Gemengd N zeer omdat zij aan de goede bedoeling van den minister twijfelen, maar omdat zij vreezen dat de omstandigheden hem te machtig zullen zijn. Een schrijver in de N. R. Ct. vraagt hoe de regeering baar beloften in praktijk zal brengen? Is zegt hij, de verbeterde traktements-regeling begrepen in de onlangs aangekondigde herziening der onderwijswet, of maakt zij deel uit van een mogelijk in te dienen wetje, waar de „Standaard" nog kort geleden de dringende noodzakelijkheid van bepleitte, n.l. dat ter verhooging van de rijks subsidie uit te keeren aan de bijzondere scholen, of staat deze salarisregeling buiten beide 't Laat zich moeilijk den ken, dat dit laatste het geval is. In verband met vroegere uitlatingen van den Minister zal zij b(j eene der twee genoemde zaken inbegrepen zijn of wel alles tegelijk behandeld worden, „Doch met het oog op het vele werk dat in het vorige zittingsjaar nog onaf gedaan in portefeuille moest bljjven en in verband met de nieuwe verkiezingen en de eventueel daaruit voortvloeiende Kabinetswijziging beginnen de onder wijzers hun hart vast te houden en te vragen of zij zich alleen zullen kunnen sterken met de gedane beloften van deze regeering. „En daarom vragen wij hoe lang nog en hoe dikwijls zullen wij de ministerieele betuiging van sympathie met deze zaak lezen, eer wij hooren, dut een doeltreffend wetsontwerp de Tweede Kamer heeft bereikt „Zal bij de begrootingsdebatten dit jaar weder eene algemeene toezegging gedaan worden, of zal de Minister een bepaalden, en toch niet teleurstellenden termijn kunnen noemen Schatkistbiljetten. Minister Pierson maakt in Stct. 255 bekend, dat de op 1 Januari 1901 ver vallende 15,000 4 percents schatkist biljetten a 1000 op dien datum worden aflosbaar gesteld. Intusschen zal de gelegenheid bestaan om voor 7000 dier biljetten reeds op Maandag 5 November e.k. betaling te erlangen bij de NederlaDdsche Bank te Amsterdam, tegen inlevering der stukken met de Januari-coupon. De werkstaking te Rotterdam. De werkstaking der bootwerkers is in den Rotterdamschen gemeenteraad uitvoerig besproken. De burgemeester gaf eenige cjjfers, waaruit blijkt wat die werkstaking aan de gemeente gekost heeft. Er is toegekend f 98 aan de havenbe dienden, f 652 voor sleeploon, f9010 gratificaties voor de politie, die soms meer dan 30 uren dienst deed. De bereden politie kostte f 9 meer en extra rijloonen f 583 meer. Het requireeren van troepen kostte ongeveer f12.811, en het Rijk gaf f 9383 terug, zoodat deze kosten voor de gemeente nog geen f 3000 be droegen. De totaal kosten zijn dus nog geen f 13.000. De heer Mees bleek van oordeel te zijn dat de troepen eerder moesten te hulp geroepen, zijn, welk gevoelen volgens den heer Sanson door een groot deel van den raad en van de burgerij wordt gedeeld. Met een verdediging van des burgemeesters beleid door den heer als zy door groote frischheid en liefe lijkheid in de schaduw worden gesteld." Daarbij zag zij de aangesprokene met een open, trouwhartigen blik in de oogen. Voor een oogenblik bewaarden allen het stilzwijgen, doch mama maakte hieraan een einde door uit den haar aangeboden korf een fraai bouquet rozen te nemen. „Het zijn inderdaad prachtige rozen," zeide zjj, en zich daarop t«t hare dochter wendend„gij houdt toch zooveel van mooie bloemen, Ottilie. En met echt moederlijken trots op de schoonheid harer dochter hield zij deze den ruiker voor den boezem. „Die donkerroode daar zijn /zoo