verkoop tor zaak Jaargang. 1Ö0Ö. Zaterdag 3 November No. 260. PIi(ILLITQ>&S. JUN I-DAUW. E. DRÜYVE iüi. D zijnde COMï»m| LIKEUREN, A^l IGENS, WIJNenI Ijzen. - GeuriJ IEN en KOEfnjT korting. 108. AD 1 E ia isevm Van Z nm 10 5 55 N S T EB3LEÏÏE3 i 50 5 5j Zeümarkt 12 30 'jï 6 55 7 4| ZeÜmarkt P(,öl„_ d op werkda»^! 12 35 1 20 2-| 7 50 8 SS 7 IGEN. ation Haven v.v.I ENST. isingen Beursplein! 4.20, 6. 10.30.[ en na aankomst! of booten, correa l nstaande dienstre-l rdt gestopt tot in| agiers. AVENDIENST. 66 2 0 77 501 101020 HMül 1 10 1 30 2 2101 4 20 5 5 20 ÏO. vm 6 10 0 30 7 '0 I 9 50 1010 10 sol 2 10 nm 1 20 I 40 I .30 3 50 4 10 4 i) 10 8—8 SO. ma-Sfaldegtiera. itijd.) 8.26, 10.37, 1.18, I ie 5,31, 6.9, 7.36, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4,32, 5.51, 6,29. 8 10 8.3, 9.5, 9.45. im 3 30bj 3 55 1 55 2 15 3 30b) 3 50 10 40 naar Rreukane en n Vlieringen »aar naakt. i spoorwegstation *6 23 6 53 8 16 *9 47 7 33 8 1 8 47 10 1 *10 48[-11 2 izigars le 36 24 616 28 125 63 40 310 725 22 3 50 85 38 44 8 21 55 4.22 8 38 vlissingsche courant Pr|js per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. II Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Bedenkelijke diensten. Blijkens een tweede aflevering van het Oranjeboek over 1899 heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken op 4 Augustus, door onzen Consul-Generaal te Pretoria, aan President Kruger den wad doen toekomen, om op het stuk der Gemengde Commissie van onderzoek aan Chamberlain toe te geven, en, bij depêche van 15 Aug. daaraanvolgende, dezen raad nader aangedrongen door de mededeeling, dat de Duitsche Regeering van gelijke meening was. Het geval herinnert men zich. Na de mislukte conferentie te Bloem fontein had de Regeering te Pretoria eige ner beweging het kiesrecht ten gunste der uitlanders gewijzigd. Chamberlain wierp tegen die wijziging de bedenking op, dat het effect ervan niet noemenswaard zou zijn. En toen dit weerspraak ontmoette, stelde hij voor een Gemengde Commissie, voor de helft uit gedelegeerden der Engel- sche, en voor de helft uit gedelegeerden der Transvaalsche regeering bestaande,de te verwachten uitkomt te laten onder zoeken, en, bleek die ongunstig, nieuwe bepalingon te doen ontwerpen. Heel de continentale pers was het er destijds over eens, dat Kruger dit voor stel niet kon aannemen, zonder zich in beginsel te exeeuteeren, overmits op die wijs feitelijk Engelands inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Transvaal zou erkend en bezegeld zijD. Thans te vernemen, dat in zoo criliek oogenblik onze Minister, met Duitschland ia verstandhouding, President Kruger heeft aangemaand om aan Chamberlain's eisch toe te geven, doet niet alleen vreemd aan, maar doet ook de vraag rijzen, of het niet zeer bedenkelijke diensten zijn, die men op die manier als fidéle ami aan Transvaal poogde te bewijzen. Vreemd doet ook aan deze verstand- houding met de Duitsche regeering, van wie men weet, dat ze ditmaal de sym pathie harer neutraliteit, over Samoa heen, meer aan Engeland dan aan Transvaal ten goede deed komen. En het vreemdst van alles is wel, dat we kort op elkaar twee afleveringen van het Oranjeboek krijgenéén in September, waarin geen enkele depêche over Transvaal in staat, en nu één in October enkel met depêches over Trans vaal, en wel met depêches, die reeds maanden eer de eerste aflevering het licht zag, op het Buitenhof lagen te be schimmelen. Onwillekeurig vraagt men zich dan vit het hoogevitsoh VAN KAKI. G E I S T. 2). Den volgenden dag bevond Ottilie zich naar gewoonte reeds vroeg in den morgen, terwijl hare mama nog ter ruste lag, 'n het park van het Kurhaus. Zij wan delde echter niet met behagelijke kalmte, maar liep met haastige schreden, blijk bar gejaagd, door de lanen en paden ea praatte voortdurend in zich zelf, zonder te letten op het heerlijk pano rama, dat zich aan haar oog vertoonde. .Neen, neen," mompelde zij voor zich bon, „Het zou al te gek zijn, om aan ook af, wat toch de oorzaak is, dat deze depêches, die in September geheim werden gehouden, nu opeens aan de publiciteit v.rden overgegeven. Het Journal des Dêbats ziet er een poging in, om aan de Engelsche Regeering te toonen, dat we haar voorstellen