Gemengd Nieuws. met een door Charles Boissevain, den onveimoeiden strijder voor de rechten 'der Boeren, in het Engelsch geschreven artikel met den titel „The struggle of the Dutch republics, a great crime." De worsteling dor Hollandsche republieken, eeu groote misdaad. Met dit artikel doet Charles Bois sevain een beroep op liet geweten der Engelsche natie om op te komen tegen j het stelsel van geweld, waaronder de 1 ËoereD in Zuid-Afiika zoo ontzettend te lijden hebben. Hij zegt dat al die wieedheid, al dat vernielen hem ziek maakt en naar de pen deed grijpen om aan het Engelsche volk, zooals bi) reeds meermalen deed, de waarheid onver bloemd onder de oogen te brengen. Dit artikel vertaald in 't Nederlandsch, zal aanstaande week in brochureformaat aan het kantoor van het Handelsblad verkrijgbaar gesteld worden. Hopen wij dat de nobele strijder voor de onderdrukten zich in zijn meening dat protesten bij het EngeLche volk niet veel baten en alleen het denkbeeld dat de waarheid ten slotte overwint moet moed geven om vol te houden, zich ditmaal vergissen zal en dus zijn schrijven in Engeland de massa zal wakker schud den, want ook daar beginnen thans velen de schillen van de oogen te vellen. meer menschen aan kanker dan een kwart eeuw geleden. Dokters. 1 Januari 1900 waren er in het geheel in Nederland gevestigd 2292 geneeskundigen. Eu op dat tijdstip studeerden aan de vier Ned. universitei ten 1287 studenten in de geneeskunde. Vooreerst dus geen gebrek aan dokters! Een toenemende kwaal in ons land, In de „Vragen des Tijds" wordt door dr. G. W. Bruinsma het verschijnse besproken dat in Nederland, evenals in andere lauden, de sterfte aan kanker toeneemt. Uit de vergelijking van de aigemeene sterfte en de sterftegevallen aan kanker, in de groote, iniddelgroote, kleine steden en op het platteland van Nederland, volgt, dat de vermindering der aigemeene sterlte moer is ten goede gekomen aan de steden dan aan het platteland en dat dit, terwijl het vroeger bij uitsluiting alleen beneden de gemiddelde sterfte van geheel Ntderland was, deze bevoor rechte plaats niet alleen thans meet afstaan aan de kleinste steden, maar ook wordt overtroffen door de vier groote steden van ons land. Tegenover deze zeer sprekende ver betering in de aigemeene sterfte tre f het te meer, dat die aan kanker gestadig toeneemt. In tegenstelling met de algo- meene sterfte bljjft zij ook in de steden, naar gelang van haar grootte, steeds bet grootst. Toch blijkt, dat in verhouding in de grootste steden deze gedurige toename het geringst is en tegenover nagenoeg verdubbeling der gevallen in de kleinste steden en op het platteland, in verloop van een kwart eeuw, iu de steden van meer of minderen omvang de vermeerdering nauwelijks met de helft of twee derden is geschied. Voorloopig meent dr. Bruinsma uit zijn onderzoek reeds te mogen besluiten, dat het meer voorkomen van kanker in directe reden staat tot de volkrijkheid der steden, en dat dit voor het vrouwe, lyke geslacht in hoogere mate het geval is dan voor de mannen. Terwijl het verschil der sterfgevallen aan kanker, naar gelang van do woon plaats en van het geslacht, langzamer hand vermindert, blijft vermeerdering der gevallen geregeld, ook tot in de laatste jaren voortgaan, en sterven tegen - woordig in Nederland, in verhouding tot de bevolking, nagenoeg tweemaal geluk bad. Zij heeft mij alleen deD soldatenrok doen uittrekken dat is alles. Hoe dat kwam Gij zult het hooren, al stelt het uwe verwachting ook te leur. Het is geen hartroerende geschiedenis. Een kinderlooze oom beloofde mij, dat ik