mogelijk nog mooier dan deze lichte, mama», zeide het jonge meisje en boog zich over den korf, om er een anderen ruiker uit te nemen. Hierdoor ontstond er eene opening in de bloemen en werd op den bodem van den korf een ry kristallen fleschjes zichtbaar, die, met eene keurige sluiting voorzien, de Klerk en na eene uitvoerige weder legging van hec beweren van de heeren de Klerk en Sanson door den bur gemeester, liep het debat af. Verkiezingen. In het kiesdistrict Rotterdam III is toi lid der Prov. Staten gekozen de heer mr. D. Fock (lib.) met 931 stemmen de heer mr. J. Mascheck (R. K.) had er 540. Eergisteren heeft aan het ministerie van Marine de onderhandsche inschrij ving piaats gehad voor de levering van de werktuigen en stoomketels voor het aan de Rykswerf te Amsterdam in aan bouw zjjnde pantserschip, type „Regen tes." Hiervoor werd ingeschreven door de Kon. Maatsch. De Schelde te Vlissin- gen, voor f 509,000 door de Maatsch. voor Scheepbouw en Werktuigen Fyen- oord, voor ƒ524,750 en door de Ned. fabriek van spoorwegmaterieel en werk tuigen te Amsterdam, voor 529,000. (Avondpost.) Te Delft is overleden prof. J. M. Telders, directeur der Polytechnische schooi aldaar, die vooral bekend is om liet groote aandeel dat hij bad in den aanleg der spoorwegen. Ook de gemeenteraad van Winschoten heeft een voorstel verworpen om op de gemeentebegrooting een post van f 550 te brengen voor kindervoeding en kleeding. De Protestantenbond telt nu 161 af- deelingen en correspondentschappen met 1900 leden. De heer S. Barman, burgemeester van Schagen, die tegen 1 December als zoodanig eervol ontslag aangevraagd heeft, zal zich in den Haag vestigen, waar h(j de betrekking van administra teur van de drukkerij de Vrede zal waarnemen. Vlissingen, 1 November. 1875-1900. De Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" Scheepsbouw- en Werktuigenfabriek alhier. Toen in 1872 door wijlen Z. M. den Koning Willem III de havenwerken alhier werden geopend, gaf Z. M. den wensch te kennen, dat de oude en verlaten Marinewerf weder in werking zoude worden gebracht en belastte hij wijlen dr. B. J. Tideman om iemand te vinden, die bereid zoude zijn om onder zekere voorwaarden eene inrichting voor scheeps bouw en werktuigen op te richten, ten einde meerdere welvaart te brengen in onze gemeente. De heer Arie Smit, te dier tijde scheeps bouwmeester te Slikkerveer, daartoe aan gezocht, verklaarde tegenover Z. M. zich bereid dit op zich te nemen. Na eenige jaren onderhandelens met Zijne Majesteit den Koning en de toenmalige regeering, kwam het erfpachtscontract tot stand, dat bij de wet van 8 September 1875 werd bekrachtigd, terwijl 8 October d. a. v. de statuten voor de oprichting der Maat schappij „De Schelde" (welke later den titel van „Koninklijke" verkreeg) werden eene heldere vloeistof bevatten. „Wat hebt g(j daar 7" vroeg Ottilie, en nam een der sierlyke fleschjes in de hand. Op de etiquette stonden de woor den „Dew of June." „Dat is Juni-dauw, juffrouw, een schoonheidsmiddel, dat in mijn geboorte land hoog staat aangeschreven. Maar dat hebt u niet noodig." „Waar zyt ge dan van daan, kind lief vroeg mama. „Ik ben eene duitsch-amerikaansche, mevrouw," antwoordde het meisje. „Zoo antwoordde de oude' dame en aanschouwde de kleine Flora met dubbele belangstelling. „En wat brengt u dan van zoo ver af tot ons „Och, dat zijn bijzondere omstandig heden, mevrouwhet lot wijst den mensehen dikwijls zulke vreemde wegen