Gemengd N ieu w». ons vervuld zijn van eerbied en bewon dering voor een burger, die tot zijn laatsten ademtocht geeft om de eer en de onafhankelijkheid van zijn land te ver dedigen," zegt het comité. Lotelingen. Ter kennis van de lotelingen der lichting 1901, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korp sen, wordt gebracht dat zj] bij een korps naar hun keuze kunnen geplaatst wor den, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den mi nister van oorlog wenden. In dat verzoekschrift moeten worden vermeld de naam, de voornamen, het beroep en het duidelijk adres van den loteling, de gemeente, waar hjj voor de militie is ingeschreven, en het lotings nummer. Daar de helft der bij de bereden korpsen in te deelen lotelingen dadelijk bij de inlijving in Maart in werkeljjken dienst wordt gesteld, terwijl aan de andere helft dan een verlof van ongeveer zes maanden wordt verleend, verdient het aanbeveling in het verzoekschrift op te geven, aan welke der genoemde helften de loteling zou wenschen toegewezen te worden. Vlisaingen, 5 November. Gisterenmiddag werd te Goes een voetbalwedstrijd gehouden tusschen „Zeelandia" van daar en het eerste elftal van „Eendracht maakt Macht" van hier. Alhoewel de jongelui onder zeer on gunstige voorteekenen in den trein stapten, daar niet minder dan vier in vallers medegingen, waaren zij toch vol moed en voornemens alles te geven wat zij konden. De uitslag 2-2, dus gelijk spel, hoeft dit laatste ten volle bewaarheid. Zij keerden opgetogen van blijdschap terug, daar „Zeelandia" overwegend sterker is. Men deelt ons mede Zaterdagavond 1.1. gaf de onderofficiers- vereeniging „Vriendschap en Genoegen" met medewerking van de dameskapel „Wilhelmina", in de schouwburgzaal van den heer W. Stofkoper eene soiree aan hare leden en verdere genoodigdeu. Deze soiree mag dan ook weder als wel geslaagd heeten. Opgevoerd werd „De Kerstboom" dramatische schet3 in één bedrijf, welk stukje zeer verdienstelijk en met veel applaus word opgevoerd. Ook voor muziekliefhebbers was het een genotvolle avond, daar de dameskapel „Wilhelmina" verscheidene mooie num mers ten gehoore bracht. Het was zeer hinderlijk dat niet alle personen in de zaal genoeg kunstgevoel toonden te bezitten om zich van praten te ont houden. Ook de voordrachten de „Paar- denkoopers" en „De verloren huissleutel" or „Laura maakt licht," vielen zeer in den smaak. Een gezellig bal dat tot iaat in den nacht duurde, sloot dezen ge- zelligen avond. De trein die 10.20 uur v. m. alhier aankomt, kwam gisteren met 70 minu ten vertraging aan, waardoor de dag mailboot der Maatsch. „Zeeland" eerst te 11,50 spoortjjd vertrok. De vertraging moet veroorzaakt zjjn op de Duitsche lijn. Op den straatweg van Middelburg naar Goes zal Zondag 11 dezer een wedstrijd over 50 KM. worden gehouden tusschen de heeren A. de Smidt en J. Schiefel- busch en C. J. van der Harst, allen uit Middelburg. Dit staat nog in verband met den plaats gehad hebbendenwedstrijd over 50 KM. in de maand Augustus, waarbij enkele protesten werden ingediend. De le luit. der inf. W. K. C. Beer- stecher, thans op nonactiviteit, wordt eerstdaags in actieven dienst hersteld bij het 3e reg. inf. Naar men ons meldt, zal de nieuw op e no r;n i.ua u-jd iut tusschen Middelburg en Vlissingen in Maart ge opend worden. Donderdagmorgen bleken 2 schippers die voor de Nieuwesluis lagen, bijna gestikt. Zij hadden de kachel goed verzekerd en alles geheel gesloten, waar- na zij te bed waren gegaan. Gelukkig dat een rijksambtenaar die het schip moest visiteeren, vroegtijdig hen wekte Ze waren