88e Jaargaüg. looö, Vrijdag 23 November Flut! LUS TON. :ji Mo. 277. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAH DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Versehflnt dngelflks, ultgeRonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-idrertentiën op zeer voordeollg irwaarden. Zinderkleeding. De Leerplicht heeft, dit zal wel door je tegenstanders erkend worden, deze goede zijde dat zij een einde maakt aan jet rondzwerven door de straten van tlnderen, die daar opgevoed, zelden anders dan de slechtste burgers en burgeressen aan den Staat leveren. De wet zal ook de meest havelooze anderen, voor velen van wie gebrek ian kleederen wel eens tot eene veront schuldiging diende om geheel van school «g te blijven, dwingen van het gegeven c.derwtjs gebruik te maken. De verschijning van vuile, slecht ge- Lede kinderen op de SGholen kan niet aiders dan zeer onaangenaam voor «derwijzers en die leerlingen zijn, die „rijs stellen op zindelijkheid en goede -Mieren. De ongelukkige verwaarloosde inderen die toch niet door eigen schuld dien toestand verkeeren, zullen dus paria's behandeld worden elk zal unden rug toekeeren. Maar dat behoeft immers zoo niet te jo; in ons om zijn liefde tot den aste zoo geroemd Nederland mogen -ene paria's zijn, voornamelijk niet verworpelingen, die dat door eene lechte opvoeding en slechte voorbeelden worden zijn. Als wij dat niet willen, als het onge- kkig lot dier kinderen ons medelijden wekt, volgen wij dan het voorbeeld m die vrouwenvereeniging te Amster- ii), die aan behoeftige vrouwen naai- etk verschaft door onderkleeren hoofd- •keljjk voor schoolgaande kinderen te oen vervaardigen en de afgeleverde stuk- •n ter beschikking stelt van de organen i openbare, kerkelijke en particuliere eldadigheid. Als men zulke commissies in alle "tsen van ons land vestigde, wat tien wij dan het goede doel van den etgever in de hand werken, die niet II dat een enkel kind voor het onder is verloren gaat. Zouden er geen mannen en vrouwen goeden wille te vinden zijn, die nscben werkzaam te zijn in den "t der commissie te Amsterdam Gebeurtenissen in China, Het „Oranjeboek" bevat ook den taden op 17 September gedateerden si van den heer Knobel, onzen gezant Peking •De jongste gebeurtenissen te Peking "en vermoedelijk reeds sedert langen door de Chineezen voorbereid en Naar K. TEIMAN X. eerste parforce-jacht had plaats enden, en voor morgen was een groote lacht bepaald. Het was alles zoo afgeloopen, als men het steeds op Weren van Krosig gewoon was eest, wieDS jachtgrond als de beste tan omtrek gold, waar de gast- hid even gul als onbeperkt, en wiens 'fJu Larose beroemd was. Het wild ®et goed gevolg gejaagd en afge- en de gasten wachtten nu in de 'stwarmde vertrekken van het jacht toch hebben zij iedereen verrast. Het optimisme der diplomaten was niet on natuurlijk. In Oostersche landen is het geenzins zeldzaam, dat het gerucht loopt van een door de inboorlingen op zekeren dag vastgestelden aanval op de buitenlanders in China is dit gedurende de beide laatste jaren zeer dikwerf bet geval geweest en hoe vaker dergelijke geruchten voorbijgaan zonder gevolg, hoe moeielijker het wordt, ernstige aan dacht te schenken aan het jongste. „Wat mij betreft, zoo heeft de vrees van alarmist te zijn mij slechte diensten bewezen. Immers ik was getroffen ge worden door verschillende voorvallen, zooalsde verdachte branden in Maart 11. van het agentschap der Hongkong and Shanghai Banking Corporation" te Peking, alsmede van de „Tientsin Trading Company" te Tientsin, en een telegram van het „Hotel de Peking" van hetwelk mij te Shanghai in April inzage werd gegeven, houdende verzoek om toezending van een voorraad meel en andere levensmiddelen met het oog op het beleg, hetwelk Peking tegemoet ging. „Toch kon— 'zoo geloofde ik —het zwaartillend zijn ten aanzien der vei ligheid van de Europeanen te Peking gemakkelijk worden overdreven, al