J&&I?«*ï±g. lass Donderdag 8 November 1006. Van week tot week. Waarom de mannen niet trouwen No. 264. •ant. E OESTERS ijn. Moezel-, rne-Wijnen, NST ELBUBtJ v.v 4 50 5 55 iümarktvm 12 30 1 15 5 6 55 7 45 arkt Vlissin. werkdagenl j 120 2 5 - 7 50 8 36 Haven v.v. Beursplein 6.-, 10.30. a aankomst oten, corres- de dienstre- istopt tot in DIENST. 20 7— 7 50 1020 10 40 30 2 220 20 5 5 20 0 6 30 7 10 1010 10 30 sm 1 20 1 40 50 410 4 30 a an, nl<legl!«in. 10.37, 1.18, 1, 6.9, 7.35, .24. 9.25 -, 1.38, 4.32, 6,29, 8.10 1.5, 9.45. 05) Breekens en lasiiigen naar lorwegstation 8 1 8 47 10 1 112 la D 24 616 125 63 310 725 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 VLISSIldSCBE MES5AJIT Prys per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Book handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bQ den D i t g e v.e r F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTEENvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, nltgezonó.crd op Zon- en feestdagen. Telepboonnummer X O Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Eerst langzamerhand het kan natuurlijk niet anders komen de bijzonderheden aan het licht omtrent j betgeen men, vergelijkenderwijs, zou kunnen noemende Chineesche bloed bruiloft. In zooverre is de Chineesche beweging met dit en dergelijke historische feiten te vergelijken, als ook hier sprake is geweest van een lang te voren beraamd en weloverlegd plan, waaraan men tot het laatste oogenblik niet heeft kunnen of willen gelooven, of dat men, uit een wellicht te ver gedreven gevoel van plicht, al te lijdelijk over zich heeft laten komen. Dat de Chineezen zich bij de uitvoering hebben schuldig gemaakt aan gruwelen, die ons herinneren aan de ergste tijden van den dertigjarigen oorlog, kan ons niet verbazen. Zy passen de meest verfijnde wreedheden op gewone mis dadigers toehoeveel te meer zal dit dan niet het geval zijn tegenover men schen, die zich in hun oog aan de grootste aller afdwalingen hebben schul dig gemaakt. Zij deden wat men in de middel eeuwen, en nog later, in Europa met heksen en ketters deed, en wanneer ztj den braven en moedigen bisschop van Oostmongolië den bovenarm opensneden, en onder het schouderblad door een koord doorhaalden en hem zóó twintig uren ver voortsleepten, om hem daarna, uog levend, op den brandstapel te plaat sen en den marteldood te doen ondergaan, dan hebben wij geen woorden genoeg om onze vreeselijke verontwaardiging over zulkewandaden uit te spreken maar dwalen in gedachten terug tot de dagen van vóór vier honderd jaren en de daarop volgende halve eeuw, toen in ons eigen vaderland dezelfde tooneelen werden afgespeeld. Zóó herhaalt de geschiedenis zich zelf telkens Iutusschen komt het ons toch zonder ling voor dat, nu al deze en dergelijke feiten bekend geraken, nu men weet wat eerst nog maar een vermoeden was en men telkens meer te weten komt, ie zaak met de Chineesche gevolmach tigden door de gezanten te Peking zoo leuk behandeld wordt. Men zit daar min of meer in 't vriendschappelijke te keuvelen over het aantal personen dat ie Chineesche regeering wel zal gelieven ie laten onthoofden en over het ver tonen der lijken van een paar naar het heet reeds gestrafte belhamels. Men acht het een voldoening, dat de Duits che vlag wappert op den Grooten Muur en FIUBILLSTOK. naar II. ARNOLD. 3). Onder hen, die zich op het gladde iis bewogen,* was mij reeds meermalen allerliefst, volwassen meisje opge- 'allen, bij wier frisch gelaat en donker gekruld haar de pelsmuts alleraardigst Paste, en dat onbevangen en los over 'let ijs zwierde. Daar ik de lieve verschijning eens ■ast een mijner collega's had zien praten, verzocht ik dezen mij aan haar voor te stellen en noodigde ik haar daarop uit I ftïamenltjk te rijden. Van dien dag af zal nu zien ook de overige punten, het betalen van schadeloosstelling en het behouden van vaste wachten en ver sterkingen geregeld te krijgen. En feitelijk heeft dan de Chinees zjjn zin gekregen, want de onderlinge nay ver der mogendheden heeft hem in de gelegenheid gesteld, om aan het Christendom en het vreemdelingenver keer