am. BIJ V O EG 8 EL, s trekt. van Maandag* 19 November 1900 No. 273 Vervolg Binnenland. •gels Gemeentebestuur. BEKENDMAKING. Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengd Nieuws. BEHOORENDE BIJDE es. Si. ^tmfti, 147, en tweede Doorloo- tndel, Voor- len, alsmede ente en ge- Jitingen ver antwoord. taar door i betalen. Goes. VIISSE5ISSC1E COURANT (Telephoonnummer 10) Veeartsenij kundig Staatstoezicht. De Burgomeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 13 dezer de invoer vu a Nederlandsche melkkoeien in België lai gs Sant vliet en de Clinge met ingang VP'i 15 dezer tot nader order gesloten is Vlissingen, 17 Nov. 1900. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Statenbonden. De N. Gron. Ct. die onlangs het di nkbeeld geopperd heeft om een comité in het leven te roepen, dat de mogelijk heid van een verbond van éen of meer kleine staten met Nederland zou moeten onderzoeken, deelt thans mede, dat zij voldoende betuigingen van sympathie ontvangen heeft, om dezer dagen de uitnoodigingen te verzenden tot deelne ming aan een vergadering ter samen stelling van het studiecomité. Wij hebben toen wij van het denkbeeld van het Groningsch blad kennis namen, de bedenking geopperd dat de li.;ging van de verschillende kleine s'aten, die een bond zouden willen stichten, een groot bezwaar tegen aansluiting was, misschien blijkt het wel uit het aangekondigde onderzoek. Wij kunnen ons althans moeielijk voorstellen hoe bv. Zwitserland zou moeten bijgesprongen worden door de overige kleine staten, indien het tot een botsing met de grootere kwam. Moge er dus in theorie veel te zeggen zijn voor een kleine-statenbond, in de praktyk vreezen wij, zullen de bezwaren groot zyn. Aan het studiecomité is het tornaar onderzoek te doen. Bedreigde betrekkingen. Art. 3 der Gemeentewet bepaalt, dat dezelfde persoon burgemeester kan zijn van meer dan één gemeente, mits de bevolking van geen dier gemeenten 5000 zielen te boven ga, de gemeenten aan flkaar grenzen en haar gezarneiyk zielen tal 10.000 niet overtreft. Door den minister van Binnenlandscbe 'daken is nu aan de Commissarissen der Koningin verzocht, hem mede te deelen, of en, zoo ja, voor welke gemeenten in bun provincie, in verband met de uit komsten der laatste volkstelling, ontslag van burgemeesters noodig is. Schoolvergaderingen. Te Delft is onder de onderwijzers een I Worendum gehouden over de vraag, of school vergaderingen door den gemeente rad gereglementeerd dienen te worden niet. De uitslag was, dat 69 onder wijzers zich er voor verklaarden, 4 •tonden dat het niet noodig was, en -- de zaak van niet genoeg belang 1 vonden om zich er over uit te spreken. niet door allen werd geluisterd en velen zoo staat erzicb bepaalden tot het voeren van onderlinge gesprekken onder het drinken van een potje bier. Misschien was de weinige belangstel ling te wijten aan het feit dat de ballingen geen hulp te verwachten hebben van den consulgeneraal der Z. Afr. Republiek, te Amsterdam, die be zwaar maakte bet comité te erkennen als officieele vertegenwoordiger der ballingen te Amsterdam, omdat buiten dat comité nog vele uitgewekenen en ballingen zioh bij hem kwamen aan melden. Het door dr. Leijds gegeven geld is gestort in de kas van het Chr. Nation. Boerencomité, waarheen de consul de hulpbehoevenden verwees. Men gaf nu in overweging persoonlijk zich tot het bestuur der N.Z. Afr. Ver. te wenden. Men veronderstelt dat die Maatschappij wel helpen kan omdat zij slechts een vierde deel van de haar verstrekte gelden teD behoeve van de ongelukkige Afrikaanders zou besteed hebben. Eene tweede vergadering wordt nu verwacht. Gebeurtenissen in China. Als het Dagblad welingelicht is, zal de regeering