mocht men zich geen illusies maken over de gezindheid tegenover ons der mandarijnen, vooral van ben, die gedurende de laatste maanden aan het roer waren gekomen, en overtuigd wezen van de verblindheid der regeering ten aanzien van hetgeen zij, door geweld tegen de Europeanen te gebruiken, op het spel zette; er werd niet aan getwij feld, dat een voldoende buitenlandsche troepenmacht bijtijds te Peking zou kuunen zijn om te verhinderen, dat althans het leven en het eigendom der Europeanen ernstig gevaar zouden loopen." Verder deelt de heer Knobel mede zijn inscheping aan boord van de Holland en voegt bij zijn schrijven een reeks aanteekeningen van dag tot dag van de bekende gebeurtenissen in deze zaak. Kruger's komst in Europa. Eene vraag die tegenwoordig op elks lip pen komt, is deze wat zal president Kru- ger in Europa doen, zal hij de mogend heden er toe over halen voor zijn zwaar beproefd land tusscbenbeide te komen? Het is zeer moeilijk op deze vragen met eenigen schijn van grond te ant woorden. Naar de laatste telegrammen melden, zal de president, na een kort bezoek aan Frankrijk, onmiddellijk naar den Haag reizen, om daar eerst en vooral Koningin Wilhelmina te bedanken slot, pratend, rookend, de nieuwste bladen doorloopend, het uur, dat hen aan het diner zou vereenigen in de oude, wel bekende, met jachttropeeën versierde zaal, waar het vuur in de groote haarden vlamde en waar de parelende wijn de tongen los zou maken. Maar de gastheer zelf, die gisteren nog de opvolgende gasten met de meeste hartelijkheid en opgewektheid had wel kom geheeten, was van daag kennelijk ontstemd, ja gedrukt, hoe goed de jacht ook weer was afgeloopen. Hij had het aan den ouden Kottwitz, dat type van een vergrijsden, weer- en zadelvasten jager overgelaten, aan den hoofdpikeur de noodige aanwyzingen te geven, was de laatste die het spoor volgde en had, uitgenomen de noodzakelijke begroetin gen, nog bijna geen woord met zijne jachtgenooten gewisseld, hij, die anders zoo druk en opgewekt kon praten. Men begreep niet wat hem drukte en zon en raadde er overal naar, waar maar een paar van de gasten bijeen voor de beschikbaarstelling van de „Gel derland." Daarna zal hij de bewijsstuk ken van de oorzaken des oorlogs enz. in bezit nemen en dan ja, en dan zal hy waarschynlijk allereerst van den Haag uit door zyne bewysstiitken het zoover trachten te brengen, dat er een mogendheid opstaat, die bereid is hare bemiddeling aan te bieden. Dit laatste is evenwel nog zeer twijfelachtig. Reeds duizendmaal heeft men bet tijdens dezen oorlog hooren zeggen en in alle Europeesche dagbladen werd het luid verkondigd Hoe is bet mogelijk, dat de gouvernementen van Europa en de Vereenigde Staten dien onreebtvaar- digen oorlog toelaten en zich niet tegen de schendingen van het volkenrecht en de barbaarsche gruwelen door Engeland gepleegd, verzetten Als men evenwel wat dieper in de zaak doordringt en den toestand van de verschillende staten beschouwt alsmede hunne verhouding tot elkander, komt men van zelf tot het besluit dat deze laffe onzijdigheid van de andere staten zeer begrypelijk, ja zelfs zeer natuurlyk is. Welke toch zijn de mogendheden, wier tusschenkomst men zou kunnen verwachten 't Zijn Duitschland, Rus land, Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika. Wat nu Duitschland en Rusland betreft, die elkander met een scheel oog aanzien vooral sinds het laatste Engelsoh-Duitjch ver-fflid, deze twee mogendheden hebben zichzelf zoo veel te verwijten op het punt van eerlijk heid en menschlievendheid, dat zij bijna niet zonder zich belachelijk te maken, Engeland de les kunnen oplezen. Men behoeft |ons ^slechts te herinneren, hóe het groote Duitsche Rijk door oneerlijke middelen ineengeschroefd is, en hoe Rusland de Polen en Finnen behandelt om hiervan overtuigd te wezen. Amerika, waar een groot aantal vrienden der Boeren zijn, is zoodanig door den oorlog met