aan antwoordde het meisje losweg, maar toch alsof zij dit onder werp verder wenschte te laten rusten. „Maar de juffrouw heeft wel gelijk," liet zjj er op volgen, „de donkere rozen geteekend en op 28 October 1875 bjj Kon. besluit goedgekeurd. De datum van aanvang der Maat schappij was alzoo 1 November 1875, zoodat het heden 25 jaar geleden is, dat mot de werkzaamheden een begin is gemaakt. Slechts met 18 werklieden aange vangen, werd deze inrichting steeds meer en meer uitgebreid, waardoor thans tus- schen 1300 en 1400 man aldaar werk vinden. Een aantal ooi log-hepen en mail- steamers zoo voor de Rotterdamsche Lloyd als voor de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", werden met succes en in concurrentie met het buitenland alhier gebouwd, waaronder ook het groot ste stoomschip, dat ooit in Nederland werd vervaardigd. Het zou ons te ver voeren om een staat op te geven van de belangrjjke werken alhier uitgevoerd, doch de naam der Koninklijke Maatschappij „deSchelde» is voldoende bekend om den stichter dier Maatschappij, den heer Arie Smit, te moren gelukwenschen met het vijf-en- twintig jarig bestaan der Maatschappij, die aan zijn initiatief hare oprichting te danken heeft. Hoewel besloten is om het 25jarig bestaan niet feestelijk te herdenken, heb ben de directeur, ingenieurs, hoofdamb tenaren en bazen gemeeDd, dezen dag niet te mogen laten voorbijgaan zonder een woord van warme hulde te brengen aan den stichter en president-commis saris der Maatschappij, den heer Arie Smit, en hebben zij hem heden met een begeleidend vleiend schrijven toegezon den een herinneringsmedaille in goud, zilver en brons, voorstellende aan de eene zijde zijn portret met randschrift„Arie Smit, stichter der Kon, Maatschappij „De Schelde," en aan de andere zijde; „Hulde bjj het 25jarig bestaan der Maat schappij 1875—1900 van den directeur, de ingenieurs, ambtenaren en bazen." De namen van hen, die van af den aanvang tot heden nog aan de maat schappij zijn verbonden, luidenJos. van Raalte, directeur, W, H. Martin, hoofdingenieur, J. Janszen, chef-scheeps bouwkundige, Ij. Leeuwenburg, baas van dsn scheepsbouw, B. Leeuwenburg,onder - baas van den scheepsbouw, D. van Hoepen, werkman, en W. Rozenberg, concierge. Moge deze koninklijke stichting nog lange jaren in bloei toenemen in het be lang der Nederlandsche industrie, van een groot aantal werklieden en van onze gemeente. Van het voornemen der ambtenaren en bazen om op 1 November den di recteur een ovatie te brengen, is op zijn uitdrukkelijk verlangen afgezien. Men schrijft ons verder: Bij gelegenheid van het 25jarig jubi leum van den heer Jos. van Raalte, als Directeur van de Kon. Mij „de Schelde», alhier was door het kantoorpersoneel dier Maatschappij eene eenvoudige,doch smaak volle versiering aangebracht in de Direc teurskamer van bloemen en vlaggen. De jubilaris werd door den heer Poel man, teekenaar van de machine-afdeeling, in hartelijke en gepaste bewoordingen met het feit van heden geluk gewenscht, waarbij hij den wensch uitsprak dat het den heer Van Raalte nog lang moge ge geven zijn de leiding van „de-Schelde» in handen te hebben, eene leiding die tot op heden zoo'n uitstekend succes staan haar nog beter.» Ottilie was echter niet zoo spoedig af te brengen van het onderwerp, dat nu eenmaal hare nieuwsgierigheid had op- „Waartoe gebruikt men in uw ge boorteland Dew of June Het is een uit verschillende kruiden getrokken elixer, dat eene