reeds zeer bedwelmd door het zich in het ruim verspreidend kolengas. Tot organist bij de Ned. Herv. Gem te Breskens is bij wijze van proef voor 1 jaar benoemd mejuffrouw E. Carels. Vreeselijke misdaad, Men meldt ons uit Overslag: Nog geen twee jaren geleden viel onze veldwachter getroffen door het moordend staal van een onverlaat, die thans in de gevangenis voor zjjne mis daad boet, en weer hebben wij melding te maken van eene dergelijke misdaad in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd. Ziehier de toedracht der zaak Zaterdag was het jaarmarkt te Wach- tebeke, waar steeds een stroom van men scben uit de naburige gemeenten heen trekt. 's Avonds kwamen eenige jonge lieden, waaronder éen van Koewacht (België) en verscheidene van andere ge meenten, naar huis. Even buiten Wach- tebeke kregen zjj reeds twist, en te Overslag gekomen, kwam het tot een formeele vechtpartij, waarbij gebruik gemaakt werd var. stokken, handboo- men die zij op het erf van een klom penmaker vonden, en, naar het schijnt, ook van messen. Ten elf ure stond ons anders zoo rustig dorp in rep en roer. Steeds twistende en vechtende trok de bende het dorp uit, waar de gewone kalmte spoedig terugkeerde. Doch, helaas! hiermee was de ge schiedenis niet afgeloopen. Toen de land bouwer D. v. A., wonende in den Va- rempépolder, op den weg naar Koewacht, Zondagmorgen in de vroegte op zijn erf kwam, vond hij daar een jongen man liggen, vreeselijk gekwetst en badende in zijn bloed. Hij verklaarde te zijn een zekere De Mey van Koewacht, oud 33 jaar. Aan den burgemeester, die inmid dels van het een en ander verwittigd was, verklaarde hij, dat zijne tegen standers eerst getracht hadden hem in een sloot te werpen, en dat hij toen dit niet gelukte, van een hunner een steek aan het hoofd en een in de zjjde ontvangen had. Op de plaats waar de worsteling had plaats gehad, zag men groote bloed- plekken. Stokken en handboomen werden gevonden, geheel bebloed. De ontboden geneesheer gaf niet veel hoop, en beval dat den gekwetste de kerkelijke rechten zouden worden toegediend. De maré chaussée's uit Axel, die hier Zondag juist conferentie hadden met de gendar men van Moerboke, zijn druk in de weer met het voorloopig onderzoek. De onge lukkige jonkman moet een ellondigen nacht hebben doorgebracht op den har den grond, zoo onder den blooten hemel, vol pijn en smart en zonder eenige hulp of bijstand. Hjj staat in zijn woonplaats bekend als een oppassend jonkman, die nog nimmer met iemand ruzie had go- had. Hij is de steun van een ouden vader, een weduwnaar. De oude man met eene zuster van den mishandelde kwamen Zondag in den voormiddag bjj diens bed. De smart van den grijsaard was onbeschrijfelijk. Moge de ongelukkige jongeling het leven en de gezondheid behouden, en moge het der politie gelukken, de daders te vinden en aan het gerecht óver te leveren. Later meldt men ons nog: De toestand van De Mey is zeer ernstig. Men vreest het ergste. Door getuigen zjjn belangrijke onthullingen gedaan, die de politie op het spoor van de schul digen zullen brengen. Het publiek werkt krachtig met de politie meer. De bierbrouwersknecht Abr. Duijnink, die Donderdag te Oostburg een slag van een der paarden ontving,(zie ons nommer van Zaterdag 3 Nov.) is Zaterdagmiddag aan de gevolgen van dien slag over leden. Hij was slechts 37 jaar oud en laat eene weduwe met één jongentje van 6 jaar oud na. Te IJzendijke is gearresteerd zekere L. B., verdacht van het plegen van on tucht met een meisje uit het gezin,waar in hij dienstbaar was. Men meldt ons uit Hulst Gisterenavond omstreeks acht uur kregen E. v. Kemseke te Hulst en A van de Velde te Ter Hole, gemeente Hontenisse, twist over een meisje, in de herberg van Ch. Passaert te Hulst Toeu Ch. Wautir.