de Philippijnen en door handels- en geldkwesties in beslag genomen, dat het zich als mogendheid niet met de zaak der Boeren kan inlaten. Frankrijk einde lijk, dat misschien van goeden wil is, heeft op het oogenblik niet dien over wegenden invloed, dat men thans veel heil van zijn stem zou kunnen ver wachten het voelt zich niet eens by machte om zijn eigen recht in de Fas- hoda-kwestie te handhaven. Het eenige middel zal wel zijn, om iets ten gunste van de Boeren uit te werken, dat koningin Wilhelmi na een verzoekschrift indiende aan den keizer van Rusland, den bijeenroeper der Haagsche Vredes-conferentie, om ook in deze zaak het iniatief te nemen en uit alle kracht in vereeniging met zijn waren. Krosig had een uitgestrekt grondbezit en gold voor zeer rijk, zijn oogst was uitstekend geweestzijne goederen wer den zorgvuldig beheerd. Hij was de meest benijde landheer in de provincie, en de gedachte, dat hem financiëele zorgen konden drukken, scheen uitge sloten. Daarbij verheugde hij zich in eene krachtige gezondheid, en al begon zijn haar reeds te grijzen, zoo nam hy het nog tegen den jongsten op als het om inspanning of vermoeienis te doen was. „Oü est la femme?" vroegen dan ook de jachtgenooten elkander, daar men niets anders kon vinden. Maar mevrouw Eveline Krosig, jong en schoon, stond verre boven twijfel of achterklap. Zij liet zich het hof maken het zou onverantwoordelijk zijn als iemand haar niet het hof had ge maakt maar wie had het durven wagen slechts een schijn van verdenking op haar te worpen Hun huweiyk was kinderloos, wat bondgenoot Frankrijk de andere mogend heden over te halen tot een eendrachtige samenwerking ten einde aan dit geschil een redelijke oplossing te geven. [VI. Gaz.) Adres aan Kruger. Het Nederlandsch Comité voor de Onafhankelijkheid der Boeren heeft aan dr. Leyds het onderstaande telegram gezonden om het aan president Kruger bij zijn aankomst te Marseille ter hand te stellen. Aan president Kruger. Bij Uwe komst in Europa naderen tot U niet de regeeringen, maar de volken. Zij getuigen U van hun leed en hun verontwaardiging over den aansla'g op Uw klein, maar dapper volk. Voor God en de historie verantwoorde de aan rander zijn misdaad, wij 80,000 Neder landers, zenders van dit telegram, wij en heel Nederland achter ons, stemmen mee in het volkerenkoor, weuschonde dat aan Transvaal en Oranje-Vrijstaat eerlykheid worde betracht. Welkom dan in het oude werelddeel, dat nooit zijn idealen wil prysgeven van vrijheid en gerechtigheid. Welkom en dat God zij met U, met Uwen trou wen bondgenoot en met de republikeinen Zendelingen in China. In een brief van pater Van Dljck, provinciaal van Oost Mongolië, aan den overste van het missiehuis Sparrendaal te Vucht worden eenige afgrijselijke bij zonderheden gemeld over den .marteldood van pater Jozef Siegers. Na veel smaad en folteringen te hebben doorstaan, werd hij den 24n Juli 11-, op bevel van den mandarijn van Lang-Ping-Tsien, in een kuil geworpen, om levend te worden begraven. Toen hy door de aardlaag, die hem reeds bedekte, het hoofd nog wilde oprichten, werd zijn hersenpan met een bijlslag verbrijzeld. Zijn lyk werd in de nabijzynde rivier geworpen. Allen, die zich in het zuidelijk ge deelte van het vicariaat bevonden, hebben zich vereenigd in de bisschoppelijke residentie van Soeng-Shoe-Tsoerei-Tse. Onder dezen hebban hun families in Nederland mgr. Abels, de paters Meyer, Jos. Hoogers, Van Eljgen, Spoorenberg, Van Hilst, Uytdewillighen, Kallen. De paters Van Acht, Goossens en Jansen zyn in hun districten van het Noorden gebleven. Verder blijkt uit den brief, dat het verkeer met de kust uiterst moeilijk is, zoodat brieven maar zelden verzonden kunnen worden. 