Vrijdag No. 253. 38e Jft&rg&ïig. 1900. 26 October Mastte knellies. FSWMLLITQN. De 29ste Februari VlISSINGSCHE COÏBAIT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.59. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(j alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTTËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prfls slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Yorsehflnt dagelijks, uitgezonderd op Zoa- en feestdagen. Telephoonma.mmer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeellge voorwaarden. Staatsloterij. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van art. 12 der wet tot regeling van de Staatsloterij is ge bleken dat deze instelling in deze Kamer verscheidene tegenstanders telt. Er waren zelfs enkele leden die niet eens willen medewerken tot verbetering eener wet, die op onredeiijken grond berust, en te minder omdat de voorgedragen wetsverandering het spelen in de Staats loterij nog aantrekkelijker maakt. Andere leden betoogden weer hunne ingenomenheid op de zeker wel wat vèrgezochten grond dat het hun onge oorloofd voorkwam dat de Staat geldelijk voordeel en zelfs aanzienlijk voordeel trekt uit de omstandigheid, dat ten ge volge van het verlies of de toevallige vernietiging van hun lot belanghebbenden met in staat zijn het bun daarop toe komende op te vorderen. Uit deze gegevens kan bezwaarlijk worden opgemaakt dat de bestrijding den grond waarop de wet berust,zal aantasten. Het zal waarschijnlijk weer luiden zoo- ais steeds als de Staatsloterij aan de orde komt, dat de schatkist de tonnen gouds die zij opbrengt niet kan missen, er geen geschikt equivalent te vinden is en men bij de opheffing van eene loterij door den Staat, die de eerlijke uitvoering waarborgt, in handen valt van andere loterijen, welke dien waarborg veeltijds missen en door het uitloven van premiën enz. den hartstocht voor het spel nog meer prikkelen. Wij gelooven ook niet dat het voor stel van den schrijver in bet Handelsblad om de Staatsloterij af te schaffen en daarvoor in de plaats het sparen aan te moedigen, veel succes zal hebben. Tot sparen is immers reeds jarenlang de gelegenheid geopend en toch is het spelen in de Staatsloterij daardoor niet verminderd. Het is een algemeene karaktertrek onder de mecschen dat ze liever in eens rijk worden dan bij kleine beetjes zich eenig vermogen te vergade ren, al moge men door deze vermeer dering meer voldoening smaken. Het ziet er in ieder geval voorloopig tiet naar uit dat de Staat aan de op fortuin beluste Nederlanders spoedig de gelegenheid zal onthouden om dit onder bescherming der wet te doen. Tweede Kamer. Bij art. 4, bevattende de voorwaarden voor het kiezerschap voor den Gemeen- liene geschiedenis uit New-York VAN RRANDEK MATTHEWS. 1. gouverneur van den staat en zijn secretaris hadden juist hun twaalf uurtje gebruikt in een .van de daartoe aange wezen vertrekken van het gerechtshof. fe gouverneur stak eene sigaar op en wode achterover in zijn stoel, toen de sscretaris naar de deur liep en een ouden ®an binnen liet, die vol ongeduld den op en neer had geloopen. »De gouverneur wenscht u thans te meneer Baxter,zeide de secretaris. donder een woord van dank liep de teraad lichtte de heer Troeistra een amendement toe, bedoelende om huur- en loonkiezers enz. al betalen zij nóch Rijks- nóch gemeentebelasting, toch tot het kiesrecht voor den gemeenteraad toe te laten. Het uitsluiten van een groot aantal personen van het kiesrecht voor eert gemeenteraad zooals thans 't geval is, werd door den voorsteller gelaakt. Daarentegen keurde de heer de Waal Malefijt het goed, dat de regeering bij hare regeling vasthield aan het betalen van belasting. Waar zij dit deed had deze spreker er geen bezwaar tegen dat de regeering voor het gemeentelijk kiesrecht den eisch betreffende loon en huur enz. had laten vervallen, iets waar tegen de heer Meesters