In de Ijzerhut. Dinsdag 13 November 268. 1900. no. S8e Jaw#&iig-. I E N S T DDSLB0E3 v.v vm 4 50 5 55 Zeümarlct.- via |nm 12 80 1 15 5 55 6 55 7 45 ïeürr,arlcl Vlisiti?t op warkdagnnl 12 35 1 20 2 5 7 7 50 8 35 JEN. Ion Haven v. v. HST. jrgen Beursplein 20, 6.-, 10.30. na aankomst booten, corres- ande dienstre- gestopt tot in Iers. [EN DIENST. 6 20 7—7 50 - 1020 10 40 [0 1 30 2 220 4 20 5 5 20 i 3 10 6 30 7 10 I 50 1010 10 30 |0 nm 1 20 1 40 3 50 410 4 30 I 8 8 30. •MnldctglktHU. ld.) |.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35. 1.33, 8.24. 9.250 10.—, 1.38, 4.32, Löl, 6,29. 8.10 |3, 9.5, 9.45. |C1K$9>9: >1. |.S 30b) |3 55 115 |30b) f,0 aar Bresknns en I Vlineingan na»r Ut. («poorw 'gstatioo 123 i 53 16 147 7 33 8 lj 8 47 i 10 1 I) 112 h 24 616 125 63 310 725 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 VlISSINGSCBE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(J den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - BJJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschoot dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Adverteatiën op zeer voordeelige voorwaarden. De herziene Drankwet. Uit de memorie van antwoord der ministers van binn. zaken en justitie in zake de herziening der drankwet van 1881 is het volgende ontleend Er geen oogenblik aan denkend, de I ifneining van het drankgebruik per hoofd der bevolking alleen aan de Drank- wet toe t6 schrijven, en erkennend dat clandestiene drankverkoop nog zeer I groot is, meent de Regeering dat men zich aan eenzijdigheid schuldig maakt s men beperking der drankgelegenheden I als 't eenige doel der Drankwet be schouwt. De wet heeft ook een moreele strekking, De inbreuk op de individueele vrijheid, door haar gemaakt, is geen unicum in onze wetgeving. Dat een I aantal personen er met den rechter en I de gevangenis door in aanraking komen, minder erg dan het niet of slecht I toepassen eener strafbepaling. Dat het I tegengaan van drankmisbruik niet op I den weg van den Staat zou liggen, kan allerminst worden toegegeven. Dat de wijze waarop zij dit doet, I verkeerd zou zijn, is geenszins bewezen. I Vaar een staatsmonopolie werd inge voerd, kan het nog niet op voortreffe- I lykheid bogen en zeer stellig zou dat in |üedei'land grooten tegenstand vinden. De Regeering geeft voorts rekenschap, Itvaarom zij geen local option of Gothen- mrger stelsel heeft ingevoerd. Local option zou h.i. voorshands I weinig aanbevelenswaard zijn het past I niet in 't stelsel der gemeentewet en is |:e absoluuthet Gothenburgerstelsel lacht der Regeering meer toe doch kan niet worden ingevoerd wegens nader opgegeven gronden. Wel heeft de Regee- ernstig overwogen dit ontwerp zoo lit te richter, dat in deze of gene ge- Imeente reeds een proef kon genomen Iworden met 'tsysteem, doch wegens de I groote bezwaren van 't verminderen der (verkoopplaatsen beeft zij ervan afgezien. Het gewijzigd ontwerp brengt nadere voorziening ter voorkoming van clan enen drankverkoop, door alle ge degenheden voor het gebruik ter plaatse (van andere dan sterke dranken te onder- (werpen aan 't vereischte van kostelooze (vergunning (licenses, beroepsbrieven") (fflet bedieiging dat deze tijdelijk zal (vervallen door veroordeeling wegens ldandestienen drankhandel en in geval (van recidive de veroordeelde kan worden (ontzet van 't recht tot uitoefening van |!la bedrijf voor bepaalden tijd. Het denkbeeld om van deze inrich ten een tamelijk hoog recht te heffen, FiMtlLLITON. kaar II. GR48BERGF.R. 2). «Als gij u gewapend hebt, volgt de /'i u ongeroepen." De hond begon te 'teelstaarten, hij scheen de woorden ïan zijn meester te verstaan. „Ook be- l0°rt mij het vischrecht zoo ver gij kunt en hier vindt gij het noodige J'schtuig. Lectuur heb ik buiten de boe Iken over mijn vak niet, alleen de cou- ||sn'. Mijn oude Leopold is aan het ,evolen worden gewoon Leopold 1 Öadelyk verscheen er een man, wiens '■"Mik geheel den trouwen dienaar vond bij de Regeering geen instemming. Ook het vergunningsrecht wil zij niet verhoogen. Het stelsel van progressie schijnt zichzelf te veroordeelen. Zou de voorgestelde bepaling