In de IJzerhut. 'AREN. H1G. Woensdag 14L November Len. loi. jrdl ieiler lot l» Dec. wordt [ut toegestaan, UI IV .WABEN. No. 269. S§€> Jaargang. 190©. idag, Tan ƒ0,40 Bad v 0,30 0,25 22,50 CWORST, KLUI- TAFELWORST, fSPEK en ROOK- pSCH, weêr versch bekende prima LOOIS. ID iENST ■s, BBELBUaa V.-» vin 4 50 5 55 \'an Zeümarlcivm am 12 80 1 15 |10 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vlütm- |sn op werkdagen} 12 35 7 1 20 '2 5 7 50 8 35 IGEN. Itiok Haven v.v. ENST. (singen Beursplein .20, 6.-, 10.30. fen na aankomst of booten, corres- ïstaande dienstre- |dt gestopt tot in giers. VENDIENST. f— 6 20 7—7 50 l0— 1020 10 40 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 lm 6 1>' 0 30 7 10 1 9 50 10 10 10 30 10 run 1 20 l 40 |0 3 50 4 10 4 S0 i 8 .10. is-Mal<legl*eui. lijd.) (18.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, 15.33, 8.24. 9.25 1 J10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 18.3,9.5,9.45. H€IS£ft9&. i3 30bi 3 55 i 55 15 1 30b) k 50 naar Broskena en Vliasii-gen naar (iakt. apoorwagatation VLISSHVfiSCBE C01WA1T. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIENvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, öroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonn immer IO. Abonnement*-Advertent ICn op zeer voordeeüge Toorwaarden. Dankbetuiging der Koningin. De Staatscourant bevat het volgende De directeur van het kabiDet der Koningin brengt ter algemeeno kennis, dat hij van Hare Majesteit de.Koningin een schrijven heeft ontvangen, hetwelk hij wenscht bekend te maken, door bet in zijn geheel te plaatsen in de Nederl. Staatscourant. 's Gravenhage, 12 November 1900. P. J. Vegelin. „Het Loo 9 Nov. 1900. „De tallooze gelukwenschen, die Ik, bij gelegenheid mijner verloving, zoowel uit het vaderland als uit de overzee- sclie bezittingen en van Nederlanders in het buitenland vertoevende, ontvangen mocht, heb Ik tot Mijn groot leedwezen niet alien afzonderlijk kunnen doen beantwoorden. Daarom verzoek ik U Hoogwelgeboren mijn diepgevoelden dank over te brengen aan allen die Mij door hunne geluk wenschen zoovele blijken hebben gegeven van hunne liefde en trouw. De hartelijke belangstelling door Mijn volk, in Mijn geluk betoond, vervult mij met groote erkentelijkheid. WILHELMINA." Oorlogsbegrooting. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het onderzoek der begrooting van oorlog blijkt o.a. dat sommige leden met bezorgdheid de opdrijving der leger - uitgaven, beschouwen. Omtrent de uitkomsten, verkregen met de verkorte eerste oefening bij de infanterie, ver langde men meerdere inlichtingen. Ge vraagd werd ook of hot niet de voorkeur zou verdienen die te houden van Mei tot en met December. Gewezen werd op de menigvuldige klachten die inkwamen over de uiterst gestrenge wijze waarop de Militaire Pensioenraad de wettelijke bepalingen betreffende het toekennen van pensioenen toepast. Het geval van den dienstweigerenden milicien De Bruijn gaf aanleiding tot eene vrij uitvoerige bespreking. Afge keurd werd door sommigen dat deze na eenmaal zjjn straf te hebben ondergaan, wederom vervolgd en veroordeeld is. Anderen vonden dit bij zijn voortdurend verzet onvermijdelijk. Er werd gevraagd of er geen middel was aan dienstwei geraars wegens gemoedsbezwaren vrij stelling van dienst te verleenen. Stemmen verhieven zich tegen den verkoop van sterken drank in de can- tinea, anderen gaven de wenschelijkheid FSUBLLSTON. naar 0. GRASBERGER. daarvan niet toe. Velen wenschten dat het verkoopen van sterken drank aan militairen op marsch werd verboden. De gedurige uniform veranderingen vielen bij velen niet in den smaak. Het feit dat de militiewet aan de minvermogenden de zwaarste lasten oplegt, deed de vraag ontstaan of het niet mogelijk zijn zou den ouders dier miliciens van staatswege vergoeding toe te staan. De overbrenging van de artillerie- inrichtingen van Delft naar Amsterdam wekte