wondervolle, verkwikkende en opwekkende uitwer king heeft op de huid van daar dat de amerikaansche meisjes gelooven, dat het de kracht bezit om de schoonheid van het gelaat te verhoogen en duur zaam te bewaren. Zeker is, dat het het gelaat verfrischt evenals de milde dauw in de warme Juni-maand de bloeiende rozenhaag aan den rand van het bosch. ziet dus, juffrouw," zoo ging de aardige snapster glimlachend voort, „dat Juni-dauw voor u niet noodig is, want geen toovei macht zou u nog schooner en bevalliger kunnen maken dan gij reeds zijl." Indien het wat wö echter niet tengevolge had. De heer Van Raalte dankte voor deze bewijzen van vriend schap en achting. Door het centraal-bureau van de telefoon alhier zijn in de afgeioopen maand 2973 aansluitingen tot stand gebracht. Het ss. „Guelph» met bannelingen uit Zuid-Afrika, arriveerde hedenmorgen 11,30 op de reede alhier en komt morgenochtend na aankomst der nacht boot aan den ponton. By de Staatsspoorwegen, dienst van Weg en Werken, zal met 1 November als opzichter verplaatst worden H. van der Biese van Vlissingen naar Leeu warden. De najaarszitting der Prov. Staten wordt geopend Dinsdag 6 November, des avonds half 8 uur. De Nieuwe Kerk te Middelburg welke aan de voorzijde reeds geruimen tijd dringend noodige herstellingen behoefde, zal nu aan die zijde gerestaureerd worden. Bit werk is aan de firma M. K. Jeras Zonen opgedragen. De garnalenvisscherij is te Veere den laatsten tijd van zeer weinig beteekenis. De visschers, die gewoonlijk daar binnen komen, varen tegenwoordig van Vlis singen uit, wijl de vangst daar veel beter is. Door den heer A. S. J. Dekker, hun- delende in piano's en orgels, zijn eenige duizenden exemplaren verspreid van affiches met photo's van de Koningin en haar verloofde, hertog Hendrik, in verschillende tijdperken van hun leven. De photo's zijn goed gelgkeud en net uitgevoerd. Bij koninklijk besluit is benoemd tot griffier bjj bet kantongerecht te Goes, mr. van der Crab, thans subsituut- griffier bij de arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Vreemde munten. Men schrijft ons uit Overslag In België en in de Nederlandsche grensgemeenten circuleert tegenwoordig veel ongangbaar zilveren munt, afkom stig uit landen van de muntunie (Frank rijk, Zwitserland enz.) Wie niet gewoon is met die munten te handelen, kan ze ker zijn dat hij vroeg of laat met een ongangbaar vijffrankstuk blijft zitten. Alle handelaren, winkeliers en herbergiers zijn in het bezit van een groote plaat, waarop de gangbare en ongangbare zilveren munten van beide zijden gezien, zijn afgebeeld. Zulk een plaat is alom verkrijgbaar tegen den prijs van tien centimes. Op zoo'n plaat die voor ons ligt, komen 32 afbeeldingen van vijf frankstukken, 15 van 2 frankstukken en 20 van franken voort. Opvallend is het ook, dat men onder de munten der unie zooveel verminkte aantreft. Wij hebben er gezien, waar cijfers of letters in geslagen waren, ook waarvan de beeltenis van den vorst geheel misvormd was. Wij hebben er in handen gehad, waarvan stukjes uit den rand waren geslagen of geknipt, of waarin gaatjes waren geslagen, die daarna waren opgevuld met lood. Blyk- willen beweren de verkoopster er om te doen was geweest, door sluwe vleierij moeder en dochter over te halen van hare waar te koopen, zoo had zij haar doel al heel goed beieikt. Ottilie zeide lachende, terwijl zij den ruiker op haar kleed bevestigde „Nu, het zij zoo maar dan wil ik toch dit fleschje