na zijn dood eigenaar van zijne ijzerhut zou worden, op voorwaarde dat ik eene dochter uit de kaste zou trou wen. De oude Jjzerwerkbezitters zijn namelijk zóo aan elkander verwant, zyn zoo trotsch op hun stand,zóo ijver zuchtig op namen, verwantschap en overlevering en God weet wat nog meer, dat zij gevoegelijk als eene eigene, afgesloten kaste kunnen worden be schouwd. De al niet ruime keuze werd nog beperkt, daar mijn oom mij eene rijke erfdochter aanwees. Geld zou bij geld komen. Maar de erfdochter beviel mij nietveeleer raakte ik verliefd op het armste meisje uit de kaste. Dat ergerde oomhy stond op zijn wil, k n minder op den mijne. Hij trok Bij Kon. Busl. zijn, met ingang van 1 December, bevorderd a. tot commies der posterijen van de 2de klasse H. Vogel, S. de Witte, G. H. Mulder, P, van Zuiden en J. P. Donker, allen thans commies der posterijen van de 3de klasseb. tot commies der posterijen 3de klasse J. F. J. Buning, W. H, F, Vogel, H. Palm, A. L. Krook en H. de Jong, allen thans commies der posterijen van de 4e klasse. Vllssincrea, 11 November. De Deutsche Ost-Afrikalinie heeft voorden duur van 15 jaar de exploitatie bekomen van een postlijn naar de Kaap, Durban en Delagoabaai via Vlissingen, Lissabon en Las Palmas. Deze maatschappij, reeds een dienst hebbende op Mozambique via Suez, zullen de vertrekken tweemaal per week plaats hebben en de booten zullen beurtelings langs het oosten en langs het westen in Afrika aankomen. Deze dienst begint 1 April 1901. Hdbl. v. Antw. Wy vernemen dat de heer C. Snij man, vrederechter in den Oranje Vrijstaat, nu hier in ballingschap, a.s. Donderdag avond in de Nieuwe Middelkelk optre den en spreken zal over: „Het lijden en strijden der Boeven." De heer Snijman maakte zelf een groot deel van den oorlog mede. Zaterdagavond had de werkman D., werkzaam in de ijzergieterij van de fabriek de Schelde alhier, het ongeluk in een met gesmolten ijzer gevulden pot ta springen, waardoor hij aan beids voeten deerlijk werd gebrand. Na verbonden te zijn, werd de ongelukkige per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zaterdag werd in het Schuttershof te Middelburg een vergadering gehouden van het arrondissementonderwijzersge- zeischap. De vergadering die door een 50tal leden, w. o. 9 vrouwelijke, werd bijgewoond, werd gepresideerd door den schoolopziener, den heer J. Drabbe. Dooi den heer A. de Smit, leeraar aan de rijkskweekschool werd ingeleid het onderwerpVerbrandingsverschijnselen" door proeven toegelicht. De inleider zette op duidelijke en tevens boeiende wijze die verschijnselen uiteen. Hem werd de dank der vergadering gebracht voor den aangenamen enleerzamen middag dien de leden hadden doorgebracht. Zondag werd te Middelburg een voetbalwedstrijd gehouden tusschen Olympia I van Middelburg en Victoria I van 's Hertogenbosch. Victoria won met 2 1 De heer P. van der Smit, te Reouwijk, gewezen gouvernementsonderwijzer in j Transvaal, die geruimen tijd den oorlog heeft medegemaakt en als krijgsgevangen naar Nederland verbannen is, zal in ver schillende plaatsen van Zeeland als spreker optreden. Hij zal het eerst te Tholen optreden, uitgenoodigd door de vereeniging „door oefening volmaakter" aldaar. Het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Maatschappij van larduouw en veeteelt heeft 1000 t,oeg„si...iLi voordein Juni 1901 te Middelburg te houden jaarijjk- sche tentoonstelling van paarden, rundvee, pluimgedierte, landbouwge reedschappen enz. Die tentoonstelling zal dit jaar belangrijk grooter zijn dan in vorige jaren. Te Kiuiningen is een comité gevormd teneinde aldaar een school met den Bijbel op te- richten. Kerk- en Schoolnieuws. Ds. J. Zijp, predikant bij de Gereform. kerk te Koudekerke en beroepen predi kant bij de Geref. kerk te Zwartsluis, nam gisterenmiddag afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Opeub. 