GOUDEN LiESBETH. S8o Jaargang. Donderdag i November No. 258. 1900. D Van week tot week. FiytiLLlT@iM. VTS T iBUEh v 7 4 50 5 5,5 iarkt: v<a 230 115 6 55 7 45 WtSJlTI. 'erkd&genl 1 20 2 5 1 50 S 35 VLissimescHE coiirait. Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(J den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rego meer 10 cent. BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. 6 16 63 725 85 3 21 3 38 Verschflnt dageLQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnninmer IO. Abonnements-AdvertentiSn op zeer voordeelige voorwaarden. De oorlog in Zuid-Afrika, wanneer hij ten slotte een einde neemt, zal natuur lijk verschillende gevolgen hebben, b.v. een eeuwigdurende rassenhaat tusschen Engelschen en Hollanders aan de Kaap, een voortdurende verwijdering tusschen Engeland en sommige Staten van het continent, waarschijnlijk ook een her vorming van het Engelsche leger en een Engelsche opgeblazenheid zonder weerga. Maar één nooit gedacht g9volg zal op al deze dingen de kroon zetten en werkelijk in een kroon bestaan. Men weet, dat Multatuli, anders geen vleier, in zijn Max Havelaar, aan het slot, onzen koning Willem III den titel toekent van Keizer van Insulinde, een beleefdheid waarop natuurlijk niet verder is gelet. Men weet ook, dat de conser vatieve Eng6lsche minister, lord Beacons- Seld, voorstelde om H. M. Victoria te verheffen tot Keizerin van Indië, een titel die ook werkelijk werd aangenomen en waarop, naar wij meenen, ook zoo wal door niemand buiten Engeland is gelet. Maar nu loopt het anders. De ministers van Groot-Brittanje heb ben er een balletje van opgeworpen om H. M. heuschelyk tot Keizerin te pro- moveeren, en nu daarvoor uit het groote publiek stemmen opgaan, zoowel in het moederland als in de koloniën, nu zal de premier, lord Salisbury, waarschijnlijk een voorstel in dien geest doen. En het wordt aangenomen ook Het keizerschap is in de mode, en wanneer men het niet met goed fatsoen machtig kan worden, dan moet een huismiddeltje geprobeerd. Zulk een huismiddeltje was de krijg tegen de Boeren. Och, karikaturen vindt men overal. - Maar het was toch een ander schouw spel toen, in de groote worsteling van 1870 71, de Duitsche vorsten Wilhelm I de Duitsche keizerskroon op de slapen drukten die kroon, eens ten hoon en spot van den Franschen geweldenaar, en nu verworven in den reuzenstrijd van het herboren Duitschland tegen het nog altijd overmoedige grensland. Voor den Prins van Wales zou het een buitenkansje wezen, zoo maar in eens keizer van Groot-Brittanje te wor den. Jammer dat hij er volgens de natuurwet niet lang genoegen van zal hebben. Nu, ieder het zijne en zóó gaat het ook met president' Kruger, die met de snelheid van den stoom naar Marseille schroeft en er waarschijnlijk spoedig Eene Noordduitsclic Karakterschets VAN EmUTY VON DINCKLAGE. 4. «Pepper, ik krijg u weder en levend ook!» klonk het in mijne borst, ofschoon zelf niet wist, vanwaar die stem kwam. Het mag wel mijne heksenstem Soweest zijn! En.die vreemde stem had baarheid gesproken. Toen de haan ten tweede male kraaide, 8,ng Jozef op weg en tegen tien uur in voormiddag kwamen de arbeiders ®et twee zwaar gewonde mannen aan jagen, en wel met Pepper en den land dragonder! Twee andere veldwachters 'iePen er naast, de éen met een ver boden hoofd en de ander met een arm 111 een doek. Jozef lag op een paar zal aankomen. „Jullie moeten ons niet verafgooien nie", was zijn woord by 1 zijn eerste bezoek aan Nederland, toen hem te Leiden zulk een schitterende ontvangst te beurt viel en de eenvoudige, matige man, de talrijke ovaties, die hem gebracht werden, beantwoordde met een dronk uit een glaasje melk. Neen, „verafgooien" zal men den ongelukkigen, maar grooten man, zeker niet. Evenwel, zich den mond laten snoeren door Engeland zal men evenmin. Dr. Leyds heeft het verzekerd, dat, zoowel in het zuiden van Frankrijk als te Parijs, den grijzen staatsman een zoowel hartelijke als schitterende ont vangst wacht. De groote diplomaat, want dat is Kruger