Gemengd Nieuws. Nederlander,die nog in Transvaal vertoeft, is het volgende ontleend rAangaande de uitzetting van de Z. A. S. M. ambtenaren en beambten, omdat deze weigerden betrekkingen onder de Engelsehen te aanvaarden, kan ik u melden, dat die weigering wellicht lag in het feit, dat zij allen gedurende den oorlog gouvernementsambtenaren waren. „De dienstorders van de directie aan haar personeel schenen, ten opzichte van het onder de Engelschen werken, niet duidelijk gesteld geweest te zijn. Een dienstorder, die den ambtenaren daartoe het recht wèl toekende, schijnt te laat onder de oogen van de ambtenaren ge komen te zijn." Leger en Marine. By koninklijk besluit is de kapitein J. W. van den Bergh, van het 3e reg. inf. met ingang van 1 December op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1726's jaars. Eniger. Een telegram uit Algiers aan de Libre Parole zegtHet gerucht loopt dat de „Gelderland" zal aanleggen te Algiers en dat president Kruger niet te Marseille aan wal zal stappen, maar rechtstreeks naar Vlissingen zal gaan. Noch de admiraliteit, noch de gouver neur-generaal, noch de Nederlandsche consul weten er iets vanmaar de consul meent, dat Kruger niet te Mar seille aan wal zal gaan, daar hij be ducht is voor een te geestdriftige ont vangst, en wijl Holland vreest voor een dergelijke betooging op een zijner oor logschepen. Vlissingen, 31 November. Met het stoomschip „Prins Hendrik" der stoomvaartmaatschappij Zeeland vertrok Maandagavond naar Engeland, de hertogin van Albany met gevolg en arriveerde hedenmorgen met hetzelfde stoomschip Prins Ghristiaan van Slees- wijk-Hoistein, die met den aansiuitenden sneltrein zijne reis naar Duitschland resp. Berlijn vervolgde. Onze vroegere stadgenoot de heer F. J. Bly, is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot ontvanger le klas der zeerechten te Antwerpen. By kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Middelburg, mr. J. H. K. Turk, snbstituut-offlcier van justitie bj) de arrondissementsrechtbank aldaar. Maandagnacht is de bekende herberg „Het Olietonnetje" aan den grintweg van 's Gravenpolder naar Ovezande, maar onder de gemeente Nisse, afge brand. De spuit van Ovezand kwam, maar te laat, daar de brand een zeer snel verloop had, waarschijnlijk door den hevigen wind. Alles is voldoende ver zekerd. De oorzaak is onbekend. die hij had opgevat. Ditmaal was de samenspreking met zijn administrateur zeer ernstig en zeer bepaald; meneer de graaf beval wel niet, maar gaf zeer duidelijk zijn wil te kennen, om voortaan het bestuur zelf in handen te nemen, en na weinig dagen wist de ambtenaar reeds, dat het zijn gebieder volle ernst was. Toen kwamen allengs allerlei nalatigheden en nog erger aar; het licht; de boeken waren niet in orde; het personeel was veel talrijker, dan voor eene goede verzorging van het landgoed noodig was, terwijl ieder deed, wat hij wilde en nam, wat hem voegde. Twee derden van de opbrengst werden op die wjjze in de huishouding verslon den. Herwig zag, dat het lang zou duren vóór alle3 op een goeden voet was maar dat ontmoedigde hem niet. De slechte onderhoorigen werden dadelijk ontslagen, in de eerste plaats de admi nistrateur, die nog tevreden mocht zijn, dat hij er daarmee afkwam. Herwig moest nu werken, van den morgen tot den avond, en overal zelf toezien. Wie onwillig was zich naar hem te voegen, moest elders een onder komen zoeken, en toen zijne lieden eenmaal begrepen, dat bij wist, wat hij Per trein van Goes naar Bergen- op-Zoom reizende, was een schooljon gen zoo baldadig met steenen te wer pen naar een voorbijsnorrenden trein een reiziger le kl. werd daardoor