-., de vrieud van van Kemseke, zii.ii in den twist mengde; trok v. d. Velde iu een vlaag van woede, die aan razernij moet gegrensd hebben, een mes en bracht Ch. Wauters hiermee een diepen steek in de buik zijde toe. Door bloedverlies zakte Ch. Wauters in elkaar. Onmiddellijk werden de politie en de geneesheeren verwittigd. Spoedig waren dan ook de marechaussees en de beide doktoren Martin en Callenfels ter plaatse. De dader was inmiddels aan de opmerkzaamheid der getuigen ontsnapt en gevlucht. De politie begon onmiddellijk ijverig naar hem te zoeken en een uur later was hij gevonden en kon voor zijn slachtoffer, wien inmiddels door de ge neesheeren hulp was verleend, ge bracht worden. V. d. Velde bekende alles, maar voegde er aan toe dat zijne bedoeling niet was geweest Ch. Wauters te treffen, maar wel E. van Kemseke, Omstreeks 10 uur 's avonds werd de verslagene naar zijne ouderlijke woning per draagbaar overgebracht. Gisterenmorgen was de toestand zeer erstig. De doktoren vreesden, dat hjj zou bezwijken. Kerk- ea Schoolnieuws. Ev. Luth. Kerk. Beroepen teZierikzee, de heer J. E. T. Junot, cand. te Arnhem. Voor de betrekking van hoofd der openbare school aan den Kruisdrjk (gem. Groede) hebben zich op een jaarwedde van 800 14 sollicitanten aangemeld. Vcrkoopingen en Aanbestedingen. Op Vrijdag 7 December zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg aanbesteed worden het 3jarig onderhoud der rijks groote wegen in de provincie Zeeland, Raming per jaar van het eerste perceel 1750, 2e 10,000, 3e 4000 en 4e f6800. De rangeerder, J. W. die een gezin van tien kinderen nalaat, is te Venlo door struikelen, onder den trein geraakt en onmiddellijk gedood. Twee novicen van het Capucijnen- klooster te Meerseldreef onder Breda, zijn op treurige wijze om het leven ge komen. In een roeibootje waren zjj de Mark opgevaren een van beiden heeft een bad willen nemen, en is door kramp bevangen, in de diepte weggezonken. Zijn confrater, op zjjn hulpgeroep uit het bootje gesprongen om hem te red den, zonk eveneens, door de -koude van het water bevangen misschien, in het diepe water weg. Beiden zijn verdronken, Hunne lijken zijn later opgevischt. In een gehucht bij Venlo heeft een zekere Zulkenhage zjjn jongeren broeder met een bijl doodgeslagen. Op hoop van zegen. Een door den reeder A. de Jong te Scheve- ningen aangekochte sloep zal den naam van „Hertog Hendrik van Mecklemburg Schwerin" dragen. De N. R. Ct. meldt dat in October de gezamenlijke tonnemaat van de den Nieuwen Waterweg binnengekomen zee schepen die van Antwerpen overtrof. Dit is de eerste maal dat zich dit ver schijnsel voordoet. De gemiddelde tonne maat is echter, voegt het blad er bij, veel grooter 1296, tegen Nieuwe Water weg 878. Uit Friesland zijn sedert 1 Januari 1898 naai het buitenland vertrokken 212 huisgezinnen en 5736 losse ar beiders. Er zullen er echter, daar de vraag naar arbeidskracht in den vreemde afneemt, heel wat terugkeeren. Naar men verneemt, zijn de ver wachtingen, in de Duitsche bladen uit gesproken, dat de Koningin op haar terugtocht ook Schwerin zoude aandoen, ongegrond. Eerst na haar huwelijk zal de Koningin naar Schwerin gaan waar- achijnlp niet voor April. O ö*k een baant je! Eer ste werkman: „Ik heb nu een goede plaats in een kruitfabriek". Tweede werkman: „Zoo, dan heb je dus veel kans nog eens hooger op te komen". Sipido, de jongen die den aanslag op den