tegen over Transvaal gesteund hebben. Is dit aan te nemen En indien niet, waaruit verklaart ge deze uiterst zonderlinge handelwijze dan Standacürd De gewijzigde Kieswet. De volgende wijzigingen zijn behalve die, welke wij reeds in een vorig artikel opnoemden, in de herziene kieswet aan gebracht. Wat de kiezers betreft Het bewijs dat men f 50 belegd heeft bij een particuliere spaarbank,van een ver- eenigiugmet rechtspersoonlijkheid uitgaan de,is geldighetzelfde geldt het pensioen, van een bijzondere instelling genoten. Diploma's van examens, niet door de wet bepaald, maar daartoe aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur, zijn geldig. Bij tijdelijken stilstand van het werk, door seizoen of een ongeval in de werk plaats, wordt het loon geacht door te gaan terwijl de schadevergoeding, ge durende den observatie-tijd van zes weken wegens een bekomen ongeval, als loon wordt gerekend. Niet slechts het kosteloos verstrekken van geneeskundige hulp maar ook het gratis verleenen van geneesmiddelen, geen versterkende middelen, mag plaats hebben zonder dat dit als onderstand wordt aangemerkt en de kiezer daar door van de kiezerslijst wordt geschrapt. Men wordt geacht vrijen kost te ge nieten gedurende het geheele jaar, ook wanneer men op Zondag of Christelijke feestdagen niet in den kost is. Wat het kiezen en stemmen betreft De voorzitter van het stembureau is verplicht om den naam van iederen kiezer die komt stemmen, en diens nummer, overluid voor te lezen. Biljetten met punten, strepen, vlakken, nagelindrukken, vouwen, gaten en vlek ken zijn niet meer ongeldig, tenzij deze blijkbaar opzettelijk zijn aangebracht. Wanneer het stembureau een stem biljet ongeldig verklaart, moet de voor zitter, op verzoek van een der aanwezige kiezers, dat biljet aan het publiek ver- toonen. Samenwerking Te 's Hage is een comité van dames opgericht om aan de vrouwen uit alle kringen der residentie de gelegenheid te geven aan de Koningin bij haar huwelijk een blijk te geven van hulde. zulke dwaasheden geloof te slaanhet zou eigenlijk schandelijk wezen om zulk een toovermiddel ook maar te willen probeeren!" De laatste woorden, die nauwelijks meer gefluisterd, maar eigenlijk slechts gedacht werden, joegen haar het bloed naar de wangen. Een tijd lang liep zij met nog haastiger schreden rond, om daarna eensklaps weer stil te staan. „En toch," fluisterde zij verder voor zich heen, „wat zou de.gansche geschie denis meer zijn dan een kinderlijk spel, zoo iets als het bioemenorakel, dat de meisjes hier te lande raadplegen. Hij bemint mij hij bemint mij niet hij Wat meer dan een onschuldig spel met een wezenloos voorwerp?!" Zq haalde uit de plooien van haar morgenkleed een klein schitterend flaschje te voorschijn en beschouwde het geruimen tijd peinzend en overleggend. Eene kleine etiquette op een der geslepen vlakken vertoonde de woorden „Dew of June." Eensklaps stak zij het fleschje weder Atjeh, Over den toestand in Atjeh schrijft de Java-Bode „Van iemand van gezag bij uitstek tot oordeelen bevoegd en sedert jaren in Atjeh gevestigd, ontvingen wij de mededeeling, dat de bij sommigen ge vestigde indruk en wij moeten eerlijk bekennen dat wij ons zeiven ook tot die „sommigen" rekenden als zouden de bezettingstroepen in dat gewest te zeer zijn uitgeput om op dit oogenblik het verzet in Samalanga te fnuiken, ten eenenmale onjuist moet heeten. In de eerste plaats toch kan van een „toe nemend" verzet in Samalanga kwalijk gesproken worden. Het hoofd van dat landschap heeft steeds den gehoorzamen dienaar jegens het bestuur gespeeld, gezorgd dat in zijn gebied geen schot viel, enz., maar tevens allerlei vijandige elementen geherbergd, in de gelegenheid gesteld om, onder zijn vredesvlag ver borgen, in het SamalaDgasche van hunne vermoeienissen uit te rusten, om, bij gunstige gelegenheid, even buiten de grenzen de Kompenie afbreuk te gaan doen. Onder zulke omstandigheden kon alles pais en vree blijven, zoolang wij ons van bemoeienis met de onderhoorig- heden onthielden, tevreden waren met een schoonen schijn en ons niet ten doel stelden, het verzet in zijne schuil hoeken aan te tasten, maar liever zelf er voor wegscholen. Nu dit alies ver anderde, moest te eeniger ure