zoo ernstig verwond dat men geneeskundige hulp moest inroepen. De kwajongen is door de politie tot bekentenis gebracht. Men schrijft ons Maandagavond gaf de Brugsche symphoniekring „Kunstmin" een concert te Sluis, dat niet alleen bijgewoond werd door de liefhebbers van muziek in deze gemeente, maar ook die van Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, Retran- chement en Aardenburg waren preseDt. Het was een genotvolle avond. Alle stukken werden onberispelijk uitgevoerd. De diepste stilte heerschte in de volle zaal. Met „Ases dood" en de „Aria" voor violoncel werd de grootste lof ingeoogst. Het gezelschap bestaat uit 8 personen (4 violen, 1 violoncel, I contrebas en de heeren G. van Hove (piano) en A. de Jonghe (tenor.) De burgemeester van Sluis dankte, namens alle muziek- vrienden voor het genot dat Kunstmin dezen avond verschaft had en uitte den wensch dat die heeren hunne gaven en talenten nog meermalen te dezer plaatse zouden doen hooren. Een donderend applaus, gevolgd door de Braban<;onne en het Wilhelmus, was het slot. Kerk- en Schoolnieuws. Nep. Herv. Kerk. Beroepen te Gorinehem ds. H. Kwint, te Nieuw- en St. Joosland. Onder Zoeterwoude zijn een schoenenfabriek met het aangrenzende woonhuis door brand vernieldouder Werkendam brandde een klamp van 20,000 kilo hooi geheel af. De oorzaak was hooibroei. Het hooi was verzekerd. Te Maassluis zijn gisterennacht 3 matrozen van de logger Friesland te water geraakt. Twee werden gered, de derde een 24jarig jongman schoot onder het schip en verdronk. Zijn lijk is opgehaald. Door het omvallen van een petro- leumlicbtje zijn te Zaandam het huis, waar dit plaats had, geheel en een be lendend pand bijna geheel afgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Aan boord van het stoomschip Tabasco, te Rotterdam liggende, zaten eergisteravond in de hut van den eer- ste-machinist en zijn vrouw, de eerste stuurman en zijn vrouw. Even nadat de vrouw van den eerste-machinist de hut voor een oogenblik verliet, had daarin plotseling een ontploffing plaats, die zóo hevig was, dat een der zijwan den van de hut uitweek en andere schade werd aangericht. De eerste-machi nist werd door de ontploffing, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is, hoewel vermoed wordt dat er buskruit in het spel is, zóo ernstig in het gelaat verwond, dat men voor zijn gezicht vreest. Voor hem is terstond de hulp van een oogarts ingeroepen. De eerste- stuurman kreeg eveneens brandwonden in het gelaat en aan de handen, en zijn vrouw mede in het gezicht, doch voor wide en zich daarvan niet liet afbren gen, bleef het gevolg ook niet languit. En als Herwig niet recht wist hoe hij eene zaak moest aanvatten, reed hij naar zijn buurman, die iu alles, wat landhuishoudkunde betrof, uitstekend te huis was. De Zondag-avonden werden aan de rust gewijd, en deze rust vond Herwig giDds bij den ouden heer Scholl. Zoo lang het zomer was, zat men buiten toen de avonden langer werden en de koude begon, in de gezellige, ruime woonkamer bij het knappend vuur. De tijd ging schielijk voorbij. Weder om brak de zomer aan. Nu kon Herwig met een bevredigd gemoed eene ver gelijking maken tusschen zijne land goederen en die van zyn buurman zijn werk droeg vruchten. Op zekeren morgen reed hij met een tweespan naar zijn buurman, steeg bij diens landgoed uit het rijtuig en beval den koetsier alleen het erf op te rijden. Hij zelf sprong weer op den steen en zag over de omheining. Juist, daar was de oude heer weer in zijn boomgaard bezig en riep Herwig hem vrolijK toe „Kunt gij ook een arbeider gebruiken „Kom maar binnen, kom maar bin- beiden minder ernstig, terwijl