omtrent Zondagverguuningun voldoende effect sorteeren, dan moest het daarvoor te be talen extra ledrag worden verhoogd. De verhooging is van 25 pCt. op 40 pCt. gebracht. Een hooger bedrag voor subsidie voor de propaganda der drankbestrijders zal op de begrooting worden voorgesteld. Ook na de ondervonden bestrijding blijft de Regeering bij haar voornemen de sinds 1881 overeenkomstig artikel 26b verleende vergunningen met ingang van 1 Mei 1901 niet meer voor ver lenging vatbaar te verklaren. Tot be vordering echter van het gemeen over leg en met het oog op den korten tijd die ons nog van 1 Mei 1901 scheidt, is, wat betreft den termijn van over gang, een niet onbelangrijke wijziging in 't ontwerp gebrachtde uitsluiting der stilzwijgende verlenging niet de over dracht, waaromtrent de regel gehand haafd bl(jft, dat na 1 Mei 1901 geen aanspraak op vergunning meer kan wor den gemaakt door hem, die op dat tijd stip een dranknering overnam zal niet reeds met 1 Mei 1901 intreden voor den vóór dien datum krachtens art. 26b verleende vergunningen, doch eerst met 1 Mei 1906. Op de vraag, of aan juridische per sonen ook vergunning kan worden ver leend, wordt bevestigend door de Regee ring geantwoord. De uitbreiding van 't begrip „klein handel" van 2 tot 5 liter is niets anders dan een herhaling van wat in 't oorspronkelijk ontwerp-Drankwet is voorgesteld en toen werd teruggenomen voornamelijk omdat men in den aanvang niet al te zeer 't voortbestaan van slijte rijen wilde bemoeilijken. Dit argument kan thans niet meer gelden. Ten einde het aanvragen van buiten gewone vergunningen voor slijterijen, waar men bij kleinere hoeveelheden wil verkoopen, niet tegen te houden door een te höog geoordeeld vergunnings recht, is de toegestane vermindering met 25 pCt. op 50 pCt. gebracht. Art. 25a, tweede lid, is in dien zin gewijzigd, dat de daar bedoelde'vergun ningen boven 't wettelijk maximum voor slijterijen door B. en W. zullen verleend worden. Met het denkbeeld van B. en W. in t algemeen de beslissing hierover te geven met beroep op de Kroon kan de Regeering niet instemmen. Het toelaten van buitengewone vergunningen wordt verdedigd met beroep op 't doel der wet. deed kennen. „En hier vindt gij tabak en sigaren. Om twee uur wordt er ge geten. Tot weerziens Daarmee ging Zeilinger zijns weeg3 en liet den professor alleen. Kalm, als had hij geen gast, keerde hij in de werkplaats terug. Keller was door deze ontvangst ver last. Zeilinger had alleen het woord ge voerd en hem geen gelegenheid gege ven om de gebruikelijke beleefdheden te zeggen, en dat, terwijl hij toch niet woordenrijk was geweest. Het was on mogelijk met minder woorden iemand meer te zeggen of aan te wijzen. Gast vrijer kon hij niet ontvangen worden en toch was hem geen stoel aangebo den. Hij was te voet gekomen, had twee uren geloopen en het duurde nog drie uur, eer het etenstijd was, en toch was hem geenerlei verkwikking aange boden. Keiler vond de ontvangst vreemd het scheen dat zijn gastheer een plicht vervulde, maar dat de gast hem onver. Een in 't gewijzigd ontwerp opgenomen nieuwe bepaling geeft gelegenheid tot vestiging van dranklocaliteiten in een nieuwe wijk, door voor sommigt buurten een afzonderlijk maximum vast te stel len. Tegen verbod van vergunning voor wachtkamers bestaat groot bezwaar. Art. 5 is veranderd in dier voege dat voorbehoud wordt gemaakt voor de verplichting van B. en W. om op elk verzoekschrift voor drankverkoop binnen een bepaalden termijn te beschikken. Geen bezwaar is er om den langstleven den echtgenoot tot voortzetting der nering in de bestaande dranklokaliteit in staat te stellen, alsmede de minder jarige inwonende kinderen, welke bepa ling echter eerst in 1906 mag beginnen te werken. Tot een verbod om na 10 uur 's avonds sterken drank te verkoopen, wil de Regeering niet overgaan. Een absoluut verbod tot verkoop van sterken drank in 't klein in logementen, zelfs aan logeergasten, ware h. i. eene onnoodige hardheid. Het schenken van drank aan politiebeambten in uniform als reden tot intrekking te vermelden, is niet wenschelijk. De bestrijding der voor