EN LIESBETH. Dinsdag 30 October cai&ss. So. 250. 38e Jaargang. 1900. INDIENST. 20 7- 7 sn 1020 10 l°* 220 20 5 - 520 10 6 0 10 1 ma I 3 50 -j VLISSINGSCHE (OIR 4 VI. 8 no, 30 7 io 0 10 Hl, 20 I 4(1 10 4 39 I Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(j alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(j den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts fweemaal berekend. Qroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. RIaldegiienii II Verschijnt dagelijks, nitgcronderd op 55on- en feestdagen. Telephoonnum mer IO. Abonnements-AdvertotttiSn op zeer voordeelige vcorwaarden. 13 iö, 10.37, l.i8i 31. 6-9, 7.36, 8.24. 9.25 1.38, 4.32, 51, 6,29. 8.IQ 9.5, 9.45, 30b; 7 33 8 1 8 47 10 1 I 48 112 le I) 24 125 310 3 50 44 4 22 616 63 7 25 85 8 21 8 38 .Oh) ir Breakers en /l)8mt.gen nnar t. pi ictge.it idres der Vlissingsche Tramcommissie, Door de beeren A. Lantsheer, te Oostkapelle, J. A. Zip, te Middelburg, en j, L. Gruber, alhier, leden der commissie lit voorbereiding van tramwegen, is het volgende adres tot de Provinciale Staten ïm Zeeland gericht.Wij geven er nu plaats au, omdat bet ons te laat gewerd voor us summer van Zaterdag j.l. Geven met verschuldigden eerbied te ïennen A, Lantsheer te Oostkapelle, J. A. Zip te Middelburg en J. L. Gruber te Vlissingen, leden der Commissie tot worbereiding van tramwegen op Wal- dieren dat in Uwe Zomervergadering van 1899 door U is afgewezen hun verzoek na subsidie voor eene tramverbinding Vlissingen Zoutelande Westkapelle [Domburg Dat zich daarna te Middelburg eene Lede Commissie vormde voor den Lieg van eenen tram Middelburg Oostkapelle Domburg. Ook deze Com missie vraagt eene Provinciale subsidie, op welke aanvraag door U nog geen fcsluit is genomen dat door ondergeteekenden onderhan- idingen zflD geopend om door de sa menvoeging der belangen van de beide [smmissiên tot één te komen, welke jutotadelingen tot geen resultaat leid ien; dat adressanten het ten zeerste be- ïeuren dat hun eerste pogen, om de peek langs de duinen tot meerderen lei te breDgen, Uwen steun niet mocht «werven dat zij, overtuigd blijvende dat betere |rteersmiddelen in de door hun bedoelde jareek hoog noodig zyn, en zij over- rsgende, dat aanleg van deze betere verkeers- Islilelen, al zijn zij op eenigen afstand tin hunne eerst geprojecteerde lijn, toch Boaten invloed op de ontwikkeling, dus --n bloei van den streek kunnen hebben Besloten, in studie te nemen en te |Seven eene tramverbinding, die wel is vaar niet zoo groot is opgevat als hun Nte plan - (eene ceintuurbaan op toeren) doch welke geheel rekening Mt met de wenken en wensohen die t de discussies in de afdeeiings- en Ware vergaderingen der Provinciale fa hun zijn geworden, en hun ook Ingegeven wordt in het advies van Provincialen Hoofd-Ingenieur op 11 van het verhandelde in zake ie-aanvrage Domburg - Seroos- |lsrke—Middelburg. lEmilETOK. f'Br Noorddnltsche Karakterschets VAN EMïüV VON BINCKI.AGE. 12, 1 .Toen ik Dinsdag pi Woensdag daarop T koeien aanspande, slaat Kees, onze IH aan en zie ik een man of zes l~!t stokken en gereedschappen nader- Een oogenblik later staan zü ttij en zeggen, dat er een kanaal fgtaven zou worden, midden door onze l* heen, waarvoor zij ons ruim zouden ]to> en dat ik een goede kous vol I'kon verdienen, als ik het werkvolk hiiddagkost voorzag." De oude Deze wenken en wenschen waren - aanleg der lijn op eenigen afstand van de kust de sfeer van invloed van het verkeersmiddel vergrooten meerdere bewoners van Walcheren van het verkeersmiddel te doen profiteeren, (het bevolkingscijfer langs de lijn Mid delburg-Oostkapelle Domburg, met Westkapelle is 25066, terwijl dit cijfer langs onze lijn is 47023 inwoners), zoowel Middelburg als Vlissingen te maken tot plaatsen van aan- en afvoer, de lijn aan te sluiten aan het internationaal verkeer, dus de zaak te maken tot eene van nog meer algemeen nut. Ondergeteekende hebben ingevolge van dien de eer U hierbijgaand aan te bieden het ontwerp dezer tramsverbinding. De lijn is op de kaart in rood aange geven, de baan neemt eenen aanvang hetzij van af de Loskade of, zoo het mogelijk