IP ZEEP T, BIJVOEGSEL, van Maandag' November 1900 No. 261 Vervolg Binnenland. ode. >ode ffllDS 101. Gemeentebestuur. Gemengd Nieuws. jer dan-elk it. ookjes. Premiever- >otschap Ifi CTERDAM. rerlangt, wegens ge, eene nette, s na 7 uur. n flinke VAN LINSCHO- DIENST 4*. DDELSÏÏBÖ v.v tvin 4 50 5 55 an Zeilmarlct.- vm nm 12 30 1 15 0 5 55 6 55 7 45 Zeilmarkt Vlitam< n op werkdagen* 12 35 1 20 2 5 - 7 7 50 8 36 JEN. noN Haven v.v. 1NST. lingen Beursplein .20, 6.-, 10.30. :n na aankomst if booten, corres- staande dienstre- It gestopt tot in ïiers. VENDIENST. 6 20 7— 7 50 0— 1020 10 40 10 1 30 2 220 - 4 20 5 5 20 os 6 10 6 30 7 10 9 50 1010 10 »0 10 ma 1 20 1 40 ;0 3 50 410 4 30 a K so is-Maldegtaeui. ajd.) 8.25, 10.37, 1.18, 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29, 8.10 8.3, 9.5, 9.45. Bcassas. 31 3 30b) 155 1 55 2 15 3 30b) 150 10 10 naar Breebtn» en Vlisi-ingen naar aakt. epoorw^gstUio0 BEHOORENDE BIJDE ISStBE COURANT (Telejhooanummei 10) Schouwing van de voetpaden. Burgemeester en Wethouders van Vlis- siugen maken bekend dat te beginnen met Dinsdag 13 No vember a.s. eene algemeene schouwing zal plaats hebben van de voetpaden der gemeente. Vlissingen, den 3 November 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Tengevolge eener vertraging in de afzen ding, bunnen wij heden den abonné's op bet «Geïllu streerd Z o n d a gsb 1 a d" de gewone aflevering niet bezorgen. Wij hopen dal be gin volgende weeli te kunnen doenin ieder geval zoo spoedig mogelijk. Vlissingen, 3 November. Tooneelvoorstelling. „Wie heeft de broek aan, het nieuwe Fransche blijspel dat gisterenavond door liet gezelschap van den Tivolischouwburg in de zaal van den heer Stofkoper werd gegeven, is ons geïntroduceerd als, zoo ais het niet erg welluidend klinkt, „een lachsucces.' Het bevat, als men geen hoogere eischen stelt aan een blijspel dan een vroolijke stemming teweeg te brengen, daarvoor dan ook alle gege vens. De geestige, vroolijke toon, die 't geheele stuk door wordt volgehouden, de vele kluchtige, soms aan het ornno" gelijke grenzende tooneeltjes met echt Franschen humor gekruid, ze zijn be- bewijzen dat de schrijver het talent bezit de hoorders smakelijk aan 't lachen te kunnen brengen. Of tot dat „lachsucces" nu ook sommige tooneelen noodig zijn, die aan de grens van het passende zijn, willen wij in het midden laten. Een Pransch schrijver schijnt op dit punt er een geheel ander gevoelen op na te houden dan de aan meer decentie gewende Hollanders. Overigens is er in het stuk wel het een en ander dat aan de „draken' van vroeger herinnert. Men denke slechts de scène op de canapé, die zeker niet voor nieuwe vinding pleit. Het vraagstuk „Wie heeft de broek nnn dat ten grondslag ligt aan het toneelstuk, wordt slechts op het aller laatste oogenblik met eenigen haast opgelost en dan klinkt het heel natuurlijk dat de broek noch door den man noch door de vrouw mag gedragen worden,maar beiden evenveel moeten te zeggen hebben. Het stuk genoot een zeer goede ver tolking, het werd met groote,en in zulk ee" stuk zoo noodige opgewektheid Sospeeld. De hoofdrol was toevertrouwd aa<i den heer Joh. Mulder die als ^eradame een uitmuntend type van een deurwaarder gaf, van een man dei- wet, die van geen toegeven weet, maar op een oogenblik dat zijn maag haar recht doet gelden, zich van zijn plicht laat afbrengen. De overgang van den onverbiddeiyken deurwaarder tot den vroolljken disch- genoot werd verrassend weergegeven. De altijd vroolijke deurwaarder Pimparet die van de goede dingen der wereld geen afkeer toont te hebben,was de heer Ritman. De ontmoetingen tusschen de beide deurwaarders waren allerkluchtigst en wekten den lachlust in hooge mate op. Als schoonzoon van Chéradame, de advocaat Brocatel,die zijn vrouw bedriegt en een liaison heeft met Cyprienne, een echte mondaine, was de heer Henri Morrien levendig en opgeweKt.Onverbeter- lijk speelde de heer Pilger als Largilette, deurwaardersklerk, die door zijn geheel uiterlijk als voor deze rol