eindelijk het noodige licht verschaffen over de gebeurtenissen tij dens het beleg van Peking, waarbij ook ons gezantschap in groote mate was betrokken. Dit zal geschieden in een Oranjeboek. Misschien zou de roode kleur voor dit boek meer gepast zijn. Reis van den gouverneurgeneraal, Bij het onderzoek van de begrooting van koloniën is door eenige leden de vraag gedaan op welken grond de on kosten van de reis van den gouverneur- generaal en diens dochter naar Indië, begroot op 1055, voor rekening van het rijk zjjn genomen. Waarschijnlijk komt deze vraag van de zijde, die ook het tractement van dezen ambtenaar te hoog vindt. Transvaalsche bannelingen. Eene vergadering te Amsterdam belegd j I"® de belangen der Transvaalsche j 1 ai, relingen te bespreken, had bijzonder lA'uig succes, daar slechts enkelen rvschenen waren, en uitgevoerd werd 1 lft ook niets, daar naar de redevoeringen Leger en Marine. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 dezer: lo. de luitenant ter zee 2e kl. G. A. Rietberg op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ921 per jaar; 2o. tot luit. ter zee 2e kl: bevorderd de adelborst der le kl. A. Vos. De le-luitenants der art. van Swinden Koopmans, Ram, van Royen, den Beer Poortugael, Roest van Limburg, Schras- sert Bert en James worden eerstdaags bevorderd tot kapitein. Vlissingen, 17 November. Nuts-bij eenkomsten. Naar wij vernemen is de Commissie voor de regeling van de winterbijeen- komsten van het Nut er in geslaagd in dit seizoen een viertal lezingen te or- ganiseeren, die, naar wij vermoeden, aan de leden met hunne dames en verdere geintvoduceerden heel wat genot kunnen verschaffen. De eerste dier bijeenkomsten is be paald op Vrijdag. 23 dezer in de zaal van den heer Stofkoper. Dan zal de heer dr. H. Bleekrode, van 's Gravenhage, eene spreekbeurt vervullen en wel over het onderwerp dat hem zoo goed toevertrouwd is ^Stuur bare luchtschepen." Nu de luchtscheep vaart als het ware aan de orde van den dag is en voor de bestuurbaarheid telkens proeven genomen worden, waar van de beschrijving en het minder of meer gelukkige resultaat veler aandacht trekt, mag verondersteld worden dat van die belangstelling ook blijken zal op Vrydag 23 a. s. De bespreking wordt nog aantrekke lijker gemaakt, doordat de beer Bleek rode, die in vorige seizoenen ook meer malen optrad voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg, eenige licht beelden op het onderwerp betrekking hebbende, zal vertoonen. Wie in dit onderwerp eenige belang stelling heeft, gaarne de lezing zou willen bijwonen en geen lid van het Nut is, raden wij aan op Donderdag 22 dezer des avonds tusschen half zeven en acht uur eene introductie kaart af te halen ten huize van den Secretaris van het Departement, den heer A. L. A. van Unen. Aangespoord door het succes daarmede in de belde vorige seizoenen verkregen, heeft de Regelings-Commissie besloten ook voor de bijeenkomsten in dit seizoen kosteloos introductie-kaarten verkrijg baar te stellenmen behoeft dus alleen maar de moeite te doen die kaarten bij den Secretaris aan te vragen en af te halen om zich gelegenheid te verschaf fen een viertal avonden van kunstge not of tot vermeerdering van kennis door te brengen. Waar deze bijeenkomst zeker zeer druk zal bezocht worden, geven wij de bezoekers in overweging zich te ver zekeren van eene zitplaats die tegen de geringe vergoeding van slechts tien cents besproken kan worden Vrijdag middag tusschen half twee en twee uur Aan de leden van het Departement wordt van een uur tot half twee ge legenheid gegeven tot plaatsbespreking. Wie lid van het Nutsdepartement wil worden, de contributie bedraagt 5.50 per jaar, kan zich eveneens bij den Secretaris