3: 11. Ben zeer talrijke schare was bij deze plechtigheid tegenwoordig. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school te St. Annaland is op een jaarwedde van f750 benoemd de heer A. D. Zeijlmans, te Oudewater. zijne belofte in ik troostte mij met de bruid. Met de bruid JawelZij had geen vrouw moeten zijn. Nu mij het erfdeel van oom zou ontgaan, vond zij ai spoedig, dat ik te arm was voor hare schoonheid. Zoo verloor ik erfenis en bruid, zoowel de eene als de andere. Het was mijn eigen koppigheid, waar door mij dat dubbele geluk te beurt viel, want eigenlijk waren ze beiden niet waard, dat een man er zich voor opofferde. Ik had mijn ontslag als officier reeds vroeger genomen en kon nu deu wapenrok niet weer aantrekken. Ik behoorde echter tot de kaste, kende van jongs af de zaak en had, voor ik mili tair werd, mijne technische studiën reeds ten einde gebrachtdaar ik eenig ver mogen had, pachtte ik deze ijzerhut, die destijds stilstond en de zaak gelukte. Ik werk met genoegen, de arbeid loont zich, het succes vuurt mij aan. Ik ben thans eigenaar in plaats van pachter. Ik zou kunnen zeggen, dat ik het berekenende wijf beschaamd De rechtbank te Amsterdam heeft den postbeambte, die geïllustreerde brief kaarten en andere stukken achterhield om zijn kamer te versieren met de prentjes, tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. H. A. v. D., die voor de ïechtbank te Tiel terechtstond, omdat hij in den avond van 5 Februari, kort na den gerucht makenden moord te Appeltern, bij Vissers te Altforst de ruiten heeft ingegooid, kreeg 6 weken. (De eisch was 15 maanden.) Te Gennep is een 17jarige sigaren maker door een misstap uit een zolder luik gevallen. Hij verkeert in hopeloozen toestand. Tusscben de stations Vork en Ressen-Bemmel is oen man door een trein overreden en gedood. Te Venlo zijn drie spoorwegbeambten in hechtenis genomen als verdacht van diefstal op een trein gepleegd. Zij behooren allen in Maastricht tehuis. Te Heegden (Limb.) is in den grond nabij de zg. heirbaan een urn of vaas gevonden van 72 centimeters hoogte. Zij heeft ongeveer den vorm van de „schoppen" in het kaartspel, en dus geen voet. Kleur en hardheid zijn als die onzer blauwe dakpannen. Men meent, dat de urn uit den Romein- schen tijd is. Jammer dat de onderste punt is af gebroken. Aan een der wegen in het Nimrods park te Hilversum is de naain Hertog Hendrik-laan gegeven. De staking der Antwerpsche diamantbewerkers duurt reeds drie weken. Z(j kan echter wel niet lang meer duren, daar de diamantbewerkers geen weerstandskas bezitten en er dus honger geleden wordt, wat reeds 'velen tot de fabrieken deed terugkeeren. heb maar dan zou ik bij haar eerge voel moeten onderstellen. Zoo woon ik hier nu reeds vijf jaren en zoo denk ik het ook verder voort te zetten." „Vijf jaar," riep Keiler verwonderd uit; „winter en zomer?" „Zomer en winter!" Beiden zwegen. Keiler vond geen woord voor zooveel volharding. Aan de wijze, waarop die man over de vrouw gesproken had, die hem had misleid, kon hij de grootte van zijne liefde afme ten hoe groot die ook ware, zijn wil had die toch bedwongen. Met een blik vol bewondering reikte Keiler hem over tafel de hand, die de ander krampachtig drukte. Beide mannen verstonden el kander. Thans kwam Leopold met koffie en sigaren bd na