is van uit het midden der stad Middelburg. Gaat over eigen baan langs den Groeneweg naar Koudekerke, buigt om dit dorp heen naar Bigge- kerke, in welk dorp de dorpstraat wordt gekruisd. Van Biggekerke loopt de baan naar St. Janskerke, alwaar de halte voor Zoutelande en Meliskerke, eene halte voor Westkapelle is te Poppekerke ont worpen, eene balte te Aagtekerke en remise te Domburg. Van uit Koudekerke wordt eene ver binding tot stand gebracht met Vlissin gen stad, haven en spoor. Daar het niet in ons plan lag de kortste verbinding Middelburg of Vlissin gen—Domburg daar te stellen, maar ontwikkeling van landbouw op den voorgrond staat, moest onze baan rechts en links afbuigen om de bebouwde kommen der gemeenten genoegzaam te naderen. Wij wenschen het plan der Middel- burgsche Commissie ('t welk een deel van ons eerste door U afgewezen plan vormt) niet af te breken maar ontvein zen ons niet dat, wordt dit plan uitge voerd, nimmer meer sprake zal zijn ook het zuidwestelijk deel uit zijn isolement te verlossen. In het belang van dit zuidwestelijk deel van Walcheren In het belang van den, in die streek wonenden, landbouwer In het belang van de, van goede verkeerswegen en verkeersmiddelen ver stoken, laudstreek en dus in het algemeen belang, ver zoeken wij Uwe medewerking voor ons plan. Wij verzoeken U te besluiten „voor het geval dat naar Uw oordeel „voldoende geldelijke ondersteuning „wordt toegezegd, door de belangheb- zweeg en staarde met haar grijze oogen rond, als lieden, die gewoon zijn een ruimen gezichtskring te hebben. „Waart gij niet bang voor uw geld, toen er zooveel volk aan het werk was „Neen, ik had al dadelijk gezegd, dat ik éen van de arbeiders wilde trouwen, maar ik moest nog eerst eens rondzien welken. Het was een samenraapsel van allerlei volk en tegen de wildsten en sterksten was ik het vriendelijkstzoo bewaakte de een den ander. Toen zij zoo week in week uit in de aarde om groeven, dolf Ik mjjn ketel op, deed het geld, dat wij voor onze weide had den ontvangen, er bij in en liet hem toen wegzinken in het welzand van onze put. Toen gebeurde het, dat bij een hevigen regen onze put, die niet gemetseld was, instortte. Het moest wezen 1 zeide ik tot mijzelf, namelijk het trouwen, want alleen kon ik mijn schat niet weer opgraven. Een van de arbeiders had zwart haar en zwarte oogen, en als hij sprak kon niemand „bende gemeenten, andere corporatiën „en particulieren ten behoeve van den „aanleg van eene stoom tram verbinding „Middelburg-Koudekerke Domburg met „zijtak Koudekerke Vlissingen en „door de Commissie tot voorbereiding „van tramwegen op Walcheren of hare „rechtverkrijgenden onder genot van „een rijksvoorschot van een derde in de „kosten van aanleg, deze Stoomtramweg, „overeenkomstig door de regtering en „Gedeputeerde Staten van Zeeland goed „te keuren plan en vast te stellen voor gaarden zal zijn aangelegd en in „exploitatie gebracht. „Bereid te zijn evenzoo eene provin ciale subsidie te verstrekken van één „derde in de kosten van aanleg, ver hinderd met het bedrag der ondersteu ning van gemeenten, andere corooratiën „of belangstellenden tot een later vast te „stellen maximum, alles onder zulke „voorwaarden en andere bepalingen, als „later, na nverleg tusschen Regeering, „Gedeputeerde Staten en de Commissie „tot voorbereiding van tramwegen op „Walcheren of hare rechtverkrijgenden, „door Uwe vergadering zullen worden „vastgesteld." Mocht echter Uwe Vergadering, onvoor bereid op deze aanvrage, geen besluit wenschen te nemen, dan verzoeken wij voor ons plan, als hebbende de meest algemeene strekking, de voorkeur boven het bij U aanhangige plan voor- aenen tram Middelburg—Serooskerke—Domburg onder verbintenis onzerzijds U de, ter beoordeeling van onze aanvraag om subsidie, noodige gegevens zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór Uwe aanstaande Zomervergadering in te zenden. De Bloemenhandel in dezen oorlog. Van Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin gaat, vertelt ons „Krelage's Bloemhof," de roep uit dat hij zich met voorliefde aan tuinbouw, landbouw en houtteelt wijdt. Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan wacht hem vol gens dit blad hier op dit gebied een even schoone als nuttige taak. Hetzelfde blad deelt ook mede dat de gegronde vrees bestond dat ten gevolge van den oorlog geene tuberozen en Nieuwjaarsnarcissen uit Zuid-Afrika en China waar deze voor den handel zoo be langrijke bloembollen worden geteeld, zouden ingevoerd worden. Die vrees is echter volkomen ongegrond gebleken, want de firma Krelage te Haarlem heeft evenals in normale jaren, zoowel Afri- kaansche tuberozen als Chineesche nar cissen tijdig kunnen importeeren. Zelfs is de kwaliteit thans beter dan gewoonlijk. hem goed verstaan, want hij kende geen platduitsch de anderen noemden hem den dokter, omdat hij een boek had, waarin Latijn stond, zoo'n boek zooals heerom ook heeft. Die man nu kwam mij zeer geschikt voor. Daar ik niet jong meer was, moest ik natuurlijk een heel jongen man nemen, dan kwam de zaak weer in evenwicht. Aanhang had had hij niet, want hij was van heel ver weg gekomen, en als hij mij met zijne vreemde oogen, die zoo zwart waren als turf, aanzag, stokte mij bijna de adem en werd het mij te moede als eene bij in de heidebloei. Eén ding stond mij bijzonder bij hem aan, name lijk dat hij nooit aan vrijen dacht, of schoon ik toch zóó rijk was. Zoo zeg ik op een avond: „Pepper," hij heet Jozef, maar bij hem thuis, daar ver weg, noemen ze dat Pepper, «nu goed, Pepper," zeg ik, „arme meisjes behoe ven niet te trouwen, die hebben buiten dien al hard werk en nood genoeg, maar om een boel geld te bewaren, De kruitdamp werkt hier blijkbaar als kunstmest. Onder den titel „Handel en nationali teit" spreekt het blad een voor den bloemkweekers zeer verontrustend be richt uit het Engelsch blad The Daily Mail tegen, dat aldus luidt „Nederland heefo zoolang het mono polie gehad van de bloembollenteelt, dat er bijna niemand is die er aan denkt zijn bollen elders te bestellen of van elders te betrekken. In Ierland is echter de bloembollenteelt in de laatste jaren zoo vooruitgegaan, dat geen reden meer bestaat om een gedeelte van dezen be langrijken handel niet in handen te brengen van onze eigen landgenooten. „Weldra zal de verzending in Ierland beginnen en millioenen meer bedragen dan het vorig jaar. De omstreken van Dublin, Belfast en Gisli zijn vol kweeke- rijen en de Tulpen en Narcissen uit de laatste plaats zijn veel fraaier, in elk opzicht, dan die welke uit Holland komen. „De verscheidenheid in soorten i3 ook grootSneeuwklokjes, Hyacinthen, Tul pen, Narcissen, Anemonen, Gladiolussen, Irissen en andere soorten zijn verkrijg baar in alle variëteiten. „Men moet er echter voor zorgen by een bonafide firma te koopen, daar sommige kooplieden in staat zijn Hol- landsch goed naar een Iersch adres te zeilden en van daar naar Engeland. Een lijst van betrouwbare firma's is gemak kelijk te verkrijgen." De Nederlandsche krant die dit het eerst overnam, meende dat hieruit „de toeleg blijkt om op onze Nederlandsche boilenkweekers de gevoelige slagen te wreken die de Hollandsche Boeren in Zuid-Afrika aan de Engelschen hebben toegebracht." De boilenkweekers zeiven namen meesmuilend van het bericht kennis en deden er het zwijgen toe. Slechts één hunner achtte het noodig te betuigen, dat „dergelijke alarmeerende berichten de Hollandsche bloembollenkweekers ge heel koud laten*, „dat de Engelsche bloemisten te veel businessmen zijn om zich met politiek te zeer in te laten", en dat ze bovendien „zeer goed weten dat zij niet in Ierland moeten zijn om goede en vooral goedkoope bloembollen te verkrijgen omdat de aldaar gekweekte voorraad van zeer geringe beteekenia is." Verder hoorde men gelukkig niet meer van de zaak en wij zouden er zeker niet meer op teruggekomen zijn, indien het ons Diet voorkwam, dat het hier boven aangehaalde bericht nog niet volkomen tot zijn ware proportiën is teruggebracht en men nog steeds dien tengevolge onze Engelsche handelsvrien daartoe zijn twee noodig, en zoo, dacht ik, was het beste voor mij om maar te trouwen!" «Zoo?» zegt hij en steekt zijne pijp aan.» Wilt ge trouwen, Liesbeth „Ja, dat dunkt mij zoo 1" „Dan krijgen wij