toch, zal vermoedelijk nog ruim schoots gelegenheid hebben om stappen te doen ten gunste eener betere regeling van zaken, die duurzaam zou kunnen doen hopen op eene betere rassenver houding in Zuid-Afrika. Immers, uit de inkomende berichten, die wij onzen lezers dagelijks mededeelen, blijkt dat de guerilla in volle werking is. Wanneer lord Roberts niet de helft vergat of zich niet telkens verlaatte, zou hij letterlijk aan den telegraaf kunnen hangen, om zijn groote overwinningen en de kleine stootjes, die hij zoo nu en dan krijgt, naar Londen over te seinen. De man heeft het gedurende den geheelen oorlog bepaald niet zoo druk gehad als nu; iedere generaal vecht, aanvaller of aan gevallene. Er is geen korps dat niet telkens verliezen lijdt. En dan dat onophoudelijke nemen door de Boeren van verschillende plaatsen, om zich van het noodige te voorzien en er dan weer uit te rukken. En als het dan waar is, wat uit Kaapstad gemeld wordt, dat de Boeren nog vijftien duizend weerbare mannen tellen, waarvan nota bene de helft in den sinds lang onderworpen en ingelijfden Vrijstaat, dan kan men eenigszins narekenen, dat ze het nog lang kunnen volhouden. Inmiddels staat de Chineesche winkel ongeveer stil. De Europeesche gezant schappen te Peking zijn nu, naar het practische Japansche voorstel, direct met het voeren der onderhandelingen belast. Met een allervriendelijkst gelaat hebben de langstaartige vossen de keizerlijke besluiten tot bestraffing der schuldigen overgelegd. Sommigen, zoo verzekert men, zijn al gestraft, zoo waar, b.v. één die zich dood houdt, en een ander, de hoofdman liefst, dien men heet niet te kunnen vinden. Prins Toean, hij is het, plankenzijne oogen waren gesloten, als ware hij reeds dood, maar toch kreunde hij nog zacht. „Stop!" riep ik en plaatste mij voor de djragers. „Die daar behoort mij, geen stap verder met hem Lieve God, heb ben die schelmen hem met hun drieën aangevallen en er op los gehakt, alsof het een stuk vee was Maar, dat mag ik zien Hij is hun niets schuldig ge bleven Daarop omvatte ik Jozef, beval een arbeider hem het hoofd te steunen en zoo droegen wij hem in de bedstede van grootmoeder, die sedert den vorigen morgen in de aarde rustte. Pepper had het geld in den zak, maar het was met zijn bloed aaneen gekleefd. Des avonds zeide mijne moeder, die anders spaarzaam met de woorden was „Houd hem niet by u, hij kan nooit weer zoo goed worden, dat hy den kost kan verdienen en gij krijgt er een slechten naam door. Gij zijt toch reeds in opspraak ,.Wat gij zegt, moeder!" antwoordde ik. „Ik heb meel en grutten genoeg om dien armen stakkerd mee den kost te geven en niet aan mijn goeden naam, is zeker voor zyn pleizier een reisje gaan maken, en in zulk een groot land kan men dat lang volhouden. O, die echt Oostersche bedriegerij Zou er nu waarlijk iemand zijn, die zich door die lui een rad voor de oogen laat draaien We hopen er het beste van en dat de Chinees ditmaal den dans niet ontspringen zal, want daarvoor heeft hy toch te veel op zijn kerfstok, Ondsrtusschen is het nog niet zeker of keizer Kwang-Su naar Peking zal komen om bij de gezanten een kopje thee te drinken. Evenwel, wanneer Z. M. komt zal hij een boodschap zenden I Een uitstekend werk, De tweede goedkoope uitgaaf van Quack's standaardwerk „De Socialisten. Personen en stelsels", ondernomen kort nadat het werk was voltooid, is thans op een paar afleveringen na compleet. Schrijver en uitgevers, de heeren P. N. van Kampen en Zoon te Amsterdam, hebben er spoed achter gezet. Ter aanbeveling van dit voortreffelijk werk behoeven wy, zegt de Avondpost, niet veel te zeggenhet spreekt voor zich zelf. Het getuigt niet slechts van den taaien, geduldigen cbeid van den geleerde, van een met moeite verworven schat van kennis op het onafzienbaar veld van sociale wetenschap, doch het is tevens in den volsten zin van het woord een kunstwerk. Quack drukte er het stempel op van zijn genialiteit, van zijn nobel idealisme. Hij heeft door dit werk een machtigen invloed ten goede geoefend