schurk '■'sm te staaD. Hij stond ongeveer veer 's a vyftig schreden van mij af, aan zoom van het bosch. Ik kon zyne Nalte nauweiyks in den dikken nevel peischeidon. Wy stonden lang te wachten. De handen werden mij styf en ik moest vreezen, dat ik het geweer niet meer goed zou kunnen behandelen. Eindelijk hoorde ik het geschreeuw van de drijvers, die het hert opjoegen. Op het gehoor afgaande, moest het dicht langs mijn buurman voorbij. De nevel was nog dichter geworden, men zag niets meer duidelyk, Maar ik schoot in de richting, waar ik den jager vermoedde. Als ik hem trof, was het een godsge richt. Ik schoot tweemaal kort achtereen. Wat verder geschiedde, weet ik niet; de nevel was te dik, zooals het in dezen tijd meermalen is. Toen men Halali blies, droegen zij achter het gedoode hert ook een zwaar gewonden jager op de rendez-vous plaats. Halali, mijne vrienden, halaliDit halali klinkt mij nog steeds in de ooren. De hemel had ten mijnen gunste beslist „Was hij dood riep Krosig luid daar tusschen. „Neen, maar kreupel geschoten,' klonk het antwoord, „oen arme, zieke oorlog. De zendelingen zouden ruw en tactloos optreden. Men weet echter dat alle zendelingen juist vóór hun vertrek onderricht worden omtrent de Chineesche etiquette. Neen, waaraan de Chineezen zich wel storen, dat zijn de Euro.jeesche danspartyen, door d6 kooplieden en diplomaten ingevoerd. Ook zegi Borel, dat de zendelingen te vlug de hulp der militairen en bestraffing van gansche provinciën eischen. Echter, in 1895 byvoorbeeld, toen 5 Engelsche zende lingen waren vermoord, werd in eene vergadering uitgesproken, dat men geene bestraffing van Europeesche zijde wensch- te en ook niet het afdwingen van schadevergoeding. Natuurlyk is het veelvuldig vermoorden van zendelingen mede van invloed geweest op de crisis van het oogenblik, maar dat is niet de schuld der zending en allerminst mag men om die reden den oorlog toeschrijven aan de zending. De zending kreeg reeds 50 jaren geleden de schuld, maar waarom Omdat keizer Napoleon daarin eene ge reeds aanleiding zocht om ook voor Frankryk voet ie vinden in China, toen hg zag hoe Engeland daar vorderde. Op grond van de historie betoogde spreker dat Engeland, Frankryk, Ouitschland in China even zoo gehandeld zouden hebben als nu dat evenzoo goed de crisis zou zyn gekomen, ook al was er nimmer een zendeling in China geweest. Ongeregeldheden bij het toekennen van ridderorden, Op de klachten dienaangaande in de Kamer geuit, heeft de regeering ver klaard dat slechts in een geval een medaille (van Oranje-Nassau) aan een reeds overledene is toegekend. Maatregelen om dergelijke vergissingen geheel o'nmogelyk te maken, zullen echter bezwaarlijk te nemen zijn, zegt zy de Regeering zal niet altijd tijdig genoeg kennis krijgen van het overlijden van iemand, wien een onderscheiding is toegedacht. Niettemin zal er naar ge streefd worden, gevallen als het genoem de zooveel mogelijk te voorkomen. Dat er onderscheid wordt gemaakt naar deD maatschappelljken stand der personen, die men wil decoreeren, wordt door de Regeering ontkend. Dat er wel eens aan denzelfden per soon twee malen dezelfde onderschei ding werd verleend, laat zij onbesproken. Hiertegen zijn dan ook inderdaad maat regelen minder bezwaarlijk te nemen. Een wetsontwerp is ingediend tot vaststelling van het slot der rekening van Ned.-Indië over 1897. Zij wordt vast gesteld in ontvang op 130.384.543 en in uitgaaf op 148.635.694. Het nadeelig slot 18.251.151, zal zijn te dekken uit de leening, aangegaan krachtens de wet van 9 Juni 1898. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot herziening dei- drankwet is nu voldoende voorbereid om in openbare behandeling te komen. lijke, ellendige man, die aan geen jacht meer zou deelnemen en geen vrouw meer zou verleiden. Hij leefde nog lang, maar het was een leven, waartegen de dood een uitkomst is. Vraag mij niet verder naar hem, hy is er ge weest, iD smaad en jammer geëindigd. Maar vertellen moet ik nog, dat ik wegens onvoorzichtige verwonding werd aangeklaagd en vrijgesproken." „En uwe vrouw?' vroeg een van de gasten op ietwat ongeloovige toon." „Stierf kort daarna met het kind in het kraambed," antwoordde de oude onverstoord en wreef zich met de hand over de oogen, „zij is zalig bij God I» Het is lang geleden, jonge man, en niemand uwer herinnert zich dien tijd. Het is zoo lang geledeD, dat ik in uwe oogen een oude vrouwenhater ben ge worden, nu, dat kan ik my laten aanleunen. Sinds dien tijd heb ik my weinig meer met de vrouwen bemoeid, en eer ik voor de tweede maal ware getrouwd, weg er mee, laat ons er Tweeërlei maat. Er wordt medegedeeld dat de Rotter - damsche kantonrechter een kroeghouder die muziek liet maken door eene granophoon, vrijsprakdat was geen muziek maar „voordrachten." Nu heeft de Amsterdamsche kanton rechter in een zelfdo geval deD houder van een lokaal in de Kalverstraat tot f 4 boete veroordeeld. Wat dus in Amsterdam verboden is, mag wél in Rotterdam. Huwelijk der Koningin. Met het oog op het huwelyk van de Koningin is de post van 8000, aan vankelijk op de Staatsbegrooting uitge trokken voor benoeming in Nederland- sche orden, met f 12000 verhbogd. Men zegt dat van den te verwachten orden-regen slechts weinig op Neder landers, maar des te meer op vreemde lingen zal nederdalen. Kroondomein. De zuivere opbrengst van het Kroon domein (waarvan de inkomsten genoten worden door de Koningin) heeft in 1899 bedragen 523,584. In 1849 was de zuivere opbrengst f 422,810 tien jaren later 521,340 in 1869 699,490 in 1879 731,827, en in 1889 f 571,011. De hoogste opbrengst die werd bereikt was f 827,894, in 1874. Huldeblijk aan de Koningin. Door G. wordt in het H.Dbl. weel een nieuw plan aan de hand gedaan betreffende het huldeblyk aan de Konin gin. dat zou bestaan uit de aanbieding van een koninklijken trein, geheel „daar te stellen'' door Nederlandsche indus- trieelen. President Kruger. Kruger heeft langs telegrafischen weg de Koningin bedankt voor het beschik baar stellen van de Gelderland, waardoor zooals hij zich uitdrukte „zijn deernis- waardigen toestand aanmerkelijk verzacht is." De Koningin zond daarop bet volgende telegram „Den Haag, 23 November. Aan den heer Paul Kruger, president niet meer over spreken Waarom heb ik u toch wel deze duistere periode uit myn leven verteld Ik heb er u den avond door bedorven. Maar dit wil ik u toch nog zeggen, nu wij eenmaal zoo ver gekomen zijn en gij alles weet als ik weer voor een zelfde geval stond, als toen dien morgen bij de drijfjacht, en weer den omtrek van den ellende ling voor mij zag, die poogde mijne vrouw ontrouw te doen worden, ik oude man lei andermaal mijne buks op hem aan en schoot hem neer, als de hemel mij wilde bijstaan. Wie hier anders over denkt, mag het doen, maar de oude Kottwitz blijft bij zyne meening „Het is die van iederen man van eer," riep Krosig en sloeg met de vuist op tafel, terwyl zijne oogen een dreigen den blik wierpen