een knak toe te brengeD, waarvan zij zich in langen tijd niet zullen her stellen. Het maakt op ons een treurigen indruk, dat men blijkbaar niet ernstig gezocht heeft naar middelen, om in het vervolg eene herhaling dier ontzettende gruwelen te voorkomen. Maar op geen enkel gebied zijn de groote machten der negen tiende en twintigste eeuw machteloozer dan op dat der openbare zedelijkheid. Wat wil men toch Een zooge naamd beschaafd, Europeesch Christen volk immers, is op den huidigen oogen blik bezig, ten koste van stroomen eigen bloed, zich den roof te verzekeren van een ander Christenvolk, waarop het jaren en jaren reeds heeft geloerd. Het vecht tien tegen een, onder de schijn heiligste praatjes, doch met dezelfde zinnelooze wreedheid, waarmede Lo u- vois, in dienst van den Zonkoning, alias Lodewijk XIV, den Duitschen grond verwoestte. De geschiedenis herhaalt zich. Wat Roberts in Afrika doet, heeft hij geleerd van den man die het Rijndal tot een woestijn maakte; datzelfde heerlijke Rijndal, dat nu een der stevigste bol werken vormt tegen mogeltjken Fran- schen overmoed en waaruit, tot tweemaal toe binnen zestig jaren, de wraakgodin te voorschijn trad. Maar och lieve menschen in het dier bare, vrome vaderland, als die dappere platbranders klaar zjjn met hun verheven werk en weer naar huis terugkeeren, om te rusten op hun brandnetelkransen, och, tracteer ze dan asjeblieft niet op jenever. Want, ziet u, je kondt niet weten, in zoo'n soes van vaderlands lievende opgewondenheid konden ze wel eens een borreltje te veel nemen. Dat zou groote zonde wezen, menschen en bovendien, ziet u, als je dan later gingt kijken naar die brandnetelkransen, waarschijnlijk in het wereldberoemde koloniaal museum, dan zoudt je zien, hm hm, dat er een vlekje op zat. Jammer, hè „Men moet maar durven", zegt een onzer groote bladen. Ja, oude Bob durft nog al wat aan. Maar één ding durft John Buil toch nog niet. Hij durft God nog niet danken voor de resultaten van dezen oorlog A propos van resultaten zijn ze niet reden wij steeds te zamen, konden uit stekend streek houden, zoowel op het ijs als in het gesprek, en, daar de winter zeer vroeg was ingevallen, kwam ik onmerkbaar er toe, de uren van den dag, waarin wij te zamen waren, als de aangenaamste en best bestede te beschouwen. Spoedig kwam ik ook bij hare ouders aan huis, waar het mij, in den aangenamen, vriendelijken kring, uitstekend beviel, en daar het Kerstfeest op handen was, dacht ik er reeds sterk over, mij bij die gelegenheid aan haar te verklaren, met de gegronde hoop niet te worden afgewezen. Het was nog een paar dagen voor Kerstmis, dat wij elkander weer op het ijs ontmoetten. Ik knielde neder om mijne dame de schaatsen onder te binden, en toen ik mij weer oprichtte, bemerkte ik dat aan haar met bont omzoomd jakje, een knoop ontbrak I Hij stond niet open dat zou mij ook al gehinderd hebben neen, hij ontbrak, hy was afgescheurd, zooals een loshangende een weinigje van negatieven aard En wat de positieve betreft, die zyn van een soort waarvoor men gewoonlijk niet dankt. Zes en veertig duizend men schen, alleen aan den eigen kant, hebben Chamberlain cum suis nu al opgeofferd aan dit ééne tafereel uit den Britschen droom van het wereldrijk. Drie duizend per maandMen kon het met iets minder doen. Vóór de verkiezingen was de oorlog uit. Nu het spel gewonnen is, kan men toegeven dat hij het niet is. Maar, iets meer dan dat toegeven, moet men toch en het zijn niet alleen Star en Morning Leader meer, die niet slechts de feiten, de naakte feiten er kennen en vertoonen, m&ar ook krachtig op een schikking aandringen. Drie duizend man per maand, dat is de prijs voor het luttele beetje, dat men niet eens goed vast heeft en dat men, als bet zoo voort gaat, niet zal kunnen houden. Alva bedwong een voik van yzer, en een van boter zag hij zich door de vingers glijden. Maar hoe zal het gaan met een volk, dat wel van ijzer en boter te gelijk schijnt Zou Kate Courtney's profetie vervuld worden dat, als men het gruwelijk werk voortzet, er eens een tijd zal komen waarin de vrede die Engeland