geschapen scheen te zijn. De dames lieten zich ook niet onbe- tuigd.Van Cyprienne,de van hare charmes levende vrouw, die om aan geld te kunnen komen,mannen tot ontrou w verleidt aan hunne echtzenooten, gaf mevr.v.Warmelo- Faassen ons een echt type te zien van deze wereldgezinde en hartelooze vrouw. Mej. v.Berkel trad als Octavie op, de echtgenoot van Chéradame, met haar heerschzuchtig karakter, die den baas speelt over haar echtgenoot, maar eindelijk hem de broek teruggeeft. Wij zouden haai niet beter kunnen wenschen, zij gaf die hoogmoedige vrouw getrouw naar de natuur weer. De vrouw van Brocatel, Antoinette, mejt Staas speelde ook volstrekt niet onver dienstelijk. 't Is in één woord een voorstelling geweest die door het uitstekende spel veel genot gaf en daardoor toegevend heid inriep voor het speciaal Fransche karakter, dat menigeen misschien liever niet in een blyspel zou zien. De le-luit. J. J. Middelaer, van het le reg. inf. te Assen, wordt overge plaatst bij het depot van discipline te Vlissingen. De agent van politie der 3e klasse de V. alhier, heeft ontslag genomen uit zijne betrekking alhier. Reeds gedurende enkele dagen wordt in het kanaal bij de Keersluis jacht gemaakt op twee zich daar bevindende bruinvisschen. Sedert Woensdag wordt alhier vermist, zekere S., werkzaam op het stoomschip „Koningin Wilhelmina" der Mij. Zeeland, dat aan de Kolenkade in reparatie ligt. Op die boot wordt des nachts gewerkt. In den nacht van Woensdag op Donder dag en wel te half drie ure, toen er werd geschaft, was S. niet present en wist niemand waar hij zich bevond. Vermoedelijk is hij aldaar verdronken. Gisterenmorgen viel een man uit Westkapelle tijdens hij met andere mannen bezig was met het lossen van een stoomboot, geladen met steenkolen voor de gasfabriek alhier, door het los schieten van een touw in het ruim en bekwam daarbij zulke ernstige wonden aan het hoofd, dat hij na verbonden te zijn, per brancard naar het gasthuis ver voerd moest worden. Zijn toestand moet thans nog al bevredigend zyn. De „Guelph" is zeer waarschijnlijk de laatste boot geweest die hier Trans- vaalsche bannelingen geland heeft. Met de 7 booten (Arundel Castle, German, Hawarden Castle, Manhattan Braemar Castle, Arundel Castle en Guelph) zijn in het geheel ongeveer 4000 personen, vrouwen en kinderen zoowel als vreem delingen medegerekend, hier ontscheept. Men meldt ons uit Middelburg Vele leden der Doopsgezinde gemeente te Middelburg wenden pogingen aan om den heer Tj. Kielstra te doen terugkomen op zyn besluit om ontslag te nemen als predikant bij die gemeente. Nog steeds komen in onze provincie meerdere gevallen van mond- en klauw zeer onder het hoornvee voor. Met uitzondering van Walcheren is deze ziekte in alle deelen geconstateerd. Men schrijft ons uit Zuiddorpe: Donderdagavond ontstond door een onbekende oorzaak brand in een graan- hoop, toebehoorende aan en staande op het land van den landbouwer E. van Nieuwlande alhier. Door veel hulpvaar dige handen en met behulp der brand spuit werd men binnen een uur den brand meester en kon men twee andere graanhoopen, die op eenige meters afstand van den brandenden hoop stonden,tegen den brand beschermen. De schade wordt geschat op plus minus 250 gulden. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg deedgisteren uitspraak in de zaak tegen A. L. R.,26 jaar, vroeger secretaris eener staalfabriek, geboren te Zwolle, laatst wonende te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd dat hij als secretaris van de staalfabriek „Société anonyme des forges et aciéries anonymesNéerlan- duises a Ter Neuzen" opzettelijk weder rechtelijk zich heeft toegeëigend ver schillende gelden, toebehoorende aan bovengenoemde société anonyme, welke gelden hij in zijn bovengemelde be trekking van loontrekkend secretaris en ontvanger onder zich had. Hij werd veroordeeld, overeenkomstig den eisch, tot éen jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Een Amsterdammer die zijne zes kinderen onverzorgd had