bevreemding beter achtten som migen daarvoor Hembrug. Den minister werd gevraagd of er geen bezwaar bestaat tot overlegging van de rapporten, die door de naar Afrika gezonden officieren aan de regee ring werden overgelegd. Over de voordeelen die het reserve kader aan het leger schenkt, bleek men het niet eens te zijn. Het vormen van een reservekader achtte men bijzaak, dat van een militiekader hoofdzaak. De toelage van 3000 aan de muziek korpsen vond bezwaar. Een bezwaar voor sommigen was dat voor bijslag op soldij aan gehuwde militairen, wier vrouwen niet meer belast zijn met de wasch, ƒ30,000 is uitgetrokken. He, stelsel om de miliciens voor rijks rekening te voorzien van kleeding en uitrusting, dat deze regeering wil invoe ren, vond veroordeeling. Men wilde er liever mede wachten tot omtrent de reorganisatie van de landmacht zal be slist zijn. Voor andere leden was het eene reden van blijdschap dat de minis ter tot dit stelsel wil overgaan. Opgemerkt werd dat het aantal vrij willigers bij de cavalerie en de artillerie in een jaar tijds zoo is achteruit gegaan. Het toestaan van eene som van ƒ2500 aan het Nederl. Gymnastiekverbond gaf aanleiding tot de vraag of de kosten van het voorbereidend militair onderricht wel opwegen tegen de uitkomsten. Door velen werd gewezen op het feit dat van de troepen bij de militaire oefeningen te veel wordt gevorderd en dal de manschappen in het kamp niet genoeg te eten krijgen. Enkele leden waren van oordeel dat de regeering den aanmaak van nieuwe geweren en karabijnen, waarvoor dit jaar 1,500,000 werd toegestaan, vooral niet moet bespoedigen. Over het al of niet voldoende van de voeding der manschappen openbaarde zich een groot verschil. Volgens som migen laat de bereiding der spijzen in verscheidene garnizoenen nog te wen- schen over. 3). Vrouw Rainer was zijne huishoudster. Zij was eene welgedane, bewegelijke vrouw, eene kloeke en (.rechtschapene weduwe, juist een voor zulk een kort aangebonden heer. En zij hield van hem. Nauwelijks hoorde zij van een arme Wddende daar buiten, of zij wierp een dock over hoofd en schouders en snelde 4e deur uit. Reeds na eenige oogenblikken bracht tij met goede woorden en zacht geweld een bevend meisje in de keuken. Daar nam zij de groene kap van de lamp en zag de vreemde met een haastigen blik in het gezicht. Deze handelwijze getuigde van wantrouwen, dat echter dadelijk plaats maakte voor bevrediging en wel willendheid. „Wel kind, wat ben je koud en wat beef je," zeide zij. „Dadelijk de natte kleeren uit! Je zoudt er ziek van wor den geneer je niet; ik ben moeder en grootmoeder en heb al zoo menig kind geholpen. Die warme doek om je hals! Wat klopt je hart. Hier heb je droge kousen, je zult er wel in kunnen. Neem nu ook nog dezen tweeden onder rok, 't is een warme. Is je alles te wijd? Wacht, wij spelden het over elkander. Nu nog het jak. en deze muts op! Kijk nu eens in den spiegel. Op en top ben je nu een oude vrouw met een jong gezichtje En nu bij het vuur, het brandt nog zoo helder. Je zult ook wel hongerig zyn en dan een kop warme thee en alles komt weer in orde." Heerediensten in Indië. Uit het antwoord van den minister van koloniën op het verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting, blijkt veel goeds, o.a. dat in verscheiden districten van Java de gedwongen koffiecultuur geheel afgeschaft is en door 'den minister vorstellen ingediend zijn om op dien weg voort te gaan, En wat de heerediensten betreft, zei de minister dat nu de financieele toe stand niet meer zoo ongunstig is, het vooruitzicht bestaat dat vele heeredien - sten zullen kunnen afgeschaft worden zonder booge geldelijke lasten te leggen op de bevolking. Een Onder Onsje. Aan het huldeblijk bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin door de natie aan te bieden, doen de dames uit den adelstand in de Hofstad niet mee. De oprichting van eene commissie aldaar bewijst