ook haar kleeding hier en daar beschadigd is. De jongeling S., die onlangs te XJirecht wegens zijn aanslag op mej. Brouwer werd veroordeeld, staat in het testament van zijn slachtoffer voor een legaat van 10.000, dat hem natuurlijk ontgaat, als zijn vonnis in hooger beroep wordt bekrachtigd. De „Tain Sheriff Court", te Londen, heeft kapitein Cornelius Meyer, van den stoomtrawler „Holland", V. T., die een week geleden voor Mary Firth binnen de limieten vissch mie werd aangetroffen door den kruiser „Normaeen boete opgelegd van ƒ1200 en het visebtuig verbeurd verklaard. Dierenmishandeling. In de N. R. Ct. vertelt een inzender, die tot zjjn spijt zijn naam niet durft noe men, een gruwelijk staaltje van dieren mishandeling. „De luitenant-adjudant van het te Geertruidenberg verblijf houdende gar nizoen kwam met zijn hond op de binnenplaats der Havenkazerne, waar juist de door ieder soldaat geliefde kazernekat „Kees" zich bevond. „De hond, door zijn meester daartoe aangezet, stelde zich weldra tegenover de poes. De hond had weinig trek zich met de kat te meten, maar met eenige bemoedigende woorden van den officier begon de voor hum zoo vermakelijke strijd. „De arme poes verdedigde zich wan hopig en zou den hond een gevoelige les gegeven hebben, zoo niet des luite nants zweep, telkens als de hond het onderspit zou delven, met kracht op de kat ware terechtgekomen. Eindelijk stuip trekkend uitgestrekt, waagt poes nog een laatste poging, vliegt den hond aan, maar een kranige slag van des luite nants zweep doodde de kat. „En dit alles geschiedde in tegen woordigheid van minderen, die met leede oogen zulk een marteling van hun aller lieveling moesten aanzien. „Nauwelijks was de luitenant buiten het bereik der soldaten of eenparig mompelde men„wat een gemeene streek 1 Dat vindt de inzender ook, en hij dringt er met klem op aan, dat de luitenant zal worden gesiraft, evenals indertijd de onderofficier te Hoorn, die op zoo wreede wijze een kat van het leven beroofde. Uit Marseille wordt gemeld dat dr. Leyds op beraad gehouden heeft het aanbod van eene villa op Corsica, gedaan door den heer M. Laury Santarelli, te Ajaccio, daar Kruger behoefte zal hebben aan eene plaats, waar hij uitrusten kan. Uit Brussel meldt de Réforme dat Kruger na zijn verblijf in Frankrijk, naar Antwerpen komt. Hij zal Brussel slechts doorreizen. Iemand, die ongeveer 70 jaren geleden te Kampen geboren is en daar tot zijn 20e jaar woonde, verzekert ons, al in 1846 of daaromtrent menigmaal voor zijn ouders boodschappen te hebben gedaan bij het Insiructiebataljon, zoodat dit al meer dan 50 jaren moet bestaan. Tenzij in het bericht van gister een fout in 't cijfer was, zal dus waarschijnlijk het 50 jarig bestaan in den tegenwoor- digen vorm zijn bedoeld. H.Ct. Een nieuwe narcis-soort, naar onze koningin genaamd „Quoen Wilhelmina", wordt in de Engelsche tuinbouwbladen aangeboden voor ƒ240 één bol. Te Smallingerland zal eene proef genomen worden met het verstrekken van voeding en kleeding aan school gaande kinderen, die er behoefte aan hebben. De proef wordt op bescheiden schaal nen," klonk het opgewekt terug, en toen hij Dader kwam, was Ulrica er ook reeds. Nadat men elkaar begroet had, trok Herwig zijn mes te voorschijn en vroeg „Kan ik beginnen?" „Wat valt u in?" vroeg de oude heer lachend. „Hebt gij ten uwent reeds geen werk meer?" „Volop 1 Maar van daag wenschte ik weer hier te helpen.