irdam. in. BIJ VOEGSEL, id strekt. iit GII 1J5 cn van Maandag* 12 November 1900 No. 267 ïsen, ïervolp Binnenland. /t-, - 4.50, lage Gemengd Nieuws. Mouses, f 1.— gs- prijs der NIEUWE |gd. lad tegelijk) - 5.-, jfzonderlijk) 5.50. ponneeren, zullen at hebben op een len mee tedeelen, 3CHE COURANT Jns voorbehouden, aan alle nieuwe kan hen, die zich jet eerst voor een 11 e n ti n in de neer 35 cents. 1-6 regels/1.30, lbriek „Werkende pkondigingen van zonder korting. |n, noopt ons tot grootere oplage lenten, eene ver ten. P, 'O IV. foupeur, binnen BEHOORENDE BIJDE VLISNINliSlllE C01IBA1T (Telephoonnummer 10) Welken naam zullen de nakomelingen van onze koningin dragen De quaestie of de nakomelingen van onze Koningin Mecklenburg OraDje Nassau dan wel OraDje Nassau Meck lenburg zullen heeten, waarover zich verscheidene bladen warm maken, wordt door het Utr. Dbl. aldus opgelost „Maken de heeren de kwestie niet wat ingewikkeld, door zoo abstract over het „geslacht" te redeneeren „Laat ons liever de concrete personen beschouwen. „Hertog Heinrich van Mecklenburg blijft natuurlijk een Mecklenburger maar de Kroonprins, die, hopen wij, uit het huwelijk geboren worden zal, heeft natuurlijk voor de helft Mecklenburgsch j voor de helft Oranjebloed in de aderen. „War is er dan tegen, dat deze Kroon- prins, evenals zoovele partriciërs en aristocraten hier te lande, krachtens koninklijk besluit ex art. 63 B. W., den naam zjjner moeder voor dien zijns vaders voege Verplaatsing, Er is, volgens sommige bladen ernstig I sprake van, de werkplaatsen der Holl. IJz. spoorwegmaatschappij van Haarlem over I te brengen naar Amersfoort. De 700 amb tenaren en beambten dier inrichting, onder wie een 400 gehuwden, zouden I naar Amersfoort moeten verhuizen ongeveer gelijktijdig met de opening van bet nieuwe gemeenschappelijk spoor- I wegstation aldaar. Zoodra enkele zaken van vrij onder schikt belang zullen geregeld zijn, krijgt de zaak haar beslag. Dat zou waarschijnlijk van invloed Irijn op de samenstelling van den semeenteraad van Haarlem. Voor vele der betrokkenen zal het I overigens een zware slag zijn. Want I nergens zijn zooveel coöperatieve werk- liedenwoningen als te Haarlem; en in vereenigingen zullen vermoedelijk e wel een aantal der bovenbedoelde beambten betrokken zijn. Het Handelsblad voegt de volgende I verbetering aan dit berichtdie te [Haarlem blijven alleen zullen er enkele I werklieden, 60 a 70, naar eene nieuwe IWerkplaats te Amersfoort gaan. Deze Ifflannen worden te Haarlem evenwel |weer vervangen, Zoo ziet het bericht er heel wat ■minder bar uit. Hot Boeren-gezantschap vertrekt van P'Hage, om president Kruger tegemoet I'6 gaan, op Dinsdag of Woensdag a.s. He heer de Bruijn, secretaris der depu- Itatie, vergezelt het driemanschap. Vlissingen, ÏO Novemhev. 'n aansluiting aan een vorig bericht, ■waarin vriendelijke medewerking wordt |'et«)cht om gaven in te zenden voor Boerenkrijgsgevangenen, deelt het l'boescomité te Middelburg mede, dat het biov. een brief ontving van den heer 1-rsèlewel de Witt Hamer, kapitein H. C. krijgsgevangene te St. Helenaj ra»in wordt medegedeeld aan welke P'telen de krijgsgevangenen aldaar ',!t meest behoefte hebben, n.l. tabak, gemalen koffie, schrijfpapier en enve loppen, inkt en indien het kan, wat bovenkleeren. Daar 15 November de verzending uit Amsterdam plaats heeft, om er bijtijds met Kerstfeest te zijn, wordt ieder vriendelijk verzocht zijn gift zoo spoedig mogelijk in te zenden. De kleinste gave zal dankbaar aanvaard worden. Door de Maatschappij Zeeland zijn 1 weder exemplaren harer winterdienst- regeling in het Engelsch en het Duitsch ter j kennismaking rondgezonden en is alsmede een kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal gratis bij de Maatschappij ver krijgbaar. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van Zondag 23 September j.1.2e blad A, komt een bericht voor uit Zeeuwsch- Vlaanderen, als zoude een veldwachter door Belgische stroopers in hun midden genomen zijn en gedwongen zijn hen 'in het afjagen van wild behulpzaam te zijn. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft een ingesteld onderzoek aan het licht gebracht, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. (De Z.) Kerk- en Schoolnieuws. Geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen de heeren C. v. d. Maas en J. M. Zuijdam, van Middelburg. Bij het vertrek van het stoom schip Amsterdam van het station Maas te Rotterdam naar Grangemouth, kwam zijn schroef in aanraking met zijn sleep boot Brinio. Deze moest vluchten in de Nassau-haven, doch is daar later vol water geloopen en gezonken. De Provinciale Staten kwamen heden morgen opnieuw bijeen om te stemmen over het voorstel van den heerHennequin c.s. om aan de in het volgend jaar te Middelburg te houden Zeeuwsche landbouwtentoonstelling een maximum van 500 subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen. Met 20 tegen 3 stemmen werd de subsidie toegestaan. Tegen stemden de heeren de Jonge, den Boer en Lucasse. Daar er niets meer te behandelen was, werd de najaarsvergadering door den Commissaris der Koningin in naam der Koningin gesloten. Men schrijft ons uit Middelburg Voor een overvolle zaal trad gisteren avond in den schouwburg alhier op de Kon. Vereeniging het Nederlandsch Tooneel uit Amsterdam. Opgevoerd werden „Don Pietro Caruso" en „On trouw." In Ontrouw was het spel van mevrouw Mann-Bouwmeester en den heer Louis Bouwmeester verrukkelijk schoon. Zij vertolkten de kunst in haar hoogste aspiratiën. Met onverdeelde aandacht werd het spel gevolgd en het luid applaus na elk bedrijf was meer dan verdiend. De afdeeling Middelburg van het Ned. Tooneelverbond aan wie wy dit zeldzame kunstgenot te danken hebben bood de dames Holtrop en van Gelder en Mann--Bouwmeester keurige bloem- manden aan, gevuld met chyaanthemums en aan den heer Louis Bouwmeester een bouquet van dezelfde bloemen. Te Winschoten is een aanval ge daan op de politie. Vier boerenknechts uit Ekamp vielen den brigadier Genis en den maréchaussée De Groot onver wacht aan, waarna een verwoed gevecht begon, waarbij de brigadier zijn karabijn verloor, bij de keel werd gegrepen en herhaalde malen op het hoofd werd geslagende nestels van de uniform werden verscheurd, de jas en pet in stukken gesneden. Drie der belhamels zyn gearresteerd j en naar he» huis van bewaring overge- bracht. Een twintigjarig meisje is te Poor- tugal gisterenmiddag nabij de woning I harer ouders verdronken. Zij leed aan I vallende ziekte. Te 's Hage is in de Weimarstraat een bejaard bijziend heer door een tram overreden. Ooggetuigen zeggen dat hij tegen de machine was aangeloopen. Gedurende het transport naar het zieken huis overleed de ongelukkige, die bleek te zijn dr. Th. M. Gamplowicz. Cornells Meyer, een visscher te IJmuiden en toevallig een der hoofd getuigen in den daar onlangs gepleegden moord, deelt in het N. v. d. D. het volgende mede „Juist stond ik schrijft bij op het punt om met 't stoomtrawlerschip Barends zee te kiezen, toen de rijks politie kwam om mij een dagvaarding te beteekenen, en aangezien ik niet op het vermelde tijdstip terug kon zyn, werd mij verboden met gemeld vaar tuig mijn bestemming te volgen een ander vervult nu mijn plaats. 30 Oct. had een herhaling van hetzelfde plaats. Op het oogenblik van vertrek kwam de rijkspolitie mij weder dagvaarden om 5 Nov. voor de Haarlemsche rechtbank te verschijnen. Grievend, als men voor een paar zieke afgeleefde ouders heeft te zorgen en ƒ90 loon zoo ziet vervliegen. Ik begaf mij naar Haarlem, ten einde aan den president der rechtbank schade vergoeding te vragen, onder mededeeliDg van bovenstaande. Naar den rechter van instructie werd ik verwezen, terug naar den heer president, resultaat schouderophalenwij kunnen er niets aan doen, u kiljgt 0.50, zegge vijftig centen, den dag dat u moet getuigen, voor verzuim, meer niet. Wie zal, wanneer