dit. Invoering Ongevallenwet. Minister Lely hoopt binnen een jaar gereed te kunnen zijn met de invoering der Ongevallenwet. Dit als antwoord op hen, die beweer den dat wel twee a drie jaar zouden verloopen voor de minister met dezen omvangrijken arbeid gereed kan zijn. Sommigen geloovcn echter dat de mi nister hiermede •dijk geeft van groot optimisme. Schoolhygiëne. Tot den minister van Binnenl. Z aken is door het bestuur der „Ned. Mpij. tot bev. der geneeskunst" het verzoek ge richt, dat de kennis van schoolhygiëne in meer voldoende mate bij onderwijzers worde aangekweekt dan tot nu toe het geval. was. Werkeloosheid in ons land, Door het bestuur en tal van afdeelin- gen van Patrimonium, vele afdeelingen van den R. K. Volksbond en andere werkliedenvereenigingen is in een adres aan de Koningin gewezen op de toe nemende werkeloosheid in ons land, wat zij voor een groot deel toeschrijven aan het feit dat bij aanbestedingen en ook onderhands veel werk door het buitenland aan den arbeid in Nederland wordt onttrokken. Zij vragen daarom „het welzijn van duizenden werklieden in den lande door al haar invloed, al haar gezag ten dienste te stellen, opdat er middelen mogen beraamd worden, dat de nog van re- De vreemde had, zonder een woord te uiten, met zich laten begaan. Een paar malen lachte zij bij de hartelijke toespraak der vrouw, maar nog steeds klapperden haar de tanden en snakte zij naar adem. Met de handen in den schoot zat zij bij het opgestookte vuur. Dë warmte deed haar goedallengs kwam er weer kleur op hare wangen, gloed in haar oog. Lang, zeer lang voor baar doen, had de oude hare nieuwsgierigheid bedwongen en alleeD aan hare moederlijke zorg toegegeven. Nu echter begon zij, daar haar gast weer scheen te herleven„Hoe gevoelt gij u, klein ding? Beter? mooi! Maar zeg mij nu toch, wie ge zijt en waar ge van daan komt in dit weer! Men zou geen hond naar buiten jagen. „Ik beet Marie Steinegger," zeide het meisje kortaf en onverschillig. Maar opgewonden voer zij voort: „Al was het weer nog veel minder, en al duurde de nacht ook tot den jongsten dag, voort geeringswege aan te besteden werken binnen het rijk worden vervaardigd." Koks bij het leger. Het voornemen bestaat, de militaire koks bij het leger af te schaffen. Thans doen dienst als kok manschappen, hoofd zakelijk vrijwilligers, die een opleiding als zoodanig ontvingen aan de Amster- damsche Huishoudschool, maar die bij mobilisatie in de sterkte der compagnieën behooren. Aangezien een kok „non- combattant" is, behoort bij ook boven de sterkte te zjjn en zal aan de gedi plomeerde koks een graad en positie worden gegeven als aan collegas bij de militaire hospitalen, met gelijke bezol diging en voorrechten, mits bij een in te stellen onderzoek daaromtrent geen bezwaren blijken te bestaan. Ridderorden. Dat er nog steeds handel in ridder orden gedreven wordt en er dus nog altijd liefhebbers zijn die een decoratie langs gemakkeltjken weg verkrijgen willen, bewijst een bericht in de Amst. Ct. die mededeelt dat een te Londen gevestigde Duitsche firma circulaires verzendt, waarbij zij niet alleen ridder orden, maar ook adeldom, baronnen-en graventitels aan Europeesche staten te koop aanbiedt. Ook Nederlandsche orden kan de fabriek verschaffen voor f 5000. Er zullen er waarschijnlijk wel zijn die er in loopen. IJdele en lichtgeloovige menschen vindt men overal. Leger en Marine. Bij koninklijk besluit zijn benoemd bij bet 3e reg. inf. tot majoor, de kapiteins F. G. J. ten Raa van den staf der inf. werkzaam bij de normaal schietschool, en A. E. Roest van Limburg van bet reg. grenadiers en jagers. Examens. Ter deelneming aan den cursus voor het examen van aspirant-adjunct-com mies bij de Staatsspoorwegen hebben zich 38 ambtenaren der maatschappij aangemeld. Voor de Boeren. Het christelijk nationaal Boeren-comité, dat reeds het bekende „Tehuis" te Amsterdam beheert, waarin tal van Afrikaners