procla- meeren zalde vrede van den dood is f De Gelderland. De N. R. Ct. de aankomst van de Gelderland te Dzjiboeti vermeldende, voegt er het volgende bij: Den 20 en October verliet het schip Lourenqo Marques, den 26en deed het Dar-es-Salaam aan. Het heeft dus 16 dagen gedaan van de Delagoabaai naar de Fransche haven Dzjiboeti. Hier blijft het drie dagen om kolen in te nemen en ook de victualie, die de Bali van de Maatschappij Nederland er bracht. Den 8en vervolgt de Gelderland.de reis. Port- Said, waar zij blijkbaar niet of slechts een oogenblik schijnt te zullen stoppen, kan dan den 13en of 14en bereiktwor- den. Van Port-Said naar Marseille zal de reis nog een dag of vijf, zes duren, zoodat de aankomst te Marseille op den 19en kan gesteld worden. Het is echter mogelijk dat ook te Poit-Said kolen worden ingenomen, en dan moet het oponthoud in aanmerking genomen worden. Nader wordt aan het blad gemeld uit Dzjiboeti De Gelderland kwam eergistermiddag draad duidelijk aantoonde. Dat ontstemde mijIk bleef onder ons rijden stil en teruggetrokken, gaf slechts korte antwoorden op hare opge wekte gezegden zoodat zij, verwonderd en bedroefd, eindelijk ook stil werd en het anders zoo vroolijke samenzijn lang- wijlig werd. Wij scheidden koeler dan gewoonlijk; ik ging in eene slechte stem ming naar huis. Die verwenschte knoop was mij een doorn in het oog.» De volgende dag begon nevelig. Toen echter de zon door brak, schitterde alles in een helder lichthet was een kos telijke winterdag. Ik ging, na de ont stemming van gisteren, dubbel opgewekt op het ijs en begroette de bekoorlijke gestalte reeds van verre. Zij had de schaatsen reeds onder, en toen ik bij haar kwam, begroette ik haar met hartelijkheid en wilde juist wat aardigs zeggen, toen neen daar was ik niet op voorbereid! Ik kwam in ver zoeking mijne oogen te wantrouwen maar de bedroevende daadzaak was niet om twee uur aan en wisselde de ge bruikelijke saluutschoten met den Franschen kruiser Gatinat. Slecht3 drie personen vergezellen den presidentdr. Heymans, Bredell, zijn secretaris, en Eiof. De vertegenwoordiger van een blad van Dzjiboeti werd door Kruger ont vangen. Deze zat op het achterdek met een reisdeken van schapevel om zijne voeten. Men toonde hem de laatste berichten aangaande den oorlog in Zuid- Afrika, uit de telegrammen van Reuter uit Aden. Hij was zeer blij te vernemen dat de Boeren hun tegenstand voortzet ten en eenige gedeeltelijke voordeelen hebben behaald. „Laat zij onvermoeid doorvechten," zeide hij stevig zijn pijp stoppende, „dat is het eenige wat wy verlangen». Kruger was op zijn reis van Lourenqo Marques af uitstekend gezond geweest, hoewel zijne oogen hem nog last veroorzaken. De Gelderland blijft hier drie of vier te Port-Said wachten haar in structies aangaande de landing van Kruger in Europa. Kruger reist incognito en gaat hier niet aan wal. Bij 't huwelijk der Koningin. Vier zangvereenigingen van goeden naam„Rotte's Mannenkoor", „Cecilia" uit 's Hage, „Zang en Vriendschap" uit Haarlem, en „Mastreechter Staar», zijn voornemens aan de Koningin bij haar huwelijk eene serenade te brengen. Het gehalte en het aantal der leden dezer zangvereenigingen belooft als men het eens kan worden, veel goeds. Een voorstel naar aanleiding der verdachte Hollandsche Boter in Engeland. Onze lezers,zegt het Maandblad tegen de Vervalschingen, zullen ongetwijfeld met belangstelling de voor de reputatie onzer zuivel-industrie zoo hoogst nadeelige proceduie in Engeland gevolgd hebben, en behoeven wij de door de dagbladen genoegzaam bekend gemaakte feiten hier niet te herhalen. De vraag dringt zich evenwel bij ons opHoe kunnen dergelijke betreurens waardige feiten voorkomen worden Drie gevallen zijn mogelijk. De expor teur is bf schuldig, d.w.z. heeft zyn boter met margarine gemengd, óf hij is onschuldig, en de menging heeft plaats gehad door den detailverkoop in Engeland, óf niemand heeft geknoeid, en de boter vertoont de bekende abnormale samen stelling in het najaar, zoodat zij ten onrechte, bij de analyse, voor margarine- houdend kan aangezien worden. Wij gelooven dat