weder een moord plaats heeft, zich niet omkeeren en zeggen Ik heb niets gezien." Te Hulsberg (L.) is een werkman, J. Boosten, werkzaam in een kiezelkuil, onder een afschuivende massa kiezel en zand geraakt, en hoewel er spoedig hulp verleend werd, is hij er levenloos onder uit gehaald. Indertijd werd door de Rijksamb tenaren aan het spoorwegstation te Tilburg in beslag genomen ruim 8000 kilo worst, op vermoeden van verboden invoerde worst was oorspronkelijk afkomstig uit Engeland. Er moet deskundig uitgemaakt zijn, dat de samenstelling der worst in strijd was met do Nederlandsche wet. Tegen den invoerder, den koopman W. H. v. L., te Antwerpen, werd nu voor het kantongerecht te Bergen-op- Zoom 500 of 100 dagen gevangenis straf gevraagd. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men, dat de prijzen der oesters nooit zoo laag zijn geweest als in deze campagne. Wordt voor eerste soort ongeveer/40 per duizend betaald, de lichtere soorten worden tot spotprijzen van de hand ge daan. In België levert men die soorten van ƒ12 tot f 20 per duizend. Wie 't nog niet gedaan heeft, die talme nu niet langer en zorge er voor, dat de stamrozen behoorlijk tegen de koude worden beschermd. Niets is eenvoudiger, zegt het „Utr. Dbl." Men begint met de stokken weg te nemen en buigt dan de kronen neer om ze daarna met aarde te bedekken. Op deze eenvoudige wijze komt elke, zelfs de fijnste theeroos zonder schade den winter door, wat anders nog wel eens wat te wenschen overlaat. In April wordt telkens een weinig grond verwijderd, tot de roos zelf te voorschijn komt en wy haar weer kunnen opzetten. De struikrozen aardden wij voor de helft aan met droog turfstrooisel, met het gunstige gevolg dat wjj nog nimmer een roosje verloren hebben. Nieuwe maat. In een kunstverslag in een Amsterdamsch blad leest men „De zaal was schier overvol." Een Duitsche maatschappij wil te Antwerpen eene passage bouwen, die daar ze op een terrein zou moeten ge bouwd worden waar de terreinen ont zettend duur zijn, vreeselijk veel geld zou kosten. En toch vraagt de maat schappij geen centime subsidie van de stad, alleen haar zedelijken steun bij de onteigeningen. De berichtgever uit Antwerpen zet er bij Qui vivra, verra. Lloyds berichtte dat het Engelsche s.s. City of Vienna, van Swansea naar Rotterdam met kolen, in het Kanaal van Bristol, na aanvaring met een stoomschip, waarvan de naam niet bekend werd, gezonken is. Een stoker- is gered, doch van de overige bemanning weet men ntets af. De N. R. Ct. voegt bij dit bericht het volgende, haar uit Londen uit particuliere bron medegedeeld Het stoomschip Garnet heeft Donder dagavond te Penzance den Duitschen stoker Trink ontscheept, den eenig over geblevene van een bemanning van twintig koppen van de stoomboot uit Dublin City of Vienna, Woensdagnacht aan gevaren door een onbekende Engelsche stoomboot, toen de City of Vienna op weg naar Rotterdam zestien uur stoomena van Swansea was verwijderd. Trink, nagenoeg bewusteloos opge- vischt, vertelde van den geweldigen orkaan, waardoor de City of Vienna Dinsdagavond was overvallen, welke alle vuren uitdoofde, de kolenlading omstuwde en de stoommachine verbrij zelde. Terwijl het schip zoo, reddeloos, ronddreef, vond de aanvaring plaats. De City of Vienna zonk binnen weinige minuten. De gezagvoerder en de geheele bemanning verdronken, Trink bleef alleen over met twee Hollandsche matrozen. Het drietal klampte zich zeven en twintig uren lang vast aan de kiel van de omgeslagen scheepsboot, ofschoon zij telkens weggeslagen werden. Toen zonken de Hollanders weg in de diepte, een hunner geheel verbijsterd reeds en raaskallend. Trink zegt wel vijftigmaal weggeslagen en telkens er weer in ge slaagd te zijn om de kiel van de reddings boot beet te pakken. Zes of zeven stoombooten gingen voorby, een er van op vijftig ellen afstand, en deze weigerde hulp te verleenen. Het Engelsche blad de ttlobe is in de wolken over de herkiezing