eenige minuten scheidden de nieuwe vrienden. Zeilinger had reeds langer aan tafel vertoefd dan zijne ge woonte was. Het onweer, dat zich reeds des mid dags Het vermoeden, brak tegen den Vergiftige slangen. In een klein Fransch dorp, leden al de leden van een landbouwersgezin sedert verscheidene dagen na hun maaltijden aan hevige krampen, zonder Sat ze konden begrijpen waardoor deze veroor zaakt waren. Hun met zorg bereide spijzen kouden er de oorzaak niet van zijndus moest het de drank zijn. In bet gezin werd echter slechls appelwijn geschonken maar- men bad bemerkt dat de wijn thans een eenigszins vreemden smaak bad. Om de oorzaak op te sporen werd het vat geledigd, waaruit eiken dag wijn gedronken werd,en toen door het bonsgat al de vloeistof geloopen was, zag men met verbazing door het gat drie groote slangen komen. Het geval wordt aldus verklaard Alvorens met appelwijn gevuld te worden, had men het vat bij een bij de woning gelegen vijver gezet om uit te lekken. Op dat oogenblik waren de slangen er in gekomen. Door den wijn, die er later in gedaan werd, verstikt, hadden de slangen den wyn vergiftigd. Salson, die een schot loste op den shah van Perzië, is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Sedert eenigen tijd wordt tusschen Berlijn en Londen van gedachten gewisseld wat de staatkundige we reld in spanning houdt. Het geheim van die besprekingen wordt goed be waard, evenals die welke tot resultaat hadden de overeenkomst tusschen Enge land en Duitschland. Het kan zijn dat er sprake van is deze overeenkomst tot China uit te strekken of haar een tegen- .hanger in Europa of elders te geven. Het is in ieder geval zeer waarschijn lijk dat Berlijn en Londen eene nieuwe verrassing aan de staatkundige wereld bereideD. Een groot nadeel van het tele- graafstelsel zonder draad is dat het mogelijk is berichten, die van het eene station naar het andere worden geseind, op te vangen, wanneer men maar een ontvangtoestel tusschen de twee stations plaatst. Het telegram geheim kan dus gemakkelijk geschonden worden. Tommassi heeft nu etn inrichting bedacht, om dat op te heffen. De afstand, waarop de elektrische golven kunnen worden opgevangen, ver andert, als men de lengte der elektri sche vonk, waardoor die golven worden opgewekt, grooter of kleiner maakt, 't Is dus mogelijk om de ruimte, waar binnen men met de telegraaf zonder draad seinen kan overbrengen, te be perken. Op dit beginsel berust de vin ding van Tommassi. Op elk station wordt, behalve het seintoestel, nog een tweede geplaatst, zóó ingericht dat de berichten, hiermee afgezonden, minder ver gaan dan van het toestel, dat dienen moet om naar een bepaalde plaats te telegrafeeren. Wanneer nu een telegram afgezonden wordt, stelt men tegelijk het tweede toestel in werking, waarmee men dan willekeu.ige seinen geeft. Op het ontvangstation krijgt men alleen de berichten, die men wenschte over te seinen, zonder last van het andere toe stel te hebben, daar de elektrische golven, daarvan uitgezonden, niet zoo ver gaan. Tracht men echter tusschen het afzendstation en het ontvangstation het bericht op te vangen, dan mislukt datde seinen van beide toestellen worden daar tegelijk opgevangen, ge raken dus door elkaar en vormen een onbegrijpelijk geheel. Wil men nog secuurder te werk gaan, dan laat men nog meer toestellen tege lijkertijd werken. Mijnheer de Redacteur! Wellicht staat U my toe, den onbe- avond heftig los. De wolken overdekten het dal zóo geheel en daalden zóo laag, dat duisternis intrad, van oogenblik tot oogenbik door bliksemstralen afgewis seld. De