achtergelaten, ie in zijn woning teruggekeerd. Te Heusden is de heer A. Schol ten, geëmployeerde aan de stoomtram aldaar, zeer ernstig mishandeld door zijn ondergeschikte J. M., die, naar aan leiding van een kleine berisping, hem overhoeds ernstige verwondingen toe bracht. Dezelfde persoon moet zich deze week voor de rechtbank ook nog verantwoor den wegens drie gevallen van mishan deling, waaronder een van aanranding van de politie met een mes. Te Baflo (Gr.) heeft een vijfjarig zoontje van een veehandelaar zijn vier jarig broertje bij ongeluk met eene oude hooivork even boven het oog getroffen, met het treurig gevolg, dat het arme kind, onder hevige pijnen is overieden. In Den Haag is een huzaar zoo danig door een paard in het aangezicht geslagen, dat het kakebeen geheel werd verbrijzeld. In deerniswaardigen toestand is hij naar het militaire hospitaal over gebracht. Heerke Prins, de milicien, die verdacht wordt van den moordaanslag op zjjn vrouw, is gisterenmorgen dooi de marechaussee naar Assen gebracht, waar hij in garnizoen lag. Sedert Maan dagavond was hij te Groningen in 't huis van bewaring in de Zoutstraat. De toestand van de vrouw moet vrij be vredigend zijn. Te Groningen zijn by den uur werkmaker U. P. O. in de Visscher- straat gestolen 32 gouden en zilveren horloges, een juweelen stel, een gouden broche, een armband, twee bankbiljetten van 60 en f 25 en ongeveer f 40 in zilvergeld. De familie O. was ter bruiloft en ont dekte toen zij des nachts te 3 uur thuis kwam den diefstal. De commen saal, de 25 jarige photograaf Fr. A., uit Biberach (Duitschland), was tevens verdwenen met den trein naar Nieuwe Schans. Later is gebleken dat hij aldaar heeft overnacht en vervolgens naar Duitschland is gegaan. Te Groningen in de Groote Kruis straat woonde tot voor enkele dagen een gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. De man was bij een boer aan een dorschmachine werkzaam en kwam Zaterdags met zijn loon thuis, om Maandags weer te vertrekken. Bij zijn laatste thuiskomst kwam hij tot de ontdekking, dat zijn inboedel, zijn vrouw en zyn kinderen naar Am sterdam verdwenen waren met zijn broeder, een „Oostganger", die by hem in den kost was. Op zéér 'weinige uitzonderingen na, zullen alle benoodigdheden voor het huwelijk en de installatie der huishou ding van de Koningin uit Nederland betrokken worden en zouden binnen kort aanzienlijke orders door verschil lende magazijnhouders en industiieelen hier te lande kunnen worden tegemoet gezien Te Schiedam waar het lage tarief op het ratten dood6n gesteld, weinig succes had, is nu de premie, op hoop vau meerderen zegen,op vijf cents gesteld Een foxterrier is te Scheveningen op de rattenvangst uitgestuurd en heeft zijn naam van goeden rattendooder eer aangedaan door in een korten tyd een honderdtal dier lastige knaagdieren naar een andere wereld te doen verhuizen 't Is te Utrecht met het plan tot vervroegde winkelsluiting door eenige winkeliers op touw gezet, gegaan zooals op andere plaatsen. Er waren „spelle- brekers" die adverteerden dat zij niet konden mededoen, en van het plan kwam dus niets. Ook aan de vereeniging Arbeid Adelt en de Industrieschool te 's Graven- hage is de bewerking opgedragen van een deel van het uitzet van H. M. de Koningin. Onze landgenoot, de heer Jules Hedeman, de Londensche correspondent van de Siècle, heeft de vertaling in het Engelsch gereed van Hilda van Suylen- burg. Het boek zal verschijnen onder den titel van „All sorts and conditions of Women." Te Amsterdam is weer eens aan een journalist de toegang tot een voor stelling geweigerdde tooneelverslag- gever van de Telegraaf werd bij de voorstelling van het Reuterensemble te Amsterdam na vertoon van zijn diploma niet toegelaten, en er werd ook geen enkele reden voor opgegeven. Daarom zal het blad geen verslag meer geven van deze voorstellingen. Sigarenpunten. Door den heer W. H. van Zanten Jr. te Leider dorp, den bekenden verzamelaar van sigarenpunten, is aan alle geestelijken en burgemeesters in