op het sociale denken van zijn landgenooten, door hun de meeningen en daden der socialisten te verklaren uit hun eigen verleden. „Ik heb mij onthouden van neuswijs bedillen oi van minachtend neerzien op al die pogingen der socialisten", schrijft hij. „Den stroom heb ik trachten te schilderen, zonder onmiddellijk ieder oogenblik dwaas met den stroom te willen twisten. Is men bang voor 't bulderen van dien stroom, dan dient men toch eerst zijn vaart en beweging goed te kennen. Het oordeel komt later vanzelf. Wellicht blijkt zelfs in de toekomst, dat de wateren, die ruw overweldigend over de akkers heen- vloeien, na eenigen tijd, als zij gelijk die van den Nijl zijn teruggetrokken, een bevruchtend slib nalaten. alleen aan mijn geld laten de menschen zich iets gelegen liggen. Laat ze dus maar praten 1 Toen ik mij voorgenomen had Pepper te trouwen, kwam het 's nachts wel eens bij mij op, dat hij ons afgelegen huis wei eens zou kunnen beschouwen als een tijdelijke pleister plaats op zijn rusteioozen levensweg en hij mij ontrouw zou kunnen wor den. Thans is hij echter gebrekkig en hulpbehoevend voor zijn leven lang hij kan niet verder en nu heb ik toch een erfgenaam Moeder schudde het hoofd, maar liet mij toch begaan en zoo zat ik nu dag en nacht aan Pepper's bed, verbond zijne wonden en gaf hem in zijne koorts te drinken. Ik wist toch maar al te goed, dat hij door mijne hekserij zooveel moest uitstaan, want had ik den wensch niet uitgesproken, dat hy zou blijven leven, dan had elk schot of elke houw op zichzelf hern den dood aangedaan. Het eerste wat hij na weken met bewustzyn uitbracht was„Lies- beth, wat zijt gij goed voor mij Op zekeren dag stapte een beambte voor ons huis af, vloekte op den slech ten weg, beschouwde met den dokter En ten tweede heb ik op mijn beurt bijgedragen, om luide een protest te doen hooren tegen een economie, die inderdaad geworden was een leer der plutocratie. Onder den invloed dezer plutocratie was zwakte in onze samen leving, niet een beweegreden tot ontzien of tot helpend handelen, maar een aan leiding, bijna een verleiding, tot machts uitoefening en overheersching. Tegen onderdrukking groeit het leven in, zoo leerde men, en scheen te vergeten dat onderdrukking daarom niet behoeft te bestaan. Men maskeerde nu het egoisme der plutocratie onder het gewaad der vrijheid van het individu. Tegenover dat schynheilige beroep op vrijheid stiet ik mijn kreet uit voor de „gemeenschap." Het verheugt ons dat door dezen tweeden, vermeerderden en herzienen druk het werk in een zooveel ruimeren kring zal worden gelezen en genoten. President Kruger. Het gerucht van president Krugers reize naar Europa heeft onder sommige Engelschen een groote ontstemming teweeggebracht. De sympathie die zich allerwege waar hij zich vertoont, zal openbaren, schijnt denzulken een doorn in het oog te zijn. Een medewerker van de London News zegt ronduit dat Kruger zich maar van kant moet maken. Alle kansen voor Transvaal zijn verdwenen. Van Kruger met zijn stalen geloof kan men allerminst zulk een wan hoopsdaad verwachten en bovendien moet het den ouden man opbeuren, dat zijn landgenooten in Afrika den strijd met succes voortzetten. En dat zijn geloof, na alles wat in zijn land geschied is, niet is geschokt, bewijst zijn telegram te Lourenqo Marques aan zijne vrouw gezonden: „God zegene u, vertrouw op den Heer. Hij beschikt. Psalm 91." Brieven naar Transvaal. Er zijn van de Transvaalsche postad ministratie weder brieven en andere stukken voor Transvaal en Oranje-Vrij staat, in April,Mei en Juni 11. uit Nederland verzonden, terugontvangen, welke niet door haar konden worden terechtgebracht. Zij die deze brieven of andere stukken hebben verzonden, kunnen tot 15 Novem ber aaD de postkantoren inlichting ontvangen of onder het teruggezondene zich door hen verzonden brieven of stukken bevinden. Deze zullen worden teruggegeven of desverlangd zonder betaling van port dien hij meteen had meegebracht, den zieke en betaalde mij voor dezen een kostgeld uit, wijl de