verschillende bedenkingen opperde, want hij vreesde dai door eventueele wijzigingen, welke door Gemeenteraden in Hoofdelijke Omslagen kunnen worden gebracht, het kiezerskorps voor die raden buitenge woon kan worden uitgebreid. Die vrees werd door den minister geenzins gedeeld, want alleen zij, die minstens kunnen voorzien in noodzake lijke lev nsonderhoud, worden in de Hoofdelijke Omslagen aangeslagen. Ove rigens bestreed hij het amendement- Troelstra c.s. Na uitvoerig debat waarbij de heeren Bastert, Feri en Lohman zich tegen het artikel verklaarden, werd het amende ment Troelstra c.s. verworpen met 53 tegen 30 stemmen- Het artikel werd daarna verworpen met 46 tegen 84 stemmen. Bij het verder debat nam de minister een amendement-de Waal Malefijt over, om te bepalen dat de lijsten, welke de belastingontvangers jaarlijks inzenden moeten, voor het opmaken van de kiezerslijsten, alphabetisch moeten zijn gerangschikt. Het Handelsblad wijdt de volgende beschouwing aan het kieswetdebat. De verwerping van nagenoeg alle amendementen, op art. 1 der „techni sche" kieswetherziening voorgedragen, heeft getoond dat bij de groote meerder heid der Kamer niet de minste geneigd heid bestaat om de grenzen der kies bevoegdheid door een betere regeling der kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand te verruimen. Het is zeker opmerkelijk dat alle voorstellen in dien geest zijn uitgegaan van de uiterste linkerzijde die, Ij verende voor algemeen kiesrecht, het geheele stelsel der bestaande wet afkeurt en voor wie daarom alle pogingen tot verbetering slechts als „knutselwerk" kunnen gelden. Men zou veeleer dergelijke voorstellen hebben verwacht van de tegenstanders van algemeen kiesrecht, als een voor oude, gejaagde man den secretaris voorby en trad rechtstreeks op den gouverneur toe. „Eindelijk!" riep hij uit „eindelijk is het mij dan gelukt, tot u te worden toegelaten. Als gij geweten had, hoe vurig ik naar dit oogenbiik verlangd heb, zoudt.gij mij zeker eerder hebben toegelaten." „Neem plaats, meneer Baxter," zeide de gouverneur op vriendelijken toon. „Dank u, ik blijf maar liever staan," antwoordde de oude man. „Nog liever zou ik willen loopen. Ik ben letterlijk niet in staat om te zitten of zelfs te staan, als ik eens over mijn jongen begin. U zult denkelijk wel weten, waarover ik u wenschte te spieken?" vroeg hij, terwijl hij den gouverneur eensklaps met een strakken, onderzoe kenden blik aanstaarde. „Gij komt, om voor uw zoon gratie te vragen, dat begrijp ik," antwoordde de gouverneur„ik ben bereid u aan te hoeren. Ik heb al de papieren hier," de hand liggend middel om de recht matige grieven tegen de ongelijke wer king der tegenwoordige regeling weg te nemen en aldus den drang naar algemeen kiesrecht te stuiten. Het is niet onmogelijk, dat de stembus van Juni 1901 hier al een lange scha duw vooruit heeft geworpen. Een ruimere omschrijving der kenteekenen kon tot gevolg hebben, dat op de kiezers lijsten van het volgend jaar zoovele nieuwe namen gebracht werden, dat de meerderheid in menig district werd ver-- plaatst. Diezelfde mogelijkheid zal wel licht ook haren invloed doen gevoelen bij de beslissing over de nieuwe hrtikelen 19bis en ter, welke een aantal huur- en loonkiezers, die zich tot dusver van eigen aangifte onthielden, op de lijsten moeten brengen, door de tusschenkomst van verhuurders en patroons. Door dergelijke politieke kansbereke ningen wordt echter niet weinig afbreuk gedaan aan de eischen eener goede wet, en wordt de kiesrechtagitatie levendig gehouden ten nadeele van den omvang rijken hervormingsarbeid, die te verrich ten valt. Marinebegrooting. Dat de steenkolen duur zijn ondervindt ook onze Marine, die daardoor dit jaar op haar budget een tekort heeft van 170,000. Op de met waterpijpketels voorziene nieuwste oorlogschepen is "ok -iet kolen- verbruik grooter geweest dan aanvanke lijk kon voorzien worden. Het