regen viel bij stroomen neder, Zeilinger zocht de gezellige kamer weer op en zette zich bij zijn gast neder. „En welke ervaringen gaf het leven u zeide hij tegen Keiler. Deze ver haalde daarop, op vertrouwelijken toon, het blijde en droove uit zijn leven, en daar hij een geestige verteller was, ging de avond schielijk voor hem voor bij en brandde de lamp reeds lang voor zij er aan dachten, dat het later werd. Het onweer had uitgewoed, de regen was zachter geworden, slechts van tijd tijd, als de beide heeren een oogenblik zwegen, hoorde men het water van boomen en dak neerdruppelen. De hond, aan de zijde van zijn meester gezeten, had reeds een paar malen geknord, doch hem was stilte bevolen. Op eens hield Keiler in het gesprek op en zeide: „Hoort gij niets?" kenden opmerker in zake de lichtsterkte van het gas te dezer stede, in Uwblaj te repliceeren. Vooraf staat vast, dat wie hij ook zijn moge, bedoelde persoon niet goeij ingelicht is. Ik wil dan ook de opmer king slechts beschouwen als het gevolg eener plotselinge opwelling, zonder eenigen ly'd over de zaak werd nage dacht, tevens trachtende de vermoede lijke oorzaak aan te geven, en den weg tot verbetering. Dat de gasfabriek wat inrichting betreft, niet tracht gelijken tred te houden met de uitbreiding dei stad, is ten eenenmale verkeerd. In den laatsten tijd is bijna het geheele terrein der fabriek herschapen, en van de nieuw ste toestellen voorzien, zoodat vrijwel het beste op het gebied der gastechniek aanwezig is. Ook het terrein zelf werd door aan koop der belendende perceeleu uitgebreid wat bij den betrekkelijk hoogen prys der huizen, veel kapitaal heeft geëisebt, Wat aangaat de lichtsterkte van het gas, dit is vrijwel tegenwoordig van onderschikt belang, en moest men eerder spieken van de lichtsterkte der kousjes, Deze verschillen zoo enorm in quaüteit dat ieder begrijpen kan, een kousje waarin het dure vreemde, lichtgevende metaal slechts in geringe hoeveelheid voorkomt, na enkele dagen het grootste lichtgevend vermogen heeft verloten. Men beoordeelt dan' echter zelden de kousjes, maar veroordeelt het gas. Een ander gebrek is dat in vele huizen de leidingen vervuild zijn, zoo dat indien klachten over de verlichting opkomen, men niet beter kan doen dan leiding en branders (vorm en stand der kousjes hebben eveneens invloed op do lichtsterkte) door een competenten fitter te doen nazien. Wel ryst voor velen het bezwaar van onkosten, doch welke inrichting heeft geen onderhoud noodig, en hoe weinig wordt door velen hier aan ten koste gelegd? Met achting Uw. Dw. Dn. C. G. BAERT. MeÉiutte teilen. AFRIKA. Als oorzaak der nederlaag van de Boeren te Bothaville die aan verrassing te wijten was volgens Lord Roberts, geeft het Fransche blad Le PetitBleu op verraad en zegt dat deBoeren desniettegenstaande zich met 800 man door eene drievoudige macht heensloegen. Dat hierdoor de beteekenis der overwin ning veel van hare kracht verliest, ligt voor de hand. Ook het bemachtigen van zooveel kanonnen door de Engelschen geeft geen groote reden tot verheugen, daar twee er van op de Engelschen te Colenso en te Sauna's Post veroverd waren. Lord Roberts moest bovendien beken nen dat de gevechten door Smith-Dor- rien gedurende twee dagen tegen de Boeren geleverd, niet als overwinningen kunnen beschouwd worden. Integendeel had Dorrien veel te lijden. Den eersten dag had hij 6 dooden en 20 gekwetsten, den tweeden 2 dooden en 12 gekwet sten, waaronder 3 officieren. De Boeren, wat nooit vertoond was in dezen oorlog, vielen de achterhoede der Engelschen aan en namen 16 ruiters