staat hem zoolang moest onderhouden, totdat hij weer zoover hersteld zou zijn om zijne straf te kunnen ondergaan. Het kanaal was reeds zoover gevorderd, dat wy niets meer van de arbeiders zagen of hoorden, maar ik had mij onder de daglooners een knecht uitgezocht, en deze deed nu den veldarbeid, daar ik de handen nog vol had met Pepper. In het voorjaar kwam er weer volk en plantte boomen langs het kanaalik verdiende weer aan hen en ook kreeg ik nog een stuk bouwland betaald. Een jaar later weid de straatweg gelegd. Daar Pepper ons oude huis altijd een hut noemde hij was heel verdrietig en ongemakkelijk, liet ik een net steenen huis aan den straatweg zetten en hield daar eene tapperij. „Pepper," zeide ik een paar jaar later, „wij worden rijker en rijker de ketel is al mooi zwaar, maar ik zou hem toch gaarne aistaan, zoo gij er uwe krukken door aan den kant kondt zetten en die akelige hoest eens ophield 1" „Gij zyt gek!» antwoordde hij. „Als over Engeland naar hun bestemming verzonden worden. Dierenbescherming. De commissie aan welke het hoofdbe stuur der Ned. vereeniging tot bescher ming van dieren heeft opgedragen om te onderzoeken, welke bepalingen in het belang der dieren het wenschelijk is in de gemeentelyke verordeningen op te nemen en hoe het opnemen van zoodanige bepalingen in die verordeningen zooveel mogeiyk kan worden bevorderd, heeft aan Ged. Staten in de onderscheidene provin cies de vraag gedaan of die colleges kunnen instemmen met het denkbeeld, om de materie „dierenbescherming" naast de rijkswet te regelen door provinciale reglementen en of op hun steun mag worden gerekend,om naast de bepalingen deswege reeds door den rijkswetgever gesteld en nog te stellen, de nog noodige aanvullende bepalingen op te nemen in een daartoe te ontwerpen provinciaal reglement. Geen meisjes op de muziekschool. De gemeenteraad van 's Hertogen bosch weet men, duldt geen meisjes op de muziekschool aldaar. Als gronden daarvan worden opgegeven lo. dat de school heofdzakeiyk dient voor de opleiding van toekomstige leden van het muziekkorps 2o. dat de instrumentale afdeeling reeds vrijwel overladen is: 3o. dat de toelating van meisjes concurrentie van gemeentewege aandoen zou aan particuliere muziekonderwijzers; 4o. dat het nimmer in de bedoeling heeft gelegen om de school in te richten voor studie van jonge dames tegen een betaling van 10 per jaar. Het Transvaalsche Dynamietmonopolie. Volgens den correspondent van de „Standard" te Pretoria zou de agent der Dynamietmaatschappy voor de concessie commissie erkend hebben dat dr. Leyds en generaal Louis Botha aandeelen ont vingen in de maatschappy, verder dat door deze in de jaren 1897 99 in het geheel 39,000 pd, st. werd gesteld ter beschikking vaneen onbekenden tusschen- persoon om leden van den Volksraad om te koopen in het belang der maat schappij. Ten slotte zou de heer Vorst man hebben verklaard dat de maatschappy de burgers van uitzetbare kogels had voorzien. ik dat kon, ging ik weg, heel ver weg uit deze akelige woesteny „Hij kon het niet, hoe goed ik hem ook verzorgde, en hoe ik hem ook van het beste, wat ik bedeaken kon, te eten gafhij werd zichtbaar magerder en gebogener en zijne haren vergrijsden van de pijn, tot hij ten laatste op Paaschmorgen den adem uitblies. Daar hij tot geene kerk behoorde en de menschen zeiden, dat hij een misda diger was, lieten zij het toe, dat ik hem in alle stilte naast ons huis begroef. Ik dolt zelf het graf, dekte eigenhandig de lijkkist weder met het gele zand toe en beschermde met steenen en hekwerk het graf tegen de roofdieren. Daar dicht bij begroef ik ook mijn schatde wereld is mij onverschillig, ik trotseer haar, want ik ben immers toch rijk. Moeder ging ook ten haren tijde naar den hemel en zoo waoht ik nu ook kalm mijn uurtje af. Als ik het voel naderen, wil ik op Pepper's graf sterven; zijn naam neem ik mee uit deze wereld en mijne schatten ook, want ik verklap aan niemand waar ik den ketel ba- graven heb.» EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1