als rariteit behouden." Het bloemenmeisje nam met eene sierlijke buiging het geld in ontvangst, dat mevrouw haar toereikte, en zeide eveneens lachende „Nu de juffrouw ook Juni-dauw ge kocht heeft, is het niet meer dan mijn plichthaar thans ook met alle eigen schappen bekend te maken, die aan dit kostbaar middel worden toegeschreven. De amerikaansche meisjes schrijven er namelijk ook nog de kracht aan toe, om geluk aan te brengen, en wel het hoogste en schoonste geluk, dat zij hopen deelachtig te worden, namelijk het geluk in de liefde. Draagt een meisje eene heimelijke, onbeantwoorde genegen- baar hebben die mutilaties ffieesim plaats uit baldadigheid, niet uit ong^ oorloofd winstbejag. Intusschen veroot. zaakt dit den belanghebbenden dikwjji, veel ongerief. Een onzer bekenden,iemand die zich niet gemakkelijk beetnera6a laat, ontving nochtans onlangs 6e|) vijffrankstuk waarin een groote 7 geslagen die met een zilverachtig poeder zoo netjes dichtgewreven was,^ men er den slimste mee zou gefopt hebben. Toen hij het geldstuk w0, uitgeven met andere, viel bij het tellen het poeder er uit en de onzalige 7 kwam voor den dag. Op de postkantoren, aan de stations en aan alle rykskantoren j8 België ziet men het aangeboden geu nauwkeurig na en by de minste muti latie die men ontdekt, wordt het gewei, gerd. Ieder zy dus op zyn hoede bjj ontvangen van Belgisch of Fransch geit), Hoe gemakkeiyk toch in Holland, zeggen de Belgen. Allemaal schoon», gave, blinkende ry'ksdaalders en guldens die ge maar hebt op te rapen en iaden zak te steken, terwijl wy genoodzaakt zijn onze eigen geldstukken stuk voor stuk nauwkeurig te bekyken.Wy hebben ons meer dan eens afgevraagd wat wel de reden van die muntschennis mag zijn en zijn tot de overtuiging gekomen dat daarvoor twee oorzaken bestaan. Be munten der unie circuleeren in alle staten die bij de unie zijn aangesloten, en ko men dus in meer banden dan b.v. onze munten of de Duitsche, waarvan de circulatie bijna uitsluitend tot die landen zelf beperkt is. Ook nationaliteitahaat schijnt aan die mutilatie niet vreemd te zijn. Een geldstuk met de beeltenis van Napoleon III bv. komt in handen van een Italiaan of Belg, die geen vriend is vau de Franschen; en Napoleon moet het ontgelden. In eik geval is het een feil, dat men onder de munten van de Fransche republiek die geen beeltenis van een vorst vertoonen, waarop men zijn haat zou kunnen koelen, minder ge schonden munten aantreft dan onder de overige. Ook de Zwitsersche steken bjj die van de andere landen der unie ia dit opzicht gunstig af. Rerk- en Schoolnieuws. Doopsgezinde Gemeenten. Door ds. ij Kielstra is tegen 1 September 1901 ontslag gevraagd als predikant te Mid delburg. Rechtszaken. De Kantonrechter te Middelburg heet: veroordeeld wegens het laten staan van een trekdier: F. R., tot 3 boete, sub3. 2 d. h.loopen op een weiland in de maand AugustusM. S., L. E. S. en D. J. v. d. B., ieder 2 b. s. 2 d. h.; het rijden op een trottoir te Vlissingen H. v. d. W., /«I b. s. 1 d. h.afsteken van vuurwerk te Vlissingen zonder ver gunningW. B. S., 1 b. s. 1 d. h.; zwemmen op een verboden plaatsA v. d. B., 1 b. s. 1 d. h.laten los- loopen van zijn hond zonder muilkorf S. V. R., 5 b. s. 1 d. h.wegens openbare dronkenschapJ. O. N. en A- G., ieder 2 b. s. 2 d. h.A. G. H., L. J. T., ieder 5 b. s. 3 d. li.H. A., A. v. O. en B. d. Q., ieder 10 b. 3 d. h.J. B., 2 maal 10 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; J. M., 