T. Tji Samalanga genoopt worden kleur te be kennen. Nadat hij reeds vele waar schuwingen had ontvangen, werd einde lijk met succes in zijn gebied buiten zijne medewerking een onderzoek inge steld, waardoor zijne dubbelzinnige houding ondubbelzinnig aan het licht trad, en weldra daarna hield hij zelf, beducht voor straf, zich schuil, hoewel nederige brieven schrijvend. De verzets partij maakte van die pauze gebruik om hem geheel t6 compromitteeren en nu zal dus in Samalanga gewapender hand moeten worden opgetreden. Niet wegens uitputting van den troep maar omdat de gouverneur liefst zijne werkzaamheden en hare volgorde zelf regelt en niet door den vijand regelen laat, is die excursie tot dusver uitge steld. Zoowel ter Noordkust in de Paso- streek, als ter Westkust (en in het Meulaboehsche, èn in de onderafdeeling Tapa Toean) was men bezig met wegenaanleg, en als er nog meer troepen waren geweest, zouden die elders op soortgelijke wijze werkzaam geweest zijn. Daarvoor waren natuurlijk tijdelijke bivaks, regelingen van vivres-opvoer enz. noodig, en om dit alles nu in de war te laten sturen en het belangrijke werk in tusschen de plooien van haar kleed en zeide „Neen, neen, nooit! Het zou al te dwaas, ja, misschien wel zondig zijn!" Met langzame schreden liep zij nog een eind voort, totdat zij aan eene bank kwam, die in een boschje stond, waar zij eiken morgen gewoon was van hare wandeling uit te rusten. Vermoeid zette zij zich neder; onbewust speelde hare hand tusschen de plooien van haar kleed na weinige oogenblikken glinsterde het kristallen fleschje weder in de heldere stralen der morgenzon en begonnen Ot- tillie's bevende vingers langzaam de stop van den hals los te schroeven Ter zelfder tijd kwam een jonge man, een groote, krachtige gestalte, met een voornaam uiterlijk, de laan van verre oploopen. Ook hq praatte vrij opgewonden in zich zelf. „Ja, ja," zeide hij voor zich heen, en zwaaide daarbij met zijn wandelstok, „Lucie heeft groot gelijk als zij mij medelijdend uitlacht om de houding, die het seizoen te staken wegens verhoudin gen in Samalangan, welker regeling niet urgent is, omdat eenig uitstel den toestand eer ten onzen gunste dan ten onzen nadeele wijzigt— dat zou van weinig beleid getuigen. De bewering, dat generaal van Heutsz van het kleine aantal troepen, dat hq te zqner beschikking heeft, te veel zou vergen, wordt verder kortweg onwaar genoemd. En wat nu den algemeenen toestand betreft, het verzet neemt gaandeweg af, onze invloed neemt voortdurend toe. De snelheid, waarmede het een zoowel als het ander vorderen zal, laat zich niet vooraf in cijfers uitdrukken, maar we staan geen oogenblik stil, laat staan dat we achteruit zouden gaan, en Sama langan jaagt ons geen schrik aan, al zulien enkele politici en visschers in troebele wateren wel hun best doen. Onze Gezant in China. Volgens hier te lande ontvangen be richt is de toestand van onzen gezant in China, den heer Knobel, vooruitgaande. De gezant ondervindt nog last van een kogel wonde in het been, door hem op gedaan tijdens het beleg van het gezant schapsgebouw. Alle bezittingen van den gezant zqn vernield of gestolen. Ambulances in Zuid-Afrika. Dr. D. H. van der Groot, onlangs van het oorlogsterrein in Zuid-Afrika teruggekeerd, waar hij maanden lang bij de ambulances van het Ned. Roode Kruis werkzaam was, heeft daarover in een te Groningen gehouden bijeenkomst van het Natuurkundig Genootschap het een en ander meegedeeld. In het laatst van Mei was het aantal zieken in het Engelsche leger schrik barend grootmen mocht gerust aan nemen wel twintigduizend. En als er aan de zyde der Boeren op een tijdstip ooit 500 zieken zijn geweest, dan was dit een zeer ongunstig tijdstip. Toch was de voeding der Engelsche soldaten beter dan die van de Boeren, en de Engelschen waren allen jonge mannen, die gezond waren toen ze werden aan gemonsterd, terwijl er onder de strijden de Boeren zoo goed bejaarde mannen van 60 als jongens van 14 jaar waren, en aan hun kant lichaamsgebreken geen verhindering waren om mee te vechten. Daar stond evenwel tegenover, dat de Boeren gewoon waren aan het klimaat en, daar zij allen bereden waren, min der vermoeienissen hadden te doorstaan dan de Engelsche