gestelde oninvorderbaarheid van drank schulden is weinig afdoende. Duidelijker is geformuleerd, dat de voorrang op vergunning aan de localiteit is verbonden. Verschillende nieuwe artikelen z(Jn voorgesteld. De inwerkingtreding der wet wordt gesteld op 1 Mei 1901. Boterwet. Door den min. van binn. zaken is voorgesteld voorloopig 7 botervisiteurs aan te stellen, welke ambtenaren hun werkkring zullen vinden te Amsterdam, s'Gravenhage, Rotterdam, Leiden en Delft, het overige gedeelte van Zuid-Holland, Zeeland en de helft van Noord-Brabant, de andere helft van Noord-Brabant en Limburg, Utrecht, Gelderland en Overijsel, Friesland, Groningen en Drenthe. De jaarwedden dier beambten zouden f800 kunnen bedragen, behalve die voor de visiteurs te Amsterdam en 's-Gravenhage, welke, met het oog op de duurdere levenswijze in die steden, hooger zullen moeten worden gesteld. Voor de kosten van een Rijkszuivel- station te Leiden wordt/20.000 berekend. Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Vestingbegrooting waren enkele leden van oordeel dat het raadzaam is, de verdere uitvoering van de Vestingwet te schorsen bij de hi schillig was. Hy begreep, dat hij met een zonderling te doen had. Gelukkig kwam Leopold weer te voorschijn. Hij noodigde Keiler uit, zich door een warm staalbad te verfrisschen, wat ongemeen versterkend was, zooals hij zeide, en daarna eenige spijs te ge bruiken, wat dan uitstekend smaakte. Keiler liet zich een en ander gaarne welgevallen, stond ongemeen verkwikt van tafel op en kortte zich den tijd tot het middagmaal door eene wandeling in het omliggende hout. Toen bij, tegen etenstijd, weer inden vollen middagglans op den open weg trad, vond bij de zon stekend. Dat voor spelde onweer, hoewel aan de blauwe lucht boven het dal zich nog geen drei gende wolken vertoonden. Herhaaldelijk had de etensbel zich doen hooren. In verschillende afdee- lingen spoedden de werklieden zich naar den maaltijd. Eindelijk zouden gast en gastheer elkaar weer ontmoeten. Er was slechts voor twee gedekt. gegronde aanvallen van onderscheidene deskundigen op ons geheele vestingstelsel. Gewezen werd o. a. op een artikel van den oudminister Seyffardt en de vele millioenen, die aan thans onbruikbare vestingen reeds zijn verspild. Teneinde verder roekeloos geldverspillen te voor komen, behoort, naar de meening van deze leden, de bouw van nieuwe forten in de stelling Amsterdam te worden ge staakt, tot, na rijp overleg en deskundige en veelzijdige voorlichting, tusschen Regeering en Kamer omtrent een vast plan van defensie overeenstemming zou zijn verkregen. Nadere inlichtingen werden gevraagd omtrent 's ministers afwijking van zyn vroegere meening, dat de stelling Am sterdam zoo spoedig mogelijk moet worden voltooid. Een raad van Mr. van Houten. Mr. S. van Houten heeft te Enkhuizen een redevoering gehouden over den tegenwoordigen staatkundigen toestand. Hij gaf als zijne meening te kennen, dat het streven der elericalen, als zij in 1901 de meerderheid kregen, zijn zal: meer subsidie voor het bijzonder onderwijs; „de roomsch katholieken" zeide hij „kunnen met vrij groote zekerheid over 25, de antirevolutionairen over 15 zetels beschikken. Het streven der liberalen moet zijn van de overblijvende 60 zetels een meerderheid boven de 50 te verove ren. Dit is een reden waarom de liberalen bedacht moeten zijn, een partij te vormen die krachtig genoeg is om een constitutioneele regeering te vormen Wat is nu voor deliberalen voor dit doel de meest geschikte taktiek?Dat is,om iederen liberaal de vrijheid te laten, zooveel mogelijk den man, die zijn volkomen vertrouwen bezit, candidaat te stellen Vindt men nu zulk een man, dan ver- eenige men zich zooveel mogelyk met die keuze." Vóór Grondwetsherziening zou spr. alleen zi)n indien daaraan tevens her ziening van het kiesrecht verbonden werd. Evenredig kiesrecht. De Standaard zegt in een beschouwing over het evenredig kiesrecht, welk on derwerp thans meer en meer aan de orde komt „Invoering van dit stelsel zal den grootsten omkeer in ons kiesrecht brengen, waarvan onze electorale historie weet te verhalen. Eisch