prins van Wales heeft gepleegd; is Zaterdag uit het strafgesticht van St. Hubert gehaald en naar zijn vader die op sterven ligt, toe gebracht. Het be zoek begon om 10 uur, duurde vijf-en twintig minuten en was uiterst pijnlijk en droevig. Ondertusschen liepen tal van gendarmes in burgerkleeren in de buurt van het huis op en neer, gereed om zoo noodig op te treden, maar dit is niet noolig geweest. Sipido werd diepbe droefd naar St. Hubert teruggebracht. Zijn vader ligt op 't uiterste. Op het adres aan president Ktuger aan te bieden bij zijne komst tte Marseille, hebben 64000 Franschen geteekend. Daarop volgen in aantal Duitschland, België en Zwitserland. Het totale getal is ruim 200,000. Dr. Danysz, van hei Instituut Pasteur te Parijs, heeft een ziekte-bacil gekweekt, die ratten doodt, maar on schadelijk is voor den mensch. Brood in een cultuur van dezemikro-organismen gebracht en daarmede doortrokken, doodt de ratten die er van eten Königer heeft opnieuw onderzoe kingen gedaan ten opzichte vaD de verspreiding van infectiekiemen door mikroskopische druppeltjes,die bi) spreken en vooral bij hoesten en niezen van ons uitgaan. Hij vond de kiemen tot op zeven meters afstand en een paar meters in de hoogte, tot zelfs achter zijn proef persoon. De verspreiding is minder ver, naarmate men minder luid spreekt, maar bij fluisteren kan ze zeer groot zjjn. De druppeltjes kunnen vrij lang, soms meer dan een uur, zwevende blijven, maar in een gesloten kamer zinken ze toch meest na tien minuten naar den bodem. Vooral kleine bacteriën kunnen op die wijze worden verbreid. Daaronder bv. die van de influenza, de pest, den kink hoest en de longontsteking. De voorzorgen, waartoe de zeer interessante proeven aanleiding geven, liggen voor de hand evenals ze veel kunnen bijdragen tot een beter inzicht in de wijze, waarop wjj besmet worden. Te Miinchen heeft de rechtbank een zonderlingen beklaagde moeten veroor- deelen. Een knecht, Jozel Burgstaller, uit Mehnbach, had in het Beiersche dorp Feldkirchen binnen 4 maanden .8 malen brand gesticht. Hij was zelf lid van de brandweer 6n dan altijd 't ijverigst in de weer om den brand te blusschen. Eens was hij weer ijverig met blusschen van een aangestoken brand bezig, toen hij eventjes wegliep, gauw een andere schuur aanstak en daarna weer zijn blusschirigswerk hervatte. De jonge man stond als braaf en ijverig aangeschreven, had zijn militairen dienst goed volbracht, maar was later wegens mishandeling in dronkenschap herhaaldelijk gestraft. In de laatste jaren was er evenwel niets op hem aan te merken geweest. Hjj was oppassend en ging alleen Zondags naar de kroeg. Die brandstichtingen pleegde hij steeds Zon dags, als hij 's avonds laat uit de herberg huiswaarts ging, en hij beweerde, dat t hem altijd was of iemand hem bij den nek pakte en hem dwong tot brand stichten. Hij verontschuldigde zich dan ook door te zeggen, dat hij steeds in dronkenschap brand had gesticht, maar- getuigen bestreden, dat hij op die, „onge luksavonden" dronken was geweest. In het krankzinnigengesticht werd een onderzoek naar zijn geestvermogens ge daan, maar hij werd als volkomen gezond ontslagen. De rechtbank veroordeelde hem nu tot de straf van 8 jaren gevangenis. Rechterlijk schandaal. In een proces ingesteld tegen den million- nair Steinberg wegens oplichting van minderjarigen, een proces dat geheel Berlijn in opschudding brengt, heeft de sergeant van politie Stierstaedter zijn chef, deD commissaris van politie Thiel, beschuldigd van hem van de zjjde van advocaat Sello, 126,000 mark te hebben aangeboden om