op den strak voor zich zienden von Knigge, „het moet die van iederen man zyn, die zijne waarde gevoelt. Stooten wij daarop aan, oude vriend!" „Gaarne," knikte Kottwitz, „een pereat van de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het is mij aangenaam geweest, aan Uwe Excellentie den kruiser „Gelderland" aan te bieden, en ik ben gelukkig te vernemen, dat gij uw reis in goede ge zondheid hebt volbracht." De Fransche pers put zich uit in betuigingen van sympathie met den bejaarden staatsman, die den Oceaan is overgestoken om eene laatste poging te wagen voor een diplomatieke tusschen- komst der mogendheden. Vurig en van groote geestdrift getui- als die stemmen der Fransche pers zijn, doet toch echter de Figaro de volgende zeker niet ongegronde op- kiDg: ,Men zou misschien toch kunnen vinden dat de toejuichingen, waarmede de waardige overwonnene ontvangen is, eenigzins buiten verhouding staan tot de feitelijke hulp die men verleend heeft, toen de fortuin nog wankelde. Eenige Franschen hebben veel moed betoond en zijn persoonlijk in de bres gesprongen. Maar als men hen, die hier gebleven ztjn, hoort spreken, zou men geneigd zijn te denken dat zy ten minste in hun beurs getast hebben, en dat is niet heelemaal juist." President Loubet heeft Zaterdag te Parijs om 4 uur Kruger ontvangen, die iangs den geheelen weg naar het Elysée warm werd toegejuicht. Een bataljon infanterie was als eerewaoht in de binnenplaats van het Elysée opgesteld. De muziek speelde het Transvaalsche Volkslied. Het onderhoud met Loubet duurde tien minuten. Kruger werd naar het hotel Scribe met hetzelfde ceremonieel teruggebracht. Hij droeg over ztjn jas de groene sjerp met rooden zoom, de teekenen van het staatspresidentschap, en het ordekruis van het Legioen van Eer. Om half vijf bracht Loubet, vergezeld van twee secretarissen, een tegenbezoek aan Kruger. Het volk was tegenover het hotel blijven staan en barstte toen Loubet geëscorteerd door een escadron kurassiers, terugkwam, weer in luide toejuichingen uit voor Kruger en Loubet. Het onderhoud tusschen Loubet en Kruger in het hotel duurde 10 minuten. Het getuigde van groote hartelijkheid. Bij het heengaan bracht Kruger Loubet tot aan de trap. Na het vertrek van Loubet trok Kruger zich in zijne vertrekken terug en ontving niemand meer. Hij moet, wat te begrijpen is, zeer moe zijn. Hij liet 100 frs geven aan een politieagent die op den ochtend van zijn komst een trap van het paard van zijn rijtuig kreeg. De bladen buiten Frankryk verbergen hun bewonde- ailen, die tegen het negende gebod zon digen. Ztj zyn niet beter dan echtbrekers, moordenaars, dieven en leugenaars, met wien Gods wet ze in een adem noemt. Pereatpereat De aanwezigen stonden op en de glazen werden aangestootenhoezeer de meesten geheel niet begrepen, wat deze geheele komedie beduidde, namen zij toch gaarne de gelegenheid waar, om uit de gedrukte stemming te komen, waarin de vreemde vertelling van den oude hen gebracht had. Het gejoel had niet grooter, het klinken der glazen niet helderder kunnen zyn, als men een gelukkige gebeurtenis had herdacht. Toen Krosig zijn half geledigd glas neerzette, deed hij dit zoo krachtig, dat de voet afbrak en de donkere wyn over het witte tafelkleed stroomde. De oude Kottwitz schrok er van, alsof hij er bygeloovig een voorteeken in zag. „Dat beteekent bloed," mompelde hij met een schuwen blik op de aaiwezigen, „dat is toch vreemd

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1