is het daarom, dat de overtuiging er voor rijpe, niet enkel in algemeenen zin, maar ook over de wijze van toepassing. Kortweg de Belgische wet te copieeren, zou eene Keiler kon eene vraag niet terughouden. „Geen vrouw?" zeide hij. „Ik ben ongetrouwd," antwoordde Zei linger kort af. Keiler voelde, dat hij een ongelukkig onderwerp had aangeroerd, zag voor zich op zijn bord en toen hy later weer opkeek, liet hij zijn blik, zonder zijn dischgenoot aan te zien, door de kamer zwerven. Het was een verwulfd vertrek, groot en ruim, en in het groote boog venster ontdekte hij een afgesloten deur, die naar buiten leidde, en daarvoor de beide linden, die hij voor de kapel ge zien had. „Maar, meneer Zeilinger," zeide hij, „tafelen wij in uwe huiskapel." „Ja zeker,antwoordde deze lachend. „Ik kon de grootste en mooiste ruimte niet meer ontberen, sinds ik mijne op zichters in huis heb moeten nemen. De jachtkamer is tevens mijne kamer. Eenige vertrekken moet ik steeds voor mijne handels- en andere vrienden open hou den, wijl hier uren in het rond geen logement te vinden is. Hoe ik vrouw algeheele miskenning van onze eigen aardige Nederlandsche toestanden zijn." Huldeblijk aan de Koningin. Op verschillende plaatsen onzes lands worden of zijn reeds comitè's gevormd om aan de Koningin bij haar huwelijk een huldeblijk aan te bieden. Te 'sGravenhage en Scheveningen worden alle vrouwen en meisjes daartoe opgeroepen; te Willemsoord vormde zich een comité voor de zeemacht, te Zwolle is reeds een provinciaal comité bijeengebracht en op elke plaats in Over ijsel worden er pogingen gedaan om co mite's in 't leven te roepen. In Zuid-Holland blijft men ook niet ten achter. Zoo voortgaande belooft de beweging om aan de Koningin een blijk te geven van hulde bij haar huwelijk, spoedig nationaal te worden. Nu wordt weder, maar niet uit offieieele bron, gemeld dat het huwelyk der Koningin eerst in April plaats zal hebben. Zoo kan men wel aan den gang blijven. President Kruger. Volgens het Dagblad worden ook te 's Hage voorbereidingen getroffen om president Kruger een waardige ontvangst te bereiden. De Haagsche afdeeling der Ned. Z. Afr. Ver. en het Algem. Ned. Trans- vaalisomiti' dat ook de elders de leiding heeft, hebben zich daartoe gevormd tot eene commissie. Men rekent met de voorbereiding er op dat president Kruger tegen het eind dezer maand daar zal aankomen. Het voornemen is om bij de ontvangst groote betoogingen te vermijden. Z. A. S. M. Men meldt aan de„ Frankf. Ztg.", dat de heer van Kretschmar, directeur der Z. A. S. M„ omstreeks den 17n dezer te Amsterdam wordt verwacht. Er zou dan, voegt de berichtgever er bij, dadelijk een vergadering van com missarissen worden gehouden, ten einde te beslissen over de houding, welke de maatschappij zal aannemen ten aanzien van de beschuldigingen, van Britsche zijde tegen den directeur of,juister gezegd, op grond van diens in beslag genomen brieven en andere papieren, tegen de Z. A. S. M. ingebracht, als zou zij aan den oorlog tegen Engeland hebben deel genomen. Een nieuwe brochure. Niet minder dan 18 kolommen van het Handelsblad van Zondag zijn gevuld en kinderen zou huisvesten, weet ik niet. Het huis is niet ruim. En boven dien is dit het koelste vertrek, want het wordt hier in den zomer soms ondra gelijk warm. Bovendien werd de kapel sinds lang niet meer voor godsdienst oefeningen gebruikt." „En vindt gij het leven niet eenzaam hier?" vroeg Keiler, zijn eigen gedach- tenloop vervolgend en daarbij weer zijdelings terugkomend op zijn eerste vraag, die zoo kortaf was beantwoord. Zeilinger keek onwillig op en zyn oog stond toornig. Toen hij echter het wel willende gelaat van zijn gast zag en bedacht, dat deze ook ongetrouwd was, werd hij dadelijk weer kalm en zeide //Eenzaam, ja, en ik heb ook wel aan trouwen gedacht, evenals gy wellicht, en misschien denkt gij, dat ik treurige levenservaringen heb. Zoo erg is het echter niet. Ik ben niet ongelukkig en heb geen behoefte aan medelijden. Ik was altijd ernstig en gesloten. Geen wonder dus, dat ik in de liefde geen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1