aanmelden. Door het lidmaatschap heeft men het recht de bijeenkomsten met de leden van zijn gezin bij te wonen. Wij vermelden verder nog, dat op 28 December de bekende Vlaamsche letterkundige Pol de Mont, die hier reeds meermalen voor een dankbaar gehoor sprak, optreedtdat de heer en mevrouw Poolman beiden zoo gunstig uit de tooneelwereld bekend, op 30 Januari een voordrachten-avond zullen geven, in den trant als in het voorlaatste seizoen gegeven werd door den heer en mevrouw Smit, die zulk een buitenge woon succes hadden en dat de laatste spreekbeurt die van 6 Haart, weder open gehouden is voor den beer Goteling Vinnis, wiens talenten wij reeds zoo menigmaal besproken en bewonderd hebben. te worden gedeponeerd. Deze penning is eveneens fraai bewerkt. Het stoomschip Koning Willem Hl in aanbouw aan de Kon. Mij. de Schelde alhier, stoomde heden aan de werf ge meerd, proef en zal Zaterdag 24 Nov, e.k.van hier naar Amsterdam vertrekken. DeKoninklijke Maatschappij de Schelde schonk aan de Oudheidskamer alhier een gedenkpenning in zilver, als die bij gele genheid van het 25jarig bestaan dier Mij. aan haren stichter den heerArie Smit, opgedragen, ora bij de in de oudheidska mer aanwezige collectie penningen Bij het laatstgehouden adinissie-exa- men voor klerk der posterijen en telegrafie slaagden van het instituut van Linschoten, alhier de leerlingen J. A. Wemelsfelder en J. F. B. van Lin schoten van Vlissingen, en L.van Brakel, van Middelburg. „Kracht der jeugd en jeugdig wagen, „Levenslust en wilden drang „Zucht tot strijden, vaak en lang. Met deze drie eerste regelen van bet laatste lied, getiteld „de Watersprong", openen we ons verslag omtrent de zang uitvoering, gisterenavond gegeven in de zaal van den heer Stofkoper, onder lei ding van den heer G. B. Dommisse. AlJe plaatsen waren bezet, velen moes ten zich het staan getroostenmaar we weten zeker, deze moeilijkheid hadden zij er gaarne voor over,- omdat ieder nummer van het programma boeide en vol verwachting deed zjjn naar het volgende. Het was geen schoolsch geknutsel, geen gedwongen africhting, maar natuur lijk rein waren die heldere kinderstem men, gebonden aan den maatslag van den dirigent. Bat het kracht zal gekost hebben en de strijd vaak lang zal zijn geweest, kunnen we ons best voorstellen, om der jeugd het begrip te geven, wat bet te zingen lied bedoelt en om een auditorium te doen stil zijn in luisterende aandacht. Hoe naïf vroolijk, hoe echt kinderlijk klonken in 't liedje „Opstaan," hoe har telijk bij „Broertje in de Wieg," hoe zoet gevoelend bij de „Liefste naam," hoe manhaftig uittartend in „de Dief' de ongekunstelde kinderstemmen! We boorden ze allen te saam, zooals we wel eens even stilletjes luisteren, wan neer onze Keve kleinen onopgemerkt een liedje zingen in de huiskamer. „Een dag buiten" met al zijn afwis selingen van koren, duo's en solo's, verplaatste ons in de natuur zelve, in den morgenstondwe boorden 't lied der vogelen, het onweder, en we namen afscheid van „Bosch en Veld." Den heer Dommisse zij alle eer voor de moeite in deze zich geschonken. Ook de correcte piano- en orgelbegeleiding verdient een woord van lof en niet 't minst verdienen dien de jonge dames, die in de solo's en duo's blijk gaven van ernstige studie. We maken den heer Dommisse ons compliment, en moge het genotene vau gisterenavond strekken, dat vele ouders besluiten hunne kinderen de schoone zangkunst te laten beoeienen. Niets toch verhoogt het schoonheids-gevoel zoo zeer als het lied, gezongen in zuiveren toon een gave van den Schepper den mensch geschonken om uit volle borst te doen weèi klinken „Looft den HeerElk moet hem eeren, Al wat geest en adem heeft Looft den Heer, die eeuwig