5 d. h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen- heid in het hart, en gelukt het haai den man harer keuze met een droppel van de parelende Juni-dauw het voor hoofd, den mond of ook alleen maar de hand te bevochtigen, zoo vat hij terstond liefde en vereering voor haar op, e" kan zij voor alle eeuwigheid verzekerd zijn van zijne trouw. Hierbij zweren 1«.: ons de meisjes zoowel uit hoogen a'3 uit lagen stand." Na deze woorden maakte het hloe- menmeisje voor de dames eene diep3 buiging en keerde zich haastig om, om een spottender! glimlach te verberg® die byna onmerkbaar over haar gel^1' gleed. Ottilie barstte in een schaterlad' uit, die echter wel eenigzins gedwong® klonk. Met een zekere haast, als wild' zij alle verdere gesprek voorkom® drong zij thans op nieuw er op aan3)111 naar huis te keeren „Nu is het werkelyk toch laat koel geworden, mama. Het is bijua al volslagen donker." Wordt vervolgd Bij het station Winsu een ernstig ongeluk plaats renwaggon, die Dinsdagr havenspoor uit de rails zou met behulp van eenig op de rails worden gebrac werklieden geraakte tussche en het stootblok en werd gedrukt. Men vreest vo Sedert Maandagavi Vianen vermist de heer i verschillende betrekkinge was.AUe nasporingen bleve gevolg. Men vreest niet het ergste. Maandag zal de rechtbank de zaak behandc Belgischen schipper Edui beschuldigd in den nacht den vrachtryder Gerrit He den te hebben vermoord, ontkennen. Op de volgende fi| Handelsblad. Het Duitscl „Augsburg" maakte de r< naar IJmuiden in 59 dagt maakte de reis van Bat: terdam in 32 dagen. En d sommigen nog aan buitenl boven Nederlandsche d< geven. Aan de leerlingen d te 's-Hage is de bewerkir van een gedeelte van 1 behoorende tot het uitzet Koningin. Bij de te Kampen voor de nationale militie i: zoon van den heer B. al zoodat nu al zijne vijf nummer hebben getrokke Te Velsen is een klerk der secretarie beno Als een bijzonderht gedeeld, dat in den tuin te Pijnacker, een perel tweede maal in dit jaai| prijkt. Den eersten keei peren, terwijl de tweec 11 tal vooruitzicht geeft Uit Padang won aan de „Sam. Ct." gesel Bij de overgave van der drukkerij van wi Chatelin Sr. aan de teg sitters daarvan, werd papieren en documentei door Prins Maurits eigenha stuk op perkament aan Atjeh. Zou, vraagt het Indi gouvernement van Ne< of de Koningin in privé dig stuk niet in eigendo hebben Het zou jam het te eeniger tijd als dood vond. Te Brussel zijn in de gevangenis gezet grenzen, die er haar we heeren uit de provincie lokken en dan van alle: Het werd tijd dat de delijk gemaakt werden, harer slachtoffers was te tellen. In zijn redevoer heeft de president van Waldeck Rousseau geze gatiën in Frankrijk in waarde van 700 millioe en dit cijfer thans tot l geklommen is. In 20 vermeerdering van 45 al te verre toekomst, he minister, zal het vermogens in handen dienstige vereenigingen - Officieel is bekene ï'arijsche tentoonstellin November verlengd woi kers den 7 November gelaten worden. Op de tentoonstelling gangskaarten tegenwo aangeboden. - Zekere Kerrien, toevluchtshuis voor oi Malakoff, is op den loop gelden, die hem door "etaald werden om hu Pectus luidde, een gei e bezorgen. Die onge aehoone Beloften van hadden hem, eenigei anderen zes of vijfdi vertrouwd om hun lev '■Dn gesticht te kunnen bedachtzamer, betaalde dat geld is door "evendien werden di P de schandelijkste iQen dit aan 't licht

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2