30 Juli had de pater in zijn residentie met 50 soldaten en de hulp van christenen en zendelingen een beide echtelingen smartelijk aandeed. Zij betrachtten dit echter als de eerste en eenige schaduw, die op den zonne schijn van bun levensgeluk viel, en nooit hadden zij zich daarover tegen anderen beklaagd. Door zijne vrouw kon de gastheer dus geen reden hebben, zich aan de algemeene vroolijkheid van het gezelschap te onttrekken. Daar niemand hem durfde vragen naar de reden van zijne mismoedigheid, bleef bet alzoo by onzekere vermoedens en nutteloos gesprek daarover. Alleen de oude Kottwitz ging de zaak op zijne wyze eenvoudiger en nadruk kelijker te lijf. Hij was door zynejaren en zijne persoonlijkheid de leider van het gezelschap ieder vertrouwde hem zijne geheimen en volgde in moeielijke gevallen zyn raad. Hy besliste in elke zaak van eer, woonde elke duel als getuige by, was tusschenpersoon in geldzaken, by den aankoop van land goederen en bij huwelijken, hielp ieder, die zich in verlegenheid bevond en was aanval van 1000 Boksers bloedig afge slagen. Tweede Kamer. De minister van justitie heeft aan de Kamer o.a. medegedeeld dat het ontwerp-arbeidscontract bi] den Raad van State in overweging is, dat voor een algemeene herziening van het le en 2e boek van het Burg. Wetboek de tijd nog niet aangebroken is dat hy zich, bij gebrek aan tijd, voorhands niet kan inlaten met het vraagstuk vau toe zicht van overheidswege op weeainrich- tingen en andere particuliere gestichten, waartoe het geschikte tijdstip eerst aan breekt na het in werking treden van de wetsontwerpen betreffende betere be scherming en berechting van jeugdige personen en niet te bepalen is wanneer de zeer omvangrijke herziening van het Wetboek van Strafvordering de Kamer zal kunnen bereiken. De minister heeft beloofd maatregelen voor te stellen om den handel in blanke slavinnen tegen te gaan. Hy blijft over tuigd dat er geen noodzakelijkheid be staat om de doodstraf in te voeren. De minister betoogt dat de werkgever zich moet onthouden, ten aanzien van het rechi van vereeniging strafdreigend en verbiedend tegenover den werkgever op te treden. By zoodanige beperking der vrijheid zou allerminst een beroep kunnen gedaan worden op art. 9 der Grondwet, waar het recht tot vereeniging wordt erkend. Dit artikel toch, hetwelk zijn ontstaan heelt te danken aan de overtuiging dat het recht tot vereeni ging beschermd dient te worden tegen willekeur van den wetgever, heeft niet de strekking om de vrijheid van handelen der individuen te beperken of te ont nemen. Leger en Marine. De commandant van Hr. Ms. stoom- riviervaartuig Merva, de luit. ter zee le kl. W. Naudin ten Oate, wordt met 1 December vervangen door den luit. ter zee le kl. W. van Voss, commandant van Hr. Ms. kanonneerboot Bulgia te Vlis- singen. Erven. Van verschillende zijden vraagt men ons, zegt de Avondpost, of de jeugdige Smelt, die te Utrecht eene oude dame vermoordde, welke dame hem bij tes tamentaire beschikking een legaat van f 10,000 had besproken, dat geld nu toch erft Stellig niet. Art. 959 B. W. spreekt in deze zoo duidelijk mogelijk„Hij, die veroordeeld is omdat hij den erf de beste ruiter en jager, de aange naamste verteller en dischgenoot, de verstandigste landsheer en de wakkerste drinker. Daarbij leende hij zijne dien sten niet uit bemoeizucht of wijl hy niets oeters te doen had, maar uit loutere goedhartigheid en bereidwillig heid, die soms tot opdringen kon ont aarden hij zelf bevond zich in aange name omstandigheden en leefde als oude jongeheer op zijn klein, maar vruchtbaar landgoed, als een echte, oude landjonker, zonder omslag, maar met eene voor anderen steeds geopende hand. De oude Kottwitz was vraagbaak, vaderlijke vriend, dischgenoot, kortom de „oom voor ieder" op alle adeliyiae goederen der provincie. Ook tegenover Krosig kon hij wat wagen, zonder te vreezen, dat hij te ver ging. En dat deze heden zoo stil en afgetrokken, zoo geheel anders dan gewoonlyk was, ging hem ter harte. Hij was van meening, dat ieunnd niet erger tegen zich en zijne modeum-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1