leeft, Looft verheugd, den Heer der Heeren 1" (Niet van onzen gewonen corres pondent.) Door het prov. kerkbestuur van Zee land zijn na afgelegd examen als cand. tot den H. Dienst toegelaten de heeren E. S. Fockens, J. Rauws, en Y. Stelma Voor het examen boekhouder K' M. O. te 's Gravenhage is geslaagd de heer. M. van der Unden, te 's Gravenpolder. De rechtbank te Winschoten heeft H. M., directeur-eigenaar der strookar- tonfabriek „Aastroom" te Oudepeksia, tot 2 maanden hechtenis veroordeeld, ter zake van het veroorzaken van den dood van een arbeider der fabriek. Te Scheveningen viel een conduc teursvrouw van het plat harer woning door de glaslantaren, waaruit haar be nedenburen het daglicht in de keuken ontvangen. Zij kwam, tot onsteltenis der bewoners, beneden in de keuken terecht en liep daaibij verscheidene kwetsuren op. Zoowel voor de gekwetste juffrouw als voor de verschrikte benedenburen moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Te Wateringen is bij den bouw van de R.-K. kerk een werkman van den bovensten steiger gevallen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Uit de vestinggracht te Naarden is gisterenmorgen het lijk opgehaald van een sigarenmaker, die sedert 25 October werd vermist. Over den moord te Ymuiden wordt uit Haarlem aan de N. R. Ct. geschreven Indien ooit, dan blijkt uit dit ge val, waartoe misbruik van sterken drank leidt. De dader, op den dag na demisdaad, een forsche, gespierde man, is als sneeuw voor de zon vervallen. De man is sedert gebroken en ziet er een jaar of tien ouder uit. Zelf heeft hij het gezegd dat hij niet levend uit de gevangenis komt. Zijn familieleven is vernietigd en het is schrikkelijk welke gevolgen zijn daad heeft gehad. Zijn vrouw, die gister ter dezer stede was, deelde daar mede dat een der dochters, een teringachtig meisje, bij het vernemen van het gebeurde een bloedspuwing kreeg en dood bleef. De 80-jarige moeder van T. weet nog niet wat er gebeurd is. Wel vermoedt zy dat er iets gaande is, dat niet rechtuit kan genoemd worden, doch men weet haar tot nu toe het gebeurde te verzwijgen en doet dit temeer omdat T. haar eenige zoon is. De echtgenoote is voornemens gratie te vragen aan H. M. de Koningin en zou daarbij gesteund worden door auto riteiten te Oatende, die T. kennen als een zeer oppassend man., die zich anders nooit te buiten ging. Te St. Michiels Gestel is gisteren een vrouw door de stoomtram over reden en gedood' Het hospitaal-kerkschip De Hoop is eergister naar 's rjjks werf te Amster dam gebracht, de equipage afbetaald, het schip buiten dienst gesteld en in conservatie op de werf opgenomen. De beroeping van ds. H. Kwint te Nieuw- en St Joostland naar Gorinchem eerst wegens beweerde informaliteit door het classikaal bestuur van Dordrecht gedesapprobeerd, toen door het kies college opnieuw op hem uitgebracht, is nu, wegens onvoltalligheid van den kerkeraad, niet bekrachtigd kunnen wor den. Daily Mail verneemt uit Port Said, dat de bemanning van een Fransch transportschip, op weg naar Tonking, eergisteren de „Gelderland' voorbijvaren de, hoezee riepen voor president Kruger Bij een familie in de Willem Barentstraat te Utrecht werd, naar het Utrechtsch Dagblad meldt, eergisteren ochtend een doos met appelbollen be zorgd. Daar er door geen der huisgenootbn iets van dien aard besteld was, zeide men den knecht, dat het zeker eene vergissing was. Doch de knecht had het juiste adres op een stukje papier bij zich. Daar men niet kon vermoeden dat iemand de lekkernij bij wijze van ver rassing had gezonden, werd de doos op zij gezet. Een paar uur later werd een tweede doos bezorgd van precies denzelfden

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5