dus bruiloft I» roept Pepper uit en lacht, dat het ver over het nieuwe kanaal weerklinkt. «Nu, dan zullen de polderwerkers eens een goeden dag hebben zegt hij na eenige oogenblikken en lacht op nieuw. Jongens, dacht ik, éen moet het woord toch er uit brengen het komt bij hem niet op van wegens mijn geld, en zoo zeide ik dus maar: „Hoor eens, Pepper, gij zit slecht in de kleeren en het aarde- kruien is een zwaar werk, daarom heb ik twee nieuwe hemden voor u laten naaien en dan kunnen wij den volgen den Zondag onder de geboden gaan Pepper nam de pijp uit den mond en keek mij heel verbaasd aan. Wij ver stonden elkander slecht, en zoo dacht hij misschien, dat hij mij verkeerd be grepen had. „Gouden Liesbeth mij trou den en afnemers motieven toedicht, die in 't minst niet bij hen zijn opgekomen. Wij willen niet beweren dat iedereen die zich bezig houdt met den export van bloembollen op Engeland tevreden is er 2hl, zooals steeds het geval is, ook dit jaar voordeel zijn behaald door den één, ten koste van den ander, maar dat als totaal resultaat, de uitvoer van bollen naar Engeland dit jaar niet alleen niet is achteruit gegaan, maar zelfs niet onbelangrijk is toegenomen, ieeren de navolgende officieele cijfers over de beide gewichtigste maanden van den bollen-export. Uitvoer van bollen naar Engeland in 1899 in 1900 Aug. 1,147,702 K.G. 1,360,577 K.G. Sept. 858,713 K.G. 1,048,964 ICG. Totaal 2,006,415 K.G. 2,409,541 K.G. Over deze beide maanden dus een vermeerdering van 403,126 K.G., een respectabel cijfer, zelfs al neemt men daarbij in aanmerking dat de kwaliteit, dus de zwaarte vaD vele soorten bollen dit jaar veel beter, resp. grooter was dan het vorig jaar. Met deze cijfers voor oogen kan men gerust zijn, en behoeft men zich dus door geen geruchten of praatjes te laten verstoren. Maar om nu terug te komen op het bericht in de Daily Mail. Welnu, er worden inderdaad Narcissen en zelfs Tulpen in Ierland gekweekt, doch naar verhouding slechts weinige soorten. Wat Narcissen betreft is dit reeds jaren lang het geval geweest, en wederkeerig vullen de Hollandsche en de Iersche kweekers hun collecties aan met wederzijdsche zOidingen, doch het lijdt geen twijfel of hetgeen uit Ierland hierheen komt zinkt geheel in 't met bij de groote massa's Narcissenbollen uit Holland der waarts verscheept. En de Iersche tul pen danken hun opkomst aan de herleving der late tulpen, ten gevolge waarvan men overal is gaan zoeken naar vergeten en verborgen bloeiende „cottage"-tulpen, waarvan er ook een aantal in Iersche tuintjes teruggevonden zijn. Een Iersch kweeker, die van deze tulpen een verzameling aanlegde, trou wens voor verreweg het grootste gedeelte aangevuld met uit Holland géimporteerde verscheidenheden, wist geen beter re clame te bedenken dan een speculatie op het door den oorlog warm geloopen jingoïsme zijner landgenooten, en zoo werd er geschermd met uitdrukkingen als „Irish tulips" and „home grown bulbs", die moesten doen vergeten, dat deze bollen op enkele uitzonderingen na, even „Dutch" waren als alle behoor lijke bollen, en zoo werd het artikel in de Daily Mail geinspireerd, dat hier- wen 1" riep hij uit. «Maar, onnoozel schaap, gij weet immers in het geheel niet wat ik al op mijn geweten heb, en bovendien, wie u neemt, doet het alleen om het geld!" Nu, dat wist ik wel en zoo antwoordde ik „Natuurlijk, vóór ik rijk werd, heeft er geen duivel naar mij gevrijd. Maar of gy wat op uw geweten hebt kan niets schelen, Pepperik weet van mij zelf immers ook niet eens oi ik eene heks ben of niet i „Een gans, dat zljt gy zeide de jongen en stond op van de zodenbank, waarop hij gedurende den schafttijd ge zeten had. „Het is mij best, als gij het met mij probeeren wilt!" Met deze woorden greep hij naar zijne schop en ging aan het werk. Van de huwelijks afkondiging kwam niets, onze namen zijn nooit van den preekstoel afgelezen. By zooveel menschen in onze omgeving werd het mijne grootmoeder te benauwd zij ging al heel spoedig in de bedstede liggen en wij moesten da gordynen dichtschuiven, opdat zy niemand kou

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1