van .Mc Kinley. „Voortaan" zegt het blad, „nemen de Vereenigde Staten hun plaats in onder de wereldmogendheden. Zy hebben daartoe een beslissenden stap gedaan. Wij begroeten met vreugde het optreden van den jeugdigen reus om te werken in den raad der groote mogendheden en zien met het grootste genoegen deze nieuwe beweging naar den tijd te gemoet, waarin de stem van het groote Anglo-Saksische ras almachtig zal zijn in de wereld." Met de toebereidselen, welke te Southampton genomen zijn, om generaal Buller uie er gister verwacht werdt is men gereed gekomen. Aan het eere- banket, waaraan Buller zal deelnemen, zullen 160 personen aanzitten. Voor den Engelschen handel is de oorlog zeer winstgevend. Officieel is door den Board of Trade geconstateerd eene vermeerdering van 364 millioen gulden dit jaar, tegen 330 millioen het voorgaande jaar. De handel trekt dus winst uit den oorlog, maar de Engelsche belasting schuldigen zullen de kosten moeten be talen. Op den dag dat de Parijsche ten toonstelling zonder betaling toegankelijk was (den 8en dezer), heeft de politie een tiental dieven gearresteerd die zonder verlof bezig waren uit de vitrines te nemen wat hun aanstond. Te Fontainebleau heeft tusschen twee schoolleerlingen, een Israëliet en een katholiek, een tweegevecht plaats gehad. Eerstgenoemde werd gekwetst. Vrijdag is de automobiel, waarin koning Leopold te Parijs een toertje maakte,gereden tegen den coupé van den heer Durès. Beide voertuigen zijn erg beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Vescato op Corcica heeft een 37jarige vrouw hare 18jarige dochter, die zij verdacht in innige verstandhou ding te leven met haar minnaar, met een mes drie steken in den buik toe gebracht, tengevolge waarvan deze in levensgevaarlijken toestand verkeert. De moeder die uit jaloesie haar eigen kind deze verwondingen toebracht, is in hechtenis genomen. Het anarchistische regi ment. De enquête geopend over de uitbreiding van het anarchisme in het Italiaansche leger, heeft ongedachte resultaten opgeleverd. In een reeks van regimenten heeft men een vrij groot aantal soldaten ge vonden, die de leer van den Rus Bakoe- nine zijn toegedaan. Al die mannen zijn uit den troep verwijderd waarin zij dienden, en in een afzonderlijk regiment bijeengebracht, dat men het „anarchis tische regiment" noemt en aan een speciaal stelsel van discipline onderwor pen is. Wijsbegeerte. Toen de heer Bryan des avonds in zijn verblijf te Lincoln, de eerste resultaten van de presidentsverkiezing vernam, begreep hij dadelijk dat de slag verloren was, en niet verlangende er meer van te weten, ging hij naar zijn kamer, ging naar bed en viel in slaap. Van de vrouwelijke kiezers in Colorado, Idaho, Wyoming en Utah heeft de groote meerderheid voor Bryan gestemd. De Amerikanen hebben nu reeds hun candidaten gereed voor de presidents verkiezing, die over vier jaar eerst moet plaats hebben. Ze laten er dus geen gras over groeien. De jonge radja van Jind, een der voornaamste regeerende vorsten van Punjab, is met eene jonge Europeesche getrouwd, mej. Olive Monalesen. Het huwelijk is volgens de Indische gebruiken gesloten. Het huwelijkscontract bepaalt eene lijfrente voor de jeugdige echtgenoote, maar bevat ook eene bepaling omtrent het aantal vrouwen, dat de man mag trouwen. In haar nieuwe positie zal mej. Monalesen den titel dragen Hare Hoog heid Juswant Kuar. AFRIKA. Sedert lang is geen voor de Boeren zoo noodlottige tijding tot ons gekomen als die van het gevecht ten zuiden van Bothaville, eene plaats in den Vrijstaat. Kolonel Le Gallaia ver raste de Boeren, die dat moesten be- koopen met het verlies van een twaalf, ponder, een vijftienponder, vier Krupp- kanonnen, een maxim allen met munitie en honderd wagens. Hunne verliezen in manschappen waren ook zeer groot25 gedood en 30 gewond. De Engelschen verloren van hun zijde 4 officieren, snder wie kolonel

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5