infanterie. Ook het slechte drinkwater veroorzaakte onder de Engelschen veel meer ziekte dan ik aanneem. Maar zij zal er niet langer het recht toe hebben! Neen, niet langer! Eer wij een uur verder zijn, moet alles beslist wezen. Het zou toch in ëén woord belachelijk zijn, als een man niet den moed had om een meisje, dat zich toch eigenlijk nooit afkeerig van hem getoond heeft, vrij en openlijk, De alleenspraak stierf weg in een zacht gefluister. De jonge man richtte zich vol zelfbewustzijn in zijne gansche lengte op en deed nog eenige haastige, groote schreden. „Daar hebben wij het prieëel ai, waar zij gewoon is des morgens uit te rusten!" Bij deze laatste woorden begon hem de moed wel eenigzins te ontzinken en werd zijn tred minder vlug. Eensklaps stond hij nu voor Ottilie, die hem reeds van verre had zien aankomen. Een oogenblik raapte hij al zijn moed bijeen, haalde diep adem en trad toen, beleefd groetend, op haar toe. Het jonge meisje verborg bij zijn verschijnen haastig een klein, glinsterend voorwerp en beant- onder de Boeren, die altijd koffie maak ten, zij het dan ook vaak van gebrande erwten". Handel in vrouwen. 't Heeft ten zeerste de aandacht ge trokken, zooveel Ghineezen (singkes) als er in den laatsten tijd met de linkerhand huwelijken sluiten met Javaansche vrouw n. Zijn zq eenigen tijd getrouwd, dan nemen zij hun zoogenaamde vrou wen mee naar hun vaderland, maar komen in den regel weer zonder vrouw terug. Er zijn singkes aan te wijzen, die wel tien malen zoo handelden, en hun korte afwezigheid wettigt het ver moeden, zegt de Loc., dat zij niet verder dan Singapoer gaan, om daar hun vrouwtje als koopwaar af te leveren. Portretten van Hertog Hendrik. Door den heer A. H. Bogaerts, te Boxtel, is een adres aan den minister van Binnenlandsche zaken gezonden, waarin hq voornamelijk met het oog op de aanstaande St. Nicolaas- en Kerstgeschenken de vraag stelt, of de minister „wederom als uitgever en de Landsdrukkerij als drukker van een portret van Z. Hoogheid Hertog van Mecklenburg zal optreden en dit eveneens waartegen geen concurrentie mogelijk is, aan alle gemeentebesturen, militaire en civiele inrichtingen, hoogere en lagere scholen zal toezend.',n, gelqk in 1898 geschiedde met het portret van de Koningin. Als exploitant van de Peinture Bo gaerts richt adressant met den meest verschuldigden eerbied tot den minister het nederig verzoek, dat het Zijne Excellentie moge behagen in het belang van kunstschilders, boek-, steendruk- en fotografische inrichtingen, het voornemen of besluit van Zijne Excellentie ter algemeene kennis te willen brengen Op reis. De Koninginnen zijn gistermorgen te 8,12 per extra trein naar Lensahn, in Holstein, vertrokken. Maandagavond om 10,30 zullen zij terug zijn. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Hamburg: H.M. de Koningin en H.M, de Koningin Moeder zijn met een extra salontrein, uit drie wagens bestaande, gistermiddag te 5,20 aan het Venloërstation alhier aangekomen. Verscheidene leden der Hollandsche kolonie alhier en deputaties uit Nederiandsche vereenigingen waren aanwezig. De consulgeneraal, de heer Gleichman, en de consul, de heer van Oordt van Lauwenrecht, maakten bij koningin "Wilhelmina en hertog Hendrik Hendrik, die Hare Majesteit verrastte woordde zijn groet zoo mogelijk onge dwongen en vriendelijk. Hij nam op hare uitnoodiging op de bank naast haar plaats- en zocht een gesprek aan te knoopen door naar den staat van mama's gezondheid te vernemen en eenige op merkingen te maken over Ottilie's bevallig uiterlijk. Het gesprek wilde echter niet te best vlotten. De jonge man was klaarblijkelijk verlegen, terwql Ottilie onrustig en afgetrokken was. Zij had het fleschje weder te voorschijn gehaald, hare vingers speelden er kramp achtig mede. De professor gevoelde al spoedig al het beklagenswaardige van zulk een onderhoud. Hij vermande zich daarom eensklaps en begon, hoewel qltijd nog met eenige onvastheid in zqne stem: „Juffrouw Ottilie De schoone morgen, die ons zulk een heerlijken dag voor spelt kan ook het begin zijn van den schoonsten dag mijns levens, als als gij hem daartoe maken wilt „Hoe zou ik dat kunnen, professor?"

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1