* „Dan Ulrica, zet Scholier aan hot werk." Zij wenkte hem haar te volgen, wees op een rij boompjes en zei: „Gij kunt hier dadelijk aan den gang gaan, me neer Scholier.» „Ik ben het werk weer zoo wat ver geten zoudt gij mij wel weer op gang willen helpen Zij deed, wat hij wenschte, kerfde een boompje in en trok de takjes uit. „Hoe vlug gaat dat met zulk een allerliefst handje! Daaraan is zekerlijk een handschoen niet hinderlijk," en eer zij ei om dacht, had hij haar een kus op de hand gedrukt. Zij zag verwonderd op, terwyl een gloeiende blos over haar gelaat toog. „Neem het den vrijpostigen gezel niet al te euvel," bad by„het was te ver- genomen. De gemeenteraad bestemde er j honderd gulden voor. Mislukt de proef dan is het verlies voor de gemeenteschatkist wel om te overkomen. Het eiland Schiermonnikoog is met zijn badinrichting door den eigenaar, graaf Berthoid Bernsüorff, verkocht aan den heer dr. Schiff, te München. Grootsehe plannen van uitbreiding der badplaats moeten met dezen aankoop in verband staan. De winter is op verschillende plaatsen in het buitenland met sneeuw buien aangevangen. In de vorige week ondervond in den staat New-York het spoorwegverkeer groote vertraging door de sneeuw. In de stad van dien naam sneeuwde het wel niet, doch was het reeds vinnig koud. Buiten de stad lag door den storm byeengewaaid, op som mige plaatsen eene laag sneeuw van 10 voet. Bij Brussel is ook sneeuw gevallen. Een wreede moord, had onlangs plaats te Londen. Eene jonge vrouw heett haar kind om het leven gebracht door het vuur. Terwijl de huismeid bezig was een aangrenzende kamer in orde te brengen, hoorde zij op eens een geschreeuw van een klein kind. Zij ging naar de keuken, waar bet geluid vandaan kwam en vond daar een pas geboren wicht over het vuur uitgestrekt liggen. De onnatuurlijke moeder had haar kind op die wijze willen vermoor den. Hoe opgewonden en anti-Britsch de Ieren zijn blijkt wel uit de voor spelling van Mr. O'Brien, den patriarch der Iersche partij. Hij zegt dat eer we 6 maanden verder zijn, er 2000 Ieren in de gevangenis zitten. Hij voorspelt verder dat de eerste zitting van het Parlement met veel beweging en onlusten zal gepaard gaan, daar de Ieren van plan zijn meer dan ooit voor het „Home-rule" te strijden en met alle kracht tegen den oorlog in Z.-Afrika en de wijze, waarop die ge voerd wordt, te protesteeren. Op een kasteel bij Espalion (Fran- rijk) woont een heer, die reeds zijn honderd achtste jaar is ingetreden en die wel in dit seizoen niet uitgaat, maar overigens wat lichaam en geest betreft, zich heel wel bevindt. Delaarzen. Een der jonge officieren van de Duitsche keizerlijke garde, vriend van Wilhelm II, heel ge zien aan het hof en in de groote wereld, is onlangs met een rijke bankiersdochter uit Berlijn getrouwd. De schoonvader kwam arm als Job, een veertigtal jaren geleden, te Berlijn en is nu bankier van het hof, eigenaar van paleizen en doet de zaken voor Z.M. zelfkortom een man van gewicht. Maar zooveel groot heid hebben hem niet doen vergeten wat hij eens geweest is. Wel verre van er zich voor te schanun, is hij er integen deel trotsch op, en op den schoorsteen mantel van zijn salon staan goed uit komende, de armoedige laarzen onder een glazen stolp, die hij aan had, toen hij te Berlijn kwam om zijn foituin te zoeken. Het huwelijk heeft plaats gehad. De bankier had zoowat heel Berlijn op bezoek. De keizer aan den officier van zijne garde een bijzonder blijk van zijne achting willende geven, komt hem zelf geluk- wenschen. Eensklaps ziet hij de laarzen. Wilhelm bedt eene mooie collectie van historische laarzen, wier bezit hem ge lukkig ma kt. Hij gaat naar den schoor steenmantel, bewondert de laarzen als kenner en roept uit. Het is bewonderenswaardig. Ik lokkend. Vergeef het hem, hij is van daag zoo vroolijk gestemd, en - wee moedig dankbaar tevens, want