worden gehuisvest en ver pleegd, heeft zich thans op verzoek ook belast met het verstrekken van gelde- lijken onderstand aan burgers derZuid- Afrikaansche republieken, geen ambte naren van het gouvernement of van de Z. A. S. M. zijnde, die thans door den nood gedwongen zijn om zonder middelen wilde ik en voort moest ik, zoover mijne beenen mij konden dragen, opdat ik niets meer hoore en niets meer zie van hem. „Van wien spreekt gij, kind? vroeg vrouw Rainer, met een angstig vragenden blik haar aanziende. „Van wien anders dan van mijD voogd, van Thalhofer.» „Den rijken Thalhofer?" „Den slechte, zou hij heeten, als er nog gerechtigheid op de wereld was. Zijne vrouw heeft hem de hoeve aan gebracht en zij, die de goedheid zelve is en alles van hem door de vingers ziet, ergert zich in stilte dood, en hij „Hij moet een godslasterlijk mensch zijn, naar men zegt. Hij moet reeds menig arm meisje ongelukkig hebben gemaakt." „Ja, en jaagt haar dan de deur uit I" viel het meisje opgewonden in. „En wie zorgt dan onder de hand voor die armen, opdat de schande bedekt blijve Zij, die goede boerin." van bestaan hier te lande te vertoeven. Zij, die op deze tijdelijke ondersteuning aanspraak wenschen te maken, kunnen zich daartoe tot het genoemd comité wendeneiken gewonen werkdag des vm. van 10 121/3 uur zal in het gebouw „de Brakke Grond", Nes 53, Amsterdam, voor ben gelegenheid be staan om aan een daartoe door het comité aangewezen lid hun verzoek toe te lichten. De „Zuidafr. Vereeniging" ontving tot 10 November, met inb6grip van f295.55 van__het comité te Parijs, ƒ1.233.233.56 voor de Boerenrepublieken' Vlissinsren, 13 November. Heden morgen arriveerde alhier de kolonel van Vlierden, commandant van het 3e regiment infanterie, ten einde een onderzoek in te steilen naar de ge oefendheid van de miliciens der lich ting 1900, die na 8 maanden onder de wapenen te zpn geweest, met verlof naar hunne haardsteden zullen terug- keeren. Mej. R. Bekker, muziekonderwijzeres al hier, is voornemens op Woensdag 21 Nov. in de zaal van den heer Stofkoper een uitvoering te geven met haar zangcursus en dan door dezen op te doen voeren; „De Sneeuwkoningin»eene lieve kinder operette van A. A. L., vrij bewerkt naar de sprookjes van Andersen. Tot afwisseling zal de hier zoo goed bekende Wilhelminakapel eenige nummers ten beste geven. Liefhebbers van kinderoperetten kunnen dus hun hart ophalen, want naar wij weten, is veel zorg besteed om de „Sneeuwkoningin" naar den eisch op te voeren. Overigens verwijzen wij naar de advertentie in ons blad, die meerdere bijzonderheden aangaande de uitvoering bevat. Bij mej. Van der Beke Callenfels is deze week nog ontvangen voor de vrou wen en kinderen der krijgsgevangen Boeren f 1,50 en een bundel preeken voor de gevangenen op St. Helena van mej. de S. De heer A. Snljman, verdreven vrede rechter in de Kaapkolonie, zal Woensdag te Middelburg als spreker optreden met het onderwerp„De huidige toestand in de beide Zusterrepublieken." „Bij baar zult gij het wel zeer goed hebben gehad „Dat kan niet beter. Toen ik elf jaar was, verloor ik mijne moeder reeds, die op haar sterfbed mij aan de vrouw van Thalhofer aanbeval. En goedhartig, als zij is, nam zij mij in huis, maar hij, die arglistige, behandelde mij dadelijk als een gek. Ik mocht niet mee op het veld werken of op de weide, en hij maakte dikwijls zooveel beweging over mij, dat ik mij voor zijne eigene kin deren moest schamen, die hem boven dien uit den weg loopen, waar zij maar kunnen." „En hoe oud zijt gij thans?" viel vrouw Rainer in „mij dunkt achttien." „Neen, nog maar zeventienMaar laat mij verder vertellen. Reeds voor een paar jaar kwam hij met alterlei praatjes bij mij aanik kon bazin op de hoeve wordenmet de oude liep het toch op een eind, en als ik niet wilde toepakken, likten zich wel tien anderen de vingers er aan. Maar dan.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1