gevangen. Zij •houden nog steeds Spitzburg en het geheele district bezet. Uit Pretoria wordt ten overvloede be richt dat de cavalerie-brigade van French geheel ontbonden is, en deze generaal zeker een doekje voor het bloeden benoemd is tot commandant van Trans vaal met Johannesburg tot hoofdkwar- „Och, wat zou het zijn. Laat u niet storen." Maar Keller was daarmede niet be vredigd. Het scheen hera, alsof hij buiten een klagende menschenstem hoordehij stond op en liep naar het venster. Zien kon hij niets, maar hij hoorde eene vrouw buiten bij het kruis beeld bidden. Zeilinger stond nu ook op, legde zijn oor aan het glas en ver stond nu duidelijk, in afgebroken zin nen „En dat ik braaf blijve dat ik rechtschapen menschen moge vin den dat ik eerlijk blijve Dadelijk trad Zeilinger nu op de deur toe, die de eigenaardige eetzaal met de keuken verbond en riep „Vrouw Rainer, kijk eens wie daar buiten bij de blinden bidt. neen,gij zelve nietHet regent nog, zend er Leopold heen." tier. Daardoor wordt de die reeds enkele dagen oi stand vaD dezen genera tyordt vervolgd). Ja mooi ziet het na Bothaville voor de Engelse De Manchester Guardian o waar het zegt: „De toest Afrika gaat van kwaad zyn niet nader aan het oorlog dan een paar ma Hoeven verbranden, het kinderen en vrouwen in sen op te hoopen, vrager peren, die wel oppassen vechten 1 Zij die het sch' beid der Boeren veroordet gewild hebben dat oorlo worden om in Afrika brengen, verklaren dat he om den Boer te onder' moeder, zijne vrouw en treffen. Dit is, zegt rns middel om op de generaa republieken te werken. B uitwerking te weeg? Vei integendeel by de Boeien liever alles te lijden da geven aan hen, die zwa zoo onwaardig behandele: neer is gevangenneming en kinderen een erkend oo Voor de 400 man van regiment die gedurenue krijgsgevangenen der Bo den 10 dezer te Marseill is de terugkeer naar hun aangenaam, daar zij te Lo voor een krijgsraad zullen staan, omdat ze zich overgaven. Het gaat met het vi politiekorps van Baden tegenstaande de indien: uitlokkend mogelijk is naar wensch. In Afrika de liefhebbers zeer schaar is te Londen een bureau vi opgericht, waarbij zich de aanmelden, die lust hebbe Powell dienst te doen. zyn daarvoor noodig, di gevonden worden onder bevolking der hoofdstad. Gisteren meldde Robe Methuen Snyman en Vei heeft en een paar voorde* Kitchener een welgeslaagd Middelburg in het maanlich vele Boeren neergesabeld Boeren trokken terug, ma volgenden morgen geheel u Wat er verder gebeurde, niet. Kolonel Plumer slo* van 400 man van Delary's ENGELAND. Lord Salisb den feestmaaltijd van der van Londen eene staatkun Hng gehouden, die velen Heeft, omdat zij niets bijz Hij heeft erkend dat de van den toestand in Afrika deel verdwenen zijn, w niets nieuws is. Hij roem der Engelsche soldaten bet beleid vau den minists rvren dat niet geheel en al zÜn. Van China sprekende, bet Engelands politiek nis gaan veroveren, maar hoodige maatschappelijke 'n te voeren en in de eerst vrede. Deze algemeenheden rnaa Indruk dan de passage, was 'Prak van eene regeering, Vrees bestaat dat zij haa "roeten afstaan aan de m ^e|de en minst verstandigs |n vele landen der wereld '"vloed uitoefenen op de Natuurlijk is het Engelands gevaar (van de overz Kanaal op haar hoede '"geland moet tevens gew; "be gebeurtenis over de baar veiligheid in gevaar haar handêl en nijver bannen doen. Hord Salisbury schijnt dus v°°t' zijn land niet in alle ""beneveld te beschouwen. CHINA. Wij hebben nu "ede editie vau de vredesv ®"'ke door de mogendhedei

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2