zjjn stilzwijgen te lcoopen. De heer Sello heeft dadelijk zijn ont slag als verdediger genomen om tegen de beschuldiging op te komen. De agent heeft verklaard dat hij nieuwe onthullingen zou kunnen doen als hij niet door zijn ambtseed gebonden was. Op eene vraag van een der advoca ten antwoordende heeft hij bekend in vertrou welijken omgang te staan met de dochter van H., die eene klacht in bracht tegen den bankier S. De rechtbank heeft nu den agent van het houden van zijn ambtseed ontslagen. Een paar dagen geleden zjjn te New-York twee personen gestorven door zenuwachtige opgewondenheid over de verkiezingen. De een was republikein, de andere democraat, zoodat het staat, kundig evenwicht in die partijen Clr verbroken is. „Ons Land neemt een stuk op van een particulieren brief, geschrevet uit een dorpje ten noorden van de 0taD jeri vier, dd. 24 September. Daarin le^ men o.a. :„Wij verkeeren in een treurige» toestand, daar onze plaats op den ig0 verbrand werd. Wij zijn nu op dorpOns huis, dat van S. armen blinde, en van zuster D. en vjp X. zijn alle verbrand Ach, broeder en zuster, den 18n zal ik nooit vergetej toen ik mijn woning moest verlaten ep moest aanschouwen hoe ze verbrand was met alles wat op zolder was, s,, zakken mielies en alles wat ik bezat, Eenige kleinigheden alleen werden red.» Wat het geval opmerkelijk maakt a; is 't voorwaar geen uitzondering, is be; bijschrift van den inzender van dop brief: „Ter opheldering wil ik slechts zeggen, dat mijn zwager en alle man. neiyke personen, die op de plaats warep geweest, reeds 5 maanden lang krjjgs. gevangen zijn te Groenepunt, zoodat tr geen enkel persoon van die plaats nog op kommando is alleen de hulpeloort vrouwen en een blinde zwager van mi en volgens den brief is diens woning ook verbrand." Geheime Boksersteekens, De Boksers, welbekend uit de Chineesclie onlusten, hebben natuurlijk hunne ge heime teekenen. Het teeken waardoor een lid door een ander lid onmiddellijk wordt herkend, bestaat doorgaans hierin, dat hjj den nagel van den duim der linkerhand tegen den middelvinger dier hand zet; hoe hooger die nagel wordt gezet hoe hooger de rang van den voorsteller is. Een ander teeken, waar door de leden van het genootschap tot hulp worden aangespoord, bestaat daarin dat de staart van rechts naar linksom den hals wordt geslingerd. De tee- kenspraak is zoo uitgebreid, dat de Bokser met behuip daarvan eene geheele conversatie kan voeren. De dikwijls voorkomende woorden „hemel" en „aar de" worden aangeduid door de vlecht om het voorhoofd te slingeren bij „hemel" is het einde van de vlecht op het voorhoofd vastgemaakt, bij „aarde" valt ze links af. Een zeer belang rijk teeken is het waarschuwingssignaal, dat in onrustige tjjden, als tegenwoordig, dikwijls wordt gebruikt, 't Bestaat in het opstroopen van den rechtermouw of rechterbroekspijp, en bijzonder moet er op worden gelet wanneer bij de waarschuwing de hand met de drie uitgestrekte middelvingers tegen het hoofd wordt gedrukt. AFRIKA. Naar het blijkt verzetten Cecil Rhodes en de Chartered Company zich krachtig tegen het vestigen van Boeren in Demerara-land. Dit govoelen wordt niet algemeen door de Engelsche pers gedeeld. O.a. merkt de Post opdat de Engelsche regeering als haar ge vraagd wordt zich over deze quaestie uit te spreken, zich tegen die toelating niet zal verzetten, indien de Boeren blijken goede kolonisten te zijn en zich willen onderwerpen aan de voorwaarden, die hun in het algemeen belang zullen gesteld worden. Van eene andere zijde beweert het „Kolouial Blatt" dat ei iu de nabijheid van