ons land een vragen lijst gezonden, teneinde te weten te komen, hoeveel verpleegden en welk» oudeliedengestichten in aanmerking wenschen te komen voor de gratis tabak- verschaffing, die hij bestuurt. Bij loting wordt dan wekelijks bepaald, welk ge sticht van de bedeeling zal profiteeren. De jonge prins Wilhelm von Wied, die bij de Potsdamsche gardes du corps dient, heeft dezer dagen op jacht een ernstig ongeluk gehad. Toen hij op een rit in de groote bosschen by Potsdam over een drassige sloot wou springen, gleed zijn paard met de voorpooten uit op den slijkerigen oever en sloeg over den kop. De ruiter vloog met een wijden boog op den grond en kreeg een ernstige kwetsuur aan de knie en een hersen schudding. In zijn werk „Japan und die Japanner" geeft, zegt het Handelsblad, Graaf Von Küningsmark een aardig ver haal van een artikel „Made in Germany" Van de Japansche manoeuvres terug- keerend, bevond zich een gezelschap attachés van verschillende nationaliteiten in een spoorwegcoupé te zamen. Een Chineesch generaal zat in een hoek te slapen, zijn zwaard aan zijn zijde gelegd. De Engelsche militaire attaché, die veel belang stelde in mooie wapens, nam het zwaard ter hand en bewonderde zijn prachtig maaksel. De Chinees ontwaakte. „Prachtig bijzonder, blijkbaar oud, echt Oostersch," riep de Engelsche offi cier. Doch de Chineesche generaal ant woordde „Made in Germany. Toen ik onlangs in den militairen stand werd verheven, kocht ik dit zwaard in een Engelachen winkel in Tientsin. Hier op de schede ziet u Bismarck's portret. Het is mooi, niet waar „Made in Germany", zuchtte de Engelsche majoor. Kruger's reis naar JLoren^o Marqnez. De heer C., die krachtens zijn betrek king tot de omgeving van prtsident Kruger behoorde en met den President meê de grenzen overtrok, is in zijn geboorteplaats teruggekeerd, waarheen zijn vrouw en kinderen reeds maanden te voren de wyk hadden moeten nemen. De heer G. was zoo vriendelijk een onzer correspondenten, die hem bezocht een en ander te vertellen o. a. over de wijze waarop Kruger de grens overtrok Er liepen kort na elkaar twee treinen in den eersten zat de President verge zeld van de heeren Elofif, Grobler Bredell en den geneesheereen eind vóór het station liet men den trein op een zij spoor loopen en voor de woning van consul Pott stapte de hooge reiziger uit. Toen kort daarop de tweede trein kwam, die doorstoomde tot het station Lorenzo Marquez, stonden duizenden, waaronder ook vele spionnen, teleur gesteld te kijkende President was reeds veilig binnen 1 Het zoogenaamd gedwongen verblijf in het huis van den Portugeesehen gouverneur was Kruger volstrekt niet onaangenaam veel meer is dit te beschouwen als een onder scheiding. Van die berichten, alzoo ver volgde de heer C., van Boeren die hun President tijdens het verblyf te Lorengo Marquez onaangenaam zouden bejegend hebben, is niets waar. Dat de aanbieding van de „Gelderland" onzen ou President goed deed en zijn liefde voor Holland en de Hollanders zeer versterkte, laat zich begrijpentrouwens wy Neder landers staan toch zeer goed bij den President aangeschreven ik wil u voor de aardigheid een staaltje vertellen „Eens kwamen er enkelen van een commando om paarden vragen, te ken nen gevende dat het hun méér moeite kostte die te verkrijgen dan de Hollander commando's. Toen stoof de President op zeggende „Wat praat jy mij van die Hollanders waar is Coster Die enkele kernachtige woorden waren vol doende, om de vragers onthutst te laten afdruipen. Ja Coster zal in Trans vaal nooit vergeten worden wist u wel dat hij toen de oorlog begon, bedankt heeft voor een officiersrang en alleen als gewoon burger wilde meevechten De President heeft op het schip zijn kok ook een Hollander meege nomen de dokter regelt dagelyks het menu. Het was aardig om waar te nemen, met hoeveel hartelykheid tijdens het langdurig verblijf in den salonwagen de vrouwen uit den omtrek er voor zorgden dat het in den keukenwagen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5