reisje van de „Friesland" naar Zuid-Afrika kostte alleen aan steenkolen 71,000. Gelukkig hebben de loodsgelden bet verbroken evenwicht zoo goed als her steld door ruim 164,000 meer op te brengen. Kieswet. De heer De Waal Malefijt heeft voor gesteld aan art. 56 nieuwe zinsneden toe te voegen, hiertoe strekkende, dat voor stemdistricten, waar een aanmer kelijk deel der kiezers de zeevisscherij uitoefent, op verzoek van minstens een vijfde deel der in dat stemdistrict woon achtige kiezers, telkens voor een tijdvak van ten hoogste 6 jaren, bepaald kan worden, dat aldaar op den Zaterdag, voorafgaande aan den voor de stemming of herstemming aangewezen dag,gelegen heid tot stemming zal gegeven worden van des voormiddags vier tot acht uur. De heer Van der Velde heeft amen dementen voorgesteld lo. op art. 20 met de bedoeling om het drukken der kiezerslijsten in alle gemeenten verplichtend te stellen en 2o. op art. 31, met de bedoeling en daarbij wees hij naar een pak docu menten voor hem. „Ik heb ze juist doorgelezen." „Maar de menschen, die deze stukken geschreven hebben, kennen mijn zoon niet zooals ik hem ken zij kunnen u niet van hem vertellen wat ik u kan ver tellen. Hij zit in de gevangenis en is daar reeds bjjna drie jaren geweest, en hij is vandaag vier-en-twintig jaar oud want hy is vandaag jarig en toch is en blijft hij met dat alles nog een jongen. Hij is nog geen man, en behoort niet als een man geoordeeld en gestraft te worden. Ik kan niet beweren, dat hij niet op den jon gen man heeft geschoten, want hij deed het inderdaadmaar hij was driftig, want men had hem erg gesard, en wat meer zegt, hij deed het uit zelfverdedi ging. O, ik weet, dat dit bij zijn ver hoor niet uitgekomen is, maar lees u dit eens," en tegelijk ontknoopte hij zijn jas en haalde een pak papieren te voorschijn, waaruit hij een brief zocht de vervanging van voorzitter en leden van het stembureau gemakkelijker dan thans te maken. Vorstelijk bezoek. Het Handelsblad verneemt dat Hare Majesteit de Koningin en prins Hendrik, zoomede H.M. de Koningin Moeder mor gen de hoofdstad bezoeken zullen. Met het oog op den Leerplicht. Het bestuur van den „Anti-Vaccine- Dwangbond» acht met het oog op de in voering van den leerplicht, dat het tijd is om op nieuw en met kracht te getuigen tegen wat het noemt den Vaccine-dwang. Op eene vergadering den 15 November te Utrecht te houden, zullen de volgende punten waarschijnlijk in behandeling komen. „Indien een nieuwe bond voor dit doel mocht optreden, die alle tegenstan ders van den Vaccine-dwang in zich opneemt, kan dan onze bond worden opgeheven, óf behoort deze als bond van Christus-belijders te blijven bestaan om, waar dit kan, zooveel mogelijk samenwerking met anderen te zoeken „Indien de bond bljjft bestaan, zal dan van Januari a. s. af de contributie weer wordeD geïnd Zal er beduidende actie kunnen komen, dan is het nood zakelijk, dat het restant der gelden door vele contribution worde vermeerderd. „Zal er een bekwaam reizend agent worden gezocht en benoemd, die aller - wege kan optreden om belangstelling te wekken voor dit dringend belang van ouders en scholen, en om leden, giften, enz. te verzamelen Een Rijks-zuivelcontrolestation. De minister van binn. zaken heeft weder een bewijs van belangstelling in den landbouw gegeven door een crediet aan te vragen voor de stichting van een Rijks-zuivelcontrölestation te Leiden, volgens hem noodig met het oog op het gerechtelijk] boteronderzoek, waarvan de proefstations hoe eerder hoe beter moeten ontheven worden. Nog wordt de oprichting gerechtvaardigd omdat het vergelijkend critisch onderzoek van de verschillende hier te lande en elders ge volgde methode der onderscheiding van boter en margarine uit den aard der zaak niet bij de landbouw-proefstations tehuis behoort. De kosten voor den bouw zijn ge raamd op f 34,000 de doorloopende onkosten op f 13,000 's