voor al deze geval len slecht één werkelijk afdoend middel te loochenen de knoop ontbrak nog! Het was mij te moede, alsof iemand mij een slag in het gelaat had gegeven. Als in een droom vloog het beeld van mijn huiselijk leven mij voorbij, toen ik zonder te spreken, hand in hand met haar voortreed, ik zag bestoven bloemen, scheef hangende schilderijen, slordige boeken en wat mij het kou de zweet op het voorhoofd bracht onverstelde kleederen, kousen met gaten het schemerde mij voor de oegen ik bleef staan. Mijne gezellin natuurlijk eveneens. „Mejuffronw," zoo begon ik met ge dempte stem, „ik verzoek u, my vrij te laten, ik gevoel mij van daag niet gestemd, verder te rijden!" „Niet gestemd," zeide ik opzettelijk, en niet „onwel" zij zou het onder vinden en vermoeden, dat de schuld bij haar lag. De jonge dame zette groote oogen. „Zoo zeide zij koel - meer niets en toen ik haar de hand ten afscheid is aan te geven, en weleen persoon lijke inspectie door een van Staatswege zondèr bezwaar van 's lands schatkist arn te wijze Commissie. Deze zoude uit drie leden kunnen bestaan n.l. een des kundige, een handelaar en een rechts- Wlj zijn overtuigd dat geen degeljjk fabrikant het minste bezwaar zoude hebben indien het de verdediging zijner reputatie zoude gelden, een dergelijke officieele Commissie de meest volledige inlichtingen te verstrekken. Wie niet knoeit, vreest geen inspectie zijner fabrie ken, magazijnen of boeken, en daar b.v. bij een beschuldiging van de aanwending van margarine zooais in casu, deze toch zeker ergens gekocht en de aankoop geboekt moet zijn, zoude de knoeierij onmiddellijk bewezen kunnen worden Nu zal men zeggen „ja, maar een fabriek die tevens margarine verkoopt, kan deze met eerlijke doeleinden in- koopen. Ons antwoord is zeer zeker, doch dan geven toch de fabrieksboeken zonder eenigen twijfel uitsluitsel op de vraag of er geknoeid is, terwyl ook het personeel bij de enquête gehoord zoude kunnen worden. Buitendien is er i» verreweg de meeste gevallen alleen sprake van fabrieken, welke beweren uitsluitend roomboter te fabriceeren, zoodat daarbij de aanwezigheid van margarine van zelf uitgesloten behoort te zijn. Wij zien in deze voor ons land zoo hoogst gewichtige quaestie, waar het n.l. beschuldigingen geldt die niet altijd met zekerheid weerlegd of bewezen kunnen worden langs den weg van scheikundig onderzoek der in beslag ge nomen monsters, inderdaad geen andere practische oplossing, en brengen ons denkbeeld met gepasten aandrang onder de aandacht onzer wetgevende autori teiten. De eventueele kosten zouden natuur lijk door partijen gedragen moeten worden. Een huurbordenquaestie. Mr. E. van Lier schrijft aan het Hbl.: „Bij het lezen van no. 84 van „Het Paleis van Justitie" is velen verhuurders van woningen de schrik om het lijf geslagen! Volgens een vonnis, in dat nummer opgenomen, behoeft geen huurder een huurbordje aan het ge huurde perceel te dulden, wanneer bet recht daartoe niet uitdrukkelijk bij de huurovereenkomst is toegekend. Zoo zal dan voortaan zoodanig beding in alle huurceelen moeten worden opgenomen! Maar daarmede zijn de verhuurders, in wier huurceelen het beding thans ont breekt, niet geholpen. Trouwens, mij reikte, verdwenen hare beide keurig geschoeide handjes schielijk in haar mof, zij maakte eene bevallige zwenking op hare schaatsen, reed in sierlijken boog verder en daar stond ik Zij was boos dat scheen buiten twijfel 1 en van haar gezichtspunt uit, was zij volkomen in haar recht. Maar ik kon niet anders. Mijne aangebedene sprak ik niet weer. Zij liet mij links liggen en verloofde zich eenigen tjjd later met mijn collega. Ik zocht en verkreeg verplaatsing, en heb nooit den moed gehad mij naar hun huiselijk leven te informeeren. Zoo werd mij die kleine knoop een steen des aanstoots, waar ik niet overheen kon. Ik heb mij tot een leven alleen moeten bepalen, wat mij dikwijls on aangenaam is geweest, maar mij ook menig gelukkig en vroolljk uur heeft bezorgd," eindigde hij met bewogen stem. De gastvrouw reikte hem de hand. Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1