het is heden juist een jaar, dat hem de oogen geopend werden en hij zich beterde, en dat dankt hij aan u en uwen vadei." Daarbij greep hij in zijn zak en haalde een sierlijk doosje te voorschyn, dat hij opende. „Zie hier het kostbaarste, wat ik bezit: het eerste zelfverdiende geld voor redelijken en vlijtigen arbeid. Gij hebt het mij gegeven." Een bewogen en vriendelijke blik trof hem, toen hij het doosje weer sloot en bij zich staktoen reikte zij hem de hand. „O, mocht ik die ook bij mijne kost baarheden wegsluiten 1 Maar neen, niet wegsluiten, vasthouden mocht ik die in de mijne, en kussen, en Wat praat gij daar voor onzin," viel zij hem verward in. „Ga aan het werk en „Neen, ik begin niet, voordat mij het loon is toegezegd, dat ik begeer. Ulrica, raadt gij niet, waarin dat bestaat?" Hij legde daarbij zijn arm om haar middel en zij weerde hem niet af. „Ulrioa, mag ik uw vader als getuige roepen, dat die lieve hand voortaan de mijne zie daar de laarzen van Wallenstein, t, eenige exemplaar. Pardon, Sire, valt hem de financiej in de rede, het zijn mijne laarzen, waai. mee ik veertig jaar geleden, mijn fortuin begon. Deze verklaring moet den keizer rnaat zeer matig bevallen zijn. -De ziekte van den Czaar Men verhaalt te Weenen dat het seizoen te Livadia, het zomerverblijf van den Czaar, ditmaal buitengewoon droo; geweest en groot gebrek aan drinkwater heerschte. Als gevolg daarvan brak typhus koorts uit. De Czaar die veel houdt van wandelen, ging dikwijls te voet een be zoek brengen aan de groothertogin Xeiiia die omstreeks twee uur van het keizer lijke verblijf woont. Nu is het niet onmogelijk dat Ie Czaar op een van zijne lange wandelin gen onzuiver water gedronken heeft, en dus de kiem voor zijne tegenwoordige ziekte heeft opgedaan. Vuurwapens op het too- n e e 1. In den schouwburg van Saragossa (Spanje) wordt tegenwoordig een stut opgevoerd „In onbekende landen" waarin een roover doorden tooneelspeler Leopold Lasantes voorgesteld, gedood moet worden door een karabinier, welke rol door zijn broeder Michael Lasantes gespeeld wordt. Dit alles werd een twintigtal keeren met succes gespeeld en de karabinier na den roover met zijn eerste revol verschot geveld te hebben, gaf hem het gen; schot door nog een paar malen zijn pistool op hem te lossen. Maar onlangs is de arme roover wel degelijk door het schot gedood, want eene onbekende hand had de patroon met een kogel verwisseld. Het publiek was zoo ontsteld over deze gebeurtenis dat het de zaal verliet en de voorstelling te midden van een bedrijf moest gestaakt worden. Wat deD ongelukkigen moordenaar tegen zijn wil betreft die veel van zijn broeder hieid, hij is krankzinnig geworden. Een eigenaardig kijkje op Britsche verliezen geeft het volgende bericht uit de Kaapsche pers. Tengevolge van het groot aantal sterf gevallen in de hospitalen alhier gedu rende de laatste twaalf maanden, het noodig geworden, de militare be graafplaats te Fort Napier te vergrooten. De bijgevoegde grond ontving de wijding door den bisschop van Natal, die ver gezeld was van de plaatselijke predi kanten en vertegenwoordigers der mili taire autoriteiten. Een belangwekkend deel van het bijgevoegde stuk van het kerkhof is het hek, dat gemaakt werd door de mannen van de koninklijke genie die door de Wet gevangen genomen waren, en na ontslagen te zijn, zich een weg baanden naar Ladysmith. In cijfers uitgedrukt, leeren we de verliezen van den kolonialen handel uit de volgende opgaven kennen. De totale cijfers van goederen in de Kaapkolonie gedurende de eerste 9 maanden van 1900 ingevoerd, zijn 14,113,451 p.st., dat wil zeggen 282,321 p.st. meer dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar, maar die vermeerdering bestaat voor 'Vu uit ingevoerde munt, terwijl het bedrag van ingevoerde han delsartikelen met 31,627ps. verm.nderd is. Met den uitvoer is het nog veel erger gesteld, want die is afgevallen mot het ontzettend cijfer van 15,975,700 p.st., waarvan minder diamanten 1,835,283 p.st. en goud p.st. 13,588,864. Deze cyfers toonen aan wat de indi recte verliezen zijn die Zuidafrika in 9 maanuen tijd door den rampspoedigen oorlog heeft verloren de directe verliezen zijn misschien vijfmaal meer. zal zijn?» Zij boog het hoofd, maar weerstreefde niet, toen hij haar omvat hield en de richting in sloeg, waarin de oude heer aan het werk was. „Zoo, van myne beste helpster wilt gij mij berooven?" zei deze, toen Herwig hem zijn wensch had kenbaar gemaakt. „Dat is niet mooi! En gij, Ulrica, hebt gij met hem saamgespannen?" Zij nikte zwijgend. „Ja, wat zal ik er dan tegen doen? Verflikte Ulrich Scholier! Voor zulke vagebonden, die iemand over de heining gluren, moet men zich altijd in acht nemen." „Ja, meestal hebben zulke kerels een diefstal op het oog. Zoo ook deze Ulrich Scholier; maar éen ding belooft gij u toch, mijn beste, welwillende buurman: als het werk over de hand loopt, zullen wij beiden u komen helpen. Is het dan goed?" „Of het dan goed is? Uw wil althans is goed, Herwig, en ik houd u aan uw woord. Kinderen, weest samen gelukkig EINDE. AFRIKA. De Engels thans uit al hun reg kleine afdeelingen af om mando's, die nog in verslaan en volgen dus beeld der Boeren, die h in kleine colonnes ver plaats van de ruiterij wordt een nieuwe briga v„lk gevormd, waartoe v.m dit wapen een honde H t bezwaar dat die m rijden kunnen, schijnt ni want ze zullen, naar i■.■h spoedig genoeg op gevoelen. Ook aan het ni -er gedaan dan vro brigade komt in een fort Pretoria te liggen. De Engelschen heffe klachten aan over de bruik maken van uitzet nemen daarbij echter king dat de Boeren dui van de Engelschen me bij hebben buitgemaakt hun voorraad voor Ma bijna geheel is uitgeput, gebruik maken. Dat de wonden, die ache Martini-Henry's toe erger zijn dan die m kunnen toch zeker de B De Engelschen, wij begrijpen, zouden het v de Boeren vinden indie niet schoten. De officieele verliez Engelsche leger verkl weet, wel eens dingen, legerbestuur zoo gaarn mantel zou willen h dat den 16en bij Thab* vochten is, waarbij va ment luitenant Paxton e den, en verdere gevec' dag bij Rhenoster en niet genoemden dag pla in de Engelschen ook v Lord Roberts maakt van dat gevecht bij r van hij den nadeeligen verzachten, door de me Boeren later op den deden op Springboksp nu toe onbekende plaa nizoen sommeerden zi aan welk verzoek ni waarop de Boeren na morst te hebben, aftr schen leden weer gee- Minder aangenaam schalk wel geweest zij deelen dat het in d maar geen pais of vr zijn de Boeren daar z nielden In de buurt v haaldelijk de spoorweg- 3 poging om twee nielen van de Kimber van Brussel, mislukte waren de Boeren bij wagen met dertie derlaag lokten, den doch de manschapp licht gewond waren, De Engelschen volg van hinderlagen bet Betrouw het voorbee Boeren gegeven, m, altijd zoo gelukkig m Bij Lindley hadden fencommando, dat zi vertoonde, een hinder! kunstig verborgen w! dan 180 Boeren er helaaa, met geen an liindevlaagleggers dan Botr kouden snappe ezen hevig vervolgd Lord Roberts ka iet den datnm va de heimat vaststelle zeggen dat nu paalt tot kleine gev KUn lezing bijna z Vot»' de Engelschen 'dj zijn werk gerus kan overlateD. Waaraan het eig Uitend om het hier ITALIË. Rome 8eker niet door ve

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2