jaarlijks. Examen. Eerlang zal weer een examen worden dien hij den gouverneur toereikte. „Deze is van den man, die Bewies een pistool en een mes verkocht op den 28sten Februari, een dag voordat het onheil plaats had. En lees dan eens dezen," en tegelijk zocht hij een tweeden brief uit en gaf hem op dezelfde ongeduldige, gebiedende wijze aan den gouverneur. „Deze is van een van Bowles' vrienden, die bij hem was, even voor dat schot viel. Hij hield zich tijdens het verhoor koest en zeide zoo min mogelijk. Hij wist, dat ik bedlegerig was en zoo kon hij zijn mond houden. Doch toen ik hersteld was, ben ik altijd weer naar hem toegegaan, totdat ik hem t9n laat ste tot bekentenis bracht. En hier is nu de uitslag de waarheid moet ten laatste toch altijd zegevieren. Hier, in dezen brief, verklaart hij, dat Bowles het pistool bij zich droeg op den morgen van den 29sten, en dat het niet op zijD persoon gevonden is, kwam, omdat Bowles het liet vallen toen hij neerstortte. Deze zelfde vriend vond het later, maar gehouden voor surnumerair bij de Staatsspoorwegen. Jongelieden tusschen de 16 en 22 jaar die daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich met eigenhandig geschreven verzoek wenden tot den Centralen dienst (2e afdeeling) te Utrecht, waar op franco aanvraag programs verkrijgbaar ztjn, waarin de eischen van het examen zjjn omschreven. Zij die eindexamen H.B.S. of gymna sium aflegden of een verklaring kunnen overleggen, dat zy tot de 4e kl. van een H. B. S. of een gymnasium toegelaten zijn, kunnen zonder examen naar de betrekking van surnumerair dingen, ook hiervoor is een schriftelijk verzoek te richten aan bovengenoemd adres. Alleen personen met een gezond en sterk lichaamsgestel en voldoend ge zichtsvermogen zullen in aanmerking kunnen komen. Bezitters van het diploma eindexame n H.B.S.of gymnastiek,kunnen dingen naar de betrekking van adsp.adjunctcommies bij de maatschappij. Examen van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland. Aan het examen op 24 en 25 October te houden in „Maison Stroucken" te Am sterdam, wordt deelgenomen voor boek houden en handelsrekenen door 180 candidatenvoor handelscorrespondentie Nederlandsch door 1 Fransch door 4, Duitsch door 5 en Engelsch door 14 candidaten Vlissingen, 24 October. Naar men ons meldt, zijn met de „Bundesrath" van de Oost-Afrika-lijn, die a.s. Zaterdagvoormiddag 27 dezer alhier verwacht wordt, te LourenQO Marque3 scheep gegaan eenige leden van de Ned. ambulance uit Zuid-Afrika. De kapitein van den Bergh van het 4e Bataljon alhier zal binnenkort den dienst met pensioen veriaten. Onder de geslaagden voor het examen vrije- en orde oefeningen te Venlo op 25 October komt in ons nummer van gisteren voor mej. C. J. M. Loois, dit moet zijn mej. C. J. M. Louis. De jaarwedden van de agenten van politie te Middelburg worden verhoogd en gebracht ople klasse f 625, 2e klasse 575 en 3e klasse 535. hij zei er niets van die ellendeling 1 Zelfs bij het verhoor heeft hij er van gezwegen Maar ik wist, dat iets hem bezwaarde en zoo heb ik hem ten laatste tot spreken gekregen. En nu komt hij ook voor de geheele waarheid uit. Lees den brief en zie, of het niet zoo is. Hij haatte mijn zoon en zeide, dat hij hem wenschte te zien hangen. Maar ik heb hem er toe gekregen om dezen brief te schrijven. En als dat niet voldoende is, zal ik hem voor de rechtbank dagen en hem laten zweren, dat elk woord waar is." De gouverneur zette zijne bril op en begon de hem aldus opgedrongen brieven te lezen. De oude man verlangde echter zoozeer zijn hart uit te storten, dat, toen de gouverneur zijn eersten brief, na dien gelezen te hebben, ter zijde legde, hij terstond voortging: „Heden is het zijn verjaardag, de eerste na het noodlottig ongeval, en de eerste, dien hij zonder mijn bijzijn doorbrengt. Hij is op den 29sten Februari geboren, en heefc dus

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1