Grootfontein verscheidene koloniën van Duitschers en Boeren zijn, die tot nu toe in goede verstandhouding met elkander leefden en dat de Boeren getoond hebben uitstekende landbouwers te zijn. In plaats van zich met zulke quaesties in te laten, zou de Engelsche regeering misschien beter doen al hare aandacht aan de Zuid-Afrikaansche quaestie te wijden, die hoe langer zij duurt, in een voor Engeland ongunstigen zin schijnt te moeten verloopen. De toekomst, Daily Express erkent het ronduit en naar zij zegt uit gezaghebbende bron, dat het optreden der Boeren een karakter heeft aangenomen, dat niets goeds voorspelt. Alles doet voorzien dat de oorlog nog maanden kan duren. De Boeren hebben zich van hunne nederlagen hersteld en zijn krachtig en actief geworden. De terugkeer van Lord Roberts is uitgesteld tot het einde van de maand, en de ge beurtenissen van deze week zullen moeten beslissen of dat vertrek niet weder uit gesteld zal worden. Eene belangrijke terugzending van troepen kan niet vóór Januaria of Februari verwacht worden, terwijl met het zenden van versterkinga- troepen zal voortgegaan komt dat de Boeren voorraad voorzien zijn dat een nieuwe opstand sche kolonisten verwacl Dat het blad den donker inziet, kan blijkt dat bevel is gegeven o: van een batterij artilh voor onbepaalden tijd twintig transportschepe naar Engeland moester eerst niet zullen vertrek Dien toestand teweeggt is het werk van de Boe; leden nog als „roofbeni werden, en onwillekeuri het besluit dat Lord telegrammen, of de eens niet blootgelegd hebben Van de Boeren komer berichten. Ventersburg i nield en ten westen va in den omtrek van Line groot aantal de Enge die bovendien in de vertrouwen kunnen stf zeker twee honderd Boe stad verbanden, Het regenseizoen ver de ellende in het Engelse het overvloedige hemelw om zijn legerplaatsen op schijnlijk zal dat regense schen nog wel meerdere hedeD bezorgen in d onbegaanbare wegen en rivieren. Nog een ander feit bew optreden der Boeren in d Een 300 tal Boeren beze Reddersburg, een stad stand van Bethanië en den spoorweg tusschen 1 Edenburg. Het garnizoen met 2 luitenants, gaf zi werd later op vrije voete. lieten de Boeren het zij plunderden daarenteg zijnen en gaven in betal van 1600 p.st. op de reg Vrijstaat. De verliezen, die de I deden ondergaan in vee, waarde van een half zullen de Boeren nu w drukken, waar zjj de Engelschen zoo goed wet of schier eiken dag rjjke t tigen. Daarenboven make blijkt, van elke achtelo Engelsche leger gebruik geleden verraste een eene compagnie vrjjwilli loopgraaf ingeslapen ware De officieren zullen vo raad moeten verschijnen, ook te hooren dat genera: bitter beklaagd heeft oi heden onder zjjn troepen afwezigheid en Roberts aangeraden de oproermak straffen, maar later ver standigheden aan te nem SPANJE. De Carlisten-i dien naam mag dragen, higd beschouwd worden zijn de markies Villada Carlisten en afgevaardigd c tQ baron Sangarren, andere Carlisten ten platti Carlistische sociëteiten zij; peering gesloten en al Vei'boden. Beweerd wordt tische beweging doi Eeld werd gesteund. Dit Engelsche bankiers gewe Engelsche natie hee "roer dan noodig voor Afrika. Den Carles blijft o) bevel zou gegeven beweging ten zijnen g 6 zetten. Hij kent zelf baar hij zegt, de namen 'er beweging. Of men hierbij Don ^oord gelooven zal CHINA. Efe toestand in I Sik kan in enkele woorden e diplomaten besteden ï°Urparlers zonder tot i 6 Eeraken de Verbonder overal gevechten m< *at zij desniettemin ma ^hhen krijgen. En het "kt ondertusscheu niet

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2